Αποστολέας Θέμα: Ευρωπαϊκή καπνο-απαγόρευση και ελληνικό άβατο  (Αναγνώστηκε 100771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
Η Άμυλο λέει οτι δεν μπορεί να εφαρμοστούν μέτρα απαγόρευσης, λόγω του μπαχάλου που επικρατεί στο Ελλαδιστάν.
ακριβως..και κακως αν και καπνιστρια σεβομαι τους υπολοιπους.
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Το θέμα δεν είναι η κάθε απαγόρευση αλλά ο σεβασμός.Αν ο καθένας μας έδειχνει στοιχειώδη σεβασμό στους υπολοίπους δε θα χρειάζονταν οι απαγορεύσεις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οι καπνιστές δεν σέβονται τους εαυτούς τους. Τους άλλους θα σεβαστούν?
Σόρρυ είμαι λίγο σκληρός, αλλά ήμουν και γω καπνιστής και ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
H ατάκα "εδώ είναι Ελλάδα", δεν δικαιολογεί κανέναν για την μη τήρηση των νόμων. Ας είμαστε εμείς οι ίδιοι σωστοί και μετά να το απαιτήσουμε και από τους άλλους. Αλλά το να λέτε "όλοι παρανομούν, σιγά μη γίνει τίποτα, και εγώ επίσης βαριέμαι να τηρώ τον νόμο ή/και τον θεωρώ παράλογο" δηλώνετε τον ωχαδερφισμό σας και την μηδενική σας διάθεση να αλλάξουν τα πράγματα σε αυτόν τον τόπο. Αλλά, όπως είπα στο αρχικό μου μήνυμα, αν δεν εφαρμόσουμε από μόνοι μας τον νόμο, θα μας τον εφαρμόσουν... αυτοί οι "ξενέρωτοι" "τεχνοκράτες" "κρύοι" ευρωπαίοι, που "δεν ξέρουν να ζουν".

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
το βαριεμαι να ηρω τον νομο δεν νομιω να το ειπε κανεις,ασε που δεν γινεται ουτε καν θεωριτικα..
το τον θεωρω παραλογο δεν νομιζω να δειχνει ωχαδελφισμο..γτ αν ειναι ετσι τοτε οι διαδηλωτες στις πορειες που διαφωνουν με τους νομους και τους θεωρουν παραλογους γιαυτο αλλωστε διαμρτυρονται .συμφωνα με ταλεγομενα σου θεωρουντε ωχαδελφιστες; ???
και δεν σου λεω εδω ειναι ελλαδα και...σου εκανα μερικες διαπιστωσεις...δεν σου εφερα ποτε το παραδειγμα εδω ειναι ελλαδα.
Συμφωνω με FSL, το θεμα ειναι η εμπιστοσυνη και ο σεβασμος...
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
amy,
Δεν θέλω να σταθώ σε κάθε σου λέξη. Πες οτι απλά βρήκα αφορμή και έγραψα γενικά για όλον τον κόσμο. Αν εσύ/εσείς/κάποιοι τεσπα πιστεύουν ότι πρέπει να αγωνιστούν για να παραμείνουν οι κλειστοί χώροι ως τεκέδες αποκλείοντας όλον τον υπόλοιπο κόσμο από αυτούς, ας κάνουν διαδήλωση μπροστά στη Βουλή με το τσιγάρο στο ένα χέρι και το πλακάτ στο άλλο (και τις γόπες στον κάλαθο αχρήστων, όχι κάτω). Να αιτηθούν επίσης να επιτρέπεται το κάπνισμα και στα αεροπλάνα/αεροδρόμια (πως να αντέξει κανείς τόσες ώρες χωρίς τσιγάρο; ) και στα σχολεία (αφού "όοολα" τα παιδιά καπνίζουν) και στα νοσοκομεία (έχουν σημαντικότερα προβλήματα και αρρώστιες εκεί, το τσιγάρο θα τους πειράξει; )

Η οργάνωση ενός κράτους δεν μπορεί να βασίζεται μόνο στην εμπιστοσύνη και τον σεβασμό, ιδίως όταν ο πληθυσμός έχει δείξει δείγματα μεγάλης έλλειψης και των δυο αυτών χαρακτηριστικών.

Αποσυνδεδεμένος Amylo

  • Και αν δεν σας αρέσει...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΦΑΣΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ
    • Προφίλ
amy,
Δεν θέλω να σταθώ σε κάθε σου λέξη. Πες οτι απλά βρήκα αφορμή και έγραψα γενικά για όλον τον κόσμο. Αν εσύ/εσείς/κάποιοι τεσπα πιστεύουν ότι πρέπει να αγωνιστούν για να παραμείνουν οι κλειστοί χώροι ως τεκέδες αποκλείοντας όλον τον υπόλοιπο κόσμο από αυτούς, ας κάνουν διαδήλωση μπροστά στη Βουλή με το τσιγάρο στο ένα χέρι και το πλακάτ στο άλλο (και τις γόπες στον κάλαθο αχρήστων, όχι κάτω). Να αιτηθούν επίσης να επιτρέπεται το κάπνισμα και στα αεροπλάνα/αεροδρόμια (πως να αντέξει κανείς τόσες ώρες χωρίς τσιγάρο; ) και στα σχολεία (αφού "όοολα" τα παιδιά καπνίζουν) και στα νοσοκομεία (έχουν σημαντικότερα προβλήματα και αρρώστιες εκεί, το τσιγάρο θα τους πειράξει; )

