Αποστολέας Θέμα: Gain booster  (Αναγνώστηκε 16141 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Gain booster
« στις: 21/11/07, 16:01 »
Έχετε να προτείνετε κάποιο πετάλι για να έχω περισότερο gain στην παραμόρφωση του ενισχιτή μου?Το κανάλι είναι distortion αλλα δεν θέλω να χάσει την χροιά του..απλά να έχει λίγο gain παραπάνω.Αν βάλω πετάλι πριν απ'την παραμόρφωση θα χαλάσει η ποιότητα?Θα έχω πρόβλημα με τον θόρυβο και θα θέλει noise gate?help!!
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος woodaki

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • NoRemorse
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #1 στις: 21/11/07, 16:14 »
Oι κλασικες περιπτωσεις... Boss Super Overdrive SD1... Ibanez Tube Screamer... και η λυση που χρησιμοποιω εγω... Μxr Ζakk Wylde Overdrive.. Για λαμπατο ενισχυτη μιλαω παντα.. Αλλιως αστο...
I'm bad to the bone!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Gain booster
« Απάντηση #2 στις: 21/11/07, 16:28 »
Όχι ο ενισχυτής δεν είναι λαμπάτος..τι γνώμη έχετε για αυτο? http://www.thomann.de/gr/mxr_micro_amp_m133.htm
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Gain booster
« Απάντηση #3 στις: 21/11/07, 17:06 »
Είσαι σίγουρος ότι θες παραπάνω gain? Μήπως κάποιο EQ σε βοηθούσε επίσης? Αν όντως θέλεις κάποιο gain booster (όχι flat booster) τότε είναι οι κλασσικές λύσεις που πρότεινε κι ο woodaki. Ειδικά το tubescreamer είναι κλασσικό. Τώρα για το πετάλι που αναφέρεις πιστεύω πως θα σου μπερδέψει τα πράγματα παρά θα σ'τα λύσει...

Αποσυνδεδεμένος jmone

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
  • Φύλο: Άντρας
  • Born To Lose............. Live To Win.............
    • Προφίλ
    • JM And Rigas
Απ: Gain booster
« Απάντηση #4 στις: 21/11/07, 19:47 »
απ τη στιγμή που ο ενισχυτής δεν είναι λαμπάτος μην το επιχειρήσεις τσάμπα φράγκα θα δώσεις

βρες ένα distortion που σου αρέσει και βάλτο στο καθαρό κανάλι  ;)

ΥΓ δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς κάποιον κομπρέσορα αλλά σίγουρα σου χρειάζεται για κάτι τέτοιο κρίνοντας και από το όνομα σου
ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Gain booster
« Απάντηση #5 στις: 21/11/07, 20:03 »
απ τη στιγμή που ο ενισχυτής δεν είναι λαμπάτος μην το επιχειρήσεις τσάμπα φράγκα θα δώσεις

βρες ένα distortion που σου αρέσει και βάλτο στο καθαρό κανάλι  ;)

ΥΓ δεν ξέρω αν χρησιμοποιείς κάποιον κομπρέσορα αλλά σίγουρα σου χρειάζεται για κάτι τέτοιο κρίνοντας και από το όνομα σου
Γιατί είναι τζάμπα φράγκα?Βασικά το distortion του ενισχυτή μου αρέσει αλλα δεν έχει αρκετό gain..και θέλω να παίζω με του ενισχυτή το distortion.Μιας και έχω κόλημα με τον laiho ψάχνω διάφορους τρόπους για να πετύχω τον ήχο του,αλλα αφτός έχει ένα σύστημα στην κιθάρα που μπουστάρει το gain του.. >:(
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #6 στις: 21/11/07, 20:05 »
Τι ενισχυτή έχεις?

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #7 στις: 21/11/07, 22:25 »
παίζοντας καρφί σε ένα φθηνό τρανζιστορικό ενισχυτή δεν θα πετύχεις εύκολα τον ήχο που θές, εκτός και αν έχεις ακριβώς τα ίδια "χέρια" με τον κιθαρίστα που λατρεύεις!

