Αποστολέας Θέμα: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?  (Αναγνώστηκε 11515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #25 στις: 05/04/10, 21:10 »
Για να μην κουβαλατε λαμπτοπ παντως, και επειδη τα νετμπουκ δεν το σηκωνουν το θεμα, υπαρχουν και μηχανηματακια οπως το εξης



Πωωωωωωω, αυτό το μαραφέτι σηκώνει πολλή συζήτηση!! Υπάρχει και το V-Pedal που είναι για κιθάρα-μπάσο αποκλειστικά και εμφανισιακά είναι σαν πεταλιέρα.. Πανάκριβο όμως απ ό,τι θυμάμαι...

Με το συγκεκριμένο πρέπει να είναι οκ κανείς, αν το συνδυάσει και με ένα midi foot controller (σαν το fcb1010).. Γίνεται, δε γίνεται???

Υ.Γ. Παραπάνω είχα πει κάτι για κάποια δωρεάν VST's με καταπληκτικά αποτελέσματα, δεν το έχω ξεχάσει, θα επανέλθω! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 06/04/10, 01:04 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #26 στις: 06/04/10, 01:56 »
Πωωωωωωω, αυτό το μαραφέτι σηκώνει πολλή συζήτηση!! Υπάρχει και το V-Pedal που είναι για κιθάρα-μπάσο αποκλειστικά και εμφανισιακά είναι σαν πεταλιέρα.. Πανάκριβο όμως απ ό,τι θυμάμαι...

Κι όμως επειδή το θέμα VST σε Live το έχω κοιτάξει αρκετα, αν και δεν το θέλω για ήχους κιθάρας, σε πληροφορώ ότι το VMachine στα 500€ είναι πολύ φτηνότερη λύση από το Muse Receptor στα 1500€.

Ψήνομαι χοντρά και θα είχα κάνει ήδη την αγορά αν ήμουν σίγουρος αφ' ενός για την ποιότητα ήχου του IK Multimedia SampleTank 2 SE που κουβαλάει και αφ' εταίρου για το πόσο συμβατό με freeware VSTs είναι (γιατί αυτό ειδικά το θέμα συζητιέται ακόμα πάρα πολύ).
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #27 στις: 06/04/10, 03:04 »
Πωωωωωωω, αυτό το μαραφέτι σηκώνει πολλή συζήτηση!! Υπάρχει και το V-Pedal που είναι για κιθάρα-μπάσο αποκλειστικά και εμφανισιακά είναι σαν πεταλιέρα.. Πανάκριβο όμως απ ό,τι θυμάμαι...

Κι όμως επειδή το θέμα VST σε Live το έχω κοιτάξει αρκετα, αν και δεν το θέλω για ήχους κιθάρας, σε πληροφορώ ότι το VMachine στα 500€ είναι πολύ φτηνότερη λύση από το Muse Receptor στα 1500€.
Για το V-Pedal είπα ότι είναι ακριβό, όχι το V-Machine..

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #28 στις: 06/04/10, 10:47 »
Για το V-Pedal είπα ότι είναι ακριβό, όχι το V-Machine..

Βγήκε το V-Pedal στην αγορά? Γιατί η SM Pro Audio το έχει ακόμα ως future product.  ???
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #29 στις: 06/04/10, 14:49 »
Για το V-Pedal είπα ότι είναι ακριβό, όχι το V-Machine..

Βγήκε το V-Pedal στην αγορά? Γιατί η SM Pro Audio το έχει ακόμα ως future product.  ???
Δεν πρέπει να έχει κυκλοφορήσει ακόμα, όντως, αλλά όταν το έψαχνα διάβαζα πως η εταιρεία θα το κοστολογήσει κοντά στο 1000άρικο.. Πολλά λεφτά (αν ισχύει) και σίγουρα το V-Pedal θα είναι κάπως περιοριστικό με μόνο 4 footswitches..

