Αποστολέας Θέμα: Προσθήκη Homemade Headphones-Out/Attenuator σε λαμπάτο ενισχυτή  (Αναγνώστηκε 199840 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..πως κάνει heat dissipation ένα τέτοιο απλό ποτενσιόμετρο;


Πράγματι είναι εύλογο ερώτημα.. Θα σου πω τι καταλαβαίνω εγώ..

Κατ' αρχάς, από την συνδεσμολογία και τον τρόπο χρήσης τους, οι 2 αντιστάσεις δεν δουλεύουν ποτέ και οι 2 στο 100% capacity. Όταν η μία είναι 100%, η άλλη είναι 0% και το μάξιμουμ που φτάνουν μαζί είναι 50% και οι δύο ταυτόχρονα. 

Τώρα αν δείς μέσα, είναι wirewound όπως και οι άλλες και η επαφή γίνεται με πολλή επιφάνεια από έναν ειδικό τρολλέ.



Επίσης όλα τα LPad έχουν από πίσω σχισμές/ψύκτρες για την κυκλοφορία του αέρα. Παράλληλα είναι αρκετά μεγάλα, για pots είναι κτήνη..




Φαίνεται λοιπόν ότι το έχουν σκεφτεί καλά και δουλεύει.

Σϊγουρα δεν περιμένουμε ένα τέτοιο εξάρτημα να έχει την αξιοπιστία των μόνιμων αντιστάσεων. Από την φύση τους οι επαφές θα υποφέρουν και στο μέλλον θα δημιουργήσουν διάβρωση, ειδικά αν κάποιος παίζει πάντα σε μία ρύθμιση και δεν μετακινεί το pot.

Αλλά για κάποιον που παίρνει ένα L-Pad των 100w και δουλεύει πάνω του έναν 50άρη ενισχυτή στο 1/4-1/8 της ισχύος, δεδομμένων και των εναλλαγών στο παίξιμο, αμφιβάλω αν θα καταλήγει να απορροφά πάνω από 10-20 βατώρες, οπότε θα κρατήσει πάααρα πολύ καιρό.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
Τα L-Pads και τα λοιπά μαραφέτια σε τι καταστήματα μπορούμε να τα βρούμε; Απλά μαγαζιά με ηλεκτρονικά ή σε πιο συγκεκριμένα; Και ξέρει μήπως κανείς σε Θεσσαλονίκη πού μπορώ να βρω;

Έρχεται ο Blues Deluxe και θέλω να τον δαμάσω μέσα στο δωμάτιο. ;D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Χμμ, για να το πουλάνε θα δουλεύει, δεν αμφιβάλω.. Εντωμεταξύ δεν μπορώ να καταλάβω από τη φωτογραφία το ακριβές μέγεθος του αλλά οι ψύχρες του θα κάνουν κάποια δουλειά.. Πάντως αυτά βλέπουμε και αναρωτιόμαστε με τι "καρδιά" η THD κοστολογεί €300-400 ένα attenuator ενώ μπορεί κάποιος να φτιάξει ένα home-made με €50 το πολύ..

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απλά απίστευτο θέμα!!!!!! Τι να πω, συγχαρητήρια!! :D

Ρε συ Αδριανέ γιατί δεν το πας εμπορικά το πράγμα, αφού το κατέχεις!! :o

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Εγώ πάντως θα αγόραζα ένα στη στιγμή. Αδριανέ, όταν αρχίσεις να δέχεσαι παραγγελίες, ενημέρωσέ με... ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Αδριανέ γιατί δεν το πας εμπορικά το πράγμα,..

