Αποστολέας Θέμα: Samples απ' το νέο album των Metallica  (Αναγνώστηκε 50055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #100 στις: 08/09/08, 16:05 »
Παίδες, εμένα μου αρέσουν πολύ τα τύμπανα!
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #101 στις: 08/09/08, 16:16 »
Μονο εγω βρηκα τη παραγωγη τελειως κοινη και τελειως "μετρια" για τα υποτιθεται δεδομενα του γκρουπ...?????
Ολη αυτη η λυσσα για την αντικαταστηση του Rock απο to Rubin ηταν γι'αυτο το αποτελεσμα...????
Για ν'ακουγονται οι Μεταλλικα σαν slow beat slipknot...???
Kανενα "αλατοπιπερο" στη παραγωγη...Μια χαζοξεραϋλα...ενα χαος...slayer πραματα...μπραβο...και θα το εκθειασουν ολοι φυσικα...γιατι μας πιπιλανε το μυαλο εδω και μια διετια μ'αυτη τη σαβουρα...

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #102 στις: 08/09/08, 16:35 »
Φυσικα και εκανα πλακα!...


ευτυχως............τρομαξα......

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #103 στις: 08/09/08, 18:25 »
Μην τρομαζεις...Αυτά τα έγραψα για να καυτηριάσω λίγο την κατάσταση με την κριτική που γίνεται και γινόταν και παλιότερα στους metallica για το παραμικρό.Προσωπικά αν δεν μου αρέσει ένα συγκρότημα απλά δεν το ακούω και δεν προσπαθώ να βρω λόγους για να αρχίσω να θάβω.Απολαμβάνω τη μουσική που μου αρέσει και δεν χάνω το χρόνο μου με κάτι που δεν μου αρέσει-έτσι απλα.

Πολλοί θα θυμούνται τον πανικό που είχε προκαλέσει το load στους “σκληροπηρινικούς μεταλλάδες’ της εποχης, οι οποίοι αποκύρηξαν το αλμπουμ ως ...ποπ και τεκνο κλπ. Αυτοί ηταν που μιλούσαν για τα κουρέματα πέρα από τη μουσική(λες και ο halford ή o udo ήταν μακριμάλλιδες-αν είναι δυνατον,τι λέμε τωρα :o)…Οι ιδιοι έλεγαν πως οι Metallica πρέπει να ξαναπαίξουν όπως παλιά (αυτα πριν καμιά δεκαετία) αλλιως να διαλυθούν!...Οκ ο δίσκος δεν ήταν 100% μεταλ (αλλά μονο 18%-λες και υπάρχει ...μεταλόμετρο,τεσπα) αλλά ένα πολύ καλό αλμπουμ (κατα τη γνωμη μου !!!) που μου έδινε τη δυνατότητα να ακούσω και κάτι διαφορετικό από αυτή την μπαντα. Επίσης πιστεύω πως αν κυκλοφορούσαν ενα δισκο στυλ death magnetic το 1996, η μπάντα θα έπαιρνε καλή κριτικη μόνο απο το ελληνικό mh και θα ειχε την εξέλιξη των iced earth…

Και ερχόμαστε τώρα στο παρόν:Οι ιδιοι (προην πλεον) σκληροπηρηνικοί μεταλάδες άλλαξαν γνωμη για το load, για το rtl(και τοτε ειχαν ξεπουληθεί αφού είχαν βαλει ακουστική κιθαρα στο fade to black… :P), για το Justice(αν ειναι δυνατον thrash μπάντα να βγαζει βιντεοκλιπ.. ::).) και το black album(…) και αναλύουν με υφος ειδικου το death magnetic λέγοντας πως είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια να παίξουν “οπως παλια”

Εγώ πάλι απολαμβάνω στο D.M όλα εκείνα τα στοιχεία που έκαναν τους Μetallica τη μεγαλύτερη μεταλ μπάντα στον κόσμο (για μενα και...για μερικούς ακομα): τα φοβερά riffs του hetfield,τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ στο είδος φωνιτικά,τις αρμονίες (μου είχαν λείψει πολύ),τις απιστευτες μελωδιες στο s&r (γουστάρω 10λεπτα instumentall!), τα χαρακτηριστικά solos του Ηammett,το καλύτερο drumming απο τον lars τα τελευταία 20 χρόνια, τις πολύπλοκες ενορχιστρώσεις αλλά κυρίως ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ που περιέχει αυτος ο δίσκος.

YΓ Oριστε και η βαθμολογία μου στα αλμπουμ των Metallica:

KILL EM ALL :8, RIDE THE LIGHTNING:10, MASTER OF PUPPETS:10, AND …JUSTICE FOR ALL:9, METALLICA:9, LOAD:9, RELOAD:7,ST.ANGER:3, DEATH MAGNETIC:8(ο χρονος μπορει να το κανει και 9-θα δειξει...)


Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #104 στις: 08/09/08, 18:44 »
Μην τρομαζεις...Αυτά τα έγραψα για να καυτηριάσω λίγο την κατάσταση με την κριτική που γίνεται και γινόταν και παλιότερα στους metallica για το παραμικρό.Προσωπικά αν δεν μου αρέσει ένα συγκρότημα απλά δεν το ακούω και δεν προσπαθώ να βρω λόγους για να αρχίσω να θάβω.Απολαμβάνω τη μουσική που μου αρέσει και δεν χάνω το χρόνο μου με κάτι που δεν μου αρέσει-έτσι απλα.

Πολλοί θα θυμούνται τον πανικό που είχε προκαλέσει το load στους “σκληροπηρινικούς μεταλλάδες’ της εποχης, οι οποίοι αποκύρηξαν το αλμπουμ ως ...ποπ και τεκνο κλπ. Αυτοί ηταν που μιλούσαν για τα κουρέματα πέρα από τη μουσική(λες και ο halford ή o udo ήταν μακριμάλλιδες-αν είναι δυνατον,τι λέμε τωρα :o)…Οι ιδιοι έλεγαν πως οι Metallica πρέπει να ξαναπαίξουν όπως παλιά (αυτα πριν καμιά δεκαετία) αλλιως να διαλυθούν!...Οκ ο δίσκος δεν ήταν 100% μεταλ (αλλά μονο 18%-λες και υπάρχει ...μεταλόμετρο,τεσπα) αλλά ένα πολύ καλό αλμπουμ (κατα τη γνωμη μου !!!) που μου έδινε τη δυνατότητα να ακούσω και κάτι διαφορετικό από αυτή την μπαντα. Επίσης πιστεύω πως αν κυκλοφορούσαν ενα δισκο στυλ death magnetic το 1996, η μπάντα θα έπαιρνε καλή κριτικη μόνο απο το ελληνικό mh και θα ειχε την εξέλιξη των iced earth…

Και ερχόμαστε τώρα στο παρόν:Οι ιδιοι (προην πλεον) σκληροπηρηνικοί μεταλάδες άλλαξαν γνωμη για το load, για το rtl(και τοτε ειχαν ξεπουληθεί αφού είχαν βαλει ακουστική κιθαρα στο fade to black… :P), για το Justice(αν ειναι δυνατον thrash μπάντα να βγαζει βιντεοκλιπ.. ::).) και το black album(…) και αναλύουν με υφος ειδικου το death magnetic λέγοντας πως είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια να παίξουν “οπως παλια”

Εγώ πάλι απολαμβάνω στο D.M όλα εκείνα τα στοιχεία που έκαναν τους Μetallica τη μεγαλύτερη μεταλ μπάντα στον κόσμο (για μενα και...για μερικούς ακομα): τα φοβερά riffs του hetfield,τα ΜΟΝΑΔΙΚΑ στο είδος φωνιτικά,τις αρμονίες (μου είχαν λείψει πολύ),τις απιστευτες μελωδιες στο s&r (γουστάρω 10λεπτα instumentall!), τα χαρακτηριστικά solos του Ηammett,το καλύτερο drumming απο τον lars τα τελευταία 20 χρόνια, τις πολύπλοκες ενορχιστρώσεις αλλά κυρίως ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ που περιέχει αυτος ο δίσκος.

YΓ Oριστε και η βαθμολογία μου στα αλμπουμ των Metallica:

KILL EM ALL :8, RIDE THE LIGHTNING:10, MASTER OF PUPPETS:10, AND …JUSTICE FOR ALL:9, METALLICA:9, LOAD:9, RELOAD:7,ST.ANGER:3, DEATH MAGNETIC:8(ο χρονος μπορει να το κανει και 9-θα δειξει...)


+Πολλα...
Και σε ολους οσους φωναζουνε οτι δεν τους αρεσε το αλμπουμ, η απαντησησ συνοψιζεται στα εντονα γραμματα του post του Bard

ΒΤW Μακραν η πιο εμπεριστατωμενη αποψη του θεματος, η οποια εκφραζει και εμενα απολυτα....
Μπορει να ακουσεις καποιους να μαλωνουν μαζι σου να σε "βριζουν" χωρις κανενα επιχειρημα κτλ κτλ...
Οτι και αν γινει τουλαχιστον ειπες τη γνωμη σου.. Μην πτοεισαι

