Ψηφοφορία

Συμφωνείτε με την κατάργησή του?

Ναι
34 (29.3%)
Όχι
74 (63.8%)
Άλλο (αναφέρετε)
8 (6.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 115

Αποστολέας Θέμα: Πανεπιστημιακό άσυλο  (Αναγνώστηκε 159333 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σοφία

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Πανεπιστημιακό άσυλο
« στις: 23/01/07, 11:19 »
  Δεν θελω να αρχισω να γραφω για το τι ειναι το ασυλο,αφου θελω να πιστευω οτι ολοι ξερουμε οτι προκειται για εναν θεσμο ,που αποτελει μια κοινωνικη κατακτηση..Αυτο λοιπον το θεσμο ,που σκοπος του ειναι η ελευθερη διακινηση ιδεων μεσα στον χωρο του πανεπιστημιου,ειναι γεγονος οτι τον καπιλευονται "διαφοροι" ,με αποτελεσμα να φτασουμε στο σημειο,να συζηταμε για τον περιορισμό του ,και μια επικειμενη καταργηση του να την θεωρουμε αρκετα προνοητικο μετρο της κυβερνησης για να μας προστατεψει...

  Ωστοσο θα ηθελα καπως να διευκρινησω την κατασταση και απο την δικη μου πλευρα Σιγουρα υπαρχουν οι γνωστοι μπαχαλακηδες που κανουν διαφορες μλκιες,δινοντας την αφορμη στα ΜΜΕ να διογκωνουν καταστασεις και να πειθουν το λαο οτι το ασυλο  προστατευει εγκληματιες..
Βεβαια εκτος απο τους γνωστους,και το τονιζω αυτο,ειναι γνωστοι , γινονται και ενεργειες αρκετα καλα οργανωμενες θα ελεγα απο τις αρχες..
Πιο συγκεκριμενα,τα τελευταια γεγονοτα στο ΕΜΠ απο πολλους θεωρουνται στημενα..Καθηγητης αρχιτεκτονικης του ΕΜΠ(ξεχναω ονομα) ανεφερε οτι ειδε κουκουλοφορους να βγαινουν απο κλουβες ΜΑΤ.Ο πρυτανης επισης,ανεφερε οτι ομαδα κουκουλοφορων διεσχιζε ανενοχλητη την Πατησίων ,με τα ματ αριστερα δεξια
Δεν ξεχναμε,οτι και αλλες φορες,οταν οι πορειες ειναι αρκετα ειρηνικες,στο τελος εντελως ξεκαρφωτα αρχιζει ο πολεμος..Και θυμιζω 17 νοεμβρη στη θεσσαλονικη,οπου πραγματοποιηθηκε μια πολυ ησυχη πορεια και στο τελος ειχε ασχημη καταληξη με γεγονοτα παααλι στημενα!!Δηλαδη αστυνομοι με κουκουλες..

  Το ασυλο πρεπει να προσατευεται ..σε αυτο συμφωνουμε ολοι..το θεμα ειναι οτι πρεπει να προστατευεται απο τους ιδιους τους φοιτητες,και αυτο εχει αποδειχθει σε περιοδους καταληψεων οτι δεν ειναι ανεφικτο!

 Επιπλεον θα ηθελα να τονισω οτι με την ισχυουσα διαταξη,η επεμβαση της αστυνομιας στις σχολες,επιτρεπεται ,εφοσον διαπραττονται αυτοφωρα κακουργηματα..βεβαια η αστυνομια δεν παρεμβαινει και αυτη η μη παρεμβαση δεν οφειλεται σε απογορευση απο τον νομο,αλα σε αρνηση των ιδιων των αρχων να τον εφαρμοσουν..

..αν οι καρχαρίες ήταν άνθρωποι θα διοργάνωναν πού και πού μεγάλες γιορτές στο νερό γιατί τα χαρούμενα ψαράκια έχουν καλύτερη γεύση απο τα μελαγχολικά..

