Αποστολέας Θέμα: Boss me25-boss me70  (Αναγνώστηκε 7563 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Boss me25-boss me70
« στις: 12/08/11, 19:21 »
Παιδια,εχει δοκιμασει κανεις καμια απο τις 2 πεταλιερες?
Αν ναι,προτεινετε καμια απο τις 2?
http://www.thomann.de/gr/boss_me25.htm
http://www.thomann.de/gr/boss_me70.htm

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #1 στις: 12/08/11, 22:02 »
Αξιόλογες πεταλιέρες και οι δύο, με καλά εφφέ και αρκετή ευελιξία. Η ME-25 έχει περισσότερες προσομοιώσεις ενισχυτών, ενώ η ME-70 έχει περισσότερα εφφέ με καλύτερη διάρθρωση και πιο εύκολα προσβάσιμα. Σαν αρχική προσέγγιση θα έλεγα ότι αν σε ενδιαφέρουν κυρίως οι προσομοιώσεις και δεν σού είναι απαραίτητος ένας μεγάλος αριθμός εφφέ με ξεχωριστό έλεγχο, τότε ίσως θα ήταν καλύτερα να προτιμήσεις τη λίγο μικρότερη και πιο οικονομική ME-25. Αν το βασικό σου κριτήριο είναι να έχεις αρκετά εφφέ σε στυλ πεταλιών με εύκολο και άμεσο έλεγχο του καθενός και όχι πολλές προσομοιώσεις (ειδικά για χρήση σε live), τότε η ME-70 μάλλον θα σε εξυπηρετήσει καλύτερα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος LiveToPlayLive

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #2 στις: 13/08/11, 11:29 »
Ευχαριστω για την πληροφορια.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #3 στις: 13/08/11, 16:37 »
Kανένα πρόβλημα, ελπίζω τουλάχιστον η απάντησή μου να σε διευκόλυνε να ξεκαθαρίσεις κάπως τα κριτήρια και τις προτεραιότητές σου. Πάντως θα σού έλεγα να μην περιορίσεις την έρευνά σου σε αυτές τις δύο πεταλιέρες, γιατί υπάρχουν στις αντίστοιχες κατηγορίες (από άποψη τιμής) πολλές καλές επιλογές. Π.χ. στα ίδια περίπου λεφτά με την ME-25 υπάρχει η Zoom G2.1nu και η Digitech RP255. Αν πάλι θέλεις τον έλεγχο που σού δίνει η ME-70 και δεν σε ενδιαφέρουν οι προσομοιώσεις, πιστεύω ειλικρινά ότι θα ήταν καλύτερα να κοιτάξεις για μια μεταχειρισμένη ME-50 (δεν διατίθεται πλέον στα μαγαζιά), η οποία θα σού στοιχίσει λιγότερο και ίσως σού δώσει ότι χρειάζεσαι. Eξάλλου στα λεφτά της ME-70 παίζει η απίστευτα ευέλικτη Τonelab EX, η πολύ καλή Digitech RP500 και αρκετά pod.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #4 στις: 05/05/12, 00:25 »
ημουν ετοιμος να αγορασω την me-25.ικανοποιημενος θα ημουν με την πεταλιερα αυτη κυριως λογω του οικονομικου.πηγαινοντας ομως να την αγορασω το καταστηματο μου εκανε προσφορα την me-70 240 ευρω.αξιζει να δωσω αυτα τα λεφτα.απο λειτουργικοτητα μου αρεσε πολυ.
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #5 στις: 05/05/12, 00:48 »
Πιστεύω αξίζει αν κάτι τέτοιο είναι ο σκοπός σου, και η τιμή που σου έκαναν είναι πολύ καλή:
http://www.dv247.com/guitars/boss-me-70-guitar-multi-effects--61817
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #6 στις: 05/05/12, 01:04 »
τελεια!η επομενη κινηση μου θα ειναι να τον αγορασω.την εχεις δουλεψει?

ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #7 στις: 05/05/12, 01:16 »
Όχι..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #8 στις: 05/05/12, 14:08 »
εχω δουλεψει αρκετα την ME-50 (αυτην αντικατεστησε η ΜΕ-70) και μπορω να πω μονο καλα λογια....


παιζει περισσοτερο σαν stomp box και οχι σαν πολυεφε. οπου και να κουμπωσει παιζει καλα. πραγματικα για τα λεφτα της αξιζει!!! εκει που με ενα πολυεφε πρεπει να κανεις ενα καρο ρυθμισεις για να βγαλεις ηχο, με την ΜΕ απλα παιζεις μουσικη!!!!


