Αποστολέας Θέμα: Εκμεταλλευση μουσικών  (Αναγνώστηκε 2556 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος THEMIS KITHARA

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Εκμεταλλευση μουσικών
« στις: 07/11/08, 22:44 »
Καλησπέρα συνάδελφοι, είμαι κιθαρίστας-τραγουδιστής και παιζω σε μαγάζια απο το 1994, η κατάσταση με τα μαγαζιά τελευταία ειναι τραγική( Ταβέρνες-Μεζεδωπολεία) . Για παράδειγμα τα λεφτά που δινουνε οι μαγαζάτορες για 5 ωρες σκότωμα ειναι 50-60 ευρώ ασε που μου εχει συμβει να μου χρωστάνε  μέχρι και  5 μεροκάματα χωρίς ποτέ να τα πάρω . Αλλοι ζητάνε μουσικούς και τους αλλάζουνε κάθε εβδομάδα (προσοχή "ΠΑΤΙΡΝΤΙ" ανω πατήσια μαγαζι 250 ατόμων) που ευτηχώς γλύτωσα απο την παγίδα. Ενας αλλος μου είπε οτι η συμφωνία θά ειναι 3 ευρώ ο πελάτης δεν   είναι να τρελλαίνεσαι. Σε οτι αφορά την εκτίμηση απέναντι στούς μουσικούς θα βρείτε ελάχιστη ανταπόκριση, ούτε φυλακισμένοι να ημασταν. Τέλος πάντων παιδία αυτή η εκμετάλλευση πρέπει να σταματήσει καταλαβαίνουμε οτι τα μαγαζία περνάνε κρίση και δεν ζητάμε παράλογα ποσά τουλάχιστον οι πιο πολλοί απο εμάς , αλλά πιστέυω οτι πρέπει να ορίσούμε καποια στάνταρ -τουλάχιστον 70 ευρώ.
Μην αφήσετε κανέναν να σας εκμεταλλέυτε εγω το πέρασα και δέν θέλω να το ξαναπεράσω.
Ευχαριστώ...



Αποσυνδεδεμένος Stoyo

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμεταλλευση μουσικών
« Απάντηση #1 στις: 08/11/08, 02:52 »
Το θεμα αυτο μπαινει ανετα και στο " Ανθρωπος και ζωη". Θα ξεφυγω λιγο απο τα μουσικα για να πω οτι συμφωνω με την αποψη του Θεμη. Αυτο ισχυει οχι μονο για τους μουσικους αλλα για πολλα επαγγελματα. Δουλεια σε εργοστασιο, πακετας, σερβιτορος και δεν συμμαζευεται με 20 ευρο το 8αρο+, χωρις ασφαλιση και ενσημα. Φυσικα υπαρχουν και καλοπληρωτες που ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα. Το θεμα ειναι οτι oσο υπαρχουν ατομα τα οποια αποδεχονται την κατασταση αυτη θα υπαρχουν και εργοδοτες που θα το εκμεταλευονται.  :-\
Η ταλαιπωρία είναι προσωρινή, τα έργα όμως μόνιμα.
Ευχαριστούμε για την κατανόησή σας!

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Εκμεταλλευση μουσικών
« Απάντηση #2 στις: 08/11/08, 03:46 »

Αυτο ισχυει οχι μονο για τους μουσικους αλλα για πολλα επαγγελματα....

Το θεμα ειναι οτι oσο υπαρχουν ατομα τα οποια αποδεχονται την κατασταση αυτη θα υπαρχουν και εργοδοτες που θα το εκμεταλευονται.  :-\


ξερω πολλους που δεν αποδεχονται αυτην την κατασταση,γι αυτο και με αυταπαρνηση τιγκαρουν καθημερινα τα καφε και τα μπαρ αντι να δουλευουν ! γιεα...ουαου!

καλα ολα αυτα..λυσεις εχουμε? η το μυαλουδακι μας εχει γινει λαπας απο την πολυ τηλεοραση?   ::)

Αποσυνδεδεμένος Ogun-Sotis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Άντρας
  • Πωτς γκένεν αυτό?
    • Προφίλ
Απ: Εκμεταλλευση μουσικών
« Απάντηση #3 στις: 08/11/08, 13:54 »
Το θεμα αυτο μπαινει ανετα και στο " Ανθρωπος και ζωη". Θα ξεφυγω λιγο απο τα μουσικα για να πω οτι συμφωνω με την αποψη του Θεμη. Αυτο ισχυει οχι μονο για τους μουσικους αλλα για πολλα επαγγελματα. Δουλεια σε εργοστασιο, πακετας, σερβιτορος και δεν συμμαζευεται με 20 ευρο το 8αρο+, χωρις ασφαλιση και ενσημα. Φυσικα υπαρχουν και καλοπληρωτες που ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα. Το θεμα ειναι οτι oσο υπαρχουν ατομα τα οποια αποδεχονται την κατασταση αυτη θα υπαρχουν και εργοδοτες που θα το εκμεταλευονται.  :-\
Και τι να κάνουν ρε Stoyo εάν δεν δουλέψουν δεν θα φάνε οπότε...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4485 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 12:57
από freemind
40 Απαντήσεις
11335 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/09, 16:16
από RoyBatty
17 Απαντήσεις
7333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/09, 16:39
από Alex_Under
3 Απαντήσεις
9379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/10, 14:34
από plusmusic
3 Απαντήσεις
8847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 04:28
από Holyshock
12 Απαντήσεις
5354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/10, 15:40
από LuNaFrEaK
70 Απαντήσεις
39573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/13, 21:36
από Fourier
3 Απαντήσεις
3591 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/10, 12:31
από master of puppets
2 Απαντήσεις
19919 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/11, 14:41
από mackay
0 Απαντήσεις
34186 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/11, 21:12
από Βραζίλης