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #1 στις: 23/01/07, 12:07 »
Σοφία άκου εδώ περιστατικό...
To 2003 στη Σύνοδο Κορυφής στη Θεσσαλονίκη τον Ιούνιο αν θυμάσαι τα κάψανε όλα...
Το βράδυ κλειδαμπαρώθηκαν στη Φιλοσοφική...
Ο τότε πρύτανησ επιχείρησε να ανοίξει στους "μάγκες" τις πόρτες απλά και μόνο να μην τα σπάσουν...
ΕΚτός βέβαια ότι του εξήγησαν ότι σκοπός EINAI να τα σπάσουν των κράτησαν ...όμηρο στο κτήριο...
Έρχεται η αστυνομία...ελευθερώνεται...σε ερώτησή του προς τους αστυνομικούς...
"Γιατί δεν τους συλλαμβάνεται"...η απάντηση ήταν απλή...
Επίτηδες τους ωθεί η αστυνομία προς τις σχολές, για να τα κάψουν όλα εκεί...
Διότι αν το άσυλο καταργηθεί, τότε θα βγουν στην πόλη και απλά οι ζημιές που θα προκαλέσουν θα είναι πολύ υψηλότερες απ'ότι κάποιοι ριμαδουπολογιστές στις σχολές...
Τα παραπάνω τα εξέφρασε καθηγήτρια και μέλος του πρυτανικού συμβουλίου του ΑΠΘ πέρσι εν ώρα μαθήματος σε σχετική συζήτηση...
Ελπίζω να σε κάλυψα...:)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #2 στις: 23/01/07, 12:25 »
Έχετε δίκιο,Σοφία και Mistral,στο ότι ειστε καχύποπτοι για τον πανικό που προκαλείται κάθε φορά στις σχολές κυρίως σε περιόδους καταλήψεων!Είναι πιθανό πολλά από αυτά όντως να συμβαίνουν,το θέμα επομένως θα πρέπει να τεθεί,όχι προς την κατάργηση του ασύλου αλλά προς την σωστή λειτουργία του σε όλα τα πανεπιστήμια.Δε νομίζω πως είναι σωστή η λογική του ''πονάει κεφάλι,κόψει κεφάλι'', ή κάπως έτσι!
Θεωρώ δηλαδή πολύ φτηνές τις δικαιολογίες για την κατάργηση αυτής της κοινωνικής κατάκτησης ή όπως αλλιώς θέλει να το πει ο καθένας...

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #3 στις: 23/01/07, 13:14 »
Όταν θα αποκτήσουμε παιδεία (ώς ανθρωποι και ώς κράτος) το άσυλο θα μας είναι πιό χρήσιμο ...

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #4 στις: 23/01/07, 16:28 »
Όταν θα αποκτήσουμε παιδεία (ώς ανθρωποι και ώς κράτος) το άσυλο θα μας είναι πιό χρήσιμο ...
δε συμφωνω με τη λογικη σου.τα δικαιωματα που εχουμε δεν τα εχουμε μονο οταν ξερουμε και πως να τα χρησιμοποιουμε...τα εχουμε επειδη παλεψαμε γι'αυτα...
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #5 στις: 23/01/07, 16:30 »
Λοιπον...  Για να μην λεμε οτι θελουμε... Αυτο παει σε οσους πιστευουν οτι η τροποποιηση που θελει να περασει η κυβερνηση για το ασυλο ειναι σωστη.


Συμφωνα λοιπον με τον ισχυοντα νομο η αρμοδιοτητα αρσης του ασυλου ανηκει στην τριμελη επιτροπη ασυλου που απαρτιζεται απο ενα μελος ΔΕΠ εναν εκπροσωπο  του διοικητικου προσωπικου και εναν φοιτητη και αποφασιζει ομοφωνα. Η ισχυουσα διαταξη ομως προβλεπει οτι επιτρεπει την επεμβαση δημοσιας δυναμης σε πανεπιστημιακους χωρους εαν διαπραττονται αυτοφωρα κακουργηματα. Συνταγματολογοι εχουν αποφανθει οτι η μη επεμβαση της αστυνομιας δεν οφειλεται σε απαγορευση εκ νομου αλλα σε αρνηση των αρχων να τον εφαρμοσουν.

Ειναι παραπανω απο προφανες λοιπονοτι ο νομος δεν πασχει καπου. Η αστυνομια φταιει αν επεμβαινει. Δεν την εμποδιζει ο νομος.

Αντιθετα η διαταξη που προκεται να περασει λεει οτι για την αρση του ασυλου θα αποφασιζουν με αυξημενη πλειοψηφια τα πρυτανικα συμβουλια των ιδρυματων χωρις να εχουν κανενα λογο οι φοιτητες και η επεμβαση θα γινεται απαραιτητς παρουσια εισαγγελεα. Η διαταξη αυτη ομως προφανως δεν ευνοει αντιθετα αποριπτει τους φοιτητες απο μελη του πανεπιστημιου.