τωρα αν θες την ευελιξία ενος πολυεφε θα σου προτεινα να παρεις με τα λεφτα αυτα καποιο μεταχειρισμενο (οποτε ανεβαινεις και κατηγορια)

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #9 στις: 10/05/12, 19:24 »
kkmspm ευαχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου...επειδη ειμαι σχετικα καινουριος αυτοδιδακτος εραστης της κιθαρας.(γιατι κιθαριστα δεν θα μπορουσα να με χαρακτηρισω)  :) τι ειναι stomp box και τι πολυεφφε;ποια η διαφορα τους δηλαδη;
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #10 στις: 10/05/12, 19:55 »
Σχετικά με την ME-50 θα συμφωνήσω με τον kkmpsm. Θα σού έλεγα όμως να δοκιμάσεις διεξοδικά την ME-70, γιατί αν και δεν είναι άσχημη πεταλιέρα, εμένα τουλάχιστον δεν μού άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις. Ίσως επειδή ακριβώς επειδή τη σύγκρινα με την ME-50 η οποία μου άρεσε πολύ και δεν βρήκα ότι η ME-70 αποτελούσε απαραίτητα αναβάθμιση του παλιότερου μοντέλου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #11 στις: 10/05/12, 20:23 »
αν και δεν εχω ιδεα διαβαζοντας διαφορα reviews λεγανε καλα λογια για τη me-70.οχι βεβαια τοσο καλα οσο για τη me-50...η τιμη που μου τη δινει το καταστημα οπως προειπα ειναι 240 ευρω.χαμηλοτερα δλδ απο τον θωμα που κοιταξα.αν βαλουμε αυτο το οριο,εχετε να μου προτεινεται κ αλλες(κ επειδη ειμαι και ολιγον ασχετος) να μου αιτιολογεισεται με απλα λογια την προταση σας,ουτως ωστε να ξερω τι να ψαξω και τι να βρω.αποκλειω ομως οτιδηποτε μεταχειρισμενο...θα ηθελα να εχω τη χαρα να ειμαι εγω που θα τη βγαλει απο το κουτι της  :) !
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #12 στις: 10/05/12, 20:41 »
αν και δεν εχω ιδεα διαβαζοντας διαφορα reviews λεγανε καλα λογια για τη me-70.οχι βεβαια τοσο καλα οσο για τη me-50...

Αυτό ακριβώς λέω κι εγώ. Η ME-70 δεν είναι άσχημη, αλλά η ΜΕ-50 ήταν (κατά τη γνώμη μου) καλύτερη. Ομολογουμένως η ME-70 έχει κάποια πλεονεκτήματα ή τουλάχιστον πράγματα που δεν είχε η ME-50 όπως looper, 4 ποδοδιακόπτες αντί για 3, πλήρες EQ κλπ.

Παράθεση
η τιμη που μου τη δινει το καταστημα οπως προειπα ειναι 240 ευρω.χαμηλοτερα δλδ απο τον θωμα που κοιταξα.αν βαλουμε αυτο το οριο,εχετε να μου προτεινεται κ αλλες(κ επειδη ειμαι και ολιγον ασχετος) να μου αιτιολογεισεται με απλα λογια την προταση σας,ουτως ωστε να ξερω τι να ψαξω και τι να βρω.

Έχουν γίνει ήδη αρκετές προτάσεις στο παρόν thread και σε άλλα παρόμοια. Kαι απο τη στιγμή που δεν έχεις δώσει πληροφορίες σχετικά με τι ακριβώς ψάχνεις εσύ από ένα τέτοιο μηχάνημα, δεν νομίζω ότι μπορούμε να προσθέσουμε κάτι ουσιαστικό.

Παράθεση
αποκλειω ομως οτιδηποτε μεταχειρισμενο...θα ηθελα να εχω τη χαρα να ειμαι εγω που θα τη βγαλει απο το κουτι της  :) !

