Αποστολέας Θέμα: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...  (Αναγνώστηκε 16393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Λοιπον αυτο ειναι κατι που εχω ακουσει πολλες φορες και σημερα δεν αντεξα αλλο.Ηρθε μια παρεα Φινλανδων και με ρωτησε αν ξερω μια ροκ μπαντα..τους πυξ λαξ(εδω γελανε..).Και καλα οι ξενοι..οτι ακουσουν λενε.Ομως μου εχουν αναφερει συχνα τους Πυξ λαξ ως ροκ συγκροτημα.Ενταξει λεω..καποια κομματια εχουν ροκ ακουσμα..αλλα δεν ειναι ροκ.Εχω αρκετα αλμπουμ τους..κυριως τα πρωτα..μου αρεσουν παρα το γεγονος οτι τους κραζουνε για διαφορους λογους..αλλα ροκ δεν ειναι.Τι αποψη εχετε επι του θεματος?Μηπως ειμαι παραλογος? ???
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #1 στις: 23/10/06, 17:31 »
 Ρε Μάνο, για να παίξεις ροκ, πρέπει πρώτα απ' όλα να παίζεις μουσική. Και τι σχέση έχουν γενικά με τη μουσική οι "Πυξ Λαξ" για να θεωρούνται μετά ειδικά ροκ?  ;D  :-X

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #2 στις: 23/10/06, 17:36 »
Εμενα προσωπικα μου αρεσουν οι Πυξ λαξ..παρα το γεγονος οτι εχουν ευκολα κομματια.Δεν συμφωνω οτι δεν ξερουν μουσικη..για αυτο που παιζουν(η μαλλον επαιζαν) , το οποιο ναι ειναι ευκολο..ειναι καλοι..και τα κομματια τους εχουν αγαπηθει αρκετα νομιζω απο πολυ κοσμο οπως και απο επιδοξους κιθαριστες.Απλα δεν τους βρισκω τοσο ροκ ρε παιδια..
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος tzamrock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rock is a way of life
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #3 στις: 23/10/06, 17:43 »
rock ειναι κ το ρεμπετικο το ξερετε?..οι Πυξ Λαξ ειναι rock κ σαφεστατα ξερουν απο μουσικη..rock ειναι ενας ευρυτερος τροπος ζωης κ οχι 5,10,100 συγκεκριμενα συγκροτηματα...
αμαν...ολες all star φορανε...

Αποσυνδεδεμένος Yngwie who?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Άντρας
  • Born 2 lose, Live 2 win...
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #4 στις: 23/10/06, 17:46 »
Το μόνο που έχω να πω είναι ότι οι Πυξ Λαξ είναι το ροκ άλλοθι των σκυλάδων...Και για να το κάνω πιο λιανά,εννοώ ότι κάθε σκυλί που θέλει τάχαμου να πει ότι ακούει κάτι πιο έντεχνο και ροκίζον αναφέρεται σ' αυτούς.'Όταν ακούσει όμως το νέο σκυλοτράγουδο της Βίσση,ανεβαίνει στα τραπέζια...Δεν ξεχνάω δε,με ποιο τραγούδι έκαναν την πρώτη μεγάλη επιτυχία τους και ποιος μέγας λαικοσκυλάς με χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια το ερμήνευσε αξέχαστα :P
Time,time,time again ,I'm just looking for a friend
but noone seems to be around just this monkey that I found
Still he is my only friend...and tonight he grins again!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #5 στις: 23/10/06, 17:47 »
Mε αυτην την ευρυτερη εννοια του ροκ παλι δεν συμφωνω για τους Πυξ λαξ.Δεν θυμαμαι να καναν καμια επανασταση οι πυξ λαξ.Εχω την εντυπωση οτι το ροκ μιλαει για την ελευθερια,την αγαπη,την ανεξαρτησια κλπ και θιγει πολλα θεματα..αλλα βασικο στοιχειο του ειναι οτι ειναι κ "επαναστατικο".
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #6 στις: 23/10/06, 17:50 »
 
..οι Πυξ Λαξ ειναι rock κ σαφεστατα ξερουν απο μουσικη..r


Μπορεί μουσική να ξέρουνε, αλλά μουσική δεν παίξανε ποτέ!


