Αποστολέας Θέμα: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!  (Αναγνώστηκε 43285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #100 στις: 07/10/09, 23:50 »
δικες σου δεν εχω δει ομως

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #101 στις: 08/10/09, 09:39 »
δικες σου δεν εχω δει ομως

Δεν μου απάντησες όμως...

Όπως και να'χει, είναι απαραίτητο το κοινό να ασχολείται με το ίδιο πράγμα όπως ο καλλιτέχνης για να μπορεί να εκφράσει τη γνώμη του; π.χ. πρέπει όλοι να παίζουμε μουσική για να πούμε αν μας αρέσει κάποιο τραγούδι;

Έχω ένα φωτογραφικό άλμπουμ κάπου στο ίντερνετ, αλλά δεν νιώθω την ανάγκη αυτήν την στιγμή να διαλέξω κάποιες φωτογραφίες για να τις παρουσιάσω εδώ (ή αλλού) για κριτική.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #102 στις: 08/10/09, 16:39 »
αν θελεις φιλε μου να παιρνουν στα σοβαρα τις αποψεις σου , τοτε να εισαι στην ιδια κατηγορια και εσυ με τους αλλους  και να εισαι σε θεση να προσκομιζεις κατι στο κοινο.
Εγω δειχνω ενα υλικο , εσυ αυτοματα γνωριζεις οτι "εγω ξερω" (οχι πως ξερω , ασχετος θεωρουμαι αλλα εχω μια αλφα γνωση , λογω χωρου και σεμιναριων φωτογραφιων που εχω κανει και συνεχιζω ακομα ) εσυ εχεις καποιο αντιστοιχο υλικο ; (πριν γραψω στο στο εν λογω θεμα , ειδα το album σου στο dpgr) αλλα μιλαμε ομως για το κιθαρα και οχι για το dpgr.
και σε ερωτω , γιατι να δεχθω κριτικη απο εναν που δεν μπαινει στο κοπο να δειξει τη δουλεια του ; μου ακουγεται λιγο παραλογο..
Μαλλον θες να κανεις κριτικη μονο και οχι να σου κανουν.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #103 στις: 08/10/09, 17:12 »
Συγγνώμη αλλά αν δεν ήθελες κριτική από κανέναν ή μόνο από ανθρώπους κάποιου ανώτερου επιπέδου ποιότητας στην φωτογράφιση, ας το ανέφερες σαφώς στο μήνυμά σου. Φαντάσου να σου'κανα καμιά κακή κριτική κιόλας!

Δεν θα δημοσιοποιήσω φωτογραφίες μου για "να πάμε τις κόντρες" (όπως λέγαμε όταν είμασταν παιδιά), ούτε για "να αποκτήσω δικαίωμα" στην κριτική. Πάντως, αφού ήδη γνωρίζεις που βρίσκεται το φωτοάλμπουμ μου, μπορείς να αξιολογήσεις εκεί. Στο παρόν φόρουμ αν βάλω φωτογραφίες θα είναι για κριτική ή/και για να δώσω παραδείγματα για τις συμβουλές που δίνω. (όχι πως με θεωρώ αυθεντία, αλλά όποιος ξέρει κάτι παραπάνω καλό είναι να το μοιράζεται με αυτόν που ξέρει κάτι παρακάτω)

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #104 στις: 08/10/09, 17:56 »
Μα δεν εχω προβλημα με την κρητικη.Ειτε αρνητικη ειτε θετικη.Ασχετοι ειμαστε ολοι.Αλλοι λιγοτερο αλλοι περισσοτερο.
Με ενοχλει να μου λενε "στεγνα" οτι δεν εχει θεμα μια φωτο η ολες οι φωτο οταν ο ιδιος που το λεει δεν εχει παρουσιασει κατι.Και δε νομιζω να πρεπει να το αναλυσω αλλο.
Φιλικα
Ιασονας

