Αποστολέας Θέμα: Ελλήνων Μακεδονία  (Αναγνώστηκε 62205 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #75 στις: 03/03/08, 14:40 »
δεν βρισκω κανενα νοημα στις ιστορικες αναφορες.με το ιδιο σκεπτικο μερικοι ανεγκεφαλοι μπορει να προτεινουν καμια μεγαλη ελλαδα η καμια νεου τυπου βυζαντινη αυτοκρατορια με πρωτευουσα την κωνσταντινουπολη...
και επισης αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι οτι ειμαστε απογονοι του μεγα αλεξανδρου.πρωτον αυτο εμενα δεν με τιμα καθολου να ειμαι απογονος ενος σφαγεα και δευτερον οσο απογονοι ειμασε εμεις,τοσο απογονοι ειναι οι αιγυπτιοι μη πω και για αλλους λαους.
αλλα φυσικα αυτο ειναι το παιχνιδι των αστικων πολιτικων,καθε λογης κυβερνησεων,ντοπιων και ξενων κουμανταδορων.εξαρση εθνικου αισθηματος με δεκα κιλα προβοκατορολογιας και ξαφνικα οι εχθροι μας ειναι τα σκοπια,οι τουρκοι και μπλα μπλα!αντι να κοιταμε τα προβληματα μας κοιταμε πως θα ονομαστει η καθε γειτονια του πλανητη λες και θα μας κλεψουν την ιστορια,τη πατριδα και τη θρησκεια(λεξεις καθολου τυχαιες...το οραμα του πατριωτη βλεπετε).οταν τα πραγματα ειναι ζορικα για το πολιτικο συστημα,τσουπ πατριωτισμος και εθνικη ομοψυχια και ειμαστε ολοι μαζι εναντιον του γειτονα εχθρου!η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι ανημερωμενος για την σταση καποιου ΚΚ εκει η αναρχικων ομαδων(ευελπιστοντας οτι δεν παρουσιαζουν εθνικιστικα χαρακτηριστικα) αλλα οσον αφορα καθε λογης εθνικιστες εκει,το ιδιο κουτοχορτο εχουν φαει με τους δικους μας.τι σκοπιανος,μακεδονας,τουρκος,ελληνας κτλ οι εθνικιστες ολοι ιδιοι και απαραλλαχτοι ειναι ευθυνομενοι για το μισος μεταξυ των λαων.ας ονομαστει η χωρα οπως θελει ο λαος της,εμας δεν μας αφορα εως το οριο φυσικα της ιμπεριαλιστικης επεμβασης(αληθεια ποιος χαζος πιστευει τετοιο πραγμα????) που εκει περα εισαι νομιμοποιημενος για αμυντικο πολεμο για την αυτοδιαθεση σου...
αχχχχχχ ποτε θα εξαφανιστει αυτο το μικροβιο του εθνικισμου ρε γ**ωτο μου,ποτε?
αλλα οπως ορθα λεγεται:μλκες πατριωτες,στην εθνικη ενοτητα ειμαστε προδοτες
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #76 στις: 03/03/08, 15:18 »
δας ονομαστει η χωρα οπως θελει ο λαος της,εμας δεν μας αφορα εως το οριο φυσικα της ιμπεριαλιστικης επεμβασης(αληθεια ποιος χαζος πιστευει τετοιο πραγμα????)

Ο χαζος που πιστευε πως καποτε η Γιουγκοσλαβια ειχε τη δυναμη να παραμεινει ενωμενη.
Ο ιδιος χαζος που πιστευε πως το Κοσσοβο δεν ειχε αυτονομια.
Ακομα ο ιδιος χαζος πιστευει πως ειναι μια καθαρη συμπτωση που η Τουρκια υποστηριζει τα Σκοπια γαι το ΝΑΤΟ, ενω συγχρονως επεκτεινει τις στρατιωτικες τις βασεις στα βορεια μας ( Βουλγαρια ).
Βεβαια, ο ιδιος χαζος επιμενει πως ειναι καθαρα τυχαιο που ολα τα θεματα των Βαλκανιων αλλα και της Κυπρου "αναψαν" συγχρονως.

Γενικα, οι Σερβοι ηταν χαζοι, γιατι πιστεψαν για μια στιγμη πως θα ειχαν την στηριξη της Ευρωπης..Αντ'αυτου, πληρωσαν με αιμα και βομβες αυτη τη χαζομαρα τους..

Τελικα, ολοι εμεις ειμαστε χαζοι και οι διεθνιστες ειναι οι εξυπνοι...Τι να πω..

Και οριστε μερικες "αποψεις":






http://www.youtube.com/watch?v=KkgBtAn2aB0&feature=related (Embedding disabled, limit reached)

Τελικα, θαλασσουλα θελουν και οι φουκαριαρηδες οι Σκοπιανοι..Γιατι να μην την εχουν,ε? :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #77 στις: 03/03/08, 16:25 »