H χαρά ενός καινούργιου "παιχνιδιού" περνάει γρήγορα. Το θέμα είναι να μην έχεις μετά ένα όργανο ή ένα μηχάνημα που δεν καλύπτει τις ανάγκες σου, ακριβώς γιατί το επέλεξες με λάθος κριτήρια...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #13 στις: 10/05/12, 20:59 »
ας ειδικευσω την κουβεντα τωρα.απο μουσικη μου αρεσουν ολες οι τασεις τις ροκ.με ποιο αγαπημενα ισως τα διαφανα κρινα,τους τρυπες,tindertsicks,rolling stones.επειδη ομως λατρευω και την blues,καποια στιγμη σιγουρα θα ασχοληθω και με αυτο το ειδος.αρα οπως καταλαβαινεις θελω μια πεταλιερα για αρκετα διαφορετικα ειδη.επισης μου αρεσουν πολυ οι αυτοσχεδιασμοι.χωρις ομως να εχω ιδεα απο μουσικη,φτιαχνω μουσικη.αρα θελω να μπορω να τη συνδεω με το pc.και οπως σας εχω ξαναπει,σας ζαλιζω γιατι κανενας απο τον κυκλο μου δεν ασχολειται με μουσικη.και οι πηγες μου ειναι το internet και πιο ειδικα εσεις...αν χρειαζεται να ξερεις και κατι αλλο ρωτησε με να σου απαντησω πριν μου προτεινεις..
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #14 στις: 10/05/12, 23:14 »
Tα παραπάνω δεν λένε πολλά σχετικά με την πεταλιέρα που θα σού ταιριάζει. Όλες λίγο-πολύ καλύπτουν διαφορά είδη από πλευράς προσομοιώσεων και εφφέ, το θέμα είναι εσένα τι σε ενδιαφέρει να έχεις.

Με βάση κάποια πράγματα που είχες αναφέρει στη συζήτηση για τον ενισχυτή, θα έλεγα ότι η ME-70:

1. Δεν έχει πολλές προσομοιώσεις (αν όντως αυτό σε ενδιαφέρει).

2. Έχει αρκετά εφφέ με επαρκή βαθμό παραμετροποίησης (ούτε πολύ βασικό όπως κάποιες πιο φτηνές πεταλιέρες αλλά ούτε και τον καλύτερο όπως άλλες π.χ Korg AX3000G ή κάποια pod) και ανεξάρτητο έλεγχο με ξεχωριστούς ποδοδιακόπτες.

3. Δεν έχει USΒ, οπότε η σύνδεση στον υπολογιστή που είπες ότι σε ενδιαφέρει θα πρέπει να γίνει μέσω κάποιας κάρτας ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #15 στις: 10/05/12, 23:29 »
η αληθεια ειναι πως πολυ με ενδιαφερει το να αλλαζω εφε με τα ποδια.αυτο εξαλλου με οδηγησε στο να ψαχτω.επισης θα ηθελα να ξερω αν τα distortion του ειναι καλα.απο οτι διαβασα εχει περιπου 10 διαφορετικα.ακουγονται ομορφα ομως?σε high gain καταστασεις οπως μου αρεσει να παιζω πως τα παει?
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #16 στις: 11/05/12, 13:02 »
σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι high gain καταστασεις θα παρεις μονο απο γαιδουροενυσχητη για high gain. απο εκει και περα μιας και ολα ειναι σχετικα με την εμπειρια και αντιλειψη του καθενως θα σου πω οτι ολα βγαζουν υπεραρκετο gain, ολα εχουν παμπολα εφε και σε γενικες γραμμες θα καλυψουν τις απαιτησεις του μεσου κιθαριστα. Μην εχοντας εμπειρια, ειναι δυσκολο εως αδυνατο να καταλαβεις τι θες και τι οχι οποτε πρεπει να παρεις κατι οικονομικο ωστε να καταλαβεις πανω-κατω πως δουλευει και τι αναγκες εχεις. το ξερω οτι σε μπερδευω περισσοτερο αλλα ειναι αληθεια αυτα που λεω. αν μενεις αθηνα θα μπορουσαμε να συναντιθουμε να σου δειξω τη διαφορα φιλοσοφιας μεταξι BOSS ME50 και BOSS GT8 (αυτες εχω διαθεσιμες στα χερια μου), ωστε να καταλαβεις στο περιπου τι παιζει με τα πολυεφε.
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #17 στις: 11/05/12, 13:08 »
επισης θα ηθελα να ξερω αν τα distortion του ειναι καλα.απο οτι διαβασα εχει περιπου 10 διαφορετικα.ακουγονται ομορφα ομως?σε high gain καταστασεις οπως μου αρεσει να παιζω πως τα παει?

