Αποστολέας Θέμα: Μονάδα πολυεφφέ  (Αναγνώστηκε 6333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Μονάδα πολυεφφέ
« στις: 20/09/08, 21:19 »
Χαιρετώ σας! Θέλω μια μονάδα πολυεφφέ σε μορφή rack.. αυτήν την στιγμή έχω τσεκάρει την rocktron xpression αλλά δεν την έχω ακουσει ακόμα.. θα ήθελα να μου προτείνεται κ άλλες τέτοιες μονάδες σε παρόμοια τιμολογικά επίπεδα.. μέχρι στιγμής από τα specs της rocktron είμαι ευχαριστημένος, αν κ θα προτιμούσα να είχε eq με περισσότερες περιοχές.. οπότε περιμένω απόψεις πάνω στο θέμα!

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: δεν με ενδιαφέρει το amp modelling/simulation.. μόνο εφφέ θέλω από το rack.. κ επίσης μην μπείτε στον κόπο για digitech, line6 ;).. αυτά!

Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #1 στις: 21/09/08, 12:56 »
Αυτά που έχω καταφέρει να βρώ σε αυτές τις τιμές και ελάχιστα παραπάνω είναι τα:

http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_gmajor.htm
http://www.thomann.de/gr/boss_gtpro.htm
http://www.thomann.de/gr/tc_electronic_gsharp.htm

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #2 στις: 04/12/08, 09:52 »
και γω ειμαι μεταξυ της tc και της rocktron...πηγαινε στο soundonsound.com να διαβασεις κριτικη για την xpression...λεει πολυ καλα πραματα...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #3 στις: 04/12/08, 10:04 »
Το G Sharp το έχει ένας φίλος μου και έχει τύχει να το χρησιμοποιήσω αρκετές φορές. Ενώ τα εφέ είναι ποιοτικά πολύ καλά και σου δίνουν μια κρυστάλλινη χροιά, έχει δύο πολύ σημαντικά μειονεκτήματα. Το πρώτο είναι ότι δεν μπορείς να συνδυάσεις διάφορα εφέ π.χ. ένα chorus με delay, επειδή σε περιορίζει σε κάθε patch να επιλέξεις ένα reverb και άλλο ένα εφέ (delay/modulation). Το δεύτερο μειονέκτημα είναι ότι τα εφέ του δεν είναι τόσο παραμετροποίησιμα. Μπορεί βέβαια αυτό να είναι θετικό για κάποιους οι οποίοι δεν θέλουν να μπλέκουν πολύ, αλλά μου έχει τύχει να ρυθμίζω το phaser του και να θέλω να ρυθμίσω άλλη μια παράμετρο που δεν μπορούσες να ρυθμίσεις στο g sharp επειδή ήταν fixed. Τελικά χρησιμοποίησα ένα Boss Ph-2 που είχα, επειδή μου ακουγόταν πιο καλό στα αυτιά μου...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #4 στις: 12/12/08, 20:09 »
παιδια ξερει κανεις αν γινεται να αλλαξεις καναλια στον ενισχυτη η στο preamp με το xpression? το g-major μπορει...παντως οσο αφορα την συγκριση των δυο μηχανηματων και διαβαζοντας δεκαδες κριτικες εχω καταληξει οτι το tc ειχει πιο πολλα "λειτουργικα εφφε'' αλλα το xpression μερικα απο αυτα τα φτανει στο αριστα...επισης για το tc διαβαζω συνεχως για κακη ποιοτητα κατασκευης...ελπιζω να διαφωτισουν την κατασταση οι κατεχωντες καποιο απο τα δυο..γιατι και γω λεω να χτυπισω κατι μεσα στις γιορτες...γενικα ομως αξιζει η αναβαθμιση? εχω μια gt-8...

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #5 στις: 18/12/08, 11:32 »
Υπάρχει μια στο εκατομμύριο των περιπτώσεων η TC να έχει κάκη ποιότητα κατασκευής? ???

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #6 στις: 18/12/08, 17:06 »
Υπάρχει μια στο εκατομμύριο των περιπτώσεων η TC να έχει κάκη ποιότητα κατασκευής? ???


