Αποστολέας Θέμα: Πειρατεια  (Αναγνώστηκε 19320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Πειρατεια
« στις: 04/04/09, 21:43 »
σημαντικο θεμα,και απ' ο,τι ειδα προχειρα δεν συζητιεται. υπερ ή κατά;

Αποσυνδεδεμένος vartanis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 136
  • Φύλο: Άντρας
  • Μεγαλωσα.....
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #1 στις: 04/04/09, 22:03 »
Κατα, βεβαια εαν μιλαμε για πειρατεια στα καραβια. ;D ;D ;D

Για την αλλη .....πειρατεια, οι αποψεις ...παιζουνε, αναλογα με ποια μερια ειναι ο καθενας.

Δηλαδη αν εισαι συνθετης, στιχουργος, τραγουδιστης κ.λ.π και ζεις απο αυτα τα ...πραγματα, θα εισαι σιγουρα κατα.

Αν εισαι απλος ακροατης, σιγουρα θα εισαι υπερ.

Το ιδιο πιστευω ισχυει και με τα λογισμικα,προγραμματα κ.λ.π και απο πια θεση τα βλεπεις.
Και ουτο καθε εξης.

Αποψη μου. 8) 8)
Ανοιξαμε και σας περιμενουμε:
www.myspace.com/vartanis

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #2 στις: 04/04/09, 22:47 »
εγώ δουλεύοντας στην μουσική βιομηχανία σαν performer και σαν marketer ...είμαι απλά κατά γιατί τελικά πιό πολύ από όλους ζημιώνεται ο καλλιτέχνης και ιδίως ο ανερχόμενος...


Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #3 στις: 04/04/09, 23:27 »
Συνοπτικα πιστευω οτι κυριως στην Ελλαδα ενδωσανε στην πειρατεια γιατι πριν απο αυτη οι παροχεις των αγαθων (μουσικη, λογισμικο κτλ) υπερκοστολογησαν τα προϊοντα τους για τον μεσο καταναλωτη- λεγαμε τοτε "τι λες ρε;! 5000δρχ. για ενα cd;". Αυτο που δεν μπορουν πλεον να κανουν με τη μουσικη το κανουν με τις συναυλιες. Περαν καθε αλλου αιτιου φυσικα για τους Ελληνες υπαρχει και η πιστη στο ρητο "το τζαμπα ειναι καλυτερο, το ξενο ειναι πιο γλυκο".

Τωρα προσωπικη αποψη για την πειρατεια σε σχεση τοσο με τον δημιουργο (και κυριως τον ανερχομενο) οσο και με τον ακροατη ειναι πως η πειρατεια ειναι δικοπο μαχαιρι.

Ο δημιουργος χανει εσοδα αλλα κερδιζει δημοτικοτητα (την οποια "εισπραττει" σε συναυλιες).
Ο ακροατης κερδιζει οικονομικα και σε ποσοτητα αλλα δεν "δενεται" με τα μουσικα εργα που ακουει οπως οταν επαιρνε 1 cd το μηνα και μαθαινε και το ονομα της πεθερας του κολλητου αυτου που υπηρχε στα credits. Και καλα να ειναι κανενα ευκολο ακουσμα, αν ειναι απο αυτα που θελουν 3 και 4 ακροασεις για να μπεις στο πνευμα τους και να τα πιασεις, εκει ειναι η ιστορια...
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος Akerfeldt

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #4 στις: 05/04/09, 00:15 »
Συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες onfire , η περατία εχει τα καλα και τα κακα και για τον καταναλώτη και για τον καλλιτέχνη. Το πρόβλημα είναι οτι είναι τοσα πολλά τα cd που βγαίνουν που αν θες να αγορασεις τα συγκροτήματα που ξέρεις και σου αρέσουνε και θέλεις και να ψαχτείς και λιγο με συγκροτηματα που δεν γνώριζεις πρεπει να δώσεις μια περιουσία ολόκληρη να παρεις δανια και μετα να ξεχρεώνεις για όλη σου την ζωή για τις κυκλοφορίες του ενος μήνα(υπεβάλλω αλλα κάπως ετσι ειναι τα πράγματα) εγώ προσωπικά αγοράζω πόλλα cds το μηνα αλλα τα περισσότερα προσφορές με 6 ευρο και αντε καμια φορα και κανένα καινουργιο(16-20 ευρο δεν βγαίνει ρε παιδί μου πρέπει να φαμε κιόλας) οπότε ενω δεν μου αρέσει ουτε τα τσιγκουνεύομαι τα συγκεκριμένα λεφτα που δινω για την μούσικη (εχεις αλλη αισθηση με το αφεντικο βιβλιαρακι εικονες) υποκύπτω και στην αναγκαστική λυση που σίγουρα όμως ευνοεί πολλές φορες και τους καλλίτεχνες γιατι εκεί που δεν θα το αγόαραζα καθολου τώρα εαν ειανι καλο και μου αρέσει μπόρει και να το αγορασω εαν βρώ ευκαιρία κατι που έχω κανει πολλες φορες όπως και πολλοί άλλοι πίστευω.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #5 στις: 05/04/09, 01:14 »
Αν οι εταιρείες είχανε πραγματικά πρόβλημα θα επιστρέφανε σε  άλλες μορφές εγγραφής (βλέπε βυνίλιο).Όμως ακριβώς επειδή δεν έχουνε πρόβλημα αλλά τις βολεύει κιόλας, συνεχίζουνε το ίδιο βιολάκι με τα cd και μάλιστα εξακολουθούν να είναι και ακριβοί...Αυτοί που χάνουνε είναι οι δημιουργοί. Ο στιχουργός και ο συνθέτης όταν δεν είναι performer , έχει λαμβάνειν από δικαιώματα ποσά που δεν φτάνουν ούτε για κουλούρι...Ο performer όπως ειπώθηκε παραπάνω κουτσά στραβά με τα  λάιβ κάτι θα κάνει.Για μένα η μοναδική λύση θα είναι να ΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ το cd όπως ακριβώς το dvd.Έστω για μιά φορά κάποιος θα το νοικιάσει και κάποια δικαιώματα θα αποδοθούν. Είναι η μόνη λύση. Αν κάποιος τώρα θελήσει να αγοράσει και ένα δίσκο γιατί θέλει να έχει το original σπίτι του θα μπορεί επίσης να το κάνει, αλλά βασικά η ενοικίαση μόνο θα δώσει κάποια χρήματα στους δημιουργούς. Αυτό βέβαια θα σημάνει και ελλάτωση των παραγωγών, αλλά σάμπως και τώρα που είναι μυριάδες προλαβαίνουμε να τις ακούσουμε ή να τις προσέξουμε;
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #6 στις: 05/04/09, 04:25 »
Για μένα η μοναδική λύση θα είναι να ΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ το cd όπως ακριβώς το dvd.

