Αποστολέας Θέμα: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?  (Αναγνώστηκε 31663 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex68

  • Ο μπαγλαμάς
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 421
  • Φύλο: Άντρας
  • e, loipon nai
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #25 στις: 01/10/07, 10:13 »
Λοιπόν,θέλω να καταγγείλω ότι κάποιος αγαπητός - κατα τα άλλα - συντονιστής
αφαίρεσε απροκάλυπτα και φασιστικά τα ειρωνικά μου σχόλια ... μουχαχαχαχα
αστείο είναι μη βαράτε


Αγαπητοί συνφορουμίτες αυτό που εκπλήσει , είναι η απουσία της αίσθησης του χώρου
στον οποίο προβάλεται, αυτή , η ευαίσθητη εσωτερική ανάγκη λογοτεχνικής έκφρασης με ποίηση με στίχο με λυρισμό

όπως λέει και ο θερμόαιμος υπνοβάτης είμαστε σε ένα τεχνοκρατικό απρόσωπο χωρο μυστικής συνεύρεσης , που έχει τόσο ερωτισμό ,όσο μεταξύ των καλωδίων και του
ρεύματος ,του μικροτσιπ και της βάσης της πλακέτας κλπ

όταν λοιπόν από έναν τέτοιο χώρο λείπει η μυρωδιά του χαρτιού τα ξύσματα του μολυβιού , οι μουτζούρες και τα σχεδια στο χειρόγραφο , η παλιά καλή αλληλογραφία
με τα μειονεκτηματά της

όταν λαμβάνουμε τα όποια μνμτα μέσα από ένα κουτί αλληλογραφίας με γυάλινη οθόνη και γράφουμε πιστεύω μας σε word office με αυτόματη διόρθωση ,
κάτι έχουμε χάσει ήδη από μέσα μας και το αντικαταστήσαμε με χαρντγουεαρ

οπότε ο συμβιβασμός έχει ήδη γίνει και οι κανονισμοί λειτουργίας ενός τετοιου
χώρου διαπροσωπικών σχέσεων είναι το λιγότερο ... φίλε Νίκο

...ωραίο πράγμα να γρατζουνάς ...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #26 στις: 01/10/07, 10:17 »
Υπνοβάτης, πότε θα συνευρεθούμε μουσικά ? ?
Τα χώνεις ωραία πάντως!

Παραπάνω κάποιος Admin,μου διέγραψε το ποίημα "Λογοκρισία-Τέλος".
Αυτό είναι ένα είδος λογοκρισίας, να μην δέχεσαι το εικαστικό σχήμα αντίδρασης ενός Νεολαίου.
Άλλος δείχνει την αντίδραση του με λόγια, άλλος με στίχους, άλλος με εικόνες, άλλος σας λέει φασίστες.

Φίλε υπνοβάτης, πόσο παράξενος μπορεί να είναι ένας άνθρωπος, για να προσπαθεί να βγάλει και από τη μύγα ξύγκι ??? Αλλά, ακόμη και αν αυτό είναι θέμα άγνοιας, επειδή είναι φρέσκος στο χώρο, θα έπρεπε να ρωτάει με περίσσια ευλάβεια τις απορίες του και όχι να χαρακτηρίζει απροκάλυπτα. Αν μη τι άλλο αυτό δείχνει ανωριμότητα του επιπέδου: πρέπει να σκεφτόμαστε πριν αρχίζει να ταλαντώνεται η γλώσσα μας.

Και το τέννις δεν είναι κακό, αλλά δεν θα μπεις μέσα στην εκκλησία να παίξεις.
Και το ποδόσφαιρο δεν είναι κακό αλλά δεν θα μπείς μέσα στο μανάβικο να παίξεις.
Και το Κουν Καν δεν είναι κακό αλλα δεν θα πάρεις τα χαρτάκια στο σχολείο να παιξεις.
Και το καφεδάκι δεν είναι κακό αλλά δεν θα πίνεις καφεδάκι με στην τάξη την ώρα του μαθήματος.