Τα ίδια έλεγα και στον Βραζίλη πρόσφατα, και για σένα Γιώργο που έλεγες για τις πατέντες, δεν υπάρχει χρόνος παιδιά. τρέχουμε πολύ για την εταιρεία μας και ευτυχώς βγαίνει το μεροκάμματο, είμαστε σύμβουλοι στις τηλεπικοινωνίες που έχω σπουδάσει και αγαπάω και έτσι μπορώ να κρατάω τα μουσικά/ηλεκτρονικά δρώμμενα καθαρά σαν hobby για να ξεφεύγω από όλα τα υπόλοιπα.
Πολλές ιδέες υπάρχουν και συνέχεια γεννιούνται νέες, σε πολλαπλά επίπεδα, στο επαγγελματικό τις πουλάμε, στο hobby τις χαρίζουμε.. ..έτσι αισθανόμουν πάντα, έται μου ταιριάζει και αυτό μου δίνει χαρά.
Μακάρι κάποιος φίλος να πάρει κάποιο σχέδιο και να βγάλει λίγα τίμια λεφτά, προσφέροντας και στους άλλους μία υπηρεσία που χρειάζονται, θα χαρώ ιδιαίτερα. Ο κόσμος έχει γεμίσει με πωλητές που σπρώχνουν και πασχίζουν να βρούν αγοραστές/κορόιδα πραγμάτων που αν το σκεφτούμε λίγο μας είναι παντελώς άχρηστα.

Εγώ πάντως θα αγόραζα ένα στη στιγμή. Αδριανέ, όταν αρχίσεις να δέχεσαι παραγγελίες, ενημέρωσέ με... ;)

Γιώργο μου αυτό το τελευταίο με το L-Pad το παρέθεσα για σένα, επειδή είναι πολύ απλό και έγραψες ότι θέλεις αυτούς τους ενισχυτές και ξέρω ότι οι περιστάσεις σου σε υποχρεώνουν να κάνεις ησυχία. Τι λες μπορείς να το φτιάξεις?
Αν όχι πάρε τα υλικά και όταν με το καλό έρθεις εδώ, θα περάσεις από το σπίτι μου, και θα το φτιάξουμε παρέα μέσα σε 20' πίνοντας ένα καφέ.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Adriane με "πόρωσες" τόσο πολύ σήμερα που αγόρασα ένα BYOC pedal (συγκεκριμένα το shredder).. Όχι ότι θα το χρησιμοποιήσω καθόλου (πέραν από τα Wah, Whammy και το BB Xotic δεν έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω άλλα πετάλια λόγω του G-Force) αλλά για την "φάση".. Επειδή μάλλον θα χρειαστώ βοήθεια με το project μάλλον θα σε ενοχλήσω αν και απ'ότι έχω διαβάσει οι οδηγίες τους είναι πολύ αναλυτικές.. Ελπίζω να τα καταφέρω :-\..

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπράβο! Χαίρομαι που το τόλμησες.
Το Shredder δεν το έχω φτιάξει όμως έχω ακούσει καταπληκτικά λόγια για αυτό και επίσης έχει ο
burgerman ένα πολύ καλό demo
στο YT. Το πετάλι σκίζει.
Συμβουλή: Οπωσδήποτε γράψου στο forum της BYOC. Επίσης πριν αρχίσεις, διάβασε αρκετά σχετικά posts για το συγκεκριμένο. Θα σου κάνει πολύ μεγάλη διαφορά!..
Είμαι στην διάθεση σου για ότι χρειαστής, καλή επιτυχία.
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/10, 00:34 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Μπράβο! Χαίρομαι που το τόλμησες.
Το Shredder δεν το έχω φτιάξει όμως έχω ακούσει καταπληκτικά λόγια για αυτό και επίσης έχει ο burgerman ένα πολύ καλό demo στο YT. Το πετάλι σκίζει.
Συμβουλή: Οπωσδήποτε γράψου στο forum της BYOC. Επίσης πριν αρχίσεις, διάβασε αρκετά σχετικά posts για το συγκεκριμένο. Θα σου κάνει πολύ μεγάλη διαφορά!..
Είμαι στην διάθεση σου για ότι χρειαστής, καλή επιτυχία.

Θα το κάνω.. Ελπίζω να το καταφέρω με την πρώτη και να μην σε ζαλίζω :D..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αδριανέ, καταλαβαίνω απόλυτα την επιλογή να κρατήσεις τη μουσική και τα ηλεκτρονικά σαν χόμπυ και να μην τα αναγάγεις σε οτιδήποτε μπορεί να έχει σχέση με βιοποριστική ενασχόληση μόνο και μόνο για το κέρδος. Χίλιες φορές καλύτερα να παραμένεις εραστής της τέχνης (ερασιτέχνης), παρά να την παντρευτείς.

