Αποστολέας Θέμα: PLEASE ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΗΛΕΚΤΡΙΚΗΣ ΚΙΘΑΡΑΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ  (Αναγνώστηκε 10238 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
παιδια γεια σας, συγχαρητηρια για το forum σας απο ενα καινουργιο μελος!

Ενδιαφερομαι για αγορα ηλεκτρικης κιθαρας, θα ειναι η πρωτη μου και ειμαι αρχαριος! υστερα απο μια ερευνα στα μαγαζια και στο internet κατεληξα στις finalist

http://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_standard.htm  ( τη βρηκα 360ευρω )
 
http://www.dv247.com/guitars/tanglewood-tsb-58-eb-electric-guitar-ebony-gloss--73217   ( τη βρηκα 380ευρω )

http://www.cortguitars.com/_webapp_2726512/M600#imgGallery    ( τη βρηκα 430ευρω )

http://www.ariausa.com/guitars/pe-90eliteDD.html        ( τη βρηκα 250ευρω )

δυστυχως δεν μπορεσα να τις παιξω οποτε λιγα μπορουσα να καταλαβω...

τι γνωμη εχετε για τις taglewood μου φανηκε πολυ καλη κατασκευη με επωνυμους μαγνητες αλλα, να ειναι ακριβοτερη απο την epiphone lp std μου φανηκε παραξενο!

δεν ξερω μηπως το παρακανω για 1η κιθαρα αλλα θελω να μου μεινει!  υπαρχει και η επιλογη της epiphone special II σε αλλη κατηγορια τιμης περι 150ευρω, αλλα αμα εχεισ δει τις αλλες κ ασχετος να εισαι οπως εγω, καταλαβαινεις τη διαφορα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Κατ' αρχήν, καλώς ήρθες στο στέκι μας.

Κατά δεύτερο να σε συγχαρώ γιατί, αντίθετα με πολλά άλλα άτομα που ψάχνουν την πρώτη τους κιθάρα, εσύ είναι φανερό ότι ξέρεις τι τύπο κιθάρας θέλεις, φαίνεται να έχεις κάνει μια καλή έρευνα αγοράς και έχεις καταλήξει σε μερικές αξιόλογες κιθάρες.

Επί του προκειμένου, εγώ θα ψήφιζα χαλαρά την Cort, της οποίας είμαι κάτοχος και είναι μια κιθάρα που δύσκολα θα αποχωριζόμουν. Μετά την απόκτησή της, πούλησα την Εpiphone Les Paul που είχα και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Εξαιρετική κιθάρα, με φοβερή ποιότητα κατασκευής για τα λεφτά της και με το πλεονέκτημα του coil split που σού δίνει επιπλέον ηχητικές δυνατότητες. Συναγωνίζεται ανοιχτά την PRS μου για τον τίτλο της αγαπημένης μου κιθάρας. Η μόνη επιφύλαξη που θα μπορούσα να εκφράσω είναι οι μαγνήτες που έχουν τα σημερινά μοντέλα (Duncan Designed), oι οποίοι προσωπικά μού φαίνονται μετριότατοι. Η δική μου είναι μοντέλο 2003 με Mighty Mite μαγνήτες, οι οποίοι για μένα είναι σε άλλη κατηγορία. Πάντως αν οι μαγνήτες δεν σε ικανοποιήσουν, μπορείς κάποια στιγμή να τους αντικαταστήσεις ώστε να δώσεις στην κιθάρα εντελώς άλλο χαρακτήρα.

Οι άλλες δύο είναι επίσης αξιοπρεπέστατες κιθάρες. Η Tanglewood είναι πιο κοντά στο γνωστό στυλ της Les Paul και φοράει τους πολύ καλούς Entwistle ΗV58 μαγνήτες (κλασσικοί PAF με σχετικά χαμηλό output) αλλά ενώ έχει καλά ξύλα, ίσως υστερεί λίγο σε ποιότητα κατασκευής. Η Aria από την άλλη πλευρά είναι ένα υπολογίσιμο όργανο με δικό του στυλ και με καλή ποιότητα κατασκευής, αλλά οι μαγνήτες δεν είναι τόσο καλοί (κατά τη γνώμη μου) όσο οι Entwistle της Tanglewood. Επίσης απ' ό,τι θυμάμαι, το μπράτσο της είναι αρκετά λεπτό για κιθάρα αυτού του στύλ, πράγμα το οποίο σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι. Συνολικά η άποψή μου είναι ότι η Aria είναι καλύτερο όργανο και με μια αλλαγή μαγνητών θα πετάει, αν και για μένα το λεπτό μπράτσο αποτελεί σημαντικό μειονέκτημα. Αν εσύ το προτιμάς και δεν θέλεις να ξοδέψεις πολλά λεφτά, τότε η Aria ίσως είναι η καλύτερη επιλογή.

Τέλος έχε υπόψη σου πως μεγάλο ρόλο στον ήχο σου θα παίξει ο ενισχυτής, οπότε φρόντισε να βάλεις στην άκρη αρκετά για ένα καλό μηχάνημα που δεν θα χαντακώσει την κιθάρα που θα επιλέξεις.

Καλή συνέχεια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια, και για την πολυ λεπτομερη απαντηση!

Η cort m 600 που βρηκα εχει 2 διπλους μαγνητες EMGHZ με δυνατοτητα split, οποτε πρεπει να ειναι παλαιοτερο μοντελο.  Πολυ εντυπωσιακη κιθαρα πρεπει να ομολογησω!

