Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση εξοπλισμού και αποριες για g system  (Αναγνώστηκε 5921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Καλησπέρα παίδες..

Δεδομένου του ότι εχω να gas-άρω πάνω από δυο χρόνια και εδώ και ένα τρίμηνο έχει χτυπήσει πολύ άσχημα ο πυρετός
σκεφτόμουν να ρίξω μια αναβάθμιση του εξοπλισμού σε σχέση με τα εφέ...

Την παρούσα στιγμή που μιλάμε έχω ένα σχετικά ικανοποιητικό pedalboard, αποτελούμενο από carl martin plexitone, boss dd-7,
dunlop univibe, digitech whammy, ibanez weeping demon, evh flanger.

Η σκέψη είναι για αναβάθμιση στο delay και στην απόκτηση ενός reverb με υπερτάτους στόχους το eventide timefactor και το
strymon bluesky.

Tο θέμα ειναι το εξής...το κόστος αυτών των δυο πεταλιών αγγίζει τα 750 ευρώ περίπου..ενώ ένα tc electronic g system κοστίζει περί των
1000..γνωρίζω τις δυνατότητες του g system και σκεφτόμουν μήπως αξίζει περισσότερο να επενδύσω κατευθειαν σε αυτό (μαζί με πώληση
κάποιοων από τα υπάρχοντα πετάλια), από τη στιγμή που προσφέρει πολλά μεζεμένα και νοικοκυρεμένα (σημαντικό πλέον) και είναι άκρως
παραμετροποιήσιμο και εύκολο..έχει κανείς εμπειρία με το tc ώστε να μου δώσει τα φώτα του στη συγκεκριμένη επιλογή?

Επίσης θέλω να συμπληρώσω το εξής...μετά από αρκετό ψάξιμο είδα ότι το g system δεν έχει τη δυνατότητα να ηχογραφήσει απευθείας...
μου είναι αρκετά σημαντικό να μπορώ να ηχογραφώ απευθείας, έχοντας τον ήχο που επιθυμώ, χωρίς ενισχυτή...φυσικά υπάρχει ενισχυτής
λαμπάτος στην κατοχή μου αλλά δυστυχώς δεν μένω σε συνθήκες στούντιο, ώστε να μπορώ να ηχογραφώ με τον ενισχυτή όπως θέλω..
Κι αυτός είναι και ένας λόγος που τα τελευταία χρόνια έχω στραφεί στη χρήση vst (από τα οποία πρέπει να ομολογήσω πως είμαι άκρως ικανοποιημένος..
αυτό το mainstage κάνει παπάδες... :P )

Συνεπώς πάμε στη δεύτερη απορία...μπορεί το g system να λειτουργήσει αποτελεσμεατικά με προσομοιωτή καμπίνας? και όταν λέω αποτελεσματικά
εννοώ, χωρίς να χάνει τα χαρακτηριστικά που έχεις δώσει στους ήχους σου...ή όλα αυτά είνια άσκοπα και θα πρέπει να τα ξεχάσω και να κινηθώ για ένα roland gr-55 και να τελειώνουμε? (έχω εμπειρία με roland vg-99 του καθηγητή μου και ξέρω ότι είναι πολύ ωραίο στους ήχους του αλλά και εύκολο στο plug and play/record)

Ξέρω ότι ανοίγω πολλά μέτωπα μαζεμένα και ότι δεν σας βοηθάω ιδιαίτερα...απλά να ξανατονίσω πως μεγαλύτερη σημασία έχει αυτή τη στιγμή η ηχογράφηση σπίτι με τους προσωπικούς ήχους και όχι τα λαιβ (το λέω μηπως κάνω τα πράγματα λίγο πιο ξεκάθαρα)

Τέλος να πω ότι παίζω post rock/progressive (όχι ότι έχει λέει κάτι....απλά για να τονιστεί η σημασία που δίνω στα καλά εφφέ...)

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για το μέγεθος του post...


Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Το eventide δεν εχει και καποια reverb και το blue sky καποια delay ή κανω λαθος. Παντως το Strymon εχει καποια απο τα ποιο ομορφα και πιο ιδιαιτερα reverb, εγω δεν ειμαι φιλος του reverb και το GAS-αρω πολυ καιρο τωρα. Απο την αλλη μπορεις να πας σε μια αλλη λυση πιο απλη που εχει και τα δυο για πιο κλασικους ηχους, π.χ. Empress vintage modified superdelay. Αναβαθμιση, αλλα σε πιο ενδιαμεσο επιπεδο. με το TC δεν εχω αρκετη εμπειρια για να σου πω. Αλλα απο την αλλη ανοιγεις αλλο μετωπο, μιλας για ολικη αλλαγη σε ενα ολοκληρωμενο συστημα που να καταργει τα πεταλακια σου.
Πως ηχογραφεις τωρα; Απο την στιγμη που κυριως ηχογραφεις, μηπως θα ηταν καλη λυση και η αγορα ενος καλου interface για οσο το δυνατον καλυτερη συνδεση με τον υπολογιστη; Αλλιως πας σε ενα συστημα σαν αυτα που περιγραφεις, που σε πολλες περιπτωσεις εχουν USB για απευθειας ηχογραφηση. Πρεπει να ζυγισεις τι θελεις και να το ψαξεις προς τα εκει.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Κωστή θενξ για την απάντηση....λοιπόν έχουμε λέμε:

