Αποστολέας Θέμα: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE  (Αναγνώστηκε 8913 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #25 στις: 12/07/10, 12:37 »
Μόλις κατάφερα και έφτιαξα ένα απλό (πολύ πολύ απλό) βιντεάκι σε ένα απο τα τραγούδια των POWERSTORM. Σίγουρα ΔΕΝ πάει για όσκαρ αλλα τουλάχιστον η ποιότητα ήχου είναι κάπως καλύτερη απο αυτή του myspace



Κατα τα άλλα υπενθυμίζω: www.myspace.com/powerstormetal Για να ακούσετε και άλλα τραγούδια..
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος gkou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1978
  • Φύλο: Γυναίκα
  • https://myspace.com/gkou
    • Προφίλ
    • my songs and my covers
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #26 στις: 12/07/10, 13:33 »
Δεν ακούω μέταλ ,γενικά, αλλά εσεις είστε πολύ ποιοτικοί κι αυτό είναι δύσκολο να το αμφισβητίσει κανείς!Πολύ μου άρεσε αυτό το κομμάτι σας, μπράβο βρε παιδιά! :D

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #27 στις: 12/07/10, 14:32 »
Το πρώτο πράγμα που παρατηρεί κανείς είναι η πάρα πολύ καλή παραγωγή. Ο ήχος τα σπάει.

Από εκεί και πέρα, οι συνθέσεις είναι ιδιαίτερα εμπνευσμένες. Πολύ ωραία τραγούδια, με δομή που δε σε αφήνει να αφαιρεθείς σε κανένα σημείο! Γενικά, καλλιεργείται αυτή η επική ατμόσφαιρα που ειπώθηκε και, ως γνωστόν, μη επικό power είναι απλά αποτυχία.

Το μόνο που με χάλασε ήταν τα πλήκτρα στο "Just what I am". Γενικά, σπάνια μου αρέσουν όμως, οπότε μη με παίρνεις στα σοβαρά... ;D

Από εκεί και πέρα, νομίζω πως "άργησες" περίπου 15-20 χρόνια να τα βγάλεις. Η power πλέον είναι είδος προς εξαφάνιση. Πράγμα βέβαια, που μπορεί να αποδειχθεί και χρυσός!
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #28 στις: 12/07/10, 14:46 »
gkou Είσαι η κοπέλα με την πολύ γλυκιά φωνή που άκουσα στο myspace; Αν ναι πολλά μπράβο και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Το οτι σου αρέσει το κομμάτι χωρίς να ακούς metal είναι πολύ σημαντικό!

mits@kos Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Ούτε εγώ ήμουν οπάδός των πλήκτρων αλλα εδώ μου έκατσαν καλά. Είναι όμως όλα θέμα ορέξεως. Πάντως και τότε που έπαιζα αυτά τα κομμάτια με κανονική μπάντα (10-15 χρόνια πίσω), πάλι εκτός μόδας ήμουν. Τότε κυριαρχούσε το death/black. Αλλα δεν πειράζει. Άμα γουστάρεις να κάνεις κάτι, το κάνεις ό'τι και να επιτάσσει η εποχή. :)

Να'σαι καλά φίλε!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #29 στις: 13/07/10, 02:59 »
Πολυ καλο το τραγουδι! Μου αρεσε και απο συνθεση αλλα και απο ηχο και εκτελεση!

Θυμαμαι που διαβαζα για το γκρουπ παλιοτερα σε hammer, invader, και το αλλο το καμμενο το περιοδικο του τζανετατου αλλα δεν ετυχε να ακουσω ποτε.

Χαιρομαι ιδιαιτερα να ακουω αξιολογες δουλειες απο ελληνικα γκρουπ. Σε κανει να μην χανεις την πιστη σου σε μια "σκηνη" οπου επικρατει σαβουρα γενικοτερα...Ξερω θα μου πεις πως κρινω αυστηρα τις μπαντες τις ελληνικες αλλα οτι ακουω λεω και για μενα το σωστο αυτο ειναι. Οτι ειναι αξιολογο το επαινω και οτι ειναι μπουρδα το θαβω...Γιατι επικρατει λιγο η νοοτροπια του τυπου "ελα μωρε υποστηριξε την ελλαδα κι ας μην ειναι και τοσο καλες οι μπαντες"....αλλα δεν παει ετσι. Οποιος παλευει αυτο φαινεται...Οποιος ειναι ξεπλενης και κωλομπουρδας απο μενα θα φαει κωλοδαχτυλα ειτε ειναι ελληνας ειτε τουρκος ειτε αμερικανος ειτε απ την κενυα.