γιατι ρε φιλε τι νομιζεις οτι ειναι made in japan/usa.denmark δε ξερω εγω τι....rack εφφε στα 350 ευρω ειναι με κουμπακια που κολλανε και ροδελες που φευγουν...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #7 στις: 18/12/08, 17:16 »
πωπω!!! έχω πάρα πολύ καιρο να μπω στο κιθαρα.γρ!!!! σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, θα τα τσεκάρω!!!(αν κ με βλέπω για την ροκτρον)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #8 στις: 18/12/08, 23:33 »
για ριξτε μια ματια και δω....http://www.playback-europe.com/lexicon-mx400xl-11726.html
ειναι εγγυηση το ονομα lexicon αλλα δεν ξερω αν μπορει να αποδοσει κιθαριστικα το συγκεκριμενο rack....

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #9 στις: 18/12/08, 23:57 »
για ριξτε μια ματια και δω....http://www.playback-europe.com/lexicon-mx400xl-11726.html
ειναι εγγυηση το ονομα lexicon αλλα δεν ξερω αν μπορει να αποδοσει κιθαριστικα το συγκεκριμενο rack....


Μπορει κ μαλιστα πολυ καλα! Αν και κιθαριστικα σε μονοφωνικο rig δεν εχει κανενα νοημα να μην παρεις το mx-300. εχουν ακριβως τα ιδια specs σε οτι αφορα τους επεξεργαστες κτλ.. μονο το 400 εχει 2 παραπανω routings για εφφε που αφορουν stereo καταστασεις! Το κακο του ειναι οτι εχεις το πολυ 2 εφφε, το καλο του ειναι οτι θεωρω οτι ειναι πολύυυ πιο καθαρο απ το g-major (το οποιο ειχα για 2 μηνες), ειδικα σε chorus,delay,reverbs, και ειναι επισης πιο ευελικτο σε delays κ reverbs απ το rocktron. (το οποιο εχει 1-2 απ το καθενα αν θυμαμαι καλα οταν το δοκιμαζα, και αυτα βασισμενα σε ιδιους αλγοριθμους).
Επισης το xpression ειναι μακραν πιο καθαρο απ το g-major. Το ατου του g-major για μενα ειναι τα Pitch-shifting εφφε, που εχεις ωραιες πολυφωνιες, whammy ισαξιο του whammy κλπ.., το οτι ελεγχεις τον ενισχυτη, το οτι εχεις ετοιμο volume pedal και οτι εχει πολλες επιλογες που μπορουν να σε εμπνευσουν. Τα αλλα 2 ειναι πιο πολυ "ξερω ηδη τι θελω απο εφφε, πεταω τα αχρηστα, κερδιζω σε ποιοτητα ηχου". Νομιζω τουλαχιστον!
Προσωπικα πολυ δυσκολα θα διωξω ποτε το mx-300, ενω εδιωξα πανευκολα το g-major. Το χρησιμοποιω για delays-reverbs-chorus, και επισης εχει την δυνατοτητα και για κατι πιο ατμοσφαιρικο.  :)

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #10 στις: 19/12/08, 16:21 »
το lexicon ειναι αχτυπητο σε reverb σιγουρα! για flanger,phaser, pitch shifting ποσο θα το βαθμολογουσες?

