Αποστολέας Θέμα: προτεραιότητα-βαθμος δυσκολίας στην μελέτη,  (Αναγνώστηκε 6807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Θα ήθελα να είχα την άποψη του φόρουμ και των πιο έμπειρων σχετικά με την προτεραιότητα και τον βαθμό δυσκολίας στην μελέτη μας,

Οταν έχουμε αρκετό χρόνο (πχ 6 ώρες) για μελέτη κάποια ημέρα και θέλουμε να καλύψουμε διαφορετική ύλη τι θα ήταν σωστό να μελετήσουμε τις πρώτες 2 ώρες; τι τις επόμενες 2 και τι τις 2 τελευταίες;

πχ όταν θέλουμε να μελετήσουμε και Κλασσική Κιθάρα και Ακουστική αλλά και Ηλεκτρική (πχ Stetina)
πως θα ήταν πιο σωστό;

Πρώτα την κλασσική; ή την Ακουστική; ή την Ηλεκτρική;

επίσης στην Ηλεκτρική τι συνήθως μελετάμε πρώτα την rhytm ή την lead;

Είναι σωστό να αφήνουμε τα δύσκολα για το τέλος ή να τα κάνουμε πρώτα
και τι θεωρείται πιο δύσκολο; (σύμφωνα με τις στατιστικές και τις γενικές ομολογίες)

I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Αν μου επιτρέπεις, να σου πω τι καταλαβαίνω εγώ από τα μηνύματα σου, χωρίς να είμαι δάσκαλος κιθάρας ή να είμαι ο σούπερ κιθαρίστας (ή πιο συγκεκριμένα, κιθαρίστας  ;D ) κλπ.

Νιώθω ότι έχεις αγχωθεί αρκετά στο πως θα μάθεις κιθάρα, ποια είναι η άριστη τεχνική κλπ.
Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικά όλα αυτά -απεναντίας- αλλά μου περνάς την αίσθηση πως δεν απολαμβάνεις καθόλου την διαδικασία της εκμάθησης/ευχαρίστησης/ικανοποίησης.

Και για μένα, αυτό είναι το σημαντικότερο. Μην τα κάνεις αγχωμένα γιατί πρέπει. Κάντα με τους ρυθμούς σου και προσπάθησε να το απολαμβάνεις περισσότερο.

Εκτός της περίπτωσης που έχεις συγκεκριμένα deadlines (πχ εξετάσεις κλπ), δε βρίσκω το λόγο να πρέπει κάποιος να αγχωθεί για να μάθει σε Χ χρόνο το Ψ πράγμα.

Προσωπική μου γνώμη πάντα, χωρίς παρεξήγηση, και πιθανότατα μπορεί να μην είναι και σωστή, αλλά επειδή το έργο το έχω ξαναδεί είπα να (σ)το γράψω...

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
δεν σε παρεξηγώ,
 κάποιες φορές μου δημιουργείται κάποιο άγχος αλλά τον περισσότερο καιρό είμαι ήρεμος και συγκεντρωμένος

το θέμα είναι να χρησιμοποιώ πιο αποδοτικά και τον χρόνο μου αλλά και τις δυνάμεις μου

δεν θέλω να το πάω στην τύχη
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
Θα ήθελα να είχα την άποψη του φόρουμ και των πιο έμπειρων σχετικά με την προτεραιότητα και τον βαθμό δυσκολίας στην μελέτη μας,

Οταν έχουμε αρκετό χρόνο (πχ 6 ώρες) για μελέτη κάποια ημέρα και θέλουμε να καλύψουμε διαφορετική ύλη τι θα ήταν σωστό να μελετήσουμε τις πρώτες 2 ώρες; τι τις επόμενες 2 και τι τις 2 τελευταίες;

πχ όταν θέλουμε να μελετήσουμε και Κλασσική Κιθάρα και Ακουστική αλλά και Ηλεκτρική (πχ Stetina)
πως θα ήταν πιο σωστό;

Πρώτα την κλασσική; ή την Ακουστική; ή την Ηλεκτρική;

επίσης στην Ηλεκτρική τι συνήθως μελετάμε πρώτα την rhytm ή την lead;

Είναι σωστό να αφήνουμε τα δύσκολα για το τέλος ή να τα κάνουμε πρώτα
και τι θεωρείται πιο δύσκολο; (σύμφωνα με τις στατιστικές και τις γενικές ομολογίες)



Νομίζω ότι το να έχεις 6 ώρες κάποια μέρα, μία στο τόσο, δεν πρόκεται να σε βοηθήσει σε τέτοιο βαθμό που να ψάχνεις πώς να το οργανώσεις...