Και αν όλα αυτά, είναι πάλι φασιστικά.......

Και η που**να είναι ένας πολύ κακός χαρακτηρισμός για την ζωή και δεν πιστεύω κανένας από τους μεγάλους ποιητές να την έχει αποκαλέσει που**να. Το πρώτο πράγμα που σέβονται οι ποιητές, είναι η ζωή.

Άλλωστε ποιος είναι τόσο πελώριος, ώστε να μπορεί να χαρακτηρίσει τη ζωή που**να, έστω και για καλλιτεχνικούς λόγους ? ? Όταν καταλάβεις, τι είναι η ζωή, από που ξεκίνησε, προς τα που πάει και για ποιο λόγο ζεις, και για ποιο λόγο υπάρχουν όλα αυτά τριγύρω σου, τότε ξαναέλα εδώ να μας πεις γιατί είσαι αγανακτισμένος μαζί της.

Εάν κάποιος αγανακτά και βρίζει τη ζώη χωρίς να έχει επίγνωση, νομίζετε είναι τόσο δύσκολο να αγανακτίσει και να βρίσει ως φασιστικό ένα ολόκληρο site ? ? ?

Θεόδωρε, το έγραψα με τον ανθρώπινο, κοινωνικά αποδεκτό τρόπο, για να μην ξεσπάσω πάλι σε ποιητικούς γέλωτες μετ'ακκόρντων και με διαγράψεις.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #27 στις: 01/10/07, 10:20 »
Καταρχάς να προτείνω τη μετακίνηση του θέματος, είτε στο "Λοιπά" είτε "Λάθη και προτάσεις" (χωρίς να δέχομαι προσωπικά οτι πράγματι ανήκει εκεί, είναι το μόνο μέρος εκτός κάδου πο υπιστεύω οτι μπορεί να κατηγοριοποιηθεί..)

Παιδιά λυπάμαι ειλικρινά.....
Κι ας είμαι νέο μέλος του φόρουμ κι ας μην αγωνίστηκα.....
ΚΙ ας έπρεπε να βάλω το θέμα σε άλλη "στήλη"......
Αυτό είναι το λιγότερο...
Αλλά κάποια πράγματα δεν μπορώ να τα δεχτώ.....
Δηλαδή για να δημοσιεύσω ένα ποίημα μου θα πρεπει να δεχτώ την αυτόματη, έστω λογοκρισία....
Βασικά να στο κάνω λίγο λιανά, γιατι τελικά μπορεί να παραήμουν ευγενικός: Αν θέλεις να δημοσιεύεις εδώ, είναι πολλά περισσότερα αυτά που πρέπει να δεχτείς. Είτε αυτό λέγεται λογοκρισία, είτε κριτική.(την οποία λογικά επιζητάς, αλλιώς θα έκανες ένα blog και θα είμασταν όλοι ήσυχοι)
Για αυτό σε προτρέπω, την επόμενη φορά που θα πατήσεις το ένα κουμπί, που θα λέει οτι αποδέχεσαι κάποιους όρους, να "σπαταλήσεις" λίγο χρόνο απο τη πεσιμιστική ζωή σου, και να τους διαβάσεις. Ξέρεις τί έγινε όταν πρωτοπόσταρα στο φόρουμ? Μου ήρθανε 2-3 mail τα οποία λέγανε οτι δεν πρέπει να γράφω με κεφαλαία. Σε διαβεβαιώνω οτι αν και ήμουν 16 χρονών, δεν άρχισα να ανοίγω θέματα για το πώς κάποιοι κακοί άνθρωποι δεν γουστάρουν τα πόστ μου.

Παιδιά ευχαριστώ για την ευγενή αντιπαράθεση που είχατε μαζί μου.....
Τελικά μάλλον κακώς ασχολήθηκα κι είπα κι έγώ ο ανόητος να ανεβάσω κάποιους στίχους μου.....
Ο χώρος δεν είναι φιλόξενος γι' ανθρώπους με διαφορετική οπτική της ζωής.....
Ως γνήσιος πεσιμιστής δεν προσέχω τις λέξεις....
Αν διαφορετική "οπτική της ζωής" σημαίνει "Γράφω τους κανόνες, εκεί που δεν πιάνει μελάνι,(αλλα πιάνει η λογοκρισία ;))", ναι δεν είναι φιλόξενος ο χώρος.

