Αποστολέας Θέμα: Κατάλληλο Multifx για eng sovereign...  (Αναγνώστηκε 1905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apostolos ntanis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Κατάλληλο Multifx για eng sovereign...
« στις: 18/09/10, 12:18 »
Καλησπέρα σε όλους,
παίδες χρειάζομαι την βοήθειά σας σε κάτι.
Λοιπόν, έχω μία πεταλιέρα την line6 floor pod plus από την οποία χρησιμοποιώ μόνο τα εφέ !!!
Σκοπεύω να αγοράσω σε λίγο καιρό τον engl sovereign combo 1x12'' 100watts (full λάμπά για όσους δεν τον γνωρίζουν). Η ερώτησή μου είναι αν βάλω την εν λόγω πεταλιέρα στο fx loop του ενισχυτή θα επηρεαστεί ο ήχος μου ?
Και αν ναι πόσο ? Δεν χρησιμοποιώ κανένα πετάλι και θέλω ο ήχος μου να βγαίνει 100% από τον ενισχυτή.
Τα εφέ που χρησιμοποιώ από την πεταλιέρα είναι κυρίως : 2-3 delay, tremolo, reverb, flanger, wah !
Επίσης δεν θέλω να πάρω ξεχωριστά πεταλάκια για λόγους πρακτικότητας στα live και για οικονομικούς λόγους επίσης.
Οπότε ζητάω την γνώμη/γνώση σας, αν η συγκεκριμένη πεταλιέρα κάνει ή όχι και αν όχι ποια πεταλιέρα - πολυεφέ
προτείνεται με καλύτερο bypass για να μην αλλοιωθεί (σημαντικά) ο ήχος του ενισχυτή ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κατάλληλο Multifx για eng sovereign...
« Απάντηση #1 στις: 18/09/10, 18:34 »
Ο ήχος θα επηρεαστεί σαφώς,απο ελάχιστα έως εκεί που τα αυτάκια μας αναγνωρίζουν κάτι.
Δεν είναι όμως μόνο θέμα της εν λόγω πεταλιέρας αλλά και του ενισχυτή που θα την συνδέσεις,του fx loop εν προκειμένω και πως συνεργάζονται μεταξύ τους.

Μην προβληματίζεσαι απο τώρα με true bypass και συναφή,θα πρέπει απλά να τα ακούσεις μαζί και να διαπιστώσεις ο ίδιος,αναλόγως και πως θες να τα συνδέσεις.

Παράλληλη λουπα δεν έχεις αυτός ο ενισχυτής που θεωρητικά τουλάχιστον γίνεται και σειριακή ή θυμαμαι λάθος;

Αποσυνδεδεμένος apostolos ntanis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Κατάλληλο Multifx για eng sovereign...
« Απάντηση #2 στις: 20/09/10, 12:04 »
Φίλε μου, καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση και το ενδιαφέρον ! το κοιταξα το θέμα και τελικά είδα
ότι έχει και παράλληλη και σειριακή λούπα, οι οποίες με ένα ποτενσιόμετρο συνδιάζονται σε
διάφορες αναλογίες. Οπότε λογικά θα βρεθεί ο κατάλληλος τρόπος σύνδεσης για μένα...
Και έχω προγραμματίσει να τον ακούσω κιόλας και να δοκιμάσω και την πεταλιέρα....
Απλά ο λόγος που δημιούργησα αυτό το post είναι ότι άκουσα ότι κάποιες πεταλιέρες αλλοιώνουν το σήμα
λιγότερο από κάποιες άλλες (πχ boss gt-10 απ'ότι μου είπαν), και γι'αυτό θα ήθελα να μάθω τι άλλες επιλογές έχω...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Κατάλληλο Multifx για eng sovereign...
« Απάντηση #3 στις: 20/09/10, 13:01 »
..ι θέλω ο ήχος μου να βγαίνει 100% από τον ενισχυτή.
Τα εφέ που χρησιμοποιώ από την πεταλιέρα είναι κυρίως : 2-3 delay, tremolo, reverb, flanger, wah !


Η συνδεσμολογία της πεταλιέρας στο effects loop για την παραγωγή επικουρικών effects και όχι την παραγωγή distortion είναι γενικά μία πολύ καλή ιδέα, ειδικά για όσους έχουν χροιά από τον ενισχυτή τους που τους αρέσει και δεν θέλουν να την πειράξουν.. όπως εσύ, από ότι γράφεις.