Η οργάνωση ενός κράτους δεν μπορεί να βασίζεται μόνο στην εμπιστοσύνη και τον σεβασμό, ιδίως όταν ο πληθυσμός έχει δείξει δείγματα μεγάλης έλλειψης και των δυο αυτών χαρακτηριστικών.
πρωτον...δεν μπορεις και εσυ ως αντικαπνιστης να αμς απογορεψεις να παμε σε μια καφετερια...ειναι υπερβολη αυτο που λες...εαν διαμορφωσυν ενα χωρο που θα γινεται τεκες αλλα δεν θα υπαρχουν οι μη καπνιστες;..δλδ εσυ θες να μου πεις να μην καπνιζουν πουθενα οι ανθρωποι...μπας και να τους φυλακιζουμε; :P..παραδεξου το ειναι υπερβολη αυτο πο υλες..δεν σου ειπα να γινεται μια καφετερια τεκες..σου ειπα απλα οτι μπορουν να διαμορφωθου οι χωροι ωστε οσοι θελουν να εισπνεουν στους τεκεδες θα πηγαινουν στους τεκεδες και οσοι δεν θελουν θα πηγαινουν στους αναλογους χωρους...
Στα αεροπλανα μπορει καποιος να αντεξει τοσες ωρες χωρις τσιγαρο...γτ για τις μεγαλες αποστασεις γινονται συχνες στασεις
οσο για τους αλλους χωρους οπως στα νοσοκομεια..κανεις δεν ζυτησε να επιτρεπετε και εκει...γιατι εχεις μια τετοια συμπεριφορα;...κανεις δε ειπε οτι εισαστε ή θα πρεπε να ειστι αναγκασμενοι να εισπνεεται τους καπνους..αλλα μην γινεσται και ρατσιστες... ;)
Υ.Γ:συμφωνω με την κατακλειδα σου ;)
οταν καποιο βραδυ ξυπνησεις απο την αποτομη κραυγη σου...κ τρεξεις στην μαμα σου να το πεις...κ εκεινη τρομαγμενη κλεισει την φωνη σου στο ψυγειο...τοτε θα ναι αργα,μεσανυχτα..και θα χεις κουραστει.....

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Βραζιλη, στο πρωτο ποστ αυτου του τοπικ εγραψες αυτο εδω:

"Προσοχή: Αυτό το θέμα δεν το άνοιξα για να δημιουργήσω flames μεταξύ καπνιστών και αντικαπνιστών. Οι καπνιστές ας συνεχίσουν να καπνίζουν όσο θέλουν (αλλά όχι όπου θέλουν)."

Ο μονος λογος που εγραψα σε τοπικ που δεν εχει σχεση με τη μουσικη (γιατι τα αλλα τα χω κοψει εδω και λιγο καιρο) ηταν αυτος.
.....Καθεσαι λοιπον και πετας μια φραση οτι και καλα δεν εχεις προβλημα κι οτι ουτε θες να δημιουργησεις πολωσεις και τα λοιπα μεταξυ καπνιστων και μη καπνιστων....κι απο το δευτερο ποστ που κανεις, πουλας ειρωνεια και κατηγορεις!
.....Αν μη τι αλλο τουλαχιστον παραδεξου το οτι δεν μας γουσταρεις καθολου κι οτι εχεις τρομερη προκαταληψη απενταντι σε αυτους που καπνιζουν.

@Γενικα

Κι επαναλαμβανω για πολλοστη φορα :

1. ΔΕΝ φταινε οι καπνιστες εαν καπνιζουν σε χωρους που επιτρεπετε το καπνισμα.
2. ΔΕΝ φταινε οι καπνιστες εαν ο εξαερισμος ενος μαγαζιου δεν ειναι επαρκης.
3. ΔΕΝ ζητησε/απαιτησε κανενας να επιτραπει το καπνισμα σε ολους τους δημοσιους χωρους (Νοσοκομεια, σχολεια, σταθμοι, κλπ)
4. Μερα με τη μερα οι καπνιστες αντιμετωπιζονται σαν υπαιτιοι για εκαντοταδες προβληματα που δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το καπνισμα.
5. Δεν τιθεται θεμα αν θα  μας επιτρεπετε να καπνιζουμε ΠΑΝΤΟΥ ( αυτο ειναι παραλογο)....τιθεται θεμα οτι θελουν να απαγορευσουν το καπνισμα ΠΑΝΤΟΥ (αυτο ειναι φασισμος) και πολλοι απο σας το επικροτειται.
6. Αν μια μεριδα ανθρωπων θελει να ζησει συμφωνα με τα προτυπα κατα Βραζιλη :αυτοί οι "ξενέρωτοι" "τεχνοκράτες" "κρύοι" ευρωπαίοι, που "δεν ξέρουν να ζουν". .......δεν σας φταιμε οι υπολοιποι που θελουμε να ζησουμε λιγο διαφορετικα.

....και να σας πω και κατι αλλο? ....λιγο πολυ οι περισσοτεροι απο εσας εχετε στην παρεα σας καπνιστες οι οποιοι ειναι σιγουρο οτι θα παψουν να βγαινουν σε μπαρ και καφετεριες που θα απαγορευτε το καπνισμα.....ή τουλαχιστον μια μεγαλη μεριδα απο αυτους....ετσι λοιπον θα καταληξουμε στο να μαζευομαστε σε σπιτια για να πιουμε το καφεδακι μας....οποτε εαν δεν θα θελετε να κοψετε σχεσεις με καποιον φιλο σας που καπνιζει θα αρχισετε να πηγαινετε σπιτι του ,να πιειτε παρε΄ι΄τσα το καφεδακι και να παιξετε ενα ταβλι, να τζαμαρετε λιγα τραγουδακια στο χαλαρο, να σας κανει το τραπεζι, κλπ .......ξερετε ποιο θα ειναι το αποτελεσμα μεσα σε λιγα χρονια?
.....Θα κλεισουν οι περισσοτερες καφετεριες/ταβερνες και θα παραμεινουν μερικοι χωροι ανοιχτοι για τις εξαιρεσεις που δεν εχουν (κι ουτε θα κανουν ποτε) φιλους καπνιστες....κι οι περισσοτεροι απο σας παλι θα τρωτε ολο το καπνο μας στη μουρη σας γιατι θα ερχεστε σπιτι μας στο οποιο δεν θα υπαρχει και συστημα εξαερισμου.....και τελικα θα καταληξουμε μια γκριζα χωρα, γεματη μιζερους ανθρωπους που δεν χαμογελανε σχεδον ποτε γιατι περα απο την δουλεια και τον υπνο δεν θα τους εχει μεινει και τιποτα αλλο για να ξεφυγουν.

