Αποστολέας Θέμα: Play to Cure: Genes In Space  (Αναγνώστηκε 4253 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Play to Cure: Genes In Space
« στις: 06/02/14, 01:05 »
Καλησπέρα παίδες.

Είδα σήμερα την εξής σελίδα: http://www.cancerresearchuk.org/support-us/play-to-cure-genes-in-space

Πρόκειται για παιχνίδι για smartphone με διαστημόπλοια και pew-pew. Αυτό που όμως μου τράβηξε τη προσοχή είναι η εξής ιδέα: Πριν απο κάθε αποστολή, ο κάθε χρήστης καλείται να ζωγραφίσει μια πορεία σε ένα χάρτη. Ο χάρτης αποτελείται απο δεδομένα που προέκυψαν απο έρευνες για το καρκίνο. Ο χρήστης καλείται να ερμηνεύσει ένα 2διάστατο γράφημα, τονίζοντας απλά τις περιοχές πςου δείχνουν πιο πυκνές. Φυσικά, και δεν αξιολογείται, αλλά σαν ιδέα, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον. Προφανώς στη συνέχεια εφαρμόζονται στατιστικές από τους διάφορες παίκτες, και έτσι γίνεται μια συλλογική επεξεργασία δεδομένων.

Eίναι hoax? Δε ξέρω, αλλά πιστεύω μια ματιά, μόνο και μόνο για την ιδέα, αξίζει να τη ρίξει κανείς.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Play to Cure: Genes In Space
« Απάντηση #1 στις: 06/02/14, 01:17 »
Γιατί λες ότι μπορεί να είναι hoax; Η Cancer Research UK είναι μια καθ' όλα σοβαρή οργάνωση, με σημαντική δραστηριότητα σε οικονομικό, ερευνητικό, πολιτικό, εκπαιδευτικό αλλά και ενημερωτικό επίπεδο σε ό,τι αφορά τον καρκίνο. Δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς βοηθάει την ιατρική έρευνα το συγκεκριμένο παιχνίδι, αλλά το μόνο που δεν θα μπορούσα να φανταστώ είναι ότι πρόκειται για hoax...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Play to Cure: Genes In Space
« Απάντηση #2 στις: 06/02/14, 22:04 »
Γιατί λες ότι μπορεί να είναι hoax; Η Cancer Research UK είναι μια καθ' όλα σοβαρή οργάνωση, με σημαντική δραστηριότητα σε οικονομικό, ερευνητικό, πολιτικό, εκπαιδευτικό αλλά και ενημερωτικό επίπεδο σε ό,τι αφορά τον καρκίνο.


O μόνος λόγος που έθεσα τέτοιο ζήτημα είναι οτι ΔΕΝ γνωρίζω από τον ιατρικό χώρο, και δε θέλω να γίνω ο πρήξας που πετάει διάφορα link και να διαφημίζω βλακείες. Εφόσον λοιπόν γνωρίζεις περισσότερα, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.

Δεν είμαι σίγουρος πώς ακριβώς βοηθάει την ιατρική έρευνα το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Ας μιλήσουμε λοιπόν λίγο για data analysis, που λέω στο κόσμο οτι ξέρω 5 πράματα: Αυτό που έχω καταλάβει για το παρόν παιχνίδι είναι οτι στο θέμα της έρευνας για το καρκίνο, οι τύποι έχουν ένα σκασμό απο δεδομένα. Κοινώς, δε τα προλαβαίνουν. Αυτό που έκαναν, είναι να τα αναγάγουν σε 2διάστατα γραφήματα, των οποίων το βασικό χαρακτηριστικό είναι οτι εμφανίζουν πυκνώματα και αραιώματα, τα οποία πρέπει να χαρτογραφηθούν.

Αυτό όμως δεν είναι απλή κουβέντα.  Υπάρχουν πολλοί παράγοντες όπως η ποσότητα δεδομένων, biasing κλπ, οι οποίοι αποτρέπουν τη γρήγορη επεξεργασία τους. Και προσωπικά, δεν μπορώ να εκτιμήσω αν γίνεται αλγοριθμικά. Οπότε, η ιδέα ήταν απλή: Τα αναγάγουν σε μια ιδέα, επεξεργάσιμη από το καθένα, βάζουν ένα αστρόπλοιο να μη βαριόμαστε, και στη συνέχεια τα μοιράζουν σε κόσμο που καλείται να κάνει αυτή την απλή διεργασία.

Προσωπικά, το θεωρώ ως ιδέα, το next big thing σε μαζική ανάλυση δεδομένων, φυσική συνέχεια της δυνατότητας που είχαμε κάποτε να "δανείσουμε" επεξεργαστική ισχύ στο CERN.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Play to Cure: Genes In Space
« Απάντηση #3 στις: 06/02/14, 22:44 »
Και στο SETI....
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
1718 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/04, 11:40
από psomas
4 Απαντήσεις
2683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/06, 02:55
από schizm
0 Απαντήσεις
1773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/06, 11:18
από juliad
39 Απαντήσεις
13497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 10:28
από Σκίρων
7 Απαντήσεις
4940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/09, 17:04
από xTitan
3 Απαντήσεις
2393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/09, 20:23
από vangelis
0 Απαντήσεις
1977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/10, 17:19
από temblar
4 Απαντήσεις
2050 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/11, 20:43
από constantinos9
3 Απαντήσεις
2200 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/12, 17:35
από panicX
7 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/13, 20:23
από metalupyourass