Αποστολέας Θέμα: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι  (Αναγνώστηκε 9989 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαλησπερα σε ολους...θελω να αγορασω monitors της ταξης των 400 ευρω, ειτε λιγο πιο πανω, ειτε λιγο πιο κατω, με πιο πιθανο το 2ο εκτος αν πιστευετε πως αξιζει να περιμενω να μαζεψω μερικα χρηματα παραπανω για καποια απο τα παρακατω monitors. Τα θελω για χρηση στο σπιτι (το δωματιο ειναι 12 τετραγωνικα, λετε να παω για 5-6ρια; Θα ψαχνω τα μπασα μετα ομως :-\) και για industrial/electro metal μουσικη με βαριες κιθαρες αλλα και πολλα πληκτρα. Oχι με σκοπo να μιξαρω και να βγαλω επαγγελματικα αποτελεσματα, οσο για να ακουω πιο πιστα και πιο σωστα τη δουλεια που γινεται στο studio και να κανω ισως καποια προπαραγωγη (για hobby).

Ειμαι αναμεσα στα εξης:

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=112920

http://nireas.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/Default.asp?Static=243&Product=102820

http://www.thomann.de/gr/mackie_mr8.htm

http://www.thomann.de/gr/behringer_b3031a_truth.htm

Για τα KRK εχω ακουσει/διαβασει καλα σχολια αλλα πως κανουν περισσοτερο για ηλεκτρονικη beat μουσικη κλπ και πως τονιζουν παραπανω απ'οτι πρεπει τα μπασα.

Για τα Υamaha εχω ακουσει/διαβασει παλι πολυ καλα σχολια και οσα αρνητικα εχω διαβασει λενε πως ειναι "ψοφια" και αδιαφορα...αν δεν τονιζουν τον ηχο μονο καλο μπορει να ειναι απλα λεω...

Για τα Μackie για αλλη μια φορα εχω ακουσει/διαβασει πολυ καλα λογια και σχεδον καθολου αρνητικα και η τιμη τους ειναι πολυ δελεαστικη.

Και ηρθε η σειρα των Behringer...τα βαζω κι αυτα μεσα μονο και μονο γιατι ειναι απο τα λιγα προιοντα της Behringer (αυτο το μοντελο συγκεκριμενα) που εχουν ακουστει και γραφτει τοσο καλα λογια (απ'οσους τα εχουν ακουσει/χρησιμοποιησει παντα και συμφωνα με την τιμη τους). Θα ηθελα γνωμες γι'αυτα μονο απο αυτους που τα εχουν ακουσει γιατι δυστυχως υπαρχουν παρα πολλα ατομα που με τη λεξη Behringer αρχιζουν να θαυουν χωρις ουσιαστικα να εχουν χρησιμοποιησει/δοκιμασει το προιον της το οποιο θαυουν και αυτο φυσικα ανακυκλωνεται απο αλλους κοκ. (παρακαλω να μη γινει αναλογη αντιπαραθεση).

Να πω εδω πως τα monitor θα μπουν μπροστα και αρκετα κοντα σε τοιχο γι'αυτο πιστευω πως θα εχω θεμα με τα Yamaha και τα Μackie που εχουν τις bass reflex θυρες στο πισω μερος.

Καθε γνωμη και συμβουλη δεκτη. Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #1 στις: 11/03/11, 11:43 »
Eίχε γίνει μια παρόμοια συζήτηση πριν 2 χρόνια περίπου και, αν θυμάμαι καλά, κάποιος είχε αναφέρει ότι τα Βehringer είναι μεν πολύ καλά, αλλά χρωματίζουν λίγο τον ήχο, πράγμα το οποίο κατά τη γνώμη του δεν ήταν επιθυμητό. Μια άλλη επιλογή που είχε αναφερθεί ήταν τα ESI Near 08 Classic. Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι καλύτερα από τα Yamaha ή τα Mackie, αλλά σίγουρα προσφέρουν πολύ καλό value for money.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #2 στις: 11/03/11, 11:47 »
Γειά σου Μιχάλη,
Καλή κατάσταση θέλεις να φτιάξεις, είναι πολύ ενδιαφέρον.

Για να σε βοηθήσω, από την εμπειρία μου, έχω ακούσει τα Mackie και είναι καταπληκτικά, όμως ήταν σε περιβάλον στουντίου, όπου ήταν τοποθετημένα πάνω στα άκρα μίας μεγάλης κονσόλας, ουσιαστικά Free Field.

Για το δωμάτιο, αν ήμουν εγώ, θα διάλεγα αβλεπί τα Behringer, διότι όλη η ουσία της ισσοροπίας θα παιχτεί στην τοποθέτηση, και τα συγκεκριμένα ρυθμιστικά που έχουν από πίσω, θα σου δώσουν την δυνατότητα να τα ρυθμίσεις καλά ώστε να μην κάνεις λάθος μίξεις, πράγμα που το έχω δεί πάρα πολύ συχνά σε οικιακές παραγωγές.

Παράλληλα, σε μία μεταγενέστερη φάση, εάν μετακινηθείς σε άλλο χώρο, θα έχεις πάλι την δυνατότητα να τα ρυθμίσεις εκ νέου, οπότε τα θεωρώ μία πολύ καλή μακροπρόθεσμη επένδυση που δεν θα πάει χαμένη πουθενά. Ξέρω είναι πιο ακριβά, αλλά εάν έχεις την δυνατότητα, εγώ αυτά θα χτύπαγα..