 Τέλος πάντων και πέρα από την πλάκα, ροκ ορίζει ο καθένας ό,τι θέλει σύμφωνα με τα δικά του γούστα. Σίγουρα είχαν αρκετά τραγούδια με έντονο το ροκ στοιχείο,ειδικά στον τελευταίο τους δίσκο, ο οποίος ήταν και ο μοναδικός που μου έρεσε

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #7 στις: 23/10/06, 17:57 »
rock ειναι κ το ρεμπετικο το ξερετε?..οι Πυξ Λαξ ειναι rock κ σαφεστατα ξερουν απο μουσικη..rock ειναι ενας ευρυτερος τροπος ζωης κ οχι 5,10,100 συγκεκριμενα συγκροτηματα...
ΡΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ
1.Ροκ ειναι κ το ρεμπετικο
Γιατι ειναι ροκ το ρεμπετικο?
2.Ροκ ειναι ενας ευρτερος τροπος ζωης
Αυτο ποτε δεν το καταλαβα..δλδ αναιρουμε την εννοια ροκ μουσικη..Ροκ τροπος ζωης=? επαναστασεις?ναρκωτικα?τι τελος παντων?
3.5,10,100 ροκ συγκροτηματα
για μενα αυτα ειναι ροκ

Οι πυξ λαξ?ενταξει ποτε δεν τους συμπαθουσα ποτε ομως δεν τους ειχα ψαξει ενδελεχως.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #8 στις: 23/10/06, 18:09 »
Τι θα πει ότι το rock είναι ένας ευρύτερος τρόπος ζωής ?  ???
Ποιος το καθορίζει αυτό ???  ???
Δηλαδή ένας γιάπις που είναι όλη μέρα στο γραφείο με την γραβάτα και το παντελόνι με την τσάκιση αλλά το βράδυ jamarei με τα φιλαράκια του και το γουστάρει..τι είναι?...αυτόν που τον κατατάσεται?
Αυτή την καραμέλα του rock τρόπου ζωής πρέπει να την φτύσουμε κάποια στιγμή.
Δεν υιοθετούμε ένα τρόπο ζωής για να αποκτήσουμε την ταμπέλα του rocka ή οτιδήποτε άλλο.Το θέμα είναι πως νιώθει ο καθένας μέσα
του.
Όσον αφορά για το αν οι Πυξ Λαξ γνώριζαν από μουσική έχω να πω τούτο:ο Μάνος Ξυδούς σίγουρα γνώριζε,για τους υπόλοιπους θα σας γελάσω.Τώρα γιατί έγραφε μόνο σε 2 κλίμακες...ρωτήστε τον ίδιο...θα ήταν οι αγαπημένες του φαίνεται...ξέρω γω?

Φιλικά
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #9 στις: 23/10/06, 18:11 »
οι πυξ λαξ δεν είναι τίποτα...δεν υπάρχει ένας σαφής όρος για να περιγράψεις το συγκρότημα καθώς στην πορεία τους άλλαζαν από χρόνο σε χρόνο, από δίσκο σε δίσκο, από τραγούδι σε τραγούδι...ροκ κομμάτια έγραψαν αν και όχι πολλά. Έγραψαν πολλές μπαλλάντες, αρκετά λαϊκά, κάποια pop ίσως και πολλά τραγούδια που θα ονομάζαμε σήμερα έντεχνα. Γενικά ήταν μια μπασταρδεμένη κατάσταση και επιρροές και αντιγραφές από οτιδήποτε. Οι 3 βασικοί μουσική των πυξ λαξ είναι τόσο διαφορετικοί μεταξύ τους και προφανώς εκεί οφείλεται αυτή η μουσική βόλτα που έκαναν τόσα χρόνια. Προσωπικά τους αντιπαθώ και δεν αντέχω πλέον να τους ακούω με εξαίρεση ελάχιστα τραγούδια. Ομολογώ πάντως πως στην εφηβεία μου είχαν τον ρόλο τους στα ακούσματα μου. Επίσης ο μόνος που ξεχωρίζω από αυτούς είναι ο Μάνος Ξυδούς.

