Αποστολέας Θέμα: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock  (Αναγνώστηκε 11045 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Χαιρετώ!
Έχω μια B.C. Rich Warlock Neck-thru και, μολονότι δεν είναι "αλυσοπρίονο", σκέφτομαι να της αλλάξω τους μαγνήτες, πηγαίνοντας σε κάτι λιγότερο "ισχυρό" από αυτούς που φοράει, αναβαθμίζοντάς κιόλας το όργανο. Προσανατολίζομαι σε Seymour Duncan. Υπάρχουν γνώμες και λεπτομέρειες επ' αυτού; (αν είναι καταρχήν συμβατοί οι συγκεκριμένοι με την κιθάρα μου, χωρίς "πατέντες", αλλά και σε ποια μοντέλα SD θα έπρεπε να στραφώ για bridge / neck.)
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #1 στις: 16/08/15, 19:33 »
Αν θυμάμαι καλά, οι πιο high-end Warlocks φοράνε είτε 85-81 EMG's, είτε Seymour Duncan SH ζεύγη ή κάτι τέτοιο. Ποιούς ακριβώς μαγνήτες έχει αυτή την στιγμή η κιθάρα σου?
Επίσης τι ακριβώς ήχο θέλεις να πετύχεις όταν λες ότι θέλεις κάτι λιγότερο ισχυρό από τους τρέχοντες μαγνήτες? Αν εννοείς απλά κάποιο καλό passive ζευγάρι, τότε ναι, κάποιο από την SD θα ταιριάζει πολύ με την Warlock. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κοιτάξεις για Dimarzio.
Πατέντες υπό την έννοια του να χρειαστεί να κάνεις κάτι που σπάνια γίνεται δεν παίζει, απλά αν πας από active σε passive έχει λίιιιγο παραπάνω ντράβαλο η αλλαγή.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #2 στις: 16/08/15, 20:19 »
Αν θυμάμαι καλά, οι πιο high-end Warlocks φοράνε είτε 85-81 EMG's, είτε Seymour Duncan SH ζεύγη ή κάτι τέτοιο. Ποιούς ακριβώς μαγνήτες έχει αυτή την στιγμή η κιθάρα σου?
Επίσης τι ακριβώς ήχο θέλεις να πετύχεις όταν λες ότι θέλεις κάτι λιγότερο ισχυρό από τους τρέχοντες μαγνήτες? Αν εννοείς απλά κάποιο καλό passive ζευγάρι, τότε ναι, κάποιο από την SD θα ταιριάζει πολύ με την Warlock. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κοιτάξεις για Dimarzio.
Πατέντες υπό την έννοια του να χρειαστεί να κάνεις κάτι που σπάνια γίνεται δεν παίζει, απλά αν πας από active σε passive έχει λίιιιγο παραπάνω ντράβαλο η αλλαγή.

Τόσο η Seymour Duncan όσο και η DiMarzio (όπως εξάλλου και οποιαδήποτε άλλη εταιρία κατασκευής μαγνητών) διαθέτουν μαγνήτες σε μεγάλο εύρος ωμικής αντίστασης και τονικών χαρακτηριστικών, από εντελώς vintage μέχρι πολύ high gain. Επομένως δεν νομίζω ότι έχει νόημα να μιλάμε για μια ενδεχόμενη αναβάθμιση μιλώντας γενικά κι αόριστα για μάρκες χωρίς καμία αναφορά σε συγκεκριμένα μοντέλα. Αν θέλεις π.χ. κάτι vintage από Seymour Duncan θα σού έλεγα να κοιτάξεις μοντέλα όπως Pearly Gates, Jazz, Αlnico II Pro κλπ, ενώ από DiMarzio τους Air Classic, Humbucker from Hell(!) ή PAF 36th Anniversary. Αν θέλεις κάτι με περισσότερο γκάζι, υπάρχουν πολλές άλλες επιλογές. Στην ιστοσελίδα της DiMarzio υπάρχει μια αρκετά χρήσιμη κατηγοριοποίηση των humbucker ανάλογα με το output (vintage - medium - high), η οποία θα σε βοηθήσει αν ξέρεις σε τι ύφος περίπου θέλεις να κινηθείς. Αντίστοιχα στην ιστοσελίδα της Seymour Duncan μπορείς να βρεις το tone compariston chart με τα χαρακτηριστικά όλων των μαγνητών, ώστε να δεις με μια ματιά πού παίζει ο καθένας. Βέβαια υπάρχουν και φτηνότεροι αλλά καθ' όλα ποιοτικοί μαγνήτες από άλλους κατασκευαστές, με προσωπικές προτιμήσεις στους Tonerider και τους Irongear. Θα σού κοστίσουν λιγότερο και κατά τη γνώμη μου δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τους Seymour Duncan.

