Αποστολέας Θέμα: Toyland (studio,rough mix)  (Αναγνώστηκε 15848 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Toyland (studio,rough mix)
« στις: 23/09/08, 03:12 »
Γεια και παλι...
Νομιζω τα ειπαμε στο προηγουμενο κομματι..Και αυτο ενα rough mix απο το στουντιο...
To κομματι ονομαζεται "Toyland",ειναι σαφως λιγο πιο "κιθαριστικο" απο το προηγουμενο και προφανως θα καταλαβετε τις επηρροες μου απο τον πρωιμο Vai..Αν θυμαμαι καλα ειχα κανει καποτε μια demo εκτελεση του ποστ εδω..Που φυσικα ειχε διαφορες..
Οπως ειχα πει και στο αλλο θεμα,αυτα ολα ειναι ενα πρωτο mix για να περνουν τα κομματια μια σχετικη τελικη μορφη..Το τελικο τελικο αποτελεσμα ομως στο cd θα ειναι καλυτερο..
Ελπιζω να σας αρεσει..Οπως παντα περιμενω γνωμες,καλες η κακες για να ξερω που βαδιζω και εγω ο ανθρωπος.. :)
http://www.musicv2.com/listen.php?m=54334
Οπως και στο προηγουμενο..Δωστε λιγη ενταση!! :D


Να αναφερω και παλι φυσικα τους παιχταραδες που παιζουν τα υπολοιπα οργανα στο κομματι..
Ακης Γαβαλας - Drums
Μανωλης Γαβαλας - Πληκτρα
Γιαννης Γρυπαιος - Μπασο
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/08, 03:14 από Alex Flouros »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #1 στις: 23/09/08, 10:15 »
Μπράβο Alex!! :clap:

Ωραίο παίξιμο και όμορφες φράσεις.. Θυμίζει έντονα Vai των 80's (όπως έγραψες) και πιστεύω χωρίς να έχω ακούσει τα άλλα κομμάτια (εκτός του Soulmates) ότι θα είναι το hitάκι του δίσκου.. Απλά πιστεύω ότι μπορούσες να εκμεταλλευτείς λίγο ακόμα τo riff στο 2:00 ήτοι να "παίξεις" λίγο περισσότερο στα solos με αυτή την "πλάτη".. Από την άλλη ίσως και να κούραζε.. Ο δημιουργός ξέρει καλύτερα βέβαια οπότε ότι λέμε εδώ είναι προσωπικές εκτιμήσεις κρίνοντας "εξ' ιδίων τα αλλότρια".. Οι ερωταπαντήσεις με τα πλήκτρα ήταν πολύ εύστοχες.. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι ενώ ακούγεσαι εντυπωσιακός δεν προσπαθείς να φορτώσεις τα κομμάτια με μπουρμπουλήθρες πράγμα το οποίο σε τιμάει ιδιαίτερα.. Μακάρι όλοι μας να παραδειγματιζόμασταν από εσένα..

Γενικά ότι έχεις παρουσιάσει είναι πολύ αξιόλογο και βλέπω ότι το μόνο πράγμα που δεν σου λείπει είναι η έμπνευση ;D.. Το παίξιμο σου είναι πολύ καθαρό και αυτό ξεχωρίζει στα κομμάτια σου σαν τη μύγα μες στο γάλα..

Και εννοείται συγχαρητήρια και στους συμπαίχτες σου.. Έδωσαν ρέστα!!
« Τελευταία τροποποίηση: 23/09/08, 10:22 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #2 στις: 23/09/08, 16:38 »
Όντως οι συμπαικτες σου τα σπανε!
Απο πλευρα παραγωγής περισσότερο headroom αν το λεω σωστα... Ειδικα στις ρυθμικες.
Φανταστικό, εχει καταπληκτική ροή, riffαρες, και υπερσόλο και κάτι το οποίο είναι πού σημαντικό, το κομμάτι λέει κάτι...
Δηλαδή με τον τίτλο του συνάμα μου δίνει εικόνες, ιστορίες κλπ κλπ... Κατάλαβες φαντάζομαι...
Δεν ξέρω τι επιρροές έχεις ειδικά όσον αφορά το Vai του 80 σου είπα ειμαι μικρος :P
Α, και δεν προκειται να μπω στον κόπο να σε κρίνω σαν παιχτη, αφενός γιατί το κάνει καλά ο faser και αφετερου γιατί δεν μπορώ...;)

Συγχαρητήρια...!!!

