Αποστολέας Θέμα: Jet City amps  (Αναγνώστηκε 4337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Jet City amps
« στις: 02/07/10, 20:01 »

Moλις εδωσα τον Cornford roadhouse μου, για λογους ευελιξιας περισσοτερο. Τα 26 του κιλα ηταν προβλημα. Χρειαζομουν και παραπανω gain.


Σκεφτομαι πολυ εντονα να αγορασω τον 20Η γιατι
α) ειναι παναλαφρος,
β) αποτι διαβαζω εχει αρκετο gain
γ) ειναι στα watt που κοιταω
δ) μαρεσουν οι EL34
ε) ειναι ενας κινεζος Soldano
στ) πολυ προσιτη τιμη

Το θεμα ειναι οτι δεν τον φερνει κανεις, και θα κανω τυφλη αγορα απο thomann. Οποτε αν τον εχει καποιος η τον εχει παιξει η αποψη του θα μου ηταν πολυ χρησιμη

Eπισης, επειδη δεν παιζουν πολλα φραγκα προς το παρον, σκεφτομαι να αξιοποιησω εναν παλιο Κettner ATS 120 υβριδικο για καμπινα, που φοραει ενα 12αρι V30 Celestion, μεχρι να βρω κανα ψιλο να τσιμπισω μια 2Χ12

Eιναι καλη ιδεα η ο ηχος θα ειναι κλαφτα χαραλαμπε?

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #1 στις: 02/07/10, 20:52 »
Δε θέλω να σε αποπροσανατολίσω, αλλά μήπως να έριχνες μια ματιά...?

http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=16650
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #2 στις: 02/07/10, 22:02 »
Mιτσακε τον ειδα ρε φιλε, αλλα ουτε το ξερω το μηχανημα. Θα μου πεις οτι ουτε τον JC ξερω, αλλα οσο ναναι κατι διαβαζω.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #3 στις: 03/07/10, 00:02 »
Κι εγώ ψαχνόμουν για τον Jet City όταν ήθελα να πάρω ενισχυτή, αλλά διαπίστωσα ότι το gain του δεν ήταν αρκετά ωμό για αυτό που τον ήθελα (από βίντεο κι εγώ, γιατί ο π@π@ρας ξέχασα να τον δοκιμάσω όταν πήγα ΝΥ).

Τσέκαρε αυτά αν δεν το έκανες ήδη:





Λογικά κανένας από τους γκουρού ενισχυτών του forum θα σε βοηθήσει ουσιαστικά.  :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #4 στις: 03/07/10, 01:03 »
To Βlackheart παντως φιλε Κωστα φαινεται πολυ ωραιο μηχανηματακι και οπως φαινεται πρεπει να εχει πολυ gain :o

Νομιζω πως δεν εχεις να χασεις τιποτα και να το αγορασεις αφου ειναι σπανιο εργαλειο και μπορεις να το ξαναπουλησεις αν δε σε αρεσει στα ιδια λεφτα πανω κατω.Δες το

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #5 στις: 03/07/10, 18:10 »
Δυο πραγματα.

Εχει EL84...
Ο handsome devil δεν πολυεποιασε αντιθετα με τον μικρο αδελφο του...μηπως αυτο λεει κατι (η μηπως οχι...?)

Τριτο.

Dave Friedman mod για τον JC20H. Google it!!! Aκουσε και τα clips...


Τι σοι ευελιξια περιμενεις ρε παλληκαρι μου απο τον ενα μονοκαναλο στον αλλο? Και να πω οτι εχει τα μυρια watt για να καθαριζει και να ακουγεται "καθαρα" καθαρα σε μια προβα...Δεν το πολυπιστευω.


Το να δωσεις τον ενα μονοκαναλο για τον αλλο, μονο το βαρος μου φαινεται.

By the way εγω σε εστειλα στο Σπαθοπουλο μεσω του Μαριου!!!

O jet city ειναι μια lower cost εκδοχη του soldano astroverb 16, ο προενισχυτης ειναι το crunch  (και οχι το lead) καναλι του SLO...

Εγω θα εμενα σε καποιο φτηνο modelling η PC τωρα που κατεβηκες στα χανια ωστε να μαζεψω φραγκα.

Αν τον παρεις καινουριο, θα χασεις εστω και λιγα χρηματα ενω αν τον κρατησεις θα χρειαστεις καμπινα αργοτερα το οποιο σημαινει οτι θα ξεπερασεις τα 600-700 σε κοστος...