Ομολογουμένως χρειάζεται αρκετό ψάξιμο για να σχηματίσεις σαφή άποψη σχετικά με τα χαρακτηριστικά μαγνητών που σού αρέσουν περισσότερο (είδος μαγνήτη, impendance, inductance, κλπ). ΑΠό την άλλη πλευρά όμως, χωρίς αυτές τις γνώσεις μάλλον λέμε λόγια του αέρα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #3 στις: 16/08/15, 20:40 »
Γενικά οι περισσότεροι DiMarzio δεν κυκλοφορούν σε ζεύγη, είναι σχεδιασμένοι είτε για γέφυρα είτε για λαιμό. Για αυτόν τον λόγο δεν τους προτείνω σε αντίθεση με τους SD, οι οποίοι αν και πάλι δεν έχουν πάρα πολλές επιλογές σε ζεύγη, έχουν τουλάχιστον πολλούς γνωστούς συνδυασμούς που αποδίδουν ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα.


Αν βέβαια υπάρχει χρόνος, χρήμα και διάθεση (εννοώ διάθεση πολλών διαφορετικών DiMarzio σε κάποιο μαγαζί στην Ελλάδα, αλλά και ψυχολογική διάθεση), ο OP μπορεί να περάσει από μια διαδικασία δοκιμών με διάφορους humbuckers μέχρι να βρει τι ακριβώς τον βολεύει.


EDIT: Παίζει και αυτό εδώ για μια αρχική κατεύθυνση όσον αφορά τους DiMarzio: http://www.dimarzio.com/pickup-picker
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/15, 20:42 από animapura »
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #4 στις: 16/08/15, 20:48 »
Αν θυμάμαι καλά, οι πιο high-end Warlocks φοράνε είτε 85-81 EMG's, είτε Seymour Duncan SH ζεύγη ή κάτι τέτοιο. Ποιούς ακριβώς μαγνήτες έχει αυτή την στιγμή η κιθάρα σου?
Επίσης τι ακριβώς ήχο θέλεις να πετύχεις όταν λες ότι θέλεις κάτι λιγότερο ισχυρό από τους τρέχοντες μαγνήτες? Αν εννοείς απλά κάποιο καλό passive ζευγάρι, τότε ναι, κάποιο από την SD θα ταιριάζει πολύ με την Warlock. Δεν νομίζω ότι έχει νόημα να κοιτάξεις για Dimarzio.
Πατέντες υπό την έννοια του να χρειαστεί να κάνεις κάτι που σπάνια γίνεται δεν παίζει, απλά αν πας από active σε passive έχει λίιιιγο παραπάνω ντράβαλο η αλλαγή.

Καταρχήν ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τις πληροφορίες!
Αυτή τη στιγμή οι μαγνήτες που φορά είναι "μαμά" και δεν ξέρω λεπτομέρειες. Όσον αφορά τον ήχο, με ενδιαφέρει η καθαρότητα, χωρίς να λείπει πάντως και το "γκάζι", που οπωσδήποτε δεν επιθυμώ τη "βρωμιά" ή το ξυράφιασμα του thrash/death/black, για παράδειγμα. Φυσικά, το τελικό αποτέλεσμα αντιλαμβάνομαι ότι εξαρτάται από πολλές παραμέτρους -χορδές, ενισχυτές, πετάλια κτλ.- αλλά μέσες άκρες κάτι τέτοιο ψάχνω και γι' αυτό σκέφτομαι SD και μάλλον για passive.
Όσον αφορά ελληνικής κατασκευής, αν υπάρχουν, φυσικά και θα μ' ενδιέφερε, κι όχι από άποψη κόστους μόνο. Αν πρόκειται για κάτι ποιοτικό κοντά σε αυτό που ψάχνω, οπωσδήποτε θα το προτιμούσα. Αν έχετε την καλοσύνη να μου στείλετε λεπτομέρειες, θα ήμουν ευγνώμων!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/08/15, 20:57 από Α. Κ. Ρ. »