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #3 στις: 23/09/08, 18:54 »
Μπράβο Alex!! :clap:

Ωραίο παίξιμο και όμορφες φράσεις.. Θυμίζει έντονα Vai των 80's (όπως έγραψες) και πιστεύω χωρίς να έχω ακούσει τα άλλα κομμάτια (εκτός του Soulmates) ότι θα είναι το hitάκι του δίσκου.. Απλά πιστεύω ότι μπορούσες να εκμεταλλευτείς λίγο ακόμα τo riff στο 2:00 ήτοι να "παίξεις" λίγο περισσότερο στα solos με αυτή την "πλάτη".. Από την άλλη ίσως και να κούραζε.. Ο δημιουργός ξέρει καλύτερα βέβαια οπότε ότι λέμε εδώ είναι προσωπικές εκτιμήσεις κρίνοντας "εξ' ιδίων τα αλλότρια".. Οι ερωταπαντήσεις με τα πλήκτρα ήταν πολύ εύστοχες.. Γενικά έχω παρατηρήσει ότι ενώ ακούγεσαι εντυπωσιακός δεν προσπαθείς να φορτώσεις τα κομμάτια με μπουρμπουλήθρες πράγμα το οποίο σε τιμάει ιδιαίτερα.. Μακάρι όλοι μας να παραδειγματιζόμασταν από εσένα..

Γενικά ότι έχεις παρουσιάσει είναι πολύ αξιόλογο και βλέπω ότι το μόνο πράγμα που δεν σου λείπει είναι η έμπνευση ;D.. Το παίξιμο σου είναι πολύ καθαρό και αυτό ξεχωρίζει στα κομμάτια σου σαν τη μύγα μες στο γάλα..

Και εννοείται συγχαρητήρια και στους συμπαίχτες σου.. Έδωσαν ρέστα!!

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου..
Ναι..Οταν εγραψα το συγκεκριμενο κομματι και το ακουσα για πρωτη φορα καταλαβα πως ακουγα πολυ Vai,ειδικα παλιοτερα.. :)Μαλλον ειναι σαφης οι αναφορες στο i would love to κλπ..
Αρχικα το σημειο στη μεση ηταν μεγαλυτερο και υπηρχε ενα μεγαλο solo κιθαρας..(χωρις πληκτρα)..Αλλα ενιωθα πως κουραζε..Καλως η κακως νιωθω πως "κυλαει" καλυτερα τωρα..Προτιμησα να το κρατησω μικρο και οσο γινεται ενδιαφερον..
Οσο αφορα την ταχυτητα και τις μπουρμπουληθρες τα εχω ξαναπει..Αν και μου αρεσει η ταχυτητα,την θεωρω μονο ενα εργαλειο για να τονισεις και να δωσεις σε καποια σημεια εμφαση,οταν το χρειαζονται..Οταν ειναι συνεχης η ταχυτητα και αυτοσκοπος,απλα κουραζει..Τουλαχιστον τα αυτια μου..
Χαιρομαι που θεωρεις αξιολογη την προσπαθεια μου..Ελπιζω να σου αρεσει ολοκληρωμενη η δουλεια μου οταν ειναι ετοιμο το cd..
Τα λεμε.. ;)
Alex

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #4 στις: 23/09/08, 19:02 »
Όντως οι συμπαικτες σου τα σπανε!
Απο πλευρα παραγωγής περισσότερο headroom αν το λεω σωστα... Ειδικα στις ρυθμικες.
Φανταστικό, εχει καταπληκτική ροή, riffαρες, και υπερσόλο και κάτι το οποίο είναι πού σημαντικό, το κομμάτι λέει κάτι...
Δηλαδή με τον τίτλο του συνάμα μου δίνει εικόνες, ιστορίες κλπ κλπ... Κατάλαβες φαντάζομαι...
Δεν ξέρω τι επιρροές έχεις ειδικά όσον αφορά το Vai του 80 σου είπα ειμαι μικρος :P
Α, και δεν προκειται να μπω στον κόπο να σε κρίνω σαν παιχτη, αφενός γιατί το κάνει καλά ο faser και αφετερου γιατί δεν μπορώ...;)

Συγχαρητήρια...!!!

Να΄σαι καλα φιλε..
Τα παιδια προσφερουν απιστευτα σε ολα τα κομματια και απλα θα ηθελα να το τονισω αυτο..Δεν θα ηταν ποτε το ιδιο χωρις την βοηθεια τους..
Ο τιτλος εχει να κανει με το ολο concept του δισκου αλλα αυτο ειναι κατι που θα αναλυσουμε λιγο αργοτερα οταν το cd ειναι ετοιμο.. :)
Χαιρομαι αν το αποτελεσμα σου δινει αυτες τις εντυπωσεις και με τιμαει αυτο..
Αντε να ξαναβρεθουμε καποια στιγμη για κανενα καφεδακι στα μερη σας.. ;)

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #5 στις: 23/09/08, 19:13 »
Χαχά ;D!!! Και εμένα το "I would loved to" μου ήρθε στο μυαλό αρχικά.. Μετά βέβαια στην ανάπτυξη του κομματιού χάθηκε αυτή η αίσθηση.. Είναι και αυτού του διαστήματος οι δισολίες οι οποίες έχουν ταυτιστεί και με τον Steve.. Btw, τις έκανες με pitch shifter ή έγραψες τις κιθάρες 2 φορές;

@Υπνοβάτης...
Άρχοντα μου μην φανταστείς ότι μπορώ να κρίνω τους κιθαρίστες από θέση κιθαρίστα αλλά μάλλον από θέση ακροατή.. Θέλω πάρα πολλά ψωμιά για να φτάσω αυτούς που ακούω και κυρίως ελεύθερο χρόνο ο οποίος είναι είδος προς εξαφάνιση :(..

