Αποστολέας Θέμα: πώληση με πλειστηριασμό-e-bay  (Αναγνώστηκε 5055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος johnybak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
πώληση με πλειστηριασμό-e-bay
« στις: 15/07/21, 12:23 »
Καλημέρα σας και από εμένα. Η αλήθεια είναι ότι κοίταξα αρκετά στο forum σχετικά με ότι αφορά το e-bay και δεν μπόρεσα να εντοπίσω εάν υπάρχει κάποιο θέμα σχετικά με πώληση με πλειστηριασμό σε αυτό. Αν είμαι σε λάθος σημείο ή αν υπάρχει κάτι που δεν είδα ευχαρίστως να διορθώσω ότι χρειαστεί.
  Μπαίνοντας στο θέμα μου λοιπόν, σκέφτομαι να πουλήσω με πλειστηριασμό, αν αυτό είναι εφικτό,  κάποιες εφημερίδες  που έχω κρατήσει εδώ και χρόνια και πιστεύω ότι ίσως έχουν μια κάποια συλλεκτική αξία. Αφορούν το euro 2004 στο ποδόσφαιρο και το eurobasket του 2005.Σε φαντασιωσικό επίπεδο σκέφτομαι ότι ίσως γίνω εκατομμυριούχος !! ;D αλλά σε ρεαλιστικό, αν μπορούσα να αποκομίσω κάποιο ποσό από αυτό(δεν μπορώ να σκεφτώ προς το παρόν το ύψος του) θα ήμουν ευχαριστημένος Έχω λογαριασμό στο e-bay και έχω αγοράσει κατά καιρούς διάφορα ψιλολόγια από εκεί. Πώληση
δεν επιχείρησα ποτέ. Έριξα μια ματιά στις οδηγίες που δίνουν εκεί αλλά έχω αρκετές απορίες σχετικά με τον πλειστηριασμό.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: πώληση με πλειστηριασμό-e-bay
« Απάντηση #1 στις: 15/07/21, 14:24 »
Για μένα, το δύσκολο δεν είναι να φτιάξεις ένα πλειστηριασμό, αλλά να βρεις ενδιαφερόμενους...
Εγώ έχω κρατήσει ρούχα και άλλα, από τους ολυμπιακούς αγώνες του 2004, σκεφτόμουν να τα βάλω προς πώληση, μετά σκέφτηκα "πόσα να δώσει κάποιος; άραγε πιάνουν 100€ όλα μαζί; αξίζει να τα δώσω για λίγα λεφτά;" ... Δεν ξέρω, δεν δοκίμασα.

Αποσυνδεδεμένος johnybak

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: πώληση με πλειστηριασμό-e-bay
« Απάντηση #2 στις: 18/07/21, 09:25 »
ετσι κι αλλιως θα δοκιμασω και οτι γινει.επι του πρακτεου πως μπορει να γινει ευκολα ο πλειστηριασμος?πρεπει να μπω στο ελληνικο ebay?στο ebay.com?ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω?

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: πώληση με πλειστηριασμό-e-bay
« Απάντηση #3 στις: 18/07/21, 11:14 »
..............πρεπει να μπω στο ελληνικο ebay?..............


Γιατι, υπαρχει;
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: πώληση με πλειστηριασμό-e-bay
« Απάντηση #4 στις: 18/07/21, 23:10 »
To "εύκολα" είναι σχετικό. Για όποιον δεν το έχει ξανακάνει θα του πάρει χρόνο μέχρι να δει και να καταλάβει όλες τις επιλογές και τις διαδικασίες του ebay. Αλλά, πρέπει να τις μάθεις.
Στο ebay.com μπαίνουν περισσότερο οι αμερικάνοι και ο υπόλοιπος κόσμος. Στο ebay.co.uk και άλλα "τοπικά" ebay μπαίνουν περισσότερο οι πολίτες της συγκεκριμένης χώρας, και λιγότερο ο υπόλοιπος κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 515
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: πώληση με πλειστηριασμό-e-bay
« Απάντηση #5 στις: 19/07/21, 01:54 »
Σε κάπως παρόμοια φάση βρέθηκα κι εγώ με μια αρκετά μεγάλη συλλογή ξενόγλωσσων βιβλίων που θέλησα να «σπρώξω» στο ebay.

Θεώρησα ότι θα είναι μια εύκολη διαδικασία, αλλά διαψεύστηκα. Έχω λογαριασμό στο ebay.com. Βάζοντας τα προϊόντα για πώληση είδα ότι ότι στο πεδίο ship to με άφηνε να βάλω μόνο προορισμούς στις ΗΠΑ. Δεν μπόρεσα να βρω πώς να το παρακάμψω. Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα στο ότι για να μπορέσεις να πουλήσεις στο ebay σε διεθνείς προορισμούς (εκτός των ΗΠΑ) πρέπει να πληροίς κάποιες προϋποθέσεις (μίνιμουμ feedback συναλλαγών ως πωλητής κ.α.). Δεν είχα καμιά συναλλαγή ως πωλητής, οπότε το άφησα εκεί... Όλα αυτά πριν μια τριετία περίπου. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι στο μεταξύ. Πάντως το θέμα πλειστηριασμού, που σε ενδιαφέρει, δεν φαίνεται να είναι κάτι δύσκολο. Έχει επιλογή ανάμεσα σε fixed price/auction.

Το υλικό που έχει είναι στα ελληνικά; Αν ναι, μήπως θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις αλλού;
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/21, 01:59 από BitCollector »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
4092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 22:24
από Αύγουστος
2 Απαντήσεις
2368 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 09:59
από death
17 Απαντήσεις
13953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/18, 16:35
από zanxion72