Αποστολέας Θέμα: boss katana air, τον παρήγγειλα  (Αναγνώστηκε 4185 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
boss katana air, τον παρήγγειλα
« στις: 16/12/21, 21:31 »
καμια γνώμμη?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #1 στις: 17/12/21, 12:57 »
Το κύριο πρόβλημα που εντοπίζω σε όλους ανεξαιρέτως τους ενισχυτές αυτού του μεγέθους είναι τα πολύ μικρά ηχεία. Έχω δοκιμάσει τον Boss Katana Air, τον Positive Grid Spark 40, τον Yamaha THR30IIW και τον Vox Adio GT. Όλοι είχαν θετικά και αρνητικά σημεία και είναι τουλάχιστον επαρκείς αν αυτό που χρειάζεται κανείς είναι ένα μηχάνημα μικρό και διακριτικό για χρήση στο σπίτι, πιθανόν και σαν desktop ενισχυτής, ή ένας φορητός ενισχυτής που μπορεί να λειτουργήσει με μπαταρίες για να μεταφέρεται και να χρησιμοποιείται εύκολα όπου χρειαστεί. Εγώ τελικά έμεινα με τον Vox Adio GT, ο οποίος βρίσκω ότι είναι εύχρηστος, έχει καλή ποιότητα ήχου και ικανοποιητική ένταση. Αλλά σε τελική ανάλυση, ο ήχος που βγαίνει από ηχεία 3 ή 4 ιντσών μού αφήνει πάντα την εντύπωση ότι κάτι λείπει σε σχέση με έναν παρόμοιο ενισχυτή με ηχείο 8 ή 10 ιντσών.

Από την εμπειρία μου με το συγκεκριμένο ενισχυτή (όπως και με τον Yamaha THR), δεν βρήκα κάτι που να δικαιολογεί την τιμή του σε σχέση με άλλους ενισχυτές αυτού του είδους. Η ποιότητα των ήχων που κατάφερα να βγάλω δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο και το app δεν ήταν καθόλου εύχρηστο (τουλάχιστον όταν το δοκίμασα, πιθανόν να το έχουν βελτιώσει από τότε). Για τις δικές μου ανάγκες πάντα, θα ήταν προτιμότερο να αγοράσω τον Βoss Katana 50 και απλά να παίζω σε χαμηλότερη ένταση. To wireless δεν είναι για μένα τόσο σημαντικό, αλλά ακόμα και αν ήταν για κάποιον, θα μπορούσε να αγοράσει ξεχωριστά ένα σετ wireless transmitters, χωρίς να ξοδέψει πολύ περισσότερα απ' όσο κοστίζει εξ αρχής ο Katana Air.

Παρεμπιπτόντως, ως ενδιαφέρουσα εναλλακτική επιλογή που δεν έχω δοκιμάσει θα πρότεινα τον Mooer Hornet. Είναι πολύ φτηνότερος απ’ όλους τους παραπάνω, και διατίθεται σε διάφορες εκδόσεις ως προς το μέγεθος, το χρώμα, τις προσομοιώσεις κλπ. Το πρόβλημα με τον Hornet είναι ότι δεν λειτουργεί με μπαταρίες, αν αυτό είναι το ζητούμενο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #2 στις: 17/12/21, 15:08 »
ευχαριστω! όταν τον παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις! απο τον crate40XL που εχω απο το 1990, καλύτερος θα είναι λογικά! επίσης είναι σημαντικό το οτι μπορεί να λειτουργήσει και σαν ηχείο για πάρτυ!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #3 στις: 18/12/21, 15:19 »
ευχαριστω! όταν τον παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις! απο τον crate40XL που εχω απο το 1990, καλύτερος θα είναι λογικά! επίσης είναι σημαντικό το οτι μπορεί να λειτουργήσει και σαν ηχείο για πάρτυ!

