Αποστολέας Θέμα: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες  (Αναγνώστηκε 45541 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« στις: 24/01/12, 10:05 »



Το ότι τα πνευστά όργανα είναι ένα είδος άσκησης των μυών των πνευμόνων είναι οφθαλμοφανές.


Ίσως το 1ο video μου και τα άλλα 2 στην αγγλική σας βοηθήσουν να γυμνάσετε τους πνεύμονες και να κόψετε το κάπνισμα {πληροφορίες από το βιβλίο του Dr Sabutin για τη βελτίωση του άσθματος και της Χρόνιας  Αποφρακτικής Πνευμονοπάθειας - Χ.Α.Π που 95% προκαλείται από το κάπνισμα} .





http://www.sciencedaily.com/videos/2006/0109-music_for_your_lungs.htm


http://www.in-isrc.org/2011FallSeminar/Harmonicas%20for%20Health.pdf


Ποια είναι η δική σας άποψη?


Στέφανος

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #1 στις: 24/01/12, 10:52 »
Από μικρός είχα την άποψη πως αυτοί που παίζουν πνευστά θα πρέπει να έχουν πολύ γυμνασμένα και υγιή πνευμόνια. Ωστόσο δύο γνωστοί μου που έπαιζαν ο ένας τρομπέτα και ο άλλος τούμπα, πέθαναν από καρκίνο του πνεύμονα. Δεν έχω διαβάσει κάποιο επιστημονικό κείμενο πάνω σ' αυτό, ωστόσο από συζητήσεις που έκανα με άλλους μουσικούς μου είπαν ότι είναι σύνηθες και η πιο λογική εξήγηση που πήρα ήταν πως παίζοντας ένα πνευστό εισπνέεις μεγάλες ποσότητες αφιλτράριστου αέρα με ό,τι αυτός συμπεριλαμβάνει (σκόνες, καυσαέρια, γύρεις κτλ).

Δεν το λέω για να τρομάξω κανένα, εξάλλου μπορεί να ήταν τυχαία αυτά τα περιστατικά, απλά θα ήταν καλό να το ψάξουμε λίγο μήπως  έχει κάποια βάση.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #2 στις: 24/01/12, 10:58 »
Θα έβαζα την επικινδυνότητα πιο πολύ στα καπνιστά clubs και μαγαζιά που δουλευαν παρά στο πνευστό.
Είχα διαβάζει σε μια μελέτη που έγινε ότι 2 ώρες σε έναν club 2500 ατόμων με τη στάνταρτ αναλογία καπνιστών κ μη καπνιστών της Ελλάδας ισοδυναμούν με 400 (!!!) πακέτα τσιγάρα... :S Φαντάσου αυτοί που εισπνέουν εντελώς διαφορετικά και σε άλλη συχνότητα...

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #3 στις: 24/01/12, 13:47 »

Πιστεύω ότι τα περιστατικά που αναφέρεις ήταν τυχαία και πράγματι μπορεί να τρομάξει ο παίχτης πνευστών.


Τα  links που προβάλω αλλά και δεκάδες άλλα που δίνουν τη σχέση πνευστών – άσθματος και ΧΑΠ δίνουν πλήρη επιστημονική εξήγηση .


Εγώ έπαθα ΧΑΠ (Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια) καπνίζοντας επί 35 έτη πάνω από 2 πακέτα τσιγάρα ημερησίως. (το έκοψα πριν 9 έτη).


Το ΧΑΠ διαπιστώνεται σε λίγα δευτερόλεπτα σε έναν πνευμονολόγο με το Spirometer (μετρά τον αέρα που εκπνέουμε το 1ο δευτερόλεπτο –η μέτρηση λέγεται FEV1. Ενας μη καπνιστής πρέπει να εκπνέει περίπου 3 λίτρα αέρα=100% μετά από βαθιά εισπνοή )


{ Εγώ είχα FEV1 κυμαινόμενο ανάλογα και με τις καιρικές συνθήκες από 25% -35%. Έκτοτε ασχολούμενος με πεζοπορία , γυμναστήριο και με το εισπνεόμενο φάρμακο SERETIDE βελτιώθηκαν άλλες παράμετροι και σταθεροποιήθηκα στο 40% .
Πριν ένα χρόνο ασχολούμενος με τη φυσαρμόνικα –όπως αναφέρω αναλυτικά στο 1ο video- η βελτίωση φτάνει και μερικές φορές ξεπερνά το 50% και έχω μειώσει στο ελάχιστο το SERETIDE.}

Όλα αυτά τα λέω αναλυτικά ίσως βοηθήσω μερικούς να κόψουν το τσιγάρο ή να βελτιώσουν –αν έχουν- άσθμα ή ΧΑΠ.