Δεν ειναι καθολου ασχημη ιδεα αυτη, με τη διαφορα οτι οι downloaders θα ειναι παντα downloaders. Περαν αυτου ισως η ιδεα αυτη να ειναι και η χρυση τομη μεταξυ εταιριων και καταναλωτων. Οι μεν εισπραττουν τα οσα τους αναλογουν και οι δε δεν πληρωνουν τις τριχες της κεφαλης τους για να ακουσουν το original cd. Eννοειται πως αυτος που νοικιαζει το cd θα το αντιγραψει κιολας πριν το επιστρεψει...
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #7 στις: 05/04/09, 08:18 »
φυσικα και ναι στην πειρατεια!!! οσον αφορα τη μουσικη αυτο που λεγεται οτι ο ανερχομενος καλλιτεχνης ζημιωνεται δεν ισχυει. ενας ανερχομενος καλλιτεχνης παιρνει ψιχουλα απο τη δισκογραφικη. πιστεψτε με το ξερω πολυ καλα. και οτι σου δωσουν θα χρειαστει να το ξοδεψεις πανω στο αντικειμενο.δλδ στην τσεπη σου δε μενει τπτ...γιαυτο και κανενας ανερχομενος μουσικος δεν βασιζεται οικονομικα σε αυτο. απλα κανει αυτο που του αρεσει. οσο για τους μεγαλους καλλιτεχνες ενα εχω να πω: ποιος νοιαζεται; τα λεφτα θα τα βγαλουν ουτως η αλλως γιατι αυτος που γουσταρει να αγορασει το αυθεντικο θα το αγορασει και θα παρουν κι απο τις συναυλιες και απο τις συλλεκτικες εκδοσεις, απο το merchendise απο διαφημισεις video clip κλπ...σιγουρα δε θα πεινασουν παντως!!! και οι δισκογραφικες να πανε να πνιγουν.ετσι κι αλλιως μονο την τσεπη τους κοιτανε . κοιταμε κι εμεις λοιπον τη δικη μας.

οσον αφορα απο την αλλη ταινιες software τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. στην ταινια αν εισαι λατρης την παιρνεις αυθεντικη.αν παλι θες απλα να τη δεις τη νοικιαζεις και τη βλεπεις.πολυ λιγοι κανουν πειρατεια.και αυτοι που κατεβαζουν εχουν πολυ μεγαλη απωλεια σε ποιοτητα οποτε παλι αν θες καλο προιον θα πας να την αγορασεις / νοικιασεις. Προσωπικα σε software ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση ναδωσω ουτε δεκαρα τσακιστη. δε φτανει που τα παντα ειναι γεματα προβληματα ασυμβατοτητες κλπ μας κοροιδευουν κιολας. καθε τοσο καινουριες εκδοσεις, καινουρια λειτουργικα...και δε μιλαω καν για τα παιχνιδια που εμ πρεπει να σκασεις 30-50 ευρω (!!!!) για το παιχνιδι εμ μπορει και να μη σου παιζει ή να σου παιζει χαλια και να χρειαζεται ν δωσεις αλλα 500 για αναβαθμιση. Δλδ ενας γραφιστας που χρησιμοποιει photoshop (που καθε χρονο βγαζει κι αλλη εκδοση) πρεπει να δινει στανταρ 100-150 € για να παιρνει το τελευταιο;

και φυσικα οι τιμες ειναι αστρονομικες...50 € το παιχνιδι, 80 €+ μεχρι δενξερωποσο το προγραμμα εξαρταται τι χρειαζεσαι..., 200 € το λειτουργικο, 40 € η ταινια...για αραξτε. αμα τα σουμαρεις ολα το software που εχει ενας μεσος χρηστης ειναι 400% της αξιας του υπολογιστη του. ουτως η αλλως ομως η πειρατεια ΠΟΤΕ δεν προκειται να καταπολεμηθει...γιατι πολυ απλα ειναι πολυ ασυμφορο να επιχειρηθει με προστασιες κλπ..οποτε το εχουν παρει κι οι εταιριες χαμπαρι και τη δεχονται με τα καλα και τα κακα της

Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #8 στις: 05/04/09, 11:40 »
και οι δισκογραφικες να πανε να πνιγουν.ετσι κι αλλιως μονο την τσεπη τους κοιτανε . κοιταμε κι εμεις λοιπον τη δικη μας.
+1 και όχι μόνο για τις δισκογραφικές...

κ όσο γι αυτό με την ενοικίαση δν νομίζω να πολυλειτουργήσει γιατί ένας θα το νοικιάσει, θα το ανεβάσει στο νετ και θα γίνεται ακριβώς η ίδια ιστορια...ο μόνος που θα ζημιώνεται θα είναι το μαγαζί που θα νοικιάζει τα cs που ενώ θα έχει αγοράσει μερικές κόπιες θα του τις νοικιάσουν μόνο μια-δυο φορές....

όσο για την πειρατεία...εγώ κατεβάζω δίσκους...τα λεφτά δν μου φτάνουν για να αγοράσω όλα τα cd που θέλω κ αν δν τα κατέβαζα δν θα τα παιρνα
πλέον θα αγοράσω μόνο το cd μόνο κάποιου γνωστού μου για να τον στηρίξω