Αποσυνδεδεμένος tzamrock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rock is a way of life
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #10 στις: 23/10/06, 18:16 »
δεν φτανει να ακους rock για να θεωρηθεις "rock".rock σημαινει να μην λες ναι σε οτι σου πλασαρουν, να σκεφτεσαι πριν κανεις οτιδηποτε...να...να...να...το οτι δουλευεις σε μια μεγαλη εταιρεια ,σε καποιο γραφειο δεν σημαινει οτι δεν εισαι rock...
τα ναρκωτικα δεν ειναι rock απλα οι περισσοτεροι rock αστερες ηταν ναρκωμανης γιατι ποτε δεν μπορεσαν να αντεξουν την πραγματικοτητα..αυτο ομως δεν ειναι λυση..
το rock ειναι μια συνεχεια του ρεμπερτικου...ψαξτο κ θα το δεις οτι ετσι ειναι...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/10/06, 18:18 από tzamrock »
αμαν...ολες all star φορανε...

Αποσυνδεδεμένος ilektrojohn

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
  • Φύλο: Άντρας
  • Κ γω...ενας κομπαρσος στη ζωη μου...
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #11 στις: 23/10/06, 18:18 »
Mε αυτην την ευρυτερη εννοια του ροκ παλι δεν συμφωνω για τους Πυξ λαξ.Δεν θυμαμαι να καναν καμια επανασταση οι πυξ λαξ.Εχω την εντυπωση οτι το ροκ μιλαει για την ελευθερια,την αγαπη,την ανεξαρτησια κλπ και θιγει πολλα θεματα..αλλα βασικο στοιχειο του ειναι οτι ειναι κ "επαναστατικο".
Δεν θα απαντησω αν ειναι ροκ οι πυξ λαξ, γιατι πραγματικα δεν με ενδιαφερει. Οταν θελω να ακουσω κατι το ακουω γιατι μ'αρεσει και οχι γιατι ειναο ροκ - ποπ γουατεβερ .Δηλαδη αυτη η μανια να κατηγοριοποιησουμε τη μουσικη που ακουμε δεν μπορω να την καταλαβω. Δεν μπορω ν ακαταλαβω γιατι οι δηθεν ψαγμενοι ροκαδες , συγχεουν το "ακουω οτι μ'αρεσει" με το "ακουω σκυλαδικα και ντρεπομαι να το ομολογησω" .
Φιλτατε bassman, αν καθε συγκροτημα που θεωρεις ροκ ειχε κανει κ απο μια επανασταση, θα ζουσαμε σε εναν πολυ διαφορετικο μουσικο κοσμο...
Εκτος και αν δεχομαστε οτι ροκ = woodstock , οποτε μαζι σου
Κορώνα γράμματα η ζωή, κι εγώ έχασα το κέρμα...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #12 στις: 23/10/06, 18:35 »
δεν ξερω..ναπω την αληθεια και εγω οτσν το ακουω κατι θιγεται μεσα μου. Αλλα οπως και ν ατο κανει κανεις..δεν μπορεις να πεις ελαφρα την καρδια τι ειναι καποιος που εχει τοσα χρονι αμουσικη πορεια, που εχει γραψει τοσα κομματια, εχει προωθησει τοση μουσικη με την ευρυτερη εννοια που εχει φιλοξενησει πολλους ( και ροκ) καλλιτεχνες και γενικα εχει τοσο μεγαλο εργο. Με την ιδιαιετεροτητα της συνθεσης τους εγω πιστευω οτι ναι. Υπηρξαν και ροκ. Μπορει να μην είναι το κυριο στοιχειο τους και αδικα να κατηγοριοποιουνται ως ροκ, αλλα ναι. αν πει καποιος οτι ειναι ροκ, θα πρεπει να παραδεχτω εν μερει οτι εχει δικιο.Αυτα απο μενα.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #13 στις: 23/10/06, 18:38 »
Φίλε tzamrock έχεις βλέπω μία εμμονή με τις ταμπέλες. :)
Rock δεν είναι τίποτα,δεν σημαίνει τίποτα.Δεν χρειάζεται να λες όχι σε χίλια πράγματα και ναι σε άλλα τόσα για να είσαι rock.
Το rock είναι ένα είδος μουσικής και τίποτε άλλο.
Δηλαδή ακούς ένα συγκρότημα βάσει της ταμπέλας που του έχει αποδοθεί?
Αν π.χ ακούσεις ένα συγκρότημα για πρώτη φορά και θες να αγοράσεις τον δίσκο του (δεν ρωτάω μόνο εσένα φίλε,ούτε σου ''επιτίθεμαι''προσωπικά,χωρίς παρεξήγηση πάντα  ;) )πριν τον αγοράσεις ρωτάς εάν είναι rock και μετά αποφασίζεις?