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #105 στις: 08/09/08, 19:13 »
Βασικα αυτα που ειπες Bard ειναι λιγο πως να το πω παρωχημενα?Ειναι οσο παρωχημενες και οι αποψεις καποιων(συγχωρεσε τους για το γουστο τους..που ετσι και αλλιως στις μερες μας ειναι πολυ λιγοι..) για την αλλαγη στο load που ουσιαστικα δεν ηταν η τρελη μεταβαση αφου ηδη ειχαν ξεφυγει απο το thrash με το black album και ειχαν περασει ηδη 5(!!!) χρονια για να γινει το load.
Η κριτικη για το Load δεν εστιαζει μονο στην ποιοτητα του δισκου αλλα και στην κινηση των Μεταλικα να ακολουθησουν τη μοδα της εποχης(διαφωνει κανεις?) των 90s..Με ενα heavy rock δισκο και με μια αντιστοιχη εμφανιση...Παρολαυτα πιστευω πως ηταν μια καλη κινηση απο πλευρα της μπαντας στην εποχη που την εκανε..Οσο για την γνωμη των μεταλαδων(σκληροπυρηνικων οπως λες) σημερα ειναι λογικο να ειναι πιοπροσεγμενη αφου μεσα σε αυτα τα 10 χρονια κα οι μεταλλαδες εχουν αλλαξει ακουνε πιο πολλα πραγματα κλπ..

Οσο για το death magnetic θα αρχισω με την παραγωγη που δεν μου αφησε ιδιαιτερα καλες εντυπωσεις κυριως λογω των προσδοκιων και το ''φαγωμα αυτιων'' λογω του Rick rubin..Ενας πολυ κοινος ηχος με κακο ηχο ντραμς για αλλη μια φορα..Ελπιζω να μην αρχισουν να λενε για την ανασταση των Μεταλικα απο τον Ρουμπιν.. :-\

Ο δισκος γενικα μου αρεσει εχει πληθωρα πολυ καλων ριφς(εδω ειχε καλα ριφς ο αγιος θυμος) και υπερ ενεργετικα κομματια καποια με εντονη θρας αυρα 8)..Βασικα ο δισκος μου μοαιζει μια μιξη en justice for all και black album με αρκετα στοιχεια μοντερνου μεταλ.Ενω τα κομματια τα γουσταρω και μου αρεσουν απο την αλλη πολλες φορες με κουραζουν..Πιστευω οτι αν ειχα χρησιμοποιησει τα καλυτερα απο αυτα τα ριφς να γραψουν μικροτερα και πιο συμπαγη κομματια θα μιλουσα τουλαχιστον εγω για υπερτατο δισκο.

Κομματια που ξεχωρισα ειναι τα my apocalypse,all nightmare long,cyanide,unforgiven III(Ας μου πει καποιος γιατι επρεπε να το ονομασουν ετσι..δικαιωνουν τους πολεμιους) και το ορχηστρικο.
Το βιντεο κλιιπ συνεχιζω να το θεωρω βλακωδες..
Θα επανελθω με λεπτομεριες που θα προκυψουν απο το λιωσιμο :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #106 στις: 08/09/08, 19:14 »
Προς m@ster k@frer:
Thanx man.H πλάκα είναι ότι έχω βαρεθεί να αναλύω τη μουσική και προτιμώ να την ακούω
Απλά έπρεπε να εξηγήσω λιγο το προηγούμενο χιουμοριστικό (μπορει για κάποιους ηλιθιο) ποστ μου και είπα να γράψω κ 2 λογια για το αλμπουμ...



Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #107 στις: 08/09/08, 19:24 »
Βασικα αυτα που ειπες Bard ειναι λιγο πως να το πω παρωχημενα?Ειναι οσο παρωχημενες και οι αποψεις καποιων(συγχωρεσε τους για το γουστο τους..που ετσι και αλλιως στις μερες μας ειναι πολυ λιγοι..) για την αλλαγη στο load που ουσιαστικα δεν ηταν η τρελη μεταβαση αφου ηδη ειχαν ξεφυγει απο το thrash με το black album και ειχαν περασει ηδη 5(!!!) χρονια για να γινει το load.
Η κριτικη για το Load δεν εστιαζει μονο στην ποιοτητα του δισκου αλλα και στην κινηση των Μεταλικα να ακολουθησουν τη μοδα της εποχης(διαφωνει κανεις?) των 90s..Με ενα heavy rock δισκο και με μια αντιστοιχη εμφανιση...Παρολαυτα πιστευω πως ηταν μια καλη κινηση απο πλευρα της μπαντας στην εποχη που την εκανε..Οσο για την γνωμη των μεταλαδων(σκληροπυρηνικων οπως λες) σημερα ειναι λογικο να ειναι πιοπροσεγμενη αφου μεσα σε αυτα τα 10 χρονια κα οι μεταλλαδες εχουν αλλαξει ακουνε πιο πολλα πραγματα κλπ..