υπαρχουν αρκετες αληθειες στο βιντεο περα των αλλων
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #78 στις: 03/03/08, 18:58 »
χαχαχα θελω να βλεπει ο ψωμιαδης το παραπανω βιντεο δεκα φορες τη μερα!!να του ρθει το εγκεφαλικο μπαμ μπαμ!
παντως να το πω οτι το μεγαλο μου αγχος ειναι ο μακεδονικος χαλβας...πως θα δοθει λυση σε αυτο το μεγα διπλωματικο επεισοδιο??η τι θα γινει με τον κωστα μακεδονα απο που καταγεται τελικα?θα παμε στα δικαστηρια αραγε??χαχαχα
ε ρε πλακα να τσακωνομαστε για το απο ηταν ο μεγα αλεξανδρος.χεσμενο τον εχουμε ρεεεεεεεε
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #79 στις: 03/03/08, 19:05 »
πιστευω οτι υπαρχουν και δεν ειναι ελληνες.δεν θα συμφωνησω οτι ειναι τοσο ομοιομορφη η κατανομη του DNA οπως την λες..δηλαδη αν οι αλλοι εχουν 2% εμεις πρεπει να εχουμε 20%...στον σημερινο ελλαδικο χωρο παντα εμεναν ελληνες..δεν ειμασταν μια εδω μια εκει οπως αλλοι λαοι...βεβαια ο παραγοντας μπασταρδεμα μπαινει οταν περναγε περιστασιακα απο την γειτονια κανενας λαος και μας πεταγε κανενα π***σο αλλα αυτο δεν αρκει για να τα ισοπεδωνουμε ολα...η αντικειμενικη αληθεια ειναι οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο τον οποιοδηποτε σ'αυτον τον πλανητη...ελπιζω να συμφωνησουμε σ'αυτο ;)
αχ χαρουκι...δλδ οι αρβανητες οι οποιοι κατοικουν στο χωρο της θηβας δεν ειναι ελληνες;..δλδ ουτε οι μουσουλμανοι της θρακης ειναι ελληνες; ασχετος απο οτι υποστηριζουν επηρεασμενοι απο την θρησκεια τους...τα ρασα δεν κανουν το παπα..τι σημασια εχει αν σε λενε ελληνα στην καταγωγη ή αν σε λενε αρριανο...δλδ εμεις ειμαστε η αρεια φυλη ανωτερη ολων;
καταλαβαινεις φυσικα οτι αυτο που λες ειναικαι εθνικιστικο και ρατσιστικο..και πρεπει να καταλαβαιτε οτι κατα τυχη ειμαστε ελληνες... και κατα τυχη ειμαστε και ανθρωποι... το οτι μενουμε σε εναν γεωγραφικο χωρο δεν σημαινει οτι αυτος ο γεωγραφικος χωρος μας ανοικει..σε κανεναν δεν ανοκει..γιαυτο αφηστε τις ιδιωκτησιες..
οσο για τον μεγα αλεξανδορ απανα μου κατι...αν ησουν γερμανος θα ειχες για ηρωα τον χιτλερ;...αν οχι γιατι εχεις ηρωα τωρα τον μεγα αλεξανδρο;.. ο μεγ αλεξανδρος εκανε οτι ακριβως εκανε και ο χιτλερ προσπαθουσε να κανει "παγκοσμια ειρηνη" σφαγιαζοντας λαους και εθνη.
γιαυτο ειμαστε περιφανοι γιατι ηταν μεγας κατακτητης κα δολοφονος..γιατι αλλο ειμαστε περιφανοι γιαυτον..ολοι λενε ο μεγας αλεξανδρος και  μεγας αλλεξανδρος αλλα κανεις δεν ακουσα να λεει γιατι ηταν μεγας...
καταλαβαινεις οτι με ολα αυτα που γραφεις εισαι εντελως εκτος θεματος...ειπα εγω κατι απο ολα αυτα που γραφεις? ειπα εγω οτι εχω προτυπο τον μεγα αλεξανδρο, οτι ειμαστε η αρεια φυλη ή οτι αν εισαι μουσουλμανος δεν εισαι ελληνας? ρε μην γραφετε πιομενοι στο φορουμ γιατι δεν βγαινει νοημα στο τελος ::)

α και μια διροθωση στο παραληρημα του ανοιχου τροπου σκεψης σου...αλλο οτι ο μεγας αλεξανδρος υπηρξε κατακτητης (και προφανως κατεσφαξε) και αλλο να τον συγκρινεις με το πιο αρρωστο μυαλο στην ανθρωπινη ιστορια... ειδες τον χιτλερ να παντρευεται εβραια γιατι ο αλεξανδρος παντευτηκε την εβραια της εποχης του και σεβαστηκε τον κατεκτημενο σαν να ηταν ελληνες... (για το οφελος του παντα)
καταρχας δεν νομιζω να σε εθιξα γιαυτο σε παρακαλω πιο μετρημενα τα λογια σου..επανηλημενοις θιγεις και προσβαλεις εδω μεσα....αυτο δεν μου δειχνει και τοσο πολιτισμο...κατα δευτερον σεβασμος ειναι ο πολεμος;!...απο ποτε..τελος παντων..σε αφηνω να πιστευεις αυτα που πιστευεις..οτι ηταν τρανοςε ο μεγα αλεξανδρος που κατεκτησε τοσες χωρες(για ποιον λογο ουτε  και εσυ ξερεις)
επισης ειπες οτι ειμαστε ελληνες και στην αρεια φυλη λεγανε ειμαστε η αρεια φυλη και οι δυο υποστηριζετε οτι εισται ανωτεροι ολων...

μαλλον καποιο προβλημα παιζει...θα μπλεκονται οι γραμμες μαλλον και δεν καταλαβαινομαστε:

θα κανουμε ενα παραδειγμα να καταλαβαινουν και αυτοι που μας παρακολουθουν απο το νηπιαγωγειο.
εχουμε τις παρακατω προτασεις:

ειμαστε ελληνες
ειμαστε η αρεια φυλη
ειμαστε αλβανοι
ειμαστε ενα αεροπλανο

Το μονο κοινο που εχουν οι τρεις προτασεις ειναι οτι εχουν ιδια συνταξη....Την πρωτη προταση την λενε οι ελληνες...την δευτερη οι της αρειας φυλης...την τριτη οι αλβανοι...την τεταρτη οι σαλεμενοι...

Οταν λοιπον λεω την φραση ειμαστε ελληνες απλα λεω οτι ειμαστε ελληνες..ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ (λειτουργεις δηλαδη μνημονικα?) Η ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ?

αυτα στα λεω γιατι αν ντε και καλα πρεπει να το παρμοιασεις με κατι αλλο...εγω θα σου προτεινα, "το ειμαστε ενα αεροπλανο" γιατι ειμαι περισσοτερο σαλεμενος και λιγοτερο εθνικιστης που θες απο την αρχη να με βαφτισεις με το ζορι...οποτε μετρημενα τα δικα σου λογια...πρωτα να καταλαβαινεις τι λεω και μετα να το σχολιαζεις γιατι αυτο και αν δεν δειχνει και πολυ πολιτισμο

Οσο για το μεγα αλεξανδρο μιας και τον αναφερεις συνεχως μεγας ξεμεγας τελικα ηταν μαγκας αλεξανδρος αφου και πεθαμενος εχει κανει εναν πλανητη για δευτερη φορα να χωρευει στο ονομα του ;D ;D ;D(τιμη και δοξα ρε αλεκο)

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #80 στις: 03/03/08, 19:14 »
Κλασικα, ενα ακομα θεμα που προκαλει αντιδρασεις...πως μας εχουν κανει ετσι που ακομα και σε εθνικα ζητηματα τα ονομαζουμε εθνικιστικα???

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #81 στις: 03/03/08, 19:27 »
Κλασικα, ενα ακομα θεμα που προκαλει αντιδρασεις...πως μας εχουν κανει ετσι που ακομα και σε εθνικα ζητηματα τα ονομαζουμε εθνικιστικα???
Παν μέτρον άχρηστον βλέπεις :P :P :P
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #82 στις: 03/03/08, 20:06 »
 
ειμαστε ελληνες και στην αρεια φυλη λεγανε ειμαστε η αρεια φυλη και οι δυο υποστηριζετε οτι εισται ανωτεροι ολων...

μαλλον καποιο προβλημα παιζει...θα μπλεκονται οι γραμμες μαλλον και δεν καταλαβαινομαστε:

θα κανουμε ενα παραδειγμα να καταλαβαινουν και αυτοι που μας παρακολουθουν απο το νηπιαγωγειο.
εχουμε τις παρακατω προτασεις:

ειμαστε ελληνες
ειμαστε η αρεια φυλη
ειμαστε αλβανοι
ειμαστε ενα αεροπλανο

Το μονο κοινο που εχουν οι τρεις προτασεις ειναι οτι εχουν ιδια συνταξη....Την πρωτη προταση την λενε οι ελληνες...την δευτερη οι της αρειας φυλης...την τριτη οι αλβανοι...την τεταρτη οι σαλεμενοι...