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #5 στις: 16/08/15, 20:56 »
Δεν έχει νόημα να σκέφτεσαι τις υπόλοιπες παραμέτρους στο στάδιο που βρίσκεσαι, καθώς κοιτάς να δεις ποιοί μαγνήτες θα σε πάνε πιο κοντά σε αυτό που θες. Μετέπειτα μπορείς να κάνεις και άλλες αλλαγές που αφορούν τον εξοπλισμό σου σαν σύνολο.
Οι SD έχουν και passive sets που είναι για πολλά γκάζια, οπότε αυτό που θες από τον ήχο σου περιορίζει τους πιθανούς μαγνήτες που μπορούν να σε βολέψουν. Μπορείς να κοιτάξεις για ένα ζευγάρι SH-4+SH-2, passive με αρκετό εύρος ήχου, ίσως το πιο διαδεδομένο combo της SD.
Το ίδιο versatile είναι και το SH-6 σετ, ενώ σετ όπως το SH-1 ή SH-18 θα είναι ενδιαφέρουσες επιλογές.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #6 στις: 16/08/15, 21:15 »
Γενικά οι περισσότεροι DiMarzio δεν κυκλοφορούν σε ζεύγη, είναι σχεδιασμένοι είτε για γέφυρα είτε για λαιμό. Για αυτόν τον λόγο δεν τους προτείνω σε αντίθεση με τους SD, οι οποίοι αν και πάλι δεν έχουν πάρα πολλές επιλογές σε ζεύγη, έχουν τουλάχιστον πολλούς γνωστούς συνδυασμούς που αποδίδουν ένα αναμενόμενο αποτέλεσμα.

Όλοι οι μαγνήτες κυκλοφορούν με συγκεκριμένες προδιαγραφές και συγκεκριμένα χαρακτηριστικά ανάλογα με τη θέση (bridge ή neck). Αυτό ισχύει και για τους Seymour Duncan, στους οποίους για κάθε μοντέλο μπορείς να δεις τα χαρακτηριστικά ως προς το DC Resistance και το Resonant Peak προκειμένου για τον μαγνήτη που προορίζεται για τη γέφυρα ή το λαιμό.

Όσο για τα ζευγάρια, πέρα ίσως από κάποια καλύτερη τιμή σε σχέση με την αγορά κάθε μαγνήτη ξεχωριστά, δεν είμαι σίγουρος τι ουσιαστικό προσφέρουν. Ειδικά προκειμένου για Seymour Duncan, ο "κλασσικός" (ας πούμε) συνδυασμός JB/Jazz έχει γίνει σημείο αναφοράς και πολλοί τον προτιμούν χωρίς να μπουν στον κόπο να κοιτάξουν τα τονικά χαρακτηριστικά του κάθε μαγνήτη. Εμένα π.χ. ο Jazz μού αρέσει πολύ, ειδικά για τη neck θέση. Ο JB αντίθετα δεν με κέρδισε και δεν θα τον προτιμούσα για bridge, ακόμα κι αν ήθελα κάτι πιο high gain.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος AnimaPura

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 556
  • Φύλο: Άντρας
  • Με λένε Παναγιώτη
    • Προφίλ
    • YouTube
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #7 στις: 16/08/15, 21:24 »
Σίγουρα τα σετς δεν είναι τέλεια και κάποια από αυτά όντως δεν έχουν καν λόγο ύπαρξης, όπως η hot-roded εκδόσεις μερικών σετ κατά την άποψή μου. Συμφωνώ και στο ότι το JB/Jazz είναι λίγο overused πλέον, ίσως επειδή αποτελεί μια ασφαλή επιλογή για τις κατασκευάστριες εταιρίες όταν θέλουν να διαλέξουν το σετ με το οποίο θα βγει η κιθάρα από το εργοστάσιο.
Excuse me while I kiss the sky!

