Αποστολέας Θέμα: χαζευοντας ενα μεσημερακι (γνωμες για ηχο ,για περαστε)  (Αναγνώστηκε 7918 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γεια χαρα παιδια. ;)
λοιπον σημερα το μεσημερακι ειπα να κανω καποιες δοκιμες σε συνδυασμο κιθαρα-πεταλιερα.
εγραψα κατι χαζομαρες πανω στο still got the blues.
τελειως προχειρο ειναι το παιξιμο μην πυροβολειτε αδερφια,απλα ηθελα την γνωμη σας για τον ηχο.
σας αρεσε?
μουφα?

για πειτε!

thanks!

stil got test

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Καλό ακούγεται γενικά... ποια πεταλιέρα είναι?

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλό ακούγεται γενικά... ποια πεταλιέρα είναι?

pod hd 500

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ο ήχος είναι πολύ ''μέσα'' φίλε Αντώνη ... σχεδόν ίδιος με του μακαρίτη .


δε ξέρω σε συνθήκες live τι γίνεται μ'αυτούς τους διαβόλους αλλά .... αυτό που ακούμε στο clip είναι πολύ καλό σαν χροιά .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kωστα και εγω αυτη την εντυπωση εχω οτι πλησιαζει αρκετα ο ηχος.
βεβαια εδω παιζω (ο Θεος να το κανει παιξιμο τουτο δηλ. στο ενα χερι τσιγαρο στο αλλο καφε  ;D )  με μια gibson LP TRAD. PRO
και βοηθαει αρκετα.

επισης στην αρχη ακους οχι μονο το neck αλλα και τους 2 μαζι με λιγοτερο volume στον bridge  και λιγοτερο tone στον neck.
και παλι ηθελε και επαιρνε ψαξιμο ακομα.
παντως Κωστα και στον ενισχυτη που το βαζω βγαζει τον ιδιο ηχο.

Αποσυνδεδεμένος Fourier

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
  • Free Amp Sims FTW!
    • Προφίλ
Πράγματι, πολύ καλός ο ήχος, μου θύμισε αρκετά το original. (Και το παίξιμο μια χαρά ήταν! ;D )

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
thanks Fourier.  ;D

Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!!!! :up
Πολυ καλος ο ηχος....ειναι λιγο τσιμπημενο το reverb περισσοτερο απο το original....εμενα μαρεσε πιο πολυ ο δικος σου ειναι πιο συγχρονος ηχος....

 Το παιξιμο σου φιλε μου ηταν αψογο!!!!

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Διονυση καλησπερα!
πολυ ευστοχη η παρατηρηση σου για το reverb αλλα μου καθοταν πιο καλα ετσι και το αφησα.(εχω και μια αδυναμια στο reverb και στο delay  ;D )

το παιξιμο ηταν υπο την επηρεια ρεκλας
   ;D ;D ;D



ευχαριστω φιλε!




Αποσυνδεδεμένος dio21

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • ENA RIFF ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΤΙΑΞΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΘΕΣΗ!
    • Προφίλ
κ εγω τα ιδια ....τρελο κολλημα με reverb k chorus επισης......

 ;) το καταλαβα γιαυτο κ σου εγραψα ''αψογο το παιξιμο''.....ηταν ''ρεκλαδικο'' γιαυτο μαρεσε!!!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Κλαίει το κιθαρόνι, κλαίει....πολύ ωραίος ήχος...εντελώς μέσα στο κλίμα...εμένα δεν μου φάνηκε τσιμπημένο το reverb να σου πω την αλήθεια...

και το παίξιμο μια χαρά (με εξαίρεση δυο- τρια bends)... ;)

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κλαίει το κιθαρόνι, κλαίει....πολύ ωραίος ήχος...εντελώς μέσα στο κλίμα...εμένα δεν μου φάνηκε τσιμπημένο το reverb να σου πω την αλήθεια...

και το παίξιμο μια χαρά (με εξαίρεση δυο- τρια bends)... ;)

ουφ ! ευτυχως μονο αυτα τα 3 ακουσες  ;D
ευχαριστω που το ακουσες καρνταση! (απο εσενα το κολλησα)  ;D

Αποσυνδεδεμένος Brian-May

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Καλησπέρα, μπορείς μηπως να μου πεις που βρηκες τα tabs?

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
γεια χαρα!
αυτο σου κανει ? http://www.box.net/shared/zl6m7xrxyx
ειναι που βρηκα προχειρα.