Στη ζωή λοιπόν υπάρχουν δυο δρόμοι...... Είτε ακολουθείς το ποτάμι είτε έχεις τ' αρχί*****α και πας κόντρα......
Είτε ωριμάζεις και γνωρίζεις πότε σε παίρνει να πάς κόντρα, και πότε σε παίρνει να κάνεις τη πάπια...Επαναστάτη μου εσυ...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος mystic

  • Είμαι Μόρτης
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • No Pain... No Gain
    • Προφίλ
    • Τουριστικός οδηγός Χαλκιδικής
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #28 στις: 01/10/07, 10:25 »
Γιατί πρέπει να αναλύετε τα πάντα ΤΟΣΟ πολύ ;

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #29 στις: 01/10/07, 10:44 »
Γιατί πρέπει να αναλύετε τα πάντα ΤΟΣΟ πολύ ;

Ελα ντε? Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.

Η απάντηση είναι ότι όποτε περνάει ένας καταπιεσμένος, απογοητευμένος, τραβάτε με και ας κλαίω τύπος, πετάει ένα ποίημα και αφού δεν δέκτηκε το ποίημα του 1028376 μηνύματα θαυμασμού στο πόνημά του, αποφάσισε να δημιουργήσει λίγο τζέτζελο απλά για να ασχολούνται μαζί του.

Βέβαια όλοι αυτοί που απάντησαν, μαζί τους και γω τσιμπήσαμε και του χαρίσαμε χρόνο από τη ζωή μας.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #30 στις: 01/10/07, 11:13 »


Εξακολουθώ να επιμένω ότι υπάρχουν χυδαίαοι άνθρωποι κι όχι χυδαίες λέξεις....
.........................

Στη ζωή λοιπόν υπάρχουν δυο δρόμοι...... Είτε ακολουθείς το ποτάμι είτε έχεις τ' αρχί*****α και πας κόντρα.....



Να συμφωνήσω και στα δυο απόλυτα.
Στο δεύτερο μονάχα έχω μια συμπλήρωση να κάνω επί της ουσίας. Όταν πηγαίνεις κόντρα χρειάζεται να υπάρχει νόημα για να μην καταλήξεις να πετροβολάς άσκοπα τον αέρα. Όχι τίποτ' άλλο δηλαδή μην παιδεύουμε τζάμπα και τα επικουρικά των γεννητικών οργάνων (  ::) !! )

Η λογοκρισία όπως την έχω αντιληφθεί εγώ να συντελείται εδώ μέσα, τα χρονάκια που φιλοξενούμαι στο χώρο, είναι λογοκρισία ασφαλείας. Ποτέ κανείς δεν προσπάθησε να "φιμώσει" το πνεύμα μου, την άποψή μου σκαιά ή όχι, κυνική ή όχι, ειρωνική ή μη.

Έχεις πράγματα να πεις Νίκο στους στίχους σου, τουλάχιστον με την αναγνωστική ματιά τη δική μου. Μην κολλάς στους τύπους γιατί αυτόματα γίνεσαι ανακόλουθος με τον εαυτό σου. Αυτοαναιρείσαι κατά κάποιον τρόπο. Ο λόγος έχει σαν στόχο την έκφραση και την επικοινωνία, αν αυτές επιτυγχάνονται τότε ποιός ο λόγος της "εξέγερσης";
"Επιβάλλουμε" (ας μου επιτραπεί η έκφραση) μια στάση ζωής με τον χαρακτήρα και τη συμπεριφορά μας όχι με γράμματα στη σειρά.

