Αποστολέας Θέμα: booster αλλα οχι σε effects loop-τροφοδοτικο?-σειρα πεταλιων?  (Αναγνώστηκε 4634 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Paranoid_Android

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • But I'm a creep...
    • Προφίλ
καλησπερα... ειχα γραψει στο φορουμ για το πως θα εκανα πιο γραντζαριστο τν ηχο μ, δλδ να του εδινα πολυ λιγη βρωμια χωρις παραμορφωση ομως... μου προτεινατε εναν booster αλλα ομως να μπει πανω στο effects loop... θα θελα να ρωτησω, για ενισχυτη που δεν εχει effects loop, μπορω να εχω τον booster μαζι με τα αλλα πεταλια? επισης, μια σειρα πεταλιων π.χ booster,overdive,distortion, tuner,  με ποια σειρα να τ βαλω? εγω τ εχω ετσι: proco rat 2, double muff, marshall jackhammer, korg pitchblack...  που θα μπορεσω να βρω ενα καλο τροφοδοτικο... διαβασα στο foroum οτι απο τον thomann το harley benton το τροφοδοτικο, δημιουργει πολυ φασαρια-σφυριγμα... κριμα ειναι κ φτηνο  :P τι θα προτεινατε?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
να του εδινα πολυ λιγη βρωμια χωρις παραμορφωση ομως
Αυτό δεν το πολυκατάλαβα.. Συνήθως έχουμε ότι βρωμιά=παραμόρφωση.. Μάλλον εννοείς να "σπάει" λίγο ο ήχος, να μην είναι εντελώς καθαρός αλλά καλύτερα δώσε μας κάποιο παράδειγμα (από κάποιο γνωστό τραγούδι ή μέσω youtube)...

Αν όντως εννοείς αυτό, υπάρχουν 3 τρόποι για να το καταφέρεις:
1) Πεταλάκι overdrive στο καθαρό κανάλι ενός ενισχυτή.. Btw, τι ενισχυτή έχεις? Παίζει ρόλο!
2) Αν ο ενισχυτής σου είναι λαμπάτος, μπορείς να ανοίξεις όσο το δυνατόν περισσότερο το volume (τόσο προενισχυτή όσο και ενισχυτή αν έχει δύο).. Θα παρατηρήσεις ότι ο ήχος θα αρχίσει να γίνεται πιο crunchy..
3) Aνάλογα με τον ενισχυτή (κατά κύριο λόγο τις λάμπες του), η βρώμα που θα πάρεις με τον παραπάνω τρόπο μπορεί να μην είναι αρκετή οπότε εκεί μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα booster (είτε καθαρό είτε overdrive) ώστε να "σπρώξεις" τις λάμπες και να πάρεις πιο βρώμικο ήχο...

Φυσικά, υπάρχουν κι άλλοι τρόποι για να πάρεις βρωμιά (άραγε πόσο γελοίες μπορεί να ακούγονται τέτοιες συζητήσεις σε άτομα που δεν ασχολούνται με το αντικείμενο? ;D ) διαφόρων τύπων, όπως συνδυασμός του overdrive του ενισχυτή με booster κλπ αλλά αφού εσύ ενδιαφέρεσαι για ελάχιστη βρωμιά, κάτι τέτοιο σου είναι μάλλον αδιάφορο...

μου προτεινατε εναν booster αλλα ομως να μπει πανω στο effects loop... θα θελα να ρωτησω, για ενισχυτη που δεν εχει effects loop, μπορω να εχω τον booster μαζι με τα αλλα πεταλια?
Θα έλεγα ότι το να βάλεις το booster μαζί με τα άλλα πετάλια, δηλαδή όχι στο fx loop, είναι η πλέον διαδεδομένη (και "σωστή") λύση... Μόνο έτσι θα καταφέρεις να τσιτώσεις τις λάμπες της προενίσχυσης, ενώ οι λάμπες της τελικής ενίσχυσης τσιτώνονται μόνο ανοίγωντας το master volume και ανεβάζοντας ουσιαστικά την ένταση...
Το να βάλεις ένα overdrive-booster στο fx loop δεν είναι λάθος γενικότερα, συνηθίζεται μάλιστα πολύ, απλά τότε το overdrive δεν είναι booster, τουλάχιστον με την αυστηρή έννοια του όρου... Και συνήθως, κάποιος βάζει το overdrive στο fx loop όταν επιδιώκει να πετύχει παραμορφωμένος ήχους και όχι απλά πολύ λίγη βρωμιά...

μια σειρα πεταλιων π.χ booster,overdive,distortion, tuner,  με ποια σειρα να τ βαλω? εγω τ εχω ετσι: proco rat 2, double muff, marshall jackhammer, korg pitchblack...
Το tuner αυστηρά πρώτο, ώστε να παίρνει όσο το δυνατόν καθαρότερο σήμα! Σχετικά με τα άλλα, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να δοκιμάσεις, απλά.. Από την άλλη, πόσα θα έχεις πατημένα ταυτόχρονα? Αν θα παίζει το καθένα ξεχωριστά, τότε βάλτα όπως θες (το tuner πάντα πρώτο - κανόνας!).. Το booster τι είδους booster είναι? Και βασικά ποιο είναι?

