Διάφορα > Κάδος ανακύκλωσης

Απ: Αϊτή

(1/9) > >>

Beyond the sun:
""Η αλβανική ακαδημία "επιστημών" αυτά δημοσίευσε προχτές ως συμπεράσματα "ιστορικα".
Το πως γίνεται να έχει ένας λαός που ψωμολυσσάει "ακαδημία επστημών" είναι θέμα επιστημονικής φαντασίας.
Εμείς εδώ στην Ελλάδα δεχτήκαμε κι ανεχτήκαμε 1,5 εκ. Αλβανούς και δεν εγείρουμε πλέον θέμα για τη Βόρεια Ήπειρο που είναι σχεδόν αποκλειστικά ελληνογενής .""


Για προσεχε τα λογια σου λιγακι!Πραγματικα δεν υπαρχει λογος σε ενα τετοιο φορουμ να εκφραζεσαι με αυτον τον αν μη τι αλλο ρατσιστικοτατο λογο . Και ακαδημια επιστημων υπαρχει στη χωρα και αν δεν γνωριζεις καλυτερα να πας μια επισκεψη , και μαλιστα ειναι αρκετα αξιολογη για τα δεδομενα της χωρας..και δευτερον τι εννοεις??..."δεχτηκαμε και ανεχτηκαμε" ????Παλι το ιδιο τροπαρι οτι μας πηραν τις δουλειες οι βρωμοαλβανοι???Βαθια νυχτομενος εισαι φιλε μου!!!!Αν μια χωρα δεν θελει να δεχτει αλλους μεταναστες ,απλα κλεινει τα συνορα και τους διαλοστελνει.Απο τη στιγμη που τους αφησαν να μπουν υπηρχαν μεγαλα συμφεροντα και απολυτη αναγκη για μια Ελλαδα που ετοιμαζοταν για τους Ολυμπιακους αγωνες του 2004 και χρειαζοταν αφθονο και φτηνο εργατικο δυναμικο.Και φυσικα ποιος ελληναρας της φραπεδιας και του ταβλιου θα ανεχοταν να κανει αυτες τις δουλειες???ΚΑΝΕΝΑΣ!!Οποτε...φιλε μου αν θες να κατηγορησεις καποιον στα πλαισια της 3ενοφοβικης σου ελληναρεσκιας απλα κατηγορησε τις εκαστοτε κυβερνησεις σου που "σου φορτωσανε" και που σε κανανε να "ανεχτεις".... τους Αλβανους!!

Dr Bluz (G.K.):
Εισαι κοπελα και δε θα πας στρατο.
Ευχομαι να μην εχεις ποτε κανενα συγγενη σου να φυλαει σκοπια στα συνορα και να του δοθει διαταγη να μην αφησει κανενα να περασει.
Εντελως φιλικα... ;)

Lo.Lee.Ta:
Αλκιβιάδη, το παραπάνω ειρωνικά το είπα.

