Αποστολέας Θέμα: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...  (Αναγνώστηκε 7748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οπως λεει και ο τιτλος θελω να μαθω για Fender Stratocaster...

Με τις στρατ εχω εμπειρια.Εχω παιξει αρκετα,οχι με δικη μου βεβαια κιθαρα αλλα με φιλων και εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος.Την κιθαρα την θελω καθαρα για rock/hard rock και blues φασεις.Hard Rock οχι τοσο γιατι η Jackson μου με 2 Humbeckers με καλυπτει απολυτα σε φασεις για Hard Rock και πανω αλλα για Rockιες σε στυλ Gallagher και τετοια της εποχης ουτε συζητηση...

Η πρωτη πιθανοτητα ειναι να αγορασω μια Fender Strat,Αμερικανα και παλιο μοντελο σε καλη τιμη απο τον καθηγητη μου,η κιθαρα ειναι αυτη που εχω και την περισσοτερη εμπειρια.Sunburst S-S-S με rosewood μπρατσο.Βεβαια ο καθηγητης μου δεν ειναι σιγουρος αν θα μου την δωσει γιατι θελει να την κρατησει την κιθαρα ενω θελει να παρει αλλη.Την αγαπαει βλεπεται...

Βεβαια εγω κλεινω περισσοτερο σε maple μπρατσα...

Τα λεφτα για να αγορασω την μεταχειρισμενη στρατ τα εχω οπως εχω τα λεφτα για να αγορασω μια μεξικανα ή μια Highway One.Και η απορια μου ειναι η εξης...

Με τις αμερικανες εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος αλλα για τις Μεξικανες και τις Highway Οne δεν εχω εμπειρια και δεν ξερω κατα ποσο ποιοτικα οργανα ειναι...

Απο οτι εχω διαβασει και παλαιοτερα δεν εχουν και μεγαλες διαφορες...Αληθευει?

Με καποια αλλαγη μαγνητων στο μελλον μια Highway ή μια Μεξικανα μπορει να κοιταξει στα ματια μια Αμερικανα?

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #2 στις: 31/05/10, 23:06 »

Με καποια αλλαγη μαγνητων στο μελλον μια Highway ή μια Μεξικανα μπορει να κοιταξει στα ματια μια Αμερικανα?

Χαλαρααααααααααααα......και προσφερω και κρας τεστ.
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #3 στις: 01/06/10, 00:01 »
Καλη η κιθαρα Κωστα.Δεν με ξετρελανε

Αυτη γουσταρω πολυ http://www.thomann.de/gr/fender_highway_one_strat_mn_3tsb.htm

Η μεγαλυτερη αγαπη μου ειναι αυτη παντως http://www.thomann.de/gr/fender_american_standard_strat_mn_ssb.htm

Θενκς για τις απαντησεις σας.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #4 στις: 01/06/10, 01:20 »
Εχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για αυτήν : http://www.thomann.de/gr/fender_50s_classic_player_strat_mn2sb.htm

Μεξικάνα νομίζω, αλλά ένα κλικ πιο πάνω απο τις υπολοιπες μεξικάνες. Και maple λαιμό έχει που θές !

Ο μόνος δισταγμός μου είναι το soft v-Shape neck, αν και έχοντας πάιξει με τέτοιο λαιμό ( σε άλλη κιθάρα) , προσωπικά δεν χαλάστηκα καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #5 στις: 01/06/10, 01:37 »
Οι Classic Player (τόσο η 50s όσο και η 60s) είναι πράγματι πολύ καλές κιθάρες, με ποιότητα κατασκευής ανώτερη από τις περισσότερες Μεξικάνες, αν και μερικές απλές Standard μεξικάνες δεν έχουν πολλά να ζηλέψουν από τις Αμερικάνες ξαδέρφες τους. Συγκεκριμένα το soft V profile του μπράτσου στην 50s εμένα τουλάχιστον μού φάνηκε πολύ άνετο. Η Highway ίσως να είναι ένα σκαλοπάτι ανώτερη, αλλά και η Classic Player είναι σίγουρα μια κιθάρα που πρέπει να κοιτάξεις αν δεν έχεις αποκλείσει εξ αρχής οτιδήποτε μη Αμερικάνικο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #6 στις: 01/06/10, 09:50 »
Οι Highway είναι φοβερά value for money όργανα, φτάνει να αλλάξεις μαγνήτες την επόμενη μέρα που θα αγοράσεις μία!
Εγώ αυτό έκανα και έχω ένα πολύ αξιόπιστο all around όργανο,  με πολύ καλό ήχο και μπράτσο που μερικές φορές θυμίζει shredοκίθαρο, χωρίς να χάνει το κλασικό «σκάσιμο» της Fender.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/06/10, 09:52 από m.k. »

