Αποστολέας Θέμα: Washburn Parallaxe  (Αναγνώστηκε 4886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Washburn Parallaxe
« στις: 09/11/14, 13:00 »
καλησπερα σε ολους


ενδιαφερομαι για την αγορα της 2ης κιθαρας μου....ηθελα κιθαρα απο μαονι...αλλα καθως κοιτουσα επεσε το ματι μου προς washburn μερια.
Ειναι καινουργια η ολη σειρα parallaxe της εταιριας και δεν υπαρχουν αρκετα reviews και videos στο νετ...και θα ηθελα αν εχει κανεις εμπειρία με την συγκεκριμενη εταιρια να την καταθεσει. η καλυτερη τιμη που εχω βρει στο νετ ειναι εδω: http://www.rockemmusic.com/product/washburn-parallaxe-pxs-electric-guitar-black-matte-pxs20ec . επισης αν καποιος εχει ψωνισει απο εκει θα ηθελα την αποψη του και σε αυτο  ;D .[size=78%] [/size]


Ο μονος ενδοιασμος που εχω περα απο την ποιοτητα που δεν εχω αποψη...ειναι οτι η κιθαρα δεν εχει inlays...και δεν το λεω για λογους αισθητικης...αλλα επειδη ειμαι σχετικα καινουργιος "παικτης" φοβαμαι μηπως με δυσκολεψει στο παιξιμο...


ευχαριστω εκ των προτερων


Τα χαρακτηριστικα της:
[/size][/color]
MODEL:
PXS20EC
SERIES:
Parallaxe

[/size]SHAPE:[/size]PXS Double Cutaway
[/size]BODY:[/size]Alder
[/t][/t]
[/size]MATERIAL:[/size]Maple
[/size]FRETBOARD:[/size]Ebony with 24 Frets
[/size]NUMBER OF FRETS:[/size]24 frets
[/size]INLAYS:[/size]Small dots with Parallaxe inlay at 12th fret
[/size]NUT:[/size]Graphite
[/size]NUT WIDTH:[/size]43 mm
[/size]SCALE:[/size]25.5
[/size]PICKUPS:[/size]EMG 85/81

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #1 στις: 09/11/14, 13:41 »
Είχα κάποτε μια washbourn style strat...πολύ μέτρια.Οι ακριβές της εταιρείας είναι σίγουρα καλές...η συγκεκριμένη έχει καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν την ξέρω...θα πήγαινα σε κάτι πιο σίγουρο όπως την Schecter Banshee που έχει το ίδιο μαγαζί σε παραπλήσια τιμή αλλά με floyd rose....To μαγαζί δεν το ξέρω και πρέπει να σιγουρευτείς αν στέλνει Ελλάδα........
Επίσης για την έλλειψη inlays είναι πιθανό να έχει dots στα πλάγια του μπράτσου ...ρώτησέ τους..
« Τελευταία τροποποίηση: 09/11/14, 13:46 από emg »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #2 στις: 09/11/14, 14:11 »
Aπ' ό,τι βλέπω, τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 90 λίρες Αγγλίας, δηλαδή περίπου 115 Ευρώ. Αν πράγματι θέλεις τη συγκεκριμένη κιθάρα, θα σού έλεγα να ψάξεις και αλλού. Πάντως σε αυτή την κατηγορία τιμής και προκειμένου για μεταλλοκιθάρα, κι εγώ θα προτιμούσα μια Schecter, που λογικά θα είναι και πιο εύκολο να τη βρεις...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #3 στις: 09/11/14, 16:19 »
Είχα κάποτε μια washbourn style strat...πολύ μέτρια.Οι ακριβές της εταιρείας είναι σίγουρα καλές...η συγκεκριμένη έχει καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν την ξέρω...θα πήγαινα σε κάτι πιο σίγουρο όπως την Schecter Banshee που έχει το ίδιο μαγαζί σε παραπλήσια τιμή αλλά με floyd rose....To μαγαζί δεν το ξέρω και πρέπει να σιγουρευτείς αν στέλνει Ελλάδα........
Επίσης για την έλλειψη inlays είναι πιθανό να έχει dots στα πλάγια του μπράτσου ...ρώτησέ τους..


Εχει dots στο πλαϊ αλλα επειδη δεν εχω δοκιμασει κιθαρα χωρισ inlays για αυτο ειμαι καπως σκεπτικος....εμφανισιακά μου αρεσει πολυ σαν κιθαρα απλως απο οσο βλεπω δεν πρεπει να ειναι πολυ διαδεδομενη η συγκεκριμενη εταιρία για αυτο ηθελα καποια γνωμη...προτιμω κιθαρα χωρισ floyd...γιατι παιζω σε διαφορετικα κουρδισματα και το "κακο" ειναι οτι η συγκεκριμενη σειρα (parallax) αν δεν κανω λαθος λανσαρίστηκε μεσα στο 2013 οποτε εχει σχετικα λιγους που τις εχουν αγορασει/δοκιμασει

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #4 στις: 09/11/14, 16:20 »
Aπ' ό,τι βλέπω, τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 90 λίρες Αγγλίας, δηλαδή περίπου 115 Ευρώ. Αν πράγματι θέλεις τη συγκεκριμένη κιθάρα, θα σού έλεγα να ψάξεις και αλλού. Πάντως σε αυτή την κατηγορία τιμής και προκειμένου για μεταλλοκιθάρα, κι εγώ θα προτιμούσα μια Schecter, που λογικά θα είναι και πιο εύκολο να τη βρεις...