Δεν φταει λοιπον ο νομος για τα επισοδεια και για την μηξ επεμβαση. Φταει η αστυνομια η ιδια η οποια προωθει τα επισοδεια.Αλλωστε λεκτορας της αρχιτεκτονικης κατεθεσε μυνηση οτι ειδα κουκουλοφορους σε προσφατο περιστατικο που τα κανανε λαμπογυαλο να κατεβαινουν απο κλουβα της αστυνομιας.

Κατω λοιπον τα χερια απο το ασυλο. Καποιοι αγνωιστηκαν για να υπαρχει και δεν θα το καταστρεψεται χωρις αντισταση. >:(

ΥΓ:Σοφια ο λεκτορας που αναφεραμε και οι 2 στα ποστ μας ειναι ο κ. Νικος Μπελαβιλας.
« Τελευταία τροποποίηση: 23/01/07, 16:50 από Roufus-Enas euais8htos kafros Sensei »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος PAN.84

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
  • Έχω ένα παπάκι που μου κάνει πά...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #6 στις: 23/01/07, 18:59 »
Όταν θα αποκτήσουμε παιδεία (ώς ανθρωποι και ώς κράτος) το άσυλο θα μας είναι πιό χρήσιμο ...
δε συμφωνω με τη λογικη σου.τα δικαιωματα που εχουμε δεν τα εχουμε μονο οταν ξερουμε και πως να τα χρησιμοποιουμε...τα εχουμε επειδη παλεψαμε γι'αυτα...

Σαφώς,αλλά θα ήταν πολύ καλύτερα αν ξέραμε κιόλας ;)...

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #7 στις: 24/01/07, 22:44 »
ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΑΣΥΛΟ!!!!!!!!!