Το θέμα όπως όλοι καταλαβαίνετε είναι πολύ μεγάλο,μπορεί να συζητιέται επί χρόνια και άκρη να μην βγει.
Η μουσική είναι τέχνη.Υπάρχει η ''φτηνή'' τέχνη υπάρχει και η ''ακριβή'' τέχνη.Πάντα όμως μιλάμε για μουσική,για τέχνη.
Αυτός που ακούει λαικά δεν υστερεί έναντι αυτού που ακούει rock π.χ .
Γιατί με το ίδιο σκεπτικό και αυτός που ακούει rock θα έπρεπε να υστερεί έναντι αυτού που ακούει jazz.
To πιάσατε το υπονοούμενο ? ;D

Η μουσική είναι ΜΙΑ.

Φιλικά
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος tzamrock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rock is a way of life
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #14 στις: 23/10/06, 18:50 »
το οτι διαφωνουμε για το τι ειναι rock ειναι γεγονος...το οτι δεν μαρεσουν οι ταμπελες ειναι επισης γεγονος γιαυτο ειπα οτι το rock ειναι τροπος ζωης κ οχι απλα καποια συγκροτηματα η ενα ειδος μουσικης...
ποτε δεν ειπα οτι καποιος ειναι κατωτερος απο μενα λογο διαφορετικού τροπου ζωης...ο καθενας επιλεγει τι θελει...
δεν θα συνεχισω το μπλα μπλα γιατι ηδη ξεφυγαμε απο το θεμα του topic...
αμαν...ολες all star φορανε...

Αποσυνδεδεμένος kyklotron

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 97
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #15 στις: 23/10/06, 18:54 »
Άντε πάλι τα ίδια με τον τρόπο ζωής  ;D ;D ;D ;D

Λοιπόν θέλω από αύριο να γίνω rockas.
tzamrock πες μου σε παρακαλώ πως πρέπει να ζω  :o
I hear a blues riff in the still of the night.
Is that you little boy blues?
Your cross was found on some faraway hill,
They say where wild flowers grow.
Are you up there somewhere playing your blues?
Oh Lord I think I know . . .

Αποσυνδεδεμένος Πελαργός

  • Ασσασινος κατοικος Κιθαρισταν
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 266
  • Φύλο: Άντρας
  • Το Πετρωμενον Φαγειν Αδυνατον
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #16 στις: 24/10/06, 00:30 »
Αν καταφερουμε να ορισουμε τι ειναι ροκ ας προσπαθησουμε μετα να ενταξουμε η να αποκλεισουμε τους κλωτσουμπουνιδη (κατι τετοιο δε σημαινει Πυξ-Βλαξ?) απο αυτο.Καθως ομως ειναι ολιιιιιγον τι δυσκολο να πουμε τι ειναι ροκ απο οτι φαινεται ας τους αφησουμε στη ροκ ησυχια τους.

Αυτο που θα μπορουσαμε να κανουμε ειναι να τους κατηγοριοποιησουμε συγκρινομενους με αλλα συγκροτηματα που μαλλον ολοι δεχομαστε (το γιατι μαλλον αγνωστο) οτι οριζουν το ελληνικο (τουλαχιστον) ροκ οπως π.χ. τις Τρυπες ή την ελληνικη ποπ οπως οι ΟΝΕ  ;D η την περιφημη εντεχνη  ??? οπως οι .... ποιο συγκροτημα αραγε?Μηπως οι ιδιοι?
το ΕΙΝΑΙ ειναι αβασταχτα ελαφρυ