Να ξέρεις ότι από κάποια λεφτά και πάνω, ανάλογα με την κατηγορία, η Behringer παύει να είναι μία φθηνή λύση και χτυπάει άνετα τον επαγγελματικό χώρο. με πολύ σοβαρές λύσεις.
Καλή επιτυχία φίλε!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #3 στις: 11/03/11, 12:50 »
Eίχε γίνει μια παρόμοια συζήτηση πριν 2 χρόνια περίπου και, αν θυμάμαι καλά, κάποιος είχε αναφέρει ότι τα Βehringer είναι μεν πολύ καλά, αλλά χρωματίζουν λίγο τον ήχο, πράγμα το οποίο κατά τη γνώμη του δεν ήταν επιθυμητό. Μια άλλη επιλογή που είχε αναφερθεί ήταν τα ESI Near 08 Classic. Φαντάζομαι ότι δεν θα είναι καλύτερα από τα Yamaha ή τα Mackie, αλλά σίγουρα προσφέρουν πολύ καλό value for money.


Σ'ευχαριστω για την απαντηση Απολλωνα. Oντως για 8ρια ειναι φανταστικη η τιμη των ESI απλα δεν εχω διαβασει και τα καλυτερα λογια για τα συγκεκριμενα. Για τη συζητηση που αναφερεις με τα Behringer μηπως ειχε γινει αναφορα για τα b2031a; Γιατι ειναι αρκετα διαφορετικα απο τα b3031a τα οποια εχουν ribbon tweeter και μεγαφωνο απο kevlar (σημαντικες βελτιωσεις για'μενα). Kαι απ'οτι διαβαζω και σε ξενα forums απο ατομα που εχουν χρησιμοποιησει και το παλιο και το νεο μοντελο, ενω για τα 2031 υπαρχουν αρκετα αρνητικα σχολια για τα 3031 ειναι ανυπαρκτα εως πολυ λιγα (παντα συμφωνα με την τιμη τους αλλα και καποιες φορες συγκρινομενα με πιο ακριβα monitors).

Αυτο ειναι το thread για το οποιο ελεγες ετσι; --> ηχεια για λαπτοπ  :)

Γειά σου Μιχάλη,
Καλή κατάσταση θέλεις να φτιάξεις, είναι πολύ ενδιαφέρον.

Για να σε βοηθήσω, από την εμπειρία μου, έχω ακούσει τα Mackie και είναι καταπληκτικά, όμως ήταν σε περιβάλον στουντίου, όπου ήταν τοποθετημένα πάνω στα άκρα μίας μεγάλης κονσόλας, ουσιαστικά Free Field.

Για το δωμάτιο, αν ήμουν εγώ, θα διάλεγα αβλεπί τα Behringer, διότι όλη η ουσία της ισσοροπίας θα παιχτεί στην τοποθέτηση, και τα συγκεκριμένα ρυθμιστικά που έχουν από πίσω, θα σου δώσουν την δυνατότητα να τα ρυθμίσεις καλά ώστε να μην κάνεις λάθος μίξεις, πράγμα που το έχω δεί πάρα πολύ συχνά σε οικιακές παραγωγές.

Παράλληλα, σε μία μεταγενέστερη φάση, εάν μετακινηθείς σε άλλο χώρο, θα έχεις πάλι την δυνατότητα να τα ρυθμίσεις εκ νέου, οπότε τα θεωρώ μία πολύ καλή μακροπρόθεσμη επένδυση που δεν θα πάει χαμένη πουθενά. Ξέρω είναι πιο ακριβά, αλλά εάν έχεις την δυνατότητα, εγώ αυτά θα χτύπαγα..

Να ξέρεις ότι από κάποια λεφτά και πάνω, ανάλογα με την κατηγορία, η Behringer παύει να είναι μία φθηνή λύση και χτυπάει άνετα τον επαγγελματικό χώρο. με πολύ σοβαρές λύσεις.
Καλή επιτυχία φίλε!


Σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια Aδριανε :) Ναι γνωριζω πως απο καποια λεφτα και πανω ανεβαινει το επιπεδο της Behringer με πολυ σοβαρες λυσεις, απλα η αληθεια ειναι οτι υπαρχει μεγαλη προκαταληψη για τις φθηνες της λυσεις, σιγουρα καποιες φορες οχι αδικα λογω αξιοπιστιας και προβληματων, αλλα το χειροτερο ειναι πως υπαρχουν αρνητικα σχολια απο ατομα που δεν εχουν δοκιμασει καν τα προιοντα της και γνωριζω πως αυτο μπορει να εξαπλωθει πολυ ευκολα και να δημιουργησει ενα αρνητικο υποβαθρο για οποιοδηποτε προιον της εταιριας κι ας ειναι οντως καλο. Aπο τα monitors που εγραψα τα behringer ειναι τα πιο φθηνα και εχω τη δυνατοτητα να τα αγορασω, απλα το θεμα ειναι αν τα υπολοιπα εχουν τοσο μεγαλη ηχητικη διαφορα προς το καλυτερο ωστε να μαζεψω καμια 100ρα ευρω παραπανω να παρω πχ τα Yamaha ή τα ΚRK, που θεωρουνται οτι καλυτερο και ειναι αυτα που παιζουν περισσοτερο στην τιμη αυτη (θα παω να τα ακουσω και καποια στιγμη στο Νακα).

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #4 στις: 11/03/11, 13:23 »
Για τη συζητηση που αναφερεις με τα Behringer μηπως ειχε γινει αναφορα για τα b2031a; Γιατι ειναι αρκετα διαφορετικα απο τα b3031a τα οποια εχουν ribbon tweeter και μεγαφωνο απο kevlar (σημαντικες βελτιωσεις για'μενα). Kαι απ'οτι διαβαζω και σε ξενα forums απο ατομα που εχουν χρησιμοποιησει και το παλιο και το νεο μοντελο, ενω για τα 2031 υπαρχουν αρκετα αρνητικα σχολια για τα 3031 ειναι ανυπαρκτα εως πολυ λιγα (παντα συμφωνα με την τιμη τους αλλα και καποιες φορες συγκρινομενα με πιο ακριβα monitors).