Οι πολιτικοι δεν ξεχναν οτι αν δεν υπηρχε το ασυλο δεν θα υπηρχε πολυτεχνειο. Ετσι ΣΚΑΤΑ >:( >:( >:( >:( πολιτικοι θα υπηρχαν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #8 στις: 25/01/07, 11:48 »
Όταν θα αποκτήσουμε παιδεία (ώς ανθρωποι και ώς κράτος) το άσυλο θα μας είναι πιό χρήσιμο ...
δε συμφωνω με τη λογικη σου.τα δικαιωματα που εχουμε δεν τα εχουμε μονο οταν ξερουμε και πως να τα χρησιμοποιουμε...τα εχουμε επειδη παλεψαμε γι'αυτα...
... δεν είπα να καταργηθεί το άσυλο, προς θεου ...
αλλα ρε μαγκες ... μ*****α δεν είναι στη χώρα που γεννήθηκαν όλα να βλέπουμε εικονες βανδαλισμού μέσα στα πανεπιστήμια??
καλο θα ήταν να προστατέψουν το άσυλο οι φοιτητές και αν χρειαστει ( βλέπε δικτατορία ) οι πολιτες πάντα θα είναι στο πλευρο τους ...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #9 στις: 25/01/07, 16:11 »
Τι να κανουν ακριβως η φοιτητες? Να πλακωσουν στο ξυλο τους ταραξιες/ασφαλιτες που μαντρωνονται μεσα? Ξανα λεω οτι αυτη τη στιγμη ο μονος που ευθηνεται  ειναι η αστυνομια που αν και εχει δικαιωμα εισοδου στο παν αν διαπρατονται αυτοφωρα κακουργηματα το αποφευγει οπως ο διαολος το λιβανι. Μη σας φταει το ασυλο και οι φοιτητες λοιπον. Αυτοι που θελουν να το καταργησουν, αυτοι φταινε γι αητν καταντια του
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #10 στις: 25/01/07, 20:15 »
Κοιταξε. Ο αστυνομος βλεπει 100 ατομα μεσα σε ενα κτιριο πωρωμενα με τις διαδηλωσεις. Δεν μπορει να μπει μεσα και να βγαλει τους 10 ταραξιες. Οι υπολοιποι θα κοιτανε μονο??
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #11 στις: 25/01/07, 20:55 »
ννννννννναι...
ΕΠίσης ο κάθε αστυνομικός έχει οικογένεια, γυναίκα, παιδιά, προσπαθεί να βγάλει το μεροκάματο και την ίδια ώρα κινδυνεύει να καεί ζωντανός από κάποιους ανεγκέφαλους αναρχικούς...
ΑΚόμα αν μπει μέσα και τους βγάλει όλους έξω, δηλαδή να τους δείρει μετά θα πέσουν να τους φάνε οι δημοσιογράφοι κλπ κλπ, διότι όπως έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν, δηλώνουν πως το..."ξύλο είναι τρόπος αντιδημοκρατικός"...ξέρετε τώρα...κανάς δημοσιογράφος που πετάει μπουκάλια στα γήπεδα...
Αφετέρου ούτε η ίδια η κυβέρνηση δεν τους υποστηρίζει...
Οπότε είναι ένας φάυλος κύκλος όπου κι αυτοί όπως όλοι λένε "γιατί να κάτσω να ασχοληθώ??Ας τα κάψουν"...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #12 στις: 25/01/07, 23:15 »
Ωραια μην κατηγορειται τους φοιτητες η το ασυλο. Δηλαδη αν αλλαξει ο νομος οι μπατσοι θα μπαινουν πιο αφοβα στο πανεπιστημιο? Εχουμε τρελαθει τελειως? Αυτο που θελει να κανει η κυβερνηση ειναι να μειωση τη δυναμη των φοιτητων στις σχολες. Και δεν θα το πετυχει >:(
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #13 στις: 25/01/07, 23:18 »
Μιλανε αυτοι που δεν ειναι φοιτητες για τη δυναμη των φοιτητων...Τελικα ειμαστε τρομερος λαος!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #14 στις: 25/01/07, 23:21 »
Μιλανε αυτοι που δεν ειναι φοιτητες για τη δυναμη των φοιτητων...Τελικα ειμαστε τρομερος λαος!
Ωραια.. ΑΡα ουτε οι καθαηγητες ουτε οι μεγαλυτεροι να εκφερουν αποψη.. . Μονο οι φοιτητες/? Πραγματικα αν κρινεται οτι δεν εχω τις γνωσεις να μιλησω απλα μην απαντατε. Εγω σας σεβομαι απολυτα οταν μιλαμε. Αυτο ειναι κατι που εσεις δεν το κανετε. Αν θεωρεις οτι επειδη δεν ιεμαι φοιτητες δεν εχω δικαιωμα να εκφερω αποψη με γεια σου με χαρα δεν μπορω να κανω τιποτα. Αλλα να προσεχετε πως μιλατε. ΕΙδικα εσυ που εισαι και συντονιστης και επρεπε να κρατας ενα επιπεδο. Κριμα κι αδικο ειναι.

