Αποστολέας Θέμα: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650  (Αναγνώστηκε 3782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sledgehammer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« στις: 21/10/09, 19:05 »
Χαιρετώ και καλώς σας βρήκα.

Θέλω να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα, σε LesPaul ή Strat style, η οποία να κοστίζει περίπου €550-€650.

Πιο αναλυτικά, θέλω να έχει 1 μονό μαγνήτη και 1 ή 2 διπλούς (θα αναλύσω παρακάτω τη λογική μου), ενώ επίσης καλό θα ήταν να έχει ένα FR tremolo.
Επειδή είμαι πολύ λίγο ενημερωμένος σε θέματα hardware, θέλω να με βοήθεσετε για ένα όργανο με value for money, καθώς δεν προβλέπεται να αγοράσω κάτι ακριβότερο στο άμεσο μέλλον.

Εννοώ ότι το tremolo δεν το πολυχρησιμοποιώ (γιατί δεν ξέρω), αλλά αν θέλω να πειραματιστώ κάποια στιγμή να μπορεί το όργανο να αποδώσει. Όσον αφορά το floyd rose, έχω ακούσει από άτομα σχετικά με το ζήτημα ότι είναι καλύτερο με την έννοια ότι δε σε ταράζει στο ξεκούρδισμα. Ισχύει όντως κάτι τέτοιο;

Οι επιρροές είναι Metallica, Priest, Megadeth γενικά αρκετό 80's heavy/thrash, Nevermore, Pantera, Machinehead κτλ.
Παρόλα αυτά, επειδή θέλω να πάρω ένα όργανο που να μπορεί να αποδώσει καλά στα καθαρά (με τη λογική ότι μπορεί να το γυρίσω σε πιο ήπια πράγματα κάποια στιγμή, πιο rock δλδ) θέλω να έχει και μονό μαγνήτη (προφανώς μπορεί να κάνω λάθος για τη σημαντικότητα ενός μονού στα καθαρά, γενικά ξέρω ελάχιστα γύρω από Hardware θέματα).

Επίσης, νομίζω ότι συμφέρει να παραγγείλω από έξω, αλλά φοβάμαι τυχόν χτυπήματα κατά τη μεταφορά, "τέλη εκτελωνισμού" κτλ.
Τι συμφέρει τελικά, να δώσω παραπάνω λεφτά για εγχώρια αγορά αλλά να είμαι πιο ήσυχος από άποψη service κτλ ή να φερθώ έξυπνα (??) και να πάρω από εξωτερικό;

Όπως καταλαβαίνετε είμαι αρκετά πελαγωμένος και έχω βαρεθεί να κοιτάω σε sites (thomann κτλ) χωρίς να μπορώ να καταλήξω με ασφάλεια κάπου. Help will be much appreciated.

Υ.Γ.: Αν το θέμα αυτό είναι off-topic ενημερώστε με, μιας και δεν ξέρω τη δομή των fora καλά (yet).

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #1 στις: 21/10/09, 19:27 »
Μια χαρα ειναι το ποστ σου και στο σωστο μερος.
Μακαρι ολα να ηταν το ιδιο καλοδιατυπωμενα με το δικο σου.
Στο θεμα μας τωρα. Πιστευω πως οσον αφορα στο σχημα του οργανου πρεπει, αν θες και μονους, να αποφυγεις τη λυση Les Paul. Μια Les Paul βεβαια ειναι οτι πρεπει για metal και γενικοτερα πιο heavy παιξιματα.

Επειδη θες ενα αρκετα all around οργανο πολυ καλη ιδεα ειναι να κοιταξεις μια με διπλους οι οποιοι να σπλιταρονται.
Η δυνατοτητα του ''split'' σου μετατρεπει διπλους μαγνητες σε μονους.
Ετσι μπορεις να χεις ενα διπλο μαγνητη για τα βρωμικα και να τον μετατρεπεις σε μονο για τα καθαρα σου.

Η αλλη λυση που σου προτεινω ειναι μια με διπλο στη γεφυρα και μονο στη μεση και μπροστα.
Αν βαλεις και high output μονο μπροστα θα σαι μια χαρα και σε βρωμικα και σε καθαρα.


Αποσυνδεδεμένος Sledgehammer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #2 στις: 21/10/09, 19:45 »
Έχεις κάποια συγκεκριμένα όργανα υπ' όψιν; Ή έστω κάποια μαγαζιά ή Site που πρέπει να δω και για τι ακριβώς να ψάξω, δλδ ποια είναι η ορολογία;

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #3 στις: 21/10/09, 19:55 »
Α ναι το ξεχασα.
Μη φοβασαι μαγαζια τυπου Thomann.
Εγω και σιγουρα το μισο forum εχει αγορασει απο εκει. Και κιθαρα να παρεις θα σου ερθει αριστα συσκευασμενη.
Σε περιπτωση βεβαια που και παλι γινει κατι εχεις εγγυηση. Μεταφορικα για περισσοτερα απο 300 ευρω δεν πληρωνεις. Τσεκαρε και το dv247.com.Ειναι βρετανικο μαγαζι και σε αρκετες τιμες τον βαζει κατω ανετα το Γερμανο.