Mάλλον έτσι είναι, γιατί τότε ενδιαφερόμουν κι εγώ για μια παρόμοια "στουντιακή" επέκταση του εξοπλισμού μου (στην πορεία αυτή η ιδέα εγκαταλείφθηκε) και είχα ψάξει αρκετά για οικονομικά nearfield monitors, αλλά δεν είχα υπόψη μου τα 3031Α. Προφανώς είναι πιο καινούργιο μοντέλο.

Ψάχνοντας το Διαδίκτυο έπεσα πάνω σε αυτό το συνοπτικό αλλά ενδιαφέρον Studio Monitor Shootout, το οποίο περιλαμβάνει κάποιες από τις επιλογές που έχεις στη λίστα σου και αρκετές άλλες. Ίσως να σε βοηθήσει, αν δεν το έχεις ήδη υπόψη σου.

ΕDIT: To link δεν βγαίνει, γιατί η αυτόματη λογοκρισία του forum αντικαθιστά τη λέξη s-l-u-t στο g-e-a-r-s-l-u-t-z με τη φράση "very *friendly* person"... ??? :o ::)
« Τελευταία τροποποίηση: 11/03/11, 13:44 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #5 στις: 11/03/11, 14:48 »
Χαχαχαχαχαχαχα, θα το τσεκαρω, σε ευχαριστω ;)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #6 στις: 11/03/11, 16:27 »
Το τσεκαρα...ο τυπος δεν εγραψε καν την αποψη του για τα behringer απλα εβαλε ενα emoticon απελπισιας οποτε τι να πεις...βλεπεις αυτο το Studio Monitor Shootout και μετα βλεπεις αυτο --> http://www.digitalprosound.com/2002/10_oct/reviews/monitor_shootout.htm# ή αυτο --> http://forum.recordingreview.com/f66/behringer-b3031a-speakers-25337/index2.html#post174682 ή αυτο παρακατω

"The KRK's are bass weak. Though their VX4s are surprisingly good, for tiny speakers. The Events lack bass, and have too much highs you can't roll off. The Samson's are midrangey, and just lack refinement. For the low price range, I recommend the Behringer B3031A. These are their 8 inch woofer (almost 9 inch actually) models newly redesigned with ribbon tweeters you can turn down the highs on if they get to be too much, for easy listening. Front ported, so corner placement or placement near the walls in a small area like yours won't be as much of an issue. They give fairly neutral presentation, and sound better to me, than any comparably priced Mackies, KRKs, Yamahas, Samsons, Events, M-Audios, etc.. Good bass response, enough for a small room with most mixes. You may need a sub if doing a lot of Hip Hop or electronica with much stuff below 50 hz where they will fall off fast."

και μπερδευεσαι παλι :P Και ποσα αλλα απο το ιδιο forum που λενε πολυ καλα λογια για τα 3030 (το πιο μικρο μοντελο) και 3031. Aπ'οτι φαινεται παραειναι υποκειμενικο το θεμα του ηχου :P Αν η διαφορα των Behringer με τα αλλα ηταν πολυ πιο μεγαλη, δηλαδη τα αλλα να ηταν αρκετα πιο ακριβα, οχι τα Behringer πιο φθηνα, θα τα χτυπουσα χωρις συζητηση τα τελευταια αλλα επειδη η διαφορα ειναι στα 100 ευρω με τα KRK και τα Υamaha και στα 50 με τα Μackie το σκεφτομαι λιγο παραπανω :-\

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #7 στις: 11/03/11, 16:59 »
Aπ'οτι φαινεται παραειναι υποκειμενικο το θεμα του ηχου :P 


Ελπίζω να μην αγοράσεις ηχεία χωρίς να τα ακούσεις πρώτα...



Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #8 στις: 11/03/11, 17:13 »
Καλησπερα κι απο μενααα  !  Θα ειμαι συντομος Mackie και παλι mackie! Σε αυτη την κατηγορια πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο απ οσα εχω δει κ ακουσει.  Εχω τα mr5 στο σπιτι κ τα εχω βαλει να παιξουν σε διαφορες θεσεις αποστασεις κλπ.  Σαν καθαρα near field monitors δεν εχω κανενα παραπονο απο την αποδοση τους κ την πιστοτητα αυτου που αποδιδουν. Δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα σε τοποθετηση κοντα σε τοιχο (το πισω μερος) και σε αυτη τη θεση τα δουλευω τον τελευταιο χρονο. 

Αυτα τα ολιγα επειδη γραφω απο τον Αι Φων και δυσκολευομαι ολιγον....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #9 στις: 11/03/11, 17:28 »
Koίτα, όλα αυτά είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικά. Το θέμα είναι να βγάλεις εσύ τα συμπεράσματά σου από όλα αυτά που διαβάζεις, π.χ. στον τύπο που έγραψε τα συγκεκριμένα σχόλια άρεσαν κάποια ηχεία που είχαν πολλά μπάσα. Αν εσύ δεν θέλεις κάτι τέτοιο, προφανώς δεν θα σού ταιριάζουν. Kαι φυσικά καμία κριτική και κανένα συγκριτικό τεστ δεν υποκαθιστά τις προσωπικές γνώμες και εντυπώσεις που θα αποκομίσεις από μια δοκιμή που θα κάνεις ο ίδιος.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #10 στις: 11/03/11, 18:18 »
Ελπίζω να μην αγοράσεις ηχεία χωρίς να τα ακούσεις πρώτα...

Σαφεστατα :) Toυλαχιστον οσα βρω.