Οσο για το death magnetic θα αρχισω με την παραγωγη που δεν μου αφησε ιδιαιτερα καλες εντυπωσεις κυριως λογω των προσδοκιων και το ''φαγωμα αυτιων'' λογω του Rick rubin..Ενας πολυ κοινος ηχος με κακο ηχο ντραμς για αλλη μια φορα..Ελπιζω να μην αρχισουν να λενε για την ανασταση των Μεταλικα απο τον Ρουμπιν.. :-\

Ο δισκος γενικα μου αρεσει εχει πληθωρα πολυ καλων ριφς(εδω ειχε καλα ριφς ο αγιος θυμος) και υπερ ενεργετικα κομματια καποια με εντονη θρας αυρα 8)..Βασικα ο δισκος μου μοαιζει μια μιξη en justice for all και black album με αρκετα στοιχεια μοντερνου μεταλ.Ενω τα κομματια τα γουσταρω και μου αρεσουν απο την αλλη πολλες φορες με κουραζουν..Πιστευω οτι αν ειχα χρησιμοποιησει τα καλυτερα απο αυτα τα ριφς να γραψουν μικροτερα και πιο συμπαγη κομματια θα μιλουσα τουλαχιστον εγω για υπερτατο δισκο.

Κομματια που ξεχωρισα ειναι τα my apocalypse,all nightmare long,cyanide,unforgiven III(Ας μου πει καποιος γιατι επρεπε να το ονομασουν ετσι..δικαιωνουν τους πολεμιους) και το ορχηστρικο.
Το βιντεο κλιιπ συνεχιζω να το θεωρω βλακωδες..
Θα επανελθω με λεπτομεριες που θα προκυψουν απο το λιωσιμο :P

Δεν διαφωνω μ αυτα που λες...
Ακουσες ποτε κανεναν να παραπονιεται για το οτι ο Mustaine εβαλε το a tout le monde ίδιο sto τελευταιο αλμπουμ του? :o
Μην κολλάμε σε τιτλους. ;)Μια χαρα ειναι το UIII...
Τον ¨ηχο¨του dm ισως δεν μπορουμε να τον κρινουμε ακομα με αξιοπιστια

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #108 στις: 08/09/08, 19:28 »


Πολλοί θα θυμούνται τον πανικό που είχε προκαλέσει το load στους “σκληροπηρινικούς μεταλλάδες’ της εποχης, οι οποίοι αποκύρηξαν το αλμπουμ ως ...ποπ και τεκνο κλπ.


επειδη το συναντω αυτο πολλες φορες απο παιδια που ακουνε metal αποκλειστικα συνηθως,να μην εχουν ακουσει γενικα αλλα ειδη μουσικης...
ποπ οκ..τεκνο ομως?
λολ
ελπιζω να μην τα σχετιζεις,γιατι δεν υπαρχει καμμια σχεση με τεκνο,ουτε ποτε θα μπορουσε καποιος να πει τους Metallica  η οποιαδηποτε αλλη metal rock μπαντα techno,γιατι πως να στο πω..ΚΑΜΜΙΑ σχεση τα ειδη αυτα..:P
απλα ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι σε καποια πραγματα,γιατι καποιοι παραξενευονται οταν τα διαβαζουν,και προσπαθουν να συσχετισουν metallica με paul van dyk ξερω γω η οτιδηποτε αλλο ασχετο...:P :P
οχι πως σχετιζω βεβαια την τεκνο με τον συγκεκριμενο,απλα μου ρθε το ονομα του και το ανεφερα!;)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος pa...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 705
  • Φύλο: Άντρας
  • ...παίζει να είμαι εγώ το μαύρο πρόβατο εδω μέσα..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #109 στις: 08/09/08, 19:30 »
Για να είμαι ειλικρινής παιδιά η παραγωγή με χαλάει κι εμένα λίγο.. Ωραία τα τραγούδια και τα riffs και γενικά είναι ένας πολύ καλός δίσκος, που μετά το live της Αθήνας περίμενα έναν καλό δίσκο, αλλά πραγματικά οι κιθάρες δεν είναι πολύ προσεγμένες..
Recordings!! Make your demo..
Contact: artacrobat1@yahoo.gr

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #110 στις: 08/09/08, 19:32 »


Πολλοί θα θυμούνται τον πανικό που είχε προκαλέσει το load στους “σκληροπηρινικούς μεταλλάδες’ της εποχης, οι οποίοι αποκύρηξαν το αλμπουμ ως ...ποπ και τεκνο κλπ.