Υπαρχει περιπτωση η taglewood tsb58 να ειναι καλυτερη απο την epiphone lp standard ? το λεω αυτο γιατι στο dv247 ειναι κατα 90 ευρω ακριβοτερη...βεβαια το πιο πιθανο ειναι απλα η epithone να εχει καλυτερη τιμη επειδη ειναι πιο εμπορικο μοντελο και υπαρχει ανταγωνισμος.

τελος, για ενισχυτη ειμαι αναμεσα σε roland cube 15 η΄ 20   και το marshall 15dfx. Καμια ιδεα ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Η cort m 600 που βρηκα εχει 2 διπλους μαγνητες EMGHZ με δυνατοτητα split, οποτε πρεπει να ειναι παλαιοτερο μοντελο.  Πολυ εντυπωσιακη κιθαρα πρεπει να ομολογησω!


Eπειδή έψαχνα για μια Cort M600 πολύ καιρό, είχα δοκιμάσει μοντέλα με τους EMG HZ (οι οποίοι αντικατέστησαν τους Mighty Mite γύρω στο 2007 αν θυμάμαι καλά) και τα πιο καινούργια με τους Duncan Designed. Στα δικά μου αυτιά, οι Mighty Mite είναι με διαφορά ανώτεροι από τους άλλους δύο. Πάντως η κιθάρα είναι πράγματι εντυπωσιακή και είναι από τις καλύτερες επιλογές στην κατηγορία της (και όχι μόνο).

Παράθεση
Υπαρχει περιπτωση η taglewood tsb58 να ειναι καλυτερη απο την epiphone lp standard ? το λεω αυτο γιατι στο dv247 ειναι κατα 90 ευρω ακριβοτερη...βεβαια το πιο πιθανο ειναι απλα η epithone να εχει καλυτερη τιμη επειδη ειναι πιο εμπορικο μοντελο και υπαρχει ανταγωνισμος.


Είναι σε μεγάλο βαθμό υποκειμενικό θέμα ποιά κιθάρα είναι καλύτερη. Σαν αίσθηση δεν νομίζω ότι έχουν μεγάλες διαφορές, αφού το σχήμα και το στυλ είναι ακριβώς το ίδιο. Επομένως η σύγκριση θα πρέπει να επικεντρώνεται σε άλλες παραμέτρους όπως οι μαγνήτες (θέμα αυτιού), η ποιότητα υλικών και κατασκευής, το βάρος, κλπ. Πληροφοριακά πάντως, την Tanglewood μπορείς να τη βρεις και με λιγότερο από 300 λίρες, οπότε η τιμή του DV247 δεν είναι η καλύτερη. Και γενικά η τιμή δεν είναι πάντα επαρκής και ακριβής ένδειξη ποιότητας. Σίγουρα το καλύτερο θα ήταν να δοκιμάσεις κάποιες από αυτές τις κιθάρες για να δεις ποιά θα σού αρέσει καλύτερα σαν αίσθηση και σαν ήχος.

Παράθεση
τελος, για ενισχυτη ειμαι αναμεσα σε roland cube 15 η 20 και το marshall 15dfx. Καμια ιδεα ?


Από αυτούς εγώ θα έλεγα ότι ο Cube 20 είναι μακράν ο καλύτερος. Πολύ πιο ποιοτικός και ευέλικτος ενισχυτής σε σχέση με τον Marshall, αλλά και με τον Cube 15. Πάντως αν προσανατολίζεσαι σε modelling ενισχυτή, οι καλύτερες επιλογές κατά τη γνώμη μου είναι ο Vox VT15, o Laney Prism 20 και o Peavey Vypyr 15. Διάβασε αν θέλεις αυτό το thread που αναλύει κάποιους από αυτούς τους ενισχυτές (εκτός του Laney Prism που είναι πιο καινούργιο μοντέλο) με αρκετή λεπτομέρεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Εγω φιλε μου ειδικος δεν ειμαι αλλα ξερω με σιγουρια το εξης:Οτι ηχο και να εχεις στο μυαλο σου τον παιρνεις κατα κυριο λογο απο το εξοπλισμό σου και μετα απο την κιθαρα.Μια σουπερ κιθαρα με ενα χαλια εξοπλισμο ακουγεται χαλια.Μια χαλια κιθαρα με καλο εξοπλισμο ακουγεται  πολυ καλα(κανονας).Που σημαινει ενας καλος ενισχυτης και ενα δυο πεταλια σου βγαζουν μια χαρα ηχο και δεν πανε και τα λεφτα σου χαμένα.Αν τωρα παιζεις αποκλειστικα στο σπιτι τοτε και μονο με το υπολογιστη σου(χωρις ενισχυτη) εφοδιασμενο με virtual ενισχυτες και εφε(και κανα ηχειο της προκοπης) βγαζεις παλι πολυ αξιοπρεπες αποτελεσμα.Αρα αυτα θα πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι κανουν τη διαφορα.
Τωρα για κιθαρα επιλογες υπαρχουν τρελες και μπορεις ανετα να χαθεις αναμεσα τους παντως εγω θα συμφωνησω με τον Απολλων.Οι cort είναι μια εξαιρετικη επιλογή καθως  σε συνδιασμο τιμής αποδοσης ειναι απο τις καλυτερες χωρις υπερβολες.Απο αυτες που βρηκες εγω θα χτυπαγα την cort χωρις δευτερη σκεψη(οχι οτι οι αλλες ειναι ασχημες).Θα γουσταρεις για αρκετο καιρο με αυτη και οταν αρχισεις να θες κατι διαφορετικο αλλαζεις και τους μαγνητες αργοτερα και ειναι σαν να εχεις αλλο οργανο.
Εγω στη θεση σου λοιπον θα χτυπαγα cort θα την εβαζα να παιζει απο τον υπολογιστη για αρχη(με virtual ενισχυτες εφφε και δεν συμμαζευεται) και ενω θα εκανα τα πρωτα μου βηματα εκει ταυτοχρονα θα μαζευα σιγα σιγα λεφτα για να παρω ενα αξιοπρεπη ενισχυτη σε κανα χρονο η δυο(ετσι και αλλιως εκτος και αν δεν περιμενουν τα live στη γωνια ειναι ενα καλο σχεδιο) .Καλυτερα αυτο απο το να παιρνεις μικρα αχρηστα ενισχυτακια που και ηχο δεν σου δινουν αλλα ουτε και τα λεφτα σου πισω οταν τα μεταπουλας.Σκεψου το.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/04/10, 20:28 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος kostasmel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
μην ξεχναμε και την vintage v100 ειναι και αυτη λες πολ και κανει μονο 220ε και πραγματικα δεν εχω ακουσει κατι κακο για αυτες τις κιθαρες....ετσι περισευουν και λεφτα για ενισχυτη......

