Διάφορα > Κάδος ανακύκλωσης

Ερωτήματα για το μουσικό εξοπλισμό μιας μπάντας

(1/10) > >>

STEFANOS604:
Γράφω ένα άρθρο για τους ενισχυτές κιθάρας (με το ‘’μάτι του ηλεκτρονικού’’ και όχι του μουσικολόγου ή του επαγγελματία μουσικού-αφού δεν είμαι). Θα ήθελα τη γνώμη σας ώστε να συμπεριλάβω τις όποιες ορθές απαντήσεις που οφείλονται στην εμπειρία σας ως προς :
  1.   Το πόσο σημαντικό θεωρείτε τον audio εξοπλισμό :
    μιας μικρής ορχήστρας
    μιας μεγάλης ορχήστρας
    μεμονωμένου κιθαρίστα
  
2.   Αν ο ακριβός εξοπλισμός πρέπει να συνοδεύεται κι από αντίστοιχη ακριβή κιθάρα
 
3.   Όλος ο audio εξοπλισμός από συγκεκριμένη εταιρεία ή συνδυασμός (ηχεία , ενισχυτή , μικρόφωνα,..)
 
 4.   Το μότο μου σαν τεχνικός και δευτερευόντος σαν ερασιτέχνης κιθαρίστας ήταν οι 3 παρακάτω εξισώσεις:
 
    Καλή κιθάρα + καλός ενισχυτής = τέλειος ήχος
    Καλή κιθάρα + κακός ενισχυτής = κακός ήχος
    Κακήκιθάρα + καλός ενισχυτής = καλός ήχος
 Είναι όλες οι εξισώσεις σωστές ή μόνο κάποια απ’ αυτές ή υπάρχει κι άλλη;
   
5.   Είναι σημαντικό να αγοράζουμε πάντα επώνυμο εξοπλισμό έστω κι αν μας στοιχίζει πολλαπλάσια?
 
6.   Με τον  ίδιο εξοπλισμό οργάνου και audio  δύο διαφορετικοί επαγγελματίες θα ακούγονται διαφορετικά σ’ ένα πεπειραμένο και σ’ ένα κοινό ακροατήριο?
 
7.   Το πολύ δυνατά σε μια αίθουσα καλύπτει τις όποιες ατέλειες παιξίματος ή φωνής τραγουδιστή?
 
8.   Αν είστε fan ακουστικής και όχι ηλεκτρικής κιθάρας (όπως εγώ) τι θα προτιμούσατε για την ενίσχυση της ?
    Μαγνήτη σκέτο
    πιεζοηλεκτρικό
    Μαγνήτη με προενισχυτή
    Μικρόφωνο
    Μικρόφωνο + μαγνήτη
  
Θέστε και άλλα δικά σας ερωτήματα
 

Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood:
Aγαπητέ Στέφανε, σε παρακαλώ, μη σκαλίζεις το font.

Ας δούμε μερικά από αυτά τα ερωτήματα:
1. Καταρχάς, με τη λέξη "ορχήστρα" φαντάζομαι εννοείς ένα μουσικό σχήμα, και όχι μια κλασική ορχήστρα. Τώρα, η ΣΗΜΑΣΙΑ του audio εξοπλισμού είναι ανάλογη της δουλειάς που θέλεις να κάνεις. Η λέξη "σημασία" είναι τόσο ΑΟΡΙΣΤΗ, που δε βγάζει νόημα η ερώτηση

2.Ο ακριβός εξοπλισμός πρέπει να συνοδεύεται απο μια καλοσυντηρημένη και ρυθμισμένη κιθάρα που να ταιριάζει στο παίκτη. Ακριβή και φτηνή ΔΕΝ είναι μουσικές ιδιότητες, είναι ιδιότητες που έχουν προστεθεί στο όργανο πολύ μετά τη κατασκευή του.

4. Όλες οι εξισώσεις είναι λάθος. Δεν υπάρχει καλό και κακό. Αν το συμπέρασμα που πας να εξάγεις είναι οτι ο ενισχυτής είναι σημαντικότερος, γράψε "Ενισχυτής=σημαντικότερος". Οι εξισώσεις είναι για να μειώνονται.

5. ΔΕν πιστεύω οτι ισχύει μια διαφορετική αρχή από ότι στην αγορά ενός βίντεο, μιας τηλεόρασης. Και δε μπορείς να φτιάξεις ένα γενικό κανόνα για ΟΛΑ. Ναι, δε θα αγόραζα ενισχυτή Zender, αλλά όταν βρήκα τις Jazz III πένες, αντιγραφή με 50 λεπτά τη μία....Δε χαλάστηκα.

6. Για όνομα του θεου, ΦΥΣΙΚΑ. Ο λόγος που ο Vai ξεχωρίζει απο Μalmsteen, και αυτός απο Satriani ΔΕΝ είναι οι ενισχυτές τους. Ο μουσικός είναι ένας ζωντανός οργανισμός που μιλάει. Δεν είναι όλα κυκλώματα και τάσεις. Καλά, ο εγκέφαλος, μπορεί και να είναι.

