Αποστολέας Θέμα: ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΙΑ ΔΕΞΙΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΑΡΙΣΤΕΡΗ?  (Αναγνώστηκε 7386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bandit32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing else matters
    • Προφίλ
Γειά σας, ήθελα τη γνώμη σας, είμαι αριστερόχειρας και ψάχνοντας στο ιντερνετ σε διάφορα καταστήματα, ζήτησα σε μερικά να μου πουν ποιά μοντέλα ακουστικής κιθάρας βγαίνουν σε αριστερόχειρη έκδοση, σε κάποιο κατάστημα μου είπαν πως επειδή έχω λίγες επιλογές και όχι ετοιμοπαράδοτες, κάνουν το εξής σε τέτοιες περιπτώσεις: αλλάζουν φορά στο nut, στον καβαλάρη και τις χορδές και είναι το ίδιο, το μόνο που φαίνεται είναι το pickguard που είναι προς τα πάνω.
Πείτε μου είναι όντως έτσι? Δεν υπάρχει πρόβλημα, άλλοι μου λένε ότι δεν γίνεται και δεν βγάζω άκρη. ???

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Φιλτατε...

Τυγχανει να συμπασχω και εγω στο θεμα σου σαν αριστεροχειρας χρονια τωρα.Η μετατροπη αυτη που λες γινεται σε ακουστικα οργανα...αλλα οχι παντα.Π.χ. πιστευω οτι ειναι δωρο αδωρο να εχει cutaway μια κιθαρα και να την μετατρεψεις γιατι μετα δεν σε βολευει.

Γενικα ομως..εχω ακουσει και γω οτι καποιες ακουστικες κιθαρες(π.χ. αυτες που ειναι ομοιομορφες..ανευ cutaway) μπορουν να μετατραπουν σε αριστεροχειρες..εχω ακουσει και για περιπτωσεις που η κατασκευη της κιθαρας ηταν τετοια που δεν γινοταν μετατροπη χωρις.."απωλειες".Εγω προσωπικα σου συνιστω να ψαξεις πρωτα μεσω ιντερνετ σε καποια μαγαζια του εξωτερικου..εχουν καποια ποικιλια.

δες εδω...

http://www.thomann.de/gr/lefthanded_acoustic_guitars.html

Yπομονη φιλε μου και θα βρεις κατι...
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι ρε...
αμα δν έχουν cutaway δν σε εμποδίζει τίποτα άλλο να αλλάξεις τις χορδές (και το νατ) και να την γυρίσεις την κιθάρα...ίδιο ήχο θα βγάζει! :P

αφήστε που σήμερα έμαθα για έναν μπουζουκτζή ο οποίος πιάνει σαν αριστερόχειρας το μπουζούκι αλλά οι χορδές του είναι περασμένες για δεξιόχειρα..!!!
(έτσι έμαθε ο άνθρωπος!! :P )

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
εγω που το ειχα δει αυτο σε κιθαριστα που επαιζε κ bossa-flamenco τι πω?????????? ΦΡΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!

ΑΑΑΑΑααα ειχε κ ο roger waters εναν τετοιο παλαβο... ειχε τα καντινια πανω το ατομο....
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
 Για τη μετατροπή αυτή και δεδομένου ότι η κιθάρα είναι χωρίς cutaway θα χρειαστεί αλλαγή nut (απαραίτητο) και αλλαγή ή μετατροπή καβαλάρη (για σωστό intonation). Δυστυχώς εσείς οι αριστερόχειρες είστε λιγότεροι και ως εκ τούτου έχετε λιγότερες επιλογές...
« Τελευταία τροποποίηση: 24/04/09, 14:21 από teo.gp »
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
ΑΝ αλλαξεις nut και γεφυρα που φωλιαζει μεσα ο καβαλαρης διοτι ο καβαλαρης παει καπως διαγωνια τοτε λογικα θα ναι ok....

Αποσυνδεδεμένος bandit32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing else matters
    • Προφίλ
Ενοείται ότι επιλέγεις μια κιθάρα χωρίς cutaway για να μην φαίνεται άσχημο, το μόνο που θα φαίνεται άσχημο θα είναι το picguard που θα είναι απο πάνω, το θέμα είναι ηχητικά δεν έχει διαφορά? Γιατί κάποιος μου είπε ότι υπάρχουν κάποιες κλύσεις στην κιθάρα σύμφωνα με την κατεύθυνσή της (δεξιά) και δεν είναι το ίδιο, με έχουν φρικάρει εντελώς.
Μήπως να πάρω πιάνο??