Αλλα δυστυχως οταν τελειωνουν τα επιχειρηματα λογο εχει η ειρωνια και η απαξιωση με καθε τροπο. Εγω αυτο ξερω.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #15 στις: 25/01/07, 23:24 »
Δεν ειναι θεμα γνωσεων. Ειναι θεμα που βρισκεσαι σε εκπαιδευτικο επιπεδο. Οταν μπεις με το καλο μεσα στο χωρο των ΑΕΙ και ΤΕΙ, θα τα δεις με τα ιδια σου τα ματια και θα κρινεις τοτε. Για την ωρα, απλα ακους τι λενε οι αλλοι χωρις να το ζεις. Καταλαβες ποια ειναι η διαφορα?
Και αν σε ενοχλει η διαχειριση που εχω κανει σε οποιον πινακα με εβαλαν, τοτε μπορεις να κανεις παραπονα. Ποτε δεν δηλωσα αυθεντια και θεος του forum. Καταλαβες παλι τη διαφορα αυτων που λες και αυτων που νομιζεις πως γινονται γυρω σου?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #16 στις: 25/01/07, 23:26 »
Δεν ειανι η διαχειρηση σου ειναι το υφος σου. Και πραγματικα αν θεωρεις οτι εχω κενα η λαθη η οτι δεν δυναμαι να εκφερω αποψη απλα μην ασχολεισαι. Εγω θα ξαναπω. Οταν τελειωνουν τα επιχειρηματα....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #17 στις: 25/01/07, 23:28 »
Χεχεχεχ χαμος παλι..τι να πω..
Παντως απο οτι λενε μεσα στα πανεπιστημια γινεται ο χαμος απο διαφορες συναλλαγες κλπ..
Αυτο πρεπει να σταματησει αλλα οχι καταστρατηγωντας ενα απο τα σημαντικοτερα δικαιωματα των φοιτητων.Δεν εχω ιδεα πως αλλιως ομως.Οχι ετσι.ΙΣως ο πρυτανης να εχει περισσοτερες δυναμεις και οταν αντιλαμβανονται διαφορα να κανει κατι(τι ομως?)..Το ιδιο γινεται και με τους οπαδους των ομαδων που οταν του κυνηγανε οι μπατσοι κλεινονται μεσα με την ασφαλεια του ασυλου και βριζουν τους μπατσους εκ του ασφαλους..Ελεος..Δεν ξερω τι μπορει να γινει..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #18 στις: 25/01/07, 23:30 »
Προσεχε Αρη, γιατι εδω συμμετεχω σαν μελος και οχι σαν διαχειριστης. Τα επιχειρηματα που αναφερεις εσυ, αφορουν ο,τι εχεις ακουσει απο τους γυρω σου. Δεν εχεις περασει ποτε το κατωφλι του πανεπιστημιου ή του ΤΕΙ που θελεις να πας. Δεν ξερεις καν πως λειτουργει το ολο συστημα. Ενημερωνεσαι απο γνωστους, απο εφημεριδες και δημοσιογραφους που φερνουν το νεο οπως εκεινοι το βλεπουν. Καταλαβαινεις τι λεω? Να εκφερεις την αποψη σου, ναι..Αλλα οχι οταν η πληροφορηση σου ειναι απο τριτους και εσυ την στηριζεις με επιχειρηαμτα αλλων! Διαφωνεις?
Το υφος μου ειναι απολυτα ευγενικο και αν εσενα σε πειραζει, τοτε παρατηρησε το και σε αλλες συζητησεις και θα δεις πως ειναι απολυτως ιδιο! Αν αισθανεσαι πως εχεις προηγουμενα μαζι μου, υπαρχει το pm.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #19 στις: 25/01/07, 23:34 »
Δεν θα σου απαντησω πραγματικα απαξιω. Αν θες κατι περεταιρω σε πμ. Να σβηστουν αυτα τα μυνηματα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #20 στις: 25/01/07, 23:38 »
Κοιτα, το να απαξιωνεις τον συνομιλητη σου πεταγοντας εξυπναδες του στυλ "δεν υπαρχουν επιχειρηματα" ενω στα αναλυει ( μη παρουσια στο χωρο του πανεπιστημιου, πληροφορηση απο τριτους ) και μετα να αποφευγεις να απαντησεις σαν τον κυβερνητικο εκπροσωπο, δεν νομιζω πως ειναι και ο απολυτος ορισμος της συζητησης.
Εισαι εκτος του πανεπιστημιακου χωρου ( ακομα, γιατι ευχομαι να μπεις να δεις τα χαλια του :P )? Πληροφορεισαι και επιλεγεις ποιους θελεις σαν "πληροφοριοδοτες" σου? Πανω σε αυτους δεν στηριζεις την δικη σου επιχειρηματολογια? Λεω κατι λαθος?
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #21 στις: 25/01/07, 23:41 »
Ti εγινε freemind παλι show δινεις?Μεταλαμπαδευεις τις γνωσεις του φωστηρα στους νεοτερους?

Ως θεατης τελικα εχει περισσοτερη πλακα.Ελα να ακουσω επιχειρηματολογια περι ασυλου τωρα...σβελτα ομως γιατι εχω φερει και ποπ κορν να το απολαυσω
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #22 στις: 25/01/07, 23:42 »
Δεν εχω να αναλυσω τιποτα για το ασυλο! Απλα το θεωρεις λογικο ατομα που δεν εχουν περασει μεσα απο τον πανεπιστημιακο χωρο, να αντιλαμβανονται τι εστι ασυλο? Δηλαδη ρωταω κατι τοσο λογικο, και ομως περα απο ειρωνια και απαξιωση δεν παιρνω μια σοβαρη απαντηση.