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #9 στις: 05/04/09, 12:02 »
πλεον αγοράζω μόνο δισκάκια είτε λόγω συλλογής, δλδ cd που θέλω να έχω, και μερικά είναι ακόμα στο πλαστικό τους. τα ακούω απο το πισι η τα έχω λιώσει, ή μερικά που αξίζουν και θέλω να έχω αυθεντικά, μερικά που η ποιότητα τους πρέπει να είναι καλύτερη απο mp3 γιατι χάνουν πολύ, και τέλος μερικά που δεν μπορώ να βρώ στο ίντερνετ. Τα cd φίλων εντάξει εξαιρούνται αλλά και πάλι τα αγοράζω μόνο αν μαρέσουν. Είμαι υπερ της πειρατείας λόγω πολλών παραγόντων. Κυρίως οικονομικών και αναζήτησης. Αν δεν υπήρχε η πειρατεία δεν θα ήξερα, όχι τα μισά ούτε τα μισά του μισού απο αυτά που ξέρω. Και δεν νομίζω να είχα αγοράσει περισσότερα δισκάκια. Η διαφορά είναι ότι τώρα αγοράζω "επιλεγμένα" πραγματα τσεκαρισμένα και όχι χύμα. Γιατι αντε να δώσεις για το st. anger 16.99 special edition και οταν βγαλουν καινούριο να πας να ξαναδωσεις...Ουτε με σφαίρες...Και όσο για τις συναυλίες, αν συνεχιστεί αυτο το " χτυπαμε 60ε στο κλασσικό το μαλακα τον έλληνα " συντομα ούτε και σε συναυλίες θα πηγαίνω.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #10 στις: 05/04/09, 12:32 »
συμφωνω για τις συναυλιες.εχει καταντησει γελοιο νομιζω. και επιπλεον ολα τα συναυλιακα κεντρα με εξαιρεση 1-2 εχουν γινει αισχρα στην καλυτερη.κλεισανε και το ροδον που ηταν με διαφορα το καλυτερο μερος και ο ηχος σε ολα τα αλλα μαγαζια ειναι απαραδεκτος. γιατι να σκασω 40 ευρω τουλαχιστον για να δω ενα γκρουπ στην κωλοτρυπα το underworld;;; ή 50 + για να παω να δω live στο πολιτιστικο κεντρο στην πειραιως (που δεν εχω ιδεα γιατι το κανανε κεντρο συναυλιων...το μερος ειναι αισχρο με απαισια ακουστικη-βασικα μια αποθηκη ειναι- και ο εξοπλισμος του ειναι σκατα!);;;
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #11 στις: 05/04/09, 12:52 »
Θα δυσκολευτεί κάποιος να με πείσει ότι ο Φοίβος (ως συνθέτης και στιχουργός... :-X) χάνει κάτι από την πειρατεία, καθώς το "κύκλωμα", δεν δουλεύει έτσι. Ποια δικαιώματα? Ποια ΑΕΠΙ ? Στην περίπτωση του Φοίβου, και του κάθε "Φοίβου", τα πράγματα είναι πολύ απλά...Θέλεις να σου γράψει τραγουδάκι η ακόμα καλύτερα, δισκάκι?? Θα του δώσεις μπροστά (και "μαύρα" φυσικά) όσα χρήματα σου ζητήσει και τελείωσε. Από εκεί και πέρα, λάβει δε λάβει από τα δικαιώματα (που θα λάβει, δεν τίθεται θέμα)...πολύ που θα τον νοιάζει. Πέρα φυσικά από τα συμβόλαια που έχουν διάφοροι "δημιουργοί" με τις εταιρείες και το μηνιάτικο που θα τους κόβουν. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας και ας μη τα παρουσιάζουμε όλα τόσο ρομαντικά. Δυστυχώς δεν είναι. Κοιτάξτε τους μεγαλο-συνθέτες...την ζωή που κάνουν...το lifestyle τους και πείτε μου αν είναι δυνατόν όλα αυτά να οφείλονται σε πωλήσεις δίσκων. Στην Ελλάδα βρισκόμαστε...πόσους να πούλησαν πια ?? Οι καλλιτέχνες πάλι "οικονομάνε" όπως ειπώθηκε από τις αρπαχτές, τα live, τα μπουζούκια, τα πρωινάδικα κτλ κτλ (φυσικά δεν αναφέρομαι σε ροκ - έντεχνους καλλιτέχνες...) !!

Εν κατακλείδι, μη γελιόμαστε...τα πραγματικά θύματα της ελληνικής δισκογραφίας είναι οι μουσικοί, που σιγά σιγά αντικαθίστανται από midi εφαρμογές και στις περιπτώσεις που δεν συμβαίνει αυτό, παίρνουν συμβολικά ποσά για την προσπάθεια τους. Και θέτω το ερώτημα ... νομίζετε πως ο Φοίβος γράφει τα τύμπανα σε ένα δίσκο της Βανδή? Εγώ δεν το πιστεύω... αν δεν είναι midi, όπως προείπα, είμαι σίγουρος πως ο ντράμερ συνθέτει τα κρουστά. Παίρνει δικαιώματα σύνθεσης όμως ? Από ότι γνωρίζω ...όχι!!! Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με παρακαλώ.

Και πάμε στο φαινόμενο Χατζηγιάννης ( :-X :-X :-X) !! Διαφημίσεις cosmote, soundtrack "Πολυκατοικίας", "Άγγιγμα Ψυχής" και δεν ξέρω κι εγώ που αλλού. Τα τσεπώνει κάθε φορά που ακούγεται η μουσική του σε διαφήμιση ή σήριαλ. Και σκεφτείτε τις .. επαναλήψεις των σήριαλ. Τα ξανα-τσεπώνει. Αφήνω δε στην άκρη, τα Live, τα νυχτερινά μαγαζιά και τα τραγούδια που γράφει για άλλους. Σε μπουάτ της Κύπρου έπαιζε το παλικάρι κι ήρθε στην Ελλάδα. Όλα αυτά (μεταξύ αυτών και τα γνωστά δισκάδικα -όνομα και μη χωριό), τα έκανε από τα δικαιώματα ?? Μη τρελαθούμε κιόλας!!

Θα επανέλθω γιατί συγχύστηκα τώρα...πάω να πιω καφέ... :-X

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #12 στις: 05/04/09, 13:08 »
Ξέρεται καθόλου τι γίνεται με την πειρατεία σε άλλες χώρες τόσο ευρωπαικές όσο και στην αμερική? Υπάρχει σε τέτοιο βαθμό όσο στη χώρα μας?

Εγώ πάντως είμαι υπέρ της πειρατείας ( downloading ) γιατί πολύ απλά έχεις πρόσβαση σε άπειρα συγκροτήματα και μουσικές που αν πληρωνες για να τα αποκτήσεις δεν θα τα γνώριζες καθόλου.... εγώ πλέον αγοράζω αυθεντικά μόνο από έλληνες καλλιτέχνες ( ροκ κ έντεχνους ) τα οποία τα έχω κατεβάσει πρώτα...

Για τις ταινίες η ποιότητα έχει μεγάλη διαφορά από τα αυθεντικά οπότε δεν νομίζω να χάνει τόσο πολύ η βιομηχανία των ταινιών όσο αυτή του κινηματογραγου...

Όσο για το λογισμικό πιστεύω ότι οι τιμές που ζητάνε είναι απλά τραγικές και μόνο antivirus αξίζει να αγοραζει κάποιος...