Όσο για το θέμα της κατασκευής, ψήνομαι πάρα πολύ. Απλά αυτό τον καιρό υπάρχουν διάφορα ζητήματα, μεταξύ των οποίων και μια επικείμενη μετακόμιση. Μετά ίσως το προσπαθήσω. Υπάρχει εδώ κοντά ένα μεγάλο κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών όπου είμαι βέβαιος ότι θα βρω τα απαραίτητα υλικά, και μερικές κολλήσεις θα μπορέσω να τις κάνω. Aν δεν τα καταφέρω, θα σε ενημερώσω για να περάσουμε στο "Plan B"... :)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Για σένα υπάρχει μία πολύ απλή λύση, για να έχεις τους ενισχυτές που θέλεις σε bedroom level, είναι ένα attenuator βασισμένο σε ένα L-Pad, ένα (διπλό εσωτερικά) ποτενσιόμετρο υψηλής ισχύος ειδικά για παρόμοια κυκλώματα. Η συνδεσμολογία του είναι εξαιρετικά απλή και γίνεται από τον καθένα.


Αδριανέ, ευχαριστώ για το παραπάνω μήνυμα. Κάτι τέτοιο σίγουρα δεν θα είχα πρόβλημα να το φτιάξω μόνος μου. Μπορείς να μού εξηγήσεις ποιά είναι στην πράξη η διαφορά μιας τέτοιας κατασκευής από διάφορα attenuator ή volume box που κυκλοφορούν στο ebay όπως αυτό και αυτό και μπαίνουν στο FX loop του ενισχυτή;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Μπορείς να μού εξηγήσεις ποιά είναι στην πράξη η διαφορά μιας τέτοιας κατασκευής από διάφορα 
attenuator ή volume box που κυκλοφορούν στο ebay..

Καλή και χρήσιμη ερώτηση, πάνω σε ένα πολύ παρεξηγημένο θέμα!..

Τα προϊόντα που ανέφερες, είναι απλά volume pots τα οποία παίρνουν το σήμα που προκύπτει από τον προενισχυτή και τον μειώνουν πριν φτάσει στον τελικό, ώστε να μειώνεται η τελική ένταση. Οι τελικές λάμπες δέχονται λίγο σήμα, δεν συμμετέχουν στην μορφοποίηση της τελικής χροιάς προσθέτοντας "χαρακτήρα" στην παραμόρφωση και το αποτέλεσμα είναι ήχος στείρος χωρίς πολύ όγκο. 

Είναι ακριβώς το ίδιο σαν να:
1. Κατεβάζουμε το Master Volume (εάν έχουμε) - προσοχή, όχι το Gain.
2. Να βάζουμε ένα Volume Pedal στο Effects Loop
3. Να βάζουμε ένα Booster Pedal στο Effects Loop και να κατεβάζουμε το volume του πολύ χαμηλά.
Τίποτε από αυτά δεν είναι attenuation με την έννοια που επιθυμούμε στους λαμπάτους κιθάρας.

Attenuation με την έννοια που επιθυμούμε στους λαμπάτους κιθάρας, είναι η οδήγηση των λυχνιών του τελικού σταδίου με ισχυρό σήμα, τουλάχιστον 50% και πάνω, ώστε οι τελικές λάμπες να συμμετέχουν στην μορφοποίηση της τελικής χροιάς προσθέτοντας "χαρακτήρα" στην παραμόρφωση. Όσοι έχουν ακούσει το αποτέλεσμα αυτό, υπό τις σωστές συνθήκες, παθαίνουν μόνιμα το σύνδρομο της "Πανδώρας" (ανοίγουν το κουτί - βιώνουν την εμπειρία) και έχουν μεγάλη δυσκολία να απεξαρτηθούν από τον ήχο αυτό και δεν υπάρχει γυρισμός.

