Αποστολέας Θέμα: Πέθανε η Amy Winehouse  (Αναγνώστηκε 14307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #50 στις: 02/08/11, 09:46 »
rip Amy.. απο τις μεγαλυτερες, αν οχι η μεγαλυτερη, γυναικεια φωνη που περασε την δεκαετία που διανύουμε.

εν τω μεταξύ θα πεταχτώ λίγο off topic ποια τραγουδια επιτυχίες έχουν γραφτεί ξενέρωτα?

περισσοτερα απ' οσα φανταζεσαι. εχουν ρωτησει και τον ville και τους εχει πει οτι ποτε δεν εχει γραψει πιωμενος, διοτι πολυ απλα τα χερια του δεν ηταν σε θεση να παιξουν σωστα την κιθαρα...κατι αντιστοιχο ειχε πει και ο vai. αλλο το πως μπορει να βγαινει κανεις στη σκηνη, και αλλο οταν γραφει. αλλωστε ακομα και το ''ξενερωτα'' σχετικο ειναι... αλλο πινω δυο τρια ποτακια να χαλαρωσω και ισως μου ρθει καποια εμπνευση, αλλο ειμαι αλκοολικος  8)


αφού το είπε ο ville και ο vai δε μου πέφτει λόγος πλόεν
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #51 στις: 02/08/11, 21:36 »

οταν τους ρωταω αν εχουν ακουστα τον Stevie Ray Vauqhan  η απαντηση ειναι :
ε! ναι και αυτος απο ναρκωτικα πηγε

φταιω εγω που τους ριχνω μπινελικια μετα?

αυτα!  ;)



Μονο που ο SRV δεν πηγε απο ναρκωτικα, αλλα επειδη επεσε το ελικοπτερο στο οποιο βρισκοταν...και αν θυμαμαι καλα ηταν σε φαση που ειχε ξεπερασει τα ναρκωτικα, ηταν καλα απο αυτην την αποψη...

μα γιάυτο τους τα ριχνω τα μπινελικια  ;)

δεν ξερουν καν οτι πεθανε απο πτωση ελικοπτερου (ποσο μαλλον την επιλογη θεσης που ηταν γραφτο να επιλεξει μονος του)
παντα αυτη η ατακα ''πηγε απο ναρκωτικα''


αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι αρκετοι γνωστοι μου μιλανε για την συγχωρεμενη οτι μπηκε και αυτοι στο κλαμπ των ''star''
που πεθαναν προωρα.
οταν τους ρωταω αν εχουν ακουστα τον Stevie Ray Vauqhan  η απαντηση ειναι :
ε! ναι και αυτος απο ναρκωτικα πηγε

φταιω εγω που τους ριχνω μπινελικια μετα?

αυτα!  ;)

Μεγάλη ατάκα! Πες τα!!!

 ;D ;D

να σου πω και αλλες.
 ''και εγω αμα επαιρνα τα ναρκωτικα που τραβαγε ο Hendrix θα επαιζα παπαδες.''

την ευκολια που στο διαολο την βρισκουν δεν θα το καταλαβω ποτε. :-\
εδω εγω μετα απο 5 μπυρες ψαχνω την ταστιερα και αυτοι με ναρκωτικα θα παιζαν παπαδες .
αμαν πια!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #52 στις: 03/08/11, 00:48 »
Παντως περα απο αυτα ακουω την επιτυχια της back in black και ειναι ωραιος δισκος..Και απιστευτοι στιχοι..Περιττο να πω οτι ακουγα τα τραγουδια της στο ραδιοφωνο και δεν ηξερα ποιανης ειναι..

Απο οσο διαβασα αρκετα τραγικη ιστορια..Τα τελευταια τρια χρονια δεν νομιζω οτι καταφερε να ξεφυγει ουτε λεπτο..Δεν ξερουμε αν προσπαθησε κιολας βεβαια..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος ε?