Οταν λοιπον λεω την φραση ειμαστε ελληνες απλα λεω οτι ειμαστε ελληνες..ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ (λειτουργεις δηλαδη μνημονικα?) Η ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ?

αυτα στα λεω γιατι αν ντε και καλα πρεπει να το παρμοιασεις με κατι αλλο...εγω θα σου προτεινα, "το ειμαστε ενα αεροπλανο" γιατι ειμαι περισσοτερο σαλεμενος και λιγοτερο εθνικιστης που θες απο την αρχη να με βαφτισεις με το ζορι...οποτε μετρημενα τα δικα σου λογια...πρωτα να καταλαβαινεις τι λεω και μετα να το σχολιαζεις γιατι αυτο και αν δεν δειχνει και πολυ πολιτισμο

Οσο για το μεγα αλεξανδρο μιας και τον αναφερεις συνεχως μεγας ξεμεγας τελικα ηταν μαγκας αλεξανδρος αφου και πεθαμενος εχει κανει εναν πλανητη για δευτερη φορα να χωρευει στο ονομα του ;D ;D ;D(τιμη και δοξα ρε αλεκο)
μαλλον εχεις καποιο προβλημα...απλα διαβαζεις οτι θες να διαβασεις..εισαι χαρουμενος τωρα που ειπες την εξυπναδα σου;..σου ειπα οτι η φραση αυτη οι εθνικιστες, και απο οτι μου δειχνεις εσυ απο τα λεγομενα σου τα οποια υμνουν τους αρχαιους ημων προγονους χωρις να εχουν σχεση, την συνοδευουν με την παρακατω φραση ,την οποια δεν κοιταξες καν ,διοτι μαλλον δεν θα ησουν σε θεση να κατανοησεις, ειμαστε ανωτερη ολων αυτη η φραση ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την φραση της αρειας φυλης και σου λεω με απλα λογια, μπορει να τα θες και σε πιο παιδικα γραμμενα, οτι εχετε την συμπεριφορα εθνικιστων...(με το να θεωρητε των λαων σας ανωτερων ολων)
το ποσο πολιτισμενος ανθρωπος εισαι ανταξιος των προγονων σου  μας το εχεις δειξει εδω και πολλα ποστ..με το να μας κατηγορεις οσους διαφωνουμε μαζι σου ως "πιομενους" και "κουκουλοφορους"
θα σου πω και εγω για τελος μια πολιτισμενη φραση ,συνθημα αναρχικων:
"ο πιο ανικητος εχθρος ειναι ο ανοητος...οτι και αν του πεις δεν θα κτλβει τπτ...γιαυτο καλυτερα  να τον αφησεις να ζει στον κοσμο του!"
καληνυχτα σου... ;)

Υ.Γ:ουτε εγω συμφωνω με την ονομασια "Μακεδονια" αλλα οχι για λογους ιστοριας(;!) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/08, 20:48 από Amylo »
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #83 στις: 03/03/08, 20:37 »
http://www.youtube.com/watch?v=aWIKDhhTvnU&feature=related

υπαρχουν αρκετες αληθειες στο βιντεο περα των αλλων



Όπως ας πούμε πως η ελληνικότητα του Μεγίστου είναι αποτέλεσμα της τοπικής προπαγάνδας που αποδείχθηκε πιο ισχυρή από αυτή των Σκοπίων. Μα είναι γνωστό άλλωστε πόσο μεγάλη δύναμη έχει στο παγκόσμιο στερέωμα η ελληνική διπλωματία και πόσο έχει κατορθώσει να επιβάλλει τις θέσεις της κατά καιρούς. Άλλωστε οι ιστορικοί ανά τον κόσμο (ακόμα κι αυτού του Σέπαρντ) τα έχει αρπάξει για να υποστηρίζει πως οι αρχαίοι Μακεδόνες ήταν ελληνικό φύλο, όπως κι αυτός ο αλήτης ο Oliver Stone.

Την πλέον αληθινή κουβέντα την είπε ευθέως ο πρώην υπουργός εξωτερικών. Τα Σκόπια, μην έχοντας ιστορία και προκειμένου να επιβιώσουν ως έθνος, "αναγκάστηκαν" να καπηλευθούν εκείνη άλλων.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #84 στις: 03/03/08, 22:03 »

Την πλέον αληθινή κουβέντα την είπε ευθέως ο πρώην υπουργός εξωτερικών. Τα Σκόπια, μην έχοντας ιστορία και προκειμένου να επιβιώσουν ως έθνος, "αναγκάστηκαν" να καπηλευθούν εκείνη άλλων.
τι μ θυμιζει τι μ θυμιζει αυτο που λες....

ελλαδα του 19ου αιωνα..... :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Μα είναι γνωστό άλλωστε πόσο μεγάλη δύναμη έχει στο παγκόσμιο στερέωμα η ελληνική διπλωματία και πόσο έχει κατορθώσει να επιβάλλει τις θέσεις της κατά καιρούς.
αρκετα μεγαλη ωστε ''εν μια νυκτι'' να υπερδιπλασιασουμε τα εδαφη μας επι βενιζελου.
ηταν διπλωματης ο μπαγασας
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #85 στις: 03/03/08, 22:07 »


ελλαδα του 19ου αιωνα..... :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Σου θυμιζει δεν σου θυμιζει αδικο εχει? Επι της ουσιας οι σλαβοι στην περιοχη αυτη ειναι απο τον 6ο μ.Χ. αι και μετα, ειναι δυνατον να θελουν να θεωρουν τους εαυτους τους απογονους του Μ.Α.? Το βρισκεις πολυ λογικο? Βυζαντινους να πω παει σοτ διαολο, αλλα ιστορικα δεν στεκει, ειανι παντελως ανυπστατο τι να κανουμε τωρα. Αυτο το ανυποστατο πραγμα θελουν να περασουν ως αληθεια.

Καλως η κακως τα σκοπια ειναι ενα κρατος υπο διαλυση λογω της πολυφυλετικοτητας. Εαν δεν καταφερει να βρει μια ενοτητα θα σπασει σε πολλα μικρα κομματια, και η υπαρξη ενοτητας ξεκιναει απο ΠΡΩΤΑ απο την ιστορικη ταυτοτητα και στη συνεχεια απο στοχους. Ε ειανι λογικο τα σκοπια εφοσον δεν εχουν καποια ουσιαστικη ιστορια να προσπαθουν να ενταξουν ενα κομματι της ιστοριας στην δικη τους και αυτο τυχαινει να ειναι το μακεδονικο. Παραλασουν την ιστορια την κανουν εναν αχταρμα και βγαζουν τα συμπερασματα που θελουν για να πετυχουν τον σκοπο τους. Παραλογο σου φαινεται?

