Αποστολέας Θέμα: Μαρια Βουμβακη - Το τερραιν του Παραδεισου - 2006  (Αναγνώστηκε 1771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mymood

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Άντρας
  • Κι ειχε μια απλοχεριά να υπερπηδάς το δεν βαριέσαι
    • Προφίλ
Η Μαρια Βουμβακη μας ξαφνιαζει παντα θετικα με μεσο ορο καθε 6 χρονια.
Το 1993 κυκλοφόρησε τον δισκο της Μέσα σε πόλεις και σε κύμματα συγχρόνως
Το 1999 κυκλοφόρησε την δεύτερη δουλεια της με τιτλο Πρόβες Αποχαιρετισμού
Φέτος με ενα χρόνο καθυστέρηση λογω προβληματων πουχε και με τις δισκογραφικες εταιρειες κυκλοφορησε΄αυτη την βδομαδα τον καινουργιο της δίσκο με μελοποιημένη Ποίηση. Τόλμη!!
Η ίδια λεει: " Ηταν εποχή που στάθηκε αδύνατο να περιγράψω αυτά που συνέβαιναν μεσα μου. Μέ λόγια στη μουσική είχα πάντα μεγαλύτερη ευκολία. Κι αισθανόμουνα την ατμόσφαιρα σκοτεινή, έπρεπε οπωσδήποτε να βρώ κάποιο φως. Ποίηση. Φαντάστηκα τους ποιητές σ ενα κοινό χώρο και χρόνο. Δίπλα μου εδώ, σήμερα. Ταυτόχρονα τόσο μακριά, τόσο μετά. Διαχρονικοί κι αγωνιστές απο την φύση τους δεν θα ειχαν κανένα πρόβλημα να προσαρμοστούν. Ελπίζω."

Συνθεση,ενορχήστρωση,ερμηνεία: Μαρία Βουμβάκη

1.  Ενα κρυμμενο ποίημα
2.  Μίλτος Σαχτούρης: Ο στρατιώτης ποιητής
3.  Νανος Βαλαωρίτης: Τροία
4.  Κώστας Καρυωτάκης: Οταν κατεβούμε...
5.  Μαρία Πολυδούρη: Σεμνότης
6   Νίκος Αλέξης Ασλάνογλου:Τό πέρασμα σου
7.  Γιαννης Σκαρίμπας:Φαντασία
8.  Γιώργος Σεφέρης: Η Στέρνα - απόσπασμα
9.  Δ.Π.Παπαδίτσας: Το προεόρτιον - απόσπασμα 7
10 Νίκος Καρούζος: Μυχιοθήκη - απόσπασμα 15
11 Κική Δημουλά: Συνέντευξις
12 Κ.Π.Καβάφης: Τείχη
13 Οδυσσέας Ελύτης: Το κοχύλι

Αξίζει να τον αναζητήσετε  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/06, 21:15 από mymood »
"Κύριε, Των Δυνάμεων η Επίκληση, ελλοχεύει στην Εξάντληση." Γιωργος Μέρκας.

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Όμορφο και τρομακτικό να ανακαλύπτεις την ψυχή σου ψάχνοντας μέσα σε στίχους... Η μουσική είναι κάποιες στιγμές που το κάνει πραγματικά αφόρητο... Γιώργο σ' ευχαριστώ...
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος kain

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Άντρας
  • Still On The Road
    • Προφίλ
Εν μέσω κουρασμένων νιάτων, αδυναμίας συντονισμού σε συλλογικές τρίλεπτες ιστορίες, παλιμπαιδίζοντων δεινοσαύρων, περιρρέουσας ατμόσφαιρας και αταίριαστων σφιχταγκαλι-ασμάτων, κάποιοι δημιουργοί φυσικά και (συνεχίζουν να) ονειρεύονται. Ζει κανείς μόνο μ' ένα ξερό μισθό;
Επέστρεψε, λοιπόν, η Μαρία Βουμβάκη με 12 τραγούδια και ένα κρυμμένο (ορχηστρικό) ποίημα κι είναι σαν να μην πέρασε ούτε μέρα από τις καλοπροαίρετες διαθέσεις της απέναντι στον ακροατή και στην ακριβοθώρητη παρουσία της στο ελληνικό τραγούδι, πάνω από 12 χρόνια τώρα.