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 548
    • Προφίλ
Απ: Πέθανε η Amy Winehouse
« Απάντηση #53 στις: 07/08/11, 15:30 »
ειχα μια συζητηση επι του θεματος σε καποιο αλλο σημειο..θα ηθελα να κανω μονο μερικες παρατηρησεις:
Η winehouse ηταν πραγματικα ταλαντουχα αλλα ηταν μια δημιουργια του συστηματος.Ενος συστηματος που αγνοει ανθρωπους σαν τον Cohen ή τον Waits , ακόμα και τον Cave (και μιλαω μονο για μεγαλους και ηδη γνωστους καλλιτεχνες) και προβαλλει μια (χαρισματικη κατα τα αλλα) pop "ευπεπτη" εκδοχη του παραξενου , ιδιοτροπου , σχεδον "καταραμενου" καλλιτεχνη. Στηνει μια βιομηχανια γυρω απο τις ουσιες και τα ναρκωτικα , φτιαχνει τραγουδια - σουξεδακια γυρω απο το θεμα , την αφηνει να βγει πιτα στις συναυλιες μονο και μονο για να πουλησει βασισμενη σε αυτον τον μυθο και τελικα φτανει στο σημειο να σκοτωσει το ιδιο της το "νουερο" (γιατι στην ουσια για ενα τσιρκο μιλαμε).Μεχρι προν απο μερικους μηνες η συντριπτικη πλειοψηφια των ανθρωπων δεν ειχε ιδεα για τα τραγουδια της αλλα ηξερε τα παντα για την κατρακυλα της..αυτο δε σας λεει κατι?Μιλαμε για το πιο προστυχο παιχνιδι marketing της τελευταιας δεκαετιας!
Και που φτανουμε?Στο σημειο να αναρωτιουνται καποιοι οπως ο φιλος πιο πανω αν ειναι δυνατον να γραφτει ενα μεγαλο κομματι χωρις ουσιες ή αν ειναι δυνατον καποιος να αλλαξει δρομο και να σωθει απο τα ναρκωτικα.
Στην μνημη ενος κοριτσιου που οδηγηθηκε μεσω των ναρκωτικων στον θανατο για να πλουτησει η μουσικη βιομηχανια θελω να πω τα εξης:
1)Οι μεγαλοι καλλιτεχνες γερνανε ομορφα.Αυτο ειναι τεχνη.Και εμπνευση ειναι μονο η ζωη με τα καλα και τα στραβα της.Η μαστουρα ΔΕΝ ειναι εμπνευση.
2)Απο σεβασμο στην κοπελα αυτη , απομυθοποιηστε την.Πραγματικα δεν ηταν τοσο μεγαλη οσο προσπαθουσαν να την παρουσιασουν (στα πλαισια του αυτοκαταστροφικου ταλεντου - για να πουλησουν) και αυτη την γνησια προσωπικοτητα την εκφραζουν αλλοι πολυ πιο σημαντικοι απο αυτην.Και χωρις να κανουν τραγουδια με θεμα το "rehab" και μαλακιες.
3)Υπαρχει επιστροφη.Αλλα θελει πραγματικη μαγκια και αγαπη. Ολα τα αλλα ειναι απλως ψεματα.
Με το να μυθοποιουμε ανθρωπους σαν και την winehouse τρωμε το ψωμι που οι δολοφονοι της μας σερβιρουν.Απο σεβασμο στην ιδια και την μνημη της και ολα τα θυματα αυτης της βρωμικης βιομηχανιας , απλως δειτε τα πραγματα στις πραγματικες τους διαστασεις.
Και κατι αλλο.Ασχετο αλλα δεν μπορω να μην το αναφερω.Καθε θανατος ειναι τραγικος.Ο θανατος της winehouse αποδειχτηκε στο "θλιβερομετρο" των μιντια πολυ θλιβεροτερος του λιμου στην Σομαλια και των 75 νεων παιδιων που πεθαναν στην νορβηγια απο εναν ρατσιστη.Και φυσικα στο κεντρο της Αθηνας διακινουνται μερα μεσημερι αλλα ποιος χεστηκε...
Αηδια, αηδια ,αηδια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
16031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/05, 17:07
από @Morpheus@
18 Απαντήσεις
7685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/07, 21:38
από pegasus
0 Απαντήσεις
1836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 13:53
από freemind
8 Απαντήσεις
3816 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/08, 19:52
από penoktonos
1 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 21:45
από Kelly Z
16 Απαντήσεις
5790 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 02:43
από Vaiking
10 Απαντήσεις
4366 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 22:04
από studio54
7 Απαντήσεις
3836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/11, 12:04
από Eagle Of Kamelot
7 Απαντήσεις
2272 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/12, 00:04
από Mrs Brightside
1 Απαντήσεις
1702 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/12, 13:07
από Dr Wolf