επειδη το συναντω αυτο πολλες φορες απο παιδια που ακουνε metal αποκλειστικα συνηθως,να μην εχουν ακουσει γενικα αλλα ειδη μουσικης...
ποπ οκ..τεκνο ομως?
λολ
ελπιζω να μην τα σχετιζεις,γιατι δεν υπαρχει καμμια σχεση με τεκνο,ουτε ποτε θα μπορουσε καποιος να πει τους Metallica  η οποιαδηποτε αλλη metal rock μπαντα techno,γιατι πως να στο πω..ΚΑΜΜΙΑ σχεση τα ειδη αυτα..:P
απλα ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι σε καποια πραγματα,γιατι καποιοι παραξενευονται οταν τα διαβαζουν,και προσπαθουν να συσχετισουν metallica με paul van dyk ξερω γω η οτιδηποτε αλλο ασχετο...:P :P
οχι πως σχετιζω βεβαια την τεκνο με τον συγκεκριμενο,απλα μου ρθε το ονομα του και το ανεφερα!;)

Κι ομως αυτα ελεγαν και εγραφαν καποιοι τοτε!Φυσικά και δεν τα συσχετίζω εγώ  :)

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #111 στις: 08/09/08, 19:36 »


Πολλοί θα θυμούνται τον πανικό που είχε προκαλέσει το load στους “σκληροπηρινικούς μεταλλάδες’ της εποχης, οι οποίοι αποκύρηξαν το αλμπουμ ως ...ποπ και τεκνο κλπ.


επειδη το συναντω αυτο πολλες φορες απο παιδια που ακουνε metal αποκλειστικα συνηθως,να μην εχουν ακουσει γενικα αλλα ειδη μουσικης...
ποπ οκ..τεκνο ομως?
λολ
ελπιζω να μην τα σχετιζεις,γιατι δεν υπαρχει καμμια σχεση με τεκνο,ουτε ποτε θα μπορουσε καποιος να πει τους Metallica  η οποιαδηποτε αλλη metal rock μπαντα techno,γιατι πως να στο πω..ΚΑΜΜΙΑ σχεση τα ειδη αυτα..:P
απλα ας ειμαστε λιγο πιο προσεκτικοι σε καποια πραγματα,γιατι καποιοι παραξενευονται οταν τα διαβαζουν,και προσπαθουν να συσχετισουν metallica με paul van dyk ξερω γω η οτιδηποτε αλλο ασχετο...:P :P
οχι πως σχετιζω βεβαια την τεκνο με τον συγκεκριμενο,απλα μου ρθε το ονομα του και το ανεφερα!;)

Κι ομως αυτα ελεγαν και εγραφαν καποιοι τοτε!Φυσικά και δεν τα συσχετίζω εγώ  :)

αν ηταν  15 χρονων μπορω να το δεχτω,αν ειναι ομως απο κριτικες περιοδικων μεταλλαδικων η οτιδηποτε,ειναι απλα καθυστερημενοι...
αυτο το πραγμα ρε παιδι μου,στο metal,να συναντας τα πιο κολλημενα ατομα...τα πιο κλειστομυαλα..τι να πω..
αυτα,σορρυ για το offtopic..
το album τα σπαει για μενα!πολυ δυνατο,αν και ναι η παραγωγη μου τα χαλαει ανα σημεια,αλλα ξερω μεσα μου πως το φιδακι(lars),εχει βαλει καπου το χερακι του παλι..:P
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #112 στις: 08/09/08, 20:02 »
Παιδιά επειδή το 1996 ήμουν περισσότερο "χωμένος" στο metal, διάβαζα περισσότερο περιοδικά (αυτά τα 2 που υπήρχαν -- ξέρετε ποια είναι, για internet ούτε λόγος) και μιλούσα με περισσότερους του "συναφιού", κανένας δεν είχε χαρακτηρίσει το Load σαν pop ή techno (με εξαίρεση φυσικά κάποια λίγα άτομα που μόνο που τους βλέπεις γνωρίζεις από πριν τι πρόκειται να σου πουν).. Απλά όλοι έλεγαν ότι επρόκειτο για ένα "έξυπνο" album με μικρότερες ταχύτητες και πολύ λιγότερο gain.. Απλά το Load συνέπεσε με την άνοδο του MTV στην Ευρώπη (όλοι θα θυμόμαστε τα video clips του Until it Sleeps, King Nothing και Mama Said), την αλλαγή του logo σε πιο μινιμαλιστικές φόρμες και τα γνωστά....κουρέματα των μελών.. Προσωπικά το Load μου άρεσε και το συστείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν λαμβάνουν υπόψιν τους ταμπέλες και προϊστορίες..

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #113 στις: 08/09/08, 20:27 »
Παιδιά επειδή το 1996 ήμουν περισσότερο "χωμένος" στο metal, διάβαζα περισσότερο περιοδικά (αυτά τα 2 που υπήρχαν -- ξέρετε ποια είναι, για internet ούτε λόγος) και μιλούσα με περισσότερους του "συναφιού", κανένας δεν είχε χαρακτηρίσει το Load σαν pop ή techno (με εξαίρεση φυσικά κάποια λίγα άτομα που μόνο που τους βλέπεις γνωρίζεις από πριν τι πρόκειται να σου πουν).. Απλά όλοι έλεγαν ότι επρόκειτο για ένα "έξυπνο" album με μικρότερες ταχύτητες και πολύ λιγότερο gain.. Απλά το Load συνέπεσε με την άνοδο του MTV στην Ευρώπη (όλοι θα θυμόμαστε τα video clips του Until it Sleeps, King Nothing και Mama Said), την αλλαγή του logo σε πιο μινιμαλιστικές φόρμες και τα γνωστά....κουρέματα των μελών.. Προσωπικά το Load μου άρεσε και το συστείνω ανεπιφύλακτα σε όσους δεν λαμβάνουν υπόψιν τους ταμπέλες και προϊστορίες..