Νομίζω ότι όλοι οι παραπάνω ενισχυτές θα είναι καλύτεροι από τον Crate. Kαι αν δεν κάνω λάθος, όλοι έχουν bluetooth, ακόμα και ο Mooer, οπότε μπορούν να χρησιμοποιηθούν και σαν ηχείο για να ακούσεις μουσική. Το θέμα είναι η ποιότητα του ήχου. Για παράδειγμα ο Spark 40 μού ακουγόταν υπερβολικά μπασάτος, ενώ ο Yamaha THR δεν είχε την ένταση που περίμενα, ούτε στην κιθάρα ούτε στo audio. Για ένα μικρό δωμάτιο θα ήταν επαρκής, αλλά όχι για κάτι περισσότερο. O Vox Adio και ο Boss ήταν ανώτεροι σε αυτό το σημείο, και σαν ένταση και σαν ποιότητα, αν και ομολογουμένως τον Boss δεν τον χρησιμοποίησα ιδιαίτερα σαν audio speaker.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #4 στις: 28/12/21, 16:47 »
Γεια, μόλις το πήρα. Ακούγεται εντάξει ως ηχείο BT, καλό για jamming, κάνει εντάξει τόνους lead για καθαρό παίξιμο ή σκληρό ροκ, αλλά οι ήχοι για μέταλ είναι χάλια. δεν μου αρεσει.
Αναρωτιέμαι, πώς μπορώ και παίρνω οκ metalica ήχους από τα ηχεία (μέσω BT) αλλά όχι καλούς ήχους riff; Οι distorted τόνοι ακούγονται ίδιας ποιότητας με τον παλιό μου crate.. σκουπίδια... Είχα παλιά θεϊκούς τόνους μέσω του boss me-25, γιατί δεν μπορεί να προσφέρει αυτό;
Φαίνεται επίσης ότι η ακύρωση θορύβου σκοτώνει το sustain  ...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #5 στις: 29/12/21, 07:22 »
Για φορητό ενισχυτακι με καλή παραμόρφωση άκου τα Roland micro cube... (Νομίζω έχει και ίδια τεχνολογία με του boss που λες, αν όχι πιο εξελιγμένη από τότε που βγήκε αυτή η πεταλιερα... )

https://www.skroutz.gr/s/8552716/Roland-Micro-Cube-GX-Mini-%CE%95%CE%BD%CE%B9%CF%83%CF%87%CF%85%CF%84%CE%AE%CF%82-%CE%97%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82-%CE%9A%CE%B9%CE%B8%CE%AC%CF%81%CE%B1%CF%82-1-x-5-3W-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%82.html


https://m.youtube.com/watch?v=sjMvUulO-bo

Εγώ βολευτηκα με ένα Blackstar fly 3 και το έχω λατρέψει... Σκέφτομαι να του προσθέσω αργότερα και άλλη μία καμπινουλα για στέρεο παίξιμο, αλλά και για χρήση ως desktop ηχεία Η/Υ...

https://m.youtube.com/watch?v=SWa3rPaIgjM
« Τελευταία τροποποίηση: 29/12/21, 07:31 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #6 στις: 30/12/21, 22:43 »
Σημερα ξοδεψα αρκετες ωρες με τα ακουστικά, και οι ηχοι ειναι καταπληκτικοί. Φτιάχνω ήχους για πλάκα. Το software ειναι της πλακας βεβαια απο το κινητό, για να αποθηκεύσω (λάθος) ένα patch απο το panel μου βγαινει η πίστη. 1/10 αστεράκια στο librarian.. δεν μπορώ να καταλάβω, στο boss me-25 μπορουσα να αποθηκεύω τα δικά μου patches για πλάκα... τι παθαίνουν τα έρμα τα προγραμματιστά και ... φτάχνουν τόσο μαπα software? καθε πέρισυ και καλύτερα. Τεσπα.
Το ερώτημα ειναι, οκ και έτσι μου κάνει, είναι ... χρησιμο θα έλεγα, με ακουστικά... γιατι με τα ηχεία οι ήχοι είναι ΤΟΣΟ χάλια?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #7 στις: 05/01/22, 13:49 »
Είναι αυτό που λέγαμε. Τα μικρά ηχεία δεν είναι ό,τι καλύτερο και δεν θα αποδώσουν σωστά τον ήχο (ειδικά όσο ανεβαίνει το gain), όσο καλή δουλειά κι αν έχουν κάνει στις προσομοιώσεις. Από την άλλη πλευρά, πολλοί από αυτούς τους μικρούς ενισχυτές ακούγονται μια χαρά με ακουστικά, γιατί όλοι σχεδόν έχουν κάποιο cab sim που βελτιώνει σημαντικά τον ήχο σε σχέση με παρόμοια μηχανήματα που κυκλοφορούσαν πριν 10 ή 20 χρόνια.