Δλδ ενας γραφιστας που χρησιμοποιει photoshop (που καθε χρονο βγαζει κι αλλη εκδοση) πρεπει να δινει στανταρ 100-150 € για να παιρνει το τελευταιο;


100-150€ το φοτοσοπ  :P :P :P για τσέκαρε εδώ ή εδώ....
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/09, 13:14 από sakman »
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #13 στις: 05/04/09, 13:38 »
Αν δεν υπήρχε η πειρατεία δεν θα ήξερα, όχι τα μισά ούτε τα μισά του μισού απο αυτά που ξέρω.

+1

  Εγώ προσωπικά έχω κατεβάσει ολόκληρες δισκογραφίες 10αδων συγκροτημάτων και καλλιτεχνών από το ίντερνετ και νομίζω ότι με οφέλησε (και γενικά αυτό οφελεί τους ακροατές). Όπως λέει κ ο Σίμος, αν δεν υπήρχε το downloading θα ξέραμε πόλυ λιγότερους καλλιτέχνες από αυτούς που ξέρουμε. Κατεβάζοντας έναν δίσκο, μπορείς να τον ακούσεις πολλές φορές και να αποφασίσεις αν αξίζει να δώσεις χρήματα να τον αγοράσεις. Κάποτε αγόραζα γνήσιους δίσκους για να εχω συλλογή, αυτοί οι δίσκοι ειναι ακομη σφραγισμένοι, αφού τους άκουγα/ακούω από το πισι. Πλέον για να αγοράσω δίσκο πρέπει να μην μπορώ να τον βρω στο διαδίκτυο ή να με ξετρελάνει και να θέλω οπωσδήποτε να τον έχω σε γνήσιο, όπως έχω πάθει τώρα με μια μπάντα κ με κόβω να αγοράζω όλη τους τη δισκογραφία σε γνήσια 8).
  Η λύση του Macmisias για ενοικίαση δίσκων, δεν μου φαίνεται κ τόσο ιδανική, γιατί έτσι θα μπορούσε κάποιος να νοικιάσει έναν δίσκο και να τον ανεβάσει στο ίντερνετ, αλλα και πάλι γιατί να το κάνει, αφού ετσι κ αλλιώς υπάρχουν άπειροι?
  Τέλος, συμφωνώ με τον Μαρίνο, αλλα μη συγχίζεσαι καλο μου κ πάθεις τπτ μεγάλος άνθρωπος... :-X :P :P
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #14 στις: 05/04/09, 15:04 »
Ως ακροατης..Γουσταρω παρα πολυ(οπως εχω αναφερει παρα πολλες φορες) τα αυθεντικα cd..Μπορει να ακουστει κλισε αυτο και καποιοι ουτε καν να το νιωθουν αλλα η αισθηση του να κανεις βολτα στα δισκαδικα να διαλεγεις τα σιντι να κοιτας εξωφυλλα και μετα μεχρι να γυρισεις να προσμενεις να το βαλεις να το ακουσεις και να δεις φωτογραφιες διαβασεις στιχους ειναι απεριγραπτη.Μην πω για τα πρωτα μας cd..Τωρα με το downloading δεν υπαρχει αυτο μιας και οποιον δισκο αγοραζω σιγουρα τον εχω λιωσει προηγουμενως κατεβασμενο.

Σιγουρα ο κοσμος εχει ακουσει πολλη περισσοτερη μουσικη ετσι αλλα δεν ειμαστε καθολου σιγουρη ποσο σωστα την εχει ακουσει.Εχει να κανει με την ποσοτητα των πληροφοριων που δεχεσαι.Οταν καθεσαι και κατεβαζεις ολοκληρες δισκογραφιες συγκροτηματων μεσα σε μια μερα ειναι λογικο οτι δεν θα ασχοληθεις και πολυ σοβαρα με ολα εκτος αν εισαι τοοοοοσο συνειδητοποιημενος και πορωμενος ή αν ολα αυτα αποτελουν κατι το εξαιρετικο.

Παλι στο προσωπικο.Τελευταια εχω μειωση παρα πολυ την αγορα σιντις και αγοραζω μονο οταν πεφτουν λεφτα στα χερια μου(Χριστουγεννα κλπ)..Παντως συνεχιζω και κανω βολτες στα δισκαδικα του κεντρου αλλα μια δυναμη με κραταει να δωσω τa λεφτα που εχω πανω μου.Ειναι η δυναμη του downloading :P

Αντεπιχειρημα..Σιγουρα δισκογραφικες συγκροτηματα και δισκαδικα το χουν ξηλωσει με τιμες και με υπερπροσφορα προιοντος(dvd και πιπες) αλλα ας κοιταξουε και λιγο τα χαλια μας.Καταρχας με λιγο ψαξιμο(σε καταστηματα που βρισκονται 500 μετρα αποσταση το ενα απο το αλλο) μπορειτε να βρειτε καινουρια σιντις μεχρι και με 13-14 ευρω.Δεν λεω οτι ειναι τοσο λιγα τα λεφτα αλλα για μια σειρα απο λογους δεν ειναι και τοσα πολλα.1.Ενας αναθεματισμενος καφες που πινετε σχεδον ολοι σχεδον καθε μερα κανει 3-4 ευρω.Και ειναι μια βλακεια και μιση.Τον ηπιες και παει.Μια λιπαρη τυροπιτα απο το Everest κανει 2 ευρω και ειδικα οι φοιτητες τις σκιζουν.Αναλογειστε τα λιγο.2.Ειδικα αν πεις οτι ενα συγκροτημα το γουσταρεις,δεν το αξιζει αυτο το 5000αρο.Δεν μιλαω για θεοποιηση αλλα οκ καλλιτεχνης ειναι κανει καποια προσπαθεια.Αν αυτη η προσπαθεια ειναι καλη αξιζει να αγορασεις τη δουλεια του. 3.Για οποιους εχουν τη δυνατοτητα μπορουν να βρουν απο κταστημτα του ιντερνετ(μεγαλα οχι μουφες) σιντι καινουρια σε εξευτελιστικες τιμες. 4. Απειρα πιο παλια σιντια και δεν μιλαω για τα κλασικα 7ευρα χανουν την τιμη τους μεσα σε ενα χρονο(ενδεικτικα πηγαιντε μετροπολις να δειτε)..