Για να ξεκαθαριστει αυτο με το pop,techno κλπ.Δεν ηθελα να δωσω εμφαση σ αυτο το σημειο απλως εχω δει μεχρι και τετοιους χαρακτιρισμους σε παλια γραμματα εξοργισμενων γνησιων μεταλλαδων σε περιοδικό.Επισης αν εχεις παλια τευχη των 2 περιοδικών τσεκαρε κριτικες συντακτών που γραφουν διαφορα τραγελαφικά...Για αυτο με το techno οφειλονται (δικαιολογω τα αδικαιολογιτα τωρα :P :o :o :P) και καποια remixes τραγουδιων τους απο καλλιτεχνες τις ηλεκτρονικής μουσικής που βρισκονταν στα singles τους ως b-sides...Μημπως τωρα να αφησουμε αυτες τις αηδιες και να μιλισουμε και λιγο για τα τραγουδια?! ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #114 στις: 08/09/08, 20:33 »
To load ειναι heavy rock δισκος!Τελος :D...

Μπα πολλοι ειπαν και για τον Μαστειν και καλα καναν γτ δεν ελεγε και τιποτα σαν κομματι και ηταν καθαρο κολπο εντυπωσιασμου.
Οπως και απο τους μεταλικα αν και δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι χρειαζονται κατι τετοιο και αυτος ειναι ο λογος που με νευριαζουν.Αλλα ξανα λεω σαν τραγουδι μου αρεσει.
Ρε συ σπελ δεν το ειπε εντελως στα σοβαρα :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος harisz

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #115 στις: 08/09/08, 20:37 »
To load ειναι heavy rock δισκος!Τελος :D...

Μπα πολλοι ειπαν και για τον Μαστειν και καλα καναν γτ δεν ελεγε και τιποτα σαν κομματι και ηταν καθαρο κολπο εντυπωσιασμου.
Οπως και απο τους μεταλικα αν και δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι χρειαζονται κατι τετοιο και αυτος ειναι ο λογος που με νευριαζουν.Αλλα ξανα λεω σαν τραγουδι μου αρεσει.
Ρε συ σπελ δεν το ειπε εντελως στα σοβαρα :P

δεν νομίζω πως το load είναι απλώς heavy rock...και  μου φαίνεται πως ήταν αρκετά μεγάλη η μετάβαση σε αυτό απο το black album... προσπωπικά το 8εωρώ μεγαλειώδες αλμπουμ το load γιατί ακριβώς μοιάζει σα να έσπασε κάποια στεγανά, δεν μπορείς να το εντάξεις που8ενά ολοκληρωτικά,εκτος αν ο όρος rock  ειναι συγκεκριμενος για εσάς.. έχει επιρροές απο ροκ,μπλουζ,country,metal κλπ .αυτη ειναι και η ομορφιά του..

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #116 στις: 08/09/08, 20:54 »
ρε παιδια,δεν επιτιθεμαι στον bard...δεν μου εκανε τιποτα το παιδι..απλα εκανα ενα μικρο σχολιο,γιατι καποια πραγματα μερικες φορες ειναι εκνευριστικα,και να ξαναπω οτι δεν εχω τιποτα με τον Bard,μιας και δεν ειπε το παιδι κατι οτι ο δισκος ειναι τεκνο η οτιδηποτε....
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #117 στις: 08/09/08, 21:16 »
ρε παιδια,δεν επιτιθεμαι στον bard...δεν μου εκανε τιποτα το παιδι..απλα εκανα ενα μικρο σχολιο,γιατι καποια πραγματα μερικες φορες ειναι εκνευριστικα,και να ξαναπω οτι δεν εχω τιποτα με τον Bard,μιας και δεν ειπε το παιδι κατι οτι ο δισκος ειναι τεκνο η οτιδηποτε....

I'll hunt you down all nightmare long until you bow down and sell your soul to me για την επίθεση που μου έκανες! >:D
 ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Τι κομματαρες ειν αυτές!!!!