Στέφανος

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #4 στις: 24/01/12, 13:57 »
Από μικρός είχα την άποψη πως αυτοί που παίζουν πνευστά θα πρέπει να έχουν πολύ γυμνασμένα και υγιή πνευμόνια. Ωστόσο δύο γνωστοί μου που έπαιζαν ο ένας τρομπέτα και ο άλλος τούμπα, πέθαναν από καρκίνο του πνεύμονα. Δεν έχω διαβάσει κάποιο επιστημονικό κείμενο πάνω σ' αυτό, ωστόσο από συζητήσεις που έκανα με άλλους μουσικούς μου είπαν ότι είναι σύνηθες και η πιο λογική εξήγηση που πήρα ήταν πως παίζοντας ένα πνευστό εισπνέεις μεγάλες ποσότητες αφιλτράριστου αέρα με ό,τι αυτός συμπεριλαμβάνει (σκόνες, καυσαέρια, γύρεις κτλ).

Δεν το λέω για να τρομάξω κανένα, εξάλλου μπορεί να ήταν τυχαία αυτά τα περιστατικά, απλά θα ήταν καλό να το ψάξουμε λίγο μήπως  έχει κάποια βάση.


Φιλε μου εισαι πολυ λαθος, και μαλιστα ησουν απο μικρος (οπως ο ιδιος αναφερεις).
1ον
Στα πνευστα οργανα δεν θελεις δυνατα και υγειη πνευμονια για να παιξεις. Οπως ακριβως στις κιθαρες δεν θες δυνατα και υγειη δακτυλα. Αρκει να υπαρχουν δαχτυλα η πνευμονια
Τα πνευστα παιζονται με τα χειλια και οχι με τα πνευμονια.
2ον
Στα πνευστα οργανα (με εξαιρεση τη φυσαρμονικα η οποια ομως δεν εχει δαιδαλωδη χωρο στο εσωτερικο της για να μολυνθει) δεν εισπνεουμε, αλλα μονο εκπνεουμε. Ο μουσικος εισπνεει απο τα πλαγια των χειλιων του.
3ον
Τα πνευστα οργανα (αναλογα του οργανου) καθαριζονται επιμελως οπως αλλωστε και οι κιθαρες (ταστιερες κλπ) για να μην παθεις καρκινο στα δαχτυλα (αυτο το τελευταιο στο φραφω για να καταλαβεις οτι οπως λες οτι μπορει να παθεις καρκινο απο τη βρωμα του πνευστου με την ιδια λογικη μπορεις να παθεις και καρκινο στα δαχτυλα απο τις κιθαρες).
4ον
Εγω που παιζω 40 χρονια πνευστο (απο τα 12) επρεπε να ειχα πεθανει τωρα, αλλα δυστυχως ο αλητης ζω ακομα και ταλαιπωρω κοσμο.  ;D
5ον
Αυτο που γραφει Στεφανος ειναι 100% αληθεια, το πνευστο βελτιωνει δραματικα τις αποφρακτικες ασθενειες των πνευμονων, και μαλιστα μετα απο βαριες πνευμονιες οι γιατροι δινουν στον ασθενη που αναρωνει ενα καθετηρα να τον φουσκωνει τουλαχιστον 10 φορες την ημερα για να επανελθει ο πνευμονας στη φυσιολογικη κατασταση του.


ΥΓ
Τετοια ανυποστατα πραγματα πρεπει να αποφευγονται να γραφονται ελαφρια τη καρδια σε μουσικα φορα γιατι αυτο που μπορουν να κανουν ειναι να αποτραβουν τον κοσμο και τους νεους απο τη μουσικη.
Το οτι πεθανανε μουσικοι απο καρκινο του πνευμονα δεν λεει κατι. Ο πεθερος μου τουμπα επαιζε 70 χρονια και τωρα ειναι 92 ετων και χαιρει ακρας υγειας.
Σε ολη τη δυτικη Ελλαδα ο μισος πληθυσμος παιζει (αλλος πολυ και αλλος λιγο) καποιο πνευστο οργανο, και αν ψαξεις σε στατιστικες τα κρουσματα καρκινου ειναι πολυ λιγοτερα απο τα κρουσματα των μεγαλων αστικων πολεων που ο κοσμος πεθαινει απο τα καυσαερια και τις διοξινες.








Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #5 στις: 24/01/12, 14:39 »


1ον
Στα πνευστα οργανα δεν θελεις δυνατα και υγειη πνευμονια για να παιξεις. Οπως ακριβως στις κιθαρες δεν θες δυνατα και υγειη δακτυλα. Αρκει να υπαρχουν δαχτυλα η πνευμονια
Τα πνευστα παιζονται με τα χειλια και οχι με τα πνευμονια...................

Κατ' αρχάς συμφωνώ σε όλα όσα λες .

Για να μη γίνει παρεξήγηση στο υπ' αριθμ' 1ον ) επειδή σε μικρή ηλικία επί 11 έτη έπαιζα κορνέτα σε Φιλαρμονική του Δήμου θα ήθελα να κάνω την εξής διευκρίνιση:

Πράγματι όλα τα χάλκινα παίζονται με buzzing (η διέγερση του αέρα)  με τα χείλια . Σε άλλα πνευστά όπως το σαξόφωνο , το κλαρίνο...το buzzing γίνεται από το επιστόμιο που έχει γλωσσίδιο.
Η αναπνοή φυσικά γίνεται με τους πνεύμονες - μήπως θα μπορούσε και αλλιώς?? όμως η σωστή αναπνοή για πολύωρο παίξιμο σ' όλα τα πνευστά πρέπει να γίνεται από το διάφραγμα:

Αναπνοή με το διάφραγμα

Διάφραγμα είναι ο μυς που χωρίζει το στήθος από την κοιλιά.
Για καλή εκφραστικότητα από το πνευστό μας και πολύωρο παίξιμο πρέπει να αναπνέουμε με το διάφραγμα και όχι με το στήθος .

Όταν αναπνέουμε με το στήθος το καταλαβαίνουμε γιατί όταν εισπνέουμε το στήθος φουσκώνει και όταν εκπνέουμε το στήθος ξεφουσκώνει.

Κάντε συχνά την παρακάτω άσκηση και σύντομα θα συνηθίσετε να αναπνέετε με το διάφραγμα:

1.            Εισπνεύστε αργά από τη μύτη μετρώντας μέχρι το 4 και αφήστε την κοιλιά να φουσκώσει καθώς εισπνέετε.
2.            Σταματήστε για 2 δευτερόλεπτα και μετά εκπνεύστε από το στόμα αλλά με κανονικό ρυθμό
3.            Επαναλάβετε αρκετές φορές

Η ίδια άσκηση προτείνεται και σαν τεχνική χαλάρωσης από το άγχος.

‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #6 στις: 24/01/12, 15:45 »
Έχετε δίκιο, κακώς τα έγραψα τα παραπάνω οπότε σβήνω το μήνυμά μου για να μην τρομάξω κι άλλο κόσμο, μιας και δεν είναι στις προθέσεις μου...

Να προσθέσω όμως ότι στην κιθάρα δυναμώνουν τα δάχτυλα παίζοντας, οπότε δε μου φάνηκε και πολύ παράλογο να γυμνάζονται και οι πνεύμονες, ή τέλος πάντων οι συνεργαζόμενοι μυς, από τις πολλές αναπνοές.




Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #7 στις: 24/01/12, 16:08 »
Έχετε δίκιο, κακώς τα έγραψα τα παραπάνω οπότε σβήνω το μήνυμά μου για να μην τρομάξω κι άλλο κόσμο, μιας και δεν είναι στις προθέσεις μου...

Να προσθέσω όμως ότι στην κιθάρα δυναμώνουν τα δάχτυλα παίζοντας, οπότε δε μου φάνηκε και πολύ παράλογο να γυμνάζονται και οι πνεύμονες, ή τέλος πάντων οι συνεργαζόμενοι μυς, από τις πολλές αναπνοές.
Μην σβήνεις την άποψη σου, ακόμα και όταν κάποιοι διαφωνούν. Πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις και ο καθένας δικαιούται την γνώμη του, όπως δικαιούται και να την αναιρέσει, εάν κάποιοι φίλοι τον πείσουν για κάποια άλλη θέση. Σημασία έχει ο ανοιχτός διάλογος χωρίς προσκολήσεις και εμμονές, όχι το να είμαστε σωστοί.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MindCircus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #8 στις: 24/01/12, 16:39 »
Αντριανέ, δεν πρόκειται για άποψη. Αν ήταν έτσι θα την υποστήριζα και θα κάναμε κουβέντα. Απλώς  η πρώτη δημοσίευσή μου επρόκειτο για ένα αρκετά σοβαρό θέμα, το οποίο δε μπορώ να τεκμηριώσω επιστημονικά και πιθανώς να αποτρέψει κάποιους να ξεκινήσουν ένα πνευστό όργανο από φόβο για την υγεία τους. Την έσβησα όχι από φόβο μήπως προσβάλω τους συνομιλητές, αλλά για να μην τύχει να το διαβάσει κανένας περαστικός και το πάρει στα σοβαρά.Καλύτερα λοιπόν να μείνει σαν παράθεση του Thomsot... Αν τυχόν βρω πληροφορίες στο μέλλον θα επανέλθω και το συζητάμε πάνω σε άλλη βάση το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #9 στις: 24/01/12, 17:06 »
To Seretide είναι ένα καταπληκτικό φάρμακο που βοηθάει απίστευτα. Νομίζω το μεγαλύτερο μέρος των καπνιστών αγνοεί τη ΧΑΠ κάτι το οποίο πρέπει να αλλάξει ριζικά.