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #17 στις: 24/10/06, 00:47 »
[...]δεν υπάρχει ένας σαφής όρος για να περιγράψεις το συγκρότημα καθώς στην πορεία τους άλλαζαν από χρόνο σε χρόνο, από δίσκο σε δίσκο[...]
Δεν έχω παρά να συμφωνήσω. Ξεκίνησαν με τα πρόσχαρα ποπ τραγουδάκια (κάπου θυμάμαι και το αλήστου μνήμης "χάι εσύ, μούτρα εγώ" κτλ) των πρώτων δίσκων, έπειτα στροφή προς λαϊκούς και λαϊκοφανείς δρόμους (Ασ'την Να Λέει θέλοντος και πωλήσεων επιτρέποντος), και απ' το '96 το tempo χαμήλωσε και οι στίχοι μαύρισαν για να φτάσουν στη Στίλβη, με τις καλύτερες των προθέσεων, χωρίς να τις τηρήσουν, μια και από τότε το όλο concept "τα-μαύρα-της-ψυχής-μου-τραγουδώ" μπήκε στο replay.
Tώρα το ότι το μεγάλο άνοιγμα στο κοινό ήρθε με τον παραπάνω δίσκο, ο οποίος αντλούσε στοιχεία από τη ροκ παράδοση, δεν τους καθιστά απαραίτητα ένα ροκ συγκρότημα (ή "έντεχνο" ροκ, για να χρησιμοποιήσω την ταμπέλα που τους ακολουθούσε, κατά το "έντεχνη" ποπ για τον Χατζηγιάννη, το "έντεχνο" λαϊκό για το Μητροπάνο, και τα λοιπά "έντεχνο/η"-κάτι χαριτωμένα).
Έγραψαν ορισμένα άξια τραγούδια, κυρίως συνεργαζόμενοι, όπως και ασημαντότητες και παντελώς αδιάφορα (όταν το γύρισαν στο franchising, με τον καθένα ο ίδιος να τα γράφει, ο ίδιος να τα λέει, υπό τη σκεπή του συγκροτήματος, ασχέτως αν το "μασίφ" αποτέλεσμα χώλαινε κατα πολύ στην ερμηνεία στον έναν ή στις συνθετικές ικανότητες στον άλλον). Και πλέον, ήταν δεν ήταν "ροκ" [μη με φοβάσαι...(?)], μας έχουν αφήσει χρόνους...


Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #18 στις: 24/10/06, 09:24 »
δεν ξερω αν ηταν ροκ η οχι αλλα ΦΤΑΝΕΙΙΙΙΙ!!!ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΩΝ ΜΟΥΡΤΖΟΥΦΛΗΔΩΝ ΕΡΩΤΟΑΠΟΓΟΗΤΕΥΜΕΝΩΝ ΜΕ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΚΛΑΙΝΕ Κ ΜΙΖΕΡΙΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ!!! >:(τα πα κ ησυχασα..Οχι μαμα δεν θελω ζαχαρη στο εβαπορε μου ::) ;D
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος lumi

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Ασ' το όνειρο αληθινό, αφού χτυπά η καρδιά μου.."
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #19 στις: 24/10/06, 10:13 »
Να πω την πικρή μου αλήθεια, ποτέ δεν κατάλαβα όλο αυτό το διάχυτο "μένος" ενάντια στους Πυξ Λαξ που πάντα ανακυκλωνόταν στα εξής θέματα, χωρίς ιδιαίτερη σειρά αξιολόγησης:

(1) δεν είναι ροκ, είναι ποπ / λαϊκοί / τυχάρπαστοι
(2) δεν ξέρουν να παίζουν μουσική, παίζουν όλο τα ίδια ακόρντα
(3) όλο διαλύονται αυτοί ρε!
(4) για τα φράγκα γίνονται όλα!

Καταρχάς, θα συμφωνήσω ότι ταμπέλες στη μουσική δεν πρέπει να μπαίνουν. Απ' τη στιγμή που εγώ ακούω ένα τραγούδι και το γουστάρω, δεν πα να λέγεται ροκ, δεν πα να λέγεται ποπ, δεν πα να λέγεται jazz. Το θέμα είναι ένα τραγούδι να σου αφήνει κάτι, μια αίσθηση, να σ' αρέσει. Μη τα αναγάγουμε όλα σε επιστήμη ρε παιδιά, έλεος. Ροκ και να 'χαμε να λέγαμε. Θα πρέπει να το γυρίσουμε σε στυλ εφηβικού περιοδικού, Europe εναντίον Bon Jovi και δε συμμαζεύεται και νομίζω ότι λίγο παραπάνω μυαλό απ' αυτό διαθέτουμε. Γιατί ντε και καλά να εντάξουμε ένα συγκρότημα σε ένα είδος; Το θέμα είναι αν το γουστάρουμε ή όχι.

