Αποστολέας Θέμα: Iron Maiden  (Αναγνώστηκε 30521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #25 στις: 22/06/03, 00:37 »
Maiden ..το κορυφαιο μεταλ συγκροτημα ....
η συνθεση
Murray
Harris
Smith
McBrain
Dickinson

εβγαλα αριστουργηματα..δε μπορω να ξεχωρισω καποιο αλμπoυμ απο αυτα που βγαλανε αλλα το 7th son ειναι το peak της δημιουργηκοτητας των Maiden...

οταν βγηκαν τα No prayer και Fear of the dark...
τοτε δε τα εκτημησαμε...αλλα με αυτα που βγαλανε μετα εχω να πω οτι και τa No prayer,Fear...ειναι ΔΙΣΚΑΡΕΣ....

ΠΡΟΤΙΝΩ...
να μη βγαλουν καινουρια τραγουδια και να κανουν μια περιοδια παιζοντας τραγουδια που δεν ειναι τοσο γνωστα
πχ.Ganglang, Invaders,Ghenkins Han, Lonliness ...κτλ...

οσο και αν τους αγαπαω σαν συγκροτημα δεν αντεχω να τους δω liave και να ακουσω καινουριες π**αριΕΣ!!!!

τωρα νομιζω οτι δεν συγκρινονται οι κιθαριστες DAVE MURRAY ειναι με διαφορα ο καλυτερος...
και ο Smith καλος ειναι πιο μελωδικος, αλλα πολυ πιο αργος....
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #26 στις: 22/06/03, 16:29 »
τωρα νομιζω οτι δεν συγκρινονται οι κιθαριστες DAVE MURRAY ειναι με διαφορα ο καλυτερος...
και ο Smith καλος ειναι πιο μελωδικος, αλλα πολυ πιο αργος....

Δεν νομίζω ότι η ταχύτητα είναι το βασικό κριτηριο.... ::)
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #27 στις: 24/06/03, 01:29 »

Δεν νομίζω ότι η ταχύτητα είναι το βασικό κριτηριο.... ::)

οχι μονο η ταχυτητα...
απλα μιλαω απο την αποψη οτι ειναι πιο τεχνιτης...
εχει και ενα ΚΟΡΥΦΑΙΟ ΣΤΥΛ....
ειναι ολα μαζι!!!!

DAVE MURRAY for ever
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #28 στις: 26/06/03, 10:59 »
Ξερω οτι με λατρευεται αλλα μην το κανετε θεμα γιατι το παιρνω επανω μου και δεν βελτιωνομαι....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #29 στις: 26/06/03, 11:05 »
Ξερω οτι με λατρευεται αλλα μην το κανετε θεμα γιατι το παιρνω επανω μου και δεν βελτιωνομαι....

 :P :P :P :P :P :P :P :P :P :P
Twitter @mcrosog

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #30 στις: 30/06/03, 00:07 »
Pedia apo album Number Of The Beast.
Tragoudia: Hallowed Be Thy Name, Afraid To Shot Strangers (ta solo tou me magevoun), 2 minutes to midnight, the evil that men do, virus, wasted years, a man on the edge, fear is the key.
Kitharistas: Murray! O Kaliteros sta solo se oli tin rock skini meta ton Santana kai ton Oldfield!
San sigrotima... Os akousma mou aresoun... Alla oso skeftomai to exofilo tou single tou Hallowed be thy name apo to real live one! O Dickinson molis ihe figei kai pigan oi kafroi kai vgalan exofilo me ton eddie na tom karfonei! >:(
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος darthvader8119

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #31 στις: 30/06/03, 01:32 »
αν και ειμαι fan του Dave...
τα πιο πωρωτηκα solo τα εχει παιξει ο Smith,
γιατι η αληθεια ειναι οτι ο Adrian παιζει μελωδικα...