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #118 στις: 08/09/08, 21:56 »
 Ειχα πραγματικα πολυ καιρο να ευχαριστηθω απο τους Metallica και επι τελους ακουω νεο δισκο τους και χαιρομαι! Η παραγωγη (μιας και καποιοι αναφερθηκαν σε αυτη) δεν ειναι αυτη που εχουμε συνηθισει αλλα μιας και παραγωγος ειναι ο Rick Rubin (αν δεν κανω λαθος) εχει βαλει αρκετα Slayerιζοντα στοιχεια σε αυτη γι'αυτο και ισως ξενιζει λιγο αλλα τους κανει να ακουγονται πιο "ζωντανοι" και "σκοτεινοι". Μουσικα εχει πολλες αναφορες στο ενδοξο παρελθον αλλα και πολλα διαφορετικα "Metal" στοιχεια και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα. Γνωριζω βεβαια, οπως ολοι, πως Ride,Master η Justice δυσκολα ξαναβγαινουν αλλα θα ηταν λαθος να περιμενουμε κατι διαφορετικο απο το "Death Magnetic". Ειναι οτι πιο "τιμιο" και "heavy" θα μπορουσαν να βγαλουν οι Metallica σημερα. Μπραβο τους!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #119 στις: 08/09/08, 23:05 »
To load ειναι heavy rock δισκος!Τελος :D...

Μπα πολλοι ειπαν και για τον Μαστειν και καλα καναν γτ δεν ελεγε και τιποτα σαν κομματι και ηταν καθαρο κολπο εντυπωσιασμου.
Οπως και απο τους μεταλικα αν και δεν πιστευω σε καμια περιπτωση οτι χρειαζονται κατι τετοιο και αυτος ειναι ο λογος που με νευριαζουν.Αλλα ξανα λεω σαν τραγουδι μου αρεσει.
Ρε συ σπελ δεν το ειπε εντελως στα σοβαρα :P

δεν νομίζω πως το load είναι απλώς heavy rock...και  μου φαίνεται πως ήταν αρκετά μεγάλη η μετάβαση σε αυτό απο το black album... προσπωπικά το 8εωρώ μεγαλειώδες αλμπουμ το load γιατί ακριβώς μοιάζει σα να έσπασε κάποια στεγανά, δεν μπορείς να το εντάξεις που8ενά ολοκληρωτικά,εκτος αν ο όρος rock  ειναι συγκεκριμενος για εσάς.. έχει επιρροές απο ροκ,μπλουζ,country,metal κλπ .αυτη ειναι και η ομορφιά του..
Ε και ποιος ειπε οτι το heavy rock δεν εχει στοιχεια μπλουζ ή καντρι..Αυτη ειναι και η ομορφια του Χεβι ροκ.Αλλωστε δεν ειπα οτι ο δισκος ειναι κακος απλα δεν με τρελαινει κιολας..Δηλαδη αλλα συγκροτηματα παιξαν αναλογο στυλ καλυτερα.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος jimmy 1916

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • spicy rice
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #120 στις: 08/09/08, 23:22 »
Ειχα πραγματικα πολυ καιρο να ευχαριστηθω απο τους Metallica και επι τελους ακουω νεο δισκο τους και χαιρομαι! Η παραγωγη (μιας και καποιοι αναφερθηκαν σε αυτη) δεν ειναι αυτη που εχουμε συνηθισει αλλα μιας και παραγωγος ειναι ο Rick Rubin (αν δεν κανω λαθος) εχει βαλει αρκετα Slayerιζοντα στοιχεια σε αυτη γι'αυτο και ισως ξενιζει λιγο αλλα τους κανει να ακουγονται πιο "ζωντανοι" και "σκοτεινοι". Μουσικα εχει πολλες αναφορες στο ενδοξο παρελθον αλλα και πολλα διαφορετικα "Metal" στοιχεια και αυτο με χαροποιει ιδιαιτερα. Γνωριζω βεβαια, οπως ολοι, πως Ride,Master η Justice δυσκολα ξαναβγαινουν αλλα θα ηταν λαθος να περιμενουμε κατι διαφορετικο απο το "Death Magnetic". Ειναι οτι πιο "τιμιο" και "heavy" θα μπορουσαν να βγαλουν οι Metallica σημερα. Μπραβο τους!!!

Ξέρω ότι θα φάω κράξιμο από τους μεταλι-φανς αλλά μου φαίνεται ότι δεν είναι και τόσο "τίμιος" ο τρόπος που επιστρέφουν στον παλιό τους ήχο. Σκεφτείτε λίγο την πορεία τους. Βγάζουν το μπλακ αλμπουμ και γίνονται σουπερσταρς. Με τα load και reload (και τα.... κουρέματα) γίνονται ακόμα πιο μεινστριμ αλλά δεν επαναλμβάνουν την ίδια επιτυχία. Μετά πάνε να κερδίσουν τους οπαδους των Κορν και... απαγορεύουν στον Χαμετ να παίζει σολο (πραγματικά, έβλεπα "...monster" το και είχα λυθεί στο γέλιο με τους ηλίθιους καβγάδες τους) αλλά αποτυγχάνουν παταγωδώς. Είδανε τώρα ότι το παραδοσιακό μέταλ ξανανεβαίνει στην αμερική (οι μέιντεν έγιναν και εξώφυλλο στο μπιλμπορντ!) και πάνε να ξανακερδίσουν ποιούς οπαδούς? Αυτούς που έτρεχαν στα δικαστήρια τότε με το ναπστερ?
Μ'αρέσουν τραγούδια από όλη μα όλη την καριέρα τους (ακόμα κ απ το Στ Ανγκερ) αλλά ο Ουλριχ μόνο τίμιος δε μου φαίνεται