Προσωπικα αδιαφορω για το γοητρο της ελλαδας. Εμενα αυτο που με νοιαζει σε οτι εχει να κανει με την ιστορια ειναι να μην διαστρεβλωνεται για χαρι κανενος σκοπου. Η ιστορια εχει διαφορετικες σκοπιες, δεκτο και προφανες, αλλα εχει και δεδομενα γεγονοτα τα οποια ειναι αδιαμφιστβητητα. Δεν μπορει λοιπον ο καθε ασχετος τυχαρπαστος που θελει να γραφτει στην ιστορια ως χαριστματικος ηγετης να κανει την ιστορια μπαχαλο, ειτε αυτος ειναι ελληνας ειτε ειναι σκοπιανος ειτε οτιδηποτε (δεν με αφορα).


Αλλα θα επαναλαβω για πολλοστη φορα, αν το θεμα ηταν καθαρα και μονο ιστορικο δεν θα συζηταγαμε τωρα, και κανενας δεν εχει αναφερθει στην ουσια των πραγματων.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #86 στις: 03/03/08, 22:12 »
bairn of mosul οσων για την υπογραφή σου σε παραπέμπω στον Ζουράρη "Η φιλοσοφική σύσκεψη στην ελβετία σε επίπεδο Πανεπιστημιακό".

 όταν οι Έλληνες ψάχναν γιατρό για την χολιστερινη οι Ευρωπαίοι βόσκατε στα λιβάδια. όσο για το ποιοι τραγούδισαν πρώτοι που αναφέρεις σαν υπογραφή σε παραπέμπω στο τραγούδι αετός επαραπετανεν ελληνικό τραγούδι που αναφέρεται στο βασανηστίριο του προμηθέα που του επέβαλε ο Δίας.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #87 στις: 03/03/08, 23:05 »
ειμαστε ελληνες και στην αρεια φυλη λεγανε ειμαστε η αρεια φυλη και οι δυο υποστηριζετε οτι εισται ανωτεροι ολων...

μαλλον καποιο προβλημα παιζει...θα μπλεκονται οι γραμμες μαλλον και δεν καταλαβαινομαστε:

θα κανουμε ενα παραδειγμα να καταλαβαινουν και αυτοι που μας παρακολουθουν απο το νηπιαγωγειο.
εχουμε τις παρακατω προτασεις:

ειμαστε ελληνες
ειμαστε η αρεια φυλη
ειμαστε αλβανοι
ειμαστε ενα αεροπλανο

Το μονο κοινο που εχουν οι τρεις προτασεις ειναι οτι εχουν ιδια συνταξη....Την πρωτη προταση την λενε οι ελληνες...την δευτερη οι της αρειας φυλης...την τριτη οι αλβανοι...την τεταρτη οι σαλεμενοι...

Οταν λοιπον λεω την φραση ειμαστε ελληνες απλα λεω οτι ειμαστε ελληνες..ΠΡΕΠΕΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΣΥΣΧΕΤΙΣΜΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΣΟΥ ΜΟΙΑΖΟΥΝ (λειτουργεις δηλαδη μνημονικα?) Η ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ ΣΟΥ ΓΝΩΣΕΙΣ?

αυτα στα λεω γιατι αν ντε και καλα πρεπει να το παρμοιασεις με κατι αλλο...εγω θα σου προτεινα, "το ειμαστε ενα αεροπλανο" γιατι ειμαι περισσοτερο σαλεμενος και λιγοτερο εθνικιστης που θες απο την αρχη να με βαφτισεις με το ζορι...οποτε μετρημενα τα δικα σου λογια...πρωτα να καταλαβαινεις τι λεω και μετα να το σχολιαζεις γιατι αυτο και αν δεν δειχνει και πολυ πολιτισμο

Οσο για το μεγα αλεξανδρο μιας και τον αναφερεις συνεχως μεγας ξεμεγας τελικα ηταν μαγκας αλεξανδρος αφου και πεθαμενος εχει κανει εναν πλανητη για δευτερη φορα να χωρευει στο ονομα του ;D ;D ;D(τιμη και δοξα ρε αλεκο)
μαλλον εχεις καποιο προβλημα...απλα διαβαζεις οτι θες να διαβασεις..εισαι χαρουμενος τωρα που ειπες την εξυπναδα σου;..σου ειπα οτι η φραση αυτη οι εθνικιστες, και απο οτι μου δειχνεις εσυ απο τα λεγομενα σου τα οποια υμνουν τους αρχαιους ημων προγονους χωρις να εχουν σχεση, την συνοδευουν με την παρακατω φραση ,την οποια δεν κοιταξες καν ,διοτι μαλλον δεν θα ησουν σε θεση να κατανοησεις, ειμαστε ανωτερη ολων αυτη η φραση ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με την φραση της αρειας φυλης και σου λεω με απλα λογια, μπορει να τα θες και σε πιο παιδικα γραμμενα, οτι εχετε την συμπεριφορα εθνικιστων...(με το να θεωρητε των λαων σας ανωτερων ολων)
το ποσο πολιτισμενος ανθρωπος εισαι ανταξιος των προγονων σου  μας το εχεις δειξει εδω και πολλα ποστ..με το να μας κατηγορεις οσους διαφωνουμε μαζι σου ως "πιομενους" και "κουκουλοφορους"
θα σου πω και εγω για τελος μια πολιτισμενη φραση ,συνθημα αναρχικων:
"ο πιο ανικητος εχθρος ειναι ο ανοητος...οτι και αν του πεις δεν θα κτλβει τπτ...γιαυτο καλυτερα  να τον αφησεις να ζει στον κοσμο του!"
καληνυχτα σου... ;)

Υ.Γ:ουτε εγω συμφωνω με την ονομασια "Μακεδονια" αλλα οχι για λογους ιστοριας(;!) :)
ακομα και τωρα συνχιζεις να λες τα δικα σου...ουτε σενα σημειο δεν ανεφερα οτι ειμαστε ανωτεροι κανενος..ειπα οτι ειμαστε περισσοτερο ελληνες απο ολους τους αλλους οπως και οι αλβανοι ειναι περισσοτερο αλβανοι απο ολους τους αλλους κοκ. ουτε νοημοσυνη νηπιαγωγειου λοιπον εχεις...

και αφου εισαι παγκοσμιος πολιτης και με το πρωτο "μπαμ" θα βαλεις φτερα στα ποδια για αλλες πολιτειες (με ιδεολογικο υποβαθρο παντα! και οχι επειδη εκλασες πανω σου, απο το φοβο μηπως και χασεις την ζωουλα σου) ασε εμας τους υπολοιπους (τους ανεγκεφαλους εθνικιστες που φανατιζονται γιατι ετσι τους εμθαν στα βιβλια ) αν ερθει η ωρα να παμε να σκοτωθουμε για καποιους που δεν γνωρισαμε ποτε...και οταν τελειωσει αυτο το βασανιστηριο ελα πισω να συνεχισεις τις διακοπες σου(παγκοσμιως πολιτης ειπαμε...)
κοιτα ολοκληρη ζωη θα εδινα γι αυτο που μιλαμε(και αν κατα διαβολικη συμπτωση εχουν και συναυλια οι radiohead  εκεινη την ωρα στη μαλ**ασα χανω και τους radiohead... οποτε ειναι διπλο το κακο::)) εχω ενα λογο παραπανω απο σενα να τσαντιζομαι... για σενα ειναι μια ακομη συζητηση της αγορας...συνεχισε ετσι...