My favorite solos/...............
"stranger in a strange land"
"Wasted years"
Rock n Roll all Night and Party every Day

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #32 στις: 30/06/03, 12:14 »
Pedia apo album Number Of The Beast.
Tragoudia: Hallowed Be Thy Name, Afraid To Shot Strangers (ta solo tou me magevoun), 2 minutes to midnight, the evil that men do, virus, wasted years, a man on the edge, fear is the key.
Kitharistas: Murray! O Kaliteros sta solo se oli tin rock skini meta ton Santana kai ton Oldfield!
San sigrotima... Os akousma mou aresoun... Alla oso skeftomai to exofilo tou single tou Hallowed be thy name apo to real live one! O thingyinson molis ihe figei kai pigan oi kafroi kai vgalan exofilo me ton eddie na tom karfonei! >:(

Φιλε αυτο το εξωφυλλο το βγαλανε με την πληρη υποστηριξη του Μπρους μιας και ηταν ακομα τοτε στην μπαντα....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #33 στις: 05/07/03, 04:00 »
 :o :o :o :oSovara????????????? :o :o :o :oTi mathenei kaneis! :o :o :o :o :o :o :o :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X :-X
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος cadm8

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #34 στις: 05/07/03, 05:05 »
Αν και δεν τους πολυ ακουω πια, 7th son με τα ολα ;D
Και απο τραγουδια Only the good die young+prophecy... κατσε να το βαλω να τ' ακουσω :-* για 1008η φορα 8)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/07/03, 05:11 από cadm8 »

Αποσυνδεδεμένος savarel

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • Stay Heavy!!!
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #35 στις: 05/07/03, 16:13 »
Ο ανθρωπος λεγεται DICKINSON ΚΑΙ ΟΧΙ thingyinson
!!!!!!!   >:(
HMARTON ....!!! 8)
Oταν κοιτω κατω βλεπω το παρον , οταν κοιτω πισω βλεπω παρελθον οταν κοιτω μπροστα βλεπω μονο χαμενα ονειρα και καμενες ελπιδες

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #36 στις: 06/07/03, 12:06 »
Οπως εγραψα και σε αλλο θεμα ειναι η αυτοματη λογοκρισια του φορουμ...μερικες λεξεις τις λογοκρινει αυτοματα....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Punkas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Άντρας
  • Πρόβατα Αναρχίας!!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #37 στις: 07/07/03, 15:20 »
το καλιτερο αλμπουμ τον iron maiden ειναι το fear of the dark the number of the beast και to piece of mind
απο τραγουδια fear of the dark run to the hils fear is the key wasting love virus the number of the beast afraid to shoot strangers προφανος κιθαριστας dave murray σαν metal (heavy metal) ειναι οι καλυτεροι

   για την πορεια τους θα σε γελασω δεν ακουω ποια maiden  :D ;D 8) :o :)
Jet

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #38 στις: 07/07/03, 22:42 »
Θέτω θέμα:
Ποιό από τα δυο τελευταία άλμπουμ του Bruce D'ickinson θα μπορούσε να είναι δισκος(τι δίσκος?Δισκάρα) των Maiden. Για εμένα το Chemical Wedding.Είναι πιο μυστιριακό από το επίπεδο(όσο αφορά το concept) Accident of Birth.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #39 στις: 07/08/03, 01:57 »
xm... eimai kai kainourgios kai tha me vrisete alla de mou aresoun oi maiden. gia tin akriveia mou akougontai poly cliche mousika kai (entaxei ..) anousioi stixourgika. otan prwtoksekinisa na akouw rock kai ta synafi xekinisa me autous pou itan kai poly tis modas tote. gia kapoia periodo mou aresan alla oso anakalypta ki alles mpantes (zeppelin, gnr, pink floyd, uriah heep klp klp) arxizan na mou fainontai ligo "kompogiannites-mousikoi". twra pia apla tous akouw kai den mou kanoun aisthisi. oute tous sixainomai oute mou prokaloun kati. apla skotwnw 5 lepta apo to xrono mou. just my 5 cents :)

Αποσυνδεδεμένος Άδης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 49
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • http://www.stamatis.org
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #40 στις: 07/08/03, 14:00 »
Για μενα οι Maiden ήταν μέχρι το Somewhere In Time. Απο κει και πέρα πήραν (κατ' εμού) τον κατήφορο. Όταν άκουσα το 7th Son, μου δώθηκε η εντύπωση ότι έλεγαν "βαρεθήκαμε πια, ας βγάλουμε και κανένα Γιαπωνέζικο (Για-τα-μπάζα)", πράγμα που αποδείχθηκε αργότερα με κάτι "Bring your daughter to the slaughter" και λοιπά συναφή...

Για μένα, αν και είναι λίγο δύσκολο να ξεχωρίσω ένα μόνο  κορυφαίο τραγούδι, θα έλεγα το Hallowed Be Thy Name, και ακολουθούν κολλητά Prowler, Transylvania, The Number of The Beast, Trooper, Alexander The Great ;) και πολλά άλλα.

Από φωνή θα ξεχώριζα του Bruce, όχι ότι ο DiAnno υστερούσε, αλλά ο Dicκinson έχει φωνή "καμπάνα".