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #105 στις: 08/10/09, 18:35 »
Δες καλά τι έγραψα μετά από το "Από άποψη περιεχομένου, προσωπικά δεν με εντυπωσιάζουν" (κάτι που είναι απλά μια προσωπική υποκειμενική γνώμη). Τα θέματα που διαλέγει ο καθένας μπορεί να "λένε" κάτι σε αυτόν, ή/και σε κάποιον άλλο ή/και στην πλειοψηφία του κόσμου. Δεν ξέρω αν αυτά που διαλέγεις εσύ επιθυμείς να "λένε" κάτι στον κόσμο ή αν μόνο επιθυμείς να έχεις μια άρτια τεχνικά φωτογραφία ανεξαρτήτως θέματος. Αλλά δεν ενδιαφέρει το κοινό τι έχεις στο μυαλό σου, εκτός αν απευθύνεσαι σε συγκεκριμένο κοινό ή/και το έχεις ενημερώσει για το που επιθυμείς να επικεντρωθεί η κριτική του.

Ας πάμε παρακάτω λοιπόν... Αν θες γράψε σχετικά με τις φωτογραφίες που παραθέτεις ή/και σχετικά με τις φωτογραφίες των μελών. Ας ανταλλαγούν απόψεις για την τέχνη της φωτογραφίας, όχι για το πως/πότε μπορεί να γίνεται κριτική και από ποιον.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #106 στις: 08/10/09, 20:23 »
Οταν αρχισα αυτο το θεμα αυτο ακριβως ειχα στο μυαλο μου.Να υπαρχουν flames παντου,δεν με ενοιαζε να με βοηθισει κανεις κανοντας μου μια κριτικη ουτε να ακουσω γνωμες αλλα μονο να την λεει ο ενας στον αλλον.
Το αν εχουν θεμα η οχι , το κρινουν αλλοι και οχι απο φορουμς:)
Φιλε μου δεν νομιζεις πως ειναι πολυ καπως αυτο το σχολιο σου???στην τελικη αν δεν θες να κρινουν τις φωτο σου σε ενα φορουμ απλα μην της ανεβαζεις.αλλα δεν ειδα να σε πειραξε το ιδιο οταν σου ειπα εγω οτι οι φωτο σου ειναι πολυ καλες.Εκει γιατι δεν μου απαντησες "σιγα μη κρινεις εσυ τις φωτος μου"???Η μηπως απλα το ποστ μου ειναι αορατο επειδη δεν ξερω να τραβαω φωτογραφιες???
Με ενοχλει να μου λενε "στεγνα" οτι δεν εχει θεμα μια φωτο η ολες οι φωτο οταν ο ιδιος που το λεει δεν εχει παρουσιασει κατι.
Δλδ συνφωνα με αυτο που λες κανεις δεν πρεπει να εκφρασει μια αποψη για εναν πινακα το πικασο παρα μονο ενας ζωγραφος,εστω και κακος ε?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #107 στις: 08/10/09, 21:23 »
zeromancer : αν διαβαζες τι ειπα πριν , θα δεις γιατι απαντησα σε σενα.
Επισης ουτε σκοπο για flame εχω ουτε να δημιουργησω αντιπαραθεσεις.Και επισης ξερω παρα πολυ καλα οτι οντας νεο μελος λογικο ειναι να ειναι πιο "δυσκολη" η θεση μου.
Παμε λοιπον στο θεμα του γουστου.
Το να παρουσιαζω μια φωτογραφια με ενα ολοκληρο ιστορικο απο πισω ως προς την αποψη και δυσκολια του θεματος η προς την τεχνικη της φωτογραφιας , αυτοματως κανει και μια φωτογραφια πιο δυσκολη και αποκτα παραπανω νοημα.
Αν φωτογραφισεις ενα πορτρετο λεγοντας του στησου να σε "πυροβολησω" και σε κοιταξει καταματα σε σταση προσοχης , το αποτελεσμα θα ειναι μηδαμινο σε σχεση με το αποτελεσμα ενος πορτρετου καποιου τυχαιου ταλαιπωρα πολιτη σε πολη.Και τα 2 πορτρετα ειναι.Το ενα ομως αχρηστο το αλλο ειναι φωτογραφια