οπα μας πιασανε...
ο πιο ανικητος εχθρος ειναι ο ανοητος...οτι και αν του πεις δεν θα κτλβει τπτ...γιαυτο καλυτερα  να τον αφησεις να ζει στον κοσμο του

τωρα καταλαβα ποσο αδικο ειχα...ζητω πραγματικα συγνωμη...ειλικρινα καταλαβα ποσο λαθος ημουν...τοσην ωρα προσπαθουσες να με σωσεις και γω...εγω?...εγω δεν σ'ακουγα..δεν ηθελα να ακουσω...ναι το ομολογω ημουν αδυναμος...αδαης με επιφανειακη παιδεια...απλα δεν αντεχα το μεγαλειο των αναρχικων ιδεων σου και λυγισα...εσπασα...σκυθρωπος καθομαι σε μια σκοτεινη γωνια διπλα απο το PC (απλα για να φτανω και το πληκτρολογιο)...κειτομαι στο πατωμα με τα ματια βουρκομενα...συγνωμη και παλι...μου ανοιξες τα ματια πραγματικα..ηταν οτι χρειαζομουν για να κανω μια νεα αρχη στην ζωη μου...ηδη αρχισε να μυριζει ανοιξη...νιωθω ηδη το IQ μου να ανεβαινει...δεν θα ειμαι ποτε ξανα ηλιθιος...χαρη σε σενα εγινα περισσοτερο εξυπνος και εξαγνισμενος απο ποτε...

P.S. στειλε και αλλα τετοια...πλακα εχουν :-*
« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/08, 23:07 από Harrucci »

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #88 στις: 03/03/08, 23:08 »


ελλαδα του 19ου αιωνα..... :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
Σου θυμιζει δεν σου θυμιζει αδικο εχει? Επι της ουσιας οι σλαβοι στην περιοχη αυτη ειναι απο τον 6ο μ.Χ. αι και μετα, ειναι δυνατον να θελουν να θεωρουν τους εαυτους τους απογονους του Μ.Α.? Το βρισκεις πολυ λογικο? Βυζαντινους να πω παει σοτ διαολο, αλλα ιστορικα δεν στεκει, ειανι παντελως ανυπστατο τι να κανουμε τωρα. Αυτο το ανυποστατο πραγμα θελουν να περασουν ως αληθεια.



το βρισκω οσο λογικο θα εβρισκα και οτι εμεις ειμαστε απογονοι των αρχαιων ελληνων η οτι ειναι αποκλειστικος απογονος μας ο μεγας αλεξανδρος.
καθολου δλδ

otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #89 στις: 03/03/08, 23:20 »

το βρισκω οσο λογικο θα εβρισκα και οτι εμεις ειμαστε απογονοι των αρχαιων ελληνων η οτι ειναι αποκλειστικος απογονος μας ο μεγας αλεξανδρος.
καθολου δλδ


Ε δεν ειανι ρε συ το ιδιο. Μιλαμε για εναν λαο ο οποιος κατοικησε εδω περα παρα πολλους αιωνες μετα τους αρχαιους ελληνες. Δεν ειμαι οπαδος της φυλετικης διακρισης φυσικα σε καμια περιπτωση αλλα δεν ειναι το ιδιο επιπεδο παραλογισμου.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #90 στις: 03/03/08, 23:25 »
 
P.S. στειλε και αλλα τετοια...πλακα εχουν :-*
εσυ παντως μην στειλεις αλλα τετεοια εκτιθεσε ακομα περισσοτερο... ;D

τωρα καταλαβα ποσο αδικο ειχα...ζητω πραγματικα συγνωμη...ειλικρινα καταλαβα ποσο λαθος ημουν...τοσην ωρα προσπαθουσες να με σωσεις και γω...εγω?...εγω δεν σ'ακουγα..δεν ηθελα να ακουσω...ναι το ομολογω ημουν αδυναμος...αδαης με επιφανειακη παιδεια...απλα δεν αντεχα το μεγαλειο των αναρχικων ιδεων σου και λυγισα...εσπασα...σκυθρωπος καθομαι σε μια σκοτεινη γωνια διπλα απο το PC (απλα για να φτανω και το πληκτρολογιο)...κειτομαι στο πατωμα με τα ματια βουρκομενα...συγνωμη και παλι...μου ανοιξες τα ματια πραγματικα..ηταν οτι χρειαζομουν για να κανω μια νεα αρχη στην ζωη μου...ηδη αρχισε να μυριζει ανοιξη...νιωθω ηδη το IQ μου να ανεβαινει...δεν θα ειμαι ποτε ξανα ηλιθιος...χαρη σε σενα εγινα περισσοτερο εξυπνος και εξαγνισμενος απο ποτε...

???... :-X....
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #91 στις: 03/03/08, 23:32 »
P.S. στειλε και αλλα τετοια...πλακα εχουν :-*
εσυ παντως μην στειλεις αλλα τετεοια εκτιθεσε ακομα περισσοτερο... ;D


εκτιθεσαι :-*

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #92 στις: 04/03/08, 01:28 »
Για να τελειώνει και η διαμάχη σας που μπαίνει λίγο σαν άσχετη "σφήνα" στη συζήτηση, Amylo όντως κάποιες φορές καταλαβαίνεις άλλα αντι άλλων μου φαίνεται. :P
Λες και με το που πιάσει το radar σου κάποια keywords, παίρνει μπρος η κασέτα!

Το να λες ότι εμείς που κατοικούμε σε αυτή τη χώρα είμαστε περισσότερο Έλληνες από ότι οι ...Αυστραλοί, δε χρειάζεται να είσαι και τέρας ευφυίας για να το καταλάβεις ότι είναι προφανές.
Τώρα οι ιστορίες περί εθνικισμών,ναζισμών κ.ο.κ. είναι για να περνάει η ώρα. Τις έχετε καταντήσει τόσο κλισέ, που μπορώ να στις κάνω ένα copy-paste αν θες, να σε βγάλω και από τον κόπο, μη γράφεις τα ίδια.  :P

χμμ..εμενα παλι μου φαινεσε σαν δικηγορος του διαβολου (που λεει ο λογος) το να με λες κλισε..δικη σου αποψη...δεν θα το αρνηθω αλλα οιυτε και θα τ δεχτω...το να λες οτι εισαι περισσοτερος ελληνας και να πιστευεις οτι θα καταλαβω αυτο ακριβως που λεει η φραση μου φαινετε και ανοητο να υποστηριζετε οτι ο χαρουκι υποστηριζε αυτο ακριβως...με το να λες ειμαστε περισσοτερο ελληνεες απο αλλους...δλδ ποιος αλλος εκτος ελλαδας υποστηριξε οτι ειναι ελληνας;...κατεμε υποννοουσε αυτο που εγραψα παραπανω..οτι δλδ ακολουθοταν απο μια επιπλεον φραση... :) και τελος το να λετε για την ιστορια και για τον μ.α και εμεις μπορουσαμε να το θεωρησουμε κλισε..αλλα προσπαθουμε να ακνουμε εναν διαλογο..ενταξει ειμαστε και εισαστε επιθετικοι...ομως οταν βλεπω καποιον κυριο να μπαινει ξαφνικα και να βριζει τον καθενα ε δεν νομιζω να ειναι λιγοτερο μεμπτο απο το να λεω εγω κλισε φρασουλες και να ανοιγω το ρανταρ... ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #93 στις: 04/03/08, 09:42 »
τι μ θυμιζει τι μ θυμιζει αυτο που λες....