Πάρη, δε νομίζω ότι οι λόγοι που αγανάκτησε ο Νίκος είναι αυτοί που αναφέρεις.
"Τσίμπησα'' κι εγώ αλλά να σου πω... πολύ το φχαριστιέμαι όταν γίνεται μια συζήτηση που έχει ν' αφήσει κάτι έστω και θυμωμένο , έστω και οργισμένο, έστω και άδικο. Έχει ζουμί βρε αδερφέ, όχι μόνο φλούδα.... :)
Πήξαμε στο τσόφλι....
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #31 στις: 01/10/07, 12:23 »
Εντάξει ξεφύγαμε λιγάκι από το θέμα...
Σαφέστατα και σε ορισμένα πράγματα -ειδικότερα όταν έχει να κάνει με ποιήματα και τέτοιου είδους καταστάσεις- η λογοκρισία βλάπτει και το κυριότερο δεν αφήνει να εκφραστούν οι έννοιες και οι ιδέες όπως πρέπει και όπως θέλει ο ποιητής...
Αλλά άλλο το ένα και άλλο το άλλο...
Ξεφύγαμε λιγάκι από το μέτρο έχω την εντύπωση και άλλωστε...
Δεν νομίζω να αναφέρετε πουθενά στο ινετ το kithara.gr ως site
"Έκφρασης και Διακίνησης των ελεύθερων ιδεών"...
Σε λίγο θα ζητάμε και Άσυλο έχω την εντύπωση...
Τέσπα επειδή το θέμα έχει πολλές προεκτάσεις και επειδή ήδη έχουμε ξεφύγει αρκετά από το θέμα ας ηρεμήσουν τα πνεύματα...
Αγαπητέ Νίκο όμως δεν είναι τα πράγματα έτσι ακριβώς όπως τα παραθέτεις...
Καταλαβαίνω τη δυσαρέσκειά σου αλλά δεν τοποθετείσαι σωστά...
Και πίστεψέ με ...Δεν φοβόμαστε καθόλου και δεν κοιμόμαστε!!(και ας μην ειμαι admin...:)
cu
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #32 στις: 01/10/07, 16:01 »
Ρε παιδιά, βασικά χαλαρώστε λίγο και σκεφτήτε ότι έχουμε δημοκρατία και ο καθένας είναι ελεύθερος να λέει και να κάνει ότι θέλει!!!
Βέβαια και η δημοκρατία έχει κάποιους περιορισμούς που πρέπει αν όχι να τους σεβόμαστε τουλαχιστον να τους γνωρίζουμε και να γνωρίζουμε επίσης και τις συνέπεις που θα έχουμε αν δεν τους εφαρμόζουμε.
Δεν λέω ωραία θα ήταν να ζούσαμε σε ένα πολίτευμα αναρχίας ( με την κυριολεκτική έννοια της λέξης ) αλλά αυτό ουτοπικό και πρακτικά αδύνατο....

Οπότε μην κατηγορείτε κανέναν για το αν πιστεύει ότι του έγινε λογοκρισία ή όχι!

Φίλε Νίκο βασικά έπρεπε να διαβάσεις τους κανόνες και να γνωρίζεις για την αυτόματη λογοκρισία πριν στήλεις τους στίχους σου και να μην παραπονιέσαι μετά για κάτι που έπρεπε να ξέρεις...

Εκει που θα ήμουν εντελώς αντίθετος είναι η λογοκρισία σε νοήματα!!!
Δεν έχει σημασία άν την που**να την δούμε γραμένη ως π@υτάν@ ή ως π**τανα ή στα κινέζακα ως 垫铁 ή στην γλώσσα των τυφλών ως ... .. ..... .. !
Μην κολλάμε στο τι φαίνεται αλλά στο τι είναι!
Όλοι καταλαβαίνουμε πια λέξη γράφεις και ας έχει @**** και ταυτόχρονα εφαρμόζουμε τους κανόνες που υπάρχουν στη δημοκρατία του site....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος dorry_sings

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυθεντική Γεύση... Μηδέν Ζάχαρη...!!!
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #33 στις: 01/10/07, 17:12 »
+1

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #34 στις: 01/10/07, 17:37 »
Επισης να παρεμβω λίγο σε πολυ ηπιοτερο τόνο...
Το ποίημαδεν ήταν καν δικό του. Ο ανθρωπος θεώρησε οτι καποιος παρενέβη στο κομμεντ του.