Beyond The Sun, σε καμμία περίπτωση οι Έλληνες δεν είναι μόνο λαός της Φραππεδιάς και του Ταβλιού.
Σε καμμία επίσης περίπτωση δεν φταίνε οι Αλβανοί που μπήκαν στην χώρα και ζήτησαν φθηνή εργασία.
Οι πολιτικοί και βεβαίως τα αφήσαν ανοιχτά και εκτός ότι τα αφήσαν ανοιχτά, νομιμοποιήσανε και οποιονδήποτε παράνομο τα πέρασε.
Εκτός ότι νομιμοποιήσανε οποιονδήποτε παράνομο, τον νομιμοποιήσανε και παράνομα παραθέτωντας πλαστά στοιχεία στα διαβατήρια, βλέπε ΒορειοΗπειρώτης - Αλβανός.
Πριν νομιμοποιηθούνε αλλά και αφού νομιμοποιήθηκαν, όχι οι πολιτικοί, αλλά οι εργοδότες, οι επιχειρήσεις κρατικές και μη που ασχολιόντουσαν με την προσφορά εργασίας, αλλά ακόμη και οι γείτονές μας, για να βάψουν το σπίτι τους, να το χτίσουν αλλά και να καθαρίσουν το χωράφι τους, προσέλαβαν αλβανούς, γιατί πολύ απλά ήταν πάρα πολύ μικρό το μεροκάματο τους και χωρίς ένσημα κιόλας.
Με λίγα λόγια, όλοι αυτοί οι ΕΛΛΗΝΕΣ που θέλανε και θέλουνε να έχουν ένα καλό μισθό από την δουλειά που κάνουν, για μία καλή διαβίωση, θέλουνε μόνο οι ίδιοι να έχουν ένα καλό μισθό και οχι και ο ΔΙΠΛΑΝΟΣ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΑΣ.
Δηλαδή με απλά λογάκια του Δημοτικού. Εγώ είμαι ο Φούρναρης και βγάζω 1000 ευρώ το μήνα με τα ένσημα μου! Αυτός όμως που θα προτιμήσω να μου χτίσει το σπίτι, δεν θέλω να είναι ένας Έλληνας που επίσης θέλει σαν και μένα να βγάζει 1000 ευρώ το μήνα! Αλλά ο Έλληνας κτίστης θέλω να βγάζει 650 ευρώ το μήνα! Οπότε θα πάρω έναν Αλβανό, που 400 ευρώ το μήνα του φτάνουν γιατί προς το παρόν ψωμολυσσάει, γι αυτό το λόγο και δεν θα του κολλήσω ούτε και ένσημα.
Έτσι λοιπόν ο κύριως Φούρναρης, βγάζει 1000 ευρώ, από αυτά παίρνοντας τον Αλβανό του μένουν περισσότερα λεφτά στην άκρη και έτσι για την Παρτάρα του, Γ...Μ...ΕΙ τον Έλληνα. Στην πραγματικότητα λοιπόν, Εμφύλιο Πόλεμο είχαμε και έχουμε αλλά δεν το ξέρουμε! Και αντί να ΜουτζΩνουμε τον Διπλανό μας....ΜουτΖΩνουμε μόνο τους ΠΟλιτικούς Μας.
Στο παραπάνω παράδειγμα βέβαια, δεν ήταν ολίγες οι φορές, που ο χτίστης Έλληνας, προσπαθούσε να ξεζουμίσει τον Φούρναρη! Πληρώνοντας τα τούβλα για λευκόχρυσο.


Το κακό λοιπόν με τους Έλληνες της Φραππεδιάς και του Ταβλιού, δεν είναι έαν ανέχονται να κάνουν αυτές τις δουλειές. Πίστεψε με, τις κάνουνε, αλλά με τον ανάλογο Μισθό και όχι με Μισθό Αιθιοπίας. Το κακό με αυτούς του Έλληνες είναι ότι Φραπεδιάζουνε και Ταβλιάζουνε ενώ θα έπρεπε να έχουν αντιδράσει και να αντιδρούνε σε όλα αυτά, ώστε να μην είχανε γίνει και να μην γίνονται ακόμη και τώρα. Σε καμμία όμως περίπτωση δεν συμφωνώ, με το ότι οι Έλληνες, πρέπει να δουλέψουν με ΜΙΣΘΟ ΑΙΘΙΟΠΙΑΣ επειδή μπήκανε Μετανάστες στην Χώρα μας. Επίσης έαν Αγαπητέ, χρειαζόντουσαν τους Μετανάστες για τους Ολυμπιακούς Αγώνες, θα ήτανε πολύ εύκολο, να γίνει μία συμφωνία μεταξύ των Κρατών, και να έρθουνε εδώ για όσο καιρό είναι οι Ολυμπιακοί, να τα κονομήσουν και να επιστρέψουν μετά στην Πατρίδα τους.Όμως όλοι ξέρουμε ότι αφήσανε τόσο ελεύθερα να μπούνε στην Χώρα, γιατί πολύ απλά ξέρανε πόσο καραγκιόζηδες είναι ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων, ότι θα προδώσουν τη Χώρα τους και τον συνάνθρωπο τους, για να γεμίσει η Τσέπη τους και έτσι αυτόματα, θα έπεφτε το μεροκάματο στο κατακόρυφο και μαζί με αυτό και οι συνθήκες εργασίας και το ωράριο εργασίας και τα λοιπά.