Οσο για το επιχειρημα των συναυλιων..Στεκει μεχρι ενος σημειου.Καταρχας δεν κανουν ολα τα συγκροτηματα συναυλιες και καλα κανουν(για διαφορους λογους) κατα δευτερον δεν περνανε ολα τα συγκροτηματα απο Ελλαδα κατα τριτον πως ειμαστε τοσο σιγουροι οτι απο τις συναυλιες οντως κονομανε(δεν μιλαω για ac dc maiden Κλπ)..

Μετα..Υπαρχει το myspace.Εκει μποροεις να παρεις γευση για οτι γουσταρεις.Ειναι κατι σαν το ραδιοφωνο.Μαλιστα πολλες μπαντες εχουν ανεβασει ολη τη δισκογραφια τους οποτε παιρνεισ μια χαρα γευση.Κατα μια εννοαι καταρριπτει και το αλλο επιχειρημα.


Εν κατακλειδι.Downloading ναι επειδη ζουμε σε δυσκολους καιρους και επειδη οι εταιριες κυριως το χαν γαμ το θεμα.Με μετρο ομως γιατι με αυτον τον τροπο απαξιωνουμε τη μουσικη πολυ περισσοτερο..

ΥΓ.Δεν θελω να αναλυσω το φαινομενο free rider(τζαμπατζης).Δεν ξερω για εξω αλλα εδω ακομα και αν τα σιντι πεφταν ολα στα 9-10 ευρω οι περισσοτεροι θα συνεχιζαν να κατεβαζουν απλα και μονο επειδη ειναι τζαμπα.
Με τις ταινιες κατα αναλογο..2 ευρω κανει η ενοικιαση..Σιγα το ποσο..Και πριν νοικιασεις μπορεις να διαβασεις 12487129342739 κριτικες..Ολοι κατεβαζουν ομως.


Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ ΤΗ ΝΑΥΣΙΠΛΟΙΑ
« Τελευταία τροποποίηση: 05/04/09, 15:06 από Kiratzoharris »
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #15 στις: 05/04/09, 15:11 »
παντως και από αυτά που λένε οι ίδιοι οι καλλιτεχνες,λεφτά βγάζουν περισσοτερο απο το merch και απο τουρ και λιγοτερο απο τα albums. ωστοσο οι δισκογραφικές έχουν τον τρόπο να μαζεύουν τα λεφτά τους...το γεγονος οτι πολλα συγκροτηματα βγαζουν 2 dvd στον ενα δισκο,μπορεί να οφειλεται και σε μας....

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #16 στις: 05/04/09, 15:16 »
Αν σκεφτείς ότι οι περισσότεροι καλλιτέχνες υποχρεώνονται να μεταφέρουν τα πνευματικά δικαιώματα στις εταιρίες, δεν είναι παράλογο ότι οι καλλιτέχνες δεν βγάζουν σημαντικά λεφτά από τις πωλήσεις δίσκων.

Πριν 15-20 χρόνια έτσι καταδικάζανε οι εταιρίες και τις κασσέτες, δεν είναι καινούριο το θέμα της πειρατείας. Απλά πρέπει να μας πονηρέψει ότι δεν βγαίνουν οι καλλιτέχνες να διαμαρτυρηθούν για διαφυγόντα κέρδη, αλλά οι εταιρίες (και οι Metallica :P)...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #17 στις: 05/04/09, 15:38 »
την ατάκα την έχει πει "πλανόδιος πωλητής πειρατικών cd" στο Αγρίνιο....


ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΣΚΟΤΏΝΕΙ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΤΕΊΑ!!

(των πειρατικών cd προφανώς...)


:P ;D

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #18 στις: 05/04/09, 15:42 »
Παντως απ΄οτι βλεπω σε ολες τις απαντησεις ΜΙΑ ειναι η αληθεια....

     8) 8)...Η ΠΕΙΡΑΤΕΙΑ ΣΩΖΕΙ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΑΣ... 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #19 στις: 05/04/09, 16:07 »
παντως και από αυτά που λένε οι ίδιοι οι καλλιτεχνες,λεφτά βγάζουν περισσοτερο απο το merch και απο τουρ και λιγοτερο απο τα albums. ωστοσο οι δισκογραφικές έχουν τον τρόπο να μαζεύουν τα λεφτά τους...το γεγονος οτι πολλα συγκροτηματα βγαζουν 2 dvd στον ενα δισκο,μπορεί να οφειλεται και σε μας....

Εξαρτάται, π.χ. ο S. Adler που από τότε που απολύθηκε από τους γκανς ουσιαστικά δεν έχει κάνει τίποτα εκτός από περιοδείες σε κλαμπάκια, ακόμη και ένα dime να 'εχει πάρει από κάθε κόπια του apettite που έχει πουληθεί μαζεύονται αρκετά εκατομμύρια $ (φανταστείτε όταν τον διώξανε κέρδισε στα δικαστήρια κοντά $2,5 εκατ. σε damages και τα royalties πίσω). Οι D Purple απ'την άλλη βγάζουν ψίχουλα απ'τις καινούριες τους κυκλοφορίες, αλλά τις χρησιμοποιούν ως άλλοθι για να περιοδεύουν ασταμάτητα (απ'το 96 και μετά) και σίγουρα βγάζουν καλά λεφτά απ'τα τουρ.

Τα dvd και τα box sets των "δεινοσαύρων" είναι μια πάρα πολύ καλή πηγή εσόδων για τις δισκογραφικές και βασικός λόγος που έχουν μείνει ζωντανές. Γενικά είναι η εποχή που οι μεγάλοι γίνονται τεράστιοι και οι μικροί, ακόμα κι αν κάνουν το μεγάλο μπαμ, αν δεν κάνουν και 2ο εξαφανίζονται (βλέπε The Darkness).


Πριν 15-20 χρόνια έτσι καταδικάζανε οι εταιρίες και τις κασσέτες, δεν είναι καινούριο το θέμα της πειρατείας.

Σίγουρα η κασέτα κατά κάποιο τρόπο έκανε τη μουσική πιο "φτηνή", από εκέι που ήταν "ιεροτελεστία" (με τα βινύλια και τα πικαπ), διότι την έπαιρνες μαζί σου παντού, όμως είχες το τεράστιο μειονέκτημα της ποιότητας ήχου, γι'αυτό και δεν απείλησε ποτέ ουσιαστικά. Τώρα ένα mp3 στα 320kbps έχει ελάχιστη διαφορά απ'το cd.