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #8 στις: 21/08/15, 14:11 »
JB και '59 ξηλώθηκαν όπως-όπως από την Edwards και μπήκαν 81-85 πάνω. Ο '59 ήταν υπέροχος, αλλά ο JB, όπως λέει κι ο Απόλλων, λάσπη και μουνταμάρα.

Ωραία πάνε μαζί οι SH-5 και '59, γενικά ο SH-5 είναι σούπερ μαγνήτης για γέφυρα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #9 στις: 21/08/15, 21:27 »
JB και '59 ξηλώθηκαν όπως-όπως από την Edwards και μπήκαν 81-85 πάνω. Ο '59 ήταν υπέροχος, αλλά ο JB, όπως λέει κι ο Απόλλων, λάσπη και μουνταμάρα.

Ωραία πάνε μαζί οι SH-5 και '59, γενικά ο SH-5 είναι σούπερ μαγνήτης για γέφυρα.

Ευχαριστώ ειλικρινώς για τις χρήσιμες εμπειρίες και πληροφορίες!
Πράγματι, διάβασα και άλλους να αναφέρουν πως χρησιμοποιούν το συνδυασμό sh5b-sh2n μιας και επιζητούσαν την καθαρότητα στο γκάζι. Πιστεύω πως εδώ θα καταλήξω. Αν έχετε πληροφορίες για πώληση των συγκεκριμένων (καινούργιων ή μεταχειρισμένων) παρακαλώ με ενημερώνετε.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #10 στις: 22/08/15, 15:53 »
Ευχαριστώ ειλικρινώς για τις χρήσιμες εμπειρίες και πληροφορίες!
Πράγματι, διάβασα και άλλους να αναφέρουν πως χρησιμοποιούν το συνδυασμό sh5b-sh2n μιας και επιζητούσαν την καθαρότητα στο γκάζι. Πιστεύω πως εδώ θα καταλήξω. Αν έχετε πληροφορίες για πώληση των συγκεκριμένων (καινούργιων ή μεταχειρισμένων) παρακαλώ με ενημερώνετε.

Δεν είναι άσχημος συνδυασμός, πάντως αν θέλεις κάτι παρόμοιο (καλύτερο κατά τη γνώμη μου) και φτηνότερο, δες και τους Tonerider που σού ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα. Για μένα ο συνδυασμός Rocksong στη γέφυρα και Alnico II ή IV στη neck θέση είναι από τους καλύτερους που έχω δοκιμάσει, ανεξαρτήτως ονόματος και τιμής. Αν θέλεις κάτι ακόμα πιο δυνατό στη γέφυρα, υπάρχει και ο Generator.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Α. Κ. Ρ.

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Μαγνήτες Seymour Duncan για B.C. Rich Warlock
« Απάντηση #11 στις: 23/08/15, 12:40 »
Ο κύβος ερρίφθη, λοιπόν!
Αναζητούνται μαγνήτες Seymour Duncan, SH-5b Custom και SH-2n Jazz, ως ζευγάρι ή ξεχωριστά, καινούργιοι ή μεταχειρισμένοι.
Ευχαριστώ!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
33 Απαντήσεις
24820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/08, 02:26
από Quark
89 Απαντήσεις
34076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 22:19
από Μητσάκος
4 Απαντήσεις
3088 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/08, 12:18
από Jizzzm
51 Απαντήσεις
19424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 11:46
από Solstafir
10 Απαντήσεις
5302 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/09, 10:58
από a7xjoey
5 Απαντήσεις
3835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/10, 13:02
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
15 Απαντήσεις
5741 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/10, 16:47
από Wise_One
3 Απαντήσεις
2946 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/11, 22:47
από metalmike
0 Απαντήσεις
1541 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/12, 18:18
από deftones
4 Απαντήσεις
8067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/12, 20:55
από Snake_