Οποτε οταν θα θελεις να στησεις ενα πορτρετο , καλο θα ειναι να πιασεις την "καταλληλη" στιγμη η να του το βγαλεις εσυ σα φωτογραφος αυτο το συναισθημα να αποτυπωσεις ολα τα συναισθηματα στο προσωπο του.Τα φυσικα του και τα καθημερινα δλδ
Πχ στην φωτογραφια με την κοπελα μου , με την πισινα για φοντο θεωρειται μια αχρηστη φωτο.Μονο τεχνικα τη λεω σωστα (αν και υστερει και εκει)Βγαζει μια ψυχροτητα στη σταση , ουτε χαρακτηρα της γυναικας ουτε το καλλιτεχνικο κομματι , ουτε υπαρχει αυτο που θα σε κολλησει και θα χαζευεις το μοντελο(μοντελα θεωρουμαστε ολοι οταν μας σημαδευει ο φακος)
Σε ολα υπαρχουν θεματα και το ξαναλεω , ειναι θεμα του φωτογραφου το πως θα το προβαλει.Αλλος το πετυχαινει με καλυτερο τροπο και η φωτογραφια εχει αλλη σημασια και ενας αλλος παταει απλως κλικ και χαρακτηριζεται σαν "αναμνηστικη"
Η αντιπαραθεση μου ερχεται μονο προς τον βρασιλη γιατι ανεβασα ενα μεγαλο ποσοστο φωτογραφιων (διαφορετικα καδρα , θεματα , αποψεις , τεχνικες ) και το μονο που ακουσα απο τον ιδιο (εκτος απο τα συγχαρητιρια του για τα καλα εργαλια / επεξεργασια που αυτα θεωρουνται 2η φυση του φωτογραφου) ειναι δεν εχουν θεμα.Και με "πειραξε" οχι για τι δεν του αρεσουν αλλα απο την αρχη του θεματος δεν εχω δει διαφορετικη αποψη.Και ποσο μαλλον σαν τριτος και νεο μελος που ειμαι , δε εχω δει καποιο αλμπουμ του ανεβασμενο.(εκτος του τοπου του που ειναι ανεβασμενο)
Αναρωτιεμαι και εγω σαν τριτος και αγνωστος προς εσας , πως γινεται να εχει "αποψη" για ολες τις φωτος και να εκφραζει δημοσιως την υποκειμενικη του αποψη σαν πιο "σωστη" ?
Δεχομαι υποκειμενικο και γουστο.Οκ...ο σκοπος ειναι ομως να γινουν flames (το δικο μου δικο σου ειναι καλυτερο ?) η να υπαρχει συζητηση πανω στο χωρο της φωτογραφιας ;Γιατι οταν λεμε κατι οτι ειναι λαθος , λεμε και το σωστο και βασικα δειχνουμε κατι καλυτερο.Ενα παραδειγμα.το οτιδηποτε.
Ουτε φωτογραφος το παιζω , ουτε ειμαι..Προσπαθω να γινω.Παρακολουθω μαθηματα , εχω πολλες σχεσεις με φιλους φωτογραφων (μυστηριων) και στουντιο μοδας.Οποτε ολα αυτα τα παραπανω και στις προηγουμενες σελιδες..Τα στηριζω καπου.δε τα λεω γιατι ειμαι ενας ποδοσφαιριστης και επειδη δεν μαρεσει η φωτο , λεω την προσωπικη μου αποψη για να την πω μονο.Πες και γιατι.Πες τι ειναι καλυτερο.Πες πως θα επρεπε.Πες μια αλλη τεχνικη ληψη.Πες οτι τραβα ενα στυλο 36 διαφορετικες φωτογραφιες και διαλεξε μια(στις 20 θα βαρεθεις).Πες οτι βγες εξω και τραβα ΜΟΝΟ 3 χρωματα..Γενικα πες κατι να βοηθησει το ευρυ κοινο σαν καλυτερος και οχι να πεις επρεπε να το κοψεις εκει το καδρο γιατι ετσι μαρεσει εμενα.