Aυτό είναι θέμα προσωπικής άποψης και αυτιών. Για όποιο πετάλι-πεταλιέρα-πολυεφφέ και αν ρωτήσεις, θα δεις ότι οι απόψεις διίστανται και πολλές φορές είναι διαμετρικά αντίθετες. Ομολογουμένως (και αυτό ισχύει για οποιαδήποτε πεταλιέρα) άλλη απόδοση θα έχεις αν την συνδέσεις σε έναν solid state ενισχυτή με ηχείο 8 ιντσών όπως ο δικός σου και άλλη αν την βάλεις σε ένα λαμπάτο ενισχυτή με 12άρι ηχείο. Μπορεί το αποτέλεσμα και στην πρώτη περίπτωση να σε ικανοποιεί, αλλά προκειμένου για distortion, υποτίθεται ότι κύριος σκοπός και λόγος ύπαρξής τους είναι η υπεροδήγηση ενός ενισχυτή που θα σού δώσει την παραμόρφωση, τις αρμονικές κλπ. Αυτό σε έναν solid state ενισχυτή δεν πρόκειται να γίνει, τουλάχιστον όχι με τον ίδιο τρόπο όπως στις λάμπες. Και παρ' ότι υπάρχουν solid state ενισχυτές που συνεργάζονται καλά με πετάλια (κατά τη γνώμη μου περισσότερο με overdrive παρά με distortion), ο ήχος που θα πάρεις θα είναι διαφορετικός. Η δική μου εμπειρία από τη χρήση distortion (από πετάλι η πολυεφφέ) σε solid state ενισχυτές με λέει ότι πολλές φορές ο ήχος λασπώνει υπερβολικά και δεν είναι πολύ ευχάριστος. Αν λοιπόν βάλεις την ME-70 στον ενισχυτή σου και το αποτέλεσμα ως προς high gain ήχους δεν σού αρέσει ιδιαίτερα, θα είχα την αίσθηση ότι γι αυτό μπορεί να φταίει κυρίως ο ενισχυτής και όχι η πεταλιέρα.

σε γενικες γραμμες να ξερεις οτι high gain καταστασεις θα παρεις μονο απο γαιδουροενυσχητη για high gain.

Με αυτό δεν θα συμφωνούσα απαραίτητα. Μπορείς να πάρεις μια χαρά high gain με τον συνδυασμό ενός οποιουδήποτε λαμπάτου ενισχυτή με το κατάλληλο πετάλι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος billits

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • facebook
Απ: Boss me25-boss me70
« Απάντηση #18 στις: 11/05/12, 16:05 »
τελικα καταλαβαινω πως αν δεν το δω και το ακουσω,δεν μπορω να το καταλαβω.Kkmspm δυστυχως μενω λαρισα.αλλα ειναι πολυ πιθανο να ερθω αθηνα την παρασκευη για ενα ιστορικο live.σπυριδουλα-απροσαρμοστοι-μωρα στη φωτια-γιοκαρινης.και λεω να καθισω ενα 3ημερο.οποτε αν θελεις στειλε μου pm το facebook σου η καποιο mail να επικοινωνησουμε. απολλων,αυτο που θα κανω οταν θα παω να αγορασω θα ειναι το εξης.θα παρω την κιθαρα μου,το ενισχυτη μου και θα παω στο μαγαζι και θα αραξω με τις ωρες.και οτι μου καθισει ποιο καλα στα αυτια...
ξερω πως ποτε δεν σημαδευουνε στα ποδια.στο μυαλο ειναι ο στοχος,το νου σου ε;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
6240 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/07, 19:19
από PlusYeaR
5 Απαντήσεις
4084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/12, 19:10
από kkmspm (φλουτσ)
boss md2

Ξεκίνησε από antonisfender Εφέ

2 Απαντήσεις
2315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/10, 17:56
από antonisfender
5 Απαντήσεις
2964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 22:03
από 2be
Boss fs6

Ξεκίνησε από ilias73 Εφέ

7 Απαντήσεις
3062 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 19:51
από hot_sauce (φλουτσ)
Boss GT 3

Ξεκίνησε από billybistas Εφέ

7 Απαντήσεις
3039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/11, 21:12
από aragorn23984
5 Απαντήσεις
3634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/11, 10:18
από adr1anos
6 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 02:20
από metalmike
6 Απαντήσεις
4649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/12, 22:50
από georgemel
4 Απαντήσεις
3822 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/13, 10:46
από adr1anos