Τυπικο παραδειγμα στον βολο που μεγαλωσα εγω ηταν η τοπικη ακραια σκηνη...Υπηρχαν οι rafferty rules που γαζωνανε και υπηρχαν κατι αλλοι ανυπαρκτοι που τα κομματια ειχαν σκατοηχο και ηταν παιδικα τελειως αλλα ελλειψει αλλων μπαντων αποκτουσαν και φημη και κανανε live μαζι με τους ραφφερτυ και το παιζανε και καλα καποιοι, και καλα μουσικοι ενω ολοι ξεραμε οτι σε αλλη περιπτωση αν υπηρχαν εστω και 3 ακομα σοβαρες μπαντες, δεν θα πατουσαν το σανιδι ακομα κι αν παρακαλουσανε! Ουτε καν για support.

Αλλα η ελλαδα εχει την πρωτια και στις ακραιες καταστασεις....ή θα ειναι οι αλλοι γαματοι (βλ. deceptor) ή θα ειναι καραγκιοζηδες (βλ. unholy archangel και το υπολοιπο συναπαντημα του "ακραιου" ηχου)!!! Ακομα και οι Mystery που σαν ιστορια αλλα και για καποια ωραια τραγουδια που βγαλανε τους σεβομαι, αλλα σαν Lead κιθαρα ο περλεπες δεν ηταν ουτε κατα διανοια τοσο καλος οσο πιστευε και ο ιδιος αλλα και οι οπαδοι. Δεν θελω να προσβαλω...την αληθεια θελω να πω και αυτο που νιωθω για την βασανισμενη ελληνικη σκηνη. Ναι ξερω πως δεν ειχαμε ουτε berkley εδω ουτε οργανωση, ουτε υποστηριξη, ουτε studio ουτε τπτ...Αλλα τραβα πεστα αυτα στον iommy που με πενιχρα μεσα και πριν απο πολλα χρονια με εξοπλισμο που παιζανε οι beatles Και με κομμενα δαχτυλα εβγαλε τις απιστευτες αυτες ριφαρες...! Με πιανεις? Θα βαλει τα γελια...Αλλα τα σοβαρα τα ατομα δεν κανουν μπαντες με σκοπο το κερδος/γκομενες κτλ... Κανουν με σκοπο την μουσικη και μονο..Αλλα το μεταλ στην ελλαδα ειχε/εχει γεμισει με τυχαρπαστους. To μοναδικο φως στο τουνελ το δινει η τεχνολογια αλλα αφου πλεον και ευκολα γραφεις την εμπνευση σου αλλα και ευκολα την κοινοποιεις χωρις να εξαρτασαι απο κονε-εταιριες κτλ και με χαρα διαπιστωνω πως οι περισσοτεροι πραγματικα ταλαντουχοι μενανε κρυμμενοι και επεπλεαν οι γνωστοι φελοι οι οποιοι παιρνουν ποδι σταδιακα...

Αυτα απο μενα αντε καλη συνεχεια και ας μοιραζομαστε τις δημιουργιες μας!
ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #30 στις: 13/07/10, 15:57 »
Γειά σου ρε Mike και σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά για τα καλά σου λόγια!

Σε πνίγει ένα δίκιο στο μήνυμά σου και δε σε αδικώ καθόλου. Η Metal σκηνή στην Ελλάδα συνεχίζει να έχει πολλά προβλήματα, προβλήματα περισσότερο νοοτροπίας παρά άλλα. Ούτε εγώ ανήκω στην κατηγορία του "στηρίξτε οτιδήποτε Ελληνικό" γιατι τότε απλώς χαιδεύουμε τους μέτριους και τους κακούς βάζοντάς τους στην ίδια μοίρα με τους καλούς. Πλην όμως δε μπορώ να δεχθώ και την απαξίωση σε οτιδήποτε προέρχεται απο Ελλάδα, αν δεν έχει αναγνωριστεί πρώτα έξω. Και αυτή είναι συχνά πυκνά η οπαδική νοοτροπία. Δηλαδη: "Αμα βγείς έξω, υπογράψεις με μεγάλη εταιρεία, περιοδεύσεις με τους "τάδε" και έχεις και 2-3 σπόνσορες είσαι καλός. Αν κινείσαι αποκλειστικά στην Ελλάδα και τα πενιχρά της μέσα, δε θα ασχοληθεί και κανείς μαζί σου". Γι'αυτό και στην Ελλάδα των 30-40.000 οπαδών, μια μπάντα που θα καταφέρει να πουλήσει 2-3.000 αντίτυπα, πανηγυρίζει!!!