Πως ηχογραφεις τωρα; Απο την στιγμη που κυριως ηχογραφεις, μηπως θα ηταν καλη λυση και η αγορα ενος καλου interface για οσο το δυνατον καλυτερη συνδεση με τον υπολογιστη; Αλλιως πας σε ενα συστημα σαν αυτα που περιγραφεις, που σε πολλες περιπτωσεις εχουν USB για απευθειας ηχογραφηση. Πρεπει να ζυγισεις τι θελεις και να το ψαξεις προς τα εκει.


Υπάρχει audiο interface, κάτι που ίσως έπρεπε να γράψω εξαρχής...

με το TC δεν εχω αρκετη εμπειρια για να σου πω. Αλλα απο την αλλη ανοιγεις αλλο μετωπο, μιλας για ολικη αλλαγη σε ενα ολοκληρωμενο συστημα που να καταργει τα πεταλακια σου.

Όχι όλα τα πεταλάκια...τον έρωτα τον τεράστιο που ακούει στο όνομα carl martin plexitone (το overdrive μου) μπαίνει στη λούπα και όλα κομπλέ...

Τόσος καιρός που πέρασε από τότε που έβαλα το θέμα, η απάντηση ελήφθη...και τελικά θα πάω για το g system...όλα σε ένα νοικοκυρεμένα....

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Αφου το αποφασισες μεγιες λοιπον!  ;)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Αφου το αποφασισες μεγιες λοιπον!  ;)


Δεν έχω κάνει την παραγγελία ακόμα....καθώς μιλάμε για ένα σημαντικό ποσό..οπότε το σκέφτομαι μέχρι να είμαι 1000% σίγουρος..μέχρι στιγμής όμως κλίνω προς τα εκεί...

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
master...δεν ξέρω για το g system αλλά είμαι κάτοχος του eventide και του blue sky...Τα πετάλια είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ο συνδυασμός τους δε είναι το κάτι άλλο.  όπως λέει και ένας φίλος είναι για να μην σηκώνεσαι απο το pd. αν είσαι θεσσαλονίκη ευχαρίστως να κανονίσουμε καφέ να τα δοκιμάσεις. ειδικά το shimmer στο blue sky είναι ΜΑΓΙΚΟ. ααα btw το eventide 2o χέρι το βρίσκεις 250 και το blue sky κοντα στο 200αρι...παίρνεις και ένα phaser και ένα chorus και έχεις κλείσει απο τα βασικά εφε. (προσοχή μόνο στο chorus γιατί 2 που δοκίμασα δεν μου κάθισαν καλά στο αφτί με το eventide )..

Δεν μπορώ βέβαια να καταλάβω για ποιόν λόγο τα πουλάνε αυτα τα εφε αλλα πραγματικά δεν με νοιάζει
« Τελευταία τροποποίηση: 14/04/14, 17:57 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Δεν μπορώ βέβαια να καταλάβω για ποιόν λόγο τα πουλάνε αυτα τα εφε αλλα πραγματικά δεν με νοιάζει

Χαχα, ουτε εγω! Παντως το blue sky ειναι στη λιστα για τις επομενες αγορες!  ;) Προς το παρον δοκιμαζω τις πιο προσφατες παραλαβες (pitch factor, Morpheus DLX, rotary sim).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
κώστα πάρτο είναι απιστευτο μηχάνημα..
Χαχα, ουτε εγω! Παντως το blue sky ειναι στη λιστα για τις επομενες αγορες!  ;) Προς το παρον δοκιμαζω τις πιο προσφατες παραλαβες (pitch factor, Morpheus DLX, rotary sim).

πήρες πετάλια?? πως και έτσι  :P :P το Morpheus είναι αυτο για το κούρδισμα? κατσε ρε και ένα diamond δεν πήρες τώρα??
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Οπα συγνωμη, τον Μορφεα τον εχω χρονια, τον Προμηθεα πηρα τωρα! (subdecay) Δες και βιντεο https://www.youtube.com/watch?v=V_ZVbU3Ggao
2 Diamond  ;D αυτα ειναι στο πατωμα εδω και λιγο καιρο, αυριο λεω να τα λυσω ολα και να δοκιμασω αλλη σειρα και αλλους ηχους!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Βασικά είχα το gsystem, και μου πήρε αρκετό καιρό και διάβασμα για να βγάλω άκρη. ΑΛΛΑ είναι ίσως η καλύτερη εφεδιέρα που κυκλοφορεί. Κορυφαία feuatures και fx, πάρα πολλές επιλογές σύνδεσης (εγώ το είχα σαν floor unit με τον εγκέφαλο στο rack και channel switching στο mesa rectifier preamp) και γενικά πιστεύω ότι στα χρήματα που το βρίσκεις μεταχειρισμένο είναι τρομερή επιλογή αν θες να τα έχεις όλα. Φυσικά αν έχεις ένα καλό ενισχυτή θα αναδειχτεί και αυτό, αλλά γενικά επειδή εγώ δίνω πολύ βάση στο να είναι όλα καθαρά συμμαζεμένα και πρακτικα, το gsystem κάνει αυτό ακριβώς. Ακόμα και οι λούπες για τα πεταλάκια ή την προενίσχυση είναι τρομερή επιλογή. Όλα μέσα σε ένα rack, το system σαν floor unit κουμπωμένο με 4mc στον ενισχυτή σου και είσαι ο καλύτερος.
White noise