Μην αρχισουμε το τι παιρνεις μεταχειρισμενο με αυτα τα λεφτα...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #6 στις: 03/07/10, 18:57 »
Παρερμηνευσες το "ευελιξια" που ανεφερα. Η μαλλον εγω δεν το προσδιορισα.
Εννοουσα απο αποψη βαρους και ογκου. Τον Cornford αν και εχω αμαξι κατω, δεν μπορω να τον κατεβαζω και να τον ανεβαζω στα σκαλια του σπιτιου.
26 κιλα ειναι ο ατιμος.


Το οτι ειναι μονοκαναλος δεν με απασχολει καθολου.  Καθαρα ζητημα να χω παιξει 10 φορες στη ζωη μου.


Και το gain απο τι ειδα στο youtube μου ειναι υπεραρκετο. Εδω με καλυπτε του Cornford.


Παραυτα εχεις δικιο για την καμπινα και τα επιπλεον εξοδα, αλλα τι να κανουμε. Αν ηταν ετσι θα μεναμε ολοι με squier strato και θα μαζευαμε να παρουμε κατευθειαν Fender CS ;D

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #7 στις: 03/07/10, 22:26 »
Εγω θα εμενα με την squier παντως ουτως η αλλως! Και η fender σα φτηνα, με ο,τι βρουμε υλικα στο διπλα μαγαζι, αξιοπιστο οργανο και ευελικτο για τον μουσικο ξεκινησε και οχι για custom shop χαζομαρες...Ασε που κινεζικο αντιγραφο εχω ακουσει να απογειωνεται με ενα καλο σετ μαγνητες!!!

Τον jet city, τον εχω δει να rectifier ιζει μπουσταρισμενος στο youtube απο καταλληλη καμπινα.

Ομως με ενα καναλι λιγα watt, προσωπικα ξεχναω και την τοποθετηση loop ξεχναω και τα καθαρα καθαρα, ξεχναω και το solo boost ολα μαζι...αυτη η ευελιξια προσωπικα θα με ενδιεφερε...


Κανενα tubelling δε θα σε ενδιεφερε? Fender superchamp XD π.χ...? peavey vypyr tube μεταχειρισμενος (δυσκολο αλλα...)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #8 στις: 03/07/10, 22:32 »
Παράθεση
Εγω θα εμενα με την squier παντως ουτως η αλλως! Και η fender σα φτηνα, με ο,τι βρουμε υλικα στο διπλα μαγαζι, αξιοπιστο οργανο και ευελικτο για τον μουσικο ξεκινησε και οχι για custom shop χαζομαρες...Ασε που κινεζικο αντιγραφο εχω ακουσει να απογειωνεται με ενα καλο σετ μαγνητες!!!

Τον jet city, τον εχω δει να rectifier ιζει μπουσταρισμενος στο youtube απο καταλληλη καμπινα.

Ομως με ενα καναλι λιγα watt, προσωπικα ξεχναω και την τοποθετηση loop ξεχναω και τα καθαρα καθαρα, ξεχναω και το solo boost ολα μαζι...αυτη η ευελιξια προσωπικα θα με ενδιεφερε...


Κανενα tubelling δε θα σε ενδιεφερε? Fender superchamp XD π.χ...? peavey vypyr tube μεταχειρισμενος (δυσκολο αλλα...)


To loop δεν με απασχολει μιας και εδω και χρονια ειμαι υπερμαχος του plug n play. Αλλα γιατι ξεχνας το solo boost? Nομιζω οτι μπορεις καλιστα να μπουσταρεις το ηδη overdriven ηχο του jet city με ενα tubescreamer ας πουμε. Τα καθαρα τα χω ξεχασει χρονια οπως ειπα και παραπανω.


Οχι tube moddeling δεν θα με ενδιεφερε. Θελω κατι που να κανει ενα πραγμα αλλα να το κανει καλα. Δεν ξερω αν θα μου βγει ετσι ο jet city αλλα κατι τετοιο ψαχνω.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #9 στις: 04/07/10, 12:55 »
To solo boost εχει δυο εννοιες που δυστυχως τις εμαθα απο την καλη και την αναποδη στο live (παντα με 2ο κιθαριστα...).

Πρωτη εννοια solo boost απο μπροστα...

Αλλαζει τον ηχο, τον κανει να καιει, να γουσταρεις να σολαρεις πολλα μεσαια liquid και αλλα τετοια tonewords!!! Aλλα δεν ειναι decibel boost...ειναι αλλα μη φανταστεις κατι το τοσο δραματικο ωστε να σε κανει να κοβεις σχετικα καλα στην μπαντα. Θα μου πεις οσο αυξανω, το volume στο πεταλακι π.χ. tscreamer δεν αυξανονται τα τελικα db? Για μενα οχι τοσο, οσο κατα βαση αυξανεις την υπεροδηγηση του front input...


