Αποστολέας Θέμα: Crissoliva - ScullShot jam  (Αναγνώστηκε 4284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Crissoliva - ScullShot jam
« στις: 25/11/07, 02:32 »
Γεια σας!
Εδώ είναι ένα ακόμη jam που κάναμε με τον Κώστα καθώς λιώναμε στο σπίτι μου με τις κιθάρες  :P το είδος είναι κάτι σαν funk-fusion
ο Κώστας παίζει απο την αρχή μέχρι το 1:54 και μετά μπαίνω εγώ μέχρι το τέλος

http://rapidshare.com/files/72068147/Crissoliva_-_ScullShot_funk_jam.mp3
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #1 στις: 25/11/07, 04:53 »
Τα συγχαρητηρια μου και στους δυο,ιδιως στον Scullshot για την απαραμιλλη τεχνικη!!Νομιζω οτι ο Chris θελει λιγο περισσοτερη δουλιτσα,κυριως στα τελειωματα των φρασεων αλλα και στο note choise.Μπορω να πω παντως οτι διεκρινα καποιες ωραιες φρασεις και απο τους δυο σας.

Διαφωνω ομως (παντα συμφωνα με το υποκειμενικο μου γουστο) με το ολο shreding του jam αυτου.Δεν διαφωνω με το γρηγορο παιξιμο,αλλα με το shred αν καταλαβαινετε τι εννοω.Ας πουμε και ο Gary Moore παιζει γρηγορα,αλλα δεν κανει shredding.Το ιδιο και ο Brian May,ή ο Eric Johnson ή ο Lucather.Αλλο παιζω through the chords και αλλο over the chords.

Μη με παρεξηγησετε,δεν επιδιωκω να κανω τον πολυξερο,ουτε θεωρω οτι ειμαι κανενας φοβερος μουσικος!Αλλωστε καθε κιθαριστας εχει τη μοναδικοτητα του και ο καθενας μπορει να μαθει και να παρει πραγματα απο τον οποιονδηποτε.Ειναι εντελως καλοπροαιρετη η κριτικη αυτη και εχει σκοπο(συμφωνα παντα με τα δικα μου κριτηρια,το τονιζω αυτο) να σας κανει καλυτερους μουσικους.Φαινεται ουτως ή αλλως πως σε καθε νεο αυτοσχεδιασμο που ανεβαζετε εχετε βελτιωθει πολυ σε σχεση με τον προηγουμενο.

Αποσυνδεδεμένος KostasVap

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #2 στις: 25/11/07, 05:02 »
Ευχαριστούμε πολύ :) Το δικό μου μέρος γράφτηκε σε 40 λεπτά περίπου και ουσιαστικά κρατήσαμε ότι ακούστηκε καθαρά παιγμένο. Είναι κατα 90% εντελώς αυτοσχεδιασμένο. Δεν δουλεψα περεταίρω πάνω στο backing...Οπότε λογικό είναι να υστερεί πολύ σε φρασεολογία το μέρος μου αλλα λεω..δν συνουσιάζεται? ας το αφήσουμε έτσι. ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 25/11/07, 05:05 από crissoliva »
"...life imitates art far more than art imitates life."

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #3 στις: 25/11/07, 11:21 »
Όντος του Κώστα το σόλο βγήκε μέσα σε 40 λεπτά first takes όλα και μετά έφυγε την επόμενη μέρα έβαλα εγω το δικό μου
Τον αφήνω πάντα να παίζει πρώτος για να έχω χρόνο να σκεφτώ τι θα γράψω μετά  :P  :P  ;D
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #4 στις: 25/11/07, 13:40 »
Μπράβο παιδία, ωραίο το jam!!! Θα προτιμήσω (με πολύ ελαφρύ προβάδισμα) το κομμάτι του chriss.... Όχι ότι το άλλο δεν αξίζει, κάθε άλλο.
Μοναδική ένσταση:Το tone και των δύο μου ακούγεται το ίδιο. Με τον ίδιο εξοπλισμό παίξατε;

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #5 στις: 25/11/07, 14:46 »
Θα προτιμήσω λίγο παραπάνω το κομμάτι του criss ως πιο μελωδικό. Του Scullshot δείχνει βέβαια ότι το ''κατέχει'', αλλά με τα δικά μου κριτήρια το στυλ αυτό δεν ταίριαζε τόσο στο backing track. Πάντως δεν είχατε και πολύ καθαρό ήχο προφανώς λόγω ηχογράφησης.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #6 στις: 25/11/07, 15:24 »
buckethead_RULES!! ευχαριστούμε πολύ  :) to tone είναι το ίδιο και οι 2 παίξαμε με την πεταλιέρα μου συνδεδεμένη απ'ευθείας στο pc