υ.γ. περιμένουμε να μας πείς τον ενισχυτή σου - για μένα η αγορά tubescreamer θα είναι λανθασμένη!τσάμπα λεφτά!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #8 στις: 21/11/07, 22:30 »
 Κι εγώ θα χρειαστώ το ίδιο πράγμα όχι γιατί παίζω μέταλ κλπ, αλλά μάλλον θα πάρω τον Laney VC 15 και το gain του είναι πολύ γλυκό..  Σκεφτόμουν Tubescreamer (ή Jam Tubedreamer), το ζακ το είχα για πολύ βρώμικο, αλλά είδα κάτι βιντεάκια στο γιουτιουμπ και σκέφτομαι πως μάλλον με καλύπτει κι αυτό..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #9 στις: 21/11/07, 22:45 »
Γιατί είναι τζάμπα φράγκα?Βασικά το distortion του ενισχυτή μου αρέσει αλλα δεν έχει αρκετό gain..και θέλω να παίζω με του ενισχυτή το distortion.Μιας και έχω κόλημα με τον laiho ψάχνω διάφορους τρόπους για να πετύχω τον ήχο του,αλλα αφτός έχει ένα σύστημα στην κιθάρα που μπουστάρει το gain του.. >:(
Μαν  και εγώ έχω κόλλημα με τον Alexi. Αλλά όσο κιαν το έχω ψάξει σε ένα συμπέρασμα έχω καταλήξει. "Τον ήχο του" όπως λες θα τον πετύχεις μόνο με το σωστό παίξιμο, και λίγα πρίμα στην φουλ παραμόρφωση του ενισχυτή σου. Δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο αμα το καλοσκεφτείς ο ήχος του. Εξάλλου αμα δεις 5 διαφορετικά instructive videos του θα δεις και 5 διαφορετικούς ήχους. Αυτό που μας τρελαίνει είναι περισσότερο τα licks του και το παίξιμό του απλώς δεν το καταλαβαίνουμε
Κι εγώ θα χρειαστώ το ίδιο πράγμα όχι γιατί παίζω μέταλ κλπ, αλλά μάλλον θα πάρω τον Laney VC 15 και το gain του είναι πολύ γλυκό..  Σκεφτόμουν Tubescreamer (ή Jam Tubedreamer), το ζακ το είχα για πολύ βρώμικο, αλλά είδα κάτι βιντεάκια στο γιουτιουμπ και σκέφτομαι πως μάλλον με καλύπτει κι αυτό..
Αυτός ο VC-15 λέει για μέταλ με καλύτερα από τον LC-15? (με το κατάλληλο overdrive, παντα).

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #10 στις: 21/11/07, 22:45 »
καλές επιλογές είναι το dod250, maxon OD-808, VISUAL SOUND ROUTE 66, DIGITECH BAD MONKEY
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #11 στις: 21/11/07, 23:01 »
Αυτός ο VC-15 λέει για μέταλ με καλύτερα από τον LC-15? (με το κατάλληλο overdrive, παντα).
Σε ένα θέμα που είχα ανοίξει παλαιότερα μου είπαν ότι ο vc θεωρείται ακόμα πιο vintage από lc.. Και γενικότερα οι laney δεν πάνε για μέταλ..

Βαγγέλη δεν ξέρω για τα άλλα πετάλια που αναφέρεις αλλά το bad monkey (επειδή τυχαίνει να το έχω) δεν κάνει για booster!! Το μόνο που θα boost-άρει είναι ο θόρυβος!!! ;D Είναι όμως ένα καλό od για χρήση στο καθαρό κανάλι..

Kosta πάρε καλύτερα ένα καλό, γκαζωμένο dist! Νομίζω πως καλό για να πιάσεις ήχο laiho (προσωπικά δν μ αρέσει ο ήχος του και πολύ) είναι το boss metalzone!!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #12 στις: 21/11/07, 23:02 »
το Dod YJM;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Gain booster
« Απάντηση #13 στις: 21/11/07, 23:16 »
Ο ενισχυτής παιδιά είναι laney lx.Όσο αφορά τα πετάλια επειδή το έψαξα πολύ δεν βρήκα κάτι που να μου άρεσε ιδιαίτερα για high gain ήχο..γι'αυτό σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την παραμόρφωση του ενισχυτή με booster.Πάντως έχω ακούσει καλά λόγια για το maxon od-808.Θα δουλέψει ένα overdrive πετάλι μαζί με ένα distortion κανάλι όμως?
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #14 στις: 22/11/07, 00:15 »
Θα δουλέψει ένα overdrive πετάλι μαζί με ένα distortion κανάλι όμως?
φυσικα  ;)
Πάντως έχω ακούσει καλά λόγια για το maxon od-808
+1  για το od-808
πολυ καλο ειναι κ το tubedreamer 58 του JAM