@FSL

Εγραψες:
"Το θέμα δεν είναι η κάθε απαγόρευση αλλά ο σεβασμός.Αν ο καθένας μας έδειχνει στοιχειώδη σεβασμό στους υπολοίπους δε θα χρειάζονταν οι απαγορεύσεις."

Που ακριβως δεν σε σεβεται αυτη τη στιγμη που μιλαμε ενας καπνιστης ο οποιος καπνιζει στα μερη που επιτρεπεται το καπνισμα?
Αντιθετως εαν εσεις που δεν καπνιζετε δειχνατε εναν στοιχειωδη σεβασμο προς τους καπνιστες , θα ειχατε φριξει και μονοι σας που θελουν φασιστικα να μας το απαγορευσουν παντου λες και κανουμε τιποτα παρανομο ....ομως αντι για αυτο οχι απλως δεν διαμαρτυρεστε αλλα το υποστηριζετε και θερμα....ποιος λοιπον δεν σεβεται τον αλλο?
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 18:59 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Τωρα το επιχειρημα περι μιζεριας που διαβασα μολις τωρα ειναι περα για περα ατοπο.Θα γινουμε μιζεροι εξαιτιας καποια απαγορευσης στο τσιγαρο...χμ ..ναι..οκ..καλη η φαντασια αλλα μεχρι εκει.Μονο οι ασυδοτοι ανθρωποι χωρις ορια μιζεριαζουν για κατι τοσο απλο και μικρο...

Οι Ευρωπαιοι θεωρω οτι σε μερικα θεματα ζουν μια χαρα.Εκτος και αν εχεις γυρισει ολες τις ευρωπαικες χωρες ο ιδιος να δεις πως ειναι τα πραματα.Εγω δεν εχω παει...αλλα τουλαχιστον δεν κρινω απο το τι θα ειπε η κουτση μαρια η οποια θα πηγε σε μια πολη μιας ξενης χωρας.Εχω φιλη καπνιστρια που εχει γυρισει πολλες ευρωπαικες χωρες και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα.Βεβαια θα ξερω καλυτερα οταν παω εκει.

Επειδη εσυ εχεις μια αποψη και κλινεις προς τα εκει δεν παει να πει οτι ειναι και ετσι.Και αμα υπαρχει κοσμος που αντιδρα στο καπνισμα ειναι επειδη εχουμε μπουχτησει..οχι απλα με την κρατικη πολιτικη ..αλλα και με την ελλειψη σεβασμου που ολοι μας ενιοτε εχουμε λαβει απο καποιους καπνιστες.Το τι θα γινει λοιπον με τους καπνιστες εμενα δεν με απασχολει...οπως δεν απασχολει και σενα τι γινεται με τους μη καπνιστες.Ο καθενας κοιταει την παρτη του.

Η διαφορα μας ειναι οτι εγω στηριζω κατι που ειναι κοινωνικα αποδεκτο παγκοσμιως.Την υγεια του ανθρωπου.Δικαιωμα του καθενα να καπνιζει οπου του επιτρεπουν.Να μην λεω και ψεματα ομως..αμα απαγορευτει παντου το καπνισμα πολυ που με ενοιαξε κιολας!Η μηπως νοιαζει τον καπνιστη για το ποσο καπνο δικο του εχω εισπνευσει...οποτε ας μην κοροιδευομαστε...

Απολαυστε τον καρκινοσωληνα σας..δικαιωμα σας..αλλα να λεμε τα πραματα οπως πρεπει..

Υ.Γ.:Εχω ακουσει και το επιχειρημα..οτι ειναι φασιστικο να απαγορευτει το καπνισμα και την εξης ατακα:"Δεν σε ειδα να φωναζεις για αυτο"..και απαντω..εσυ..φωναζεις για το οτι εμεις οι υπολοιποι υποφερουμε..?Αλλα υποθετω το να βλαπτεται η υγεια μου δεν ειναι φασιστικο..χμ..οκ..
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/08, 19:12 από bassman(1 Hour Be4 The Trip!) »
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Τωρα το επιχειρημα περι μιζεριας που διαβασα μολις τωρα ειναι περα για περα ατοπο.Θα γινουμε μιζεροι εξαιτιας καποια απαγορευσης στο τσιγαρο...χμ ..ναι..οκ..καλη η φαντασια αλλα μεχρι εκει.Μονο οι ασυδοτοι ανθρωποι χωρις ορια μιζεριαζουν για κατι τοσο απλο και μικρο...

Οι Ευρωπαιοι θεωρω οτι σε μερικα θεματα ζουν μια χαρα.Εκτος και αν εχεις γυρισει ολες τις ευρωπαικες χωρες ο ιδιος να δεις πως ειναι τα πραματα.Εγω δεν εχω παει...αλλα τουλαχιστον δεν κρινω απο το τι θα ειπε η κουτση μαρια η οποια θα πηγε σε μια πολη μιας ξενης χωρας.Εχω φιλη καπνιστρια που εχει γυρισει πολλες ευρωπαικες χωρες και μου ειπε οτι ειναι μια χαρα.Βεβαια θα ξερω καλυτερα οταν παω εκει.