η προτιμιση σου σε shecter εχει να κανει αποκλειστικα με το οτι ειναι πιο ευκολο να την βρεις ?? (π.χ. απο Ελλαδα) ή το λες και απο αποψη ποιοτητας???

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #5 στις: 09/11/14, 17:13 »
Τις φέρνει ο Νακας αυτές, ρώτα εκεί για δοκιμή
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #6 στις: 09/11/14, 17:17 »
Τις φέρνει ο Νακας αυτές, ρώτα εκεί για δοκιμή


Φιλε μου μακαρι να μπορουσα....τα κακα της επαρχιας βλεπεις....  :'(

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #7 στις: 09/11/14, 17:38 »
Aπ' ό,τι βλέπω, τα μεταφορικά για Ελλάδα είναι 90 λίρες Αγγλίας, δηλαδή περίπου 115 Ευρώ. Αν πράγματι θέλεις τη συγκεκριμένη κιθάρα, θα σού έλεγα να ψάξεις και αλλού. Πάντως σε αυτή την κατηγορία τιμής και προκειμένου για μεταλλοκιθάρα, κι εγώ θα προτιμούσα μια Schecter, που λογικά θα είναι και πιο εύκολο να τη βρεις...

η προτιμιση σου σε shecter εχει να κανει αποκλειστικα με το οτι ειναι πιο ευκολο να την βρεις ?? (π.χ. απο Ελλαδα) ή το λες και απο αποψη ποιοτητας???

O κύριος λόγος είναι η ποιότητα, η οποία ακόμα και σε φτηνότερες Schecter είναι σαφώς ανώτερη. Φυσικά το γεγονός ότι έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα να βρεις κάποια μοντέλα σε Ελληνικά καταστήματα και να τα δοκιμάσεις, αποτελεί κι αυτό σημαντικό πλεονέκτημα αν δεν είσαι σίγουρος τι ακριβώς ζητάς.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #8 στις: 09/11/14, 21:42 »
Είχα κάποτε μια washbourn style strat...πολύ μέτρια.Οι ακριβές της εταιρείας είναι σίγουρα καλές...η συγκεκριμένη έχει καλά χαρακτηριστικά αλλά δεν την ξέρω...θα πήγαινα σε κάτι πιο σίγουρο όπως την Schecter Banshee που έχει το ίδιο μαγαζί σε παραπλήσια τιμή αλλά με floyd rose....To μαγαζί δεν το ξέρω και πρέπει να σιγουρευτείς αν στέλνει Ελλάδα........
Επίσης για την έλλειψη inlays είναι πιθανό να έχει dots στα πλάγια του μπράτσου ...ρώτησέ τους..


Εχει dots στο πλαϊ αλλα επειδη δεν εχω δοκιμασει κιθαρα χωρισ inlays για αυτο ειμαι καπως σκεπτικος....εμφανισιακά μου αρεσει πολυ σαν κιθαρα απλως απο οσο βλεπω δεν πρεπει να ειναι πολυ διαδεδομενη η συγκεκριμενη εταιρία για αυτο ηθελα καποια γνωμη...προτιμω κιθαρα χωρισ floyd...γιατι παιζω σε διαφορετικα κουρδισματα και το "κακο" ειναι οτι η συγκεκριμενη σειρα (parallax) αν δεν κανω λαθος λανσαρίστηκε μεσα στο 2013 οποτε εχει σχετικα λιγους που τις εχουν αγορασει/δοκιμασει

Η συγκεκριμένη που σου πρότεινα ,την οποία την θεωρώ πολύ καλή περίπτωση, βγαίνει και χωρίς floyd Rose. Στην Αθήνα μπορείς να βρεις schecter σε διάφορα μαγαζιά....αξίζει να τις βρεις να τις δοκιμάσεις........

Αποσυνδεδεμένος Newuser

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 32
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #9 στις: 11/11/14, 11:31 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας


Θα κοιταξω πιο διεξοδικά το θεμα...και απο οτι ειδα λιγο η συγκεκριμενη κυρια...φαινεται πολυ ενδιαφέρουσα περιπτωση...


http://www.schecterguitars.com/international/guitars/hellraiser-hybrid-c-1-detail , και η 7χροδη φαινεται ωραια....μοντελο 2014...


Aν ξερει κανεις...τα μαγαζια που φερνουν schecter στην Ελλαδα...μπορουν φερουν καποιο συγκεκριμενο μοντελο κατα παραγγελια?? γιατι δεν υπαρχει πουθενα σε stock συγκεκριμενη
« Τελευταία τροποποίηση: 11/11/14, 11:37 από Newuser »

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Washburn Parallaxe
« Απάντηση #10 στις: 11/11/14, 12:00 »
Δεν ξέρω αν φέρνει την συγκεκριμένη, πάντως Schecter έχει:

http://guitars.gr/guitars-kithares/electric-guitars.html?marka=3

http://telesound.gr/teleshop/el/13--

οπότε τηλ. και βουρ!!!  ;D
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/07/02, 23:28
από rockntroll
16 Απαντήσεις
7140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 22:29
από Giorgos K.
4 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 17:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
4740 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/06/08, 01:40
από Jezus
12 Απαντήσεις
6473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/06/09, 04:16
από daffy
7 Απαντήσεις
3318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/10, 19:04
από coolatos94
10 Απαντήσεις
4330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/10, 19:39
από zefs
3 Απαντήσεις
2672 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/11, 15:49
από harrisxr650
5 Απαντήσεις
3315 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/12, 01:49
από Απόλλων
9 Απαντήσεις
5710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/13, 15:30
από madrivermadonus