Άποψή μου είναι ότι η πειρατεία μπορεί να ενεργήσει θετικά για τη μουσική βιομηχανία (ως διαφήμιση) μόνο αν το κοινό έχει την κατάλληλη παιδεία και το μεράκι για τη μουσική αλλά και αν πιέσουν τους καλλιτέχνες τους ώστε να κυκλοφορούν πολύ δυνατές δουλειές, ωστέ να μη μπορείς να αντισταθείς να πας να αγοράσεις το δίσκο ακόμη κι αν τον έχεις κατεβάσει. Αν είναι μούφα μια κυκλοφορία κρατάς τα 1-2 τραγούδια που ακούγονται και τα υπόλοιπα τα διαγράφεις κι απ'το σκληρό!

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #20 στις: 05/04/09, 16:27 »
λοιπόν... να πω και γω την άποψη μου από την πλευρά εργαζόμενου στην δισκογραφία...

ο καλλιτέχνης και ο δημιουργός ζημιώνονται όσο και να μην θέλουν κάποιοι να το παραδεχθούν! είναι πολύ απλό αν το CD δεν πουλήσει δεν θα βγάλει την προκαταβολή που του έχει δώσει μπροστά η εταιρία και απλά η εταιρία πιθανότατα να διακόψει το συμβολαιό του και να μη βγάλει ποτέ 2ο ή 3ο δίσκο...σύνηθες φαινόμενο με όλες τις αγγλικές εναλλακτικές καινούργιες μπάντες που αλλάζουν κάθε μήνα! Η μπάντα δεν αναπτύσεται ποτέ και πόσο μάλλον δεν βγάζει αρκετά λεφτά να βιοποριστεί ξαναγυρνώντας στην πρωινή του δουλειά!

Κάποιος φίλος είπε ότι η κατάσταση συμφέρει τις δισκογραφικές...το οποίο είναι απλά τραγικό. Δουλεύω στο Λονδίνο και βλέπω μουσικές εταιρίες να κλείνουν κάθε μέρα η μια μετά την άλλη και άνθρωποι να μένουν άνεργοι! Κανέναν δεν συμφέρει να μην εκτιμάει κανείς το προιόν σου και να μην νιώθουν ότι χρειάζεται να πληρώνουν γιαυτό!

Τα πράγματα στις μεγάλες χώρες όπως Αγγλία, Γερμανία και Γαλλία είναι λίγο διαφορετικά! Δεν υπάρχει 'φυσική' πειρατία...κοινός ενας μετανάστης να πουλάει CD στον δρόμο αλλά υπάρχει πειρατία μέσω internet. Υπάρχει όμως μια τεράστια διαφορά κουλτούρας... ο απλός Άγγλος θα πάει κάθε Σάββατο στο δισκάδικο...θα τσεκάρει τις νέες κυκλοφορίες και θα πάρει τουλάχιστον ένα CD γιατί είναι αυτό που έκανε πάντα! από τότε που υπήρχαν οι Beatles μέχρι τους Arctic Monkeys!
Επίσης κανείς δεν νιώθει τόσο περίφανος στην Αγγλία που κατεβάζει! Μόνο στην Ελλάδα έχω ακούσει τόσο κόσμο να κοκορεύεται και να έχει τόσο μένος προς την δισκογραφία!

Ναί το επιχείρημα 'δεν έχω αρκετά λεφτά' ισχύει αλλά από την άλλη συγνώμη κιόλας άμα πας σε μια καφετέρια και δεν σαρέσει ο καφές...τι κάνεις? δεν τον πληρώνεις?ή όταν πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρικών ειδών κλέβεις μια καφετιέρα; Εγώ δεν έχω αρκετά λεφτά για να πάρω κιθάρα...τι πιο λογικό...λέω να κλέψω μία! Το πράγμα είναι απλό από την στιγμή που παρανομείς αλλά δεν μπορεί να σε πιάσει κανείς απλά το κάνεις γιατι δεν έχεις το ψυχικό σθένος να πεις όχι και μετά εφευρίσκουμε δικαιολογίες για τις πράξεις μας.
Επειδή το κάνουν όλοι γύρω μας δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!

Είναι πολύ κρίμα σε ένα μουσικό forum αντί να στηρίζουμε καλλιτέχνες να λέμε ...όχι δεν τους οφείλω τίποτα! Εγώ όταν ακούω ένα κομμάτι που μου αλλάζει την διάθεση και δίνει νόημα σε όλη μου την ζωή ...θέλω να πληρώσω για την χαρά που μου προκαλεί ο δημιουργός μέχρι τον καψερό marketing assistant (συνάδελφος) που μου το έκανε διαθέσιμο με κάποιο τρόπο και εγώ το έμαθα!

Το θέμα είναι πόση αξία έχει μέσα μας η μουσική...και εκεί έχασε το παιχνίδι η δισκογραφία...αλλά νομίζω πως εμείς όλοι οι μουσικόφιλοι χάσαμε πολύ πιο πολλά!

Αποσυνδεδεμένος Angel~Archo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Aκροάτρια με απαιτήσεις...
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #21 στις: 05/04/09, 17:38 »
Εγώ πιστεύω οτι ο κόσμος ακόμα αγοράζει CDs.Και αγοράζει όταν γουστάρει κάποιον καλλιτέχνη και λέει "το θέλω αυθεντικό".Τώρα αν πχ εγω θέλω να κανω ενα παρτι και θέλω ενα τραγουδι απο τον έναν ποπά ,και ενα απο τον άλλον(καλλιτέχνες που δεν ειναι του στυλ μου,δεν προκειται να τους ξανακούσω ποτέ και το μόνο που θέλω είναι να χω ένα δυο κομμάτια τους,θα απευθυνθώ στο ιντερνετ,διότι ξέρω οτι με την ίδια λογικη κάποιος άλλος φαν του ταδε καλλιτέχνη θα θέλει το δικο του Cd αυθεντικό...
I will always be with you
I'm the anchor of your sorrow
There's no end to what I'll do
'Cause I love you,I love you to death!

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #22 στις: 05/04/09, 20:52 »
Οσων αφορα τα προγραμματα πχ φωτοσοπ, πρεμιερ, studio, αλλα και cubase και διαφορα αλλα raw, vst και-δεν-ξερω-πως-τα-λενε που κοστιζουν παρα πολλα λεφτα, ειμαι υπερ οταν τα εχει καποιος για να παιξει, εγω, εσυ, να κανουμε μια βλακεια στο φωτοσοπ ρε παιδι μου, αλλα κατα οταν τα χρησιμοποιουν ατομα που βγαζουν λεφτα απο αυτο, πχ στουντιο ηχογραφησης, γραφιστικες εταιριες κτλ.