Αν πεις ότι έχεις 6 ώρες σταθερά 1 ή 2 φορές τη βδομάδα, τότε αξίζει να βγάλεις κάποιο πρόγραμμα.


Επίσης είναι καλύτερο το να έχεις κάθε μέρα από 2 ώρες, παρά να έχεις μία μέρα 6ωρο και τις υπόλοιπες έξι μέρες να παίζεις το πολύ μισή ώρα.

Τέλος, το γεγονός ότι θες να μελετήσεις ταυτόχρονα κλασική/ακουστική/ηλεκτρική περιπλέκει τα πράγματα...
Αν πράγματι θες μέσα στο 6ωρο να μελετήσεις και τα 3, μάλλον καλύτερα να μελετήσεις 105 λεπτά x όργανο, 15 λεπτά διάλειμμα, 105 λεπτά το y όργανο, 15 λεπτά διάλειμμα, 105 λεπτά το z όργανο, 15 λεπτά διάλειμμα.


Με αυτή τη λογικά, δε σημαίνει ότι κάθε μέρα μελετάς και rhythm και lead, μιας και ρωτάς.
Επίσης κάθε μέρα ξεκινάμε και μ' ένα warm up.


Κομμάτι της μελέτης μπορεί να είναι και η εκμάθηση καινούρια τεχνικής, κάποιου κομματιού, ακουστικές ασκήσεις, αλλά και ρυθμικές ασκήσεις χωρίς κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
γειά σου Νάσο,

σε ευχαριστώ για την απάντηση,
κοίτα κάθε μέρα έχω χρόνο να παίζω αλλά όχι 6 ώρες,
6 ώρες έχω δύο φορές την εβδομάδα, αν το προσπαθήσω μπορεί να γίνει και 3 φορές αλλά όχι συνεχόμενες,
μπορεί να είναι 2 ώρες το πρωί και 3-4 το βραδάκι
αλλά την επόμενη μέρα είμαι κουρασμένος.

εσύ πως θα μοίραζες τον χρόνο;
Πρώτα τι θα έκανες; Κλασσική; Ακουστική; Ηλεκτρική;
Εγώ συνήθως κάνω πρώτα την Κλασσική μετά την Ηλεκτρική και στο τέλος την Ακουστική.
Αλλά υπάρχουν και μέρες που θα ασχοληθώ όλη την ημέρα με ακουστική και ίσως λίγο κλασσική.
Την ηλεκτρική αναγκαστικά την πάω σιγά-σιγά γιατί  μέχρι να μάθω τα bends και τα βιμπράτα περνάει καιρός, και μιλάμε να τα κάνω μέσα στον ρυθμό όχι στη τύχη και όποτε βγούνε.
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος mad_nassos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • Blues guy
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • mad_nassos homepage
γειά σου Νάσο,

σε ευχαριστώ για την απάντηση,
κοίτα κάθε μέρα έχω χρόνο να παίζω αλλά όχι 6 ώρες,
6 ώρες έχω δύο φορές την εβδομάδα, αν το προσπαθήσω μπορεί να γίνει και 3 φορές αλλά όχι συνεχόμενες,
μπορεί να είναι 2 ώρες το πρωί και 3-4 το βραδάκι
αλλά την επόμενη μέρα είμαι κουρασμένος.

εσύ πως θα μοίραζες τον χρόνο;
Πρώτα τι θα έκανες; Κλασσική; Ακουστική; Ηλεκτρική;
Εγώ συνήθως κάνω πρώτα την Κλασσική μετά την Ηλεκτρική και στο τέλος την Ακουστική.
Αλλά υπάρχουν και μέρες που θα ασχοληθώ όλη την ημέρα με ακουστική και ίσως λίγο κλασσική.
Την ηλεκτρική αναγκαστικά την πάω σιγά-σιγά γιατί μέχρι να μάθω τα bends και τα βιμπράτα περνάει καιρός, και μιλάμε να τα κάνω μέσα στον ρυθμό όχι στη τύχη και όποτε βγούνε.