εγω ευχαριστως να χαρω μαζι σας καποιες αλφα γνωσεις πανω στο κομματι της φωτογραφιας απο την οποια εμπειρια εχω(την αναφερω κιολας) , αλλα θα θελα επισης να υπαρχουν και αντιστοιχες περιπτωσεις.Οπως βλεπετε καθομαι και γραφω στην εν λογω κοινοτητα που δεν εχω καμμια σχεση με μουσικη.Απλως ειδα φως και μπηκα που λεμε.
Φιλικα παντα
Ιασονας

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #108 στις: 08/10/09, 21:43 »
Ιασονα δεν με ενδιαφερει να υπερασπιστω τον Βραζίλη και δεν το κανω..εγω σταθηκα σε 2 σημεια του post σου που δεν αφορουσαν τον Βραζίλη αλλα ολους.ειδικα η φραση "αν εχουν θεμα το κρινουν αλλοι..." πιστευω πως δεν εχει νοημα και δεν καταλαβαινω γιατι να την πει καποιος ο οποιος ανεβασε τις φωτογραφιες του στο συγκεκριμενο φορουμ.
Καλως η κακως ο Βραζίλης  ειναι απο τους λιγους αν οχι ο μονος που θα σχολιασει τις φωτογραφιες των αλλων και αυτο κανει το θεμα να μενει ζωντανο.θα ηταν πολυ καλο να γινει και απο αλλους αλλα δν ειδα κανεναν(ουτε εμενα αλλα ουτε και εσενα)να ασχοληθει με καποιου αλλου τις φωτο.
"εγω ευχαριστως να χαρω μαζι σας καποιες αλφα γνωσεις πανω στο κομματι της φωτογραφιας απο την οποια εμπειρια εχω"
Δεν ειναι καλυτερο να κανουμε φοκους σε αυτη σου την προταση και να αφησουμε τα αλλα...τι λες???
 Υ.γ Πιστεψε με το οτι εισαι νεο μελος δεν εχει καμια σχεση.και εγω πχ με τον βραζιλη μια φορα να εχω μιλησει και αν...νεο μελος ηταν και ο adrianos αλλα αν δεις τα ποστ του ειναι απο τα πιο σοβαρα εδω μεσα (σε θεμτα κιθαρας πεταλια..παραδειγμα εφερα)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #109 στις: 08/10/09, 23:09 »
πιστευεις οτι αν εμπαινα και σχολιαζα τη καθε φωτογραφια εδω μεσα με 0 συμετοχη δε θα με παιρνατε με τις πετρες ;lol απλα
δε θελω να φανταστω ουτε και εγω τι θα γινοταν.Γιαυτο ανεβασα δικες μου , να τις δειτε και να σχηματισετε μια αποψη σφαιρικη για μενα.ε , μετα ειπε καποιος μια απορια..Σχολιασα , ανελυσα και μετα διαφωνησα με την σταση ενος μελους.
Και επειδη τυχαινει και ειμαι σε αρκετα φορουμς , πολλα χρονια τωρα , ξερω τι σημαινει ολο αυτο που γινεται απο μεριας μου , με την δικη σας ματια..
Και επαναλαμβανω να εχω ενστασεις αλλα οπως ειπες , αστο να παει στη μαυρη τρυπα

