Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για παλια ακουστικη  (Αναγνώστηκε 4792 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexRHCP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Ερωτηση για παλια ακουστικη
« στις: 16/12/12, 12:54 »
Εχω καποιες αποριες,ωστε να δω ποσο αξιζει να επενδυσω σε μια κιθαρα που βρεθηκε στα σκουπιδια.

Το θεμα εχει ως εξης, ενας φιλος την ειχε βρει πριν 5-6 χρονια.Ειναι ακουστικη cimar,νουμερο 359 Ηταν σε σχετικα καλη κατασταση.Ειχε ξεκολλησει η γεφυρα,ειχε αρκετες εως πολλες γρατζουνιες και χαρακιες(οχι βαθιες αλλα ορατες απο αποσταση) καθως και σπασμενο καβαλαρη.Το χειροτερο που εχει,ειναι ενα σχετικα μικρο χτυπημα στα πλαινα του σωματος(διαμετρου πανω κατω 2 εκατοστα),δεν εχει ανοιξει τρυπα αλλα εχει μπει αρκετα μεσα.Ειχε μετατραπει επισης σε ηλεκτρακουστικη.
Αποφασισε λοιπον ο φιλος μου να τη φτιαξουμε και να μου τη δωσει,μιας και μαθαινω εδω και εναμιση χρονο

Η κιθαρα εχει βαφτει και εχει "επισκευαστει"

Εχω τις εξης αποριες:


1) Θα χανει σε ηχο ως ακουστικη, λογω των 3 τρυπων απο τη μετατροπη σε ηλεκτρακουστικη αλλα και απο το χτυπημα(το οποιο εχει στοκαριστει) ;

2) Επειδη δε γνωριζω σχεδον τιποτα ακομα για τα τεχνικα χαρακτηριστικα μιας κιθαρας, ο καβαλαρης θα μπορει να αντικατασταθει ή να προσπαθησω να τον επισκευασω;

3) Αξιζει να επενδυσω στο να τη κανω ηλεκτρακουστικη; Μιας και απο μια γρηγορη αναζητηση ειδα οτι το κυριοτερο θεμα της μετατροπης ειναι απωλεια ηχου λογω των τρυπων,αλλα αυτη τις εχει ηδη

4) Αν δε χανει ηχο και αξιζει να μετατραπει,αυτο θα ειναι κατι που θα μπορουσα να κανω μονος μου η χρειαζεται ειδικος;

5) Και τελος ποσο θα κοστιζε το ολο θεμα της μετατροπης;


Ευχαριστω εκ των προτερων



Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Ερωτηση για παλια ακουστικη
« Απάντηση #1 στις: 16/12/12, 13:45 »
Για βαλε μια φωτο να δουμε καλυτερα...Υποθετω απο τα δεδομενα οτι χρηματικα δεν συμφερει αυτη η διαδικασια,εκτος αν υπαρχει συναισθηματικος λογος...ειδικα με τις τιμες που υπαρχουν σημερα στα καινουρια κ τα μεταχειρισμενα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για παλια ακουστικη
« Απάντηση #2 στις: 16/12/12, 15:11 »
Θα συμφωνήσω με τον noe13 ότι το κόστος των επιδιορθώσεων και μετατροπών που έχεις κατά νου μάλλον δεν αξίζει τον κόπο, δεδομένου ότι με 200 Ευρώ το πολύ μπορείς να πάρεις μια στοιχειωδώς καλή και αξιοπρεπή καινούργια ηλεκτροακουστική κιθάρα ή να βρεις μια ακόμα καλύτερη μεταχειρισμένη. Και δεν μπορώ να υποθέσω ότι υπάρχει κάποια συναισθηματική αξία σε μια κιθάρα που βρήκε ο φίλος σου στα σκουπίδια.

Εν πάση περιπτώσει, αν θέλεις οπωσδήποτε να προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο, ίσως θα έπρεπε να μάς δώσεις περισσότερες πληροφορίες (π.χ. τι ακριβώς "επισκευή" έχει γίνει; Όταν λες ότι είχε μετατραπεί σε ηλεκτροακουστική, εννοείς ότι είχαν γίνει οι τρύπες αλλά δεν υπάρχουν πλέον τα ηλεκτρικά; Χρειάζεσαι πράγματι ηλεκτροακουστική κιθάρα; Έχεις ενισχυτή; Έχεις κάποια ιδέα ή προηγούμενη εμπειρία από παρόμοιες μετατροπές;) και φωτογραφίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ερωτηση για παλια ακουστικη
« Απάντηση #3 στις: 16/12/12, 15:26 »
1. Δεν σε νοιαζει προς το παρον.
2. Υπαρχουν ανταλλακτικοι σε πολυ καλη τιμη.
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=misc_bridges_and_accessories&oa=pra
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=saddles_and_nuts&ls=100&oa=pra
3. Αν δεν προκειται να παιξεις σε καμια συναυλια, δεν αξιζει να βαλεις τιποτα.
4. Δεν ξερω τις μαστορικες δυνατοτητες σου. Παντως υπαρχουν οδηγιες για τα παντα στο youtube
5. Κοστος αναλογα τα υλικα και αν θα γινει απο σενα ή απο μαστορα.
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=preamp_pickup_complete_sets_for_acoustic_guitars&oa=smb


Δεν νομιζω γενικα οτι αξιζει να ασχοληθεις με ηλεκτρικα κλπ.
Φτιαξε μονο την κιθαρα να μπορει παιζει ακουστικα (καβαλαρη, κλεισε τρυπες) και τιποτα αλλο.

Αποσυνδεδεμένος alexRHCP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για παλια ακουστικη
« Απάντηση #4 στις: 16/12/12, 18:38 »
Ευχαριστω για τις γρηγορες απαντησεις.