Αποσυνδεδεμένος Brian-May

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Μια χαρα ειναι ευχατιστώ πολυ

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
όντως καταπληκτικός και ο ήχος και το παίξιμο....τον απέδωσες πολύ καλά....
μόνο για τον ήχο της κιθάρας που μου φαίνεται πολύ μπροστά έχω να σου πω....κατά τ΄αλλα τέλεια

άντε και ένα take νηφάλιος!  8)

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Πολυ ωραιος ηχος και παιξιμο !! Πολυ πολυ κοντα στον οριτζιναλ !  ;) ;)
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Brian-May

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Τελικά εγώ καταλαβα οτι αν δεν εχεις τα καταληλα οργανα ωραιο τραγουδι δεν βγαινει... αντε εγω με μια κιθαρα των 180 ευρω και εναν ενισχητη marshall των 80 ευρω να βγαλω τετοιο τραγουδι... και χωρις πεταλια και τετοια...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τελικά εγώ καταλαβα οτι αν δεν εχεις τα καταληλα οργανα ωραιο τραγουδι δεν βγαινει... αντε εγω με μια κιθαρα των 180 ευρω και εναν ενισχητη marshall των 80 ευρω να βγαλω τετοιο τραγουδι... και χωρις πεταλια και τετοια...


Μέγα λάθος .... μια χαρά την κάνεις τη δουλίτσα σου  ;)  ... ο εξοπλισμός έρχεται να συμπληρώσει τις ικανότητες του παίχτη και μόνο .
Στην πραγματικότητα είναι υπεύθυνος για ένα πολύ μικρό ποσοστό της ποιότητας του ήχου μας .
Καμία κιθάρα και κανένας ενισχυτής δεν παίζουν μόνα τους .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος Brian-May

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Σιγουρα ειναι ετσι αλλα, απο τις πρωτες κιολας νοτες η διαφορα ειναι τεριαστια με τον ηχο που βγαζω και τον ηχο που εβγαλε ο Κωστας. Γενικα δεν ειναι το ιδιο κατα την γνωμη μου να εχεις τα καταληλα εργαλεια και να ξερεις κιθαρα απο το να εχεις απλα οργανα και να ξερεις. Δεν λεω οτι ξερω να παιζω κιθαρα και ειμαι σε καλο επιπεδο, αντιθετως και το εχετε δει και οι ιδοιοι στο βιντεο μου αλλα ακολουθησα και τα πατηματα και παλι. Ισως να φταιει και το οτι ο Κωστας παιζει με backtrack απο πισω. Αλλα αν ηταν ετσι γιατι δεν παιζουν και ολοι οι μεγαλοι κιθαριστες στα live τους με κατοτερης ποιοτητας κιθαρες? Την γνωμη σου την σευομε ασφαλως γιατι 100% ξερεις κατι παραπανω απο εμενα αλλα αυτη ειναι και η αποψη μου

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κάτσε γιατι το μπέρδεψες λίγο .. Κώστας είμαι εγώ ... ο παίχτης που ακούμε είναι ο Αντώνης ή κατα κόσμον let me know 796  :D  .


Απο τις πρώτες νότες λοιπόν ακούγεται το παίξιμο και όχι ο ήχος . Δάσκαλο έχεις ? Δώσε στο δάσκαλό σου να παίξει με την κιθάρα σου και θα την ερωτευθείς .... σίγουρα πράγματα  ;)  . Τα ''πατήματα'' δεν φτάνουν για να ακουστείς σωστά δυστυχώς  :-\  θέλει πολύ δουλειά το πράγμα .
Τα κατάλληλα εργαλεία σαφώς και χρειάζονται , όταν όμως υπάρχει και ο σωστός μάστορας να τα χρησιμοποιήσει .... με πιάνεις  ;)  .


Στα λέω όλα αυτά για να μην απογοητεύεσαι και ρίχνεις το φταίξιμο στον εξοπλισμό σου για το μέτριο αποτέλεσμα . Δεν φταίει αυτό να είσαι σίγουρος .


Επίσης : Μην σέβεσαι τη γνώμη μου ... δεν είναι master του είδους  ούτε 100 ετών  :P . Κάνουμε κουβεντούλα και βοηθάμε ο ένας τον άλλον εδώ .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Η πεποίθησή μου είναι ότι ο η κιθάρα είναι απλά ο φορέας με τον οποίο ο κιθαρίστας θα εκφράσει τη μουσικότητά του.
Οπότε ο κιθαρίστας κάνει τη διαφορά.
Απλά πολλές φορές πέφτουν στα χέρια μας κιθάρες(ακριβές στην πλειοψηφία τους),που τις αφήνουμε δύσκολα από τα χέρια μας,που μας δίνουν αυτό το κάτι παραπάνω. 

Τα ίδια πιστεύω και για τους ακριβούς εξολπισμούς(πετάλια,ενισχυτές,κ.λ.π.)

Αποσυνδεδεμένος Brian-May

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Κάτσε γιατι το μπέρδεψες λίγο .. Κώστας είμαι εγώ ... ο παίχτης που ακούμε είναι ο Αντώνης ή κατα κόσμον let me know 796  :D  .