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #110 στις: 08/10/09, 23:12 »
GoMaR,
Μπορείς απλά να αγνοήσεις την κριτική μου, και να μην αναλώνεσαι στο να κρίνεις τον κριτή. Δεν κρίνω κανέναν ως επαγγελματίας φωτογράφος. Αλλού λέω απλά αν μου αρέσει κάτι ή όχι, και αλλού δίνω κάποιες συμβουλές, όταν μπορώ, από αυτά που ξέρω (που μπορεί και να'ναι "λάθος", ουδείς τέλειος).
Μόνος σου είπες ότι η φωτό της κοπέλας σου είναι αδιάφορη ως προς την στάση & έκφραση της κοπέλας. Αναρωτιέμαι αν θα αντιδρούσες αν στο έλεγε άλλος. Ίσως μόνο αν δεν είχε ικανοποιητικό δείγμα δουλειάς του.
Αναγνωρίζω ότι οι φωτογραφίες σου είναι καλές τεχνικά, αλλά δεν θεωρώ συγκινητικό ή εντυπωσιακό το θέαμα π.χ. ενός ανεμιστήρα ή ενός λουκέτου. Δεν νομίζω ότι σκοπός σου ήταν να δείξεις τι όμορφο ανεμιστήρα έχεις στο δωμάτιό σου, αλλά ένα σχήμα και τις σκιές του. Αυτή είναι η γνώμη μου, και την κρατάς ή την πετάς. Τέλος.

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #111 στις: 08/10/09, 23:27 »
διαφορετικοι ανθρωποι , διαφορετικες αποψεις.Τελος απο μενα το θεμα

Και για να το γυρισω σε ευχαριστο κλιμα , μη δω να ανεβαζω και δεν σχολιαζετε τις φωτος μου :p

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #112 στις: 08/10/09, 23:32 »
Μα σαφως θα σχολιαστουν...ο καθενας οπως μπορει.να σχολιασω εγω τις δικες σου πανω σε τεχνικα θεματα θα ειναι στειο γιατι απλα δεν εχω τις γνωσεις να το κανω...αισθητικα μπορει να γινει αν και ειναι πολυ υποκειμενικο
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #113 στις: 12/10/09, 22:40 »
Αν μπορειτε μη με βρισετε αλλα θελω καποιες πληροφοριες για τηλεσκοπια...(ακυρο ε??)να ανοιξω καινουργιο θεμα η δεν υπαρχει και πολυ ψωμι???το λεω για να μη με βρισουν οι mods.ευχαριστω

πειτε απλα πως δεν το ειπα.ειδα μερικες τιμες και δεν νομιζω οτι με παιρνει ουτε στο ελαχιστο
« Τελευταία τροποποίηση: 12/10/09, 23:04 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #114 στις: 13/10/09, 08:25 »
Δεν ξέρω τι τιμές είδες και τι απαιτήσεις έχεις, εγώ πάντως βρίσκω μερικά πολύ φτηνά εδώ: http://www.skroutz.gr/c/751/Tileskopia.html
Αν όμως θες μεγάλη μεγέθυνση, σύνδεση με φωτογραφική μηχανή, κλπ, κοίτα στα 200+€
Περισσότερες λεπτομέρειες δεν γνωρίζω.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #115 στις: 13/10/09, 11:15 »
Ρε παιδια τι τσακωνεστε ελεος..Υπαρχει το ανθρωπος και ζωη με σοβαροτερα θεματα.. :P
Επειδη στα αποπανω ποστς διαβασα κατι για σεμιναρια φωτογραφιας ας δωσω μερικες ινφος..

Οι εγγραφές στον Φωτογραφικό Τομέα του Πολιτιστικού Ομίλου Φοιτητών Πανεπιστημίου Αθηνών (Π.Ο.Φ.Π.Α.) ξεκίνησαν και θα διαρκέσουν μέχρι και τις 19/10/2009.

Οι εγγραφές πραγματοποιούνται στον ημιώροφο της Πανεπιστημιακής Λέσχης (Ιπποκράτους 15 και Ακαδημίας) 11:00 - 16:00.

Στα σεμινάρια μπορούν να συμμετάσχουν φοιτητές οπιασδήποτε σχολής καθώς επίσης και μη φοιτητές.

Το κόστος της εγγραφής είναι 10 € και η παρακολούθηση των σεμιναρίων είναι δωρεάν.