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #11 στις: 19/12/08, 17:26 »
Μπορω να σου πω το εξης: Το Phaser ειναι οκ, αλλα εμενα δε μ αρεσει στο loop, το θελω ηπιο και μπροστα. Παρ ολα αυτα αν το καλορυθμισεις με 4 φιλτρα για να ερθεις στα χωραφια του mxr90 ειναι μια χαρα αποδεκτο, και βεβαι πολυ πιο καθαρο απ το g-major.
Flanger ουτε για να το ακουσω δεν το χω δει πλακα πλακα, μιας κ δε μ αρεσει σαν εφφε.
το Pitch shifting το χρησιμοποιω, και ειναι αρκετα καλο, δεν εχω παραπονο! κυριως το βαζω μια οκταβα πανω και με reverb για να βγαλω κατι σαν το octo του verbzilla, και ειναι πολυ καλο. Το θέμα ειναι οτι για να βάλεις 2 νοτες πολυφωνια θες και τους 2 επεξεργαστες, κ αρα δεν εχεις κανενα αλλο εφφε.
Το chorus του μου εκανε μεγαλυτερη εντυπωση, το ανακαλυψα προσφατα και θα με κανει να διωξω (κατα 99%) το waterfall του jam, για το οποιο αν ψαξεις εχω γραψει και πολυ καλη κριτικη! Ειναι κ πιο ησυχο να φανταστεις!!
Tape & studio delays πολυ ωραια, δεν το συζητω! Απ τους κυριοτερους λογους να αγνοησω το g-major. Ομως κ το xpression εχει delay που τα σπαει!!
Αν ειναι θα πειραματιστω οταν μπορεσω κ θα σου στειλω πμ. με μια ακομα γνωμη! ;)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #12 στις: 22/12/08, 02:47 »
Υπάρχει μια στο εκατομμύριο των περιπτώσεων η TC να έχει κάκη ποιότητα κατασκευής? ???


γιατι ρε φιλε τι νομιζεις οτι ειναι made in japan/usa.denmark δε ξερω εγω τι....rack εφφε στα 350 ευρω ειναι με κουμπακια που κολλανε και ροδελες που φευγουν...

Στη Δανία είναι φτιαγμένα και φυσικά δεν παίζει να είναι άσχημα κατασκευασμένα εκτός αν σκάσει κακή παρτίδα.Εδώ τα Boss είναι Taiwan και κρατάνε δεκαετίες...

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #13 στις: 22/12/08, 12:32 »
ποια δανια ρε φιλέ? πηγαινε στο thomann που εχει ολες τις οψεις και ριξε μια ματια....ταιλανδη...δανια αντε να φτιαχνονται 5-6 προιοντα της εταιριας..

Αποσυνδεδεμένος REFRAIN

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Άντρας
  • γλυκό για τα αφτιά μας είναι η μουσική
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #14 στις: 26/12/08, 21:24 »
Χρόνια πολλά σε όλους.Είμαι άσχετος με τα μηχανήματα ήχου, αγόρασα ενα μηχάνημα PHONIC T8300 λέγοντας μου ο πωλητής πώς είναι απαραίτητο για εγγραφή φωνής(είχα πάει για να αγόρασω ένα πυκνωτικό μικρόφωνο) .Νά πω ότι έχω φτιάξει ένα home studio (μόνο τα απαραίτητα δηλαδή για να γράφω)Όποιος ξέρει να μου πεί τι ακριβώς ρυθμίσεις πρέπει να κάνω και που πραγματικά χρησιμεύει.

Αποσυνδεδεμένος zebric

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • if there's a hell we live in it...
    • Προφίλ
Απ: Μονάδα πολυεφφέ
« Απάντηση #15 στις: 02/01/09, 23:17 »
καμια γνωμη για line 6 pod xt pro και το νεοτερο δημιουργημα το x3 pro υπαρχει?? εχουν αξιολογα εφφε?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
67 Απαντήσεις
38417 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/06, 03:35
από Sound of Rock
298 Απαντήσεις
109915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/09, 21:20
από Sbiblerubleb
Πολυεφφέ

Ξεκίνησε από GPAPAN Εφέ

7 Απαντήσεις
4161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 22:50
από xatz_kostas
21 Απαντήσεις
7124 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/08, 20:07
από Απόλλων
1 Απαντήσεις
2732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/08, 20:30
από armagedon
4 Απαντήσεις
2935 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/09, 20:48
από kure
ποιο πολυεφφε

Ξεκίνησε από BLUESPL Εφέ

6 Απαντήσεις
3696 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/09, 13:41
από BLUESPL
9 Απαντήσεις
4421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/09, 03:21
από fouskas
10 Απαντήσεις
4658 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/05/12, 21:00
από Απόλλων
27 Απαντήσεις
15338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/18, 15:06
από vegos