ελλαδα του 19ου αιωνα..... :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X

Να με συμπαθάς, αλλά ανεξάρτητα από τις προσωπικές προτιμήσεις, τον πατριωτικό οίστρο ή την απουσία αυτού, τις πολιτικές διαθέσεις, το επαναστατικό ντελίριο ή τη εθνικιστική ιδεοληψία κοκ του καθενός η ιστορία έχει και σαφέστατες σταθερές αναφορές, τις οποίες επικυρώνουν πολλαπλές πηγές για να μην μπορεί να τις αμφισβητεί ο οποιοσδήποτε δίχως να παραμένει ανυπόστατος και έμπλεος παραλογισμού.

Το να υποστηρίζεις πως η Ελλάδα του 19ου αιώνα έχει τόση σχέση με την αρχαιότητα, όσο κι οι σημερινοί Σλάβοι της Μακεδονίας με την τελευταία, ενώ έχει αποδειχθεί η καταγωγή κι η ιστορική τους παρουσία, που απέχει μονάχα 800 περίπου χρόνια από όσα δηλώνουν πως τους "ανήκουν" και τους προσδιορίζουν ως έθνος, εμπεριέχει το ίδιο επίπεδο εγκυρότητας, όσο το να ισχυρίζεσαι πως τα PC βασίζονται στον μηχανισμό των Αντικυθήρων.

Η επιστήμη της ιστορίας κάνει αναφορές σε φύλα, όχι φυσικά για να αναδείξει ή να διαχωρίσει σε επίπεδο dna με απώτερο στόχο την υπεροχή, αλλά διότι μιλάμε για πραγματικότητες που τις ονοματίζεις και τις καταγράφεις με την ίδια λογική που το κάνεις μεταξύ δύο αδελφών σε μια οικογένεια. Οι Γαλάτες ήταν άλλοι από τους Γότθους, όπως κι οι Ίωνες ήταν διαφορετικοί από τους Δωριείς ακόμα κι αν ανήκαν σε μια ευρύτερη οικογένεια με κοινά χαρακτηριστικά. Αυτά λοιπόν τα πολιτισμικά/κοινωνικά χαρακτηριστικά, ακόμα κι οι σύγχρονοι Έλληνες, νεο-Έλληνες ή κωλο-Έλληνες του Σαββόπουλου, τα διαθέτουν σε σαφώς υπέρτερο βαθμό από ό,τι μπορεί να επικαλεστεί ο οποιοσδήποτε Σλάβος, Κέλτης, Σάξωνας κοκ. Απορώ δε που δεν μπορούμε καν να συμφωνήσουμε σε τόσο αυτονόητα κι απλά πράγματα.

Και για να εξηγούμε...ποσώς με ενδιαφέρει το ποιος έκανε, πρόσφερε, παρείχε, έδωσε φώτα ή τα έσβησε. Δεν μπαίνω σε λογικές υπεροχής, το επαναλαμβάνω για να εντυπωθεί για τα καλά. Με ενδιαφέρει όμως η διαστρέβλωση της αλήθειας και της πραγματικότητας, όπως θα συνέβαινε σε κάθε περίπτωση κι από όπου κι αν προερχόταν. Και επιθυμία μου ήταν να παραμείνω στην αποκαθήλωση διάτρητων επιχειρημάτων από την πλευρά των Σκοπιανών σε επίπεδο ιστορικής ακολουθίας κι όχι σε πολιτικά αλισβερίσια. Δεν έχω καμία αμφιβολία πως αν τα όποια συμφέροντα επιθυμούσαν να παρουσιάσουν τον Τσουκαλά ως Γάλλο ευγενή, θα μπορούσαν να το πράξουν άνετα και να σε βγάλουν τρελό στο τσακ μπαμ.

Παράθεση
αρκετα μεγαλη ωστε ''εν μια νυκτι'' να υπερδιπλασιασουμε τα εδαφη μας επι βενιζελου.
ηταν διπλωματης ο μπαγασας

Κι εδώ μπαίνει το στοιχείο της πολιτικής σκοπιμότητας. Δεν ήταν η διπλωματία του Βενιζέλου αυτή που έφερε τα επιθυμητά αποτελέσματα και την επανακατάκτηση εδαφών που ιστορικά ανήκαν σε ένα έθνος με κοινά χαρακτηριστικά και μνήμη, αλλά τα σχέδια κι η διεκπεραίωση των συμφερόντων των μεγάλων δυνάμεων. Όχι πως ήταν ήσσονος σημασίας κι η προσωπική του συνεισφορά, αλλά αν δεν εκπληρωνόντουσαν ταυτόχρονα κι οι στόχοι των τελευταίων, η γεωγραφική αμς πραγματικότητα θα περιοριζόταν στην Αίγινα για κανένα ψαράκι κι ούζο 12.

Αν χρειάζεται όμως να πας τόσο πίσω, για να βρεις πετυχημένα δείγματα της ελληνικής διπλωματίας, απλώς επικυρώνεις τις απόψεις μου για την τελευταία.

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #94 στις: 04/03/08, 12:43 »
Η επιστήμη της ιστορίας κάνει αναφορές σε φύλα, όχι φυσικά για να αναδείξει ή να διαχωρίσει σε επίπεδο dna με απώτερο στόχο την υπεροχή, αλλά διότι μιλάμε για πραγματικότητες που τις ονοματίζεις και τις καταγράφεις με την ίδια λογική που το κάνεις μεταξύ δύο αδελφών σε μια οικογένεια. Οι Γαλάτες ήταν άλλοι από τους Γότθους, όπως κι οι Ίωνες ήταν διαφορετικοί από τους Δωριείς ακόμα κι αν ανήκαν σε μια ευρύτερη οικογένεια με κοινά χαρακτηριστικά. Αυτά λοιπόν τα πολιτισμικά/κοινωνικά χαρακτηριστικά, ακόμα κι οι σύγχρονοι Έλληνες, νεο-Έλληνες ή κωλο-Έλληνες του Σαββόπουλου, τα διαθέτουν σε σαφώς υπέρτερο βαθμό από ό,τι μπορεί να επικαλεστεί ο οποιοσδήποτε Σλάβος, Κέλτης, Σάξωνας κοκ. Απορώ δε που δεν μπορούμε καν να συμφωνήσουμε σε τόσο αυτονόητα κι απλά πράγματα.