Αυτό που παρατηρώ σε ασκήσεις αναπνοής (διαφραγματική, intestinal, στηθική κλπ κλπ) είναι το πόσο απαίσιο γίνεται το κάπνισμα μετά. :P
Πέρα από την πλάκα του θέματος, τα πνευστά έχουν κατηγορηθεί για λοιμώξεις του αναπνευστικού και τίποτε περισσότερο κι αυτό γιατί οι παίκτες ήταν βρωμιάρηδες
και όχι γιατί το ίδιο το όργανο έκανε κακό.


Να δώσω συγχαρητήρια για τη διακοπή του καπνίσματος (2 πακέτα επί 35 χρόνια είναι κάτι ζόρικο να ξεπεράσει κανείς) και για το πολύ ωραίο θέμα.

Ακόμη, να πω ότι αυτό που αναφέρθηκε περί άγχους όχι μόνο ισχύει αλλά έχει προκαλέσει και πολλές μελέτες που υποστηρίζουν ότι ο τρόπος ζωής επηρεάζει την αναπνοή μας σε μεγάλο βαθμό
και ότι όλοι οφείλουμε να αφιερώνουμε ένα δεκάλεπτο της ημέρας (στο κρεβάτι ξαπλωμένοι ανάσκελα) κάνοντας βασικές ασκήσεις αναπνοής. Η αναπνοή οφείλει να "κατέβει" θα μας απαλλάξει από πολλές μυικές τάσεις και παθήσεις των φωνητικών χορδών.

Είναι γνωστό ότι ο λάθος τρόπος εισπνοής και εκπνοής δύναται να προκαλέσει κόμπους και φθορά στις χορδές ειδικότερα σε άτομα που πίνουν και καπνίζουν. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/01/12, 17:37 από Υπνοβάτης... »

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #10 στις: 24/01/12, 17:25 »
MindCircusΚαι εγώ πιστεύω ότι ένα post όσα αρνητικά σχόλια κι αν εισπράξει πρέπει να συνεχίσει να υφίσταται. Έτσι ο άλλος ενημερώνεται καλύτερα. Με τη διαγραφή του το thread φαίνεται ημιτελές και ο επισκέπτης δεν βλέπει που οφείλονται τα αρνητικά σχόλια. Πόσο μάλλον που αναγνωρίζεις το λάθος σου.
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #11 στις: 24/01/12, 22:23 »
Το διαγραμμένο μήνυμα του MindCircus επαναφέρθηκε στη συζήτηση.

Αποσυνδεδεμένος thomsot

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #12 στις: 24/01/12, 23:19 »
Στεφανε επειδη οπως σου ειπα παιζω πνευστο οργανο 40 ολοκληρα χρονια (τυχαινει να ειμαι και δασκαλος σε μερικα μαθητουδια μου, και σε θεωρητικο επιπεδο και σε πρακτικο), και επειδη τυχαινει τα πνευστα που παιζω να ειναι κλαρινο και
σαξοφωνο
, ωφειλω φιλικα να σε πληροφορησω οτι στις συγχρονες τεχνικες μαθησης δεν υφισταται ορος "ασκησεις αναπνοης".
Η αναπνοη στον παικτη ερχεται μονη της μετα απο αρκετη εμπειρια και καποια στιγμη μετα απο μερικα χρονια ανακαλυπτεις οτι ξερεις και αναπνεεις.
Η αναγκη να μαθεις να παιξεις σωστα σε οδηγει και στο να αναπνεεις σωστα και στα σωστα σημεια (οπου τελειωνουν συζευγμενες νοτες).