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #15 στις: 22/11/07, 12:40 »
Digitech Bad Monkey γι'αυτή την περίπτωση.
Το od808 της Maxon είναι εξαιρετικό, αλλά έχει και 150 ευρώ.
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #16 στις: 22/11/07, 18:57 »
Ρε παιδιά το bad monkey δεν κάνει για booster!! ???
« Τελευταία τροποποίηση: 22/11/07, 21:08 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #17 στις: 22/11/07, 22:41 »
Παράθεση
Ρε παιδιά το bad monkey δεν κάνει για booster!!
έχω ακούσει γενικά πολύ καλά λόγια! εσύ που το έχεις μπορείς να κάνεις ένα σχετικό review?
βασικά ανέφερε μας αν βγάζει πολύ θόρυβο και πότε τον βγάζει, αλλά και πού το έχεις συνδέσει(ενισχυτή εννοώ)...
τρελή ανάκριση    :P :P :P
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #18 στις: 23/11/07, 16:15 »
Το bad monkey είναι απ τα καλύτερα od που έχω ακούσει.. πολύ καλός ήχος, ζεστός, γερή κατασκευή, αξιόπιστο και πολύ φθηνό!
Απλά δεν κάνει για να μπουστάρει την παραμόρφωση.. Είναι για χρήση στο καθαρό κανάλι του ενισχυτή..
Θόρυβος καθόλου!!

Αν το χρησιμοποιήσεις μπροστά απ τη βρώμα του ενισχυτή δε θα καταφέρεις τπτ!! Είχα κάνει τη δοκιμή και είτε είχα το πετάλι ανοικτό είτε όχι δεν υπηρχε διαφορά στο gain!! Εκτός αυτού, όταν ήταν ανοικτό είχε πολύ θόρυβο..

Όταν λες πού το συνδέω τι εννοείς ακριβώς? Σε σχέση με τα άλλα πετάλια ή αν το βάζω στο effects loop? Ούτως ή άλλως τα od δεν μπαίνουν στο effects loop άρα μάλλον το πρώτο εννοείς..
Βασικά στη σειρά των πεταλιών το συνδέω μαζί με το distortion πετάλι (πριν ή μετά δν έχει σημασία γιατί έτσι κι αλλιώς δν τα χρησιμοποιείς και τα 2 ταυτόχρονα)..
Edit: Τώρα πρόσεξα ότι εννοείς ενισχυτή :P.. Στον mg μου το χρησιμοποιώ αλλά το έχω δοκιμάσει και σε λάμπα..

Αυτά!! ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/07, 20:27 από gers »

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #19 στις: 01/12/07, 10:22 »
Ο ενισχυτής παιδιά είναι laney lx.Όσο αφορά τα πετάλια επειδή το έψαξα πολύ δεν βρήκα κάτι που να μου άρεσε ιδιαίτερα για high gain ήχο..γι'αυτό σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την παραμόρφωση του ενισχυτή με booster.Πάντως έχω ακούσει καλά λόγια για το maxon od-808.Θα δουλέψει ένα overdrive πετάλι μαζί με ένα distortion κανάλι όμως?


Υποψην οτι ο 15αρης lc εχει μονο ενα καναλι με ρυθμιζομενο gain.

Ο 30αρης παντως με τα καταλληλα πεταλια και κιθαρα κανει για μεταλ

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Gain booster
« Απάντηση #20 στις: 01/12/07, 20:02 »
Παντως ενα παλικαρι που εχει εναν μπογκνερ ουμπερ σαν τον δικο μου, μου ελεγε οτι μπουσταρε το βρομικο με ενα μπαντ μονκευ με πολυ καλα αποτελεσματα...  ???
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ACHIEVE PERFECTION