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #6 στις: 23/09/08, 19:24 »
Χαχά ;D!!! Και εμένα το "I would loved to" μου ήρθε στο μυαλό αρχικά.. Μετά βέβαια στην ανάπτυξη του κομματιού χάθηκε αυτή η αίσθηση.. Είναι και αυτού του διαστήματος οι δισολίες οι οποίες έχουν ταυτιστεί και με τον Steve.. Btw, τις έκανες με pitch shifter ή έγραψες τις κιθάρες 2 φορές;


;)
harmonizer εννοεις..Αλλα οχι..Καλα θα ηταν.. :)
Για την ακριβεια αυτο που ακους στην μελωδικη γραμμη ειναι 5 ξεχωριστες κιθαρες..
2 στην αρχη που παιζουν την κυριως μελωδια και μια που παιζει το ιδιο μια οκταβα κατω..
Μετα μπαινει μια 3η πανω αλλη μια,ενω στη γεφυρα μπαινει και μια 5η..

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #7 στις: 23/09/08, 19:31 »
Χαχά ;D!!! Και εμένα το "I would loved to" μου ήρθε στο μυαλό αρχικά.. Μετά βέβαια στην ανάπτυξη του κομματιού χάθηκε αυτή η αίσθηση.. Είναι και αυτού του διαστήματος οι δισολίες οι οποίες έχουν ταυτιστεί και με τον Steve.. Btw, τις έκανες με pitch shifter ή έγραψες τις κιθάρες 2 φορές;


;)
harmonizer εννοεις..Αλλα οχι..Καλα θα ηταν.. :)
Για την ακριβεια αυτο που ακους στην μελωδικη γραμμη ειναι 5 ξεχωριστες κιθαρες..
2 στην αρχη που παιζουν την κυριως μελωδια και μια που παιζει το ιδιο μια οκταβα κατω..
Μετα μπαινει μια 3η πανω αλλη μια,ενω στη γεφυρα μπαινει και μια 5η..
Ναι harmonizer.. Απλά συνηθισμένος από το G-Force που το συγκεκριμένο εφφέ βρίσκεται στο block "pitch", τα μπερδεύω..
Χμμ, πολύ πιο πολύπλοκο απ' ότι περίμενα.. Χαρά στο κουράγιο σου να "ευθυγραμμίσεις" 5 κιθάρες!!!

Και κάτι άλλο (και σόρρυ για το πρήξιμο).. Έμαθα ότι χρησιμοποιείς Vox wah.. Το wah που χρησιμοποίησες στο Soulmates είναι της Vox επομένως ή προτίμησες κάποιο άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #8 στις: 23/09/08, 19:40 »
Χαχά ;D!!! Και εμένα το "I would loved to" μου ήρθε στο μυαλό αρχικά.. Μετά βέβαια στην ανάπτυξη του κομματιού χάθηκε αυτή η αίσθηση.. Είναι και αυτού του διαστήματος οι δισολίες οι οποίες έχουν ταυτιστεί και με τον Steve.. Btw, τις έκανες με pitch shifter ή έγραψες τις κιθάρες 2 φορές;


;)
harmonizer εννοεις..Αλλα οχι..Καλα θα ηταν.. :)
Για την ακριβεια αυτο που ακους στην μελωδικη γραμμη ειναι 5 ξεχωριστες κιθαρες..
2 στην αρχη που παιζουν την κυριως μελωδια και μια που παιζει το ιδιο μια οκταβα κατω..
Μετα μπαινει μια 3η πανω αλλη μια,ενω στη γεφυρα μπαινει και μια 5η..
Ναι harmonizer.. Απλά συνηθισμένος από το G-Force που το συγκεκριμένο εφφέ βρίσκεται στο block "pitch", τα μπερδεύω..
Χμμ, πολύ πιο πολύπλοκο απ' ότι περίμενα.. Χαρά στο κουράγιο σου να "ευθυγραμμίσεις" 5 κιθάρες!!!