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #35 στις: 01/10/07, 18:56 »
NIKOSB1972.....τα αστεράκια στην λέξη που**να αφαιρούν την ιδιότητα αυτή της ζωής; Ή σου μειώνουν τον πόνο;;;
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #36 στις: 01/10/07, 19:35 »
Ο όρος λογοκρισία για μια ενέργεια απόκρυψης της μισής λέξης είναι λάθος.

Ο σωστός είναι λεξοκρυψία. Επειδή η λέξη ντρέπεται να παρουσιάζεται γυμνή κρύβεται με δυό τρία φύλλα συκής τα οποία καλύπτουν μεν την γύμνια της αλλά από την άλλη δίνουν και έναυσμα στην φαντασία να πετάξει.

Πέρα από την πλάκα, δεν είναι εκεί το πρόβλημα. Η απόκρυψη μέρους μιας λέξεως δεν είναι λογοκρισία και η επίκληση μιας τέτοιας λέξης γι αυτήν την ενέργεια δείχνει άγνοια στην χρήση της γλώσσας, πράγμα ανεπίτρεπτο για κάποιον στιχουργό!

Άσχετα απ' αυτό έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές την λέξη που**να, πόρνη, γκόμενα, κλπ χωρίς να έχει κρυφτεί ποτέ. Από την άλλη έχω χρησιμοποιήσει την λέξη γαμέτης και έχει αποκρυβεί. Ότι έχει δηλ. την συλλαβή γαμ κρύβεται. Ακόμα και η λέξη περγ**ηνή!!! Μήπως πρέπει να γίνει κάτι γι αυτό?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #37 στις: 01/10/07, 19:39 »
Κανένας προγραμματιστικός τρόπος λογοκρισίας δεν είναι πλήρης ούτε τέλειος.
Αυτό εναπόκειται στους χρήστες και στο κατά πόσον μπορούν να συμβαδίζουν ή στο κατά πόσον μπορούν να γράφουν χωρίς λέξεις με υβριστικό ή ασεμνο περιεχόμενο.
Προφανώς πολλοί δεν μπορούν.

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #38 στις: 01/10/07, 19:54 »
Άσχετα απ' αυτό έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές την λέξη που**να, πόρνη, γκόμενα, κλπ χωρίς να έχει κρυφτεί ποτέ. Από την άλλη έχω χρησιμοποιήσει την λέξη γαμέτης και έχει αποκρυβεί. Ότι έχει δηλ. την συλλαβή γαμ κρύβεται. Ακόμα και η λέξη περγ**ηνή!!! Μήπως πρέπει να γίνει κάτι γι αυτό?


Εύστοχη παρατήρηση. Το ίδιο συμβαίνει ενίοτε και με τις λέξεις παπαρούνα, γ**ήλιος, άσκ**λος κ.ά. Πιθανολογώ πως, λόγω οικονομίας χρόνου, το σύστημα "λογοκρισίας"/"λεξικρυψίας" σχεδιάστηκε κατα τρόπο ώστε να περιέχει συλλαβές από πιθανές επίμαχες λέξεις, και όχι τις λέξεις αυτές καθαυτές - εξού κι οι "παράπλευρες απώλειες" σε αυτήν την περίπτωση.

Πάντως, πολύ κακό για το τίποτα όσον αφορά στα ποιήματα και λοιπές γραπτές δημιουργίες. Αρκεί ένα απλό shift στην αγγλική για να αντικατασταθούν ένα δύο φωνήεντα ή καποιο άλλο γράμμα και να αποφευχθούν τα (σε όσους τα θεωρούν) αντιαισθητικά αστεράκια στο λογοτεχνικό λόγο (για τον οποίο δεν ισχύει κανενός είδους ανάλογη λογοκρισία "περί ασέμνων" εδώ και πολλά χρόνια).
Παράδειγμα από ένα ποίημα του Λάγιου που είχα καταχωρήσει στο νήμα Ποίηση:

Δεν Βλέπω Τίποτ' Άλλο

Άντε γaμήσου και χάσου,
ποuτανίτσα φτιαγμένη στο Γαίηλ.
Θα κτενίσω τη νύκτα με κοκταίηλ
μολότωφ τα μαλιά σου.

