Αποστολέας Θέμα: Pws einai dunaton na ginei mia hxografhsh se pc ?me oso to dunaton katharo tono.  (Αναγνώστηκε 7106 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Sugxwrhste me eimai kainourios sto forum kai den exw koitaksei ola ta themata akoma..an prouparxei kai pali suggnwmh..Pws mporw na hxografhsw thn kithara ston upologisth?einai aplo?thelei programmata?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
1) Γράφε ελληνικά, τα greeklish απαγορεύονται.

2) Κάνε μία αναζήτηση στο forum, θα βρείς πάρα πολά θέματα που απαντούν στην απορία σου.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
''Θα γραψω ελληνικα'' και αν ειχατε την ευγενεια να μιλατε με πληθυντικο σαν συντονιστης του φορουμ σε ενα μελος, θα'ταν πιο κοσμιο απο μερους σας.Καλη σας μερα.

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Σοβαρά?

Άτομα που αγνοούν τις επανελειμένες αυτόματες συστάσεις του site και επιμένουν να γράφουν greeklish ενώ απαγορεύονται αντιμετωπίζονται ως έχει.
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Ατομα που παραλειψατε να λαβετε υπ'οψιν σας πως ειναι νεοι στον ιστοτοπο σας.μια συμβουλη θα'ταν να βελτιωσετε τους τροπους σας,δεν σας ξερω προσωπικα αλλα δεν ανεχομαι απο εναν αγνωστο να μου απευθυνει τον λογο με ενικο.ειτε ειναι συντονιστης ειτε ειναι καποιος αναιδης.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Φίλε Τάσο, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το πρόβλημα. Κατ' αρχήν όλοι εδώ μέσα (και σε όλα τα fora που γνωρίζω) μιλάμε στον ενικό για να υπάρχει μια πιο φιλική, οικεία και όχι υπερβολικά "τυπική" ατμόσφαιρα. Στο διάστημα που συχνάζεις στο forum, φαντάζομαι ότι θα το έχεις διαπιστώσει και μόνος σου. Δεύτερον, σε άλλες συζητήσεις που ξεκίνησες ή συμμετείχες, όλες οι απαντήσεις που έλαβες σού απευθύνθηκαν στον ενικό και δεν είδα να εκφράζεις εκεί τις ίδιες ενστάσεις. Τρίτον και σημαντικότερον, θα μπορούσαμε κι εμείς να θεωρήσουμε "αναίδεια" τις υποδείξεις περί καλής συμπεριφοράς από κάποιον που αγνοεί τους κανόνες του forum.

Ας ηρεμήσουμε λοιπόν και ας προσπαθήσουμε να διεξάγουμε τη συζήτηση σε κόσμια επίπεδα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αυτό που θα χρειαστείς για μια φτηνή μεν, μάχιμη δε ηχογράφηση είναι μια κάρτα ήχου με hi-z input (ή instrument input, το ίδιο είναι), αξίας 80-200e. Αν δεν επιθυμείς να αγοράσεις μία σύντομα και έχεις πεταλιέρα, τότε σύνδεσε το line out της πεταλιέρας σου στο line in της κάρτας σου. Σε περίπτωση που αντιμετωπίσης πρόβλημα καθυστέρησης του ήχου με τη φτηνή κάρτα που πιθανότατα έχεις, δοκίμασε να περάσεις τους ASIO4ALL drivers.

Από κει και πέρα, τα υπόλοιπα είναι σε μορφή software.. Συγκεκριμένα, θα χρειαστείς ένα DAW (Digital Audio Workstation - το βασικό πρόγραμμα της ηχογράφησης) όπως το Cubase. Επίσης, θα χρειαστείς plug-ins για το πρόγραμμα αυτό (για drums κλπ)..

Αυτά σε πολύ-πολύ γενικές γραμμές...

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Το προβλημα ή αν θελετε ιδιοτροπια μου,ειναι ο τροπος που ανεφερε το λαθος μου,και η μη ληψη του γεγονοτος πως ακομα μαθαινω τους κανονες σας.Δεν διαβαζουμε ολοι τους κανονες διαχειρησης του φορουμ μεχρι το τελος για τα Greeklish,και ανεχομαι απο ενα απλο μελος να μου πει οτιδηποτε οπως θελει.Αλλα ενας συντονιστης να μου μιλαει με αυτον τον τροπο σαν να ειμαι ''φιλαρακι'' του με εξοργιζει.   


 

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
ΦιλτΑτε ''Gers''ευχαριστω ιδιεταιρα για τις πληροφοριες σου.Γνωριζεις αν υπαρχουν μεταχειρισμενα τα προιοντα που προανεφερες?

Αποσυνδεδεμένος stamos208

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
 Κάνε μία αναζήτηση στο forum, θα βρείς πάρα πολά θέματα που απαντούν στην απορία σου.  ;)

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Pws einai dunaton na ginei mia hxografhsh se pc ?me oso to dunaton katharo t
« Απάντηση #10 στις: 26/12/09, 19:38 »
Το γεγονώς ότι αγνόησες το αυτόματο μήνυμα που έλεγε "Το κείμενο σας είναι γραμμένο σε greeklish! Παρακαλούμε γράψτε το με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες" σημαίνει ότι αγνόησες κανόνες του φορουμ οι οποίοι σου γνωστοποιήθηκαν.

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Το γεγονώς ότι αγνόησες το αυτόματο μήνυμα που έλεγε "Το κείμενο σας είναι γραμμένο σε greeklish! Παρακαλούμε γράψτε το με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες" σημαίνει ότι αγνόησες κανόνες του φορουμ οι οποίοι σου γνωστοποιήθηκαν.