1) τι ακριβώς "επισκευή" έχει γίνει; 2) Όταν λες ότι είχε μετατραπεί σε ηλεκτροακουστική, εννοείς ότι είχαν γίνει οι τρύπες αλλά δεν υπάρχουν πλέον τα ηλεκτρικά; 3) Χρειάζεσαι πράγματι ηλεκτροακουστική κιθάρα; 4) Έχεις ενισχυτή; 5) Έχεις κάποια ιδέα ή προηγούμενη εμπειρία από παρόμοιες μετατροπές;) και 6) φωτογραφίες.


1)Οταν λεω επισκευη δεν εννοω κατι τρομερο,απλα εχει στοκαριστει το χτυπημα και κολλησαμε τη γεφυρα. Επισης τη τριψαμε και τη βαψαμε και χθες τη περασαμε βερνικι.
2)Με τη μετατροπη εννοω αυτο ακριβως που λες,δηλαδη εχει οπως τη κρατας δυο τρυπες λιγο πιο κατω δεξια απο τη γεφυρα και μια στα πλαινα και λειπαν τα ηλεκτρικα.
3)Για να ειμαι ειλικρινης δε θα ελεγα οτι χρειαζομαι απαραιτητα ηλεκτροακουστικη μιας και ασχολουμαι μονο ως χομπι (που κατεληξε λατρεια), αλλα δε θα με χαλαγε να εχω μια(εχω μονο μια ακουστικη). Βεβαια αν συμφερει περισσοτερο να παρω μια καινουρια προφανως και θα ειναι καλυτερα,αλλα αυτο θα γινει πολυ αργοτερα
4)Δεν εχω αλλα πριν γινει η ιστορια με τη cimar,υπολογιζα προς το τελος του 13 να παρω ηλεκτρικη,θα ξεκινουσα σε κανα-δυο μηνες να ψαχνομαι για ενισχυτη ωστε μεσα στο ετος να τον αγορασω Θεου και χρηματων θελοντων βεβαιως.
5)Δεν εχω απολυτως καμια ιδεα,ουτε ο φιλος επισης.Μονο που πιανουν τα χερια του και τον εμπιστευομαι αρκετα σε τετοια θεματα.Ας ειναι καλα το youtube.
6)Δε μου περασε καν απο το μυαλο να βγαλω φωτογραφιες.Αλλα επειδη εχει βαφτει μαυρη σκεφτομαι οτι δε θα φαινοντουσαν πολλα.Ωστωσο,πειτε μου ποια σημεια να βγαλω φωτογραφιες ωστε να εστιασω οσο το δυνατον περισσοτερο



Φιλε noe13, συναισθηματικη αξια δεν εχει,περαν του οτι μου προοριζεται ως δωρο γενεθλιων

Δεν νομιζω γενικα οτι αξιζει να ασχοληθεις με ηλεκτρικα κλπ.
Φτιαξε μονο την κιθαρα να μπορει παιζει ακουστικα (καβαλαρη, κλεισε τρυπες) και τιποτα αλλο.

Ευχαριστω για τα links. Αυτο σκοπευα να κανω στην αρχη,αλλα μετα σκεφτηκα μιας και εχει ηδη τις τρυπες και ισως χανει αρκετα ως ακουστικη να τη μετατρεψω για να μη χαραμιστει.

 Επι τη ευκαιρια να κανω μια ερωτηση αρχαριου. Ο ηχος της ηλεκτροακουστικης επιρρεαζεται αρκετα απο την "ακουστικη πλευρα της κιθαρας" ή σχεδον εξ ολοκληρου απο τον ενισχυτη;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για παλια ακουστικη
« Απάντηση #5 στις: 17/12/12, 08:45 »
Ρώτησα αν έχεις ενισχυτή ή αν σκοπεύεις να αποκτήσεις, γιατί φυσικά δεν έχει νόημα να κάνεις όλη αυτή τη φασαρία και να μην έχεις έναν ενισχυτή να παίξεις. Η μετατροπή της κιθάρας σε ηλεκτροακουστική ή η αγορά ηλεκτροακουστικής προϋποθέτει και αγορά ενισχυτή (γιατί αλλιώς μένεις στην ακουστική). Και αυτός είναι ένας από τους λόγους που δεν νομίζω ότι το εγχείρημα αξίζει τον κόπο. Και σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις, ο ενισχυτής για ηλεκτρική κιθάρα δεν είναι κατάλληλος για ηλεκτροακουστική (και το αντίστροφο), οπότε η αγορά ενισχυτή για ηλεκτρική κιθάρα δεν λύνει το πρόβλημα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexRHCP

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για παλια ακουστικη
« Απάντηση #6 στις: 21/12/12, 11:30 »
Den eixa idea oti xreiazetai diaforetiko enisxuth. Euxaristw gia th voh8eia,loika 8a meinei opws einai
(sorry gia ta greeklish,exei provlhma to plhktrologio)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
3672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/06, 20:26
από Stergios Kourou
16 Απαντήσεις
4715 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/06, 14:38
από geni
4 Απαντήσεις
2666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/06, 12:33
από μεσίτης ύλης και μη
7 Απαντήσεις
2692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/11/07, 20:12
από alexandra*
26 Απαντήσεις
8454 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/10, 14:51
από Stinky
0 Απαντήσεις
1173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/10, 07:27
από Χρήστοςφλ
10 Απαντήσεις
3595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/10, 15:43
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/11, 01:05
από Ibanezακιας
0 Απαντήσεις
1551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/17, 18:41
από ivikos
1 Απαντήσεις
1028 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/22, 23:06
από panixgr