Καλησπερα κι απο μενααα  !  Θα ειμαι συντομος Mackie και παλι mackie! Σε αυτη την κατηγορια πιστευω οτι ειναι οτι καλυτερο απ οσα εχω δει κ ακουσει.  Εχω τα mr5 στο σπιτι κ τα εχω βαλει να παιξουν σε διαφορες θεσεις αποστασεις κλπ.  Σαν καθαρα near field monitors δεν εχω κανενα παραπονο απο την αποδοση τους κ την πιστοτητα αυτου που αποδιδουν. Δεν εχω παρατηρησει κανενα προβλημα σε τοποθετηση κοντα σε τοιχο (το πισω μερος) και σε αυτη τη θεση τα δουλευω τον τελευταιο χρονο. 

Αυτα τα ολιγα επειδη γραφω απο τον Αι Φων και δυσκολευομαι ολιγον....

Ποτε μπορεις να ερθω να τους ριξω ενα...αυτι; ;D Επισης ποσα εχεις δει κι εχεις ακουσει και ποια ειναι αυτα;

Koίτα, όλα αυτά είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικά. Το θέμα είναι να βγάλεις εσύ τα συμπεράσματά σου από όλα αυτά που διαβάζεις, π.χ. στον τύπο που έγραψε τα συγκεκριμένα σχόλια άρεσαν κάποια ηχεία που είχαν πολλά μπάσα. Αν εσύ δεν θέλεις κάτι τέτοιο, προφανώς δεν θα σού ταιριάζουν. Kαι φυσικά καμία κριτική και κανένα συγκριτικό τεστ δεν υποκαθιστά τις προσωπικές γνώμες και εντυπώσεις που θα αποκομίσεις από μια δοκιμή που θα κάνεις ο ίδιος.

Σωστα τα λες...η αληθεια ειναι πως οτι εχει παρει κανεις αυτο θεωρει (συνηθως) και το καλυτερο...αυτο βοηθαει μεν αλλα μονο οταν καποιος εχει δοκιμασει πολλα αντιστοιχα προιοντα ωστε να εχει μια πιο σφαιρικη εικονα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #11 στις: 12/03/11, 01:29 »
Εγώ πάλι προτείνω τα Yamaha. Τα έχω ένα χρόνο περίπου και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εχουν κι αυτά αρκετά ρυθμιστικά για τοποθέτηση σε γωνίες και τοίχους. Συγκριτικά έχω ακούσει τα behringer και δεν μου άρεσαν. Τα KRK δεν ξέρω αν θα τα εμπιστευόμουν (απλά δεν με πείθουν - δεν ξέρω γιατί). Τα Yamaha θα τα σύγκρινα με τον πολύ καλό ήχο που είχαν κάποια παλιά TASCAM πιο ακριβά και επίσης 8ιντσα (δυστυχώς δεν βγαίνουν πλέον). Επίσης θα εμπιστευόμουν και τα Mackie αλλά δεν τα έχω ακούσει. Δοκίμασε να τα ακούσεις κάπου οπωσδήποτε.
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #12 στις: 12/03/11, 02:43 »
Τα ΚRK και τα Υamaha τα εχει ο Νακας, θα παω συντομα να τα ακουσω, σ'ευχαριστω ;)

Aληθεια, ποιο μοντελο Behringer ακουσες, το 2031 ή το 3031 και τι ακριβως σε χαλασε;

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #13 στις: 12/03/11, 11:27 »
Ναι δοκίμασέ τα όποτε μπορέσεις. Είχα δοκιμάσει τα 3031. Δεν μου είχαν φανεί τόσο μουσικά και μελωδικά. Σαν κάτι να μου έλειπε, σαν κάτι να ήταν θαμπό. Νομίζω πως τα Yamaha θα "μεταφράζουν" πολύ καλύτερα σε περισσότερα συστήματα ήχου τελικά..
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #14 στις: 12/03/11, 13:44 »
Φιλε Μεταλ ευχαριστως οποτε θες να περασεις μενω Γλυφαδα ριξε μου μηνυμα με τηλ να οργανωθουμε!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #15 στις: 12/03/11, 14:10 »
Φιλε Μεταλ ευχαριστως οποτε θες να περασεις μενω Γλυφαδα ριξε μου μηνυμα με τηλ να οργανωθουμε!

μιχαλη οπως πας στον βαγγέλη περνα και απο δω (5 στενα μακρια) για να παρεις την τομανοπραματεια ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #16 στις: 12/03/11, 18:19 »
Ναι δοκίμασέ τα όποτε μπορέσεις. Είχα δοκιμάσει τα 3031. Δεν μου είχαν φανεί τόσο μουσικά και μελωδικά. Σαν κάτι να μου έλειπε, σαν κάτι να ήταν θαμπό. Νομίζω πως τα Yamaha θα "μεταφράζουν" πολύ καλύτερα σε περισσότερα συστήματα ήχου τελικά..

Eυχαριστω ;)

Φιλε Μεταλ ευχαριστως οποτε θες να περασεις μενω Γλυφαδα ριξε μου μηνυμα με τηλ να οργανωθουμε!

Moλις σου εστειλα ;)

μιχαλη οπως πας στον βαγγέλη περνα και απο δω (5 στενα μακρια) για να παρεις την τομανοπραματεια ;D

Eννοειται ;D

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #17 στις: 12/03/11, 20:13 »
Studio Monitors ( Passive/Active )

Ριξε και μια ματια εδω!

Γενικα η λογικη των monitors ειναι να μη χρωματιζουν τον ηχο με τη κατασκευη τους. Αυτο σημαινει πως ολα τα υλικα που θα αποτελεσουν το ηχειο θα πρεπει να ειναι ποιοτικα και κατασκευαστικα ετσι τοποθετημενα κι επεξεργασμενα, ωστε ο τελικος ηχος που θα φτανει στο αυτι σου δε θα εχει επηρρεαστει ( το κατα δυναμη ) απο το ηχειο.

Ηχεια που "τριζουν" σε μετριες προς μεγαλες εντασεις, σασι που συντονιζουν με συχνοτητες, crossovers που θαμπωνουν τον ηχο λογω κακης ποιοτητας και κακη απορροφηση των μπασων αεριων απο το σωμα του ηχειου ειναι καλοι λογοι να μην αποκτησεις ενα monitor.