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Μήπως να πάρω πιάνο??

Γιατί όχι; Έχεις και άλλες επιλογές: φλάουτο, ντέφι, φυσαρμόνικα, κλπ.  ;D
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδιά τα pickguard ξεκολλάνε και μπορείς να βάλεις ένα για αριστερή κιθάρα!
το μόνο εύκολο!...

Αποσυνδεδεμένος bandit32

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing else matters
    • Προφίλ
Σοβαρά ξεκολάνε τα pickguard? Οπότε μπορώ να το ξεκολήσω και να πάρω ένα αριστερό που έχω δει ότι πουλάνε αλλα νόμιζα ότι είναι για κιθάρες που δεν έχουν καθόλου.

Αποσυνδεδεμένος mathanas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Ξεκολλανε αλλα αφηνει ενα ιχνος στο λουστραρισμενο ξυλο απο κατω σαν αποτυπωμα που φαινεται......

Αποσυνδεδεμένος AxlAnder

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
εγω που το ειχα δει αυτο σε κιθαριστα που επαιζε κ bossa-flamenco τι πω?????????? ΦΡΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!

ΑΑΑΑΑααα ειχε κ ο roger waters εναν τετοιο παλαβο... ειχε τα καντινια πανω το ατομο....

 :o :o :o :o :o

Αποσυνδεδεμένος theodoropoulos

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
παιδια το καπακι απο κατω εχει τα λεγομενα καμαρια.καθε κιθαρα εχει και το δικο της σχεδιο.αλλα ειναι συμμετερικα και αλλα οχι.Μερικα εχει στην μερια του μπασου απο κατω ενισχυμενα καμαρια, η καμαρια με περισσοτερο παχος.αν δειτε φωτος θα καταλαβετε.Συνεπως αν δεν εχει συμμετρικο σχημα ειναι ρισκο να επιβαρυνει κανεις με ταση  τα πιο αδυναμα αναποδογυρισμενα καμαρια των πριμων.ασε που θα χανουν και σε μπασσο στον ηχο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Όπως τα λέει ο Theodoropoulos είναι. Η κιθάρα κάτω από το καπάκι έχει ειδική σχεδίαση ακριβώς πάνω στην ιδιαιτερότητα του ήχου που θέλει ο κατασκευαστής της. Οπότε σίγουρα αλλάζει ο ήχος της. Ακόμη και το μπράτσο δεν είναι απολύτος συμμετρικό, ο κατασκευαστής το φτιάχνει ανάλογα με το αν είναι για δεξιόχειρα ή αριστερόχειρα, ώστε να τον διευκολύνει στο παίξιμο. Από την άλλη παίζει ρόλο και η τάση. Όμως έαν πρόκειται για την αγορά μιας φθηνής κιθάρας με σκοπό να μάθει κάποιος να παίζει, δεν είναι κακό να κάνεις κάποιος μια δεξιόχειρη - αριστερόχειρη. Δεν αξίζει όμως να πάρει κάποιος μια ακριβή κιθάρα και να της αλλάξει τα φώτα, ιδιαίτερα αν έχει κόλλημα με την λεπτομέρεια στον ήχο. Πάντως όταν γίνει η μετατροπή, ήχος βγαίνει και είναι μια χαρά. το ξέρω από ακουστική, κλασσική, μπουζουκι τζουρά και μπαγλαμά.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
7 Απαντήσεις
6448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/05, 16:31
από Avril
7 Απαντήσεις
10870 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/06, 19:13
από pureanalog
11 Απαντήσεις
12551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/08, 11:34
από Cuenca_60R
6 Απαντήσεις
2899 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/08, 21:52
από Justelene-Πιωμένο Κρίνο
7 Απαντήσεις
3835 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 17:20
από indie-anos laternative
0 Απαντήσεις
1711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 08:01
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/10, 15:04
από Napoleon66
8 Απαντήσεις
7764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 19:25
από Spyros Delta
6 Απαντήσεις
2956 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/11, 15:46
από Υπνοβάτης...
3 Απαντήσεις
4325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 14:44
από Vaiking