Τώρα αναφορικά με την χρήση effects από το effects loop και κατά πόσον είναι καλό να είναι serial ή parallel, αυτό είναι κάτι που για να το αποφασίσεις, πρέπει πρώτα να καταλάβεις την μηχανική της παραγωγής των διαφόρων effects που σε ενδιαφέρουν.


Ας ξεκινήσουμε από μερικές αρχές για να έχουμε ένα κοινό τόπο συνεννόησης:

1. Το Serial effects loop περνάει όλο την ήχο από την πεταλιέρα. Αυτό σημαίνει ότι και το Dry (σήμα χωρίς effect, αρχικό σήμα) και το Wet (effected σήμα) πρέπει να παράγονται από την πεταλιέρα. Στην περίπτωση αυτή, όλος ο ήχος θα επηρρεάζεται από την ψηφιακή χροιά της πεταλιέρας.

2.  Το Parallel effects loop περνάει μέρος του ήχου από την  πεταλιέρα και μέρος του ήχου κατευθείαν στον τελικό. Αυτό σημαίνει ότι το Dry σήμα μπορεί να είναι κατεξοχήν ποιοτικό καθώς δεν επηρρεάζεται από την πεταλιέρα, και το Wet μπορεί να παράγεται από την πεταλιέρα η οποία να δίνει μόνο Wet σήμα. Στην περίπτωση αυτή, μέρος του ήχου θα επηρρεάζεται από την ψηφιακή χροιά της πεταλιέρας και μέρος θα παραμένει αρχικό του ενισχυτή.

Άρα το Parallel effects loop είναι καταλληλότερο για την διατήρηση της αρχικής χροιάς του ενισχυτή που μας αρέσει.


Σκέψου τώρα, ποιά effects από αυτά που χρησιμοποιείς είναι κατάλληλα για κάθε περίπτωση:

α. Τα Tremolo το Wah και εν μέρει το Flanger, είναι effects που πρέπει να επηρρεάσουν το σύνολο του σήματος και όχι μόνο μέρος του. Με άλλα λόγια, όλο το σήμα που προκύπτει πρέπει να είναι Wet (αν δεν το καταλαβαίνεις αυτό, γράψε μου να το εξηγήσω λίγο αναλυτικότερα..). Οπότε τα effects αυτά, για χρήση πεταλιέρας σε effects loop, μπορούν να δουλέψουν μόνο σε Serial effects loop.

β. Αντίθετα, τα Delay και Reverb είναι σήμα Wet που προστίθεται στο αρχικό, και ως αποτέλεσμα, μπορούν να δουλέψουν και στο  Parallel effects loop, δεδομμένου ότι η πεταλιέρα σου, μπορεί να ρυθμιστεί για μόνο Wet παραγωγή σήματος. 

Άρα για την χρήση όλων ανεξαιρέτως των effects που θέλεις να χρησιμοποιήσεις, κατάλληλο είναι μόνο το Serial effects loop . Ως αποτέλεσμα θα θυσιάζεις λίγο την ποιότητα του ενισχυτή με την αντίστοιχη "ψηφιακίλα" σε πολύ μικρότερο βέβαια βαθμό από ότι θα ήταν να είναι η πεταλιέρα μπροστά και να παράγει το distortion, και θα έχεις παράλληλα και όλα τα effects που σε ενδιαφέρουν.


Βλέπεις, ότι από τα ανωτέρω προκύπτει ότι για κάθε εφαρμογή, πρέπει να γίνουν επιλογές που να είναι συμβατές με τις ανάγκες σου, διότι δεν μπορούμε να έχουμε όλα τα πλεονεκτήματα από μία μοναδιαία λύση.

Edit: Δες και εδώ λίγα σχετικά αν θέλεις: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=67917.msg526545#msg526545
« Τελευταία τροποποίηση: 20/09/10, 15:25 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/10, 12:32
από apostolos ntanis
16 Απαντήσεις
5433 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/10, 22:05
από dio21
8 Απαντήσεις
6880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/15, 11:07
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
9698 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/16, 15:19
από Ioannis Anastassakis