Χορεύουν σ' ένα βελόνι
τρεις μονόχειρες χωροφυλάκοι·
ανοιχτοί μάς προσμένουν δυο λάκκοι,
της χαράς μου τρυγόνι.

Ο συρφετός των αχρείων
μες στα ματάκια σου ανασαίνει.
Θα ζήσω λοιπόν τη ναρκωμένη
νύχτα των Εξαρχείων.

Κι όταν η μέρα ξυπνήσει
σε μια λαμαρίνα της Μεθώνης
θα με δει, θα σε δει, να κaυλώνεις
α! στουπί στο μεθύσι.

Ίσως και να 'χεις εφεύρει
τους πεθαμένους που μας κοιτάνε.
Ήσυχα θ' αποδημήσω και θα 'ναι
πρωινό του Νοέμβρη.

Θα 'ναι στα μπαρ του Παραδείσου
νυφούλα ραντισμένη με ρύζι
η ψυχή μου· κι εκεί να σφυρίζει
θε να βρει τη δική σου.

Το φως θ' ανάψει πνοούλα,
απαλή σαν το χάδι κι η μνήμη,
και θα μοιάσει όλη η νύχτα απ' ασήμι
και θα γίνεις δροσούλα.

Αποσυνδεδεμένος NIKOSB1972

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • ....τα μάτια να μου κλέψεις για πάντα πριν χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #39 στις: 01/10/07, 20:24 »
Πάντα πίστευα ότι μέσα απ' την αντιπαράθεση μπορεί να βγει κάτι ουσιαστικό.....

Εγώ ένα θέμα άνοιξα και φυσικά δεν θα μπω στην λογική να κρίνω τα όσα γράφτηκαν.....

Η άποψη μου αυτή και δεν μπορεί κάτι να την αλάξει....

Εγώ το είπα και χθες....

Οφείλω όμως μία προωπική απάντηση σε ένα μέλος..... Και παραθέτω ακριβώς τα λεγώμενα του.



Σιγά μη σου φύγει απ τα μπατζάκια... 35 χρονών μαντράχαλος ήρθες να μας δείξεις τα αρχ**ια σου? Πως κατηγορείς έτσι αυθαίρετα κόσμο? Ξέρεις τί έχει ζήσει ο καθένας και τί δεν έχει ζήσει? Θα έβλεπες πολύ καλά τα αρχ**ια μου όπως επίσης με ένα ματι λιγότερο αν κάναμε αυτή τη συζήτηση στο δρόμο.
 Και επειδή εσύ έχεις ξεφύγει τελείως και προχώρησες να μας προσβάλεις ασχημα και χωρίς καμία αναστολή
θα υιοθετήσω το στυλάκι σου και θα σου πω πολύ απλά αυτό που λένε στο χωριο μου
"Αυτός εγέρασε μυαλό δεν έβαλε.. Εμ, δεν το ρίχνανε ξύλο όταν ήτανε μικρος..."
Όχι γιατι αν στις έβρεχε κανένας που και που να σου πω εγώ πως θα βλεπες τη ζωή με άλλη οπτική γωνία. Ο τεντυ μπόυς μου βγαλε τη ζωή που**να και το φόρουμ φασιστικό.


Υπνοβάτη η κρίση για τα γραφόμενα σου ανήκει σε όλους.....