Απο τις πρώτες νότες λοιπόν ακούγεται το παίξιμο και όχι ο ήχος . Δάσκαλο έχεις ? Δώσε στο δάσκαλό σου να παίξει με την κιθάρα σου και θα την ερωτευθείς .... σίγουρα πράγματα  ;)  . Τα ''πατήματα'' δεν φτάνουν για να ακουστείς σωστά δυστυχώς  :-\  θέλει πολύ δουλειά το πράγμα .
Τα κατάλληλα εργαλεία σαφώς και χρειάζονται , όταν όμως υπάρχει και ο σωστός μάστορας να τα χρησιμοποιήσει .... με πιάνεις  ;)  .


Στα λέω όλα αυτά για να μην απογοητεύεσαι και ρίχνεις το φταίξιμο στον εξοπλισμό σου για το μέτριο αποτέλεσμα . Δεν φταίει αυτό να είσαι σίγουρος .


Επίσης : Μην σέβεσαι τη γνώμη μου ... δεν είναι master του είδους  ούτε 100 ετών  :P . Κάνουμε κουβεντούλα και βοηθάμε ο ένας τον άλλον εδώ .

Απο οτι φαινετε μπερδευτηκα και εγω... οπου ειπα κωστα τον Αντωνη ενωουσα. Δυστυχος δασκαλο δεν εχω τωρα... απο του χρονου γιατι εχω πολυ περιορισμενο χρονο. Να σου πω την αληθεια δεν εχω ξαναδει αλλον να το παιζει το το τραγουδι στην πραγματικοτητα, μπροστα μου δηλαδη. Ενα ειναι σιγουρο, το λαθος το κανω εγω αλλα δεν ξερω που, αυτο ειναι το θεμακαι οπως το ειπες μονο ο δασκαλος θα μπορουσε να μου το πει αυτο...

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
φιλε Brian-May να σου πω την γνωμη μου.
  καταρχην να ακους τις συμβουλες του Κωστα, γιατι και καλυτερος κιθαριστας απο εμενα ειναι ,και σε γκρουπακι παιζει
  και γενικα απο οσα εχω ακουσει απο αυτον ξερει πιο πολλα πραγματα απο εμενα.
  (εγω δεν γουσταρω τα γκρουπ και τα live για αλλους λογους που μπορουν να   συζητηθουν εαν ανοιξει καποιος ενα νεο θεμα καποια στιγμη)
 
  για το δικο μου κλιπακι που ακουσες να σου πω κατι που δεν τον καταλαβες. (προφανως πολλοι το ακουσαν αλλα δεν το εγραψαν)
  ΄΄εχει αρκετα λαθη οσον αφορα το παιξιμο΄΄
  στο λεω εγω που ξερω τι ακουω και ακουω μουσικη 20 χρονια.
  (καποια στιγμη θα κατσω να το γραψω σωστα αν ξεμπλεξω γιατι εχω στο ματι ενα cover απο Slayer  :metal )
 
  αν αναφερεσαι στην κιθαρα μου με την εκφραση ''καλος εξοπλισμος'' θα σου πω οτι εχεις δικιο.
  ναι η gibson που παιζω εδω ειναι φανταστικο εργαλειο.
  αλλα αν διαβασεις στο φορουμ θα δεις οτι ειμαι στην φαση να αγορασω και αλλη κιθαρα που ειναι ειτε απο Κινα ειτε απο Κορεα κ.τλ.
δεν θα παιζω καλυτερα αν παρω κιθαρα που ειναι μονο απο USA. ;)
αλλωστε δεν με νοιαζει αφου για παρτη μου την θελω και οχι για να κανω live.

οποτε καλο ειναι να μελετας οσο μπορεις ,να ενημερωνεσαι ,να ζητας συμβουλες,και να μην βιαζεσαι.
και αν θες ανεβασε καποιο δειγμα πως το παιζεις να σου πουν τα παιδια και εγω αν θες μερικες συμβουλες.

Vag , Hot , rodort1 ευχαριστω για το χρονο σας και τα σχολια.



 

Αποσυνδεδεμένος Brian-May

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Ειχα ανεβάσει σε αυτη την κατηγορια ενα βιντεο μου με ενα σολο. Δεν το εχεις δει ή θες να ανεβασω και κανενα αλλο για να εχεις καλυτερη εικονα??

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Γνώμες για ESP

Ξεκίνησε από Ikaros « 1 2 ... 5 6 » Τα καλύτερα...

143 Απαντήσεις
71854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 17:01
από ibanez123
63 Απαντήσεις
40237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:05
από Si_rah
10 Απαντήσεις
4808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/08, 16:23
από Jezus
8 Απαντήσεις
3469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 21:01
από LITTLE-john
10 Απαντήσεις
3818 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 20:17
από JACKSONMAN
9 Απαντήσεις
5145 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/10, 12:17
από Nikoubis
5 Απαντήσεις
2759 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/10, 19:36
από kopaniamento
3 Απαντήσεις
2056 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 02:54
από zeromancer
6 Απαντήσεις
3260 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:47
από Kosthrash
7 Απαντήσεις
3354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/11, 23:20
από aragorn23984