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σωστός και ο προλαλήσας... μόνο που τη Vintage είναι πολύ δύσκολο να την πετύχεις κάπου στην Ελλάδα, ενώ για τις άλλες κάτι μπορεί να γίνει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Με καλυψατε και με ενισχυτη, τωρα ειμαι ετοιμος να επιστρεψω στα μαγαζια πιο διαβασμενος αλλα ακομα να γρατζουνισω κιθαρα δε μπορω ;D

Υπαρχει ομως πολυ ορεξη κ θεληση οποτε κατι θα γινει... ;)

Παντως ελεος με την epiphone στην Ελλαδα... για το μοντελο που με ενδιαφερει 120-150 ευρω ακριβοτερο απο οτι στα ευρωπαικα e-shops!!! θελω να αγορασω απο ελλαδα, να στηριξω κ την οικονομια μας  :) αλλα οχι και τετοια διαφορα!

Βαζοντας cort στην ακρη η οποια κ φαινεται ως καλυτερη επιλογη! μεταξυ taglewood κ epiphone στην ιδια τιμη 330-350ευρω τι λεμε ? λαμβανοντας υποψιν οτι την taglewood την παιρνω αμεσα απο το μαγαζι και την ελεγχω αν ολα οκ ( plus το καρτελακι με το quality control που περασε με καμια 6 χειρογραφες υπογραφες ), ενω την epiphone lp απο Αγγλια με ολη την αβεβαιοτητα για την κατασταση της κιθαρας ( ξυλα - ηλεκτρονικα αν λειτουργουν σωστα, γιατι κατι διαβασα οτι μπορει να μου συμβει να πεσω σε ελλατωματικο κομματι) οταν την παραλαβω σε καμια εβδομαδα.

Sorry αν σας κουραζω guys αλλα σας εμπιστευομαι απολυτα!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν δεν νιώθεις ότι ξέρεις αρκετά πράγματα για να ελέγξεις την ποιότητα και τον ήχο μιας κιθάρας, γιατί δεν πας μια βόλτα στα καταστήματα με κάποιο φίλο ή γνωστό που ξέρει κάτι παραπάνω; Ακόμα και αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις από Αγγλία, μπορείς να ζητήσεις από κάποιον να ελέγξει την κιθάρα όταν την παραλάβεις. Αν έχει κάποιο πρόβλημα, έχεις τη δυνατότητα να την επιστρέψεις.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Πολύ καλή ιδέα, αυτό θα κάνω!
Αν δε κάτσει το deal με την cort, η προσωπική σου άποψη μεταξύ epiphone k taglewood ? ποια θα προτιμουσες από τις πληροφορίες που έχουμε?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν δε κάτσει το deal με την cort, η προσωπική σου άποψη μεταξύ epiphone k taglewood ? ποια θα προτιμουσες από τις πληροφορίες που έχουμε?


Επειδή όπως σού είπα, είχα στο παρελθόν μια Epiphone Les Paul. Οι μαγνήτες της δεν με ικανοποίησαν ιδιαίτερα και τούς άλλαξα κάποια στιγμή με Seymour Duncan. Mε βασικό κριτήριο λοιπόν τους μαγνήτες (αφού στα περισσότερα άλλα σημεία οι δύο κιθάρες είναι πολύ παρόμοιες) θα επέλεγα την Tanglewood, ειδικά αν μπορείς να την δεις από κοντά και να την ελέγξεις πριν την αγοράσεις. Πρέπει να διευκρινίσω όμως ότι προσωπικά έχω καταλήξει σε κιθάρες με vintage μαγνήτες (χαμηλού output, όπως οι συγκεκριμένοι Entwistle), ως τους πλέον κατάλληλους για τα είδη μουσικής που με ενδιαφέρουν. Αν εσύ προσανατολίζεσαι σε metal ή παρόμοια είδη, ίσως οι κλασσικοί PAF μαγνήτες να μήν είναι επαρκείς, αν και σε αυτό μεγάλο ρόλο θα παίξει και ο ενισχυτής. Επίσης κάτι που ξέχασα να αναφέρω πριν είναι ότι η Tanglewood έχει σώμα από μαόνι, όπως οι αυθεντικές Les Paul, ενώ το σώμα της Epiphone είναι φτιαγμένο από μαόνι και alder. Η επίδραση των ξύλων στον ήχο μιας ηλεκτρικής κιθάρας είναι ένα θέμα που έχει συζητηθεί εκτενέστατα εδώ αλλά και σε άλλα κιθαριστικά fora και οι απόψεις πάνω σε αυτό διίστανται. Ίσως όμως έχει σχέση με τη διαφορά τιμής.