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
master...δεν ξέρω για το g system αλλά είμαι κάτοχος του eventide και του blue sky...Τα πετάλια είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. ο συνδυασμός τους δε είναι το κάτι άλλο.  όπως λέει και ένας φίλος είναι για να μην σηκώνεσαι απο το pd. αν είσαι θεσσαλονίκη ευχαρίστως να κανονίσουμε καφέ να τα δοκιμάσεις. ειδικά το shimmer στο blue sky είναι ΜΑΓΙΚΟ. ααα btw το eventide 2o χέρι το βρίσκεις 250 και το blue sky κοντα στο 200αρι...παίρνεις και ένα phaser και ένα chorus και έχεις κλείσει απο τα βασικά εφε. (προσοχή μόνο στο chorus γιατί 2 που δοκίμασα δεν μου κάθισαν καλά στο αφτί με το eventide )..

Δεν μπορώ βέβαια να καταλάβω για ποιόν λόγο τα πουλάνε αυτα τα εφε αλλα πραγματικά δεν με νοιάζει


Tο πήρα μάτι ότι τα έχεις στο θέμα με τα pedalboard και ήθελα να σε ρωτήσω...θεσσαλονίκη θα βρίσκομαι από μεγάλη τετάρτη για καμια βδομάδα οπότε μπορούμε να μιλήσουμε και ευχαριστώ για την προσφορά...

Η αλήθεια είναι πως η αρχική σκέψη ήταν αυτά τα δύο πετάλια...μετά έσκασε το θέμα με το g system κυρίως λόγω χωροταξικής διάταξης, και γνωρίζοντας τις δυνατότητες του και τις ευκολίες που παρέχει αν μάθεις να το δουλεύεις...

Όσον αφορά το chorus και το phaser...δεν είμαι ιδιαίτερα fan...για τα υπόλοιπα εφφέ είμαι ικανοποιημένος απο τα πετάλια που έχω ήδη (βέβαια αν αποκτηθεί το g system θα βγουν προς πώληση όλα πριν του plexitone)...

φίλε sfanfan έχεις δοκιμάσεις ποτέ να το χρησιμοποιήσεις με amp simulator?

Αυτο που καταλαβαίνω εγώ έιναι πως δεν υπάρχει λάθος ή σωστή επιλογή εδώ...μιλάμε για κορυφαία προιόντα...απλά πρέπει να λάβω μια απόφαση...δεν με βιάζει ο χρόνος....




Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Nice.....εγω θεσσ θα είμαι απο Δευτερα του Πάσχα και μετα...π.μ me οταν μπορείς ;)

κωστα παλικάρι μου..τι να πω. Δεν ξέρω πραγματικά δεν ξερω....δεν θα με γεμίζεις με complex εσύ με τα πετάλια σου
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ


φίλε sfanfan έχεις δοκιμάσεις ποτέ να το χρησιμοποιήσεις με amp simulator?

Αυτο που καταλαβαίνω εγώ έιναι πως δεν υπάρχει λάθος ή σωστή επιλογή εδώ...μιλάμε για κορυφαία προιόντα...απλά πρέπει να λάβω μια απόφαση...δεν με βιάζει ο χρόνος....



Mε amp sim όχι. το δοκίμασα όμως με προενίσχυση (Marshall Jmp1, Matchless Hotbox, Mesa Rectifier και Rocktron Gainiac2) στη Loop1 του gsystem και από εκεί και cab sim. Εξαιρετικά αποτελεσματικό και αυτό το setup. 
White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
14684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:02
από Minotaur
4 Απαντήσεις
3205 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 14:47
από Baroness
42 Απαντήσεις
13463 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 09:00
από Johnie Darko
16 Απαντήσεις
5917 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
7 Απαντήσεις
3282 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:48
από A-nik-i
13 Απαντήσεις
4779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 13:28
από A-nik-i
10 Απαντήσεις
4596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/12, 18:55
από rodort1
14 Απαντήσεις
6288 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/14, 13:17
από mad_nassos
0 Απαντήσεις
6185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/13, 17:27
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
4606 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/20, 14:19
από GVen