7. Το πολυ δυνατά, εκτός απο τα λάθη καλύπτει και τη μουσική.

hot_sauce (φλουτσ):
1.Προφανώς και "πρέπει" να έχουμε τον καλύτερο δυνατό εξοπλισμό κάθε φορά.....σε όλες τις περιπτώσεις....

2.Επίσης το κατά δύναμιν....αλλά συμφωνώ μ'αυτό που είπε ο Isnogood....το "ακριβή" κιθάρα δε σημαίνει κάτι....αλλά και πάλι...."προφανώς" ο καλύτερος εξοπλισμός είναι το βέλτιστο....

αν υπάρχει δίλημμα μεταξύ ενός υποδεέστερου εξοπλισμού και ενός πολύ καλού....δε νομίζω κανείς να επιλέξει το πρώτο σύνολο...αρκεί, πάντα, να υπάρχει η δυνατότητα απόκτησης και τον δύο....

3.δεν έχω ακούσει, ούτε έχω συναντήσει, ποτέ προβλήματα μεταξύ "παντρεμένων" κομματιών εξοπλισμού.....(πέρα από software που είναι άλλη ιστορία)

4.παρόμοιες εξισώσεις έχουν γραφτεί κατά καιρούς αρκετές φορές στο φόρουμ....το ρεζουμέ τους είναι πως...ναι...μεγαλύτερο ρόλο (και καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρουμε....) παίζει ο ενισχυτής στον τελικό ήχο παρά η κιθάρα...οπότε, για μένα, πάει πρώτος στις προτεραιότητες αναβάθμισης....

5.φυσικά και όχι....αν δουλεύει....παρέχεται εγγύηση...και μας ικανοποιεί ηχητικά δε βλέπω άλλο λόγο να αγοράζουμε επώνυμα πέρα απ'το mojo...

6.ως "ήχος" στο πεπειραμένο πιστεύω πως ναι....στο κοινό, μάλλον, όχι....
ως "παίξιμο",πιστεύω πως, και στις δύο περιπτώσεις ναι......

7.αυτό δε το καταλαβαίνω...πως μπορεί δηλαδή η ένταση να καλύπτει ατέλειες? ίσα ίσα που θα ακούγονται και....δυνατότερα....

8.ό,τι δουλεύει καλύτερα σε κάθε περίπτωση....μπορεί σε άλλο χώρο, με άλλη κιθάρα και εξοπλισμό να προτιμάμε άλλη μέθοδο.....

STEFANOS604:

--- Παράθεση από: Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 10/05/13, 20:53 ---Aγαπητέ Στέφανε, σε παρακαλώ, μη σκαλίζεις το font.


--- Τέλος παράθεσης ---
Πράγματι κάθε φορά που θέλω να στείλω κάτι που το έχω γράψει στο word παιδεύομαι πολύ ώρα μέχρι να βγει σωστό font κλπ
Στο συγκεκριμένο δοκίμασα πολλές φορές και μου έβγαινε και η λέξη font και άλλα γράμματα μικρά και άλλα μεγάλα με διαφορετικά fonts.
Αναγκάστηκα μετά από πολλές φορές το έγραψα στο note pad και βγήκε το συγκεκριμένο.

1. Ισα - ισα είναι πολύ συγκεκριμένη με τρεις διαφορετικές περιπτώσεις
4. Υποκειμενικά και τεχνικά ( χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου η τεχνική παιξίματος ) πιστεύω ότι είναι σωστές

Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood:

--- Παράθεση από: STEFANOS604 στις 10/05/13, 23:15 ---
--- Παράθεση από: Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 10/05/13, 20:53 ---Aγαπητέ Στέφανε, σε παρακαλώ, μη σκαλίζεις το font.


--- Τέλος παράθεσης ---
[size=78%]Πράγματι κάθε φορά που θέλω να στείλω κάτι που το έχω γράψει στο word παιδεύομαι πολύ ώρα μέχρι να βγει σωστό font κλπ [/size]
Στο συγκεκριμένο δοκίμασα πολλές φορές και μου έβγαινε και η λέξη font και άλλα γράμματα μικρά και άλλα μεγάλα με διαφορετικά fonts.
Αναγκάστηκα μετά από πολλές φορές το έγραψα στο note pad και βγήκε το συγκεκριμένο.

1. Ισα - ισα είναι πολύ συγκεκριμένη με τρεις διαφορετικές περιπτώσεις
4. Υποκειμενικά και τεχνικά ( χωρίς να με ενδιαφέρει καθόλου η τεχνική παιξίματος ) πιστεύω ότι είναι σωστές



--- Τέλος παράθεσης ---

1.Ωραία λοιπον. Η απάντηση μου και για τις 3 περιπτώσεις είναι "Αρκετά".
4. Συγνώμη ρε αρχηγέ. Γράφεις ένα άρθρο, ζητάς τη γνώμη μας, και μετά την ακυρώνεις? Αμα είναι έτσι, να σβήσουμε τα μηνύματά μας και γράψε ότι υποκειμενικά και τεχνικά πιστεύεις.

Πέραν του οτι διαφωνώ με το "καλός" και "κακός", οι εξισώσεις είναι για να να λύνονται και να δίνουν απαντήσεις. Οχι για να τις γραφουμε και να χαιρόμαστε. Τί απάντηση δίνουν οι εξισώσεις σου?

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View