Και το θέμα με τα ακόρντα και το "δεν ξέρουν να παίζουν μουσική" εκεί νομίζω ότι υπάγεται: στο αν τελικά το γουστάρει το αυτί του καθενός. Εμένα προσωπικά μ' αρέσανε πολύ οι Πυξ Λαξ - ναι, έχουν βγάλει και χοντρές πατάτες, αλλά έχουν βγάλει και πολύ καλά τραγούδια. Τώρα το αν το στυλ τους αρέσει ή δεν αρέσει είναι άλλο θέμα. Αλλά ότι ξέρανε να παίζουν μουσική, δεν νομίζω ότι χρειάζεται απόδειξη, για όνομα Θεού. Και δε μιλάω μόνο για τη βασική τριπλέτα των τραγουδιστών, μιλάω και για τη μπάντα. Γιατί το ξεχνάμε όλοι ότι οι Πυξ Λαξ ήταν συγκρότημα και όχι χορωδία.

Τώρα το επιχείρημα ότι είναι το άλλοθι των σκυλάδων... Κάθε συγκρότημα έχει διάφορους ακροατές που έχουν διάφορα ακούσματα - με την εξαίρεση ας πούμε ίσως κάποιων heavy metal ή hard rock συγκροτημάτων που εκεί όντως υπάρχει μια πόλωση, ίσως λόγω και του νεαρότερου των ηλικιών των ακροατών. Αλλά δεν μπορεί ο ακροατής σου να σε χαρακτηρίζει, ποτέ δεν το πίστεψα αυτό. Και στο φινάλε δηλαδή, με τι δικαίωμα σχηματίζουμε εμείς όλη αυτή την ελιτίστικη άποψη της ροκ μουσικής που αμπαρώνει τις πόρτες στους "ακάθαρτους" που θα ακούνε και άλλα είδη μουσικής και ανάμεσα σ' αυτά και τα σκυλάδικα; Εμείς είμαστε οι έξυπνοι κι όλοι οι υπόλοιποι είναι υποδεέστεροι δηλαδή;

Ας ανοιχτούμε λίγο παραπάνω κι ας μη μένουμε κολλημένοι.

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #20 στις: 24/10/06, 10:20 »
Καλά από πότε η μουσική πρέπει να είναι πολύπλοκη και δύσκολη για να είναι ποιοτική; Μήπως οι Stones ή οι Who παίξαν πολύπλοκη μουσική; Το ρόκ ώς είδος λαικής μουσικής είναι και θα είναι απλό γιατί απευθύνεται στις μάζες και όχι σε κάποιες ελίτ. Όσοι ψάχνουν για σύνθετα ακούσματα ας κοιτάξουν αλλού (κλασική, τζάζ και άλλα). Τώρα βέβαια αν η ΠΥΞ ΛΑΞ είναι ρόκ δεν έχει καμία σημασία. Το σημαντικό είναι ότι κάποια κομμάτια τους θα ζούν για αρκετό καιρό ακόμη και θα τραγουδιούνται από τις παρέες. Γενικώς ήταν και είναι αξιοπρεπείς (και αυτοί και τα τραγούδια τους), μακριά από τις γνωστές βλακείες της δημοσιότητας (σκάνδαλα, γκομενιλίκια και άλλα) ενώ πάντα σέβονταν το κοινό τους (τουλάχιστον αυτό έζησα σε συναυλίες τους που πήγα).
Αυτά έχουν πλέον σημασία, γιατί τα υπόλοιπα περί επαναστατών και ειδικού τρόπου ζωής των ροκάδων εν έτει 2006 αφορούν μάλλον κάποια undeground συγκροτήματα και μόνο. Όταν υπογράφεις σε πολυεθνική συμβόλαιο δεν μπορείς να το παίζεις επαναστάτης.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος tzamrock

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • rock is a way of life
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #21 στις: 24/10/06, 17:03 »
ειναι ωραια η θαλασσα γιατι κινειται παντα..
αμαν...ολες all star φορανε...