Επειδη εσυ εχεις μια αποψη και κλινεις προς τα εκει δεν παει να πει οτι ειναι και ετσι.Και αμα υπαρχει κοσμος που αντιδρα στο καπνισμα ειναι επειδη εχουμε μπουχτησει..οχι απλα με την κρατικη πολιτικη ..αλλα και με την ελλειψη σεβασμου που ολοι μας ενιοτε εχουμε λαβει απο καποιους καπνιστες.Το τι θα γινει λοιπον με τους καπνιστες εμενα δεν με απασχολει...οπως δεν απασχολει και σενα τι γινεται με τους μη καπνιστες.Ο καθενας κοιταει την παρτη του.

Η διαφορα μας ειναι οτι εγω στηριζω κατι που ειναι κοινωνικα αποδεκτο παγκοσμιως.Την υγεια του ανθρωπου.Δικαιωμα του καθενα να καπνιζει οπου του επιτρεπουν.Να μην λεω και ψεματα ομως..αμα απαγορευτει παντου το καπνισμα πολυ που με ενοιαξε κιολας!Η μηπως νοιαζει τον καπνιστη για το ποσο καπνο δικο του εχω εισπνευσει...οποτε ας μην κοροιδευομαστε...

Απολαυστε τον καρκινοσωληνα σας..δικαιωμα σας..αλλα να λεμε τα πραματα οπως πρεπει..

Υ.Γ.:Εχω ακουσει και το επιχειρημα..οτι ειναι φασιστικο να απαγορευτει το καπνισμα και την εξης ατακα:"Δεν σε ειδα να φωναζεις για αυτο"..και απαντω..εσυ..φωναζεις για το οτι εμεις οι υπολοιποι υποφερουμε..?Αλλα υποθετω το να βλαπτεται η υγεια μου δεν ειναι φασιστικο..χμ..οκ..

Ρε Μανο τωρα τι να σου πω?

Θα σταθω μονο σε τουτα:

1."αλλα και με την ελλειψη σεβασμου που ολοι μας ενιοτε εχουμε λαβει απο καποιους καπνιστες"

.....Ναι εχεις δικιο κι εμενα καποιες φορες , καποιοι μπατσοι οχι απλως δεν με σεβαστηκαν αλλα με χτυπησαν κιολας.....αρα ολοι οι μπατσοι ειναι γουρουνια και δολοφονοι.

2. "Ο καθενας κοιταει την παρτη του."

.....γιατι επιτιθεσαι τοσο απροσωπα σε ατομα που εχεις ηδη γνωρισει? .......πιστευεις δηλαδη οτι κοιταω μονο τη παρτη μου....τουλαχιστον πεστο μου και δεν θα σου ξαναπω κατι, ουτε θα σε ξαναενοχλησω να βγουμε για καφε.

3. "Να μην λεω και ψεματα ομως..αμα απαγορευτει παντου το καπνισμα πολυ που με ενοιαξε κιολας"

...Για αυτο ακριβως φωναζω τοση ωρα ....αντιθετως , ποτε δεν βγηκε να παραπονεθει κανεις που απαγορευτηκε το καπνισμα στις τραπεζες και στις δημοσιες υπηρεσιες γιατι ακομα κι αν καπνιζουμε εχουμε την αισθηση οτι δεν πρεπει να το επιβαλουμε στους γυρω μας.

4. "Η μηπως νοιαζει τον καπνιστη για το ποσο καπνο δικο του εχω εισπνευσει...οποτε ας μην κοροιδευομαστε..."

Το να μιλαμε γενικα κι απροσωπα ειναι πολυ ευκολο για πες μου ομως πότε δεν σε σεβαστηκα εγω, ο Παρης, η Γιολαντα , ο Θοδωρης ? ........γιατι μεσα σε αυτους που τοσο ευκολα καταδικαζεις ειμαστε κι εμεις.

ΥΓ: Ειναι παντως λιγο θλιβερο το γεγονος που προσπαθεις να χρησιμοποιησεις επιλεκτικα κομενες φρασεις απο συζητηση που καναμε προσωπο με προσωπο για να στηριξεις τα επιχειρηματα σου.....κι αυτο γιατι αλλιως μιλας οταν βρισκεσαι με ενα φιλο σου κι αλλιως οταν προσπαθεις να συζητησεις σε ενα φορουμ με ανθρωπους που δεν σε ξερουν κι ουτε τους ξερεις....και προσεξε , λεω "αλλιως" κι οχι "να λεω αλλα εδω κι αλλα οταν ειμαστε face to face".
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
chorrer,
Όπως τα είπα είναι, δεν έχω πρόβλημα να καπνίζουν οι καπνιστές στον χώρο τους. Ούτε έχω πρόβλημα με τους ανθρώπους αυτούς, έχω πρόβλημα μόνο με την συγκεκριμένη ενέργειά τους: Έχω πρόβλημα όταν καπνίζουν σε δημόσιο χώρο ιδίως όταν είναι κλειστός (και σε ανοιχτό με ενοχλεί όταν μου'ρχεται ο καπνός στα μούτρα αλλά δίνω τόπο στην οργή και ελπίζω να αλλάξει ο άνεμος...). Αυτό βέβαια δεν σε απασχολεί, ο καθένας μας έχει τις απόψεις του και δεν ωφελεί να τσακωνόμαστε, ο νομοθέτης είναι ο αυτός που θα αποφασίσει.

Όπως εγώ δεν αερίζομαι στα μούτρα του διπλανού μου λόγω σεβασμού, ούτε κατεβάζω τα βρακιά μου δημοσίως λόγω νόμου, έτσι ελπίζω να κάνουν και οι καπνιστές: να σέβονται τον συνάνθρωπό τους και να τηρούν τους νόμους (που εννοείται ότι εύχομαι να είναι προς χάρην της καθαρής ατμόσφαιρας). Αυτό είναι το ρεζουμέ.

....και να σας πω και κατι αλλο? ....λιγο πολυ οι περισσοτεροι απο εσας εχετε στην παρεα σας καπνιστες οι οποιοι ειναι σιγουρο οτι θα παψουν να βγαινουν σε μπαρ και καφετεριες που θα απαγορευτε το καπνισμα.....ή τουλαχιστον μια μεγαλη μεριδα απο αυτους....