Ε και τι περιμένεις?
Βγάλε και το βούρδουλα που ταιριάζει με το ύφος των απαντήσεων να δέσει το γλυκό!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έσβησε κανείς δική μου απάντηση (on-topic κι όλας) ή έχει πρόβλημα ο server?

Αποσυνδεδεμένος stamos208

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
 Εκανες παρανομια στο κιθαρα

Αποσυνδεδεμένος TassosEpapsesAgapi

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Το γεγονώς ότι αγνόησες το αυτόματο μήνυμα που έλεγε "Το κείμενο σας είναι γραμμένο σε greeklish! Παρακαλούμε γράψτε το με ελληνικούς πεζούς χαρακτήρες" σημαίνει ότι αγνόησες κανόνες του φορουμ οι οποίοι σου γνωστοποιήθηκαν.

Ε και τι περιμένεις?
Βγάλε και το βούρδουλα που ταιριάζει με το ύφος των απαντήσεων να δέσει το γλυκό!

Το υφος των απαντησεων ειναι πιο κοσμιο απ'αυτο του συντονιστη που καταπιανεται με τους κανονες ακομα.Θα ξανααναφερω πως ειμαι καινουριος και εχω συμβιβαστει με τους κανονες ,και δεν υπαρχει λογος πια να ξαναειπωθει τετοιο πραγμα.Δεν δηλωσα την εγγραφη μου στο εν λογω διαδικτυακο τοπο ουτε για να μαλωνω με τον συντονιστη,ουτε για να με προσβαλλουν,και να με λενε παρανομο,. . τελος παντων

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Παρενθεση: [Και παλι καλυτερο και χαλαροτερο φορουμ ειμαστε απο το αλλο. Εκει πρωτα σε πυροβολουν και μετα ρωτουν (οι ψηλομυτες)].

Για ηχογραφηση θελεις οπωσδηποτε καρτα ηχου usb με υποδοχη για κιθαρα. Κλασικες μαρκες E-mu, M-Audio, Tascam klp. Προτιμω usb γιατι μπορει να χρησιμοποιηθει σε λαπτοπς και ειναι συμβατη με οτιδηποτε.
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=usb_audio_interfaces&ls=100&oa=pra

Στη συνεχεια αν θελεις να γραψεις τον ηχο του ενισχυτη σου οταν παιζεις κιθαρα, θα χρειαστεις καποιο μικροφωνο το οποιο θα συνδεσεις στην καρτα ηχου.
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=microphones_for_amplifiers&oa=pra

Αν δεν θελεις μικροφωνο τοτε παμε σε εξομοιωτη κιθαρας ο οποιος ειναι software. Amplitube, Guitar Rig, Revalver ειναι απο τις φημισμενες λυσεις.

Τελευταιο και σημαντικοτερο ειναι το προγραμμα που θα τα συνδυασει ολα αυτα και θα κανει την ηχογραφηση (τα ονομαζουν Digital Audio Workstation. Γνωστα ονοματα ειναι τα:
    * Ableton Live
    * ACID Pro
    * Adobe Audition
    * Cakewalk Sonar
    * FL Studio
    * Nuendo
    * Pro Tools
    * REAPER
    * Reason
    * Renoise
    * Steinberg Cubase

To REAPER ειναι το δωρεαν προγραμμα της λιστας και αρκετα καλο για το ξεκινημα. Αλλά και τα υπολοιπα εχουν demo εκδοσεις για δοκιμη.

Εν κατακλειδι, εγκαθιστας ενα απο τα παραπανω, μετα εγκαθιστας εξομοιωτη, συνδεεις την κιθαρα στην καρτα ηχου, ανοιγεις το προγραμμα ηχογραφησης, δημιουργεις καναλι audio, επιλεγεις για εφφε ηχου τον εξομοιωτη σου και καποιο preset και αρχιζεις να παιζεις/γραφεις.
Τα γραφω λιγο περιληπτικα αλλα θελει και λιγο μελετη των προγραμματων απο μερους σου.

Κλεινω γραφοντας οτι καπου διαβασα οτι μερικοι συνδεσαν την κιθαρα τους σε απλη καρτα ηχου υπολογιστη και ειχαν πολυ καλο και καθαρο ηχο αλλα σε υπολογιστη με WINDOWS 7. Δεν ξερω αν αληθευει αλλα σιγουρα σε XP δεν μου πετυχε.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/12/09, 00:56 από Crossroad »
Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
To REAPER ειναι το δωρεαν προγραμμα της λιστας και αρκετα καλο για το ξεκινημα. Αλλά και τα υπολοιπα εχουν demo εκδοσεις για δοκιμη.

..και όχι μόνο για ξεκίνημα.

Τάσο έπαψες αγάπη (να θυμίζεις?), έχω την εντύπωση οτι άδικα τα πήρες στο κρανίο.

Δεν συνηθίζεται πληθυντικός ευγενείας εδώ, αυτό όμως δεν υποδηλώνει κάποια ασέβεια...



Just play the damn thing!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/02, 06:11
από jbliangas
0 Απαντήσεις
2667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/02, 02:03
από PAS
86 Απαντήσεις
26646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/03, 17:12
από ron-t
18 Απαντήσεις
6055 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/07, 18:28
από Kiratzoharris
0 Απαντήσεις
1380 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/07, 20:42
από Malezyanni
46 Απαντήσεις
15026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/10, 19:10
από rockflea
4 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 10:45
από @Morpheus@