οκ σε αυτο εχεις ενα δικιο αν και ποτε δεν πρεπει να ξεχναμε αλλου ειδους συνθηκες αναπτυξης ενος λαου οπως η γονιμοτητα του εδαφους στο οποιο ηκμασαν (η παρηκμασαν) , ο καιρος , οι κλιματικες αλλαγες η αν εσκασε μυτη καποιος κατακτητης και τους κρεμασε ολους αναποδα ετσι?και συμφωνω οτι οταν εδω ειχαμε καταφερει ενα καρο πραγματα οι αλλοι τρωγανε μπανανες στα δεντρα.ως εδω οκ.
το θεμα ειναι στη συνεχεια...εγω θα πω και τι εγινε μ'αυτο????ειμαστε ολοι ισοι η οχι?επειδη ενας αρχαιος ελληνικος πολιτισμος στο παρελθον ειχε καταφερει ενα καρο πραγματα αυτο μας κανει καλυτερους?εδω εγκειται η διαφορα μου με τους ιστοριολαγνους εθνικιστικης αποχρωσης παντα.η ιστορια της ελλαδας η τελοςπαντων ολων των φυλων που ξεκινησαν πολιτισμους εδω ανηκει σε ολο το κοσμο!δεν ειναι νταβατζιλικι δικο μας,για να το παιζουμε ανωτεροι και φυσικα δεν ειμαστε ανωτεροι.
τι παει να πει μας κλεβουν την ιστορια μας επειδη αυτοι δεν εχουν?η πες τους εχουν πουλησει φουμαρα και αυτο ισχυει.αφου οι μεν μπαινουν στο τρυπακι ''εμεις εχουμε ιστορια και πολιτισμο,εσεις πηδουσατε στα δεντρα'' τοτε οι αλλοι θα θελουν να διεκδηκησουν κατι παραπανω.και ετσι γεννιεται το μισος για τοσο ηλιθια θεματα οπως την καταγωγη η την διαλεκτο που μιλουσε ο δολοφονος μ.αλεξανδρος.
ξεκολλατε.ολοι στον ιδιο πλανητη ειμαστε και η δικη μας ιστορια,η ιστορια των κινεζων η των αιγυπτιων η δεν ξερω γω ποιον αλλων ειναι ολου του πλανητη,ολου του κοσμου.οσο υπαρχουν καννιβαλλοι που εχουν ονειρωξεις με το σημα της βεργινας η τον μ.αλεξανδρο (βλεπε ψωμιαδης) τοσο χειροτερα θα γινονται τα πραγματα.
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #95 στις: 04/03/08, 14:00 »
σχισμ οκ την εχω καταλαβει την αποψη σου

εγω απλως εχω διαφορετικη


δες το βιντεο με τον τσιμα απο την μεση εως το τελος και ειδικα αυτα που λεει ο τυπος,ποσο δικιο εχει σε ολα ή αυτα που λενε οι φοιτητες

κρατησα αυτο που ειπωθηκε:''αν δεν εχεις ιστορια 2000 και 3000 χρονων στα βαλκανια δεν μπορεις να επιβιωσεις'',και αν δεν εχεις αναγκαζεσαι να αποκτησεις

δεν δινω δικιο στους σκοπιανους προς θεου αλλα και εμεις τα ιδια δεν καναμε(τοτε)?


otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #96 στις: 04/03/08, 16:38 »
@giorgos_z

Νομίζω πως υπάρχει μια παρεξήγηση που δεν αντιλαμβάνομαι πως και γιατί ακριβώς προκύπτει. Το γεγονός πως για παράδειγμα τη δημοκρατία, διάφορες μορφές τέχνης, το θέατρο, τη γραφή και τόσα άλλα που ανήκουν σε ποικίλλους πολιτισμούς ανά τους αιώνες τους χαιρόμαστε όλοι, ανεξάρτητα αν συνεισφέραμε εμείς ή άλλοι στη γέννηση και την εδραίωσή τους, δεν αναιρεί την αρχική τους καταγωγή. Κι ούτε και με ενδιαφέρει (ας το ξαναπώ για πολλοστή φορά) το ποιος υπερέχει, ποιος δεν υπερέχει, ποιος την έχει μεγαλύτερη (την ιστορία), μικρότερη κοκ. Όταν διαχωρίζω τις φυλές, δεν το κάνω για να δείξω ποιοι είναι οι καλοί, οι κακοί και οι άσχημοι. Ούτε φυσικά είναι κατακριτέο να μιλάς για διαφορετικές φυλές, έθνη, γλώσσες, λαογραφικά στοιχεία, πολιτισμό, κουλτούρα κι ό,τι άλλο. Η διαφορετικότητα δεν ακυρώνει την ισότητα. Απορώ γιατί με το στανιό πρέπει να το ρίχνουμε εκεί όποτε ανοίγει μια τέτοια συζήτηση. Όλοι άνθρωποι, όλοι ίσοι...ξεμπέρδευσα με αυτό;

Τώρα...η ιστορία των Αιγυπτίων τους ανήκει. Είναι η δική τους ιστορία και θα ήταν φαιδρό φερ' ειπείν να υποστηρίξουν οι Γερμανοί πως οι πρόγονοί τους έχτισαν τη Νεκρόπολη της Γκίζας ή οι Μεξικάνοι πως έχτισαν τους Κρεμαστούς Κήπους της Βαβυλώνας. Κι άλλα φύλα/φυλές στην πορεία των πραγμάτων και των αιώνων διατήρησαν περισσότερο αναλλοίωτα τα χαρακτηριστικά τους, άλλα εξελίχθηκαν, άλλα αφομοιώθηκαν κοκ. Οι προσωπικές μου γραμματικές γνώσεις με κάνουν να πιστεύω πως το ελληνικό στοιχείο, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, διατήρησε την ομοιογένειά του, ακόμα και στις πλέον αντίξοες συνθήκες και παρά τους διάφορους κατακτητές που παρήλθαν. Τις προάλλες δε διάβαζα το έργο γάλλου πανεπιστημιακού γλωσσολόγου που μιλούσε για τη συνέχεια της ελληνικής γλώσσας, χωρίς φυσικά να έχει συμφέρον να εκθειάσει τη φάρα του. Κι ενώ υπάρχουν προφανέστατα κι αδιαμφισβήτητα στοιχεία που επικυρώνουν τη συγγένεια του παρόντος με το παρελθόν στην ημεδαπή (ακόμα κι αν είμαστε φτωχοί συγγενείς), τα φτύνουμε κατάμουτρα κι αναγνωρίζουμε σε κάποιους το δικαίωμα να χρησιμοποιήσουν την ιστορία άλλων για να υπάρξουν (όπως δηλώνουν). Είναι αυτοί που είναι...ένα έθνος σλάβων ως επί το πλείστον και δεν είναι ούτε ντροπή, ούτε πρόβλημα να υπάρχουν ως τέτοιοι. Το πρόβλημα είναι όταν επιδιώκεις να είσαι κάποιος άλλος, χωρίς μάλιστα να προκύπτει κι από πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος Harrucci