Προσωπικά έχω πάψει να βγαίνω σε μπαρ και καφετέριες τον χειμώνα λόγω της υπάρχουσας κατάστασης. Τις λίγες φορές που βγαίνω, υποφέρω. Μακάρι να "υπόφεραν" και οι καπνιστές από την έλλειψη νικοτίνης για λίγες ώρες, έστω μια φορά τον μήνα, μήπως μπορέσουν και οι μη καπνιστές να διασκεδάσουν αναπνέοντας ελεύθερα.


Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Chorrer:

1.Παρολα αυτα...δεν βλεπω κατι σαν επιχειρημα σε ολα αυτα.Ουτε κατι που να μοιαζει με απαντηση.Εγω ουσιαστικα απαντησα σε αυτα που ειπες.Το επιχειρημα επισης περι μπατσων..δεν μου λεει κατι..μιας και εγω τονισα καποιοι καπνιστες και οχι ολοι..δλδ κοινως διευκρινισα την θεση μου.Αμα εσυ δεν εισαι σε θεση να το διακρινεις κ θιγεσαι αλλο θεμα..οποιος εχει την μυγα μυγιαζεται...

2.Επισης..δεν επιτιθομαι σε κανεναν..αμα ειχα τετοια διαθεση..πιστεψε με..θα το καταλαβαινες....απλα καλο ειναι να λεμε τα πραματα με το ονομα τους

3.Το οτι κανεις δεν παραπονιεται για τις απαγορευσεις μαλλον σημαινει οτι η κοινη γνωμη ειναι συμφωνη.Οποτε..εξισου ατοπο επιχειρημα

4.Δεν θυμαμαι να μιλησα προσωπικα για καποιον..ουτε ειναι εδω το ζητουμενο.

Θλιβερο ειναι να βλεπεις τα πραγματα μονοπλευρα οπως εσυ..και να ισοπεδωνεις/απαξιωνεις ολα τα υπολοιπα επιχειρηματα επειδη δεν ταιριαζουν με τα δικα σου πιστευω.Θλιβερο επισης ειναι ..να βλεπεις οτι ουσιαστικα σαν επιχειρηματολογια δεν εχεις τπτ και να κατηγορεις τον αλλο οτι το παιζει διπροσωπος.Ως προς το πως μιλαω με εναν φιλο μου..για αυτο θα ρωτησεις καποιον απο τους φιλους μου..οι οποιοι αντιθετα με τους γνωστους ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα

Υ.Γ.:Kαι επιμενω ξανα...δεν ειναι φασιστικο το να βλαπτετε την υγεια των αλλων και το περιβαλλον?Γιατι δεν διαμαρτυρηθηκες για αυτο?Χμ...ελα ντε..δεν σε συνεφερε..οπως δεν σε συμφερει να πεις και στα ισα οτι δεν θες να το παραδεχτεις.Οποτε..ας μην μιλαμε..και να το παιζουμε οτι και καλα ειμαστε μπεσαληδες και τα λεμε ολα σταρατα..γιατι πολυ απλα δεν ειναι ετσι...



It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Βλέπω απαντήσεις από άτομα που δεν καπνίζουν ούτε κάπνισαν ποτέ, στις οποίες διαφαίνεται μια επακριβώς ''λογική'' εξήγηση για όλα.
Βλέπω μη καπνιστές να χρησιμοποιείτε κουβέντες και καλά των καπνιστών χωρίς να ξέρετε πώς είναι να είσαι καπνιστής.

Αν όλα αυτά που λέτε σας τα είπαν καπνιστές, τότε με συγχωρείτε αλλά αυτοί που σας τα είπαν κάποιο πρόβλημα στον εγκέφαλο έχουν.
Οπότε καλό θα ήταν να μιλάτε άμα γνωρίζετε και όχι επειδή προσπαθείτε απλά να επιβάλετε τη γνώμη σας.

Βασίλη καλά στα λένε, το θέμα το άνοιξες λέγοντας να μη δημιουργηθεί θέμα καπνιστών και μη καπνιστών. Το ήξερες πολύ καλά ότι έτσι θα γίνει αλλά φαίνεται να βολεύεσαι μια χαρά με το αποτέλεσμα.

Λυπάμαι αλλά αν ένας καπνιστής σε σέβεται και δεν καπνίζει δίπλα σου ή δεν φυσάει τον καπνό του στα μούτρα σου και συ επιμένεις δια ροπάλου να σταματήσει να καπνίζει, τότε έχουμε πρόβλημα...

Οσον αφορά τα μεγαλύτερα προβλήματα της χώρας όπως η μόλυνση, το νέφος, οι χαμηλοί μισθοί, η εγκληματικότητα, το ασφαλιστικό, η παιδεία κλπ. Αν όλα αυτά σας αφήνουν αδιάφορους ή αν απλά τα παραμερίζετε για να περνάτε οι μη καπνιστές καλύτερα τότε βλέπετε το δέντρο και χάνετε το δάσος. Αν σας πουν τώρα να κάνετε δημοψήφισμα εναντίον του τσιγάρου θα ξεχυθείτε στους δρόμους και θα φωνάζετε υπέρ της απόφασης. Δεν είδα όμως πουθενά εσάς τους φανατικούς αντικαπνιστές να βγείτε να φωνάξετε για όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω.

Αρα μάλλον και σεις βολεψάκηδες πρέπει να είσαστε όπως και μεις βολευόμαστε να καπνίζουμε όπου και όσο θέλουμε.

Αρα με χεσμένη φωλιά είναι λίγο άτοπο να λέω στον άλλον ότι είναι χεσμένος.