Τέλος, όταν λέω Αλβανούς, εννοώ όλους τους Αλλοδαπούς.

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι με τους Έλληνες που δεν κοιτάνε να περνάνε πρώτα όλοι οι Έλληνες καλά. Έαν λοιπόν εσύ θεωρείς πρώτο πρόβλημα στην Ελλάδα τον Φραππε και το Τάβλι, εγώ θεωρώ την κακία την λαμογιά και την εκμετάλευση προς τον γείτονά τους.

Τέλος οι μετανάστες, μπαίνουνε σε μια χώρα για να δουλέψουνε και όχι για να τους εκμεταλευτούνε. Όταν μπαίνουνε σε μια χώρα, για να τους εκμεταλευτούνε, αυτόματα η μισή χώρα θα πλουτίσει και η άλλη μισή θα φυτοζωεί.

papous:
Εσένα σ' απασχολεί η κακία και η λαμογιά, την Beyond The Sun το τάβλι και η φραπεδιά κι εμένα μ' απασχολεί η βλακεία...


--- Παράθεση από: Αλκιβιαδης στις 15/01/10, 01:42 ---Με απασχόλησε πολύ κι εχθές βέβαια και πέρασα ώρες στο ίντερνετ για να βλέπω video
και πληροφορίες για το τι πραγματικά συνέβη και τι συμβαίνει ακόμα εκεί .
Με απασχόλησε και η άγνοια πολλών συμπατριωτών μου που μπέρδευαν την Αϊτή με
την Τάϊτη και μού έλεγαν : "κρίμα , τόσο όμορφη και τόσο τουριστική χώρα" .

--- Τέλος παράθεσης ---

Αλκιβιάδη παιδί μου, υπέφερες! Μην βοηθάς τόσο πολύ τους Αϊτινούς, θα ζηλέψουμε οι υπόλοιποι λαοί της γης!

Αλλά θέλω να σε ρωτήσω κάτι: Σου πέρασε καθόλου από το μυαλό ότι οι συμπατριώτες σου δεν έκαναν λάθος και ότι όντως η Αϊτή είναι μια πολύ όμορφη και τουριστική χώρα? Ότι το Πορτ ο Πρενς είναι ένας πολύ δημοφιλής προορισμός για τα ιστιοπλοϊκά που κατευθύνονται στην Καραϊβική? Όπως ακριβώς είναι το Πόρτο Ρίκο, το Νασάου ή η Τζαμάικα?

Έχω πολλούς φίλους που ζουν στις Μπαχάμες, στην Τζαμάικα, στην Αϊτή και στην Κούβα, και θεωρώ προσβολή το να εκφράζεσαι μ' αυτόν τον τρόπο για τους κατοίκους αυτών των περιοχών. Μην μιλάς για τις άλλες σκούφιες προτού ψάξεις να βρεις τι ψείρες κρύβει η δική σου...

Απόλλων:
Επειδή βλέπω να εκτροχιάζεται η συζήτηση, σάς παρακαλώ να εκφράζεστε με ψυχραιμία και σεβασμό και να αποφύγετε τις άσχετες παρεκκλίσεις.


--- Παράθεση από: papous στις 16/01/10, 15:34 ---Εσένα σ' απασχολεί η κακία και η λαμογιά, την Beyond The Sun το τάβλι και η φραπεδιά κι εμένα μ' απασχολεί η βλακεία...

Αλκιβιάδη παιδί μου, υπέφερες! Μην βοηθάς τόσο πολύ τους Αϊτινούς, θα ζηλέψουμε οι υπόλοιποι λαοί της γης!

...θεωρώ προσβολή το να εκφράζεσαι μ' αυτόν τον τρόπο για τους κατοίκους αυτών των περιοχών. Μην μιλάς για τις άλλες σκούφιες προτού ψάξεις να βρεις τι ψείρες κρύβει η δική σου...
--- Τέλος παράθεσης ---

Παππού, δεν έχω καταλάβει ποιό σχόλιο του Αλκιβιάδη σε προσέβαλε και διαμαρτύρεσαι με αυτό τον τρόπο. Σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι εννοείς ή να ανακαλέσεις.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View