Αποστολέας Θέμα: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?  (Αναγνώστηκε 5772 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος melodicM

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« στις: 09/05/08, 17:23 »
ρε σεις εχω τους ιδιους μαγνητες με τον τυπο εδω


στα καθαρα ομως ΚΑΜΙΑ σχεση... τι εχει και κανει και ακουγεται ετσι??

επειδη θα παω αμερικα ειχα ψηθει για καμια les paul αλλα τωρα σκεφτομαι ενισχυτη + εφε ...

να πω οτι τωρα εχω line 6 15watt καλος ειναι.. σαν ενταση με καλυπτει 100% αφου δεν παιζω live...

υπαρχει κανας ενισχυτης με διασταστασεις ενος 15αρη αλλα με καλυτερη ποιοτητα? η αναγκαατικα πρεπει να ανεβω στα βαττ αρα και στον ογκο?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #1 στις: 09/05/08, 17:40 »
Mακάρι οι μαγνήτες να κάνανε όλον τον ήχο... Θα γλυτώναμε άπειρα λεφτά και κόπο...  ;)

Τώρα όσο αφορά τον ήχο του, ο τύπος μόνο καθαρά δεν παίζει... Εμένα μου ακούγεται σαν acoustic simulator αλλά μπορεί να κάνω λάθος αφού είναι τίγκα στο reverb... Σίγουρα πάντως παίζει με τον bridge...

Όσο αφορά το ταξιδάκι για Αμερική, μην βάζεις στόχους από τώρα... Μάζεψε όσα φράγκα έχεις και ετοιμάσου...

Πρόσεξε μόνο το τελωνείο στην επιστροφή σου...  ;)

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος melodicM

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #2 στις: 09/05/08, 17:53 »
επειδη πηγα και περισυ μπηκα στο guitarcenter και επαθα την πλακα μου...

εχουν ημερισιες προσφορες και επειδη με ειδαν πορωμενο μου δινανε gibson exmplorer με 900 δολλαρια αν θυμαμαι καλα...

αλλα δεν τη πηρα για διαφορους λογους (καλα μην βαρατε)

φετος σκεφτομουν για les paul αλλα τη να τη κανω?? να τη συνδεσω στο line 6 15watt να κανει τι???  οποτε σκεφτομαι ενισχυτη+εφε..

τελωνιο τι να μου κανει? θα κρυψω την αποδειξη και θα πω οτι τα ειχα μαζι μου?? καλα δεν τα λεω?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #3 στις: 09/05/08, 22:00 »
Τι κιθάρα έχεις τώρα?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #4 στις: 09/05/08, 22:49 »
Παράθεση
θα κρυψω την αποδειξη και θα πω οτι τα ειχα μαζι μου?? καλα δεν τα λεω?

...καλα...ΔΕΝ ειναι τοσο απλα τα πραγματα...οταν φευγεις απο τη χωρα,ο εξοπλισμος αυτου του ειδους καταγραφεται και ως εκ τουτου θα πρεπει να το εχεις και στον γυρισμο...μια καλη λυση ειναι να πεισεις τον πωλητη να σου γραψει στην αποδειξη αγορας ενα ''συμβολικο'' ποσο (100-200$) η να στειλεις τα πραγματακια σου απο εκει ταχυδρομικα (USPS) στην Ελλαδα με μικρη δηλωθησα αξια...
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #5 στις: 09/05/08, 23:25 »
Ή να παρεις μαζί σου ένα καυσόξυλο σε θήκη και να γυρίσεις με μια Musicman. Παίζει?
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #6 στις: 09/05/08, 23:38 »
...χμμμμμ...παλιοτερα συνηθιζαν να σημειωνουν και το s/n σε οτιδηποτε διεθετε s/n...δε ξερω αν ισχυει ακομα,εχουν περασει 7 χρονια απο τοτε που πηγα τελευταια φορα  :-\
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #7 στις: 09/05/08, 23:47 »
...χμμμμμ...παλιοτερα συνηθιζαν να σημειωνουν και το s/n σε οτιδηποτε διεθετε s/n...δε ξερω αν ισχυει ακομα,εχουν περασει 7 χρονια απο τοτε που πηγα τελευταια φορα  :-\
ε, στην τελική σβήνεις τον σειριακό αριθμό από το καυσόξυλο που θα έχεις μαζί σου!!! ;D
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #8 στις: 10/05/08, 00:22 »
...χμμμμμ...παλιοτερα συνηθιζαν να σημειωνουν και το s/n σε οτιδηποτε διεθετε s/n...δε ξερω αν ισχυει ακομα,εχουν περασει 7 χρονια απο τοτε που πηγα τελευταια φορα  :-\
ε, στην τελική σβήνεις τον σειριακό αριθμό από το καυσόξυλο που θα έχεις μαζί σου!!! ;D
Η απόλυτη γκαντεμιά  :D: Να έχεις σβήσει "κατά λάθος" το S/N αλλά να πετύχεις κάποιον στον έλεγχο του αεροδρομίου που να γνωρίζει από κιθάρες και να γράψει αναλυτική περιγραφή του καυσόξυλου: "Κιθάρα Harley Benton τύπου Strat, rosewood ταστιέρα, basswood σώμα, 5-θέσιο επιλογέα, χρώματος τύπου SRV, άσπρο pickguard, stock μαγνήτες ΗΒ, 3 ποτενσιόμετρα (volume, tone, tone), 6105 jumbo frets, 25' 1/2 neck scale και WD fixed γέφυρα".. Απλά πας το καυσόξυλο μια ωραία βόλτα ;D..