Αποσυνδεδεμένος King Lui

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
  • Φύλο: Άντρας
  • "Have two bananas!!"
    • Προφίλ
    • King Lui
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #40 στις: 01/10/07, 20:29 »
Οφείλω όμως μία προωπική απάντηση σε ένα μέλος..... Και παραθέτω ακριβώς τα λεγώμενα του.[/i]

Αν είναι προσωπική, γιατί δεν στέλνεις προσωπικό μήνυμα?
"Experience is the name someone gives to his mistakes" - Oscar Wilde

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #41 στις: 01/10/07, 20:29 »
Πολύ καλή λύση Kain, αλλά δεν ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. Έτσι κι αλλιώς τ' αστεράκια που πιθανώς να μπαίνουν στο κείμενό μου πότε πότε είναι και η μόνη ευκαιρία για να φωτιστεί!

parlats, χοληδόχε, Νίκο1972 πρέπει να καταλάβετε ότι όταν κάποιος γράφει φορτισμένος ένα στίχο, πιθανώς να του ξεφεύγουν κουβέντες, ή και να τις βάζει επίτηδες με στόχο να αποδώσουν την φόρτιση.

Προσωπικά δεν με ενοχλεί η χρήση λέξεων της αργκώ, που έτσι κι αλλιώς τις χρησιμοποιώ στην καθημερινή  μου ζωή. Δεν θα κοκκινίσω ούτε αν τις ακούσω ούτε αν τις διαβάσω ούτε αν τις γράψω.
Κάποιους άλλους τους ενοχλεί. Ανεκτό και προσδόκιμο. Ευτυχώς που διαφωνούμε αλλιώς δεν θα υπήρχε και λόγος επικοινωνίας. Φαντάσου να συζητούσαμε και να ένιωθα σαν να ακούω τον εαυτό μου. Αφόρητα βαρετό!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος NIKOSB1972

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 27
  • Φύλο: Άντρας
  • ....τα μάτια να μου κλέψεις για πάντα πριν χαθώ...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #42 στις: 01/10/07, 20:35 »
Στάλθηκε από: King Lui

Αν είναι προσωπική, γιατί δεν στέλνεις προσωπικό μήνυμα?

Πολύ απλό είναι..... Η σιωπή κάνει τον περισσότερο θόρυβο....... Απλά ήθελα να δείξω ότι το διάβασα....

Είμαι πολύ μεγάλος για να μπαίνω σ' αυτού του είδους τις αντιπαραθέσεις....

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #43 στις: 01/10/07, 20:42 »
Γέμισε ο τόπος...... ανίκητους !!!

Αποσυνδεδεμένος Conviction

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Φύλο: Άντρας
  • λαουτιέρης
    • Προφίλ
    • Frail Conviction Band Page
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #44 στις: 01/10/07, 20:45 »

Είμαι πολύ μεγάλος για να μπαίνω σ' αυτού του είδους τις αντιπαραθέσεις....


και μόνο που το λες, (μετά από ένα τέτοιο θέμα, οπου αφού είπες την αποψή σου και μάλιστα με υπερβολικές και πομπώδεις εκφράσεις, προσβάλλοντας τους πάντες, μετά δε μπαίνεις στη διαδικασία να απαντησεις) δείχνεις οτι η συμπεριφορά σου τουλάχιστον είναι χαρακτηριστική ανώριμου παιδιου

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #45 στις: 01/10/07, 21:02 »
αποφάσισε να δημιουργήσει λίγο τζέτζελο απλά για να ασχολούνται μαζί του.