Το ερώτημα είναι, θα χρησιμοποιηθεί ο ενισχυτής κυρίως (ή και αποκλειστικά) με ακουστικά; Σε αυτή την περίπτωση, γιατί να μην πάρει κανείς μια μικρή πεταλιέρα; Έτσι θα έχει όχι μόνο πολύ περισσότερες επιλογές από προσομοιώσεις ενισχυτών, εφφέ, μνήμες, αλλά και διάφορα άλλα καλούδια όπως drums, looper κλπ. Επιπλέον θα μπορεί να φορτώσει και IRs της αρεσκείας του και να φτιάξει έτσι φανταστικούς ήχους. Και φυσικά μπορεί να τη χρησιμοποιήσεις μόνη της για εξάσκηση στο σπίτι με ακουστικά ή να την συνδέσει σε έναν ενισχυτή ή σε monitor, να την πάρει σε μια πρόβα ή ένα jam session.

Eγώ πάλι αναρωτιέμαι γιατί κανένας ενισχυτής αυτής της κατηγορίας/μεγέθους δεν έχει ένα speaker output ώστε να μπορεί να συνδεθεί με καμπίνα...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #8 στις: 05/01/22, 15:09 »
Καλη χρονια Απόλωνα

τελικά τον επιστρέφω, δεν ειναι χρησιμος για μένα, ακόμα και το brown channel στο me-25 που εχω απο το 2011 (και υπεραγαπω) ακούγεται χαλια (και με ακουστικά).

Χασαμε 25 ευρω στην επιστροφη... λίγο το κακό..

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #9 στις: 06/01/22, 07:59 »
Αν τελικά πάρεις άλλον με την επιστροφή, δοκίμασε τον Roland micro cube... Θα με θυμηθείς...

http://www.4guitar.co.uk/roland-micro-cube-gx-amp-review.asp

Επίσης, όσον αφορά αυτό που ανέφερε ο Απόλλων, ο Blackstar fly 3 που έχω, δίνει έξοδο για έξτρα καμπίνα... (Μπορεί να μην είναι το κλασικό βυσμα, αλλά η μετατροπή σε καρφί δεν θα είναι φαντάζομαι δύσκολο να γίνει)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/22, 08:18 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #10 στις: 06/01/22, 12:09 »
τελικά τον επιστρέφω, δεν ειναι χρησιμος για μένα

Έχω την αίσθηση ότι ίσως ο Positive Grid Spark 40 να είναι πιο κατάλληλος για αυτό που ψάχνεις, τουλάχιστον από πλευράς ποιότητας κιθαριστικού ήχου. Τα presets που μπορείς να κατεβάσεις μέσω του app είναι πολύ καλά. Στην πλειοψηφία τους μού φάνηκαν αρκετά πειστικά σε σχέση με τους καλλιτέχνες που ήθελαν να μιμηθούν και περιέργως οι έτοιμοι ήχοι γενικά ήταν καλύτεροι από αυτούς που κατάφερα να φτιάξω εγώ (συνήθως συμβαίνει το αντίθετο). Και το app γενικά είναι εύχρηστο, χωρίς τα προβλήματα που βρήκα στα apps άλλων ενισχυτών. Από την άλλη πλευρά, για χρήση σαν bluetooth speaker δεν μού άρεσε ιδιαίτερα, ήταν πολύ μπασάτο.


Επίσης, όσον αφορά αυτό που ανέφερε ο Απόλλων, ο Blackstar fly 3 που έχω, δίνει έξοδο για έξτρα καμπίνα...