Πάντως, χωρίς να θέλω να σε μπερδέψω περισσότερο, κοίταξε και την Aria PE Elite που είχες στην αρχική σου λίστα, αλλά και την Vintage V100. Και οι δύο είναι αξιόλογες κιθάρες και πολύ οικονομικές. Θα είναι πολύ πιο προσιτό να επιχειρήσεις αργότερα μια αλλαγή μαγνητών ή οποιαδήποτε άλλη αναβάθμιση σε μια κιθάρα για την οποία έχεις πληρώσει 250 Ευρώ απ' ό,τι σε μία που κόστισε 350 ή 400. Και πριν ακόμα σκεφτείς κάτι τέτοιο, θα πρέπει να συνυπολογίσεις και τα διάφορα επιπλέον έξοδα για καλώδια, ζώνη, θήκη, κουρδιστήρι κλπ τα οποία θα χρειαστείς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Η βολτα στα καταστηματα ελαβε τελος και μερικα συμπερασματα βγηκαν!  Αναφερω παρακατω εντυπωσεις κ με διορθωνεις οπου πω κατι ακυρο.

Λοιπον σημερα ειδα απο κοντα και ακουσα taglewood tbs58 και epiphone les paul standard! H taglewood πολυ καλα υλικα κατασκευης και εξαιρετικοι μαγνητες με ωραια "σκασιματα" και χαμηλα! Οντως οι entwistle εξαιρετικοι! επισης εντυπωση μου εκανε μια διαφοροποιηση σε σχεση με το σχεδιασμο της epiphone, η taglewood ειχε ενισχυσει το πισω πανω μερος της ταστιερας εκει που δεχεται πιεση απο τις χορδες.

επιπλεον, με μπερδεψε η διαφορα βαρους! Η taglewood πολυ πιο ελαφρια απο την epiphone...τι παιζει καλο η΄ κακο ? μετα, το μανικι της μου φανηκε καπως λεπτο μπορει κ να ηταν ιδεα μου!

Η epiphone μου φανηκε να εχει πιο "γεματο" ηχο, μονο ετσι μπρορω να το περιγραψω σα να ειχε μεγαλυτερο σωμα... και το βαρος και παλι, αρκετα πιο βαρια...δεν ξερω καλο η΄κακο ?

τελος λιγο τα φωτα σου σε σχεση με τους μαγνητες μιασ και οτι ειπες επιβεβαιωθηκε!   τι παιζει με τους EMG HZ ? δε με ενδιαφερουν τα metal ουτε τα γκαζια ιδιαιτερα, σε σχεση με τους entwistle διαφορες ? δυνατα κ αδυνατα σημεια τους?

Μη ξεχασω ειδα κ τη aria αλλα δεν την ακουσα! προσεγμενο κομματι αλλα φαινοταν ενα κλικ κατω απο τις αλλες 2...

το deal με την cort δε πηγε καλα.. θα μου στοιχησει 80-100ευρω απο τις αλλες 2 και δεν ξερω τι λες τα αξιζει...? σημαντικο ρολο θα παιξει και τι θα μου πεις για τους emg hz...γιατι αν δε μου κανουν και οι μαγνητες σε αυτα που θελω να παιξω δε βλεπωτο λογο...

τελος, με περιοριζει πολυ που η cort δεν ελεγχει το volume και τον 2 μαγνητων ξεχωριστα...? γιατι ειδα οτι εχεις αρκετες διαφοροποιησεις στον ηχο συνδιαζοντας διαφορετικη ενταση στους 2 μαγνητες!

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
d πολυ καλα υλικα κατασκευης και εξαιρετικοι μαγνητες με ωραια "σκασιματα" και χαμηλα!


Δεν ξερω αν εχεις καταληξει στις Les Paul λογω σχηματος, αλλα αν θες ελαφρια κιθαρα, με σκασιματα σε αυτα τα λεφτα, με πολυ καλα υλικα κατασκευης και δεν παιζεις καφριλες, μια τετοια αναζητας:

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Λοιπον σημερα ειδα απο κοντα και ακουσα taglewood tbs58 και epiphone les paul standard! H taglewood πολυ καλα υλικα κατασκευης και εξαιρετικοι μαγνητες με ωραια "σκασιματα" και χαμηλα! Οντως οι entwistle εξαιρετικοι! επισης εντυπωση μου εκανε μια διαφοροποιηση σε σχεση με το σχεδιασμο της epiphone, η taglewood ειχε ενισχυσει το πισω πανω μερος της ταστιερας εκει που δεχεται πιεση απο τις χορδες.

επιπλεον, με μπερδεψε η διαφορα βαρους! Η taglewood πολυ πιο ελαφρια απο την epiphone...τι παιζει καλο η΄ κακο ? μετα, το μανικι της μου φανηκε καπως λεπτο μπορει κ να ηταν ιδεα μου!

Η epiphone μου φανηκε να εχει πιο "γεματο" ηχο, μονο ετσι μπρορω να το περιγραψω σα να ειχε μεγαλυτερο σωμα... και το βαρος και παλι, αρκετα πιο βαρια...δεν ξερω καλο η΄κακο ?

τελος λιγο τα φωτα σου σε σχεση με τους μαγνητες μιασ και οτι ειπες επιβεβαιωθηκε!   τι παιζει με τους EMG HZ ? δε με ενδιαφερουν τα metal ουτε τα γκαζια ιδιαιτερα, σε σχεση με τους entwistle διαφορες ? δυνατα κ αδυνατα σημεια τους?