Αποσυνδεδεμένος TheMaC

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 103
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • my YouTube channel
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #23 στις: 06/04/09, 01:07 »
λοιπόν... να πω και γω την άποψη μου από την πλευρά εργαζόμενου στην δισκογραφία...

ο καλλιτέχνης και ο δημιουργός ζημιώνονται όσο και να μην θέλουν κάποιοι να το παραδεχθούν! είναι πολύ απλό αν το CD δεν πουλήσει δεν θα βγάλει την προκαταβολή που του έχει δώσει μπροστά η εταιρία και απλά η εταιρία πιθανότατα να διακόψει το συμβολαιό του και να μη βγάλει ποτέ 2ο ή 3ο δίσκο...σύνηθες φαινόμενο με όλες τις αγγλικές εναλλακτικές καινούργιες μπάντες που αλλάζουν κάθε μήνα! Η μπάντα δεν αναπτύσεται ποτέ και πόσο μάλλον δεν βγάζει αρκετά λεφτά να βιοποριστεί ξαναγυρνώντας στην πρωινή του δουλειά!

Κάποιος φίλος είπε ότι η κατάσταση συμφέρει τις δισκογραφικές...το οποίο είναι απλά τραγικό. Δουλεύω στο Λονδίνο και βλέπω μουσικές εταιρίες να κλείνουν κάθε μέρα η μια μετά την άλλη και άνθρωποι να μένουν άνεργοι! Κανέναν δεν συμφέρει να μην εκτιμάει κανείς το προιόν σου και να μην νιώθουν ότι χρειάζεται να πληρώνουν γιαυτό!

Τα πράγματα στις μεγάλες χώρες όπως Αγγλία, Γερμανία και Γαλλία είναι λίγο διαφορετικά! Δεν υπάρχει 'φυσική' πειρατία...κοινός ενας μετανάστης να πουλάει CD στον δρόμο αλλά υπάρχει πειρατία μέσω internet. Υπάρχει όμως μια τεράστια διαφορά κουλτούρας... ο απλός Άγγλος θα πάει κάθε Σάββατο στο δισκάδικο...θα τσεκάρει τις νέες κυκλοφορίες και θα πάρει τουλάχιστον ένα CD γιατί είναι αυτό που έκανε πάντα! από τότε που υπήρχαν οι Beatles μέχρι τους Arctic Monkeys!
Επίσης κανείς δεν νιώθει τόσο περίφανος στην Αγγλία που κατεβάζει! Μόνο στην Ελλάδα έχω ακούσει τόσο κόσμο να κοκορεύεται και να έχει τόσο μένος προς την δισκογραφία!

Ναί το επιχείρημα 'δεν έχω αρκετά λεφτά' ισχύει αλλά από την άλλη συγνώμη κιόλας άμα πας σε μια καφετέρια και δεν σαρέσει ο καφές...τι κάνεις? δεν τον πληρώνεις?ή όταν πας σε ένα κατάστημα ηλεκτρικών ειδών κλέβεις μια καφετιέρα; Εγώ δεν έχω αρκετά λεφτά για να πάρω κιθάρα...τι πιο λογικό...λέω να κλέψω μία! Το πράγμα είναι απλό από την στιγμή που παρανομείς αλλά δεν μπορεί να σε πιάσει κανείς απλά το κάνεις γιατι δεν έχεις το ψυχικό σθένος να πεις όχι και μετά εφευρίσκουμε δικαιολογίες για τις πράξεις μας.
Επειδή το κάνουν όλοι γύρω μας δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό!

Είναι πολύ κρίμα σε ένα μουσικό forum αντί να στηρίζουμε καλλιτέχνες να λέμε ...όχι δεν τους οφείλω τίποτα! Εγώ όταν ακούω ένα κομμάτι που μου αλλάζει την διάθεση και δίνει νόημα σε όλη μου την ζωή ...θέλω να πληρώσω για την χαρά που μου προκαλεί ο δημιουργός μέχρι τον καψερό marketing assistant (συνάδελφος) που μου το έκανε διαθέσιμο με κάποιο τρόπο και εγώ το έμαθα!

Το θέμα είναι πόση αξία έχει μέσα μας η μουσική...και εκεί έχασε το παιχνίδι η δισκογραφία...αλλά νομίζω πως εμείς όλοι οι μουσικόφιλοι χάσαμε πολύ πιο πολλά!

οι πρωτοεμφανιζομενοι καλλιτεχνες δλδ νομιζεις οτι στο μυαλο τους εχουν οτι θα βγαλουν τα προς το ζειν απο το πρωτο τους album; ή απο τα ποταπα συμβολαιακια που κανουν οι εταιριες; αν πραγματικα αξιζει ο καλλιτεχνης και η εταιρια δεν τον αναδειξει επειδη φοβαται οτι δε θα βαλει λεφτα στην τσεπη τοτε αυτο ειναι προς ντροπη της εταιριας και επιβεβαιωνει αυτο που ειπα οτι κοιτανε μονο την τσεπη τους...επιπλεον μην κατηγορεις οτι παραβαινουμε το νομο γιατι κι οι εταιριες εχουν χιλια νομικα κενα στις συναλλαγες τους.αν μπει ενας εφοριακος μεσα να τους ελεγξει θα πεσει χοντρο προστιμο γιατι κινειται πολυ αφορολογητο χρημα εκει μεσα.παραδειγματα ειπε καποιος νωριτερα νομιζω...αυτο που κανει ο καταναλωτης ειναι μια μορφη μποικοταζ μεχρι να συνελθουν οι εταιριες και να βαλουν φυσιολογικες τιμες.αν ενα καινουριο αλμπουμ πωλειται για 5-10 ευρω νομιζεις θα το κατεβαζει κανεις; ολοι θα προτιμησουν το αυθεντικο! και ακομα και με τις τωρινες τιμες αν πραγματικα θελεις καποιο αλμπουμ θα πας να το παρεις.αυτο δειχνει οτι ο καταναλωτης εχει διαθεση να δωσει λεφτα.απλα δεν εχειδιαθεση να σκυψει και να στηθει για να του τρωνε 60 ευρω για ενα dvd απο μια συναυλια!
και κατι που δεν αναφερθηκε.η σημερινη τεχνολογια ευνοει κατα πολυ την πειρατια.κανεις δεν ακουει πια μουσικη μεσα απο cd.ποιος θα κουβαλαει ολοκληρο βιβλιο με cd για να αλλαζει.φτιαχνει τη συλλογη του απο τα mp3 και τα περναει στο ipod και ειναι ωραιος.αυτο συμβαλλει στο οτι η πρωτη σκεψη καποιου που θελει να αποκτησει ενα κομματι-αλμπουμ να ειναι να το κατεβασει για να μπορει να το ακουει στο δρομο. σε λιγο καιρο βεβαια που θα καταργηθει το cd και θα εχουμε τις καρτες μνημης ισως αλλαξουν τα δεδομενα.
Saint gone astray with a scepter and a gun

