Αποστολέας Θέμα: TRIAXIS help!!!!!!  (Αναγνώστηκε 4326 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
TRIAXIS help!!!!!!
« στις: 02/05/08, 15:37 »
Εχω εδω και κανα διμηνο το εν λογω μηχανημα.
Ολα καλα αλλα εχει ενα μειονεκτημα ,το οποιο νομιζω οτι επηρεαζει αλλα δεν ξερω κατα ποσο ,τον ηχο-αποδοση:ειναι με αμερικανικο ρευμα και αναγκαστικα το τρεχω μεσω μετατροπεα απο 110 σε 220 volt.
Απο θορυβο μπορω να πω οτι δεν εχω προβλημα.Μου φαινεται οκ αν και μπορει μια μοναδα φτιαγμενη για ευρωπαικο ρευμα να ηταν ακομα πιο ησυχη.Απο τοτε μαλιστα που εβαλα παντου evidence καλωδια(τρομερα καλωδια!!!!) ειδα μεγαλες αλλαγες σε ηχο και παιζω με λιγοτερο gain  και πολυ καθαροτερο σημα.
Ομως...καποιες φορες παρατηρω,οταν το ανοιγω και παω να παιξω,οτι υπαρχει ελλειψη gain-γινεται μουντος και ξερος ο ηχος χανει ολο το saturation- και χρειαζεται να σβησω και να ξαναψω μετα απο λιγο το triaxis για να ερθει στα ισα του.Βαζω βγαζω πριζες κλπ
Ειναι σαν να μην εχουν ζεσταθει οι λαμπες...ομως το αφηνω κανα 15λεπτο να ζεσταθει.Δεν χρειαζεται καν τοσο.

Θελω να ρωτησω
1)φταινε τα ρευματα για αυτο?
                       
2)Εχει κανεις αμερικανικα μηχανηματα και τι εχει κανει για το ρευμα?
                     
3)Μπορω να κανω κατι και να το τροφοδοτω απευθειας με ρευμα στα 220ν.
Γινονται τετοιες μετατροπες?ξερει κανεις ατομο?

4)με ενα power conditioner θα λυνονταν το προβλημα?

Οποιος rackακιας ;) ξερει ας απαντησει please!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/05/08, 14:34 από Fretwork »

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #1 στις: 07/05/08, 23:06 »
Γεια χαρα κι απο εδω...μαλλον σε μπελαδες μπηκες  :-\...ενα-ενα τα θεματα σου και οι προσωπικη μου παντα αποψη για αυτα..

1) Δε νομιζω...δεδομενου οτι τα ρευματα σου ειναι παντα τα ιδια,θα επρεπε  παντα να ειχες το ιδιο προβλημα.Στη δικη σου περιπτωση οταν κανεις reset (αναβεις/σβηνεις) ο ''ηχος'' επανερχεται.

2) Δυστυχως (η ευτυχως) δεν εχω....το αποφευγω.

3) Ναι γινεται με αλλαγη του εσωτερικου τροφοδοτικου,θεωρητικα παντα.Το προβλημα δεν ειναι ποιος αλλα πως....πρεπει να βρεις το αντιστοιχο τροφ/κο της Mesa και υστερα να το τοποθετησεις.Απο προσωπικη εμπειρια στο Triaxis μπορω να σου πω οτι δεν ειναι κατι απλο και εχει αρκετο κολλητηρι  :(

4) Δε νομιζω...ακομα κι αν αγοραζες ενα παλι θα επρεπε να χρησιμοποιεις τον Μ/Σ 220/110ν οποτε δεν αλλαζει κατι.Το power conditioner θα σε βοηθουσε σε αλλου ειδους προβληματα αλλα μαλλον οχι σε αυτο

...προσωπικη μου αποψη ειναι δεν φταιει ο Μ/Σ...ευκολα το διαπιστωνεις φυσικα αν βαλεις καποιον αλλον...εχεις δοκιμασει να κανεις ενα factory reset μπας και...;Η να κανεις ενα firmware update?
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #2 στις: 08/05/08, 12:53 »
σωστός ο mace...επίσης οι λάμπες σε τι κατάσταση βρίσκονται? ;)

πάρε ένα τηλ. τον Στόλλα και ρώτα το service για την περίπτωσή σου, μιας και αυτός είναι ο αντιπρόσωπος...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #3 στις: 08/05/08, 17:41 »
Εμενα το προβλημα αυτο μου ακουγεται σαν κακη κοληση/επαφη. Δοκιμασε ΑΝ ειναι ευκολο και ξερεις τι κανεις (χωρις να το εχεις στο ρευμα ενοειτε), να ανοιξεις καπακι, και κουνα οτι βυσματα υπαρχουν. Αν εχει πολυ σκονη σε καποιο σημειο παρε ενα σπρει πεπιεσμενου αερα (που ειναι αντιστατικο) και φυσα το. Αν δεν διορθωθει ετσι το προβλημα ισως να ειναι κακη κοληση η κακη λαμπα (εχει 12ΑΧ7 μεσα αν θυμαμαι καλα).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος JaYmZ

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 333
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #4 στις: 09/05/08, 11:00 »
πάντα με ευλαβική προσοχή βέβαια, έ? ;)

από ebay να υποθέσω το πήρες, έτσι? πόσο καιρό το είχε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, και είχε ποτέ αλλάξει καμιά λάμπα?