O Blackstar Fly 3 δεν έχει speaker output, έχει "speaker-emulated output". Είναι ακριβώς αυτό που έλεγα παραπάνω, δηλαδή έξοδος με cab sim (cabinet simulation), το οποίο η Blackstar ονομάζει "speaker emulation". Ουσιαστικά δεν σού προσφέρει τίποτε παραπάνω σε σύγκριση με την έξοδο για ακουστικά οποιουδήποτε άλλου ενισχυτή και σίγουρα δεν προσφέρεται για σύνδεση με εξωτερική καμπίνα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #11 στις: 06/01/22, 16:23 »
[

O Blackstar Fly 3 δεν έχει speaker output, έχει "speaker-emulated output". Είναι ακριβώς αυτό που έλεγα παραπάνω, δηλαδή έξοδος με cab sim (cabinet simulation), το οποίο η Blackstar ονομάζει "speaker emulation". Ουσιαστικά δεν σού προσφέρει τίποτε παραπάνω σε σύγκριση με την έξοδο για ακουστικά οποιουδήποτε άλλου ενισχυτή και σίγουρα δεν προσφέρεται για σύνδεση με εξωτερική καμπίνα.

Κι όμως έχει speaker output στην πίσω πλευρά (όχι το speaker emulated / headphones output):

https://m.youtube.com/watch?v=HDkmpN7k2YI
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #12 στις: 06/01/22, 16:26 »
Σας ευχαριστω, και πάλι χρονια πολλά για τα Φωτα σήμερα.

Μάλλον θα πάω είτε προς Helix είτε προς gt-1000 , δηλ high end.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #13 στις: 06/01/22, 22:09 »
Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά!!!
Ε, αφού τελικά θα πας για πεταλιερα , θα βγάλεις πολύ ποιοτικότερο ήχο... Δες και τη Headrush set με frfr ηχείο της...

https://www.thomann.de/gr/headrush_pedalboard_bundle_set.htm

https://m.youtube.com/watch?v=UC4UaxG-1ZY
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/22, 22:17 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #14 στις: 06/01/22, 22:18 »
Ευχαριστω φαινεται τελειο. Το ηχειο 1000w  πως γινεται?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #15 στις: 07/01/22, 10:45 »
hmmm κατι αμερικανοι απο το παλιο φορουμ μου συνεστησαν :
https://static.roland.com/assets/media/pdf/SY-1000_reference_eng02_W.pdf

φαίνεται ΟΝΕΙΡΙΚΟ!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: boss katana air, τον παρήγγειλα
« Απάντηση #16 στις: 07/01/22, 18:04 »
Κι όμως έχει speaker output στην πίσω πλευρά (όχι το speaker emulated / headphones output):

https://m.youtube.com/watch?v=HDkmpN7k2YI

 :o

Έχεις δίκιο, δεν το ήξερα. Δεν θυμάμαι καν αν είχα προσέξει τη συγκεκριμένη υποδοχή όταν δοκίμασα τον ενισχυτή, αλλά σίγουρα δεν θα είχα φανταστεί ότι πρόκειται για σύνδεση καμπίνας. Περίεργη επιλογή... θα ήταν καλύτερα να είχαν βάλει μια κλασσική υποδοχή στην οποία θα μπορούσε να συνδεθεί οποιαδήποτε καμπίνα με ένα συνηθισμένο καλώδιο... ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4023 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 14:21
από random
3 Απαντήσεις
5619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/16, 14:45
από AnimaPura
52 Απαντήσεις
17287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/01/17, 06:58
από panixgr
4 Απαντήσεις
6804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/17, 22:24
από Apatilos
23 Απαντήσεις
9987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/18, 09:36
από tolisguitar12
5 Απαντήσεις
9189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/19, 22:54
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
8126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/19, 23:42
από Greenman
10 Απαντήσεις
9030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/19, 21:45
από panixgr
3 Απαντήσεις
4614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/20, 14:47
από Crazy Heart
9 Απαντήσεις
4429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/21, 15:26
από BitCollector