Ενδεικτικα τα Behringer δεν ειναι ( κατα τη γνωμη μου ) η καλυτερη δυνατη επιλογη. Μπορει να ειναι δελεαστικη η τιμη τους, ομως κατασκευαστικα υστερουν σε πολλα σημεια απο ατ αντιστοιχα ηχεια της κατηγοριας τους!

Απο την αλλη η Mackie ειναι μια αξιοπιστη εταιρια που ποτε δε βγαζει προϊοντα της πλακας, ενω ειδικευεται αποκλειστικα στον ηχο ( σε αντιθεση με μια Behringer που βγαζει ακομα και βιδες για πιανα :P ).

Αν και ειναι η δικη σου η αποφαση, να ξερεις πως monitors των 5" δεν αποδιδουν πληρως τις χαμηλες συχνοτητες, οποτε σε μια full range μιξη θα πρεπει να εισαι και με ενα εξωτερικο μετρητη ηχητικου φασματος ή με εναν καλο εσωτερικο plug in analyzer. Παρολαυτα, δε σημαινει πως δε μπορεις να κανεις κατα ενα 80% μια καλη δουλεια, εφοσον τοποθετηθουν σε μετρια διαμορφωμενο ακουστικο χωρο* και σε καλα pads/βασεις που θα απορροφησουν τυχον κραδασμους του χωρου που ακουμπανε!


Και βεβαια...παντα να ακους πριν αγορασεις!


*επειδη υπαρχει παντα ενας urban legend περι ποσο αλλαζει ο ηχος σε ενα καλα διαμορφωμενο ακουστικα δωματιο, να εχεις κατα νου πως σε project studios θα πρεπει να συμβιβασεις μια μετρια αντηχηση ( ελεγμενη ομως ) ενος studio room με τον απολυτο ηχητικο ελεγχο ενος control/mixing room. Με λιγες γνωσεις ακουστικης και πολλα ετοιμα προγραμματακια απο σελιδες στο διαδικτυο μπορεις να δεις πως θα βρεις τη χρυση τομη ενος καλου ηχου σε δωματιο ( και χωρις πολλα λεφτα παντα )!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #18 στις: 13/03/11, 06:30 »
Δεν το ειχα βρει το συγκεκριμενο thread, σ'ευχαριστω.

Θα ξεκινησω με το εξης που εγραψες στο προηγουμενο thread αλλα και σε αυτο οσον αφορα τη Behringer

"Καλη εταιρια η behringer, ομως η μετρια ποιοτητα υλικων και τα "κλεμμενα" σχεδια της στο θεμα monitoring, την κατατασσουν στη μετρια προς κακη ποιοτητα monitors. Η αληθεια ειναι πως τα Truth για καποιον "φτωχουλη" ειναι ο,τι πρεπει, ομως για καποιον που θελει να κανει μια αξιοπρεπη μιξη, προφανως δεν κανουν. Δινουν πολλα μπασα, μηδενικα μεσαια και τα πριμα ειναι "σκοτωμενα" ( παραξενο, ομως αληθινο ). Ο,τι ρυθμιση και να κανεις, παλι θα ακουγονται "κενα" και "μπουκωμενα".."

Προς θεου δεν εχω κανα οφελος να υπερασπιστω τη Behringer αλλα γνωριζω πολυ καλα πως ποτε δεν ειναι ολα τα προιοντα μιας εταιριας μαπα και επιμενω και λεω για τα b3031a γιατι ειναι τα μοναδικα monitors που εχει βγαλει η Behringer που εχουν παρει τοσο καλα σχολια, παντα συμφωνα με την τιμη τους και λιγο πιο πανω. Επισης κατι που δεν ειχα αναφερει, σκοπιμως βασικα...για καμποσο καιρο εχω δουλεψει τα Βehringer b2031 που δεν κυκλοφορουν πλεον (ειναι active, μετα ακολουθησαν τα b2031a και πιο μετα τα b3031a)...φυσικα και τα μπασα ηταν γεματα και εννοειται πως ειναι πολλα αμα τα συγκρινεις με αλλα monitors με πιο μικρο μεγαφωνο (μην ξεχναμε οτι εχουν σχεδον 9ρι μεγαφωνο)...τα μεσαια για μενα δεν ηταν μηδενικα αλλα οντως δεν ηταν τοσο εμφανη...τα πριμα πιστευω ηταν λιγο παραπανω πιο τονισμενα απ'οτι θα επρεπε αλλα γι'αυτο υπαρχουν και τα ρυθμιστικα πισω, που μπορουν να μειωσουν και τα πολλα μπασα που ειπες πως δινουν για 'σενα. Για μενα το ribbon tweeter οπως και το μεγαφωνο απο kevlar των b3031a ειναι καλες αναβαθμισεις, ειδικα το πρωτο. Επισης βρηκα την κατασκευη τους παρα πολυ στιβαρη (ειναι και 15 κιλα), δεν παρατηρησα το παραμικρο τριξιμο στη καμπινα τους. Επισης τα monitors αυτα εχουν σχεδιαστει με βαση τα Mackie ΗR824 που θεωρουνται αντικειμενικα πολυ καλα monitors και η Behringer εκλεψε οχι μονο το σχεδιο αλλα πληρωσε και τους τεχνικους που εφτιαξαν τα Mackie ωστε να τα πλησιασουν οσο το δυνατον περισσοτερο. Και απ'οτι εχω διαβασει τα ηλεκτρονικα που εχουν χρησιμοποιηθει ειναι κι αυτα τα ιδια, πολυ καλης ποιοτητας δηλαδη. Τελικα εσυ ποια Truth εχεις ακουσει;

"Απο την αλλη η Mackie ειναι μια αξιοπιστη εταιρια που ποτε δε βγαζει προϊοντα της πλακας, ενω ειδικευεται αποκλειστικα στον ηχο ( σε αντιθεση με μια Behringer που βγαζει ακομα και βιδες για πιανα :P )."

