Αποστολέας Θέμα: Δίλημμα για κιθάρες (αριστερόχειρες )  (Αναγνώστηκε 3378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Είμαι αριστερόχειρας. Έχω καταλήξει σε 2 κιθάρες αριστερές επιτέλους και φυσικά υπάρχει δίλημμα. Η μία ειναι η jackson dk2 l http://www.thomann.de/gr/jackson_dk2l_dinkypro_lefthand_egitarre.htm kai η άλλη epiphone custom lp http://www.thomann.de/gr/epiphone_lpcustom_ebony_lh.htm.  Έχει κανείς εμπειρία με καμμία από τις 2? αυτό που με ανησυχεί είναι η ταστιέρα και τα 22 τάστα που έχει ι Επι, σε σχέση με τα 24 (που είναι πλεονέκτημα) που έχει η jackson και γενικά με ενδιαφέρει ένας λεπτός λαιμός για πιο γρήγορο παίξιμο. ΄
 
αν έχει κανείς εμπειρία απο κάποια απο τις 2 κιθάρες και μόνο και μπορεί να πεί καμμία γνώμη, ευπρόσδεκτη.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/03/11, 09:54 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος Maestros

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: ΚΥΡΙΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #1 στις: 02/03/11, 18:50 »
Εντελως διαφορετικες κιθαρες....!!!!!!    θεωρω την jackson πιο γρηγορη και πιο εργονομικη........!!!!!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: ΚΥΡΙΟΙ ΒΟΗΘΕΙΑ
« Απάντηση #2 στις: 08/03/11, 03:38 »
Πόσες φορές έχεις σκεφτεί "δε μου φτάνουν τα τάστα" σε κιθάρα με 22?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για κιθάρες (αριστερόχειρες )
« Απάντηση #3 στις: 08/03/11, 19:37 »

χέσε τα τάστα... το τελευταίο είναι αυτό.
απλά λένε πως όσες εχουν 24 ταστα είναι γενικα πιο ισορροπημένες στο παίξιμο τους. το 8έμα είναι όλα τα υπόλοιπα. απ ότι βλέπω κανείς δεν έχει καμμία απο τις 2 κιθάρες όμως, να ρίξει ένα φως ρε παιδί μου.

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για κιθάρες (αριστερόχειρες )
« Απάντηση #4 στις: 08/03/11, 20:13 »
Για εμενα οι Επι Custom ειναι πολυ καλες κιθαρες!Εχεις το feeling της Gibson!
Ειχα Gibson Custom και τωρα Epiphone Custom διαφορα τεραστια αλλα η αισθηση σχεδον ιδια!
Αν κανεις μερικες μετατροπες θα εχεις 1 πολυ καλο οργανο!
Για την jackson δεν ξερω να σου πω!
Βασικο ομως ειναι τι σου αρεσει εσενα, δλδ αν γουσταρεις shreding καταστασεις μαλλον δεν θα σε βολεψει η les paul!
Τελος για να ξεκαθαρισω  η epi μου ειναι κατασκευης 2000 και την ειχα παρει 800+ ευρο δεν ξερω αν εχει αλλαξει η ποιοτητα κατασκευης απο τοτε.
Η δικια μου παντος ειναι Super!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος nick_ls

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για κιθάρες (αριστερόχειρες )
« Απάντηση #5 στις: 09/03/11, 00:09 »
η καλύτερη λύση είναι να πάρεις και τις 2! επειδή δεν παίζει αυτό δυστυχώς επιλέγουμε...
 
α οπότε λες η έπι κάνει δουλειά.. απλά έχω jackson και με έχει βολέψει και γενικά λένε οτι ειναι γενικά ένα όργανο ένα σκαλί πιο πάνω.. όπως και να χει το σκέφτομαι ..

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για κιθάρες (αριστερόχειρες )
« Απάντηση #6 στις: 09/03/11, 03:14 »
Βασικα οι 2 κιθαρες ειναι τελειως διαφορετικες και γι αυτο μη συγκρισιμες αμεσα.

Η jackson ειναι μια strat εμφανως περισσοτερο προσανατολισμενη σε μεταλ ηχους. Διαφορετικα ξυλα, διαφορετικο στησιμο, bolt on λαιμος, double locKing tremolo, 24 ταστα, HSS μαγνητες... Σιγουρα κανει για μεταλ, και νομιζω θα σε βγαλει ικανοποιητικα και σε λιγοτερο σκληρες καταστασεις, ειδικα αν σπλιτταρεις τον διπλο. Την ειχα ψιλοκοιταξει καποια στιγμη (αριστεροχειρας κ εγω), αλλα καθως ο ηχος που θελω ειναι πιο πολυ ροκ κ μπλουζ, τελικα την απερριψα.

Η epiphone ειναι μια κλασικη les paul. Set in λαιμος, βαρυ σωμα απο μαονι, διαφορετικο στησιμο γενικα, πιο χοντρο μπρατσο, 2 διπλοι μαγνητες, πιο "κλασικος" και ογκωδης ηχος, σταθερη γεφυρα - δεν εχει τρεμολο, ονομαστο sustain... Εντελως διαφορετικο οργανο.

Δηλαδη το θεμα ειναι κυριως εσυ τι θελεις να παιξεις και τι ηχο θελεις να βγαλεις, τι απαιτησεις εχεις απο μια κιθαρα. Μετα θα βρεις εναν μπουσουλα. πχ θελεις ηχο μονου μαγνητη? θελεις τρεμολο? εισαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι 24 ταστα(γιατι εχουν διαφορα στον ηχο)? Θα παιζεις περισσοτερο στα πολυ χαμηλα ταστα (οπου γενικα οι λες πολ δεν βολευουν και πολυ, θελουν δηλαδη να τις συνηθισεις)?
Δεν θα σου πω, η Χ κιθαρα ειναι καλη ενω η Υ οχι. Η epi ειναι γενικα πιο all-round οργανο, αλλα και η jackson μπορει να κινηθει αρκετα ευελικτα δεδομενων των μαγνητων. Το σχημα λες πολ σε βολευει? Η κιθαρα ειναι πιο βαρια, χωρις τα χαρακτηριστικα "κοψιματα" στο σωμα που εχουν οι στρατ, ενω το μπρατσο ειναι πιο χοντρο.
Το κυριοτερο: τις εχεις δοκιμασει?

Εαν δεν απαντησεις σε ορισμενα απο αυτα, ακρη δε θα βρεις.

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δίλημμα για κιθάρες (αριστερόχειρες )
« Απάντηση #7 στις: 09/03/11, 11:58 »
χέσε τα τάστα...
Δεν είναι τρόπος αυτός .... πιπέρι


απλά λένε πως όσες εχουν 24 ταστα είναι γενικα πιο ισορροπημένες στο παίξιμο τους.
Αυτή η σοφία από που μας έρχεται ?  ::)
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
8035 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/07/08, 23:05
από bassman(4 String Suicide!)
31 Απαντήσεις
8759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 12:50
από Revus
5 Απαντήσεις
2871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/09, 13:20
από makistzou
51 Απαντήσεις
11407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/10, 20:53
από kostas80
13 Απαντήσεις
4690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/10, 23:07
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2204 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 19:19
από m@ster k@frer
0 Απαντήσεις
1464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 14:11
από metalupyourass
6 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/12, 19:14
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
8372 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/13, 09:15
από Lo.Lee.Ta
2 Απαντήσεις
9538 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/07/18, 19:05
από Uriah