Attenuation είναι η μείωση του volume ΜΕΤΑ το τελικό στάδιο ενίσχυσης, πριν ή μετά το μεγάφωνο.

Attenuation μετά το μεγάφωνο, θα ήταν:
1. Να παίζει ο ενισχυτής από 50% και πάνω και το μεγάφωνο να είναι στο υπόγειο. (!!..)
2. Να παίζει ο ενισχυτής από 50% και πάνω και το μεγάφωνο να είναι τυλιγμένο σε κουβέρτες. 
(!!..)
3. Να παίζει ο ενισχυτής από 50% και πάνω και το μεγάφωνο να είναι μέσα σε isolation box (για να σοβαρευτούμε λίγο..)

Κανένας από αυτούς τους τρόπους όμως δεν μας επιτρέπει να απολαύσουμε με τα αυτιά μας το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Οπότε πραγματοποιούμε attenuation, ΜΕΤΑ το τελικό στάδιο ενίσχυσης, αλλά 
ΠΡΙΝ το μεγάφωνο
, με attenuator, δηλαδή:
 
- Παθητικά κυκλώματα που απορροφούν μέρος της ισχύος που παράγεται ΧΩΡΙΣ να παράγουν ήχο, (μόνο θερμότητα ή μαγνητισμό) και τελικά ένα μικρό μέρος της παραγόμενης ισχύος να φθάνει στο μεγάφωνο και να μετατρέπεται σε ήχο.

Τα απλά attenuators όπως αυτά που σχεδιάζουμε εδώ, αποτελούνται από αντιστάσεις υψηλής ισχύος. Όμως οι αντιστάσεις είναι εξαρτήματα που δεν προσομοιώνουν με ακρίβεια την συμπεριφορά (impedance behaviour) των μεγαφώνων που είναι μαγνητικά και το τελικό αποτέλεσμα επηρεάζεται (λίγο αλλά για τους πιουρίστες αρκετό ώστε να έχει σημασία).

Ακόμα καλύτερα attenuators χρησιμοποιούν συνδυασμούς αντιστάσεων υψηλής ισχύος μαζί με πηνία υψηλής ισχύος, τα οποία καθώς είναι μαγνητικά, είναι καλύτερα στο να προσομοιώνουν με ακρίβεια την συμπεριφορά των μεγαφώνων. Τέτοια attenuators είναι πιο ακριβά, όπως τα THD Hot Plate.

Τέλος, υπάρχει (προς το παρόν) μία μόνο μάρκα attenuators, η Webber, η οποία έχει σχεδιάσει και εξελίξει Speaker Motors, δηλαδή πηνία, όχι παθητικά αλλά ενεργητικά, τα οποία μεν κινούνται αλλά δεν είναι συνδεδεμένα σε κώνο ώστε να βγάζουν ήχο, και τα οποία είναι ότι καλύτερο υπάρχει σήμερα για την προσομοίωση της συμπεριφοράς των μεγαφώνων μέσα σε attenuators. 

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Eυχαριστώ πολύ για την ανάλυση. Ως συνήθως είσαι κατατοπιστικότατος. Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, είναι ουσιαστικά σαν να βάζουμε ένα master volume σε έναν ενισχυτή που δεν το έχει από κατασκευής...;

Όσον αφορά στην κατασκευή attenuator για την οποία συζητάμε, έχω μεγάλη διάθεση να προσπαθήσω να φτιάξω το κύκλωμα που παρέθεσες με τα δύο switches που δίνει τη δυνατότητα μείωσης της ισχύος στο 1/4 της μέγιστης ισχύος του ενισχυτή και την έξοδο για ακουστικά. Θα ήθελα να το κάνω έστω και αν είναι μόνο για την εμπειρία, γιατί ακόμα και το πολύ απλό κύκλωμα με το L-pad σίγουρα θα ήταν επαρκές για τη χρήση που το προορίζω. Έχω βρει πού μπορώ να αγοράσω όλα τα υλικά, δεν είμαι όμως σίγουρος ποιές αντιστάσεις πρέπει να πάρω. Μπορεί κάποιος να μού πεί ποιές από αυτές τις αντιστάσεις είναι κατάλληλες για το εν λόγω κύκλωμα; Οι αντιστάσεις στίς φωτογραφίες του Αlex_Under αναγράφουν 8R2, και δεν βρήκα κάτι παρόμοιο όπου έψαξα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
To 8R2 είναι ένας εναλλακτικός τρόπος αναγραφής των Ohm της αντίστασης.. Η συγκεκριμένη αντίσταση έχει resistance 8.2 Ohm.. Επομένως μπορείς να ψάξεις για resistors 8.2 Ohm στα αντίστοιχα watts αντοχής που θέλεις για τη δουλειά σου..