Και κάτι άλλο (και σόρρυ για το πρήξιμο).. Έμαθα ότι χρησιμοποιείς Vox wah.. Το wah που χρησιμοποίησες στο Soulmates είναι της Vox επομένως ή προτίμησες κάποιο άλλο;

Eλευθερα..Ρωτα οτι θες..
Το Vox wah ηταν στην πεταλιερα που ειχα..Αλλα δυστυχως την πουλησα πριν κανα διμηνο..
Στο Soulmates το wah που χρησιμοποιω ειναι ενα Dunlop Crybaby GCB95F..
To συγκεκριμενο μου το ειχε κανει δωρο ο Frank Aresti των Fate's Warning..Οχι οτι εχει σημασια..Απλα ετσι μια που αναφερθηκα σε αυτο..Κουβεντα να γινεται.. ;D

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #9 στις: 23/09/08, 20:24 »
Μόλις άκουσα το κομμάτι Alex και ήθελα να σου πω και εγώ ένα μπράβο και συγχαριτήρια για το αποτέλεσμα,πραγματικά πολύ όμορφο άκουσμα το απόλαυσα σε όλη τη διάρκεια του.

Το μόνο που θα ήθελα έτσι να σου πω,και με βάση τη μορφή που είναι τώρα το κομμάτι,το αρχικό θέμα με τις πολλές κιθάρες έχει μια θωλή εικόνα στα δικά μου αυτιά,δεν ξέρω βέβαια αν είναι κάτι που σκοπεύεις να αλλάξεις στην πορεία.

Δεν έχω ακούσει πολλά δικά σου πράγματα παρα μόνο στους Fragile,αλλα μια πρόχειρη εκτίμηση που μόλις έκανα είναι ότι δεν πρέπει να σου αρέσει ιδιαίτερα το στακάτο παίξιμο.

Ένα μπράβο και στα παιδιά που έπαιξαν,και ειδικά στο πολύ ώριμο παίξιμο του Άκη,το οποίο είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει απο πολύ πολύ παλιά κιόλας.

Χαίρομαι Αlex που δεν κάνεις κατάχρηση στο παίξιμο σου και δεν ξεχνάς ότι η μουσική,η σύνθεση,πες το όπως θες έρχεται πάντα πρώτο,ακόμα και σε ένα αμιγώς κιθαριστικό κομμάτι....αλλά όλα αυτά δεν μου κάνουν εντύπωση γιατί όπως λέει και ο λαός....με όποιον δάσκαλο καθήσεις.... ;)

Πάντα τέτοια και καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #10 στις: 23/09/08, 20:37 »
Όντως οι συμπαικτες σου τα σπανε!
Απο πλευρα παραγωγής περισσότερο headroom αν το λεω σωστα... Ειδικα στις ρυθμικες.
Φανταστικό, εχει καταπληκτική ροή, riffαρες, και υπερσόλο και κάτι το οποίο είναι πού σημαντικό, το κομμάτι λέει κάτι...
Δηλαδή με τον τίτλο του συνάμα μου δίνει εικόνες, ιστορίες κλπ κλπ... Κατάλαβες φαντάζομαι...
Δεν ξέρω τι επιρροές έχεις ειδικά όσον αφορά το Vai του 80 σου είπα ειμαι μικρος :P
Α, και δεν προκειται να μπω στον κόπο να σε κρίνω σαν παιχτη, αφενός γιατί το κάνει καλά ο faser και αφετερου γιατί δεν μπορώ...;)

Συγχαρητήρια...!!!

Να΄σαι καλα φιλε..
Τα παιδια προσφερουν απιστευτα σε ολα τα κομματια και απλα θα ηθελα να το τονισω αυτο..Δεν θα ηταν ποτε το ιδιο χωρις την βοηθεια τους..
Ο τιτλος εχει να κανει με το ολο concept του δισκου αλλα αυτο ειναι κατι που θα αναλυσουμε λιγο αργοτερα οταν το cd ειναι ετοιμο.. :)
Χαιρομαι αν το αποτελεσμα σου δινει αυτες τις εντυπωσεις και με τιμαει αυτο..
Αντε να ξαναβρεθουμε καποια στιγμη για κανενα καφεδακι στα μερη σας.. ;)

Για να σου ανεβάσω το ηθικό :P θα σου πω ότι και το προηγούμενο κομμάτι μου φάνηκε άμεσα συσχετισμένο οσον αφορα τίτλο - μελωδία...
Γενικά να ξέρεις ότι τα κομμάτια που έχω ακούσει μέχρι στιγμής ακούγονται ξανά και ξανά χωρίς να καταντουν κουραστικα... Κάτι που τα κιθαριστικά κομμάτια δεν το πετυχαίνουν πάντα. Μα σοβαρά τώρα περιμένω να δω το εξώφυλλο του δίσκου για να δω αν θα ταιριάζει με τις εικόνες που έχω δημιουργήσει από τα συγκεκριμένα κομμάτια.
Α, και θα ήθελα να ακούσω κάτι με πιο περίεργα ρυθμικά μέρη από σένα. Φαντάζομαι θα τα πήγαινες αρκετά καλά. ;)
Και ναι κάνουμε καταπληκτικό φραπέ εδω πάνω είναι στο όλο concept του χαλαρά...(αν και δεν πρεπει ναήπιες φραπε :P)
@faser
Αυτά που είπες με κάλυπταν τόσο από θέση ακροατή όσο και από θέση wanna-be-κιθαρίστα οπότε σους! ;D

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #11 στις: 23/09/08, 20:46 »
Μόλις άκουσα το κομμάτι Alex και ήθελα να σου πω και εγώ ένα μπράβο και συγχαριτήρια για το αποτέλεσμα,πραγματικά πολύ όμορφο άκουσμα το απόλαυσα σε όλη τη διάρκεια του.