Αυτο προσωπικα δε μου λεει τπτ, μπορει να ειναι αξιοπιστη εταιρια, το γνωριζω, αλλα αυτο δε σημαινει πως αυτοματα καθε προιον της ειναι καλο γι'αυτο κοιταω παντα μεμονομενα τα προιοντα καθε εταιριας. Ειναι βεβαια ενα θετικο στοιχειο δε λεω. Επισης και η Mitsubishi βγαζει και στυλο αλλα τα αυτοκινητα της μια χαρα αξιοπιστα ειναι.

To μονο σιγουρο ειναι πως θα παρω monitors με 8ρι μεγαφωνο, δεν τιθεται θεμα πλεον γι'αυτο.

Απλα ξαναλεω, μιας και δεν εχω αλλη επιλογη και δυνατοτητα να τα βαλω πουθενα αλλου εκτος απο μπροστα απο εναν τοιχο τα Yamaha και τα Mackie που εχουν τις bass reflex θυρες πισω ουσιαστικα δεν θα κανουν τα monitors να boomαρουν;

Η τελευταια σου παραγραφος πιστευω ειναι αρκετα σημαντικη και ενδιαφερουσα και θα το ψαξω οσον αφορα αυτο το θεμα ;)

Kαμια γνωμη για τα ΚRK κανεις;

(Μολις ακουσω τα KRK, τα Υamaha και τα Mackie θα σας ενημερωσω για τις εντυπωσεις μου)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #19 στις: 13/03/11, 11:56 »
Metalmike η αναζητηση που ειχα κανει ηταν πριν αρκετα χρονια, οποτε δε μπορω να σου πω με ακριβεια το μοντελο που ακουσα. Παρολαυτα να επισημανω 2-3 πραγματα τα οποια αναφερεις:


φυσικα και τα μπασα ηταν γεματα και εννοειται πως ειναι πολλα αμα τα συγκρινεις με αλλα monitors με πιο μικρο μεγαφωνο (μην ξεχναμε οτι εχουν σχεδον 9ρι μεγαφωνο)...τα μεσαια για μενα δεν ηταν μηδενικα αλλα οντως δεν ηταν τοσο εμφανη...τα πριμα πιστευω ηταν λιγο παραπανω πιο τονισμενα απ'οτι θα επρεπε αλλα γι'αυτο υπαρχουν και τα ρυθμιστικα πισω, που μπορουν να μειωσουν και τα πολλα μπασα που ειπες πως δινουν για 'σενα.


Σε αυτο βρισκω καταρχας μια συμφωνη αποψη πως γενικα η συχνοτικη αποκριση των Behringer ειναι "αστα να πανε". Αντι να υπαρχει μια ουδετεροτητα στο αρχικο σημα που παραγουν, πρεπει να πειραξεις 2-3 διακοπτες για να πετυχεις το αποτελεσμα που "καθεται" καλυτερα στο αυτι σου.  Και δε μιλαμε για διακοπτες που επηρρεαζουν τη τοποθετηση του ηχειου σε σχεση με τον ηχο, αλλα καθαρα συχνοτικες παρεμβασεις ωστε να γλυκαινει το αποτελεσμα που ακους!

Αυτο απεχει αρκετα απο τη πραγματικη φιλοσοφια των monitors, που απαιτουν ουδετεροτητα στον ηχο!

Κατα τη γνωμη μου ολα αυτα τα ρυθμιστικα που πειραζουν τοσο εντονα τον ηχο αποδεικνυουν κατασκευαστικα προβληματα του monitor, που με εμμεσα φιλτρα ( αναμφιβολου ποιοτητας πολλες φορες, διοτι ενα φιλτρο δεν ειναι παντα ψηφιακο, αλλα απαιτει και μια σειρα ηλεκτρονικων κυκλωματων ) προσπαθει να διορθωσει η εταιρια!

Για μενα το ribbon tweeter οπως και το μεγαφωνο απο kevlar των b3031a ειναι καλες αναβαθμισεις, ειδικα το πρωτο. Επισης βρηκα την κατασκευη τους παρα πολυ στιβαρη (ειναι και 15 κιλα), δεν παρατηρησα το παραμικρο τριξιμο στη καμπινα τους. Επισης τα monitors αυτα εχουν σχεδιαστει με βαση τα Mackie ΗR824 που θεωρουνται αντικειμενικα πολυ καλα monitors και η Behringer εκλεψε οχι μονο το σχεδιο αλλα πληρωσε και τους τεχνικους που εφτιαξαν τα Mackie ωστε να τα πλησιασουν οσο το δυνατον περισσοτερο. Και απ'οτι εχω διαβασει τα ηλεκτρονικα που εχουν χρησιμοποιηθει ειναι κι αυτα τα ιδια, πολυ καλης ποιοτητας δηλαδη.


Μη ξεχνας πως η τεχνολογια ribbon ειναι κλεμμενη απο αντιστοιχα monitors της Samson, τα οποια για ενα μεγαλο διαστημα ειχαν αντιμετωπισει την επιφυλαξη των ειδικων στο χωρο, ως σκληρο υλικο για να ανταποκρινεται σωστα σε λεπτεπιλεπτες αλλαγες του σηματος ;) Δε ξερω εαν η χρηματοδοτηση αυτων των ειδικων αλλαξε ( οποτε αλλαξε και η αποψη τους, διοτι ολα ειναι θεμα...χρηματων πια ), ομως κι εγω ειμαι ακομα επιφυλακτικος σε αυτο το υλικο, ιδιαιτερα σε low budget καταστασεις!