Επίσης έχουμε γράψει πολλές φορές σ'αυτό το τόπικ ότι πολλοί από μας σεβόμαστε απόλυτα τον μη καπνιστή, δε θα καπνίσω δίπλα του, δε θα φυσήξω τον καπνό στη μούρη του και στη τελική, θα τον ρωτήσω εξ'αρχής αν τον ενοχλεί να καπνίσω. Ομως ούτε αυτό σας φτάνει, θα επιμένετε να απαγορευτούν από παντού και απόλα τα τσιγάρα αντί και σεις να σεβαστείτε έστω και λίγο τον καπνιστή όπως προσπαθεί όσο μπορεί να σας σεβαστεί και αυτός.

Προσωπικά έχω πάψει να βγαίνω σε μπαρ και καφετέριες τον χειμώνα λόγω της υπάρχουσας κατάστασης. Τις λίγες φορές που βγαίνω, υποφέρω. Μακάρι να "υπόφεραν" και οι καπνιστές από την έλλειψη νικοτίνης για λίγες ώρες, έστω μια φορά τον μήνα, μήπως μπορέσουν και οι μη καπνιστές να διασκεδάσουν αναπνέοντας ελεύθερα.

Οσο γι'αυτό σόρι αλλά γέλασα ρε συ Βασίλη. Αν ήσουν 15 χρονών που μόλις άρχισες να βγαίνεις απ'το σπίτι να το δεκτώ.
Αλλά δεν είσαι 15  ;) Οπότε είτε είσαι τόσα χρόνια καταπιεσμένος από τους καπνιστές και δε μπορείς να βγαίνεις είτε κάτι άλλο σε εμποδίζει να βγεις και να διασκεδάσεις και βρίσκεις άλλοθι στους φασίστες καπνιστές. Ημαρτον!


Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Συγγνώμη φίλε Parlats αλλά όλα όσα έγραψες παραπάνω, εμένα μου θυμίζουν ένα αναίτιο παραλλήρημα.. Φυσικά και ενοχλούνται οι καπνιστές με τον καπνό μας, δεν το κάνουν για να μας την "σπάσουν".. Ούτε μπορείς έτσι εύκολα να κατηγοριοποιείς μια μεγάλη μερίδα κόσμου (στην προκειμένη περίπτωση τους μη-καπνιστες) με το να λες ότι είναι βολεψάκηδες και νοιάζονται μόνο για το πως θα απαγορευτεί το κάπνισμα και όλα τα άλλα προβλήματα της κοινωνίας τα έχουν ξεγράψει.. Το τελευταίο ειδικά δεν μπορώ να σκεφτώ πως το συνδύασες..

Καλώς ή κακώς, το κάπνισμα όσο και να μην μας αρέσει, προκαλεί άσχημα αποτελέσματα σε εμάς (πρωταρχικά) αλλά και στους γύρω μας.. Η εισπνοή του καπνού την οποία εγώ σέβομαι ότι οι μη-καπνιστές δεν μπορούν να αντέξουν, την μυρωδιά των μαλλιών και των ρούχων τους, το γεγονός ότι στα clubs όταν καπνίζουν πολλά άτομα, ακόμα και εγώ που δεν χαμπαριάζω, κάπου αρχίζω και δυσανασχετώ, κ.α.. Μπορεί όπως λες να μην καπνίζουμε κοντά τους, να μην φυσάμε τον καπνό δίπλα τους, αλλά πως είμαστε σίγουροι για το ότι ο καπνός τελικά δεν φτάνει προς το μέρος τους; Επιμένω ότι τους ενοχλεί η μυρωδιά και τα παρελκόμενα του καπνίσματος και δεν το κάνουν έτσι για σπάσιμο.. Μια χαρά παιδιά είναι κατά τα άλλα :P.. (πλακίτσα)

Όσο και να μην μας αρέσει, όσο εθισμένοι και να είμαστε και μέχρι να κυκλοφορήσουν τα ηλεκτρονικά τσιγάρα θα πρέπει να σεβόμαστε τους μη-καπνιστές.. Όταν βλέπουμε ότι ένας χώρος είναι τίγκα στο καπνό, ας πάμε να το καπνίσουμε έξω το τσιγάρο μας, δεν θα πάθουμε και τίποτα, απεναντίας θα δούμε και λίγο κόσμο έξω.. Επειδή πιστεύω ότι γενικά δεν προβαίνεις σε τέτοια posts αλλά μάλλον πρέπει το πρωϊνό ξύπνημα να μην ήταν και ότι καλύτερο, κάνε ένα κόπο και ξαναδιάβασε το post σου για να δεις και μόνος σου ότι ήσουν λίγο άδικος..

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιχειρήματα του στυλ "δεν κάπνισες άρα δεν ξέρεις", και "τόσο νέφος υπάρχει στο καπνό μου κολλάς?" είναι τουλάχιστον για γέλια

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
faser

Αυτά που έγραψα είναι από απαντήσεις που είδα και που ναι είναι προσηλωμένοι στο τσιγάρο και την απαγόρευση του λες και είναι το άκρως σημαντικό πρόβλημα που μαστίζει τη χώρα μας. Με αυτή την έννοια το έγραψα και δεν είμαι άδικος.
Ας πει και ο Βραζίλης που ξέρω ότι είναι φανατικός αντικαπνιστής πόσο σέβομαι τους μη καπνίζοντες.

Το πρωινό μου ξύπνημα ήταν μια χαρά όπως και όλα τα άλλα να'σαι καλά  8)

moonchild

Βλέπω ότι και συ από επιχειρήματα σκίζεις (είναι τουλάχιστον για γέλια αυτά που γράφει κάποιος)  ;)

Δεν είπα ότι δεν ξέρουν αλλά μεταφερόμενα λόγια αλλάζουν στην πορεία και ευτυχώς ή δυστυχώς η ιδία γνώση είναι πάντα καλύτερα από μια τροφοδοτούμενη δε νομίζεις?