Edit: Επειδή δεν βρήκα από το site που προτείνεις μία αντίσταση να έχει ακριβώς 8.2 Ohm, μπορείς να πάρεις μία των 5 Ohm, μία του 1Ohm και μία των 2.2Ohm και να τις ενώσεις στη σειρά..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/10, 15:09 από faser »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επειδή δεν βρήκα από το site που προτείνεις μία αντίσταση να έχει ακριβώς 8.2 Ohm, μπορείς να πάρεις μία των 5 Ohm, μία του 1Ohm και μία των 2.2Ohm και να τις ενώσεις στη σειρά..


+1, ούτε εγώ, και κοίταξα και στην Maplin και ούτε αυτοί έχουν.

Προτείνω:
4 x http://www.banzaimusic.com/8-2-Ohm-25W-wirewound.html (για 100w σύνολο)

4 x http://www.banzaimusic.com/8-2-Ohm-50W-wirewound.html (για 200w σύνολο)

4 x http://www.tube-town.net/ttstore/product_info.php/info/p2301_High-Power-Resistor-8R2--8-Ohm----100-Watt.html (για ΠΟΛΛΑΑΑΑΑ watt σύνολο)
(δεν έχουν λιγότερα watt στο TubeTown)

Και από τα δύο έχω αγοράσει και είναι καλά καταστήματα, το TubeTown είναι λίγο πιο γρήγορο στο delivery.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πάντως πέρα από τα δικά μας, ένα πολύ καλό σχέδιο με ποιοτικά components είναι το kit που έχει το TubeTown.

Έχουν ελάχιστα υλικά, βασίζονται και σε πηνία και είναι πολύ απλά στην υλοποίηση, είναι 200watt το δε αποτέλεσμα θα είναι επιπέδου THD Hot Plates χωρίς τα Tone Controls.
Τα σχέδια είναι αυτά:





Πολύ απλά και πιο κάτω έκανα ένα κατάλογο με τα υλικά από το TubeTown και το σύνολο τους είναι περίπου 135 Ευρώ.


 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
To 8R2 είναι ένας εναλλακτικός τρόπος αναγραφής των Ohm της αντίστασης.. Η συγκεκριμένη αντίσταση έχει resistance 8.2 Ohm.. Επομένως μπορείς να ψάξεις για resistors 8.2 Ohm στα αντίστοιχα watts αντοχής που θέλεις για τη δουλειά σου..

Edit: Επειδή δεν βρήκα από το site που προτείνεις μία αντίσταση να έχει ακριβώς 8.2 Ohm, μπορείς να πάρεις μία των 5 Ohm, μία του 1Ohm και μία των 2.2Ohm και να τις ενώσεις στη σειρά...

Δηλαδή αντί για 4 αντιστάσεις που έχει το κύκλωμα θα χρειαστώ 12; Και είναι απαραίτητο να είναι η συνολική αντίσταση 8.2 Ohm ή γίνεται η ίδια δουλειά με αντιστάσεις παρόμοιας τιμής, π.χ. με 8 Ohm; Πάντως δεν είναι τόσο σημαντικό, σίγουρα κάπου θα βρεθούν οι κατάλληλες αντιστάσεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δηλαδή αντί για 4 αντιστάσεις που έχει το κύκλωμα θα χρειαστώ 12;

'Οχι, θέλεις 8, τις εξής:
4 x 3R3 25W ALUMINIUM CLAD RESISTOR (RC) και
4 x 4R7 25W ALUMINIUM CLAD RESISTOR (RC).