Joevaicci thanks να σαι καλά  :) όσο για τον ήχο το έχω ψάξει και δεν νομίζω να μπορώ να βγάλω καλύτερο απο την πεταλιέρα μου οποτε τι να κάνουμε  :-\
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος KostasVap

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #7 στις: 25/11/07, 19:18 »
buckethead_RULES!!  Ευχαριστούμε πολυ ;) Ηχογραφήσαμε και οι 2 με την Cort κιθάρα, και την πεταλιέρα του Θανάση.. :)

JoevaicciDanke... Όσον αφορά τον ήχο, αυτο πιστεύω οτι οφείλεται στην πεταλιέρα
"...life imitates art far more than art imitates life."

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #8 στις: 25/11/07, 19:45 »
εδω εχω να πω ενα πραγμα για τον καθενα απ τους 2 σας
1)crissoliva,ωραιος,ακουσα πολλα licks σου απ τον αυτοσχεδιασμο με τον βρετο εδω ξανα..καλο ειναι αυτο να εχεις κατι στανταρ δικο σου,και απο κει και περα να κανεις και αλλα..το προβλημα μου ηταν οτι απο τα πρωτα sec ηξερα ακριβως τι θα παιξεις μετα..ισως επειδη εχω ακουσει πολλες φορες τα κλιπακια σου...πολυ καλος ησουν μην λεμε βλακειες,απλα προσωπικες διαπιστωσεις σου λεω...;)
2)μικρε scullshot,σε προτιμησα απ τον crissoliva..ενταξει,αυτα που επαιζες τα επαιζες ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΑ..ωραιος..ακουσα guthrie μεσα,petrucci λιγο,και διαφορους αλλους...αυτο δεν ειναι κακο,οπως και στον crissoliva..αλλα ρε φιλαρακο κατσε συνεχισε να μελετας για να ξεχωρισεις,οπως και ο crissoliva,γιατι ειστε σε απιστευτο δρομο κατα την αποψη μου..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #9 στις: 25/11/07, 22:31 »
Πολυ καλοι και οι δυο.Με ψαρωσατε.Ειδικα ο scullshot.Πολυ καλες ιδεες στο tapping.

Μπραβο ρε παιδια.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #10 στις: 25/11/07, 23:23 »
πολύ ομορφο....σε μερικά σημεια ο κωστας κάπου δεν είναι ακριβής...Σαν σύνολο, οι φράσεις του κωστα είναι κατ εμε καλύτερες πιο...ωριμες αλλα, η τεχνικη του scullshot υπερέχει, και φαίνεται στο αβίαστο παίξιμο. Ο ήχος είναι λίγαααακι πηγαδιαστός αλλα απο εμφαση...αλλο τπτ....μπραβο παιδιά
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος ScullShot

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 264
  • Φύλο: Άντρας
  • The Economy Picker!
    • Προφίλ
    • MySpace page
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #11 στις: 26/11/07, 16:32 »
Spell@lchemist! thanks για να καλά σου λόγια όντος είχα πολλά λικάκια Govan στο σόλο μου η αλήθεια είναι οτι ακόμη δεν έχω κατασταλάξει πως θέλω να ακούγομαι μάλλον κατι απο όλες τις επιρροές μου και ταυτόχρονα εγώ πιστεύω θα το βρω κάποτε....

Fretwork να σαι καλά  :)

Symeon ευχαριστούμε πολύ  :)
Only two things are infinite, the universe and human stupidity, and I'm not sure about the former: Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος kostas vretos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • broken open
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #12 στις: 27/11/07, 12:10 »
Μπράβο σας παλικάρια.
Πάρα πολύ καλό παίξιμο κι απ'τους δύο σας.Ωραίες ιδεές.
Και πάλι μπράβο.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Crissoliva - ScullShot jam
« Απάντηση #13 στις: 06/12/07, 14:22 »
Όχι ακριβώς το στυλ μου, αλλά ψιλοάψογο.. Και είστε και πολύ μικροί έτσι; μπραβο..(αυτό ήταν ένα πικρόχολο και φθονερό μπράβο γιατί είμαι στην ίδια ηλικία πάνω κάτω αλλά κιθαριστικά έτη πίσω..)
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
35 Απαντήσεις
10401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/06, 21:25
από KostasVap
20 Απαντήσεις
6359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 21:22
από Iroukos
19 Απαντήσεις
6245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/07, 12:19
από KostasVap