Αποσυνδεδεμένος V for Vasilis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #22 στις: 25/10/06, 15:30 »
Καλά, αν είναι να αρχίσουμε συζήτηση για το τι είναι "rock" και τι όχι,
δεν θα καταλήξουμε πουθενά.
Κάποτε κάποιος χαρακτήρισε τους ΠΥΞ ΛΑΞ "φοιτητική" μουσική.
Νομίζω έπεσε μέσα.
Δυο-τρεις Rockίζουσες φόρμες, μπαλλάντες των δύο συγχορδιών,
στιχάκια νεορομαντικά,με κάποιες "ακαταλαβίστικες" πινελιές,
έτσι για να έχουμε και το άλλοθι του "ψαγμένου".
Θα ήθελαν πολύ να γίνουν Κατσιμιχαίοι στην θέση των Κατσιμιχαίων...
αλλά...μπααα...
 :D 8) :D


Τα πράγματα που κατέχεις, τελικά σε κατέχουν...

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #23 στις: 25/10/06, 16:03 »
Ειτε ειναι ροκ ειτε οχι, ειτε ηξεραν μουσικη ειτε οχι, ειτε ηταν κλαψιαρηδες ειτε οχι, ειτε ο,τι εκαναν ηταν για τα λεφτα ειτε οχι, οφειλουμε να παραδεχτουμε οτι αποτελεσαν ενα συγκροτημα που αγαπηθηκε πολυ απο τον κοσμο (το να γεμιζεις το Λυκαβηττο 3 φορες σε ενα καλοκαιρι δεν ειναι και λιγο...), που αφησε τραγουδια τα οποια θα παιζονται για αρκετο καιρο ακομα και που αφησε μια ισχυρη επιδραση στην ελληνικη μουσικη σκηνη.
Τωρα αν σε καποιους δεν αρεσουν, οκ παω πασο (σε πολλους ροκαδες δεν αρεσουν και τα Διαφανα Κρινα, τι παει να πει αυτο?Οτι δεν αξιζουν?) αλλα δεν μπορουμε να ακυρωνουμε την πορεια τους με ενα στεγνο "δεν ξερουν μουσικη".Περασαν και καλως κακως κατι αφησαν.
Παντως θεωρω οτι αποτελουν προπαρασκευαστηκο βημα για να "κατανοησει" πιο συνθετα συγκροτηματα.Πχ συνηθως πορωμενοι με τους Πυξ Λαξ ειναι ηλικιας 13-16, μετα καταλαβαινουν τη ρηχοτητα των στιχων (παρα το βαρυσημαντο υφος) και την απλοτητα της μουσικης και προχωρουν παρακατω.Αλλα μεσα απο αυτη τη διεργασια μπαινουν στο τριπακι να αναλυσουν τους στιχους, να προσεξουν περισσοτερο τη μελωδια.Οποτε οταν αυτοι ακουσουν Τρυπες πχ, θα μπορεσουν πιο ευκολα να μπουν στο πνευμα.Ενω αμα δωσεις σε εναν μεσο 13χρονο να ακουσει Τρυπες -και δε μιλαω για τα σμας χιτς τους οπως Τρενο, Χαρτινο Τσιρκο, Ταξιδιαρα ψυχη οσοι ακουτε καταλαβαινετε- το πιθανοτερο ειναι να μην καταλαβει σχεδον τιποτα.  
Προσωπικα δεν τους θεωρω και τελειους, αλλα ορισμενα τραγουδια τους μου αρεσουν και εχω παει σε συναυλιες τους.Στο κατω κατω θεμα γουστου ειναι

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΕΛΕΟΣ!Οι Πυξ λαξ ΔΕΝ ειναι ροκ...
« Απάντηση #24 στις: 25/10/06, 16:19 »
Να και αν είναι ροκ να και αν δεν είναι!! Προσωπικά τους έχω βαρεθεί. Σίγουρα βγάλανε ωραία κομμάτια και που αντέχουν ακόμα στο χρόνο αλλά κατάντησαν βαρετοί.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
142 Απαντήσεις
76572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 19:40
από Lo.Lee.Ta
12 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/06, 17:43
από Stergios Kourou
18 Απαντήσεις
4754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/07, 23:34
από συννεφάκι
7 Απαντήσεις
5401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 21:01
από zoltan
69 Απαντήσεις
70579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/11, 16:39
από kyriakos_t
32 Απαντήσεις
39681 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/10, 15:22
από mdare
14 Απαντήσεις
3719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/08, 20:44
από MISTREATED
21 Απαντήσεις
7928 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/13, 16:48
από STEFANOS604
4 Απαντήσεις
3276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/14, 10:31
από RedWhite83
3 Απαντήσεις
3841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/17, 14:12
από Βραζίλης