Για περισσότερες πληροφορίες επικοινωνήστε στο τηλέφωνο 210 3688205 ή επισκεφθείτε μας στον ημιώροφο της Πανεπιστημιακής Λέσχης.
Οι δραστηριότητές μας περιλαμβάνουν:
Σεμινάρια Καλλιτεχνικής Φωτογραφίας
Λειτουργία Σκοτεινών Θαλάμων
Εκθέσεις
Δημιουργία Λευκωμάτων
Φωτογραφικές Εξορμήσεις και Εκδρομές
Λειτουργία Βιβλιοθήκης
Parties


Ημουν περυσι σε αυτα τα μαθηματα θα ειμαι και φετος..Δεν ειναι σχολη φωτογραφιας που θα σε κανει επαγγελματια αλλα σου δινει το εναυσμα να ασχοληθεις και να βγαζεις φωτογραφιες..Τα παιδια που ''διδασκου'' θα σε παρακινησουν και θα σε βοηθησουν ενω και εσυ ο ιδιος θα δεις τους πιο μεγαλους φωτογραφους πραγμα που θεωρω απειρα σημαντικο οταν βγαζεις φωτογραφιες(μαζι με την εξασκηση)..

Οσον αφορα το θεμα που ανοιχτηκε παραπανω τωρα..Εγω πιστευω πως στη φωτογραφια οπως και σε καθε τεχνη υπαρχει και ο αντικειμενικος παραγοντας..Σιγουρα δεν υπαρχει η υπερτατη Αληθεια που λεει οτι αυτο ειναι καλυτερο απο το αλλο..Ομως υπαρχουν κριτηρια που καθοριζουν ποτε μια φωτογραφια ειναι Φωτογραφια και ποτε ειναι απλα ενθυμιο,μερος τουριστικης μπροσουρας η τιποτα απο αυτα..Και αυτα δεν ειναι καθορισμενα..Αρχιζεις και τα κατεχεις οσο περισσοτερο ασχολεισαι με το αντικειμενο..Επισης θεωρω οτι ειναι λαθος το ''θεμα'' μιας φωτογραφιας να κρινεται ξεχωρα απο την υπολοιπη φωτογραφια.Ολοκληρη η φωτογραφια ειναι ενα πακετο..Το κεντρικο θεμα μου μπορει να ειναι ενας σκουπιδοντενεκες ή μια σκατουλα..Το θεμα δεν μπορει να χαρακτηριστει χωρις να κοιταξεις το πως εχει φωτογραφηθει αλλα και τα δευτερευοντα θεματα γυρω απο αυτο δηλαδη να το ενταξεις στην ολοτητα της φωτογραφιας..
Καταληγω λεγοντας οτι ουτε εγω θεωρω σωστη την κριτικη της φασης ''αυτο χαλια γιατι εχεις χαλια θεμα''..''αυτο σκατα κλπ'' μιας και δεν ειναι τοσο απλο αλλα πιστευω σε ενα βαθμο στην αντικειμενικοτητα της τεχνης(πχ ο Ταρκοφσκι ειναι μεγαλος κινηματογραφιστης οσο και αν οι περισσοτεροι τον λενε βαρετο..και παει λεγοντας)..

Παμε τωρα..
Corpse bride
Μου αρεσε η τελευταια αρκετα τουλαχιστον στον τροπου που ειναι τραβηγμενη και στον τροπο που πφετει ο ηλιος..
Οι 2 προηγουμενες κατι πανε να μου πουν αλλα δεν το επιτυγχανουν νομιζω..Η 5η εχει ωραιο σπασιμο με το κοκκινο παπουτσι στη γενικη πρασινιλα ενω η 6η θεωρω οτι διαφορετικα τραβηγμενη θα ελεγε αρκετα(με καθε επιφυλαξη)..keep up παντως ανεβασε και αλλες.