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #9 στις: 10/05/08, 00:50 »
...χμμμμμ...παλιοτερα συνηθιζαν να σημειωνουν και το s/n σε οτιδηποτε διεθετε s/n...δε ξερω αν ισχυει ακομα,εχουν περασει 7 χρονια απο τοτε που πηγα τελευταια φορα  :-\
ε, στην τελική σβήνεις τον σειριακό αριθμό από το καυσόξυλο που θα έχεις μαζί σου!!! ;D
Η απόλυτη γκαντεμιά  :D: Να έχεις σβήσει "κατά λάθος" το S/N αλλά να πετύχεις κάποιον στον έλεγχο του αεροδρομίου που να γνωρίζει από κιθάρες και να γράψει αναλυτική περιγραφή του καυσόξυλου: "Κιθάρα Harley Benton τύπου Strat, rosewood ταστιέρα, basswood σώμα, 5-θέσιο επιλογέα, χρώματος τύπου SRV, άσπρο pickguard, stock μαγνήτες ΗΒ, 3 ποτενσιόμετρα (volume, tone, tone), 6105 jumbo frets, 25' 1/2 neck scale και WD fixed γέφυρα".. Απλά πας το καυσόξυλο μια ωραία βόλτα ;D..
ΠΦ ΠΦ ΠΦ ΠΦ!!! Φτύσ' τον κόρφο σου!! ο Μητσοτάκης θα σε είχε αποχαιρετίσει;;; ;D
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #10 στις: 11/05/08, 21:33 »
Επησης στις ΗΠΑ εχουν 110βολτ ρευμα, και οι ενισχυτες εχουν αρκετο βαρος και ογκο για να τους κουβαλας. Οποτε μελετησε προσεκτικα αν οντως σε συμφερει να φερεις κατι απο εκει, γιατι στα φθηνα αντικειμενα (οπως ο ενισχυτης σου π.χ.) οπι διαφορες ειναι πολυ μικρες και πολλες φορες δεν αξιζει τον κοπο.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος giannis70

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Φοινικουντα
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #11 στις: 12/05/08, 11:53 »
Επησης στις ΗΠΑ εχουν 110βολτ ρευμα, και οι ενισχυτες εχουν αρκετο βαρος και ογκο για να τους κουβαλας. Οποτε μελετησε προσεκτικα αν οντως σε συμφερει να φερεις κατι απο εκει, γιατι στα φθηνα αντικειμενα (οπως ο ενισχυτης σου π.χ.) οπι διαφορες ειναι πολυ μικρες και πολλες φορες δεν αξιζει τον κοπο.
Eπειδη σκεφτομουν το ενδεχομενο αγορας ενισχυτη απο Αμερικη...που το κοστος πανω κατω μπορει να ειναι το ιδιο απο οτι να τον αγορασεις απο Γερμανια,(παντως σε καμια περιπτωση απο Ελλαδα) σκεφτομαι το προβλημα τον 120v...και ρωτω.. :)
α)ποσο εχει ενας καλος μετασχηματιστης για να το κανει 240?
β)και ποσο θα επηρεαση τον ηχο του ενισχυτη κατι τετοιο?
Heard melodies are sweet...those unheard are sweeter...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: κιθαρα η ενισχυτης η εφε?
« Απάντηση #12 στις: 12/05/08, 15:23 »
Εξαρτατε ποσα βατ ειναι ο ενισχυτης... ενα variac καπου 70 ευρω, ενας μετασχηματιστης πιο λιγα, λιγα αν ειναι μικρος ενισχυτης τρανζιστορ, πιο πολλα αν ειναι λαμπατος βαρβατος.
Το ποσο θα επηρεασει τον ηχο μαλλον εξαρτατε απο τον ενισχυτη, εχω ακουσει ενισχυτες που εχουν ελαχιστη διαφορα ο 110 βολτ (στα 220 με μετασχηματιστη παντα) με τον 220, και ενισχυτες των που δεν παιζουν και πολυ καλα στα 220 (ισως εκει να υπηρχε και αλλο προβλημα, γιατι δεν δικαιολογουντε πολυ μεγαλες διαφορες).
Σε γενικες γραμμες θα εχεις λιγο διαφορετικο ηχο και δεν θα εχεις προβλημα. Προβλημα θα εχεις σε οσα εχουν μοτερακι και αλλα εξαρτηματα που χρησιμοποιουν την συχνοτητα του ρευματος για να χρονιστουν (π.χ. το μοτερ ενος πικ-απ δε θα γυριζει με σωστη  ταχυτητα γιατι εχουμε 50Ηz εδω και 60 στις ΗΠΑ).

Δικη μου αποψη, αν ειναι μικρη η διαφορα με Γερμανια δεν αξιζει. Πηγαινε δοκιμασε τα εκει και παρτα απο Γερμανια μετα. Γιατι σκεψου και τον κοπο να κουβαλας ενισχυτη, το υπερβαρο που θα πληρωσεις (αν ειναι λαμπατος που πανε 20+ κιλα το κεφαλι θα σε γδυσουν), το κινδυνο του να παθει κατι στη μεταφορα ή εδω (δεν θα εχεις και εγγυηση), τα κερατιατικα που θα πληρωσεις στα τελωνεια κτλ κτλ κτλ... παρε μια κιθαρα καλυτερα!
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/05, 13:23
από Arg0
27 Απαντήσεις
25775 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/10/07, 16:45
από Anarhikos_Mousikos
6 Απαντήσεις
4172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/03/09, 23:33
από TheMaC
28 Απαντήσεις
9312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 11:46
από scarface5323
9 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/10, 17:02
από StamatisRockman
87 Απαντήσεις
26655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
37 Απαντήσεις
69832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/19, 14:27
από saved
26 Απαντήσεις
7385 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 20:35
από kopaniamento
7 Απαντήσεις
4021 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 22:15
από noe13
10 Απαντήσεις
4369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/14, 15:37
από alexgaita93