Σχετικά με τα πετάλια που έχεις, προσωπικά δε θα είχα αναμένα ποτέ 2 ή περισσότερα από αυτά της παραμόρφωσης οπότε θα έβαζα το korg πρώτο και τα υπόλοιπα όπως μου κάθονταν καλύτερα στο μάτι ή όπως βολεύουν στο "άναψε-σβήσε"...

που θα μπορεσω να βρω ενα καλο τροφοδοτικο... διαβασα στο foroum οτι απο τον thomann το harley benton το τροφοδοτικο, δημιουργει πολυ φασαρια-σφυριγμα... κριμα ειναι κ φτηνο  :P τι θα προτεινατε?
Δεν ξέρω αν όντως το συγκεκριμένο προκαλεί φασαρία αλλά γενικά δε νομίζω πως υπάρχει τροφοδοτικό για το οποίο δεν έχει ακουστεί έστω μια φορά ότι είναι φασαριόζικο... Βασικά, οι διάφοροι θόρυβοι είναι συνάρτηση πολλών παραγόντως και συνήθως με ευκολία κατηγορούμε τα τροφοδοτικά.. Πάντως μια χιλιοδοκιμασμένη λύση (που και για αυτή πάντως θα διαβάσεις/ακούσεις διάφορα αρνητικά σχόλια) είναι το Visual Sound 1 Spot που είναι φθηνό, μπορεί να τροφοδοτήσει αρκετά πετάλια ταυτόχρονα και μάλιστα δεν πιάνει χώρο αφού αποτελείται μόνο απο καλώδια! Αν όλα τα πετάλια σου είναι συνεχούς ρεύματος και τάσης 9V, τότε είναι μάλλον καλή επιλογή!

Αποσυνδεδεμένος Paranoid_Android

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • But I'm a creep...
    • Προφίλ
σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τισ πληροφοριες... να σε ρωτησω,απο που θα μπορουσα να προμηθευτω το τροφοδοτικο αυτο?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
^^^^^^^^^
σε οποιοδήποτε κιθαρομάγαζο της αθήνας θα βρείς τροφοδοτικό.
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Φιλε Paranoid εχε στο νου σου και το εξης: Αν εχεις και overdrive-distortion πεταλια εκτος του booster, τοποθετωντας το ΠΡΙΝ απο αυτα, εχεις αυξηση gain.
Αν το βαλεις ΜΕΤΑ εχεις αυξηση εντασης.


Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Ξέθαμμα mode on ;D

Καλημέρα! Διαθέτω τα εξής πετάλια, wah, od, booster, tuner. Μέχρι τώρα τα έβαζα με αυτή τη σειρά, διαβάζω όμως ότι ίσως είναι λάθος. Τι θα προτείνατε;
Σημειωτέον ότι παίρνω τη βρωμιά κυρίως απότον ενισχυτή, το od το χρησιμοποιώ είτε για έναν εναλλακτικό χαρακτήρα πότε-πότε, είτε όταν τύχει να παίξω με άλλον ενισχυτή...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Εάν το booster το έχεις μετά το OD, όταν το ενεργοποιείς το επιπλέον distortion έρχεται από τον προενισχυτή - καλό για λαμπάτους.
Εάν το βάλεις πριν το OD, όταν το ενεργοποιείς το επιπλέον distortion έρχεται από το OD - καλό για τους υπόλοιπους και εάν έχεις καλής ποιότητας OD πετάλι.

Το Wah είναι καλά, απλά εάν θέλεις περισσότερο wah effect δοκίμασε το και μετά το OD. Σε πολλούς αρέσει αυτός ο ήχος.

Το Tuner εάν δεν είναι true bypass βγάλε το από την αλυσίδα, ή βάλε το πρώτο. Αν είναι, δεν έχει σημασία, άστο εκεί που είναι, απλά δούλευε το με σβηστά OD, Wah.

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Το tuner δεν είναι true bypass οπότε πάει για πρώτο...Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Κάτι ακόμα: Ο ενισχυτής μου είναι ο marshall haze και έχει onboard echo, phaser και chorus τα οποία χρησιμοποιώ συχνά. Επηρεάζει αυτό καθόλου το πως πρέπει να στήνω τα υπόλοιπα πετάλια; Από ό,τι καταλαβαίνω η θέση τους είναι μετά την προενίσχυση, σαν να ήταν δηλαδή πετάλια στο effects loop του ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Όχι, μια χαρά είναι!.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
25455 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/15, 11:15
από mixanobios
16 Απαντήσεις
19497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/07, 23:56
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
5559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 15:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 14:08
από faser
5 Απαντήσεις
3330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 21:24
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/11, 23:02
από Jezus
loop pedal αλλά ποιό?

Ξεκίνησε από thetwin Εφέ

19 Απαντήσεις
7904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 11:22
από Jezus
2 Απαντήσεις
3992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/14, 18:03
από saved
8 Απαντήσεις
4621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/14, 16:01
από neeckos
1 Απαντήσεις
12631 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/20, 21:23
από Jesse00