Μη ξεχασω ειδα κ τη aria αλλα δεν την ακουσα! προσεγμενο κομματι αλλα φαινοταν ενα κλικ κατω απο τις αλλες 2...

το deal με την cort δε πηγε καλα.. θα μου στοιχησει 80-100ευρω απο τις αλλες 2 και δεν ξερω τι λες τα αξιζει...? σημαντικο ρολο θα παιξει και τι θα μου πεις για τους emg hz...γιατι αν δε μου κανουν και οι μαγνητες σε αυτα που θελω να παιξω δε βλεπωτο λογο...

τελος, με περιοριζει πολυ που η cort δεν ελεγχει το volume και τον 2 μαγνητων ξεχωριστα...? γιατι ειδα οτι εχεις αρκετες διαφοροποιησεις στον ηχο συνδιαζοντας διαφορετικη ενταση στους 2 μαγνητες!


Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Σχετικά με το βάρος, μια πιο βαριά κιθάρα θα έχει μεγαλύτερο όγκο και sustain (διάρκεια) στον ήχο, ακριβώς λόγω μεγαλύτερης μάζας. Αυτό μάλλον μπόρεσες να αντιληφθείς ως πιο "γεμάτο" ήχο. Η πιο βαριά κιθάρα όμως είναι και πιο δύσκολη στο παίξιμο, ειδικά αν παίζεις για αρκετή ώρα. Στην κρίση σου εναπόκειται να βρεις ποιά είναι η καλύτερη ισορροπία για σένα.

Την Aria την είχα δοκιμάσει πριν κάποια χρόνια και μού είχε φανεί αρκετά καλή. Όπως σού είπα διαφέρει κάπως από τις υπόλοιπες στο σχήμα και στο χαρακτήρα, αλλά δεν θα έλεγα ότι είναι χειρότερη. Βέβαια εκτός από το κομμάτι που θα πέσει στα χέρια σου, πολλά άλλα μπορεί να παίξουν ρόλο σε μια γρήγορη δοκιμή, από τον ενισχυτή που χρησιμοποιείται, το σετάρισμα της κιθάρας, τις χορδές κλπ. Και μην ξεχνάς ότι είναι αρκετά φτηνότερη, οπότε πρέπει να υπολογίσεις και αυτό τον παράγοντα όταν κάνεις τη σύγκριση.

Όσον αφορά τους μαγνήτες, τους EMG HZ τους πρωτοάκουσα σε μια M600. Ίσως να φταίει και η αναπόφευκτη σύγκριση με τους Mighty Might, αλλά από την αρχή δεν μού άφησαν καλή εντύπωση. Το output μού φάνηκε πιο υψηλό από τους Mighty Might, ειδικά στον bridge μαγνήτη, και ο ήχος δεν είχε καμία σχέση. Σε αυτό ίσως παίζει ρόλο και το ότι είναι ανοιχτοί, αλλά αυτό δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα. Γενικά μού φάνηκαν λιγότερο δυναμικοί, χωρίς καλή απόκριση και μάλλον "επίπεδοι" ηχητικά. Ξέρω από περιηγήσεις σε κιθαριστικούς ιστότοπους ότι πολλοί τους αντικαθιστούν με active EMG και φαίνεται να υπάρχει μια συναίνεση ότι η βελτίωση είναι σημαντική. Βέβαια αυτό δεν λέει πολλά, καθώς είναι άτοπο να συγκρίνουμε ένα φτηνό passive μαγνήτη με έναν πολύ πιο ακριβό active. Και όπως σού είπα, εγώ προτιμώ μαγνήτες με χαμηλό output, πράγμα που αυτόματα βγάζει μαγνήτες όπως οι EMG HZ από την εξίσωση. Γι αυτό ίσως θα ήταν καλό να πάρεις και άλλες γνώμες.

Τέλος αν εσένα η έλλειψη ξεχωριστού tone και volume για κάθε μαγνήτη σε περιορίζει στο παίξιμο (και αυτό το ξέρεις μόνο εσύ), τότε προφανώς θα πρέπει να προτιμήσεις μια κιθάρα που να σού δίνει αυτή τη δυνατότητα. Σε κιθάρες που το output των δύο μαγνητών διαφέρει σημαντικά, είναι ίσως πλεονέκτημα να μπορείς να ρυθμίσεις την ένταση του καθενός ακριβώς όπως τη θέλεις. Εγώ προτιμώ να έχω μαγνήτες που δεν διαφέρουν τρελλά στο output και να εξισορροπώ την έντασή τους με ρύθμιση του ύψους και όχι με το volume, oπότε δεν μού λείπουν ιδιαίτερα τα ξεχωριστά control. Η PRS SE που έχω έχει επίσης κοινό volume tone (όπως και η tele μου) και μάλλον το έχω συνηθίσει. Όλα είναι θέμα γούστου. Πάντως αυτό δεν αλλάζει τη γνώμη μου ότι η Cort είναι μάλλον η καλύτερη κιθάρα από τις 4 που παρέθεσες αρχικά. Το αν αξίζει τα λεφτά της είναι επίσης προσωπικό θέμα, και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως η εντύπωση που σού άφησε και ο προϋπολογισμός σου (αν π.χ. έχεις συνολικά 500 Ευρώ στην τσέπη, ίσως να μην αξίζει να δώσεις 400+ για κιθάρα και μετά να πρέπει να μαζέψεις επιπλέον χρήματα για ενισχυτή και άλλα εξαρτήματα).
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Ουπς με τσακωσες...:-)
όντως κατεληξα σε les Paul επειδή μου άρεσαν πολύ και τις γουσταρα με την πρώτη αλλά κ ο ήχος τους μου φανηκε πιο γεμάτος πως να το πω πιο βαθύς!
Για το βάρος δεν έχω πρόβλημα απλά μου έκανε εντύπωση γιατί ενώ ήταν ίδιες σε σχήμα κ όλα, διεφεραν στο βάρος και δεν ήξερα τι είναι καλύτερο...
Καμία γνώμη για τους emg hz μόνο χρειάζομαι κ πιστεύω πως θα καταλήξω! Οι entwistle πάντως μου άρεσαν πολύ!
Φοβάμαι οι emg μην είναι για πιο metal!