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπα όχι δεν παίζει να είναι μεταφερόμενα, γιατί τυχαίνει να ήμουν 10 χρόνια καπνιστής.
Όσο για τα επιχειρήματα μου...αυτά είναι σε άλλες σελίδες, και τα οποία δεν μπορώ να τα ξαναλέω σε κάθε νέο μνμ μου.

Παράθεση
Δεν είπα ότι δεν ξέρουν αλλά μεταφερόμενα λόγια αλλάζουν στην πορεία και ευτυχώς ή δυστυχώς η ιδία γνώση είναι πάντα καλύτερα από μια τροφοδοτούμενη δε νομίζεις?
Η λέξη προκατάληψη σου λέει τίποτα?
« Τελευταία τροποποίηση: 04/05/08, 12:26 από moonchild* »

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Το πρωινό μου ξύπνημα ήταν μια χαρά όπως και όλα τα άλλα να'σαι καλά  8)
Anyway, το θέμα είναι ότι σιγά-σιγά θα πρέπει να αρχίσουμε να το κόβουμε (αυτή τη στιγμή που γράφω αυτή την πρόταση, στρίβω κιόλας ;D)..
Πάντως πρέπει να είσαι τυχερός που όλα σου τα πρωϊνά ξυπνήματα είναι άνετα.. Εγώ της Δευτέρας δεν μπορώ να το συνηθίσω με τίποτα :D..

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Δεν είμαι καθόλου προκατειλημμένος φίλε μου, η προκατάληψη φαίνεται σε πολλούς μη καπνιστές όμως, πράγμα που δεν καταλαβαίνω.
Ο λόγος που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί χρειάστηκε ένα θέμα σε ένα φόρουμ για να ξεσπαθώσουν πολλοί ενώ από κοντά πλην του Βασίλη που γνωρίζω την απέχθειά του για το τσιγάρο, κανείς δεν παραπονιέται.

Δεν μιλάω υπέρ του καπνίσματος νομίζω είναι σαφές αυτό, απλά ενίσταμαι στις ακραίες λύσεις, ότι δεν λύνεται κόβεται είναι παμπάλαια μέθοδος και δεν πιστεύω ότι βρίσκει καλές εφαρμογές στη σύγχρονη κοινωνία.

Αποδείκτηκε από πολλές περιπτώσεις ότι η απαγόρευση δεν έχει φέρει ποτέ κάποιο θετικό αποτέλεσμα μάλλον το αντίθετο.
Μέσες λύσεις, όχι κατ'ανάγκην συγκαταβικές και μειωτικές είναι πιστεύω καλύτερες από τις απαγορεύσεις.


Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Μέσες λύσεις, όχι κατ'ανάγκην συγκαταβικές και μειωτικές είναι πιστεύω καλύτερες από τις απαγορεύσεις.
Ποιές είναι αυτές οι λύσεις?

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Δημιουργία χώρων καπνιστών και μη καπνιστών σε μαγαζιά, καφετέριες κλπ
Επιτέλους τοποθέτηση επαρκούς εξαερισμού σε όλους τους χώρους
Σε ανοικτούς χώρους δεν νομίζω ότι ενοχλούμε τους υπόλοιπους

Βέβαια ο πόλεμος από τις καπνοβιομηχανίες καθώς και οι γνωριμίες και τα ρουσφέτια των ιδιοκτητών μαγαζιών καθιστούν τα παραπάνω αν όχι ανέφικτα, πάρα πολύ δύσκολα στην εφαρμογή τους.

Αποσυνδεδεμένος The common cunning linguist

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 644
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Παίδες, καταρχάς ηρεμήστε...

Δεν μου φαίνεται παράξενο που πολλοι καπνιστές αντιδρούν έτσι σε απαγορεύσεις. Όλοι όσοι είμαστε εξαρτημένοι από ο,τιδήποτε, αντιδρούμε ενστικτωδώς υπερβολικά σε κάθε νήξη περί απαγόρευσής του.

Πάρη ξέρεις πως είμαι ο ίδιος καπνιστής. Παρ'όλα αυτά δηλώνω την απόλυτη συμφωνία μου με ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ απαγόρευση σε δημόσιο χώρο. Και ο "δημόσιος χώρος" είναι αυτός που μοιραζόμαστε με άλλα άτομα. Προσωπικά δεν καπνίζω στο χώρο εργασίας. Μάλιστα έχω "πλακωθεί" επανηλημένα με τους άλλους... 3 καπνιστές (σε σύνολο 15 ατόμων...) που επιμένουν ότι είναι δικαίωμά τους να κάνουν την κουζίνα (που μοιράζονται όλοι) να μυρίζει σαν στάβλος. Για μένα είναι το ίδιο σαν να πήγαινα εγώ να κατουράω στο γραφείο τους. Το ιδανικό θα ήταν η εταιρεία μου να έχει ειδικό χώρο για καπνιστές (έστω, για το ~25% του προσωπικού που καπνίζει) αλλά και έτσι όπως είναι τα πράγματα, θα μπορούσαν να βγαίνουν στη σκάλα ή στο μπαλκόνι που διαθέτουμε.... δεν θέλουν όμως να... κρυολογήσουν βλέπεις, ή να ξεβολευτούν.  ::) ::)

Το παραπάνω αληθινό παράδειγμα καταδεικνύει το ένα από τα ουσιαστικά προβλήματα, που είναι πως οι περισσότεροι καπνιστές βλέπουν τον εθισμό τους ως αναφαίρετο δικαίωμα οπουδήποτε και οπωσδήποτε. Προφανώς αυτός είναι τρόπος σκέψης 10χρονου, αλλά είπαμε. Ο εθισμένος μπορεί και να φέρεται ανώριμα.  :-\