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 84
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #21 στις: 02/12/07, 00:08 »
Μια παρένθεση για να μην χαλάσω και το θέμα. Το οτι το Bad Monkey δεν κάνει για booster είναι πολύ αόριστη άποψη για να μείνει έτσι στο φόρουμ. Το ότι δεν έκανε στο συνδυασμό που χρησιμοποιήθηκε το δέχομαι απόλυτα αλλά για να αναφέρω και εγώ την εμπειρία μου το Bad Monkey είναι το καλύτερο booster μέχρι τώρα που έχω βρει για τον Marshall 6100LM που έχω εδώ. Πέρα από το Bad Monkey έχω εδώ και δοκιμάζω πολύ τακτικά (το λέω για να μην πει κανένας ότι δεν έχω περάσει αρκετή ώρα με τα παρακάτω πετάλια) τα Boss SD-1 μονταρισμένο και αμοντάριστο, Tonebone Classic, Proco Rat ελαφρώς μονταρισμένο (LM 308N) , Η&K Warp Factor, Landmine και άντε λέω και με σχετική ντροπή Metal Zone (ακόμα αμοντάριστο  :-[ ). To bad monkey είναι χαλαρά το καλύτερο από αυτά- προσθέτει ογκο και παραμόρφωση χωρίς να βάζει πολύ θόρυβο. Το sd1 πχ κόβει τα μπάσα αισθητά και βάζει και περισσότερο θόρυβο + έχει σοβαρό μειονέκτημα όταν είναι απενεργοποιημένο με πολύ ψηλά το drive (δυστυχώς περνά ένα αισθητό τρίξιμο στο καθαρό κανάλι αλλά υπάρχει τρόπος να διορθωθεί - το δουλεύω αυτή τη στιγμή). Ας μην υποτιμάμε λοιπόν το bad monkey επειδή είναι φθήνο. Και εγώ αυτό έκανα μέχρι που το πήρα στα χέρια μου.. :) Το μόνο κακό είναι ότι είναι λιγότερο ανεκτικό στο μονταρισμα από τα μπος πχ μια και χρησιμοποιεί κάπως πιο συρρικνωμένα στοιχεία. Κατα τα άλλα χωρίς αμφιβολία μπροστά σε λαμπάτο είναι πολύ καλό μπουστερ τόσο για ρυθμ όσο και για λιντ κιθάρα σε πάρα μα πάρα πολύ καλή τιμή. Αυτά από μένα.

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #22 στις: 03/12/07, 00:40 »
νιώθω περήφανος που είχα προτείνει αρχικά το bad monkey!(αν και το έχω ακούσει μόνο σε video!!!)

Πιστεύω ότι δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε από την τιμή ενός προϊόντος!

 :P :P :P :P thanks τα παιδία που έκαναν ένα χαλαρό review!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #23 στις: 03/12/07, 10:00 »
Εγω παλι να πω οτι μπορεις αντι για boost πεταλι, να βαλεις ενα καλο EQ και να κανεις την δουλεια σας... Και αν ειναι και προγραμματιζομενο, μπορεις να εχεις και πολλα διαφορετικα ηχοχρωματα μαζι με boost/cut, αναλογως τι θες καθε φορα...
Φυσικα ολα αυτα με την προυποθεση οτι ο βασικος ηχος του ενισχυτη σου αρεσει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jizzzm

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gain booster
« Απάντηση #24 στις: 03/12/07, 16:32 »
Μπορείς να βάλεις ενα gain booster στην κιθάρα...Αν εχεις δει τις κιθάρες του alexi laiho θα εχεις προσεξει εναν επιλογέα κοντα στο volume...Δεν πρεπει να ειναι πλ ακριβός... Αν και η ESP τον ειχε βγαλει κατόπιν παραγελιας του Alexi...Απ'οτι ξέρω, τωρα, διατείθετε και στο ευρύ κοινο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
37 Απαντήσεις
26783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/09, 00:38
από Fminmaj7
74 Απαντήσεις
24131 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
2 Απαντήσεις
2897 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 23:51
από Evangelos 123
12 Απαντήσεις
5227 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 16:40
από adr1anos
23 Απαντήσεις
9197 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 01:57
από MakisSRV
41 Απαντήσεις
14765 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/09, 16:00
από Jezus
8 Απαντήσεις
6414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/09, 09:26
από adr1anos
12 Απαντήσεις
5496 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/11, 15:35
από Eagle Of Kamelot
Amz mosfet booster

Ξεκίνησε από Ikaros Εφέ

23 Απαντήσεις
10180 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/10, 23:06
από Ikaros
8 Απαντήσεις
4633 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 16:12
από adr1anos