Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Δοκιμές και συγκρίσεις μουσικών οργάνων και εξοπλισμού

Harley Benton JB-75MN Vintage

(1/4) > >>

Uriah:
 Βρεθηκα προ ημερων σε ενα μουσικο καταστημα και δοκιμασα τα jazz τοσο τα squire οσο και τα fender. Μου αρεσε ο ηχος τους και η αισθηση στα χερια και μετα απο αρκετη σκεψη αγορασα ενα harely benton με σωμα απο ash μονο και μονο επειδη ειδα προ καιρου ενα συγκριτκο με 4 πανομοιοτυπα precision και ξεχωρισε στον ηχο κατα πολυ ενα του `72 απο ash.

 Αν και το επαιξα μονο ενα διωρο σημερα που το παρελαβα εχω παθει πλακα κατα αρχην με τον ηχο του! Επιτελους καταλαβα τι ειναι αυτο το "growl" που διαβαζω απο ψημενους μουσικους και εχω χαζεψει. Το ευρος του ειναι τεραστιο ακομα και με εναν μαγνητη παιζοντας απλως με το tone control! Ακους τα παντα απο τα 50Hz ως τα 5ΚΗz με απολυτη διαυγεια, κατι που μου λειπει απο το precision καθως ειναι πολυ συγκεντρωμενο στις χαμηλες και χαμηλομεσαιες. Ο λαιμος του λεπτος -τυπικος jazz- και περιεργος στην αφη αφου ειναι αβαφος. Τα ταστα σε συγκριση με το yamaha αλλα και το fender ειναι αξιοπρεπεστατα χωρις γωνιες και προεξοχες. Η βαφη του ειναι λαμπα!! Πραγματικα επειδη ειμαι της δουλειας, εχω εντυπωσιαστει απο την ποιοτητα της βαφης σε οργανο των139€. Το action ειναι μετριο-υψηλο και με δυσκολεψε με τις d`addario που ηρθε καθως ειναι κι αυτες καπως σκληρες. Η μεγαλυτερη εκπληξη ειναι οι μαγνητες της Roswell που φοραει. Εχουν τρομερο output και ειναι αρκετα ησυχοι για single coils. Τα ποτενσιομετρα ειναι (υπερ)ευαισθητα και εχουν αμεσο αντικτυπο στον ηχο με την παραμικρη στρεψη. Το intonation στις Ε και Α χανει λιγο ενω στις αλλες 2 ειναι καμπανα, επισης ηταν και κουρδισμενο οταν το εβγαλα απο το κουτι του.

 Συνοψιζοντας το οργανο δεν θυμιζει σε καμια περιπτωση τα γνωστα, κακα, κινεζικα. Ειναι εξαιρετικο σε θεματα ουσιας οπως μηχανικα, συναρμολογηση και ηλεκτρικα. Σε θεματα κοσμητικα οπως το μαυρο binding φαινεται ξεκαθαρα πως προκειται για ενα budget μπασο αλλα προσωπικα δεν στεκομαι εκει καθως το πηρα για να το παιξω (το μπασο  ;D ) και οχι για να το εχω για ομορφια. Το μονο που απομενει ειναι ενα σεταρισμα. Πραγματικα αξιζει τα λεφτα του, respect Thomann.

panixgr:
με γειές μαν,

εν τω μεταξύ αναπτύσεται κακοήθης γκασίτιδα σε πρώιμο στάδιο :)

Uriah:
Ευχαριστώ Αχιλλέα. Λεω στον εαυτο μου πως δεν ειναι gas, αγοράζω λογω περιέργειας.

mouz:
μεγειές. Κουκλί!! Πάρε όμως και κανένα μπάσο που θα έλεγε και ο Μήτσος  ;D ;D .
Για το θέμα της ποιότητας πράγματι τα επώνυμα κινέζικα έχουν κάνει τρελή πρόοδο (για να μην πω για το κινέζικο επώνυμο iphone που έχω χεχε).
Όσο για το GAS, curiosity killed the cat λένε στο χωρίο μου χεχεχε. Εγώ ξεκινάω σιγά σιγά να δημιουργώ κλίμα για την επόμενη κιθάρα στη γυναίκα μου (project ςξαμήνου τουλάχιστον :-Ρ)

saved:
Σκηστο.
Και παρε και κανα μπασο.. :P :P
Εγω περημενω την ΗΒ να αρχιζει να τρυπωνει σε κατηγοριες της ταξεως των 400-500€ στα επομενα χρονια..να ερχοντε με emg κτλ χωρις να εγκαταληψει την low budget κατηγορια

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View