Αποστολέας Θέμα: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;  (Αναγνώστηκε 4285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα φίλοι μου,
Θα χρειαστώ μια μαλακή θήκη ώμου για μια κιθάρα (Parker Fly) ώστε να αποφύγω τον όγκο της βαλίτσας.
Αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι να έχει όσο το δυνατό πιο ενισχυμένη επένδυση σε όλες τις πλευρές τις και κάποιο εσωτερικό grip να την κρατά στο μανίκι.Έχω υπόψη μου κάποιες, συμπεριλαμβανομένου και αυτήν της ίδιας εταιρείας αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω και τις δικές σας προτάσεις πάνω στο θέμα.

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;
« Απάντηση #1 στις: 23/11/09, 19:30 »
http://www.thomann.de/gr/warwick_rb20706b_egitarre.htm

Εχω αυτην για την πολυτιμη Jackson μου και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενος.Πολυ καλη επενδυση απο μεσα και εσωτερικο grep για να κραταει το λαιμο.Συν τις 2 θηκες για καλωδια,πενες,κουρδιστηρια,καποταστα (στην επανω νομιζω πως μπορει να χωρεσει και ενα πεταλι) εχει και θηκη για βιβλια και χαρτια! ;)

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;
« Απάντηση #2 στις: 23/11/09, 20:06 »
Οι καλύτερες gigbags που έχω δει ποτέ μου είναι οι mono.

Τέτοια ποιότητα κοστίζει βέβαια...

http://www.monocase.com/mono-products.asp
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;
« Απάντηση #3 στις: 23/11/09, 20:54 »
Rosstrobon ναί είχα μια τέτοια περίπου rockbag για μια παλιά μου κιθάρα και είχα μείνει επίσης πολύ ευχαριστημένος,είναι μια καλή επιλογή πράγματι.

groovymood η αλήθεια είναι ότι αυτές οι mono μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον καιρό τώρα,θα την ψάξω μήπως μπορέσω να βρώ εδώ να τις τσεκάρω απο κοντά αν όντως δικαιολογούν (σύμφωνα με τα προσωπικά κριτήρια πάντα) το κόστος τους.

Να στε καλά παίδες!

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;
« Απάντηση #4 στις: 23/11/09, 21:26 »

groovymood η αλήθεια είναι ότι αυτές οι mono μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον καιρό τώρα,θα την ψάξω μήπως μπορέσω να βρώ εδώ να τις τσεκάρω απο κοντά αν όντως δικαιολογούν (σύμφωνα με τα προσωπικά κριτήρια πάντα) το κόστος τους.

Εγω είχα δει mono στο guitar store, δεν ξέρω αν έχουν ακόμα, φαντάζομαι πως ναι...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;
« Απάντηση #5 στις: 23/11/09, 21:46 »
Οι mono είναι πραγματικά φανταστικές, αλλά και η τιμή τους είναι αρκετά τσουχτερή. Σε πιο ρεαλιστικά επίπεδα, εκτός από τις Warwick Rockbag που είναι πολύ καλές, θα πρότεινα και τις Rok Sak. Έχω την EG20 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν πάντως θέλεις τον τέλειο συνδυασμό προστασίας και χαμηλού βάρους, η δική μου επιλογή θα ήταν μια θήκη σαν αυτή. Παρόμοιες βγάζει και η Kinsman, αν θέλεις την εγγύηση ενός γνωστού ονόματος. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να τη βάλεις στον ώμο όπως τις περισσότερες gigbag, αλλά σίγουρα η κιθάρα σου θα είναι πολύ καλύτερα προστατευμένη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;
« Απάντηση #6 στις: 23/11/09, 22:52 »
Εγω είχα δει mono στο guitar store, δεν ξέρω αν έχουν ακόμα, φαντάζομαι πως ναι...


Ωραία και είχα σκοπό να περάσω και απο κεί αν προλάβω μες τη βδομάδα.
Ευχαριστώ!

Οι mono είναι πραγματικά φανταστικές, αλλά και η τιμή τους είναι αρκετά τσουχτερή. Σε πιο ρεαλιστικά επίπεδα, εκτός από τις Warwick Rockbag που είναι πολύ καλές, θα πρότεινα και τις Rok Sak. Έχω την EG20 και είμαι πολύ ευχαριστημένος. Αν πάντως θέλεις τον τέλειο συνδυασμό προστασίας και χαμηλού βάρους, η δική μου επιλογή θα ήταν μια θήκη σαν αυτή. Παρόμοιες βγάζει και η Kinsman, αν θέλεις την εγγύηση ενός γνωστού ονόματος. Το μειονέκτημα είναι ότι δεν μπορείς να τη βάλεις στον ώμο όπως τις περισσότερες gigbag, αλλά σίγουρα η κιθάρα σου θα είναι πολύ καλύτερα προστατευμένη.


Απόλλων ενδιαφέρουσες προτάσεις θα τις τσεκάρω.
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος geo134

  • Συναλλαγές: (3)
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θήκη ώμου με ενισχυμένη επένδυση;
« Απάντηση #7 στις: 09/12/09, 17:45 »
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις θήκες Ritter  από τον νακα.προσωπικα πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα 50 ευρώ που ξόδεψε.ειδικά μέσα έχει τριπλό ενισχυμένο οπου καλύπτει τους μαγνητες τον επιλογές το τρεμολο και γενικότερα ολη την περιοχή.έπειτα έχει grip οπου κρατάει το μπρατσο .τέλος έχει δυο μεγάλες θήκες για καλώδιο και πεταλακι και3 μικρότερες για μικροαξεσουαρ που θα χρειαστούν.επίσης εχει και εξωτερική θήκη για πένες.
just.......rocking!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
9440 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/05, 03:28
από jacksonas
7 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/05, 22:12
από atzolina
1 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 20:03
από GreekDudeCovers
1 Απαντήσεις
2725 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 13:40
από zoltan
4 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:44
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3586 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
3 Απαντήσεις
4491 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/08, 11:54
από Nicholson
10 Απαντήσεις
4595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 23:54
από hot_sauce (φλουτσ)
8 Απαντήσεις
4107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/08, 21:58
από lampros.
3 Απαντήσεις
2355 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 17:53
από PossessedB.E.