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #7 στις: 01/06/10, 10:03 »
Καλημερα και καλο μηνα...
Λοιπον ...ως γνωστον εχω μια μεξικανα στρατ την επετειακη 50χρονη azdek gold με την οποια διατηρουμε πολυ στενη σχεση εδω και 3 χρονια και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο τον ηχο της με τους μαμησιους βιντατζ την κατασκευη ολα μα ολα...Πριν ενα μηνα αγορασα μια american vintage 62 RI και εννοειται οτι το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να τις γκαρφωσω στον ενισχυτη και να ακουσω διαφορες απο τα δυο οργανα με 1000 ευρω διαφορα το ενα απο το αλλο.
Η αρχικη εντυπωση ηταν τραγικη επαθα σοκ με την διαφορα στον ηχο απο την μια κιθαρα στην αλλη, οι 57-62 μαγνητες της βιντατζ ειναι πεντακαθαροι και εχουν ενα φανταστικο ηχο σε αντιθεση με τους μαμησιους της χρυσης...Ευτηχως σε μια κριση γκαζιτιδας ειχα παραγγειλει απο τον παππου Bill Lauwrence (wild εννοειται) ενα σετ μονους και ενα blade (humb σε διαστασεις μονου) τους οποιους ολως τυχαιως τους παρελαβα μια μερα πριν την αγορα της 62....και μετα το μεγιστο ξενερωμα με γρηγορες κινησεις τοποθετηθηκαν οι καινουργιοι στην μεξικανα μου ....
Ξανα τεστ απευθειας στον ενισχυτη και ....ΣΟΚ και δεος....οι δυο κιθαρες ειναι χαλαρα ισαξιες στο θεμα ΗΧΟΣ απο την πληρη απογοητευση στην ευτυχια ....ησηχασα και μου εφυγε η στεναχωρια με την μια...Πειστικα λοιπον οτι μεξικο αμερικη ουγκαντα με ενα σετ καλους μαγνητες χαλαρα ερχονται με ελαχιστες διαφορες κοντα.
 
Σας παραθετω φωτος και ινφο των κιθαρων για περισσοτερο ψαξιμο...
 
Μεξικο...
http://sites.thestar.com.my/audio/440Hz/440_story.asp?file=/2005/6/30/audiofile/30fender
 
http://www.guitarjunction.com/shop/view_product.html?prod=2143
 
κλικ για μεγαλη...   
 
Βιντατζ 62
 
http://www.fullersguitar.com/shop?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=556&category_id=81&vmcchk=1
 
αυτα τα ολιγα απο εμενα .....
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #8 στις: 01/06/10, 10:28 »
Να βάλω άλλη μιά strat στο παιχνίδι των επιλογών...

http://www.thomann.de/gb/fender_jvaughan_strat.htm
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #9 στις: 01/06/10, 11:47 »
Θενκς για τις απαντησεις μαγκες...

Να ξαναπω πως την Στρατ την θελω για κλασσικο ροκ φασεις και ροκ-μπλουζ.Gallagher,Deep Purple,Clapton και αλλα τετοια της εποχης...Το λεω αυτο γιατι δεν εχω ιδεα το τι παιζει απο τους μαγνητες της Fender...Ολες οι προτασεις φαινονται πολυ ενδιαφερουσες...Και μαλλον οπως λεει και ο vagtanplan με μια αλλαγη μαγνητων θα πεταει το οργανο...

Για τις classic series 50 και 70 εχει κανεις καμοια γνωμη?