Στο μελωδικό μέρος, σε σύγκριση με τους προηγούμενους δίσκους, νομίζω η πλάστιγγα γέρνει υπέρ των κλασικών της σπουδών στο πιάνο, χωρίς σε καμία περίπτωση να αποποιείται την αγάπη της για τα "διαβολεμένα" μηχανήματα, πάντα με γνώμονα τις οδηγίες που της δίνει το κείμενο. Εδώ και οι εξαιρέσεις όμως: δεν ξέρω αν είναι τόλμη το γεγονός αυτο καθαυτό να μελοποιεί κανείς Έλληνες ποιητές εν έτει 2006, όπως αναφέρει ο φίλτατος mymood παραπάνω, θέλει πάντως κότσια να ξετυλίγεις μια ποίηση τόσο λεπτεπίλεπτη όσο εκείνη της Μ. Πολυδούρη μέσα σ' ένα ρυθμικό στρόβιλο ηλεκτρονικών ήχων, μάλιστα συνοδεία μιας διόλου ευγενικής ηλεκτρικής κιθάρας - παραμονεύουν πάντοτε οι θιασώτες του σχήματος "ποίηση + (ενίοτε αφόρητος) μουσικός λυρισμός".

Στις επιλογές της για το φιλολογικό μέρος, αποδεικνύεται εξίσου αποφασιστική, όχι για τον κατάλογο των ονομάτων, μα για την απόφαση να αναμετρηθεί τόσο με ποιητές που έχουν από καιρό κλείσει ραντεβού με τη μαμά Ιστορία, όσο και, κυρίως, με γνωστά ποιήματα αυτών, όπως Ο Στρατιώτης Ποιητής του Σαχτούρη (Δεν έχω γράψει ποιήματα/μέσα σε κρότους/μέσα σε κρότους/κύλησε η ζωή μου) και η Τροία του Βαλαωρίτη. Εδώ οι "ζόρικες" περιπτώσεις Ασλάνογλου και Καρούζος, εδώ και δυο κλασικά ονόματα που ουκ ολίγον ταλαιπώρησαν αρκετούς στυλοβάτες του σύγχρονου ελληνικού τραγουδιού.

Σταθερό στοιχείο και σε αυτή τη δουλειά, η φωνή της. Με εκείνη την χαρακτηριστικά αφοπλιστική ηρεμία και τη φευγάτη, "θεατράλε" άρθρωση στις τονισμένες συλλαβές. Χωρίς το στρες των φωνητικών χορδών στις επιδόσεις και με την εντιμότατη στο αυτί χροιά.

Δεν πρόκειται για αριστούργημα, και πώς άλλωστε από μια τραγουδοποιό που δεν φαίνεται να έχει βάλει στοίχημα τους προβολείς. Ευτυχώς δεν είναι "έντεχνος" αυτός ο δίσκος. Είναι ειλικρινής.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/02, 23:05
από Κώστας
1 Απαντήσεις
2496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/06, 13:43
από athanasiadou_fan
14 Απαντήσεις
4585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/06, 17:50
από pinelopi
2 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/06, 21:34
από schizm
2 Απαντήσεις
2791 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/06, 01:21
από Μαργαρίτα Π.
0 Απαντήσεις
2083 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/08, 09:15
από krios80
3 Απαντήσεις
2740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 16:31
από YmiRLinG
1 Απαντήσεις
3768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/05/11, 13:48
από groovymood
1 Απαντήσεις
1910 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/12, 20:57
από Crossroad
0 Απαντήσεις
6649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/14, 22:38
από krios80