Πολλες φορες στα πνευστα οργανα εχουν τεθει θεματα διαφορων μολυνσεων απο διαφορους μυκητες και ιους οι οποιοι αναπτυσονται μεσα στα οργανα απο τα σαλια και τα συστατικα τους (ποτε δεν παιζουμε πνευστο φαγωμενοι), αλλα ολα αυτα τα θεματα εχουν πλεον ξεπεραστει απλα και μονο με την καθαριοτητα και απολυμανση.
Καλο σκουπισμα του οργανου μεσα και εξω μετα απο καθε παιξιμο, και περασμα το καλαμι και μπουκινο (η αντιστοιχως το επιστομιο για τα χαλκινα) με καθαρο οινοπνευμα.
Οι μεγαλοι σαξοφωνιστες οπως θα εχεις ακουσει οταν ξεκινουν να παιξουν σεταρουν το καλαμι στο μπουκινο βγαζοντας το απο ενα ποτηρι με ουισκυ.


Αντιθετως θεμα καρκινου ποτε δεν εχει τεθει και απο πουθενα, και οπως το εθεσε ο συγκεκριμενος φιλος (mind circus)


Παράθεση
ωστόσο από συζητήσεις που έκανα με άλλους μουσικούς μου είπαν ότι είναι σύνηθες και η πιο λογική εξήγηση που πήρα ήταν πως παίζοντας ένα πνευστό εισπνέεις μεγάλες ποσότητες αφιλτράριστου αέρα με ό,τι αυτός συμπεριλαμβάνει (σκόνες, καυσαέρια, γύρεις κτλ).


το εθεσε σαν να ειναι κοινο μυστικο μεταξυ των μουσικων, πραγμα το οποιο ειναι τελειως ανακριβες.


Φυσικα ο καθ ενας εχει την γνωμη του και την αποψη του και αυτο ειναι σεβαστο, αλλα ακραιες αποψεις αν δεν ειναι ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΕΣ ειναι αναξιες συζητησης και πρεπει να εχουν και την αναλογη διαχειριση.











Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πνευστά Όργανα & Πνεύμονες
« Απάντηση #13 στις: 25/01/12, 10:45 »
Η αναπνοη στον παικτη ερχεται μονη της μετα απο αρκετη εμπειρια και καποια στιγμη μετα απο μερικα χρονια ανακαλυπτεις οτι ξερεις και αναπνεεις.

Αγαπητέ thomsot
Θα συμφωνήσω στο παραπάνω παρατιθέμενο:


Βέβαια δεν υπάρχει ‘’αφύσικος’’ τρόπος αναπνοής (εννοώ στο παίξιμο του πνευστού: είτε ο αέρας προέρχεται όπως αναπνέουμε ασυναίσθητα είτε από το διάφραγμα είτε από το στήθος είτε από τη στοματική κοιλότητα είτε με συνδυασμό και των τριών).


Απλώς την αναπνοή από το διάφραγμα πρέπει να τη μάθουμε για να τη συνηθίσουμε.


Επειδή κάνει καλό στην υγεία είτε παίζεις είτε όχι πνευστό και επειδή τα πλείστα των posts αναφέρονται ότι για καλύτερη εκφραστικότητα των τόνων να συνηθίσουμε να αναπνέουμε από το διάφραγμα γι αυτό την προτείνω. Ειδικά δε για τη φυσαρμόνικα που απαιτούνται εισπνοές/εκπνοές είναι το παν.


Κάντε Googling γράφοντας Breathing and brass playing και θα πάρετε 24 εκατομμύρια posts που συνιστούν την εκμάθηση της αναπνοής από το διάφραγμμα. Όπως πχ τα:
http://www.wikihow.com/Improve-Tone-Quality-on-a-Brass-Instrument
http://www.windsongpress.com/jacobs/breathing%20exercises%20master%20.pdf
http://www.wilktone.com/?p=1493


Στέφανος
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 14:55
από Ο Νέος Κιθαρωδός
93 Απαντήσεις
40797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 17:26
από Jezus
8 Απαντήσεις
5669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/07, 09:17
από freemind
3 Απαντήσεις
4003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/07, 03:09
από annatrakya
55 Απαντήσεις
19275 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/08, 01:59
από Jezus
17 Απαντήσεις
20583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/09, 01:22
από SneakySneaky
1 Απαντήσεις
6329 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 11:21
από Spartan Werewolf
3 Απαντήσεις
3385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 01:55
από Dr Wolf
2 Απαντήσεις
3963 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/10, 21:01
από altego
0 Απαντήσεις
1576 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/12, 14:37
από STEFANOS604