Άσε τα παιδιά να εκφραστούν πλάκα έχει.. ;D ;Eχουμε γεμίσει νούμερα ρεεεεεεεεεεεεεεεε.......
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #46 στις: 01/10/07, 21:22 »
θιεωρω οτι εσεις οι θιγμενοι εισαστε περισσοτερ προσβλητικιοι απο οτι ο νικος στο θεμα του...κανετε την τριχια τριχια..και βεβαια..αν και διαφωνω με τον νικο στο περι λογοκρισιας ή λεξοκρυψια ,οπως ευτυχως μας ενημερωσε ο παππους,εσεις με κανετε να χανω την ουσια και να βλεπω ενα πληθος το οποιο βρηκε για αλλη μια φορα την ευκαιρια να κανει την τριχα τριχια...και με κανετε οπως και πολυ αλλοι με το να μη ασχολουμε με την ουσια του θεματος αλλα με εσας που βρηκατε ευκαιρια να ξεσπασετε...αλλα χομπι δεν εχετε;...και εγω συμφωνω στο οτι καλο ειναι που υπαρχουν αστερακια ,αλλα δεν συμφωνω στα "ωριμα" παιδακια τα οποια θικτηκαν λες και ο συγγραφεας εβρισε αυτους..αυτοι οι οποιοι απαντανε λοιπον πλυν των συντονιστων και διαχειριστων μπορουν να μου πουν που ακριιβως τους προσβαλε και με τι εκφρασεις;..στο αρχικο ποστ παρακαλω..γτ μετα τα πραγμματα ξεφυγαν...και απο οτι κτλβαινω δεν επηρεασατε εμενα να ξεφυγω απο την ουσια του θεματος αλλα και πολλους αλλους που απαντησαν πιο πανω..λυπαμαι οχι για τον νικο που στεκετε σε λεπτομερειες αλλα αυτους τους οποιους βρισκουν ευκαιριες να εκτονοθουν...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #47 στις: 01/10/07, 21:47 »
Αν θες να μιλήσω για μένα , ουδέποτε θίχτηκα απο τις διάφορες λέξεις που πετάχτηκαν, απλά με ενοχλεί η κατάσταση, "Εχουμε Δημοκρατία και κάνω ότι γουστάρω".

Για να αφήσουμε στην άκρη τα περι "φασιστικού" site....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #48 στις: 01/10/07, 21:53 »
amylo, καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον θειό σου, και η προσπάθεια είναι καλή αλλά λίγη.

Ο Νικος1972 έχει αποδειχθεί ασυνεπής. Γιατί? θα σου εξηγήσω. Έχει δηλώσει ότι δεν θέλει να κρίνει κανέναν και κρίνει τους συντονιστές. Δηλώνει ότι η σιωπή κάνει τον περισσότερο θόρυβο και ανοίγει θέμα ξεκουφαίνοντας τους άλλους. Σιγά τ' αυτιά μας παιδιά. Τα χρειαζόμαστε, μας φτάνουν οι φάλτσοι που ακούμε κάθε μέρα! Δεν σας έχει πει κανείς ότι τα κεφαλαία στο διαδίκτυο ξεκουφαίνουν? Σαν τον Gregori! Ενταξει τ' ακούσαμε, πες απλά "στον papou"! Δηλώνει ότι φεύγει και δεν θέλει να μας ξαναδεί γιατί δεν τον καλύπτουμε, επαναπαυόμαστε κι εμείς ότι θα τον θάψουμε ερήμην του, και ξανάρχεται για να σχολιάσει. Διαμαρτύρεται για τ' αστεράκια και βάζει ο ίδιος αστεράκια στο κείμενό του.

Και το τελευταίο? Να δεις που θα έρθει τώρα να κρίνει εμένα που τον έκρινα.

Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΣΤΟ ΚΙΘΑΡΑ?
« Απάντηση #49 στις: 01/10/07, 21:56 »
amylo, καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον θειό σου, και η προσπάθεια είναι καλή αλλά λίγη.



δεν ειναι θειος μου καλε,πως το ξερεις εσυ ομως οτι τον φωναζω ετσι;...και δεν τον δικαιολογω..εκανε λαθος..και ειπα ξεκαθαρα διαφωνω..αλλα δεν μπορω να βλεπω παιδακια να εκτονωνοντε...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/10/07, 21:58 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
139 Απαντήσεις
57570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 00:47
από Ogun-Sotis
14 Απαντήσεις
6850 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 22:03
από Γιάννης [nOiz]
24 Απαντήσεις
9597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8490 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
11 Απαντήσεις
5112 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/07, 16:28
από Kiratzoharris
5 Απαντήσεις
3619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 03:14
από ScullShot
17 Απαντήσεις
7240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 02:04
από Jezus
51 Απαντήσεις
50945 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 20:38
από Jezus
57 Απαντήσεις
15099 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/09, 18:55
από MACMISIAS