Σε καμμία περίπτωση κανείς απολύτως δεν μπορεί να απαγορεύσει το κάπνισμα σε ιδιωτικούς χώρους (στο σπίτι σου ή στο αυτοκίνητο). Επειδή αναφέρθηκε αρκετές φορές στο παρόν θέμα ότι προωθείται μια γενικότερη απαγόρευση του καπνίσματος (άλλη μια παράλογη υπερβολή), αυτό δεν θα γίνει ποτέ. Αυτό που ΣΙΓΟΥΡΑ θα γίνει όμως, είναι ότι, στο εγγύς μέλλον, οι ασφαλιστικές εταιρείες θα ζητάνε εξετάσεις που να αποδεικνύουν ότι δεν ήσουν καπνιστής τουλάχιστον για τον τελευταίο χρόνο, διαφορετικά τα ασφάλιστρα θα πηγαίνουν στο θεό. Δεν ξέρω μήπως έχουν αρχίσει ήδη να το κάνουν (καθόλου δεν αποκλείεται)...  Και δεν θα αργήσει ο καιρός που και τα κρατικά συστήματα υγείας θα κάνουν το ίδιο.

Το βρίσκω απόλυτα λογικό. Ξέρω τώρα ότι κάποιοι θα αρχίσουν τις παραφιλολογίες, ότι δηλαδή οι ασφαλιστικές στο μέλλον μπορεί να ζητάνε πρόσβαση και στο γενετικό σου κώδικα, προκειμένου να διαπιστώσουν κατά πόσον είσαι επηρεπής σε κληρονομικές ασθένειες. Chill out guys. Δεν είναι το ίδιο. Το να ξεκινήσουμε το κάπνισμα ήταν δική μας επιλογή. Όπως δεν γίνεται να πληρώνει τα ίδια ασφάλιστρα για ατύχημα, ένας υπάλληλος γραφείου και ένας... εναερίτης της ΔΕΗ.  ;)

Τέλος επειδή κάποιοι φίλοι το ανέφεραν, στα σχέδια του Υπ. Υγείας προβλέπεται ακόμα και γραμμή ψυχολογικής στήριξης για άτομα που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα. Το κατά πόσον θα εφαρμοστούν, και πως, όλα αυτά, δεν είναι θέμα της παρούσης συζήτησης, η οποία είναι (ή έχει καταλήξει να είναι) επί της αρχής. Όσο θα εφαρμοστούν και οι λοιπές διατάξεις περί πώλησης προϊόντων καπνού, κλπ. είναι η απάντηση.
Jesus loves you; I personally think you're a cunt.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
The common cunning linguist,
Μπράβο για τον σεβασμό που δείχνεις στους συνανθρώπους σου, μπράβο και σε όσους σκέφτονται παρομοίως. Για τους υπόλοιπους αναγκαστικά θα πρέπει να φτιαχτούν νόμοι, όπως έχουν φτιαχτεί και για άλλα πράγματα που δεν είναι καλό να γίνονται δημοσίως αλλά μπορούν να γίνονται ιδιωτικώς.

Υπάρχει ήδη η τηλ. γραμμή που ανέφερες, δες εδώ: http://el.help-eu.com/pages/index-8.html

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
The common cunning linguist,
Μπράβο για τον σεβασμό που δείχνεις στους συνανθρώπους σου, μπράβο και σε όσους σκέφτονται παρομοίως. Για τους υπόλοιπους αναγκαστικά θα πρέπει να φτιαχτούν νόμοι, όπως έχουν φτιαχτεί και για άλλα πράγματα που δεν είναι καλό να γίνονται δημοσίως αλλά μπορούν να γίνονται ιδιωτικώς.

Υπάρχει ήδη η τηλ. γραμμή που ανέφερες, δες εδώ: http://el.help-eu.com/pages/index-8.html
Βραζίλη ευχαριστώ πολύ για το link,φαίνετε πολύ ενδιαφέρον και εκεί νομίζω πως πρέπει να επικεντρωθούμε,στο πως να βοηθήσουμε τους εξαρτημένους συνανθρώπους μας και όχι τόσο στη φαγωμάρα μεταξύ μας.Προτείνω μάλιστα το κιθάρα να αποκτήσει και μόνιμη στήλη με πληροφορίες βοήθειας για παντός τύπου εξαρτήσεις...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Δηλαδή επειδή δεν ξέρω,ρωτάω,στις Σκανδιναβικές χώρες απαγορεύεται εντελώς και από παντού το αλκοόλ;Όπως στις Η.Π.Α τη δεκαετία του 1920;

Στη Νορβηγια που ειχα παει, αλκοολ πουλουσαν μονο οι καβες, οποτε περιμενες μιση ωρα στην ουρα για να παρεις 5 μπυρες. Ουτε σε "περιπτερα", ουτε σε σουπερ-μαρκετ, πουθενα αλλου.
Αυτο που βρηκα υπερβολικο ειναι οτι απαγορευεται να πιεις σε ανοιχτους χωρους. Δηλαδη μια ομορφη καλοκαιρινη νυχτα δεν μπορεις να παρεις τους φιλους σου να αραξετε στο παρκο να πιειτε ενα κρασακι π.χ. Προφανως θα ειχαν μεγαλο προβλημα με ατομα που επιναν ακομα και οταν πηγαιναν βολτα, γι'αυτο και αυτα τα ακρια μετρα...?!?!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
72 Απαντήσεις
77175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/08, 11:44
από Βραζίλης
151 Απαντήσεις
48844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/07, 20:31
από Eagle Of Kamelot
10 Απαντήσεις
7132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/07, 01:47
από newGuitarMan
180 Απαντήσεις
50760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/01/09, 04:55
από Τζογαδόρος
6 Απαντήσεις
4516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/08, 00:24
από Jezus
0 Απαντήσεις
1915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 20:44
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2499 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/11, 17:07
από mariakithara
15 Απαντήσεις
5185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/13, 00:57
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
6155 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/06/16, 14:30
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/17, 17:22
από ivikos