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #121 στις: 08/09/08, 23:49 »
Ακουω ολο το δισκακι...ειμαι ακομα στο 2ο κομματι και ειναι αρκετα "καλα" προς το παρον...

Edit:

Τελειωσε και η ακροαση του νεου δισκου και με αφηνει λιγο απογοητευμενο..η μουσικη ειναι πολυ πολυ καλη στα περισσοτερα σημεια, αλλα ο κυριος Τζεμις δεν καταφερε να φτιαξει αναλογα καλα φωνητικα και αυτο δεν εχει σχεση με τη χροια της φωνης του. Με κουρασε που προσπαθουσε να τραγουδησει "δυνατα" και σχεδον με καθολου φαντασια περασματα κτλ. Το μονο τραγουδι, το οποιο δυστυχως παρεμεινε αγαπημενο μου, Cyanide εχει ολα τα στοιχεια να ειναι σε εναν ΔΙΣΚΟ Μεταλλικα, ολα τα αλλα εχουν καλα στοιχεια και ωραια ριφ αλλα τα φωνητικα με αφηνουν αδιαφορο.

Λιγο το εσωσαν στο Unforgiven III αν και το παρεμεινα σαφως ανωτερο.
Τρανο παραδειγμα της διαφορας ποιοτητας και φαντασιας μεταξυ μουσικης και φωνητικων ειναι οτι το αμεσως αγαπημενο μου κομματι απο το δισκο ειναι το προτελευταιο Suicide & Redemption το οποιο ειναι απλα...instrumental!

Καλη προσπαθεια απο τους Μεταλλικα (μουσικα) αλλά δυστυχως δεν πιασαν το στανταρ (το οποιο δεν ειναι και αστρονομικο - ενα Reload)
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/08, 00:42 από comoestaloco »

Αποσυνδεδεμένος PanouleXxX

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #122 στις: 11/09/08, 15:39 »
Το πηρα απο το Alone πριν απο λιγο. Θεσσαλονικη μενω οποτε δεν χρειαστηκε αντικατοβολη αφου Θεσσαλονικη βρισκεται το καταστημα.

Ο ήχος του Digipack που πηρα (20.90 Ευρω). Με απογοήτευσε.
Η κυματομορφή είναι τσιτα, τέρμα δυνατά όλα. Ο ήχος είναι υποφέρει απο clipping πολύ σοβαρά και το ακούει και κουφός. Για το ακούσω καλύτερα αναγκάστηκα να τσιτώσω τα ηχεία, αλλα μιλάμε για τέρμα (εχω και 480RMS Altec Lansing) το Volume. Τοτε και μόνο τότε μπόρεσα να απολαύσω το album. Αλλα και πάλι ρε παιδιά πολυ ξενέρα. Χάλια ο ήχος. ***** που λέμε και δεν το εννούμε.


Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Samples απ' το νέο album των Metallica
« Απάντηση #123 στις: 12/09/08, 20:59 »
Φιλε Jimmy δεν κρινω την τιμιοτητα του Lars και δεν ειμαι πια ο πορωμενος μεταλλιφαν. Αρα δεν προκειται να σε κραξω τουλαχιστον εγω. Ειπα πως ειναι ο'τι πιο "τιμιο" θα μπορουσαν να βγαλουν οι Metallica και αναφερομαι στη μπαντα του σημερα. Οχι στους Metallica της δεκαετιας του '80. Ετσι περιμενα αυτο το γκρουπ να ακουγεται σημερα και αυτο κανουν. Προσωπικη αποψη παντα...
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
12126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/04, 12:20
από Καρχαρίας
0 Απαντήσεις
2412 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/05, 18:13
από ~*^$KORP!O$^*~
3 Απαντήσεις
3257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/05, 23:45
από D@ve Murray
36 Απαντήσεις
23725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/07, 12:54
από RORY GALLAGHER
3 Απαντήσεις
2673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/07, 01:30
από darthvader8119
15 Απαντήσεις
5784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/08, 03:15
από Alex Flouros
0 Απαντήσεις
1906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/09, 23:32
από AMC
1 Απαντήσεις
2467 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/09, 18:08
από Stinky
1 Απαντήσεις
39092 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/11, 11:11
από Korgy
8 Απαντήσεις
10959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/15, 10:14
από freemind