Τα κιλα δε συμβαδιζουν με τη καλη κατασκευη του ηχειου! Μπορει εσυ να ακους ειδη μουσικης τα οποια δεν απαιτουν τρελες αποδοσεις, ομως εαν κανεις δοκιμαστικα τεστ με πιο εντονα ειδη μουσικης ( ακομα και trance ) και φτασεις το monitor στο "οριο" του, θα παρατηρησεις πιθανον τις ατελειες του ( αναγκαστικα και τις ατελειες συντονισμου του χωρου σου ).

Τωρα τα περι κλοπης δε μου κανουν εντυπωση, αλλα πιστευω πως ειναι ψεμα η χρηση καλων υλικων για τη κατασκευη του. Διοτι εαν ειναι αληθεια αυτο, θα επρεπε η τιμη του να ειναι πολλαπλασια της τωρινης τιμης του ;) Και δεν ειναι τυχαιο πως ειναι απλως μια απομιμηση κι οχι ακριβως τα ιδια ηχεια ;)


Ολα αυτα θα με εκαναν σκεπτικο. Ιδιαιτερα αυτα τα συγκριτικα τεστ "καλη αποδοση για την τιμη του" ειναι λιγο επιφοβα...Με τι συγκριτικο μπορεις να υποβιβασεις την ποιοτητα ενος μουσικου εξοπλισμου επειδη εχει καλυτερη τιμη απ' ολα τα αλλα; Ειναι σαν να λες πως θα παρω τον προενισχυτη μικροφωνου των 200€ που εχει πανω της Παναγιας τα ματια, αλλα οκ...δε θα ειναι σαν τον προενισχυτη των 200€ που δεν εχει παρα μονο την ποιοτητα του να πουλησει ;)

Κι αν μου λες πως με 300€ η Behringer εχει τοσες τεχνολογιες πανω...που αλλες εταιριες τις κοστολογουν παραπανω κατα πολυ, τοτε μαλλον κατι "μυριζει" εδω...και φωναζει για μετρια ποιοτητα υλικων!


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #20 στις: 13/03/11, 11:56 »



Απλα ξαναλεω, μιας και δεν εχω αλλη επιλογη και δυνατοτητα να τα βαλω πουθενα αλλου εκτος απο μπροστα απο εναν τοιχο τα Yamaha και τα Mackie που εχουν τις bass reflex θυρες πισω ουσιαστικα δεν θα κανουν τα monitors να boomαρουν;


Δυστυχως ειναι μεγαλο προβλημα αυτο, διοτι απο τη μια θελεις να πας σε αγορα 8" monitors, ενω απο την αλλη εχεις προβλημα με τη κατασκευη του χωρου σου. Ουσιαστικα θελεις τουλαχιστον 1m αποσταση απο τον τοιχο για να μην εχεις προβληματα με την επαναφορα των μπασων συχνοτητων απο την εξοδο τους.

Βεβαια μπορεις να εφαρμοσεις το ημιμετρο προσθηκης καποιου υλικου χαμηλης απορροφησης στη πισω πλευρα του monitor, καθως και τη κεκλιμενη τοποθετηση τους, ωστε το bass reflex να βλεπει τον τοιχο υπο γωνια κι οχι καθετα απολυτως.


Εαν εκανα αγορα παντως ξανα, θα προτιμουσα να παω σε πιο αξιοπιστες μαρκες απο Behringer ή Samson. Θα απεφευγα και τα Alesis που εχω τωρα ( οχι επειδη δεν αποδιδουν οπως θελω, αλλα επειδη μιλαω για mid range budget καταστασεις πλεον ) και θα "χτυπουσα" τα Mackie, ή τα ADAM, ή ακομα και τα Genelec...Ομορφα monitors, απο εταιριες που ξερουν το χωρο και δεν κανουν copy paste


Καταννοω πως για τη τσεπη του Ελληνα τα Behringer φανταζουν υπεροχα, μαζι με ολα τα παρελκομενα τους. Και ξερω πως πολλα προϊοντα της Behringer ειναι καλα ( κυριως τα rack των δυναμικων της επεξεργαστων ), ομως....τα monitors ειναι το πιο ευαισθητο κομματι του ηχου σου. Ειναι ο μονος τροπος να ακουσεις αυτο που ηχογραφεις. Εαν εχεις μετρια monitors θα ξεγελαστεις και τελικα το αποτελεσμα δε θα ειναι ιδιο με αυτο που ακους.

Τελος μη ξεχνας και την αντοχη στο χρονο.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rage

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #21 στις: 21/04/12, 12:52 »
Καλημερα...να επαναφερω την πολυ ωραια κουβεντα που ειχατε εδω...

Διαβασα πολλα θεματα για τα μονιτορ στις ηδη υπαρχουσες συζητησεις και θα ηθελα μια τελικα αποψη για μια απορια που μου εμεινε.

Δεδομενα...

1) Μικρος και σιγουρα μη καταλληλος χωρος για μηξη κλπ. (συμφωνα με αυτα που διαβασα εδω κατεληξα σε 5in ηχειο)
2) Τα μονιτορ θα ειναι σε αποσταση 10cm απο τοιχο. ( οποτε καλυτερα το bass reflex να ειναι μπροστα )
3) Τα μονιτορ θα χρησιμοποιηθουν και για παιχτηρι με POD2 μιας και χωρος για ενισχυτη δεν υπαρχει. ( τωρα συμβηβαζομαι με ενα ζευγαρι AKD 241 studio)

Κατεληξα στα KRK rokit 5 g2   και στα    Yamaha sh-50.
Φυσικα πηγα και τα ακουσα σε καταστημα.

Ακουγοντας το ιδιο τραγουδι και στα 2 τα KRK μου φανηκαν οτι σου δινουν μεγαλυτερη αισθηση στα μπασα και πως σαν γενικη εικονα ειναι πιο μουσικο ηχειο απο τα yamaha. Δλδ θα μπορουσα ανετα να ακουσω και μουσικη στα KRK.

