Αποστολέας Θέμα: Serj Tankian live 17/8/10 @ Terra Vibe  (Αναγνώστηκε 3028 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Serj Tankian live 17/8/10 @ Terra Vibe
« στις: 21/05/10, 00:22 »
Λεπτομέρειες: http://www.rocking.gr/article7551.php  ;D ;D ;D
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Serj Tankian live 17/8/10 @ Terra Vibe
« Απάντηση #1 στις: 21/05/10, 14:55 »
Κρίμα που δεν παίζει SOAD... Αλλά καλή τιμή εισιτηρίου!
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος SneakySneaky

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Serj Tankian live 17/8/10 @ Terra Vibe
« Απάντηση #2 στις: 21/05/10, 16:01 »
Στην ανακοίνωση λέει ότι θα παίξει και κομμάτια από SOAD.  Όπως και να'χει,  για 25 Γιουρα δεν το χάνω.  Θα λιώσουμε βέβαια...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Serj Tankian live 17/8/10 @ Terra Vibe
« Απάντηση #3 στις: 17/08/10, 14:58 »
Σήμερα λοιπόν. Δεν περιμένουμε φυσικά κομμάτια απο SOAD όπως είπε και ο ίδιος σε συνέντευξή του (άμα παίξει βέβαια θα παλαβώσουμε, αλλά δεν νομίζω). Κανένας άλλος δεν θα πάει?
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Serj Tankian live 17/8/10 @ Terra Vibe
« Απάντηση #4 στις: 18/08/10, 13:45 »
Ας αρχίσουμε από τα βασικά, δεν έπαιξε SOAD. Όπότε όσοι δεν ήρθατε και ελπίζατε να μην παίξει για να μην το χάσετε μπορείτε να χαρείτε :P

Το live ξεκίνησε με τους πάρα πολύ κεφάτους και ευδιάθετους Viza που είμαι σίγουρος ότι απέκτησαν πάρα πολλους οπαδούς χτες το βράδυ. Ο Έλληνας τραγουδιστής τους με το παρατσούκλι Κουνούπ είχε φοβερή επικοινωνία με το κοινό, πολύ δυνατή σκηνική παρουσία και με τις ελληνοαγγλικές ατάκες του για το facebook μας έστελνε :P Η μουσική τους ήταν μια μίξη αρμένικων και παραδοσιακών ελληνικών μελωδιών με metal και θυμίζουν αρκετά Serj Tankian και SOAD στα μελωδικά τους (δεν είναι τυχαίο άλλωστε που ο Serj συμμετέχει στον δίσκο τους Made in Chernobyl).

Μετά απο αναμονή 40 περίπου λεπτών βγήκε ο πολύ κεφάτος Serj χοροπηδώντας. Σε όλο το live δεν έκρυβε την χαρά του που βρισκόταν εδώ και πόσο του άρεσε που ήταν στην Ελλάδα. Το setlist του περιελάμβανε σχεδόν όλο τον πρώτο δίσκο και 4 καινούρια τραγούδια καθώς και ένα δικό του αρμένικο. Στην μπάντα συμμετείχε και 8μελής ελληνική ορχήστρα. Τα πολιτικά σχόλια δίνανε και πέρνανε και ο κόσμος έδειχνε να ανταποκρίνεται ειδικά όταν ανέφερε την κατάσταση στην Ελλάδα σχετικά το IMF. Πολύ δυναμικός και σε μεγάλα κέφια πάντως ο Serj έκανε και τον χαβαλέ του, χοροπήδαγε, μίλαγε με το κοινό, με τους μουσικούς και είχε πολύ δυνατή απόδοση.

Τι θα μπορούσε να χαλάσει αυτό το ωραίο κλίμα? Ο ήχος. Στο μεγαλύτερο μέρος της συναυλίας τραγικός και στο υπόλοιπο απλά υποφερτός. Σε κάποια σημεία τρίζανε τα ηχεία, η φωνή του Serj χανόταν στα πρώτα 2 κομμάτια, το μπάσο μπούκωνε απίστευτα, τι να πω... Όποιος ήταν ηχολήπτης θα έπρεπε να ντρέπεται πραγματικά....

Το "θέατρο" της μαλακάσας που διαφημίζανε ήταν απλά η μικρή σκηνή που παίξανε και οι Saxon πέρσυ στο rockwave... Ο κόσμος ήταν λίγος περίπου 3-4 χιλιάδες αλλά ντάξει, 15αύγουστο έχουμε λογικό.

Συνολικά ήταν μια γεμάτη συναυλία που θα μπορούσε να μεταμορφωθεί σε ένα υπέροχο αξέχαστο βράδυ αν είχε αξιοπρεπή έστω ήχο... Αλλα για 25 ευρώ...
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Serj Tankian live 17/8/10 @ Terra Vibe
« Απάντηση #5 στις: 18/08/10, 21:26 »
Πράγματι τραγικός ο ήχος χθες... :down :down :down
Κατά τα άλλα... 
Support: Visa
Η αλήθεια είναι ότι δεν γνώριζα την συγκεκριμένη μπάντα, αλλά μπορώ να πω ότι μου άρεσαν αρκετά και νομίζω πως ήτανε η καλύτερη επιλογή για το ξεκίνημα της βραδιάς.
Serj... Μες την τρελή χαρά, μπήκε στη σκηνή χοροπηδώντας, σε όλο το live χόρευε, χωρίς να κρύβει τον ενθουσιασμό του που βρισκόταν εκεί και είχε αρκετά καλή επικοινωνία με το κοινό. Βέβαια ο ήχος μας τα χάλασε... Ίσως μια συναυλία σε αυτό το στυλ θα ταίριαζε πολύ ωραία σε κάποιον κλειστό χώρο...
Ας ελπίσουμε ότι θα μας ξαναέρθει... ;D
Αυτα...

...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
4010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/07, 17:45
από Δημήτρης (Gear)
16 Απαντήσεις
6832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/09, 04:03
από Fteo
0 Απαντήσεις
1351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/09, 21:06
από Mrs Brightside
12 Απαντήσεις
6182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/12/09, 14:25
από red hot
0 Απαντήσεις
1795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/11, 08:55
από wolfgr
20 Απαντήσεις
9978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/11, 13:37
από Eagle Of Kamelot
4 Απαντήσεις
1925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/11, 22:24
από Υπνοβάτης...
11 Απαντήσεις
5155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 20:21
από master of puppets
0 Απαντήσεις
2483 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/14, 15:25
από dodgevibe
9 Απαντήσεις
2325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/22, 00:13
από BitCollector