Ζeromancer
Aπο αυτη τη φουρνια(την ελληνικη 8)) δεν μου αρεσαν τοσο..Ενταξει εχω πει οτι οι αμοιγως macro δεν μου αρεσουν..Στις 2 τελευταιες ομως πρεπει να εστιασεις περισσοτερο σε κατι νομιζω..Επικρατει ενα χαος λιγο νομιζω με την εννοια οτι δεν επικεντρωνεσαι καπου..Συνεχισε στο δρομο παντως..Νομιζω θα βρεις περισσοτερα πραγματα να σε προσελκυσουν.



gomar
Αυτη που με προσελκυσε περισσοτερο ειναι αυτη με τον ανθρωπο που βουταει και ειδικα εκεινη με την τεραστια ταμπελα(?) και το ηλιοβασιλεμα(μ αρεσει παρα πολυ βασικα)..Επισης η τελευταια στο καραβι μ αρεσει αρκετα..Γενικως η τεχνικη σου φαινεται να ειναι μια χαρα(πολυ καλα στημενα καδρα κλπ) αλλα το τελικο αποτελεσμα ειδικα στις εγρωμες μου κανει λιγο εφετζιδικο κυριως λογω των εντονων χρωματων και του κοντραστ..Πχ η φωτογραφια με το σαλονακι μεσα στο σπιτι θα εδιεχνε περισσοτερο την αξια της αν δεν ειχε υποστει τοση επεξεργασια..

Κρινο
Οι 2 πρωτες σου μ αρεσουν αρκετα..Ειδικα η πρωτη ειναι τοσο 2 διαστασεων και εχει μια πολυ περιεργη ατμοσφαιρα..Μου δημιουργει κατι εντονο..Ελενη ανεβασε και αλλες.

Για τελος να πω κατι...Το καλο φιλμ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ καλη την ταινια!Θα το λεω και θα το ξαναλεω.Αριστουργηματα του κινηματογραφου βγηκαν το 1920-30..Μεγαυτεροι φωτογραφοι τραβουσαν με μηχανες που δεν εχουν ουτε το ενα 1/20 των δυνατοτητων των φωτογραφικων του σημερα(των φτηνων)..Μπορεις ανετα να βγαλεις ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ με μια οποιαδηποτε μηχανη(καλυτερα να χει σκοπευτρο βεβαια ;D) και να μην εχει σημασια ουτε το τελειο κοντραστ,ουτε τα τελεια χρωματα ουτε τιποτα..Αυτα χρειαζονται στις φωτογραφιες μας απο τις διακοπες που θελουμε να ειναι οσο πιο καθαρες γινεται..Στην καλλιτεχνικη φωτογραφια αυτο ειναι το τελευταιο που σε νοιαζει.








I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #116 στις: 13/10/09, 12:33 »
Kiratzoharris,
Τα μαθήματα είναι προσανατολισμένα στην αναλογική φωτογραφία ή και στην ψηφιακή; Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ψηφιακή φωτογραφία, δεν θέλω να ασχοληθώ με φιλμ, σκοτεινό θάλαμο, κλπ.

Υπάρχουν μαθήματα φωτογραφίας και σε πνευματικά κέντρα δήμων, κλπ. Π.χ. http://www.neafiladelfeia.gr/default.aspx?pid=219&langid=1&rowid=39

Αποσυνδεδεμένος GoMaR

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #117 στις: 13/10/09, 16:38 »
Αν μπορειτε μη με βρισετε αλλα θελω καποιες πληροφοριες για τηλεσκοπια...(ακυρο ε??)να ανοιξω καινουργιο θεμα η δεν υπαρχει και πολυ ψωμι???το λεω για να μη με βρισουν οι mods.ευχαριστω