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #10 στις: 03/06/10, 01:55 »
Για τις classic series 50 και 70 εχει κανεις καμοια γνωμη?

Απ'ότι καταλαβαίνω θέλεις να δωσεις λίγα χρήματα σχετικά ...
 
Το μόνο που πρέπει να ξέρεις για τις classic series ειναι ότι με 7,25'' radius αν θέλεις να παίζει η κιθάρα πρέπει να είναι το action αρκετά ψηλά ...... γι'αυτό και οι περισότεροι προτιμούν τις classic player που έχουν 12'' (νομίζω).
 
Κατα τη γνώμη μου αξίζει και με το παραπάνω μια ''πειραγμένη'' μεξικάνα .
 
edit: το πρώτο μου post παντρεμένος ... μπου χαχααχαχα  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #11 στις: 03/06/10, 02:16 »


H δευτερη μου κιθαρα. Μια μεξικανα στρατο σουπερ μοντιφαρισμενη. Σου λεω στεγνα οτι το οργανο εσπερνε.
Duncan Custom Custom Γεφυρα, Hot Rails λαιμο, sperzel locking κλειδακια, 500k pots, και φυσικα αλλαγμενο pickguard.
Aν εξερεσεις το θεμα βαρος, που ειναι η μεγαλυτερη διαφορα που εχω παρατηρησει μεταξυ μεξικανας και αμερικανας θα μπορουσε να σταθει διπλα στην Plus Deluxe που ειχα απο θεμα ηχου, ευελιξιας και παιξιματος.

Οι fender ειναι σαν τα GLX, τα πειραζεις οσο θες και πετανε

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #12 στις: 03/06/10, 02:24 »
Το μόνο που πρέπει να ξέρεις για τις classic series ειναι ότι με 7,25'' radius αν θέλεις να παίζει η κιθάρα πρέπει να είναι το action αρκετά ψηλά ...... γι'αυτό και οι περισότεροι προτιμούν τις classic player που έχουν 12'' (νομίζω).
 

edit: το πρώτο μου post παντρεμένος ... μπου χαχααχαχα  :P

Να ζήσετε Κώστα!!... :) :)

Οι classic player πάντως έχουν 9,5'' radius, το 12'' περισσότερο σε gibson φέρνει παρά σε fender... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #13 στις: 03/06/10, 02:37 »

Οι fender ειναι σαν τα GLX, τα πειραζεις οσο θες και πετανε

Μεγάλη κουβέντα και πολυ πολύ σωστή η αναφορά στα GLX .... έτσι ακριβώς είναι
 
 

Να ζήσετε Κώστα!!... :) :)

Οι classic player πάντως έχουν 9,5'' radius, το 12'' περισσότερο σε gibson φέρνει παρά σε fender... ;)

Ναι δίκιο έχεις 9,5'' ...... όχι ότι το 12'' της Johnson με χαλάει  ;D ;D ;D  όλα μια ιδέα είναι  :)
 
 
 
 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #14 στις: 03/06/10, 03:26 »
Παρε μια απλη και φτηνη strat που θα σε βολευει στο μπρατσο και θα σου αρεσει οπτικα.
ΟΛΕΣ οι strat ειτε custom shop των 3000, ειτε made in Tijuana, bolt on alder κιθαρες ειναι με 22 ή 21 ταστα...
Τη διαφορα θα την κανουν οι μαγνητες (και η γεφυρα αν θες να ειμαστε υπερ-σχολαστικοι).
Μη φοβασαι πλεον Μεξικανες, Γιαπωνεζες ακομα και Κινεζες..! (βλ. Squire)
Ολες με το καταλληλο σετ μαγνητων μπορουν να ακουστουν σα μια ΚΑΛΗ strat (η οποια by the way ειναι απο τις απλουστερες κατασκευες)


Ολα τα παραπανω στα λεει κατοχος ...Αμερικανας που ομως εχει κατευχαριστηθει ακομα και Squire Classic Vibe ;)


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #15 στις: 03/06/10, 15:40 »
Ετσι οπως το βλεπω και με τα οικονομικα μου μαλλον θα καταληξω σε μια Μεξικανα ή Highway One.Για καινουργια αμερικανα τωρα ουτε λογος γιατι θελω να παρω και πεταλια...Αν κατσει καμοια μεταχειρισμενη αμερικανα ετσι οπως την γουσταρω σε καλη τιμη το σκεφτομαστε παρα πολυ καλα...