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #41 στις: 09/08/03, 03:25 »
xm... eimai kai kainourgios kai tha me vrisete alla de mou aresoun oi maiden. gia tin akriveia mou akougontai poly cliche mousika kai (entaxei ..) anousioi stixourgika. otan prwtoksekinisa na akouw rock kai ta synafi xekinisa me autous pou itan kai poly tis modas tote. gia kapoia periodo mou aresan alla oso anakalypta ki alles mpantes (zeppelin, gnr, pink floyd, uriah heep klp klp) arxizan na mou fainontai ligo "kompogiannites-mousikoi". twra pia apla tous akouw kai den mou kanoun aisthisi. oute tous sixainomai oute mou prokaloun kati. apla skotwnw 5 lepta apo to xrono mou. just my 5 cents :)
Φίλε θα σε βρίσω αλλά όχι επειδή είσαι καινούριος αλλά, παρόλο που αυτά είναι γούστα, πέταξες μεγάλη πατάτα.Καλά όλα τα άλλα(παρόλο που και με τους Zeppelin δεν καταλαβαίνω τι βρίσκετε) αλλά από που και ως πού ακούγοντας Guns n Roses έφτασες στο συμπέρασμα ότι οι Maiden Κοροιδεύουν τον κόσμο ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ??? ???
Ας μην συγκρίνουμε τις βούρτσες με τις ..... .Συγκρότημα με τρείς σοβαρούς δίσκους μόνο και με ένα μάτσο νούμερα στην σύνθεσή του(πλην του Slash) να συγκρίνεται με τους Maiden ??? ???Τι να πώ :-\ :-\ Γούστα είναι αυτά.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #42 στις: 09/08/03, 10:25 »
φίλε εντάξει, γούστα είναι αυτά. Κατά την άποψή μου οι gnr είναι κλάσεις ανώτεροι των maiden για διάφορους λόγους. Πρώτον, 3 λέξεις : Appetite for Destruction. Και τίποτα άλλο να μην είχαν βγάλει αυτό είναι ένα album που τους κατατάσσει στους βαρέων-βαρών γιατί το album είναι ΚΑΙ μουσικά ΚΑΙ στιχουργικά ΚΑΙ σαν σύλληψη ΚΑΙ κοινωνιολογικά αξεπέραστο. Άντε τρέχα να βρεις τέτοιο album των maiden ... 12 κομμάτια έχει το album , και μόνο 1-2 πέφτουν στο επίπεδο του "απλά καλού" . Πόσα συγκροτήματα ξέρεις που να το έχουν κατεφέρει αυτό έστω και σε ένα μόνο album τους ; Δεύτερον : γιατί είναι καραγκιόζηδες πλην του Slash; Τι το καραγκιόζικο έχουν οι Stradlin, McKagan, Sorum  ακόμα και ο (σχιζοφρενής έστω) Axl. Μήπως είναι καραγκιόζηδες επειδή ενώ θα μπορούσαν να έχουν μείνει ενωμένοι μόνο και μόνο για να βγάζουν φράγκα, αυτοί ήταν πραγματικά μάγκες ώστε να αδιαφορήσουν για το χρήμα και τη δόξα που του απέφερε το όνομα guns n roses ; Τρίτον : έχουν γράψει αριστουργήματα όπως τα It's so easy, Nightrain, Paradise City, Outta get me, Rocket Queen, Patience, November Rain, Coma, Mr Brownstone, Double Talkin' Jive και πολλά που ξεχνάω. Νομίζεις ότι υπάρχουν πολλά τραγούδια των maiden που αντέχουν τη σύγκριση με αυτά ; (Κι αν ναι για ποιόν λόγο ;) Τέλος πάντων εδώ τα παρατάω γιατί αρχίζει και γίνεται έκθεση :)

Αποσυνδεδεμένος irontol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • Maiden Rulez...
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #43 στις: 09/08/03, 19:53 »
entaxei paidia mhn plakwneste!    

kai egw eimai fanatikos maidenas alla sumerizomai
thn apopsh oti se merikous borei na mhn aresei...  

fair enough...kai emena den mou aresoun polla sugrothmata...

anyway...gia allo logo grafw

exei kaneis sas akousei to Wildest Dreams apo ton
kainourio tous disko Dance of Death...

an nai pws sas fanhke?
an oxi akouste to kai peite th gnwmh sas...

http://www.ironmaiden.com/article.php?section=1&subsection=0&article_type=&article_id=846

emena mou fanhke OK...
elpizw ta upoloipa na einai kalutera

einai klasiko Maiden grhgoro kommati  
kai to solo prepei na einai Adrian h kai Gers...

auta
Practice Practice Practice and when you're tired and
sick of it...Practice some more...