Γι'αυτό πιστεύω πως ο Έλληνας, όταν βγαίνει κάτι καλό και Ελληνικό θα πρέπει να το υποστηρίζει με τον ίδιο τρόπο που θα υποστήριζε και κάτι καλό και Αμερικάνικο/Γερμανικό/Αγγλικό ή ό'τι άλλο (αν όχι και πιο ένθερμα). Αν δε στηρίξει ο Έλληνας τις καλές του μπάντες, ποιός θα το κάνει;

Όσο για τους τυχάρπαστους, καλά θα κάνει το κοινό να τους αναγνωρίζει (αρνητικά) και να τους γυρνά την πλάτη, κυρίως για να βάλουν και οι ίδιοι μυαλό! Αλλα υπάρχει και η μερίδα του κοινού που αν σε δει πάνω στη σκηνή με Rock Star ύφος, και ας μην παίζεις τίποτα, θα σε θεοποιήσει μόνο και μόνο για να σε κάνει παρέα μετά και να λέει "εγώ είμαι κολλητός με τους τάδε". Κοινώς να συνεργάζονται οι φελλοί για να επιπλεύσουν καλύτερα..

Όσον αφορά τώρα στον Περλεπέ, εντάξει... άλλες εποχές! Είχαμε κι εμείς εδώ στην ψωροκώσταινα ανάγκη να έχουμε το δικό μας Malmsteen. Και μόλις βρήκαμε κάποιον που να ψιλομοιάζει με αυτόν στο παίξιμο, τον κάναμε θεό! Δε νομίζω όμως πως φταίει ο ίδιος γι'αυτό. Και αν πήραν και λίγο τα μυαλά του αέρα, ούτε ο πρώτος είναι και σίγουρα ούτε ο τελέυταίος! Τουλάχιστον, παίζει αυτό που γουστάρει και δεν ενοχλεί και κανέναν...

Όσον αφορα τώρα σε μένα, όπως και εσύ φαντάζομαι, δεν περιμένω τίποτα φοβερό απο αυτή τη δουλειά. Απλά είχα το όνειρο να κάνω αυτή τη μουσική εδώ και χρόνια, έφαγα πάνω απο ένα χρόνο μπροστά σε έναν υπολογιστή και τέλος! Αυτό είναι, και αν αρέσει και κυκλοφορήσει, έχει καλώς. Αν όχι, και πάλι καλά είμαστε! Τουλάχιστον μετά απο χρόνια θα λέω πως έκανα κι εγώ μια προσπάθεια να παίξω τη μουσική μου και να επικοινωνήσω έτσι με τον κόσμο. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Αυτά και χάρηκα πολύ για τη γνώμη σου! Μάλλον θα φτιάξω και άλλα videos γιατι η ποιότητα του ήχου στο Youtube είναι πολύ καλύτερη απο αυτή του myspace!

Υ.Γ. Ποιος είναι ο Τζανετάτος; Δε μου θυμίζει κάτι το όνομά του. Αλλα πάλι τότε δεν ασχολιόμουν πολύ με αυτά... μπορεί να έιχε γράψει για τους POWERSTORM και να μην το θυμάμαι...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #31 στις: 14/07/10, 14:05 »
Λοιπόν... μετά απο προτροπή του φίλου και συμφορουμίτη Wise_One, ανέβασα τα ίδια τραγούδια στο powerstorm.bandcamp.com Λιγότερα στολίδια στο layout αλλα και lossless ποιότητα ήχου (wav) Άρα αξίζει τον κόπο... :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #32 στις: 14/07/10, 20:29 »
Πλέον μπορώ με σιγουριά να πω ότι το αγαπημένο μου είναι το "The 3rd Alternative".  8)
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #33 στις: 17/07/10, 13:40 »
Γειά σου mits@kos και πάλι σε ευχαριστώ! Σε πολύ κόσμο αρέσει το συγκεκριμένο κομμάτι. Αλλα το πιο σημαντικό είναι πως ο καθένας έχει τη δική του προτίμηση και αυτό σημαίνει πως η μουσική καταφέρνει και αγγίζει διαφορετικούς χαρακτήρες. Έτσι μπορούμε και επικοινωνούμε καλύτερα μεταξύ μας, μουσικοί και ακροατές.