Το μόνο που θα ήθελα έτσι να σου πω,και με βάση τη μορφή που είναι τώρα το κομμάτι,το αρχικό θέμα με τις πολλές κιθάρες έχει μια θωλή εικόνα στα δικά μου αυτιά,δεν ξέρω βέβαια αν είναι κάτι που σκοπεύεις να αλλάξεις στην πορεία.

Δεν έχω ακούσει πολλά δικά σου πράγματα παρα μόνο στους Fragile,αλλα μια πρόχειρη εκτίμηση που μόλις έκανα είναι ότι δεν πρέπει να σου αρέσει ιδιαίτερα το στακάτο παίξιμο.

Ένα μπράβο και στα παιδιά που έπαιξαν,και ειδικά στο πολύ ώριμο παίξιμο του Άκη,το οποίο είναι κάτι που τον χαρακτηρίζει απο πολύ πολύ παλιά κιόλας.

Χαίρομαι Αlex που δεν κάνεις κατάχρηση στο παίξιμο σου και δεν ξεχνάς ότι η μουσική,η σύνθεση,πες το όπως θες έρχεται πάντα πρώτο,ακόμα και σε ένα αμιγώς κιθαριστικό κομμάτι....αλλά όλα αυτά δεν μου κάνουν εντύπωση γιατί όπως λέει και ο λαός....με όποιον δάσκαλο καθήσεις.... ;)

Πάντα τέτοια και καλύτερα!

Σε ευχαριστω φιλε μου...
Ναι..Εχεις δικιο..Ειναι μια παρατηρηση που εκανα και εγω σημερα που το ακουσα με πιο "ξεκουραστα αυτια"...Ξερεις..Μετα απο αρκετες ωρες στο studio αρχιζουν και κανουν "πουλακια" τα αυτια μας.. ;D
Εχει να κανει με το EQ..Πρεπει να ερθει πιο κοντα ο ηχος της μελωδιας με τους lead ηχους για να ακουγεται πιο ομοιογενες..Περισσοτερο presence η ηψιλομεσαια..

Αν μπορεις πες μου τι ακριβως εννοεις με το "στακατο παξιμο" με ενα παραδειγμα ισως,γιατι να ειμαι ειλικρινης δεν πολυκαταλαβα..

Ο Ακης ηταν παντα η πρωτη μου επιλογη για τον δισκο μου..Συνεργαζομαστε πολυ ευκολα γιατι εχει πολυ μουσικο αυτι και καταλαβαινει αμεσως τι χρειαζεται ενα κομματι..Απλα "το εχει" το παιδι..Ξερεις προφανως.. ;) Οπως βεβαια και ο Γιαννης και ο Μανωλης..

Αν αναφερεσαι για τον Οικονομακη τοτε +1000...Ειμαι πραγματικα τυχερος που ειχα τετοιο δασκαλο..
Τωρα περι συνθεσης,μουσικης κλπ απλα να πω πως συμφωνω απολυτα και χαιρομαι αν πιστευεις πως τα καταφερνω να φτιαχνω "μουσικη",παρα να προσπαθω να κανω καποιου ειδους επιδειξη σε κιθαριστικο επιπεδο..
Να΄σαι καλα..
Alex

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #12 στις: 23/09/08, 20:47 »
Γενικα να ευχαριστησω ολα τα παιδια για τα σχολια και τις ευστοχες υποδειξεις τους..Οπως ειπα και πριν αυτα ειναι πρωτες μορφες μιξης και ο λογος που θελω γνωμες περι ηχου και μουσικης κατευθυνσης,ειναι για να κανω βελτιωσεις και οχι για να ευλογησω τα γενια μου.. ;D
Φυσικα και χαιρομαι οταν διαβαζω ενα μπραβο αλλα δεν ειναι αυτο ο σκοπος των ποστ μου..Ελπιζω πως ειναι κατανοητο..
Ευχαριστω για την βοηθεια..

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #13 στις: 23/09/08, 21:07 »
Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα Alex! Τελικά αξίζει η όλη αναμονή για το cd σου. Σου εύχομαι καλή δύναμη για τη συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος ecnelisfodnuos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #14 στις: 23/09/08, 21:54 »
Λοιπόοοοον >:D >:D

Μετά από πολλές ακροάσεις ::) ::) ::) έχω να πω τα παρακάτω σημαντικά :o :o :o

Καλό δεν λέω...αλλά χωρίς κιθάρα... :-\ :-\ :-\

Λείπει πολύ η lead κιθάρα ρε Alex 8) 8) 8)

Ξέρω έναν καλό αν χρειαστείς τίποτα ;D ;D ;D  :P :P

Στο εξώφυλλο θέλω τα καπέλα μου.  :roll:

Η Μεγαλύτερη σου έμπνευση είμαι εγω  :keyboard:

άντε και ο  :drums: ή μήπως με απατάς με τον  :bass: ?