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #44 στις: 09/08/03, 23:17 »
φίλε εντάξει, γούστα είναι αυτά. Κατά την άποψή μου οι gnr είναι κλάσεις ανώτεροι των maiden για διάφορους λόγους. Πρώτον, 3 λέξεις : Appetite for Destruction. Και τίποτα άλλο να μην είχαν βγάλει αυτό είναι ένα album που τους κατατάσσει στους βαρέων-βαρών γιατί το album είναι ΚΑΙ μουσικά ΚΑΙ στιχουργικά ΚΑΙ σαν σύλληψη ΚΑΙ κοινωνιολογικά αξεπέραστο. Άντε τρέχα να βρεις τέτοιο album των maiden ... 12 κομμάτια έχει το album , και μόνο 1-2 πέφτουν στο επίπεδο του "απλά καλού" . Πόσα συγκροτήματα ξέρεις που να το έχουν κατεφέρει αυτό έστω και σε ένα μόνο album τους ; Δεύτερον : γιατί είναι καραγκιόζηδες πλην του Slash; Τι το καραγκιόζικο έχουν οι Stradlin, McKagan, Sorum  ακόμα και ο (σχιζοφρενής έστω) Axl. Μήπως είναι καραγκιόζηδες επειδή ενώ θα μπορούσαν να έχουν μείνει ενωμένοι μόνο και μόνο για να βγάζουν φράγκα, αυτοί ήταν πραγματικά μάγκες ώστε να αδιαφορήσουν για το χρήμα και τη δόξα που του απέφερε το όνομα guns n roses ; Τρίτον : έχουν γράψει αριστουργήματα όπως τα It's so easy, Nightrain, Paradise City, Outta get me, Rocket Queen, Patience, November Rain, Coma, Mr Brownstone, Double Talkin' Jive και πολλά που ξεχνάω. Νομίζεις ότι υπάρχουν πολλά τραγούδια των maiden που αντέχουν τη σύγκριση με αυτά ; (Κι αν ναι για ποιόν λόγο ;) Τέλος πάντων εδώ τα παρατάω γιατί αρχίζει και γίνεται έκθεση :)
Καλά άστο.Εκτός από 5-6 γνωστά κομμάτια ,δεν έχεις ακούσει τίποτε άλλο από Maiden.
Όλοι οι δίσκοι μέχρι τον και Sventh Son ακούγονται από την αρχή μέχρι το τέλος.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #45 στις: 10/08/03, 00:03 »
Αυτό είναι προσωπική σου άποψη και δεν έχω κανένα πρόβλημα μαζί της (απλώς δε δέχομαι την ορθότητα της ;) ). Πάντως έχω ακούσει και διαθέτω σχεδόν ότι υπάρχει απο studio albums των maiden. Δεν μιλάω ποτέ χωρίς να γνωρίζω σε τι αναφέρομαι. Peace :)

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #46 στις: 10/08/03, 01:09 »
OK.
Αλλά λύσε μου μια απορία.Ποιος ο λόγος να αγοράσεις ολόκληρη δισκογραφία ενός συγκροτήματος που δεν του βρήσκεις τίποτα το ενδοιαφέρον.Και ακόμα και σε mp3 να τa έχεις ποιος ο λόγος να σπαταλάς χώρο και cd's ??? ???
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #47 στις: 10/08/03, 18:22 »
Φιλε Ποντιφικα εκφραζω την αμεριστη συμπατασταση μου στον αγωνα σου για δικαιωση των Μεηντεν...παρολα αυτα ελπιζω να μου συγχωρησεις την μη συμμετοχη μου....πρωτον ειμαι σε διακοπες...και δευτερον... :-X ....
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

thraser

  • Επισκέπτης
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #48 στις: 12/08/03, 17:40 »
den 8elo na leme blakies.xwris syzitish o kaly eros kiyharistas tous einai o dave murray.