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Η νεα? εποχη στο amp modelling. Δωρεαν?
« Απάντηση #30 στις: 12/04/10, 21:44 »
Τις τελευταιες μερες δοκιμασα το amplitube 3.1. Ομολογω οτι ποτε δε μου αρεσε η σειρα. Ομολογω οτι καλυτερα να μασαω τα λογια μου γιατι για αρκετους ηχους ειναι παρα πολυ καλο!!! Ιδιαιτερα εντυπωσιακο ειναι ο,τι πλεον ξεπερναει και το guitar rig 4.0 σε πρωτοτυπια μικροφωνων. Τα περισσοτερα modellers ειναι ενα μικροφωνο σε ενα σημειο κοντα στον κωνο. Πανω κατω θα μου πεις αυτο που γινεται οταν ηχογραφεις και παιζεις live. Αμ δε. Αρκετοι καλλιτεχνες δεν ηχογραφουν με δυο μικροφωνα, ενα εδω ενα λιγο πιο περα και ακυρωνουν φασεις κτλ? Ε το κανει!!!


Θα μου πεις παλι σιγα τα αυγα, κανεις ενα dual patch στο pod x3 η ενα dual rig με phase reverse στο revalver και ετοιμος. Το δε guitar rig 4.0 ειναι αρχηγος, γιατι, επιτρεπει να μιξαρεις δεξια αριστερα ο,τι μικροφωνο θες απο τα πολλα που εχει.

Και ερχεται το εντελως νεο revalver και μου δινει τη δυνατοτητα στερεο μικροφωνων με δυνατοτητα θεσης...(κανενα αλλο δεν εχει!!!) και μετα καπακι αλλα δυο στερεο μικροφωνα με δυνατοτητα χωρου...Δηλαδη τεσσερα στο συνολο οποια θες εσυ (σιγα, κατευθειαν 420 και sm57!!!) δυο μπροστα στον ενισχυτη και δυο πιο πισω. Ε λοιπον το κολπο δουλευει και δινει βαθος στον ηχο παρα πολυ καλο. Σα να εισαι μεσα στο δωματιο και επιτελους ακους τις αντανακλασεις. Και με δυο διαφορετικα μικροφωνα κοντα στον ενισχυτη, θυμιζει και τα αυτια σου που δεν ακουν απο εντελως ιδια θεση και εντελως ιδια. Φανταστικο, και δεν εχω ξανασυναντησει τοσο λεπτομερη δουλεια. Και οι ηχοι ειναι καλοι. Μονο το tech21 trademark και Psa εχουν αντιστοιχη λογικη με 9 μικροφωνα μπροστα πισω και στο χωρο αλλα ειναι φιξ θεσεις...Εδω παιζεις μπαλα εσυ. Μετα απο ολα αυτα εσβησα για πλακα ολα τα μικροφωνα και αφησα ενα ανοιχτο οπως στο pod κτλ. Ξενερωσα. Καντε το και θα με θυμηθειτε...



Κοινως εχεις κολπα επαγγελματικης παραγωγης πλεον. Και οχι ηχο κονσερβα. Να ενα εργαλειο που δινει εμπνευση αντι να αναμασαει ενα παλιο marshall η fender κυκλωμα. Το μελλον στην εξελιξη ελπιζω να ειναι ψηφιακο γιατι, εκει δεν υπαρχουν περιορισμοι παρα μονο η φαντασια και η ικανοτητα των δημιουργων!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/06, 21:43
από GIORGOS KANLIS
5 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 19:51
από ε?
34 Απαντήσεις
12042 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/08, 21:43
από Jezus
3 Απαντήσεις
2349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/09, 16:01
από s.a
6 Απαντήσεις
2550 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/09, 22:34
από Τζογαδόρος
17 Απαντήσεις
6014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/09, 19:13
από tech21man
100 Απαντήσεις
130466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/16, 09:55
από Kosthrash
30 Απαντήσεις
12625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/10, 13:55
από Jezus
8 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/10, 23:41
από Απόλλων
29 Απαντήσεις
10740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/10, 16:11
από jim.ni