Άντε πάμε από Λα μπεμόλ  :metal: :metal: :metal:






virtoOYZO

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #15 στις: 23/09/08, 22:01 »
Γεια και παλι...
Αν θυμαμαι καλα ειχα κανει καποτε μια demo εκτελεση του ποστ εδω..Που φυσικα ειχε διαφορες..




Δεν θυμάσαι καλά!  ;D

Toyland...(mp3)

Συγχαρητήρια!  :shake:
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #16 στις: 23/09/08, 22:53 »
Όντως οι συμπαικτες σου τα σπανε!
Απο πλευρα παραγωγής περισσότερο headroom αν το λεω σωστα... Ειδικα στις ρυθμικες.
Φανταστικό, εχει καταπληκτική ροή, riffαρες, και υπερσόλο και κάτι το οποίο είναι πού σημαντικό, το κομμάτι λέει κάτι...
Δηλαδή με τον τίτλο του συνάμα μου δίνει εικόνες, ιστορίες κλπ κλπ... Κατάλαβες φαντάζομαι...
Δεν ξέρω τι επιρροές έχεις ειδικά όσον αφορά το Vai του 80 σου είπα ειμαι μικρος :P
Α, και δεν προκειται να μπω στον κόπο να σε κρίνω σαν παιχτη, αφενός γιατί το κάνει καλά ο faser και αφετερου γιατί δεν μπορώ...;)

Συγχαρητήρια...!!!

Να΄σαι καλα φιλε..
Τα παιδια προσφερουν απιστευτα σε ολα τα κομματια και απλα θα ηθελα να το τονισω αυτο..Δεν θα ηταν ποτε το ιδιο χωρις την βοηθεια τους..
Ο τιτλος εχει να κανει με το ολο concept του δισκου αλλα αυτο ειναι κατι που θα αναλυσουμε λιγο αργοτερα οταν το cd ειναι ετοιμο.. :)
Χαιρομαι αν το αποτελεσμα σου δινει αυτες τις εντυπωσεις και με τιμαει αυτο..
Αντε να ξαναβρεθουμε καποια στιγμη για κανενα καφεδακι στα μερη σας.. ;)

Για να σου ανεβάσω το ηθικό :P θα σου πω ότι και το προηγούμενο κομμάτι μου φάνηκε άμεσα συσχετισμένο οσον αφορα τίτλο - μελωδία...
Γενικά να ξέρεις ότι τα κομμάτια που έχω ακούσει μέχρι στιγμής ακούγονται ξανά και ξανά χωρίς να καταντουν κουραστικα... Κάτι που τα κιθαριστικά κομμάτια δεν το πετυχαίνουν πάντα. Μα σοβαρά τώρα περιμένω να δω το εξώφυλλο του δίσκου για να δω αν θα ταιριάζει με τις εικόνες που έχω δημιουργήσει από τα συγκεκριμένα κομμάτια.
Α, και θα ήθελα να ακούσω κάτι με πιο περίεργα ρυθμικά μέρη από σένα. Φαντάζομαι θα τα πήγαινες αρκετά καλά. ;)
Και ναι κάνουμε καταπληκτικό φραπέ εδω πάνω είναι στο όλο concept του χαλαρά...(αν και δεν πρεπει ναήπιες φραπε :P)
@faser
Αυτά που είπες με κάλυπταν τόσο από θέση ακροατή όσο και από θέση wanna-be-κιθαρίστα οπότε σους! ;D

Eπιασε.. ;) ;D
Υπαρχουν 2 κομματια στο δισκο τα οποια ειναι πιο "progressive" στο ακουσμα τους..Νομιζω πως θα σου αρεσει η ρυθμικη δουλεια εκει..
Θα κανω ποστ μερικα δειγματα οταν ειναι ετοιμα τα κομματια..  ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #17 στις: 23/09/08, 22:56 »
Ένα μεγάλο μπράβο και από μένα Alex! Τελικά αξίζει η όλη αναμονή για το cd σου. Σου εύχομαι καλή δύναμη για τη συνέχεια!

Ευχαριστω Μανο..Να'σαι καλα...

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #18 στις: 23/09/08, 23:01 »
Γεια και παλι...
Αν θυμαμαι καλα ειχα κανει καποτε μια demo εκτελεση του ποστ εδω..Που φυσικα ειχε διαφορες..