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Καλημερα και να ξαναπω ενα μεγαλο ευχαριστω για την υπομονη σου να εξηγεις τοσο λεπτομερως πραγματα σε εναν "πρωταρη"  :)

Δεν ξερω αν εγω τα κανω δυσκολα τα πραγματα η΄ειναι... και το λεω αυτο γιατι: (ακου τωρα να γελασεις)

1) Αν ειναι η cort ειχε τους mighty might θα την ειχα ειδη αγορασει ηδη.

2) Λεω αντε να δω την aria που ειναι και η πιο οικονομικη με 250ευρω! Σκεφτομαι ομως δε χτυπαω απο DV247 με αλλα 80ευρω (συνολο 330ευρω) την Epiphone les paul standard που και καλυτερο οργανο μαλλον ειναι και εδω μου την δινουν τελικη τιμη 480ευρω? Ναι αλλα μετα λεω δε δινω λιγα ακομα στα 366 για να την παρω apo το thomman που ολοι μου εχουν πει τα καλυτερα κ δεν εχω ακουσει ουτε ενα παραπονο ? και μετα... λεω δε δινω αλλα 60ευρω να παρω την cort (430ευρω) που την παιρνω και αμεσα κ ελεγμενη ειναι και επαγγελματιες ειναι το καταστημα κ εχω και δωρεαν 4 service το χρονο εφ ορου ζωης ( δεν ξερω αν θα μου χρειαστουν) και φυσικα μου την προτεινεται και εσεις...(αλλα απο αυτα που μου ειπες για τους emg hz δισταζω, εγω θα ηθελα κατι με τις ιδιοτητες των entwistle)
3)και τελος καπου στη μεση ειναι κ η taglewood που την παιρνω 350ευρω απο καταστημα εδω με δωρο θηκη αξιας 30ευρω και ζωνη, και την ακουσα κ μου αρεσαν η μαγνητες κ σαν ποιοτητα καλη ηταν αλλα κατι με χαλαει στο οργανο δεν ξερω τι..ισως το γεγονος οτι στα ιδια χρηματα παιρνω την epiphone...

καλο ε? ετσι απλα φτανει καποιος απο τα 250 στα 430 ! δε παιζομαι ετσι ? ;)


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
καλο ε? ετσι απλα φτανει καποιος απο τα 250 στα 430 ! δε παιζομαι ετσι ? ;)


Kαλώς ήρθες στον κόσμο της κιθάρας. Τώρα είσαι ένας από εμάς... ;D

Σοβαρά τώρα, θα σού επαναλάβω ότι η τελική σου απόφαση θα πρέπει να εξαρτηθεί σε μεγάλο βαθμό από το συνολικό σου προϋπολογισμό. Αλλιώς θα αποφασίσεις αν έχει πρόθεση να ξοδέψεις 500 Ευρώ για τον εξοπλισμό σου και αλλιώς αν μπορείς να ανέβεις μέχρι τα 700-800. Εγώ πλέον επιλέγω τις κιθάρες μου με βάση το playability και γενικά την αίσθηση, όχι τον ήχο. Ο ήχος αλλάζει με μια αναβάθμιση των μαγνητών (εδώ μπορώ να βρώ εύκολα και φτηνά ποιοτικούς μαγνήτες στο στυλ που θέλω) ή με χρήση διαφορετικού ενισχυτή, το playability όμως όχι. Βέβαια αυτή είναι μόνο η δική μου άποψη. Από την άλλη πλευρά αν εσύ δώσεις 430 Ευρώ για την Cort, ίσως να είναι πιο δύσκολο μετά να δώσεις άλλα 100-200 (για μαγνήτες και εργατικά) προκειμένου να την αναβαθμίσεις. Αντίθετα μια τέτοια μετατροπή θα ήταν πιο εύκολη στην Aria η οποία θα σού στοιχίσει μόνο 250 Ευρώ, ενώ δεν θα χρειαστεί καθόλου στην Tanglewood καθώς οι μαγνήτες της φαίνεται να σού αρέσουν. Αν λοιπόν σού αρέσει και από πλευράς αίσθησης, ειδικά αφού έχει ήδη εντοπίσει κάποιες διαφορές της όπως το χαμηλό βάρος και το λεπτότερο μπράτσο, θα σού έλεγα να την προτιμήσεις και να μην επηρρεαστείς από το "όνομα" της Epiphone.