Και είναι απαραίτητο να είναι η συνολική αντίσταση 8.2 Ohm ή γίνεται η ίδια δουλειά με αντιστάσεις παρόμοιας τιμής, π.χ. με 8 Ohm;

8 Ohm θέλουμε, απλά το 0,2 παραπάνω δεν είναι μεγάλη διαφορά προκειμένου να μην κολλάς τα ζευγάρια στην σειρά.
Εσύ που δεν βρίσκεις έτοιμες 8,2, αν βάλεις μία 3,3 (3R3) σε σειρά με μία 4,7 (4R7) θα έχεις ακριβώς 8 Ohm. Οπότε θέλεις 4 τέτοια ζευγάρια. Κάθε ζευγάρι θα είναι μία των 8 και θα το συνδέσεις ακριβώς όπως και στο σχέδιο.

Θέλεις να στο κάνω και στο σχέδιο να το δείς οπτικά, ή είσαι οκ?..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/01/10, 15:50 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
ΟΚ, κατάλαβα. Πάντως αντιστάσεις των 8 ή 8,2 Ohm σίγουρα θα βρω κάπου (Βanzai ή κάποιο άλλο κατάστημα εδώ στην Αγγλία), ώστε να μη χρειαστεί να κάνω ζευγάρια και περιπλακεί το θέμα περισσότερο απ' ό,τι χρειάζεται. Το μόνο που δεν έχω βρει ακόμα είναι ένα κατάλληλο κουτί, αλλά φαντάζομαι ότι αυτό δεν θα είναι ιδιαίτερα δύσκολο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Kαντε ρε παιδια μια καινουρια κατηγορια μονο με κατασκευες! Ο Aνδριανος εχει ποσταρει αρκετες και ειναι διασπαρτες.
Εγω προσωπικα ειμαι τελειως ασχετος απο αυτα. Προσφατα πηρα τα υλικα για ενα πεταλι και τα χω κανει μανταρα :P. Αλλα αν εξοικοιωθω περισσοτερο θα ηθελα να ασχοληθω και με κατι πιο προχωρημενο!
Ας ειναι ολα μαζεμενα καπου!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Γιώργο για σένα, το σχέδιο με το L-Pad με την προσθήκη εξόδου για ακουστικά:



Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν πρόσφατα παρέλαβα μία παρτίδα υλικά από το TubeTown και μεταξύ αυτών ήταν και το περίφημο LPad.
Έτσι έκατσα και έφτιαξα μέσα σε λίγο χρόνο ένα πολύ απλό Attenuator.

Εντυπώσεις:
Η κατασκευή του ήταν απλούστατη!. Κανένα πρόβλημα, μάλιστα διάλεξα ένα πλαστικό κουτί, όπου οι τρύπες γίναν πολύ εύκολα.
Στην χρήση, για μειώσεις του volume μέχρι 1/3 - 1/4 λειτουργεί πολύ καλά.
Όμως για παρακάτω, αρχίζει να φαίνεται το πρόβλημα με αυτά τα απλά σχέδια.
Ο ήχος γίνεται λεπτός και χάνει την ζωντάνια του. Τους θεωρητικούς/σχεδιαστικούς λόγους για το αποτέλεσμα αυτό, τους έχω εξηγήσει αναλυτικά.
Τι κύκλωμα δεν προσομοιώνει καλά το μεγάφωνο χωρίς πηνία, και επιπλέον σε χαμηλές εντάσεις, τα 12άρια μεγάφωνα δεν διεγείρονται πλήρως και χάνουν πολύ ζωντάνια.
Για να πει κανείς ότι παίζει στην κρεβατοκάμαρα με αυτό το Attenuator με ενισχυτή πάνω από 30 watt, δεν κάνει, απλά δεν το ευχαριστιέσαι από πλευράς χροιάς και μόνο.
Είναι όμως πολύ καλό, για μικρές πρόβες και περιστάσεις όπου οι άλλοι σου λένε "χαμήλωσε" και εσύ θέλεις να ακούσεις την πλήρη χροιά με γκάζι.
Για εκεί είναι μιά χαρά, ειδικά στα απίστευτα λίγα λεφτά που κοστίζει.