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • compresora prin i... meta?
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #97 στις: 04/03/08, 16:55 »
βασικα τωρα που το ξανασκεφτομαι ολη η μεση ανατολη θα μπορουσε να ισχυριστει οτι ειναι απογονοι του μεγα αλεξανδρου. ειναι γνωστο οτι καποιες φυλες καπου στο αφγανισταν εχουν ελληνικους ιδωματισμους στην γλωσσα τους μεχρι και σημερα...αλλα δεν υπαρχει λογος να πουν κατι τετοιο αφου ειναι λαοι με αποψη και πανω απο ολα με περηφανεια για το αιμα που κουβαλανε στις φλεβες τους..π.χ. οι περσες που εχουν εξισου γαματη ιστορια με την δικη μας....το σκοπια απλα ειναι για λυπηση..ειχαν την γκαντεμια ο μεγας ο αλεξανδρος να μαμησει παντου εκτος των σκοπιανων (που ετσι και αλλιως δεν υπηρχαν τοτε)...οποτε ενα εχω να τους πω:

συγνωμη που δεν σας μαμησαμε τοτε που μαμουσαμε ;D ;D ;D

P.S βλεπω βεβαια να τους μακεδονοποιουμε σιγουρα αν συνεχισουν τις καφριλες

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #98 στις: 04/03/08, 18:03 »
δες το βιντεο με τον τσιμα απο την μεση εως το τελος και ειδικα αυτα που λεει ο τυπος,ποσο δικιο εχει σε ολα ή αυτα που λενε οι φοιτητες

κρατησα αυτο που ειπωθηκε:''αν δεν εχεις ιστορια 2000 και 3000 χρονων στα βαλκανια δεν μπορεις να επιβιωσεις'',και αν δεν εχεις αναγκαζεσαι να αποκτησεις

δεν δινω δικιο στους σκοπιανους προς θεου αλλα και εμεις τα ιδια δεν καναμε(τοτε)?



Δεν εχεις καταλαβει οτι ουτε εγω και ουτε ο schizm απο οτι καταλαβαινω δεν υποστηριζουμε την ελληνικη πολιτικη. Το ζητημα ειναι η ιστορικη αποκατασταση και η μη διατρεβλωση της ιστορικης πραγματικοτητας. Σκοπιμοτητες υπαρχουν και απο την Ελλαδα και απο τα Σκοπια και φυσικα εγω προσωπικα δεν συμμεριζομαι καμια απο τις 2 πλευρες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ελλήνων Μακεδονία
« Απάντηση #99 στις: 04/03/08, 20:32 »
@schizm
ναι ρε μαν δεν διαφωνουμε και εγω θεωρω εξισου ηλιθιο να αναπλαθουν την ιστορια αλλη για καθαρα εθνικιστικους σκοπους οπως κανουν τα σκοπια,καμια αντιρρηση...απλα ο ενας εθνικιστικος πολος γεννα τον αλλον και αυτο το λεω γενικα οχι συγκεκριμενα σε σενα...αμα ηξερα ποια θα μπορουσε να ειναι η σωστη ισορροπια θα ηταν σαν να τα ξερω ολα οπως πολλοι εδω που διαμηνυουν τις φοβερες τους γνωσεις...το προβλημα ειναι οτι την απαντηση στην εθνικιστικη εξαρση των σκοπιων την δινει η ''νομιμα εκλεγμενη'' ελληνικη κυβερνηση και οχι ο λαος.αρα οσο συμβαινει αυτο, ο ενας θα τραβαει το σχοινι απ τη μια πλευρα και ο αλλος απ την αλλη διοχετευοντας αισθηματα πατριωτισμου που μετεξελλισονται σε εθνικισμο και απ οτι εχεις καταλαβει θεωρω μια απο τις μεγαλυτερες αρρωστιες των λαων τον εθνικισμο.
ειμαι σιγουρος οτι εκει περα εχουν φαει τρελο κουτοχορτο,πραγματικα.ισως ειναι και χειροτερα απο τα χαλια μας εδω.για να σου εκφρασω πιο σωστη αποψη θα πρεπει να μιλησω με κανα δυο κατοικους της χωρας απλους και προοδευτικους να δω πως βλεπουν τα πραγματα.αυτο δεν γινεται απο τα κωλο ΜΜΕ που σου δειχνουν παντα τις εριστικες δηλωσεις και φυσικα οπως καταλαβαινεις δεν μου ειναι ευκολο να το κανω :P
οποτε η αποψη μου συνοπτικα θα μπορουσε να ηταν:
1.σκατα σε ελληνες και σκοπιανους πατριωτες και εθνικιστες
2.ας ονομαστουν τα σκοπια οπως αποφασισει ο λαος τους χωρις εξαρσεις για αναπλαση της ιστοριας με βαση το πατριωτικο τους συμφερον
3.μαυρο σε σκοπιανο και ελληνικο κρατος που παλευουν για την ιστορια του σφαγεα μ.αλεξανδρου και συμπαρασυρουν στο περασμα τους νεα μυαλα σε διαλογους που ειναι για τα πρωιναδικα
4.ειμαστε ολοι κατοικοι γειτονιων του κοσμου και οχι μαντριων χαραγμενα σε γραμμες(συνορα) και συμβολα αγελης(σημαιες).δεν εχουμε να χωρισουμε τιποτα με τον λαο των σκοπιων,γειτονες ειμαστε.
5.αυτοι που θελουν να καταχραστουν ιστορικα γεγονοτα που συνεβησαν κοντα τελοςπαντων στον ελλαδικο χωρο για τους δικους τους λογους πατριωτισμου ειναι ακριβως το ιδιο με αυτους που υπερασπιζονται αυτα τα γεγονοτα και τις ιστορικες τους φιγουρες λες και εχουν σχεση με αυτα.και οχι απλα τα υπερασπιζονται,τα διαλαλουν ως επιχειρηματα ανωτεροτητας απο αλλους λαους που τυχαινει να μην εχουν την ιδια ιστορια με μας.ολοι αυτοι ας πανε να φτιαξουν τη μπουκα του αμαξιου τους καλυτερα,κανα μπουζουκακι η να πορωθουν λιγακι με τον ''τουρκοφαγο'' ζαμπιδη.νεοελληνες(sic το ξερω)
6.λευτερια στον μακεδονικο χαλβα.αυτοδιαθεση και ανεξαρτησια
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2389 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/04, 15:09
από Baphomet (Πέτρος)
4 Απαντήσεις
2505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/08, 21:19
από ilianthos-Kanlis
0 Απαντήσεις
1635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/15, 20:26
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ
12 Απαντήσεις
12050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/19, 23:01
από saved