Κωστα(να ζησετε Btw),δεν θελω να δωσω λιγα χρηματα σχετικα.Κανα 600-700αρι ειναι μια χαρα για μια καλη μεξικανα ή μια Highway one.Προς την δευτερη κλεινω κιολας.Τωρα να δω τι θα κανω και με τα πεταλια,να δω τι θα παρω,τι θα βγαλω απο λεφτα και απο δουλεια μεσα στο καλοκαιρι για να ξερω τι λεφτα εχω και στα χερια μου για να δω τι θα παρω.

Θελω σιγουρα μια στρατ γιατι με την Jackson πας να παιξεις πχ Gallagher και βλεπεις οτι δεν λεει καθολου...Και τετοια παιζουμε με την μπαντα.Φυσικα γουσταρω και τρελα την κιθαρα...

Αντε να δουμε τι θα κανουμε.Μαγκες θενκς για τις απαντησεις σας...

Θα παω να ακουσω μερικες στρατ.Κυριως την Highway one,να την δω,να την παιξω και βλεπω...

Μακαρι να την παρω...



Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #16 στις: 03/06/10, 16:01 »
Για μένα πάντως, έτσι για να σε μπερδέψω λίγο, οι Highway δεν είναι τίποτα παραπάνω από μία μεξικάνα που λέει made in USA.
Βέβαια είμαι και σαν άνθρωπος ή του ύψους ή του βάθους. Με άλλα λόγια ή πάρε μία Usa Std / Deluxe ή πάρε μία μεξικάνα Std / Classic player να κάνεις δουλειά σου. Διαφορές στο παίξιμο δεν θα δεις. Το θέμα είναι τί ζητάς και τί θα κάνεις από μαγνήτες, ενισχυτές, πεταλάκια, κλπ.
Πάντως η Highway ποτέ δεν με συγκίνησε. Περισσότερο σαν πιασάρικη - εμπορική - marketing κίνηση της Fender μου φαίνεται παρά ανώτερη αξία του οργάνου από μία Mexican αν και έχει διαφορές βέβαια για να μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
Αυτό βέβαια είναι προσωπική μου άποψη. Αν παίξεις με μία και σου κάτσει, χτύπα την με κλειστά μάτια (αυτή είναι η αντικειμενική άποψη:)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #17 στις: 03/06/10, 16:34 »
Nταξ απο ενισχυτη εχω εναν Egnl Screamer που με καλυπτει απολυτα.Με ενα vintage low to medium drive θα πεταει.Αν αλλαξω και μαγνητες με καλυτερους τις fender ακομα περισσοτερο θα πεταει πιστευω...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #18 στις: 03/06/10, 17:22 »
Και σου ξαναλεω απο τη στιγμη που θες να αρχισεις τις δοκιμες και μοντες με μαγνητες χτυπα μια Classic Player και θα την κατευχαριστηθεις...
Μπορει να μη θες να αλλαξεις και μαγνητες.


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #19 στις: 03/06/10, 18:51 »
Βασικα η μονη μοντα που θα εκανα στην κιθαρα θα ηταν να αλλαξω τους εργοστασιακους μαγνητες με καποιους καλυτερους της fender...

Ισως και τα κλειδια στο μελλον αν δεν ειχουν καλη ποιοτητα.Τεσπα,θενκς Γιωργο.Οταν ερθει η στιγμη για να αγορασω(ολο ετσι λεω και δεν το κανω ποτε ;D ) αν εχω καποια απορια θα ρωτησω

Oι Classic Player με τις Highway One εχουν μεγαλες διαφορες?

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #20 στις: 03/06/10, 19:53 »
Επανερχομαι και λεω ....παρε ενα σετακι απο τον Bill Lauwrence http://www.billlawrence.com/  και θα με θυμηθεις...εαν δεν σου κανουν τους αγοραζω στην τιμη που τους πηρες δηλαδη μαζι με τα μεταφορικα το πολυ 90-100 ευρακια...!!!!
 
