Αποστολέας Θέμα: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!  (Αναγνώστηκε 29871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #50 στις: 05/03/09, 17:27 »
...αλλά όταν ακους πως πρέπει να παίξεις γνωστά κομμάτια για να γουστάρει ο κοσμος, θέλοντας και μη θα τ κάνεις.... :-\

Θαρρώ πως δεν πρέπει να σκεφτόμαστε έτσι...γιατί "πρέπει" να κάνουμε αυτό που μας επιβάλλουν οι μαγαζάτορες? Οι εναλλακτικές λύσεις είναι πολλές, αρκεί να ξέρει κανείς πως να τις ανακαλύψει και να τις διαχειριστεί. Θέλω να πω με αυτό, πως αν κάποιος μαγαζάτορας αναζητά αυτό που σε τούτο το θέμα αποκαλούμε "ροκ σκυλάδικο" και η τάδε μπάντα το αρνείται, allright...η μπάντα από μόνη της δεν πρέπει να δεχτεί να παίξει με τους όρους του μαγαζάτορα. Δεν θα κερδίσει και τίποτα, έτσι κι άλλιως. Κομμάτια άλλων θα προμοτάρει (για ακόμη μια φορά) και από λεφτά...χμ...γκουχου γκουχου!! Anyway, εναλλακτικές υπάρχουν..φεστιβάλ, λιγότερο γνωστά μαγαζιά, πιο ανοιχτόμυαλοι μαγαζάτορες...σίγουρα υπάρχουν. Και πλεον...ζούμε στην εποχή του ίντερνετ. Τι πιο εύκολο από το να προβάλει κάποιος τη δουλειά του μέσα από αυτό, με τρόπο που θα πείσει τους μαγαζάτορες να τον καλέσουν οι ίδιοι ;) Και μη με πείτε υπερβολικό...κυκλοφορεί μια Monica, την οποία σίγουρα πολλοί θα γνωρίζετε, η οποία μέσω διαδυκτίου έγινε γνωστή και πλέον κάνει σε διάφορα μέρη live, με δικό της υλικό ... έτσι, ενα πρόχειρο παράδειγμα...

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #51 στις: 08/03/09, 12:52 »
Μαρίνο, μάλλον σε διέψευσε η ίδια τελικά...Βέβαια το παράδειγμα ισχύει , αλλά δεν ξέρω κατά πόσο θα το έβαζες σήμερα... ;)
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #52 στις: 08/03/09, 13:00 »
Μάκη μου, η συνέντευξη της δεν αναιρεί τον τρόπο με τον οποίο έγινε ευρέως γνωστή. Η ίδια βέβαια στην εν λόγω συνέντευξη δηλώνει πως "βρίσκει" κανένα 10λεπτο την ημέρα να απαντά στα μηνύματα στο MySpace της, πράγμα που ίσως να υποδηλώνει πως τώρα πια δεν το έχει ανάγκη (??) !! Anyway..ίσως να είχα αποφύγει την αναφορά στη Μόνικα, αν απαντούσα σήμερα...έχεις δίκιο σε αυτό ;)

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #53 στις: 10/03/09, 12:21 »
Καποιος ανεφερε τα ΓΥΜΝΑ ΚