Αποστολέας Θέμα: Βοηθεια για αγορα κιθαρας/ενισχυτη για αρχαριο!!!  (Αναγνώστηκε 6768 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Καλεσπερα σε ολους! Στα 25 μου χρονια λοιπον,αποφασισε να με πιασει η τρελα (αν κι το ελεγα σε ολη μου τη ζωη οτι θελω να ξεκινησω και θελω να ξεκινησω...). Λοιπον εχω εδω κι κανα 2 βδομαδες που παιζω με μια κλασσικη που μου ειχαν δωσει απο παλια,εχω βγαλει 3 τραγουδακια ( Knocking on heavenss door -  Guns and Roses, Life is life - Opus, Here without you - 3 Doors Down) τα οποια κι εξασκω καθε μερα. Δε ξερω τιποτα απο κιθαρα,απλα τα εχω δει στο YouTube κι απο Σεπτεμβρη θα ξεκινησω σε ωδειο για κλασσικη κιθαρα... Ομως δε με απασχολει αυτο,εγω τρελαινομαι για ηλεκτρικη!!!!!!Την τελευταια βδομαδα λοιπον εχω κατσει κι διαβαζω παντου...Κι μου επεσαν στο ματι δυο πραγματα τα οποια αγαπησα με την πρωτη ματια. Την Ibanez RG 350 DX και το Line 6 Spide Jam 75W...Θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τα δυο αυτα πραγματακια καθως κι αν εχετε καλυτερη προταση...Για τον ενισχυτη ειμαι 100% σιγουρος οτι θα παρω αυτον,για την κιθαρα ειμαι 99.999999% οτι θα παρω αυτη. Ειναι καλα για αρχη???? Θα μπορω να βγαλω κι να μαθω οτι θελω πανω τους???? Θελω να παιξω απο απαλα Rock μεχρι τα πιο σκληρα Death Metal οποτε η γκαμα ειναι αρκετα μεγαλη... Αναμενω την βοηθεια σας...

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
μια χαρα γαματο set up αν και θα προτινα μια κιθαρα χωρις τρεμολο(δεν ειμαι σιγουρος αν αυτη εχει)
γιατι ειναι μπερδεμα για εναν αρχαριο

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Ναι εχει τρεμολο...Αλλα μαλλον θα το κλειδωσω για αρχη για να μην ψαχνομαι με το κουρδισμα καθε 3 και λιγο...Επισης ενα αλλο θεμα που με απασχολει καπως ειναι οτι λενε οτι ειναι δυσκολο να αλλαζεις κουρδισμα! Πχ. θελω να παιζω System of Down που αρκετα κομματια τους απο οτι ειδα σε ειναι σε "drop D και C" (ασχετα του οτι δε ξερω καν τι σημαινει στην γλωσσα της μουσικη αυτο,φανταζομαι κατι)...Οποτε με προβληματισε λιγο το θεμα του τρεμολου εκει περα...Αλλα ξερω οτι στην συγκεκριμενη κιθαρα μπορεις να το κλειδωσεις ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
πραγματικα φιλε αποφυγε το τρεμολο ειδικα αν θες να αλλαζεις συχνα κουρδισμα
μπορεις να παρεις μια αντιστοιχη ibanez χωρις τρεμολο που θα ναι το ιδιο καλη

http://www.thomann.de/gr/ibanez_rga42_bk_new.htm

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Tι γινεται????Ολοι για διακοπες εχουν φυγει...??

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απο μένα ενα μπράβο που προτοτύπησες και δεν ξεκίνησες με το smoke on the water, έχει κάνει κάποιο ψάξιμο και έχεις υπόψην κάποιο gear που μάλιστα έιναι καλό, και έχεις ξεπεράσει διλήματα του στύλ "είμαι πολυ μεγάλος τώρα για να αρχίσω"?

Όσο είπωθηκαν είναι σωστά, αλλά θα πω κι εγώ την γνώμη μου:
1) ο Line 6 έχει τον πιο πλαστικό ήχο από όσους modeling εχω ακούσει και όσο η γκάμα σου τείνει προς το ροκ, αυτή η διαφορά μεγαλώνει. θα σου πρότεινα να δείς και άλλους όπως peavey vypyr και rolland cube.

2)Όντως το τρεμολο δεν τα πάει καλά με τα dropped tunings. έχε όμως στο μυαλό ότι
- δεν θα σου προτεινα να ξεκινήσεις με dropped tunnings, γιατί έχουνε διαφορετικά πιασίματα στην ταστιέρα (π.χ σε συγχορδίες) και αυτό θα σε μπερδέψει στην αρχή.
- κάθε φορά που αλλάζεις tunning θα χρειαστείς άλλες χορδές (κάθε σετάκι "στρώνει στο κούρδισμα που το έβαλες"), και μικρο-ρυθμίσεις στην γέφυρα. χωρίς τρέμολο γλυτώνεις πάρα πολύ κόπο, αλλα και πάλι μην  νομίζεις οτι θα αλλάζεις -πολύ- συχνα κουρδισμά.

τέλος θα σου πρότεινα να δεις και τις ESP ltp MH   

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Οχ καταλαβα...Οποτε ξεχναω τους System of a Down για καποιο καιρο... Ξερεις τι,εβλεπα και μερικες Jackson και ESP απο Thoman αλλα την Ibanez,την εχω πιασει στα χερια μου,μου αρεσε παρα πολυ οπως μου καθοταν κι οταν την ειχα δοκιμασει πριν μερικες μερες στον Νακα,την ειχα στον συγκεκριμενο ενισχυτη και με τρελλανε ο ηχος. Τωρα θα μου πεις,για μενα οτι κιθαρα κι να μου βαλεις το ιδιο θα μου ακουστει αφου ειμαι απειρος...Απλα θελω κατι που να μου κρατησει χρονια κι οχι να το αλλαξω σε 2 χρονια πχ. Οσο το ψαχνω τοσο πιο πολυ μπαινω σε διλληματα με τις διαφορες κιθαρες που βλεπω....Απλα δε θελω να διαθεσω παραπανω λεφτα για αρχη,450€ για πρωτη κιθαρα και 350€ για πρωτο ενισχυτη μου ακουγονται ηδη πολλα... Αν μπορεις σε παρακαλω,δωσε μου λινκ με συγκεκριμενες κιθαρουλες...Ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

Αποσυνδεδεμένος kyriakos_t

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
    • Προφίλ
φιλε ο ενισχυτης ειναι πολυ καλος................αξιζει.......................ειναι και ενα βιντεο στο υοθτθβε που τον παρουσιαζει......πρεπει να ειναι μπομπα....θα κοστιζει πολυ ομως  :down  

Αποσυνδεδεμένος Spiros Van Halen

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ωραια επιλογή ενισχυτή,οσο για κιθαρα θα σ ελεγα να κοιταξεις fender blacktop stratocaster ή την LTD V-200....... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
O ενισχυτης ειναι στα 350€ και ειναι 75W... Ασχολουμαι με παραγωγη μουσικης μεσω PC για πανω απο 7-8 χρονια και θελω κατι να με ικανοποιει σε ηχο,οταν τον δοκιμασα μου αρεσε παρα μα παρα πολυ... Αλλα τωρα θελω να ασχοληθω με την πραγματικη μουσικη... Ακομα δεν εχω κατασταλλαξει για ποια κιθαρα να παω... Διαβαζω πολλα,σκεφτομαι ακομα περισσοτερα...λιγο μπερδεμα...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Για superstrat σε αυτα τα λεφτα εγω θα κοιτουσα και σε αυτήν:

http://www.thomann.de/gr/schecter_omen_6_extreme_bch.htm

Όπως και για ενισχυτή:

http://www.dv247.com/guitars/vox-valvetronixplus--vt40plus--guitar-amplifier-combo--78473
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν ειναι οτι θα εχεις προβλημα με drop tunings σε κιθαρα με τρεμολο. Το προβλημα ειναι στο οτι οταν αλλαζει κουρδισμα, αλλαζεις και την ταση που ασκουν οι χορδες στο οργανο (στο λαιμο κυριως), με αποτελεσμα, ακομα κι αν αλλαξεις χορδες και κουρδισεις εκει που θες, μπορει να ειναι off ο λαιμος μετα και να σου κανει κοιλιες ή βαθουλωματα σε σημεια και ετσι να τασταρει το οργανο και γενικα να μην εχει σωστο setup. Υπο φυσιολογικες συνθηκες, μια κιθαρα που σεταρεται (απο ενα σωστο μαστορα ή απο τον κατασκευαστη) με ενα Α κουρδισμα, πρεπει να παραμενει στο ιδιο κουρδισμα και μαλιστα και με τις ιδιες χορδες (δηλαδη οταν αλλαζεις χορδες να βαζεις ιδια μαρκα, ιδιο παχος χορδων με αυτες που ειχε πριν η κιθαρα). Αυτο εγγυαται την σωστη λειτουργια του οργανου εφοσων εσυ δεν πειραξεις κατι αλλο πανω στην κιθαρα, που σημαινει σωστο κουρδισμα, να μην τασταρει πουθενα, σωστο intonation κτλ.
Αν εσυ θες τωρα να αλλαξεις ξαφνικα κουρδισμα (πχ drop C απο E), πρεπει οχι μονο να αλλαξεις κουρδισμα στην κιθαρα (που απο μονο του αρκει για να σου χαλασει το σεταρισμα του οργανου), αλλα και χορδες, μιας και τα πιο νορμαλ παχη χορδων (9-10-11) δεν ειναι και ιδανικα για drop tunings μιας και λογω πιο χαλαρου κουρδισματος, οι χορδες "πλεουν". Ετσι, χαλαρωνοντας το κουρδισμα σου, θα πρεπει να αυξησεις και το παχος των χορδων ωστε να αντισταθμιζεται η ταση των χορδων που ασκειται στο οργανο εξαιτιας του χαλαρου (drop C πχ) κουρδισματος.
Ακομα ομως κι αν ισσοροπησεις αυτες τις τασεις στο τρεμολο απο μονος σου (πχ βαζεις πιο χοντρες χορδες, σφιγγεις και τις βιδες του τρεμολο για να μην γερνει προς τα πισω κτλ), το πιθανοτερο ειναι οτι και παλι θα θες ενα συνολικο σεταρισμα του λαιμου και του intonation για να δουλευει σωστα η κιθαρα.
Οκ, τα πραγματα ειναι ελαφρως πιο ευκολα οταν ΔΕΝ υπαρχει τρεμολο (ή οταν αυτο ειναι κλειδωμενο), αλλα και παλι η κιθαρα κανονικα θα θελει setup.
Πραγμα που βεβαια σημαινει οτι ΚΑΝΟΝΙΚΑ, καθε φορα που θες να αλλαξεις κουρδισμα, θα πρεπει να ξανασεταρεις την κιθαρα σου απο την αρχη για να λειτουργει 100% σωστα. Που βεβαια με την σειρα του σημαινει επιπλεον εξοδα σε καποιον μαστορα για να σου κανει αυτη την δουλεια.
Οποτε εγω θα σου προτεινα να αποφασισεις ενα κουρδισμα που θα παιζεις και εκει να αφησεις την κιθαρα σου, αλλαζοντας μονο χορδες οταν χρειαζεται. Με αυτον τον τροπο, αν αλλαζεις σωστα χορδες, παιρνεις παντα την ιδια μαρκα χορδων κτλ, η κιθαρα σου θα κραταει το σεταρισμα της και πιθανοτατα να χρειαζεται απλα ελεγχο και ξανα σεταρισμα μια φορα τον χρονο...
Τωρα αν θες οπωσδηποτε να εχεις 2-3 διαφορετικα κουρδισματα, θα σου προτεινα ειτε να εχεις 2-3 κιθαρες η καθε μια με το δικο της κουρδισμα, ή να χρησιμοποιησεις καποιο pitch shift εφφεδακι, που θα σου κατεβαζει (ή ανεβαζει, οτι θες) το κουρδισμα της κιθαρας, χωρις να χρειαζεται να αλλαζεις εσυ πραγματικα κουρδισμα. Το αποτελεσμα βεβαιως ποτε δεν ειναι ιδιο με το να κουρδιζεις εκει που θες, αλλα τις περισσοτερες φορες το αποτελεσμα μετα απο χρηση τετοιων εφφε (ειδικα αν ειναι καλο εφφεδακι) ειναι πολυ ικανοποιητικο (οσο πιο extreme αυτα που θες να κανεις, τοσο πιο πολυ φαινεται οτι χρησιμοποιεις εφφε βεβαια)...
« Τελευταία τροποποίηση: 25/07/11, 15:39 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
350 euro για moddeling amp νονίζω οτι είναι πάρα πολλά. Γιατί θες τον 75-άρη ? πάντως όλοι οι ανταγωνιστικοί που σου προτείνουμε, πάνω κάτω στα ίδια λεφτά είναι, οπότε το δίλημά σου δεν είναι οικονομικό αλλά πόσο μπορείς να το ψάξεις, να δοκιμάσεις, και να αποφασίσεις τι σου κάθεται καλύτερα στο αυτί.

Το ίδιο ισχύει και για την κιθάρα. Αν σου κάθεται τόσο καλά, σίγουρα καλή αγορά θα είναι. Οι υπόλοιπες που σου προτείνουμε δεν έχουνε και κάποια χαοτική διαφορά, αλλά και πάλι όσο περισσότερο δοκιμάσεις τόσο καλύτερα, ειδικα αφού θες να κρατήσεις το όργανο λίγο παραπάνω.

Όσο για τους System, μην σε πιάνει πανικός. πολλά τραγούδια τους μπορούν να βγούν και με standard tuning (θα πρέπει βέβαια να "μεταφράσεις" τα tabs που βρίσκεις στο κούρδισμά σου). Αν μιλούσαμε για μπάσο, εκει δεν θα θα γλύτωνες το drop. Εγώ πολλές φορές, όταν ήταν να αλλάξω τις χορδές μου, πειραματιζόμουν με alt tunings. Χωρίς να αλλάξω setup. Δεν θα βγάλεις και το τέλειο ήχο, θα κουρδίζεις κάθε τόσο επειδή οι χορδές έχουν στρώσει σε άλλο tuning, αλλά τον χαβαλέ σου τον κάνεις. Εφόσον το κρατήσεις για λίγο δεν παίζει να πάθει καμιά ζημιά ο λαιμός, και το άχτι σου το βγάζεις. Όλα αυτά εφόσον έχεις σταθερή γέφυρα όμως..

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Και τα δυο ολως περιεργως μου κατσανε πολυ καλα και στο χερι και στο αφτι....τωρα θα δω...

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Λοιπον ειδα τις προτασεις σας και σκεφτηκα καλα...Κατεληξα λοιπον σε 2. Η μια ειναι η αρχικη Ibanez RG 350 DX και η αλλη ειναι η Esp Ltd KH-202...Μου αρεσει υπερβολικα παρα πολυ η Esp αλλα δε την εχω δοκιμασει στα χερια μου πως μου καθεται...Υπαρχει καπου εδω στην Αθηνα αυτη να την δω απο κοντα να την τσεκαρω λιγο????Με τα απειροελαχιστα πραγματα που εχω μαθει οσο διαβαζω στο φορουμ νομιζω πως η Esp ειναι ανωτερη ποιοτικα σε ολα,κι ας ειναι ελαχιστα ακριβοτερη...Aλλα κατι αλλο που με απασχολει ειναι οτι τα clean της δεν μου ακουγονται οσο φυσικα οσο της Ibanez,απο οτι εχω δει στο YouTube δηλαδη...Kαι νομιζω πως η Esp θα με περιορισει στο ηχο,ενω η Ibanez ειδα οτι ειναι πολυ πιο ευελικτη.... Τι λετε εσεις που ειστε πιο εμπειροι???????

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Φιλε Daggo, στην τιμη αυτων των 2 που εχεις καταληξει ειναι και αυτη η Cort που προτεινα και σε ενα αλλο θεμα... δες την και αυτη οπωσδηποτε (εχει πολυ καλυτερα specs απο αυτες που θες) Γενικα οι Cort ειναι πολυ υποτιμημενες κιθαρες... made in Korea  ;) :

http://en.euroguitar.com/guitar/cort/evl/k6/127999.html

http://en.euroguitar.com/guitar/cort/evl/k6/115852.html

Καλες αγορες!!!
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Ωραια specs η CORT αλλα για καποιο λογο δε μου καθεται καλα στο ματι...πες με περιεργο :P

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Oχ οχ βρηκα κι αυτην.... http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?products_id=8208.... Θα τρελαθω με τοσες που βλεπω και μου λετε αλλα καλο ειναι να παιρνω αποψεις απο παντου... θελω κατι καλο για οσα θα δωσω....

Αποσυνδεδεμένος Daggo

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Τελικα κατεληξα στην Epiphone Les Paul Nightfall και στον Peavey Vypyr 15W για αρχη.... Ευχαριστω ολους οσους εξεφεραν την γνωμη τους. Θα ανεβασω φωτογραφιες στο αντιστοιχο θεμα καποια στιγμη...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
καλη αρχή~! :)
Music makes the people come together

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
15 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
9718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/11, 22:40
από omega
13 Απαντήσεις
6644 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:46
από DeniaHD
27 Απαντήσεις
14525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/11, 17:21
από sotto
2 Απαντήσεις
2874 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/12, 18:29
από sm007
39 Απαντήσεις
16885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/13, 16:27
από Spyros Delta
0 Απαντήσεις
2363 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/13, 16:58
από freemind
5 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/14, 18:32
από Kosthrash
13 Απαντήσεις
5909 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/15, 15:22
από Kosthrash
14 Απαντήσεις
15386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/21, 21:05
από GVen