Απο την αλλη τα Yamaha ηταν πολυ τονισμενα στα μεσαια και τα μπασα τους δε εδειχναν καθολου.

Συμφωνα με αυτα και πως γραφω rock-metal ηχους τι θα με διευκολυνει κλυτερα απο τα 2?

Το να ακουω τα KRK τα οποια θα μου δινουν μπασο οποτε τη τελικη μιξη δεν θα το πηξω εγω στα μπασα ή τα Yamaha τα οποια φανηκαν πιο ''ξερα και αναισθητα''?

Εχω λαβει υποψιν συμφωνα με οτι εχω διαβασει εδω.οτι θα πρεπει να ''μαθω και το ηχειο'' που ακουω.

υ.γ. Καταλαβαινετε πως ειμαι τελειως ασχετο, οποτε αν εχω γραψει κατι λαθος στοο συνολο αλλα κυριως στην τελικη μου απορια παρακαλω διορθωστε με.

Σας ευχαριστω.



Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #22 στις: 21/04/12, 22:02 »
Βασικα "λαθος" και "σωστο" δεν υπαρχει οσον αφορα το τι ακουει ο ανθρωπος ( ο καθε ανθρωπος ), αφου τα ψυχοακουστικα φαινομενα ειναι υποκειμενικα, σε αντιθεση με τις μετρησεις που ειναι σιγουρα οι πλεον αντικειμενικοτερες για ενα θεμα, οπως τα monitors.


Αυτο που αναζητας απο ενα monitor ( φτηνο, ακριβο, πανακριβο, Ακης Τζοχατζοπουλος, κλπ ) ειναι να μπορει να αποδωσει ουδετερα ολες τις συχνοτητες που μπορει να αναπαραγει, χωρις να χρωματιζει τον ηχο.

Δυστυχως ( ή ευτυχως κατ' εμε ) αυτο ειναι πρακτικα αδυνατον, λογω κατασκευαστικων θεματων των ηχειων, οποτε αυτο που διαφοροποιει τις μεγαλες με τις μικρες μαρκες ειναι σιγουρα το κατα ποσο επιτυγχανουν τη καθαρη ουδετεροτητα.


Η αποσταση που δινεις στο ηχειο σου ειναι πραγματικα μικρη, οποτε θα αναγκαστασεις να εχεις ηχειο με μπροστινο bass αποσβεστηρα, ομως καλο ειναι να εχεις κατα νου και ποσο χωρο μπροστα απο το ηχειο θα εχεις. Να μπορει να "ανοιξει" σωστα ο ηχος και να εχεις μια σωστη αναλογια μπασων και υψηλων συχνοτητων ( οι μπασες ειναι omni, δηλαδη διαδιδονται σφαιρικα, ενω οσο πιο ψηλα παμε, ειναι μονοκατευθυντικες συχνοτητες ).


Τα rokit ειναι μια καλη σειρα της KRK, την οποια κυριολεκτικα ξεπουλαει ( εξαγοραστηκε απο την Gibson, οποτε θα αλλαξει ολο το trademark της ως εταιρια ) και θα ηταν κριμα να μην την αγορασεις. Στιβαρο ηχειο, καλοκατασκευασμενο ( δε "γρατζουναει" οταν το πιεσεις ή δεν συντονιζεται ), με καλη αποδοση συχνοτητων. Λιγο δυσκολο με 5" woofer να σου εδωσε το αισθημα πως τονιζει τις χαμηλες.

Το SH-50 απο την αλλη ειναι ενα κλασσικο Yamaha monitor, με αρκετα στριφνη αποκριση ( ειμαι yamahακιας, ομως δεν με τρελαινει ο ηχος των near field monitors που βγαζει ), ομως αρκετα διαδεδομενο ως reference ή alternative monitor σε πολλα μεγαλα studio ( βασικα το SH80 ). 


Ολα αυτα ομως ειναι υποκειμενικα κι αν σου αρεσει ο ηχος της KRK, τοτε να πας προς τα εκει. Προσωπικα θα επελεγα τα KRK γιατι τα δουλεψα προσφατα κι εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος ( με χαροποιησε το γεγονος πως συνεργαστηκαν ηχητικα με τα Alesis που εχω, βγαζοντας το ιδιο αποτελεσμα ).



Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rage

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Βudget monitors για χρήση στο σπίτι
« Απάντηση #23 στις: 21/04/12, 22:22 »
#freemind ευχαριστω για την πολυ αναλυτικη απαντηση.

Οπως και με τα ακουστικα με βοηθας πολυ με αυτα που γραφεις.

Το θεμα με τα μπασα που εγραψα...πως τα KRK τα τονιζουν...εννοω σε σχεση με τα yamaha HS-50. Δλδ στην ενναλαγη των ηχειων αυτο ενιωθα. Τα KRK σιγουρα μου αρεσουν περισσοτερο στο ακουσμα και με αυτα που γραφεις και εσυ εχω παρει την αποφαση μου.

Πιστευω για ενα δωματιο 4*3,5 τα 5'' να ειναι αρκετα.

Και παλι ευχαριστω.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
38949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:53
από Sakis28
0 Απαντήσεις
2135 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/08, 17:01
από Lefteris_Delirium
13 Απαντήσεις
5531 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 12:54
από Korgy
8 Απαντήσεις
5165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/09, 18:06
από Panos the Greek
19 Απαντήσεις
8622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/14, 02:07
από Mistral
3 Απαντήσεις
6378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 00:57
από freemind
7 Απαντήσεις
6278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 23:29
από tsirigotis
12 Απαντήσεις
9788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/14, 13:57
από metalmike
6 Απαντήσεις
4440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/20, 23:03
από BitCollector
10 Απαντήσεις
6070 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/20, 18:38
από Guitar Fan