πειτε απλα πως δεν το ειπα.ειδα μερικες τιμες και δεν νομιζω οτι με παιρνει ουτε στο ελαχιστο
εχω δουλεψει LX50 10" με superwedge βαση και το ETX 70..Πολυ πιο ευχρηστο ειναι το 2ο προφανως.
Θα σου προτεινα το επερχομενο μοντελο της σειρας ETX.το ETX80.
κοντα στα 350Ε ειναι αλλα μπορεις ανετα να συνδεσεις και τις καμερες σου πανω και εχει ολα τα απαραιτητα συστημα για παρακολουθηση αστρων.
Επισης θα σου λεγα αν το σκεφτοσουν να πηγαινες απο τον Νομικο στο Πειραια που εχει και τα απαραιτητα "t-rings" για να κουμπωσεις την μηχανη σου πανω.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #118 στις: 13/10/09, 18:00 »
μπορεις να μου πεις περιπου τι θα μπορω να βλεπω με ενα τετοιο τηλεσκοπιο.δλδ φανταζομαι φεγγαρι με σχετικες λεπτομεριες αλλα περα απο  αυτο???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #119 στις: 13/10/09, 22:04 »
Kiratzoharris,
Τα μαθήματα είναι προσανατολισμένα στην αναλογική φωτογραφία ή και στην ψηφιακή; Ενδιαφέρομαι αποκλειστικά για ψηφιακή φωτογραφία, δεν θέλω να ασχοληθώ με φιλμ, σκοτεινό θάλαμο, κλπ.

Υπάρχουν μαθήματα φωτογραφίας και σε πνευματικά κέντρα δήμων, κλπ. Π.χ. http://www.neafiladelfeia.gr/default.aspx?pid=219&langid=1&rowid=39

Xμμ εχει 4 διαφορετικα τμηματα..Το ενα δεν εχει θαλαμους ομως ετσι και αλλιως το μαθημα αυτο καθε αυτο ειναι και για τα 2..Δηλαδη στο κυριως μαθημα δεν θα σου πουν για φιλμ κλπ..Οι θαλαμοι ειναι εξτρα μερα..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #120 στις: 07/03/10, 18:47 »
ΧΑΙΡΕ...ρε παιδια εχω ενα προβλημα με την μηχανη μου και δεν θελω να ανοιξω αλλο θεμα...στην επιλογη συνεχομενων ληψεων βγαζει μονο 2 φωτογραφιες αντι 6...τι μπορει να φταιει???
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #121 στις: 07/03/10, 21:55 »
ΧΑΙΡΕ...ρε παιδια εχω ενα προβλημα με την μηχανη μου και δεν θελω να ανοιξω αλλο θεμα...στην επιλογη συνεχομενων ληψεων βγαζει μονο 2 φωτογραφιες αντι 6...τι μπορει να φταιει???

Φαντάζομαι λόγω αργής κάρτας μνήμης. Αν σου είναι απολύτως απαραίτητη αυτή η λειτουργία, αγόρασε μια κάρτα μνήμης με μεγάλη ταχύτητα εγγραφής.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #122 στις: 07/03/10, 22:06 »
μα παλαιοτερα εβγαζε κανονικα...λες βραζιλη αν σβησω φωτογραφιες να γιανει? :P
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #123 στις: 07/03/10, 23:34 »
Φορμάρισε την κάρτα ή σβήσε όλες τις φωτογραφίες, και ξαναδοκίμασε.

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωτογραφιες στο ΚΙΘΑΡΑ...Γιατι οχι!!!!
« Απάντηση #124 στις: 08/03/10, 00:05 »
δυστυχως ακομα τιποτα....τι αλλο μπορω να κανω?
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
13 Απαντήσεις
6669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/03, 17:23
από iwnathan
182 Απαντήσεις
61556 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/09, 01:48
από dhmhtrhs_xm
4027 Απαντήσεις
1083182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/18, 17:47
από kith_anna
5 Απαντήσεις
4323 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 21:31
από ship_me_out!!!
0 Απαντήσεις
3247 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/07, 19:29
από Scarsick
10 Απαντήσεις
3868 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 16:36
από Joevaicci
163 Απαντήσεις
50172 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/10, 21:48
από Jezus
23 Απαντήσεις
5949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/10, 13:35
από Αnthia
87 Απαντήσεις
27147 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/14, 00:39
από hot_sauce (φλουτσ)
13 Απαντήσεις
5512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/07/15, 19:08
από saved