Δεν θυμάσαι καλά!  ;D

Toyland...(mp3)

Συγχαρητήρια!  :shake:


Mε μπερδευεις λιγο Μαργαριτα μου..Μαλλον εννοεις οτι καλα θυμαμαι τελικα.. :)
Σε ευχαριστω πολυ..

Αποσυνδεδεμένος Alex Flouros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 783
  • Φύλο: Άντρας
  • Seduce The Heaven
    • Προφίλ
    • Seduce The Heaven Official Webpage
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #19 στις: 23/09/08, 23:08 »
Λοιπόοοοον >:D >:D

Μετά από πολλές ακροάσεις ::) ::) ::) έχω να πω τα παρακάτω σημαντικά :o :o :o

Καλό δεν λέω...αλλά χωρίς κιθάρα... :-\ :-\ :-\

Λείπει πολύ η lead κιθάρα ρε Alex 8) 8) 8)

Ξέρω έναν καλό αν χρειαστείς τίποτα ;D ;D ;D  :P :P

Στο εξώφυλλο θέλω τα καπέλα μου.  :roll:

Η Μεγαλύτερη σου έμπνευση είμαι εγω  :keyboard:

άντε και ο  :drums: ή μήπως με απατάς με τον  :bass: ?

Άντε πάμε από Λα μπεμόλ  :metal: :metal: :metal:








Αυτος ο τρελαμενος για οσους δεν τον γνωριζουν εδω μεσα ειναι ο πληκτροβιος Μανωλης Γαβαλας..
Ο ανθρωπος στον οποιο εχω εμπιστευτει να γραψει πληκτρα σε αυτο το κομματι και ολο το δισκο δλδ..
Σαν να μην εφτανε αυτο παιζουμε μαζι και στους Under Pleasure και οτι ετοιμαζουμε αυτο τον καιρο anyway..
Χμμμ..Μαλλον θα επρεπε να σκεφτομαι περισσοτερο με ποιους ανθρωπους συνεργαζομαι..
Δεν σε θελω ρε... Θα τα φτιαξω με τον Μπαμπη που λεει και ο Σταροβας.. ;D ;D

Παιδια προσοχη σε αυτον τον τυπο..Ειναι εξαιρετικα επικινδυνος για την ψυχικη σας υγεια.. :-X >:D :D

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #20 στις: 23/09/08, 23:17 »
Μάνο... άμα σου την μπαίνει ο Αlex να τον πάς για κανα 2ωρο στον Ευτύχη!!  :D :D

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #21 στις: 23/09/08, 23:46 »
Άλεξ δεν ήθελα να σε μπερδέψω, σε πειράζω.  :)
Το θυμόμουν όμως κι εγώ, τα ωραία δεν τα ξεχνάω!  ;)
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος ecnelisfodnuos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #22 στις: 24/09/08, 00:02 »
Μάνο... άμα σου την μπαίνει ο Αlex να τον πάς για κανα 2ωρο στον Ευτύχη!!  :D :D


Αυτό δεν θα το έκανα ούτε στον χειρότερο εχθρό μου, πόσο μάλλον στον Alex.

Το μόνο πρόβλημα που μου δημιουργεί σε κάθε πρόβα είναι ότι μετά από τόσες νότες στραγάλι

πρέπει να πλακώνουμε τα ουίσκια για να καθαρίσουμε το στούντιο ;D ;D ;D

Άσε που κάθε φορά πρέπει να αλλάζω ρούχα γιατί γεμίζω με τριμμένες πένες και ροκανίδια από

το σκάψιμο που κάνει στην κιθάρα  :P :P 8) 8)

virtoOYZO

Αποσυνδεδεμένος ecnelisfodnuos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #23 στις: 24/09/08, 00:05 »
Λοιπόοοοον >:D >:D

Μετά από πολλές ακροάσεις ::) ::) ::) έχω να πω τα παρακάτω σημαντικά :o :o :o

Καλό δεν λέω...αλλά χωρίς κιθάρα... :-\ :-\ :-\

Λείπει πολύ η lead κιθάρα ρε Alex 8) 8) 8)

Ξέρω έναν καλό αν χρειαστείς τίποτα ;D ;D ;D  :P :P

Στο εξώφυλλο θέλω τα καπέλα μου.  :roll:

Η Μεγαλύτερη σου έμπνευση είμαι εγω  :keyboard:

άντε και ο  :drums: ή μήπως με απατάς με τον  :bass: ?

