Αποστολέας Θέμα: EMG JH  (Αναγνώστηκε 10130 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
EMG JH
« στις: 23/02/16, 20:57 »
Καλησπερα σε ολους!

Εχω μια Gibson SG standard με τους μαγνητες τους "μαμισιους" και επειδη βρηκα τους EMG του Hetfield σε καλη τιμη μπηκα σε σκεψεις.
Εχει αποψη κανεις πανω στο θεμα να με συμβουλεψει?

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EMG JH
« Απάντηση #1 στις: 23/02/16, 21:23 »
Καλησπέρα και σε σένα, θες να αλλάξεις τους μαγνήτες για κάποιο λόγο; Γνωρίζεις φαντάζομαι ότι οι EMGs είναι active κτλ; Χωρίς να ξέρω τίποτα γενικά για το τι παίζεις, τι ήχο θες, τη εξοπλισμό χρησιμοποιείς, σίγουρα η αντικατάσταση των μαγνητών σου στην SG (αν φοράς τους 490/498) θα αναβαθμίσει το όργανο (προσωπικά τους απεχθάνομαι τους συγκεκριμένους gibson).
Από εκεί και πέρα, αν όντως χρειάζεσαι μαγνήτες γιατί κάτι δεν σου κάθεται καλά με τους υπάρχοντες, οι συγκεκριμένοι είναι μία καλή επιλογή (αν είσαι σε hard rock/metal παιξίματα). Αν τους αλλάξεις απλά επειδή τους βρήκες σε καλή τιμή, εσύ μόνο ξέρεις και η τσέπη σου :)
Αν έχεις εμπειρία με άλλους EMG's (81-85) θα σου πω ότι είναι λίγο πολύ το ίδιο, έχουν λίγο διαφορετικό eq πιο full ήχο και είναι ένα τσικ πιο bright. Είναι πιο όμορφοι, και αν είσαι και fan των metallica ικανοποιείς και το gas σου.

White noise

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG JH
« Απάντηση #2 στις: 23/02/16, 22:05 »
Καλησπερα!

Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με αυτους που εχω ηδη αν και μια αναβαθμιση σε μια συμφερουσα τιμη δεν θα ηταν ασχημη.
Το συγκεκριμενο μοντελο emg ειναι ενας συνδυασμος passive και active οπως διαβαζω στα διαφορα reviews.
Ο εξοπλισμος μου ειναι μια κεφαλη bugera v55hd και απο εφε ενα chorus και ενα wah.
Μεγαλος fan των metallica.
Η απορια μου ειναι αν οντως θα ειναι αναβαθμιση οι μαγνητες στο συγκεκριμενο μοντελο gibson αν υπαρχει καποιο χωροταξικο θεμα με τη μπαταρια κτλ και αν υπαρχει καποιος που να εχει κανει αυτο το παντρεμα μαγνητη κιθαρας να μου πει μια γνωμη.

Η αποψη σου βοηθησε αρκετα. Ευχαριστω κ παλι.

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG JH
« Απάντηση #3 στις: 23/02/16, 22:34 »
Τους έχω δοκιμάσει σε μια Ltd EX-400. Αρκετά καλοί, έχουν όντως την χροιά και τα γενικά χαρακτηριστικά του ήχου του Hetfield τα τελευταία χρόνια. Τους έχω ακούσει και μέσω YouTube σε SG και το αποτέλεσμα ήταν πολύ ικανοποιητικό, όσο μπορεί να καταλάβει κανείς τι παίζει μέσω YouTube. Επειδή έχουν σχεδιαστεί ώστε να έχουν κάποια καθαρότητα παραπάνω από άλλους active μαγνήτες, δεν έχει τρομερή παραμόρφωση εκτός αν ο ενισχυτής έχει ρυθμιστεί κατάλληλα. Για τον Hetifield βέβαια αυτό δεν είναι θέμα αφού παίζει μέσα από έναν Mesa Boogie TriAxis.


Απλά δες τι θα γίνει με την μπαταρία, δεν γνωρίζω τι ισχύει με τα cavities και των χώρο γενικά των ηλεκτρικών στις SG.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: EMG JH
« Απάντηση #4 στις: 23/02/16, 22:47 »
Δεν έχεις κανένα πρόβλημα ε το χωροταξικό, μια χαρά χωράει η μπαταρία, δεν πιάνει και ιδιαίτερο χωρο, είχα παλό σετ 81-85 σε μία Gibson SG Special αν θυμάμαι καλά και δεν είχα κάποιο πρόβλημα στο να χωρέσουν. Βασικά αυτό το μεταξύ passive και active δεν υπάρχει, είναι μάρκετινγκ κόλπο μη ψαρώνεις. Τα πράγματα είναι απλά, ή passive θα είναι ή active. Το παράπονο των active users είναι ότι οι passive έχουν μία "ζεστασιά" διαφορετική, ενώ οι active είναι πιο "ψυχροί" μαγνήτες. Εντελώς λειτουργικό είναι το θέμα. Μια χαρά θα σου είναι οι συγκεκριμένοι μαγνήτες αφού είσαι σε αυτό το στιλ μουσικής. Εννοείται ότι θα είναι αναβάθμιση για την κιθάρα σου. Απλά εφόσον τους πάρεις μεταχειρισμένους να ξέρεις ότι πρέπει μαζί να έχουν τα pots τους, την καλωδίωση και το jack τους. Γενικά οι EMGzz έρχονται κομπλέ με τα ηλεκτρικά τους ώστε να μπουν κατευθείαν πάνω. Α και μη κολλάς ότι δεν έχουν καλά καθαρά και τέτοια, μια χαρά μαγνήτες είναι, και παίζουν και τα πάντα. Και ο neck του Hetfield set είναι σκέτο μέλι... Μόλις τους ακούσεις στο setup σου μετά την αλλαγή από τους μαμά gibson... θα γυαλίσει το μάτι σου  >:D
White noise

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: EMG JH
« Απάντηση #5 στις: 23/02/16, 23:07 »
Ισχύει αυτό με τα καθαρά. Εκτός αν μιλάμε για ήχο τύπου Stratocaster, οι active βγάζουν πολύ καλά καθαρά. Και όπως έχει πει και μια ψυχή "αν δεν ήταν καλοί, η τεχνολογία αυτή δεν θα υπήρχε".
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Nikos7

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 118
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: EMG JH
« Απάντηση #6 στις: 24/02/16, 10:00 »
Καλημερα!
Ευχαριστω ολους σας για το χρονο και τις πολυτιμες πληροφοριες.
Να στε ολοι καλα!