Όσον αφορά την πρώτη σου δήλωση, μπορείς να κάνεις αυτό που έκανα εγώ όταναποφάσισα ότι ήθελα οπωσδήποτε την Cort M600 με τους Mighty Mite και όχι με EMG ή Duncan Designed. Περίμενα υπομονετικά να εμφανιστεί μια τέτοια κιθάρα στο ebay και όταν τη βρήκα, την τσίμπησα. Κατά σύμπτωση, πρόσφατα τελείωσε η δημοπρασία για μια ίδια Μ600 χωρίς τελικά να πουληθεί το όργανο, παρά το γεγονός ότι η τιμή ήταν αρκετά χαμηλή (χαμηλότερη από τη δική μου :(). Εδώ είναι και το link, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει:

http://cgi.ebay.co.uk/Cort-M600-Electric-Guitar-Very-nice-condition_W0QQitemZ140392609462QQcmdZViewItemQQptZUK_Musical_Instruments_Guitars_CV?hash=item20b00d36b6

Μια τελευταία μου συμβουλή θα ήταν να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις τις κιθάρες που σε ενδιαφέρουν στον ενισχυτή που σκοπεύεις να αγοράσεις, ή τουλάχιστον στον ίδιο ενισχυτή ώστε να έχεις μια πιο αντικειμενική ιδέα του χαρακτήρα και των δυνατοτήτων της κάθε μιάς.

Καλή συνέχεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Μια τελευταία μου συμβουλή θα ήταν να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις τις κιθάρες που σε ενδιαφέρουν στον ενισχυτή που σκοπεύεις να αγοράσεις, ή τουλάχιστον στον ίδιο ενισχυτή ώστε να έχεις μια πιο αντικειμενική ιδέα του χαρακτήρα και των δυνατοτήτων της κάθε μιάς.

+1000

Αν το εκαναν ολοι αυτο θα ειχαν ''πεταχτει'' πολυ λιγοτερα λεφτα σε αστοχες αγορες...


Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μια τελευταία μου συμβουλή θα ήταν να προσπαθήσεις να δοκιμάσεις τις κιθάρες που σε ενδιαφέρουν στον ενισχυτή που σκοπεύεις να αγοράσεις, ή τουλάχιστον στον ίδιο ενισχυτή ώστε να έχεις μια πιο αντικειμενική ιδέα του χαρακτήρα και των δυνατοτήτων της κάθε μιάς.

+1000

Αν το εκαναν ολοι αυτο θα ειχαν ''πεταχτει'' πολυ λιγοτερα λεφτα σε αστοχες αγορες...

Γιατί το λες αυτό; Άσε να κινείται και λίγο η αγορά των μεταχειρισμένων οργάνων... :P
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Μακάρι να γινόταν αυτό αλλά Ελλάδα είναι λίγο δύσκολο...κομμάτια δεν έχουν, άλλος έχει τον ενίσχυση που σε ενδιαφέρει, άλλος την κιθάρα...γενικώς αστα να πανε..
Ευτυχώς είστε κ εσείς κ ξέρω ότι θα πάρω κάτι αξιοπρεπές!
Σήμερα ήμουν έτοιμος να παω στα μαγαζιά κ ότι είναι το τυχερό μου...αλλά συγκρατηθηκα κ μάλλον την Τρίτη θα γίνει το καko... :)
Oσον αφορά τον ενισχυτη ύστερα από το καταπληκτικο review του Απόλλων κατάλαβα ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο αν όχι τον κυριότερο!

Είχα καταλήξει στον Marshall 15fx αλλά ύστερα από τη γνώμη του φίλου Απόλλωνα είμαι ανάμεσα σε Roland cube20 k vox 15vt! Από το review συμπεραινω ότι μάλλον ο vox προηγείται!
Αλλά θα ήθελα να ρωτήσω ισχύει το ίδιο κ για έναν αρχάριο οπως εγώ? το λέω αυτό γιατί σημαντικό για μένα σε αυτή τη φάση είναι να είναι ευκολοχρηστος κ γενικά να μη θέλει πολύ ψάξιμο στο set up... Ασε που η επιλογή acoustic του Roland μου φάνηκε δελεαστική...!

Οπότε φίλε Απόλλων ότι μου πεις, χωρίς λεπτομεριες αφού έχουμε το review σου! Απλά ο ένας ή ο άλλος για την περίπτωση μου?
« Τελευταία τροποποίηση: 10/04/10, 19:14 από retim »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν θέλεις να το συνοψίσω σε μια φράση, ο Vox VT15 έχει αναμφισβήτητα περισσότερες δυνατότητες, ενώ ο Cube 20 (ακριβώς λόγω περιορισμένων δυνατοτήτων) είναι σαφώς πιο εύχρηστος. Πρόσεξε όμως, αυτό δεν σημαίνει ότι ο Vox είναι αντικειμενικά δύσκολος στη χρήση. Απλά σημαίνει ότι έχει πολύ περισσότερες προσομοιώσεις, εφφέ, presets κλπ, που θα χρειαστεί να τα ψάξεις λίγο περισσότερο για να μάθεις τον ενισχυτή. Επιπλέον ο Vox είναι και πιο φτηνός. Από την άλλη ο Cube έχει την ακουστική προσομοίωση, που δεν έχει ο Vox, αν αυτό είναι σημαντικό για σένα, και οι υπόλοιπες προσομοιώσεις του δεν είναι άσχημες. Είναι όμως μόνο 6, ενώ ο Vox έχει 22. Ο Vox έχει επίσης περισσότερα και πιο παραμετροποιήσιμα εφφέ, αρκετά presets και 8 θέσεις για να σώσεις τους δικούς σου ήχους.