Καλησπέρα!
Για αρχή, η εμπειρία μου με την κλασική κιθάρα δεν είναι μεγάλη...
Κι από τη στιγμή που κατάλαβα ότι και η ηλεκτρική από μόνη της μπορεί να έχει ανεξάντλητο υλικό, χρησιμοποιώ την κλασική μόνο για χρώμα. Έχω να παίξω κλασικό κομμάτι χρόνια.


Επομένως, προσωπικά δεν θα το έκανα αυτό.
Εκτός αν έχεις κάτι πολύ συγκεκριμένο στο μυαλό σου για το κάθε όργανο.


Ή αν από την άλλη θες να παίζεις παρόμοια πράγματα με όλες, όπου ουσαστικά τις βλέπεις σαν 1 όργανο, απλά με ιδιαιτερότητες την καθεμία.


Αν ήμουν στη θέση σου, ίσως εν τέλει να μην οργάνωνα το χρόνο ισότιμα, αλλά θα έβαζα στόχους.
Πχ: θέλω σε 6 μήνες να παίζω 3 fingerstyle κομμάτια στην ακουστική, να έχω μάθει 1 Flamenco στην κλασική και να έχω μπει σε 1 μπλουζ μπάντα με την ηλεκτρικής
ή: θέλω σε 6 μήνες να συνοδεύω ρυθμικά σε 10 τραγούδια στην ακουστική, να έχω μάθει 4 κονσέρτα στην κλασική και να βγάλω 5 metal σόλο στην ηλεκτρική


Μελετάμε γιατί θέλουμε να φτάσουμε κάπου. Αν δεις πού θες να φτάσεις και ποιος στόχος είναι προτεραιότητα, θα μπορέσεις να κατανείμεις το χρόνο καλύτερα.


Κάνοντας ένα search θα βρεις και έτοιμα προγράμματα, όπως πχ αυτό που βρήκα μόλις τώρα:





αλλά ξαναλέω: η σωστή κατανομή της δικής σου μελέτης έχει να κάνεις με τις δικές σου ανάγκες!!!!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Νάσο,
και πάλι σε ευχαριστώ για την απάντηση

κοίτα, το πρόβλημα μου δεν είναι να καταρτήσω ένα πρόγραμμα μελέτης, ήδη έχω πρόγραμμα και στόχους τους οποίους σιγά-σιγά πετυχαίνω, πρόοδο βλέπω σε όλα, και αναπροσαρμογή στα προγράμματά μου κάνω,

βασικά η ερώτηση μου ήταν λίγο περίεργη
εκείνο που με ενδιαφέρει είναι πως να κατανείμω πιο σωστά τον χρόνο με τα υπάρχοντα προγράμματα.
πχ όπως σου είπα αφήνω πάντα την ακουστική για το τέλος, δεν ξέρω αν αυτό είναι σωστό γιατί η ακουστική για μένα είναι η πιο κουραστική απ' όλες. όπως κουραστικά είναι και τα bends/βιμπράτα στην ηλεκτρική αλλά όχι τόσο όσο η ακουστική. Οταν κάνω rythm με την ηλεκτρική δεν βλέπω ιδιαίτερη κούραση, εκτός του ότι με πονάνε τα πόδια από την  ορθοστασία γιατί παίζω όρθιος,

Οπότε με προβληματίζει η προτεραιότητα, τι να βάλλω το πρωί που είμαι ξεκούραστος; μήπως θα ήταν καλύτερα να βάλλω την ακουστική; Η κλασσική δεν με κουράζει αλλά παρατηρώ ότι με γυμνάζει συνέχεια.
Γι' αυτόν τον λόγο άνοιξα το τόπικ αυτό, για να ρωτήσω για προτεραιότητα ανάλογα με τον βαθμό δυσκολίας.

Οι πιο έμπειροι θα το έχουν αντιμετωπίσει αυτό το θέμα και θα τους έχει προβληματίσει.

I play the guitar because I like it not because I am good at it

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2642 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
23 Απαντήσεις
8266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/09, 23:32
από eddie13
5 Απαντήσεις
7768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/12, 18:08
από Nikos_th
5 Απαντήσεις
6019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/13, 10:14
από Lo.Lee.Ta
9 Απαντήσεις
6440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/13, 12:28
από hot_sauce (φλουτσ)
2 Απαντήσεις
5864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/14, 15:52
από pan0ss
31 Απαντήσεις
14324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/14, 16:32
από Lampr0s
0 Απαντήσεις
3643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/14, 04:52
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1767 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/20, 15:28
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1096 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/22, 17:22
από Ioannis Anastassakis