Κωωωωωστααααα80 πες και συ ντεεεεε  :P :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #21 στις: 03/06/10, 20:20 »
Κωωωωωστααααα80 πες και συ ντεεεεε  :P :P

 
έλα ποιός που ? ναι ναι ναι συμφωνώ  :-P
 
είναι πολλές οι επιλογες για μαγνήτες αν γίνει το βήμα αγόράς μιας στρατ.
βέβαια με 100 ευρα ''δεν υπάρχει'' τέτοιος ήχος  ;D
 
ορίστε και ένα δείγμα ... απο το shure στην κάρτα ''ξερό''  http://www.box.net/shared/mbmq7lvezg
 
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #22 στις: 12/06/10, 00:09 »
Δεν ξέρω αν σε πρόλαβα..... αλλά αν περιμένεις να παίξεις Gallagher ή D Purple με μανίσια Strat πλανάσαι.....
Πολύ γκαζάτους μαγνήτες έχουν και οι δύο και μιλάμε για πολύ γκάζι.
Η Γιαπωνέζα που σου έβαλαν ήταν η καλύτερη κιθάρα από όλες όσες αναφέρθηκαν - εκτός της Deluxe. Oi Bill Lawrence είναι η πιό τίμια επιλογή μαγνητών. Οι Custom 69 του Gallagher μετρούσαν πολλάααα ΚΩ.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #23 στις: 12/06/10, 01:04 »
Θενκς φιλε για την απαντηση σου...

Με προλαβες.Η αγορα αν θα γινει θα γινει μεσα στο καλοκαιρι.Καλα εκανες και επισημανες αυτο για τους μαγνητες...

Η μεταχειρισμενη του φιλου που αναφερω στο πρωτο ποστ ειναι μια παλια(αρκετα παλιο μοντελο απο οσο ξερω) με ολα μανισια πανω της.American Standard με Rosewood ταστιερα και Sunburst.Οτι ειχε και ο Rory απο οσο ξερω...

Δεν το ηξερα παντως οτι ειχαν τοσο  γκαζιαρικους μαγνητες.Παντως ειχα δει πως η Custom Shop του Gallagher φοραει κατι custon 60'

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Fender Strat...Ερωτησεις και αποριες...
« Απάντηση #24 στις: 12/06/10, 07:36 »
O Gallagher, o SRV, o Ritshie KAI μερικοί ακόμα φορούσαν μια "ειδική" Custom 69 μια σειρά Fender alnico V  με γκρί μπομπίνες που μετρούσαν αρκετά ΚΩ γι αυτό κι έσπερναν πάνω σε φτιαγμένους ενισχυτές VOX - Marshall ΚΛΠ. Ο δε Ριτσι τελευταία φορούσε τους ssl-4 που είναι πιό δυνατοί και από Humbucker, 13.8 KΩ μετράει ο Bridge !!!
Σχεδόν όλες οι νέες κιθάρες είναι εξαιρετικές απλά λόγω νοοτροπίας οι USA έχουν μεταπωλητική αξία. Εγώ θα αγόραζα μια Japan που και καλύτερα ξύλα θα είχε και θα εβαζα ένα σετάκι Custom 69 ή Seymour Duncan ssl4.... Mia Japan SRV πχ ή αυτή που σου είχε δείξει ο φίλος στο Ebay....
Ή μια Deluxe με αναβαθμισμένο τρέμολο
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/10, 07:43 από studio54 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
4836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/03, 21:09
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
6 Απαντήσεις
4766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/07, 01:36
από sakman
63 Απαντήσεις
22108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 15:03
από Johnie Darko
4 Απαντήσεις
3560 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/10, 14:24
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
3743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 20:52
από sokob
4 Απαντήσεις
5053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
5 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/10, 10:57
από vagtanplan
18 Απαντήσεις
8355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/14, 09:58
από pipokas99
0 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/14, 22:48
από Consigliere089
37 Απαντήσεις
10471 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/17, 18:51
από talfarlow