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Re:Iron Maiden
« Απάντηση #49 στις: 19/08/03, 09:20 »
φίλε εντάξει, γούστα είναι αυτά. Κατά την άποψή μου οι gnr είναι κλάσεις ανώτεροι των maiden για διάφορους λόγους. Πρώτον, 3 λέξεις : Appetite for Destruction. Και τίποτα άλλο να μην είχαν βγάλει αυτό είναι ένα album που τους κατατάσσει στους βαρέων-βαρών γιατί το album είναι ΚΑΙ μουσικά ΚΑΙ στιχουργικά ΚΑΙ σαν σύλληψη ΚΑΙ κοινωνιολογικά αξεπέραστο. Άντε τρέχα να βρεις τέτοιο album των maiden ... 12 κομμάτια έχει το album , και μόνο 1-2 πέφτουν στο επίπεδο του "απλά καλού" . Πόσα συγκροτήματα ξέρεις που να το έχουν κατεφέρει αυτό έστω και σε ένα μόνο album τους ; Δεύτερον : γιατί είναι καραγκιόζηδες πλην του Slash; Τι το καραγκιόζικο έχουν οι Stradlin, McKagan, Sorum  ακόμα και ο (σχιζοφρενής έστω) Axl. Μήπως είναι καραγκιόζηδες επειδή ενώ θα μπορούσαν να έχουν μείνει ενωμένοι μόνο και μόνο για να βγάζουν φράγκα, αυτοί ήταν πραγματικά μάγκες ώστε να αδιαφορήσουν για το χρήμα και τη δόξα που του απέφερε το όνομα guns n roses ; Τρίτον : έχουν γράψει αριστουργήματα όπως τα It's so easy, Nightrain, Paradise City, Outta get me, Rocket Queen, Patience, November Rain, Coma, Mr Brownstone, Double Talkin' Jive και πολλά που ξεχνάω. Νομίζεις ότι υπάρχουν πολλά τραγούδια των maiden που αντέχουν τη σύγκριση με αυτά ; (Κι αν ναι για ποιόν λόγο ;) Τέλος πάντων εδώ τα παρατάω γιατί αρχίζει και γίνεται έκθεση :)

ρε εισαι σοβαρος???
1/συνθετικα η μια μπαντα με την αλλη ειναι η νυχτα με τη μερα...αν δεν υπηρχε και ο slash να κρεταει τα προσχηματα γ**ησε τα θα ηταν.
2/στιχουργικα ο axl κυριως εκανε καποιες καλες προσπαθειες αλλα οχι και ντα τον συγκρινουμε με τον harris. ειναι ιεροσυλια. ο Harris ρε σκεφτεται ενα θεμα και γραφει επη...
Alexander the Great
The Loneliness of the Long Distance Runner
Flight of Icarus
Afraid to Shoot Strangers
Only the Good Die Young
ειναι τα πρωτα που μου ερχονται στο μυαλο...
συγκρινεις αυτες τις τραγουδαρες απο καθε αποψη με τα τραγουδακια των GnR??? Δεν ειναι πια θεμα γουστου αυτο...!!!
Αν μπορουσαν οι GnR θα ηταν ενωμενοι και θα τα τσεπωναν οπως ολοι...δε μπορουσαν ομως γιατι χωρις τον Axl δε θα επιαναν μια...Ασε λοιπον τα περι αλτρουισμου και ειλικρινων καλλιτεχνων... Εγω παντως μπορει πρωτα να ακουσα το Don't Cry Και μετα το Fear of the Dark Αλλα μπορω να σκεφτω τουλαχιστον 50 τραγουδια που ειναι καλυτερα απο το καλυτερο GnR... και εννοω 50 MAIDEN...
A!και σε πληροφορω οτι οι Maiden εχουν πολλα τραγουδια με κοινωνικο πολιτικο μυνημα μονο που τα μυνηματα τους τα περνανε πολυ καλυτερα μια και απεχουν πολυ απο την χυμα-punk ιδεολογια των GnR...και απο τα ναρκωτικα... ;-)

« Τελευταία τροποποίηση: 19/08/03, 09:30 από tsbtc »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
4208 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/09, 21:28
από Garvin
2 Απαντήσεις
2561 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/09, 23:37
από davemurrayaris
56 Απαντήσεις
17819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/09, 07:56
από Kli Klis
2 Απαντήσεις
3058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 04:03
από fake7
7 Απαντήσεις
4730 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/09, 18:31
από fake7
153 Απαντήσεις
44966 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/10, 15:42
από master of puppets
62 Απαντήσεις
17623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 13:12
από Neikos
8 Απαντήσεις
26804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 18:14
από panixgr
8 Απαντήσεις
5388 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/16, 09:44
από panixgr
14 Απαντήσεις
5638 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/17, 10:11
από Βραζίλης