Με πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω ένα preview track με λίγο απο όλα τα κομμάτια για μια λίγο πιο σφαιρική άποψη

Καλές βουτιές (στη θάλασσα αλλα και στη μουσική)!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #34 στις: 19/08/10, 12:06 »
Πριν 2 μέρες βγήκε στο Behind The Veil webzine, μια παρουσίαση του promo CD των POWERSTORM. Αν σας ενδιαφέρει, ρίξτε μια ματιά εδώ: http://behindtheveil.freehostia.com/demos_main.html#POWERSTORM Και για ό'τι νεότερο θα σας ενημερώνω. Καλή συνέχεια στα μακροβούτια!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #35 στις: 04/09/10, 17:28 »
Γειά χαρά! Μόλις ανέβασα στο www.myspace.com/powerstormetal ένα Preview Τrack με λίγο απο όλα τα κομμάτια που περιέχονται στο album που ηχογράφησα (και μάλλον δε θα αργήσει πολύ η κυκλοφορία του). Δεν είναι ιδιαίτερα χορταστικό αλλα δίνει μια μικρή ιδέα απο όλα τα κομμάτια (well... κυρίως τις γέφυρες και τα ρεφραίν). Χώρια που έχει και λίγο πλάκα μιας και μιλάω κιόλας μέσα με... λίιιιγο αλλαγμένη τη φωνή μου :D Κάν'τε ένα τσεκ και πείτε μου τη γνώμη σας
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #36 στις: 05/09/10, 18:02 »
Γεια χαρα παιδες!!! Εχω χασει πολλα επεισοδεια λογω διακοπων κ Vaiking θελω να μου πεις αν εχει προχωρησει καθολου το θεμα του δισκου γτ πραγματικα αξιζει πολυ!!!
Κ αν μπορεις καλο θα ηταν να αναφερεις και τους υπολοιπους συντελεστες πχ μπαντα ηχοληπτες κλπ κλπ
Κ παλι μπραβο για τν μουσικη που βγαζεις τα λεμε!!!
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #37 στις: 06/09/10, 10:59 »
Φίλε blackmorefan το θέμα δίσκος και στήσιμο μπάντας, προχωράει αργά και σταθερά (μάλλον έτσι πρέπει). Μόλις έχω κάτι συγκεκριμένο θα ενημερώσω αμέσως! Όπως γράφω και στο myspace, η μουσική είναι δική μου, και οι στίχοι ανήκουν σε εμένα και την αδελφή μου Χριστίνα. Τα πάντα έχουν παιχθεί-τραγουδηθεί-προγραμματισθεί απο εμένα ενω τη μίξη και το mastering έχει κάνει ο Θάνος καραπάνος http://www.myspace.com/karapanos γνωστός και απο τους Winters Dawn. Πιστεύω στις αρχές του νέου έτους τα πάντα να είναι έτοιμα (αλλα στην Ελλάδα δεν είναι να παίρνεις και όρκο!!! )

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα διαρκώς καλά σου λόγια και πιστεύω κάποια στιγμή να μιλήσουμε μέσω της μουσικής και σε άλλο επίπεδο εκτός του διαδικτύου!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος blackmorefan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 587
  • Φύλο: Άντρας
  • Will you take a ride on the wild side?
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #38 στις: 06/09/10, 13:44 »
Αυτο ελειπε να μν πω μπραβο για μια κινηση σαν τη δικια σου...

Ελπιζω κ εγω να τα πουμε καποια στιγμη εκτος PC αν κ αυτο ειναι δυσκολο λογω αποστασης...αλλα αν κανεις κανα live τοτε γτ οχι?

Αυτα κ συνεχισε τν προσπαθεια!!!  ;) ;) ;)
Let the darkness surround you, release all the madness within...the game that we play is the Black Masquerade

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: POWERSTORM- GREEK METAL ON MYSPACE
« Απάντηση #39 στις: 23/09/10, 22:23 »
Γειά και χαρά! Άλλη μια παρουσίαση του "ACT I" promo CD είδε το φως του ιντερνετικού ήλιου στο "Hetal Holocaust" webzine. Τσεκάρετε αν θέλετε εδώ: http://www.metalholocaust.gr/component/content/article/53-kritikes-eps-singles/492-powerstorm-act-i-promo-ep.html Επίσης τσεκάρετε και το Metal Holocaust γενικώς. Τα παιδιά κάνουν πάρα πολυ καλή και σοβαρή δουλειά!
The most important second of our lives is the last one...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
9415 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/04, 11:26
από Holy Diver
3 Απαντήσεις
2268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/07, 17:44
από Θοδωρής
Μελη του myspace.com

Ξεκίνησε από ship_me_out!!! « 1 2 ... 6 7 » Λοιπά

172 Απαντήσεις
52992 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/11, 16:37
από Καθόδιος (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2255 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 12:35
από Ibanezακιας
72 Απαντήσεις
27351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/10, 22:11
από ed_hunter
1 Απαντήσεις
12477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/11, 01:36
από Kostas Ladopoulos
3 Απαντήσεις
3520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/10, 16:48
από AtticanSky
3 Απαντήσεις
2150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/10, 19:13
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
20898 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/11, 12:33
από Vaiking
1 Απαντήσεις
3713 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/12/12, 19:03
από Μητσάκος