Μερικές φωτογραφίες από την πολύ απλή κατασκευή:









Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος TheVrachnoprofiter

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 991
  • Φύλο: Άντρας
  • ex TheTr00p3r
    • Προφίλ
3 ευχαριστώ (σε τυχαία σειρά, μην παρεξηγηθεί κανένας :P):

Καταρχάς στον adr1ano που μας χαρίζει τη σοφία του απλόχερα. Σε βαθμό που το attenuator το λέω πλέον adrianuator. ;D
Στον Alex_Under που άρχισε το όλο θέμα και παρείχε φωτογραφικό υλικό.
Και στον φίλο m@ster_k@frer που έκατσε και μου έφτιαξε το adrianuator με μοναδικά εργατικά ένα πιτόγυρο και την ηθική μου συμπαράσταση (για τεχνική δεν το συζητάμε λόγω κουλαμάρας :P)

Πρόκειται για το αρχικό adrianuator (ναι, έτσι θα το λέω απο δω και πέρα), κατασκευασμένο ακολουθώντας το πρώτο σχεδιάγραμμα του adr1anou. Τοποθετήθηκε σε έναν Fender Blues Deluxe Reissue των 40W. Δουλεύει άψογα, και πλέον μπορώ να παίζω σε ανθρώπινες εντάσεις με το volume αρκετά ψηλά (μπορώ να πλησιάσω μέχρι τη μέση με υψηλό volume κιθάρας) και, το σημαντικότερο, μπορεί και παραμορφώνει στο drive channel χωρίς να σπάνε τζάμια... Στα ακουστικά έχει επίσης πολύ καλή απόκριση στα καθαρά, ενώ στην παραμόρφωση χαλάει αρκετά ο ήχος, πράγμα αναμενόμενο μιας και είναι της πλάκας.

Γενικά πήγε πολύ καλύτερα απ' ό,τι περίμενα, αφού μπορώ επιτέλους να χαρώ το θηρίο που πήρα στο 100% της ποιότητάς του και σε λογικές εντάσεις! ;D
Really don't mind if you sit this one out...

http://vromikopsomi.wordpress.com/
http://www.passa-tempo.gr/

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Γενικά πήγε πολύ καλύτερα απ' ό,τι περίμενα, αφού μπορώ επιτέλους να χαρώ το θηρίο που πήρα στο 100% της ποιότητάς του και σε λογικές εντάσεις! ;D
Ετσι μπράβο τ'αγόρι μου...
Τώρα ψήσε και το τρέμολο ;D ;D ;D

στον adr1ano που μας χαρίζει τη σοφία του απλόχερα.
Εδώ να βάλω κι εγώ πολλά συν...
ΔΩΣΕ ΤΡΟΦΗ ΣΤΟ ΛΑΟ ΑΡΧΗΓΕ ;D ;D ;D

Σε βαθμό που το attenuator το λέω πλέον adrianuator. ;D
Με κόλλησες κι εμένα καταρραμένε.... :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μπορει να ειναι το πιο ανουσιο σχολιο παρ ολα αυτα ζηλευω...εεε αμα θελετε καμια συμβουλη για κανα φαρμακο καντε με να νοιωσω χρησιμος και στειλτε μου κανα π.μ γιατι εγω για να κανω τετοια πραγματα δεν παιζει....καταρα
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
9975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/05, 01:10
από fender ultra
11 Απαντήσεις
6205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/08, 21:46
από thanasis b
19 Απαντήσεις
7642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/09, 13:10
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 15:29
από woodaki
30 Απαντήσεις
12456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/09, 02:06
από Alex_Under
5 Απαντήσεις
6006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/10, 12:49
από Nenarl2
5 Απαντήσεις
5843 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/12/10, 23:01
από delus
4 Απαντήσεις
3656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/11, 14:40
από adr1anos
5 Απαντήσεις
4719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 12:17
από tech21man
3 Απαντήσεις
3750 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/14, 00:23
από zeoy