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #5 στις: 09/05/08, 14:31 »
Το εχω κανα δυο μηνες και το πηρα απο Ελλαδα.Απο το forum.Ο mace ξερει ;)
Σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει και το τελικο βυσμα-το αμερικανικο-μου μοιαζει λιγο προχειρα κολημμενο/φτιαγμενο.
Το μηχανημα λειτουργει αψογα απλως κανα δυο φορες μου το εκανε αυτο.Και για να ειμαι ειλικρινης μου αρεσει παρα πολυ-δεν προκειται να το αποχωριστω.
Το παιδι που το πουλησε ειπε πως αλλαξε τις λαμπες πολυ προσφατα.
Ευχαριστω παντως για το χρονο σας παιδια.Παντως η μετατροπη σε ευρωπαικο μοντελο θα με ενδιεφερε πολυ αν μπορουσε καποιος να την κανει για να γλυτωσω απο μετασχηματιστες.



Προς Mace :αληθεια το power conditioner τι θεματα διορθωνει???

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #6 στις: 09/05/08, 16:53 »
....αααα...ναι,τωρα καταλαβα πιο ακριβως μηχανημα εχεις  ;) ...δεν ηξερα ποιος το πηρε...παντως επειδη το εν λογω μηχανημα οντως το ξερω μπορω να σου πω τα εξης.

-Δεν ειναι ο Μ/Σ,γιατι ειναι ολοκαινουργιος και αρκετα ποιοτικη κατασκευη
-Δεν ειναι οι λαμπες,γιατι ο προηγουμενος κατοχος του θυμαμαι οτι τις αντικατεστησε με καινουργιες (mesa/boogie)....μαλιστα θυμαμαι οτι τις ειχαμε αγορασει παρεα.

...και για να σου πω την αληθεια,δε θυμαμαι ο Κωστας (προηγουμενος κατοχος του) να μου ειχε αναφερει καποιο προβλημα....ισως δεν του ετυχε αν και δε το κρατησε πολυ γιατι τελικα προτιμησε τη λυση comp+stomps....

Παράθεση
Σκεφτομαι οτι μπορει να φταιει και το τελικο βυσμα-το αμερικανικο-μου μοιαζει λιγο προχειρα κολημμενο/φτιαγμενο
...κι εμενα το ιδιο μου φανηκε οταν το πρωτοειδα...δεν ειναι μεγαλος κοπος να το αλλαξεις και ισως σε γλιτωσει απο ολα αυτα  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #7 στις: 11/05/08, 21:21 »
Επισης, η μετατροπη σε αυτο το μηχανημα ειναι λιγο πολυ πλοκη νομιζω (?), και το power conditioner χρησιμοποιειτε μετα απο λαμπατο τελικο/ολοκληρωμενο ενισχυτη για να κοβει ακουστικη εντασξ, ωστε να μπορεις να τον τσιτωσεις τερμα χωρις να ερθει η αστυνομια σπιτι...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #8 στις: 12/05/08, 16:36 »
....εεεεεχμμμ...οταν λεει power conditioner εννοει κατι σε Furman PL η αντιστοιχα...μαλλον μπερδευεσαι με το attenuator Κωστη  :-\...οσο για την,εσωτερικη,μετατροπη το Μ/Σ ναι,ειναι αρκετα περιπλοκη μιας και ο εν λογω Μ/Σ ειναι πολλαπλων εξοδων και σε πολυ ''περιεργο'' σημειο....
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Fretwork

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Άντρας
  • Chuck Norris has two speeds:Walk and Kill.
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #9 στις: 13/05/08, 15:20 »
....εεεεεχμμμ...οταν λεει power conditioner εννοει κατι σε Furman PL η αντιστοιχα...μαλλον μπερδευεσαι με το attenuator

Ναι κατι σε furman σκεφτομουνα.Σε τι θα βοηθουσε μια τετοια μοναδα το rack που σκεφτομαι να φτιαξω?(mesa τελικος 90:90,triaxis,gmajor,mesa cab ).Γιατι ενω εχω διαβασει αρκετα δεν εχω καταλαβει ακριβως που βοηθαει το power conditioner.

οσο για την,εσωτερικη,μετατροπη το Μ/Σ ναι,ειναι αρκετα περιπλοκη μιας και ο εν λογω Μ/Σ ειναι πολλαπλων εξοδων και σε πολυ ''περιεργο'' σημειο....

οποτε το ξεχναω...παντως το παρηγορο ειναι δεν ξανασυνεβη ποτε εκτος απο κεινες τις δυο φορες...ισως το παω σε ενα φιλο ηλεκτρολογο για αλλαγη βυσματων καθαρισμο κλπ

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #10 στις: 13/05/08, 19:57 »
Μια επισκεψη στο site της Furman θα σε κατατοπισει επακρως  ;)

http://www.furmansound.com/product.php?id=PL-8_II
http://www.furmansound.com/product.php?div=01&&id=M-8Dx

...και αυτα ειναι μονο μερικα...τα εν λογω μοντελα ειναι για ρευμα 110ν αλλα βγαινουν και για 220ν  :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: TRIAXIS help!!!!!!
« Απάντηση #11 στις: 17/05/08, 23:29 »
Ωχ ναι σορυ, δικιο εχεις, αλλο διαβασα και αλλο καταλαβα  :o
Εχω παραγκειλει και εγω ενα πριν καιρο αλλα στη γερμανια εχουν αρχισει και τον παιζουν ολα τα ιντερνετικα καταστηματα απ'οτι βλεπω  >:(
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/08, 09:10
από Johnie Darko
6 Απαντήσεις
3164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 17:35
από the bard
4 Απαντήσεις
6215 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/11/17, 13:17
από tech21man