Αποσυνδεδεμένος Night.Crawler

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
    • Προφίλ
Απ: Πειρατεια
« Απάντηση #24 στις: 06/04/09, 02:16 »
Όχι ένας καινούργιος καλλιτέχνης απλά σκέφτεται ότι θέλει να εκφραστεί μέσω της μουσικής του και έπειτα αν είναι τυχερός να βιοποριστεί! αν το πρώτο του άλμπουμ αντί πχ.  να πουλήσει 5.000 κομμάτια πουλήσει 500 επειδή οι υπόλοιποι θα το κατεβάσουν, άμεσα θα χάσει το ποσοστό που του αναλογεί από τις πωλήσεις (δεν εξετάζω μικρό/μεγάλο) και η εταιρία απλά δεν θα μπορεί να δικαιολογήσει την επένδυση της, η οποία δεν είναι μόνο χρηματική...αλλά είναι και η όλη προσπάθεια που απαιτείται για να παραχθεί ένα μουσικό προιόν και να προωθηθεί ανάλογα.

ο καινούργιος καλλιτέχνης αντίστοιχα δεν θα έχει λεφτά να χρηματοδοτήσει την επόμενη παραγωγή του οπότε απλά δεν θα ξαναβγάλει άλμπουμ! τι δεν αντιλαμβανόμαστε από αυτό? δηλαδή είναι surreal ότι όλοι μας έχουμε δεχθεί ότι για τα πρώτα άλμπουμ ο μουσικός πρέπει ναχει και δεύτερη δουλειά!!!!

Οι εταιρίες μουσικής είναι εταιρίες! το 90% των ανθρώπων που δουλεύει σε αυτή την βιομηχανία λατρεύει την μουσική και αντίστοιχα κάποιοι την δόξα και το χρήμα...Τελικά όμως η εταιρία παραμένει εταιρία και πρέπει να είναι υγιής. Κοινός να έχει κέρδος. Η εταιρία προσφέρει μία υπηρεσία... όπως πληρώνεις την εταιρία κινητής τηλεφωνίας να σου παρέχει επικοινωνία και διασκέδαση ...ή την ΕΡΤ μέσω φορολογίας...έτσι πληρώνεται και μια εταιρία που παρέχει μουσική!
Το φιλοσοφικό ερώτημα αν γενικά η μουσική  θα έπρεπε να είναι τσάμπα είναι πολύ σχετικό! Καλώς ή κακώς δεν ζούμε σε μια κοινωνία 500 ατόμων όπου ο μουσικός ανήκει στο κοινωνικό σύνολο και τρέφεται από αυτό για να παρέχει μουσική όπως αντίστοιχα ο γιατρός-μάγος της φυλής που παρέχει κοινωνικό έργο δεν έχει τον ίδιο ρόλο με τον γιατρό του ΙΚΑ! Μην είμαστε αφελής!

Αν ο καλλιτέχνης αποφασίσει ότι έχει ένα προιόν...γιατί από την στιγμή που πουλάς κάτι και υπάρχει χρηματική συναλλαγή μιλάμε για ένα creative product και η εσωτερική έκφραση πάει περίπατο...και θέλει να το δώσει σε μια εταιρία να το διαχειριστεί ...τότε η εταιρία αυτό που κάνει είναι να προσπαθήσει να 'δουλέψει' αυτό το προιόν όσο καλύτερα γίνεται...οπότε ΝΑΙ κοιτάει το κέρδος! Αν ο καλλιτέχνης δεν θέλει να το δώσει σε εταιρία μην το δώσει... δεν είναι πλέον η ίδια κατάσταση όπως ήταν παλιά στις εποχές Elvis και Beatles...όπου η εταιρία ήταν γκαγκστεριλίκι και νταβατζιλίκι. Ο καλλιτέχνης ας το κάνει μόνος του...υπάρχει πληθόρα επιλογών!

Το ότι οι μουσικές εταιρίες 'μαγειρεύουν' τα βιβλία τους δεν αντιλαμβάνομαι πως δικαιολογεί ΕΣΕΝΑ να παρανομείς και να κλέβεις το πνευματικό δικαίωμα κάποιου άλλου! Απλά δεν έχει καμία λογική! Είναι η ίδια ελληνικότατη δυστυχώς λογική του ότι ο γείτονας έχει αυθαίρετο οπότε και γω θα κλείσω τον ημιυπέθριο και θα τον κάνω σαλόνι και σας μπιπ και όλους άμα λάχει ναούμε ;) ! Και αλήθεια...θα ήθελα να δω τα μαγειρεμένα στοιχεία...θα ήταν άκρως ενδιαφέρον για εμένα καθώς κάνω το phd μου πάνω στην δισκογραφία...φαντάζομαι όμως ότι δεν υπάρχουν κάπου διαθέσημα...άλλος ένας urban legend!

Σαφώς και η τεχνολογία επιτρέπει αυτή την εξέλιξη...αλλά υπάρχουν και νόμιμοι τρόποι να έχεις mp3. Το amazon πουλάει όλα τα back catalogue με 4 λίρες και τα καινούργια με 6,5. Στο itunes συνήθως άμα αγοράσεις πάνω από 4-5 κομμάτια ενός άλμπουμ στο ξεκλειδώνει και το κατεβάζεις νόμιμα όλο! (κόστος 5 Ευρώ).

Είναι σοκαριστικό πως στην ελληνική συνείδηση έχει περάσει ότι η πειρατία είναι λογική και αναγκαία!!!!

Περί συναυλιών...όταν ο καλλιτέχνης δεν πουλάει CD πρέπει από κάπου να τα βγάλει και θα τα βγάλει από εκεί που υπάρχει ζήτηση και μη μου πεις ότι πάλι φταίνε οι δισκογραφικές γιατί συνήθως δεν συμμετέχουν κάπως στα live events. Εκεί φταίνε οι εταιρίες διοργάνωσης... πάντα οι άλλοι φταίνε!  :)


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
236 Απαντήσεις
90221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/10, 12:02
από Βραζίλης