Εν κατακλείδι, αν θέλεις τον καλύτερο ενισχυτή από πλευράς επιδόσεων και χαρακτηριστικών, αυτός είναι ο Vox. Aν η προτεραιότητα σου είναι η ευκολία χρήσης, τότε μάλλον υπερτερεί ο Cube. Αυτά μπορώ να σού πω εγώ. Δεν μπορώ όμως να κάνω την επιλογή για σένα. Εσύ θα πρέπει να αποφασίσεις. Πάντως, όποιον από τους δύο κι αν διαλέξεις, σίγουρα θα είναι καλύτερος από τον Marshall.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Τέλος vox για ενισχυτη μόνο μια ερώτηση το εφέ της ακουστικής που δεν έχει θα μπορώ να το βγάλω manually με λίγο ψάξιμο στης ρυθμίσεις ή δε γίνεται αυτό?

α και μη ξεχάσω κάτι για να γελάσουμε: πήγα χτες κ άκουσα την taglewood κ την έψαξα σαν ειδικός "τρομάρα" μου και λέω στο πωλητή ότι με χαλάνε τα κλειδιά που δεν ήταν νικελ αλλά πλαστικά διαφανή κάπως κ καραφλιασε ο πωλητης ;D μόνο εγκεφαλικό δεν έπαθε!! Μετά έψαξα κ είδα ότι πολλές Gibson έχουν τέτοιου τύπου κλειδιά...ασε ρεζίλι...   ::) α και είχα ξεχάσει να σε ρωτήσω κάτι που μου επισημανες παραπάνω σχετικά με το σώμα της taglewod που είναι όλο μαονι αντί για μαονι κ alder της epiphone τι σημαίνει ότι είναι 2 κομμάτια; είναι πλεονέκτημα της taglewood αυτό;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Μπορείς να πετύχεις έναν πιο "ακουστικό" ήχο με τον Vox με τις κατάλληλες ρυθμίσεις σε μια καθαρή προσομοίωση. Aπό ιδία εμπειρία όμως, οφείλω να ομολογήσω ότι η ακουστική προσομοίωση του Cube είναι πολύ καλή, ειδικά με λίγο reverb. Λογικά αν κάποια στιγμή αποκτήσεις ένα πολυεφφέ (που σίγουρα θα θελήσεις), είναι πολύ πιθανό να έχει αυτό μια ακουστική προσομοίωση για να συμπληρώσεις την ηχητική σου παλέττα.

Όσο για τα ξύλα, σε αυτές τις κιθάρες μπορείς να είσαι σίγουρος ότι το σώμα αποτελείται από 2-3 ή και περισσότερα κομμάτια ξύλου. Αυτό ισχύει ανεξάρτητα αν μιλάμε για σώμα από μαόνι και alder ή εξ ολοκλήρου από μαόνι. Κιθάρα με σώμα από ένα κομμάτι ξύλο δύσκολα θα βρεις σε αυτά τα λεφτά, π.χ. κάποιες Blade είναι 1-piece body. Δεν ξέρω άλλες μάρκες που να προσφέρουν κάτι τέτοιο σε αυτή την κατηγορία τιμής, αν και ίσως να υπάρχουν και άλλα παραδείγματα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επειδή δοκίμασα πρόσφατα μια Tanglewood, είπα να δώσω κι εγώ δώσω την γνώμη μου.

Παρατήρησα κι εγώ οτι είναι σημαντικά ελαφρύτερη σε σχέση με Epiphone και έχει λεπτότερο neck (ίσως σε κάποιο ποσοστό να επηρεάζεται και απο το neck η διαφορά  βάρους). Θεωρητικά θα έπρεπε να έχει χειρότερο sustain αλλα συμβαίνει το αντίθετο. εχει ατελείωτο sustain, πλούσιο και με δυναμική, κατα την γνώμη μου ανώτρο απο Epi. Μου ήταν δύσκολο να το πιστέψω. Επίσης είναι αντικειμενικά πιο ευκολόπαιχτο όργανο, με εύκολο action και καλό setup.

Σχετικά με τον χαρακτήρα του όργανου στον ήχο, και το πόσο πλησιάζει τον les Paul ήχο, μια Εpi που δοκίμασα παλιότερα μου φανηκε πιο καλή, αλλά 90% φταίει οτι την δοκίμασα σε πολύ καλύτερο ενισχυτή, και δεν δυστυχώς δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη αφού η σύγκριση δεν ήταν δίκαιη. Αν κάποιος άλλος έχει κάνει κάποια δίκαιη σύγκριση, θα ήθελα να ακούσω την γνώμη του γιατί ενδιαφέρομαι και εγώ να πάρω την Tanglewood

Αποσυνδεδεμένος retim

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Μια ερώτηση προς τους παλαιότερους: βρήκα την epiphone lp stadard στο dv247 325ευρω και στο thomman 366 αξίζει η διάφορα να την παραγγειλω από dv? έχετε ακούσει τίποτα αρνητικό για dv? του τύπου μη σωστού ελέγχου τον προϊόντων κ να μου έρθει καμία ελατωματικη ή καμία σπασμένη; γιατί για thomman έχω ακούσει τα καλύτερα! Αλλά αν μπορώ να γλυτωσω τα 40 ευρώ γιατί όχι; Και να τα διάθεσω για τον ενισχυτη?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3546 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 19:44
από ταξίμης
3 Απαντήσεις
3143 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 02:06
από Απόλλων
36 Απαντήσεις
11187 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 16:19
από stelllaras_cy
5 Απαντήσεις
3159 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
11 Απαντήσεις
9764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
2 Απαντήσεις
2916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
39 Απαντήσεις
12041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/10, 00:28
από Petros1
0 Απαντήσεις
1549 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/10, 02:04
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
5403 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/12, 19:45
από Μητσάκος
51 Απαντήσεις
17953 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/12/16, 12:23
από blks9791