Καποιες προτασεις μου λοιπον...http://www.thomann.de/gr/ibanez_sas36fmtl.htm  εχει δυνατοτητα σπλιταρισματος και ενα διπλο πισω. Ισως χρειαστεις higher output μαγνητη αλλα θα εξαρτηθει και απο τον υπολοιπο εξοπλισμο σου.

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_h401_emg_stbk.htm  πολυ καλο οργανο με σπλιτ επισης

http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_m200_fm_stbc.htm   αλλη μια με δυνατοτητα σπλιτ.

Ελπιζω να πηρες μια ιδεα.


Αποσυνδεδεμένος Sledgehammer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #4 στις: 21/10/09, 20:04 »
Thanks...

Την http://www.thomann.de/gr/esp_ltd_h401_emg_stbk.htm την είχα πάρει πρέφα κάποια στιγμή.

Θα κοιτάξω και το http://www.dv247.com/ και θα ενημερώσω.

Ευχαριστώ man. ;)

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #5 στις: 21/10/09, 20:07 »
Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες. Προσωπικά καλύτερο όργανο στα λεφτά αυτά και για τον σκοπό που την θέλεις από αυτό δεν έχω βρει. Εξαιρετικά specs, πολύ καλοί μαγνήτες και άριστη ποιότητα κατασκευής.

Αποσυνδεδεμένος Sledgehammer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #6 στις: 21/10/09, 20:20 »
Ωραίο όργανο και εξωτερικά και από όσα μπορώ να καταλάβω είναι όντως όπως το λες. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει tremolo.

---Ερώτηση: Όταν λέει για τους μαγνήτες Duncan designed σημαίνει πως δεν είναι του εργοστασίου της Duncan αλλά από συμβεβλημένο εργοστάσιο, άρα μάλλον χειρότερης ποιότητας;

Αποσυνδεδεμένος VampireLestrat

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 387
  • Φύλο: Άντρας
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #7 στις: 21/10/09, 21:19 »
...αλλά κατά 99% χειρότερης ποιότητας :)

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #8 στις: 21/10/09, 21:45 »
Oι Duncan Designed δεν είναι άσχημοι για φτηνοί μαγνήτες, αλλά δεν είναι και κάτι το ιδιαίτερο. Είναι ικανοποιητικοί για μια entry level κιθάρα, αργά ή γρήγορα όμως σίγουρα θα θελήσεις να τους αναβαθμίσεις.

VampireLeStrat, πρέπει να σημειωθεί ότι η συγκεκριμένη κιθάρα είναι baritone. Ακριβώς για αυτό το λόγο εγώ δεν θα την πρότεινα σε έναν αρχάριο. Πάντως η Schecter διαθέτει πολύ καλά όργανα κανονικού scale σε αυτά τα λεφτά και σίγουρα είναι μια από τις μάρκες που πρέπει να μπουν στη λίστα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Sledgehammer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Spartan Werewolf

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #10 στις: 22/10/09, 11:39 »
Οι Rockfield Mafia Humbucker Pickups

http://www.rockfieldpickups.com/mafia.html

είναι αρκετά γνωστοί μαγνήτες τους οποίους «φοράνε» αρκετές κιθάρες μεταξύ των οποίων συμπεριλαμβανομένων οι B.C. Rich Guitars και οι Michael Kelly Guitars…

Spartan.
«… και με το φως του λύκου επανέρχονται»

Αποσυνδεδεμένος Κ.Dee

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 307
  • Φύλο: Άντρας
  • Glame
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #11 στις: 22/10/09, 18:55 »
Εξαιρετικοι μαγνητες οι Mafia.
Μου αρεσει αρκετα η bc rich που διαλεξες,carved top basswood,θα ειναι πολυ πολυ ζεστη κιθαρα
  :up

Βεβαια στην αγορα των μεταχ.βρισκεις πολλες ευκαιριες αυτη την εποχη αλλα ισως να μην μπορεις να τις ξεχωρισεις,οποτε ισως να το αφησεις για αργοτερα.. .

ΥΓ Κ οι LTD ειναι δειχνουν μια χαρα :up
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/09, 18:59 από Κ.Dee »
Addicted to That Rush.. :)

Αποσυνδεδεμένος JACKSONMAN

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Αγορά Ηλεκτρικής μέχρι €650
« Απάντηση #12 στις: 24/10/09, 22:16 »
Φιλε Sledgehammer εγω θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια σε αυτες τις 2

http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2m-dinky-electric-guitar-black--54469

http://www.dv247.com/guitars/jackson-dk2l-dinky-left-hand-electric-guitar-black--54453

Εγω θα σου προτεινα την δευτερη επειδη ειναι πιο ευελικτη σε σχεση με την αλλη,αλλα η πρωτη για καφριλιες ειναι πολυ καλη και μετρια στα καθαρα. Αυτα απο μενα και καλες αγορες ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
10614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:28
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
4 Απαντήσεις
3048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/09, 13:07
από NickP
3 Απαντήσεις
3190 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 01:03
από norway
11 Απαντήσεις
7683 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/09, 21:44
από Holyshock
5 Απαντήσεις
3216 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/09, 00:09
από Akis94
11 Απαντήσεις
9896 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/09, 13:54
από hammer
13 Απαντήσεις
4509 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 14:40
από themos
2 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/09, 14:52
από makistzou
2 Απαντήσεις
3375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/10, 21:05
από master of puppets
51 Απαντήσεις
10383 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/14, 09:28
από Απόλλων