Ενα καλο solo boost κατα τη γνωμη μου σε συνθηκες μαχης πρεπει να συνοδευεται απο αντιστοιχο volume boost. Δηλαδη αυξηση των db που θα εχει ο ηχος (ασχετα απο το πως τον εχεις φτιαξει για να σολαρεις μπροστα).

Το νεο spider valve mkII της Line6 ειναι αρκετα εξυπνο σε αυτο, ωστε το solo boost που περιλαμβανει χωριζεται σε δυο παραμετρους, pre amp boost (ωστε να παραμορφωνει και να αποκτα gain για lead ο ηχος) και power amp boost (ωστε να αποκτα decibel) και ρυθμιζονται σε οποια αναλογια θελεις. Ενεργοποιουνται για οποιοδηπτε καναλι απο ενα διακοπτη!!!


Σε μια περιπτωση σαν τον JC θα ελεγα οτι μπορει να μπει και solo boost εσωτερικα αν το πειραξει καποιος, με power amp boost ταυτοχρονα πανω στο ιδιο ποτενσιομετρο. Ομως για να γινει αυτο χρειαζεσαι κατι σα effects loop (εκει δλδ πριν τον τελικο ενα σημειο του κυκλωματος που θα μπαινει και θα βγαινει...). Παρολα αυτα ενας μικρος ενισχυτης σαν τον Jet city σε watt παραμορφωνει ευκολα σε δυνατες εντασεις και στον τελικο!!! (αυτο ειναι και το ατου του...). Οποτε το να βαλεις εκει ενα ακομη level boost παει και ερχεται (στο τελος θα ανεβασεις ενταση) ωστοσο δεν ειμαι απολυτα σιγουρος κατα ποσο το να βαλεις εκει delay σε υψηλη ενταση και με τον τελικο να βραζει θα ακουγεται αρκετα "καθαρα"...το αναφερω γιατι αρκετοι με μικρους EL84 ενισχυτες προσεξαν οτι ενω σε χαμηλες εντασεις ολα μελι γαλα, σε υψηλες ολα γινονταν καπως λασπη οταν ειχαν τετοια εφε στη loop!!!

Στο τελος της ημερας αυτα τα μηχανακια ειναι για να rockαρουν και αν εισαι ο μοναδικος κιθαριστας στην μπαντα, γιατι οχι!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #10 στις: 08/07/10, 16:16 »
Δεν σε ικανοποιουν τα γκαζια του Κορνφορντ? Του Αδριανου που ειχα δοκιμασει για λιγο, με ολες τις αλαγες που του εχει κανει βεβαια (λαμπες κτλ), ειχε υπεραρκετα γκαζια! Εμενα μου αρεσουν τα γκαζια, και δεν τον περιμενα πολυ γκαζωμενο ενισχυτη, και μολις ακουσα το γκειν που εβγαζε σκευτηκα οτι τον ειχα παρεξηγησει για πιο medium-gain ενισχυτη.
Μηπως να κανεις και εσυ κατι αναλογο, και να βγαλεις το σασι και να φτιαξεις μια κεφαλη, να σπασεις δηλαδη τον κομπο σε κεφαλη-καμπινα?
Τζετ Σιτυ παντως απο τα κλιπακια ακουγεται σουπερ, με ΕΛ84 και οχι 34 οπως ειπε και ο Τεκ21, αφου δεν σε ενδιαφερουν καθαρα και εφε σε λουπα ειναι μια πολυ καλη επιλογη νομιζω.
Αλλιως κανε λιγο υπομονη μεχρι να βρεις κατι καλυτερο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #11 στις: 08/07/10, 16:35 »
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Jet City amps
« Απάντηση #12 στις: 09/07/10, 01:20 »


Το soldano crunch σαν τον jet city ακουγεται!!! Πολυ μαρεσουν γενικα οι ηχοι που βγαζει αυτο το μηχανημα...



Παρε και γκαζι...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
ultrasound amps?

Ξεκίνησε από gtrnik Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/08, 00:28
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/08, 20:03
από Utapes
1 Απαντήσεις
1643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/09, 14:09
από gkou
27 Απαντήσεις
12325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 11:35
από Jezus
Mahaffay Amps

Ξεκίνησε από Serviani Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
2102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/09, 17:32
από Arg0
DAR Amps

Ξεκίνησε από Serviani Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
2574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/10, 15:31
από Jezus
2 Απαντήσεις
2388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/10, 21:11
από Metal_Throne
11 Απαντήσεις
4254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 12:18
από foulis
Mini amps

Ξεκίνησε από Thomasp « 1 2 » Ενισχυτές

26 Απαντήσεις
9182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/14, 09:25
από pan0ss
1 Απαντήσεις
6682 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/16, 13:40
από adr1anos