Άντε πάμε από Λα μπεμόλ  :metal: :metal: :metal:








Αυτος ο τρελαμενος για οσους δεν τον γνωριζουν εδω μεσα ειναι ο πληκτροβιος Μανωλης Γαβαλας..
Ο ανθρωπος στον οποιο εχω εμπιστευτει να γραψει πληκτρα σε αυτο το κομματι και ολο το δισκο δλδ..
Σαν να μην εφτανε αυτο παιζουμε μαζι και στους Under Pleasure και οτι ετοιμαζουμε αυτο τον καιρο anyway..
Χμμμ..Μαλλον θα επρεπε να σκεφτομαι περισσοτερο με ποιους ανθρωπους συνεργαζομαι..
Δεν σε θελω ρε... Θα τα φτιαξω με τον Μπαμπη που λεει και ο Σταροβας.. ;D ;D

Παιδια προσοχη σε αυτον τον τυπο..Ειναι εξαιρετικα επικινδυνος για την ψυχικη σας υγεια.. :-X >:D :D

Κι εγώ σ' αγαπάω Alex ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟ ΧΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ ΦΤΟΥ :roll:

Δεν έχω ακούσει πολλά δικά σου πράγματα παρα μόνο στους Fragile,αλλα μια πρόχειρη εκτίμηση που μόλις έκανα είναι ότι δεν πρέπει να σου αρέσει ιδιαίτερα το στακάτο παίξιμο.

Εγώ θα έλεγα το αντίθετο ::) Στακάτος σε φάση που να θές να τον δολοφονήσεις >:D >:D

Και για να το σοβαρέψω λιγάκι...

Μόνο στα...κάτω  :solo:του αρέσει να πάιζει...τάστα ΕΤΣΙ ?

ένας φτωχός και μόνος  :sad: keytarίστας
« Τελευταία τροποποίηση: 24/09/08, 00:18 από ecnelisfodnuos »
virtoOYZO

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Toyland (studio,rough mix)
« Απάντηση #24 στις: 24/09/08, 00:44 »
Λοιπόοοοον >:D >:D

Μετά από πολλές ακροάσεις ::) ::) ::) έχω να πω τα παρακάτω σημαντικά :o :o :o

Καλό δεν λέω...αλλά χωρίς κιθάρα... :-\ :-\ :-\

Λείπει πολύ η lead κιθάρα ρε Alex 8) 8) 8)

Ξέρω έναν καλό αν χρειαστείς τίποτα ;D ;D ;D  :P :P

Στο εξώφυλλο θέλω τα καπέλα μου.  :roll:

Η Μεγαλύτερη σου έμπνευση είμαι εγω  :keyboard:

άντε και ο  :drums: ή μήπως με απατάς με τον  :bass: ?

Άντε πάμε από Λα μπεμόλ  :metal: :metal: :metal:








Αυτος ο τρελαμενος για οσους δεν τον γνωριζουν εδω μεσα ειναι ο πληκτροβιος Μανωλης Γαβαλας..
Ο ανθρωπος στον οποιο εχω εμπιστευτει να γραψει πληκτρα σε αυτο το κομματι και ολο το δισκο δλδ..
Σαν να μην εφτανε αυτο παιζουμε μαζι και στους Under Pleasure και οτι ετοιμαζουμε αυτο τον καιρο anyway..
Χμμμ..Μαλλον θα επρεπε να σκεφτομαι περισσοτερο με ποιους ανθρωπους συνεργαζομαι..
Δεν σε θελω ρε... Θα τα φτιαξω με τον Μπαμπη που λεει και ο Σταροβας.. ;D ;D

Παιδια προσοχη σε αυτον τον τυπο..Ειναι εξαιρετικα επικινδυνος για την ψυχικη σας υγεια.. :-X >:D :D

Κι εγώ σ' αγαπάω Alex ΜΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟΥΟ ΧΟΥΧΟΥ ΓΚΟΥΧΟΥ ΦΤΟΥ :roll:

Δεν έχω ακούσει πολλά δικά σου πράγματα παρα μόνο στους Fragile,αλλα μια πρόχειρη εκτίμηση που μόλις έκανα είναι ότι δεν πρέπει να σου αρέσει ιδιαίτερα το στακάτο παίξιμο.

Εγώ θα έλεγα το αντίθετο ::) Στακάτος σε φάση που να θές να τον δολοφονήσεις >:D >:D

Και για να το σοβαρέψω λιγάκι...

Μόνο στα...κάτω  :solo:του αρέσει να πάιζει...τάστα ΕΤΣΙ ?

ένας φτωχός και μόνος  :sad: keytarίστας



Μάλλον και εγώ για αυτό το είπα....μπορεί να θέλω να τον δολοφονήσω με όλα αυτά που παίζει!!  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
11602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/06, 20:38
από Alex Flouros
26 Απαντήσεις
8550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/06, 16:52
από vangelis
5 Απαντήσεις
2746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/06, 02:11
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
74 Απαντήσεις
53609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/08, 11:13
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
1 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/07, 12:46
από freemind
18 Απαντήσεις
5074 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/07, 15:33
από Μαργαρίτα Π.
80 Απαντήσεις
126148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/12, 17:02
από thrashmpiskoto
62 Απαντήσεις
18327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 03:02
από Alex Flouros
12 Απαντήσεις
4176 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/10, 01:57
από Mike Moss
5 Απαντήσεις
3259 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/16, 20:53
από Καθόδιος (φλουτσ)