Προσεχε με το ποπ κορν, γιατι κολλαει στα δοντια και μετα δεν θα μπορειτε να δαγκωνετε:P
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #23 στις: 25/01/07, 23:44 »
Κοιτα, το να απαξιωνεις τον συνομιλητη σου πεταγοντας εξυπναδες του στυλ "δεν υπαρχουν επιχειρηματα" ενω στα αναλυει ( μη παρουσια στο χωρο του πανεπιστημιου, πληροφορηση απο τριτους ) και μετα να αποφευγεις να απαντησεις σαν τον κυβερνητικο εκπροσωπο, δεν νομιζω πως ειναι και ο απολυτος ορισμος της συζητησης.
Εισαι εκτος του πανεπιστημιακου χωρου ( ακομα, γιατι ευχομαι να μπεις να δεις τα χαλια του :P )? Πληροφορεισαι και επιλεγεις ποιους θελεις σαν "πληροφοριοδοτες" σου? Πανω σε αυτους δεν στηριζεις την δικη σου επιχειρηματολογια? Λεω κατι λαθος?
Επιμενεις αν απαντας ετσι? Οχι δεν επιλεγω. Ακου αποψεις απο ολες τις πλευρες. Καλως η κακως η αδερφη της κολλητης μου ειναι πολυ βαθια χωμενη στη δαπ οποτε ακουω την μια αποψη εχω φιλους αναρχικους διαβαζω 3 διαφορετικες εφημεριδες καθε μερα και οτι πληροφοριες παιρνω τις συγκεντρωνω τις κρινω και υστερα φτιαχνω την δικη μου αποψη οπως κρινω εγω σωστοτερα. Αν θες το πιστευεις. Αν δεν θες αδιαφορω.
Παντως με τη λογικη σου δεν θα επρεπε να μιλαω για τιποτα παραπανω απο οτι αφορα τα ενδοσχολικα αφου αυτα και μονο εχω ζησει.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: ΑΣΥΛΟ
« Απάντηση #24 στις: 25/01/07, 23:49 »
Εγω ειμαι υπερ της διατηρησης του ασυλου! Ειναι κατι που αποκτηθηκε με αιμα απο καποιους παλαιους φοιτητες. Ομως, να διατηρηθει μονο και εφοσον οι ιδιοι οι φοιτητες και οι πρυτανεις γινουν υπευθυνοι για την διατηρηση του! Τοσο καιρο, οι πρυτανεις μιλανε γι'αυτη την περιβοητη περιφυλαξη. Και ομως περα απο τα λογια δεν εκαναν κατι για αυτο! Και το αναμασανε συνεχως! Οποτε η κυβερνηση εχει στηριγμα να κανει ο,τι θελει για το ασυλο. Διαφωνει κανεις μεχρι εδω;
Οταν μπηκαν οι αναρχικοι το 1996 στο Πολυτεχνειο και τους εβγαλαν εξω οι αστυνομικοι επειδη ειχαν καψει ολο το Πολυτεχνειο, η συγκλητος δεν ειχε δωσει το πρασινο σημα να μπουν? Απο τοτε τι εγινε ομως? Και ενταξει η αστυνομια που δεν μπορει να μπει. Αλλα η συγκλητος, γιατι δεν εκανε κατι απο τοτε?
Οποτε ειμαι υπερ του ασυλου, αλλα οταν οι ιδιοι οι καθηγητες και οι πρυτανεις δεν μπορουν να το διατηρησουν παρα μονο στα λογια, τοτε να προτεινουν κατι καλυτερο, μια ενδιαμεση λυση που θα επιτρεπει την αστυνομια να μαζευει τα καλα παιδακια που μπαινουν μεσα και τα κανουν λαμπογιαλο! Γιατι αν το σκεφτει κανεις λογικα, τοτε η αστυνομια δεν θα εχει δικαιολογια στην περιπτωση οπου δεν γινει καμια συλληψη,ετσι δεν ειναι? Ηδη τωρα πανε να την "σκαπουλαρουνε", με τη δικαιολογια οτι οι εισαγγελεις δεν εκαναν την δουλεια τους. Τοτε ομως, δεν θα εχουν καμια. Αδικο εχω και εδω?
Οριστε η αποψη μου λοιπον...

Αρη, ευτυχως που απαντας θετικα στο οτι οντως δεν τα ζεις απο μεσα και δημιουργεις τη δικη σου αποψη. Δεν ειναι κακο αυτο, αρκει να μην γινεται ισχυρογνωμοσυνη. Και στα ενδοσχολικα ειχαμε μια συζητηση περι καταληψεων και εκει σεβαστηκα τις αποψεις σας, αν θυμασαι καλα. Οποτε μην κρινεις στην συμπερφορα μου και το πιο σημαντικο μην την κρινεις σαν να ειμαι μονο διαχειριστης και οχι μελος με αποψεις.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/23, 20:44
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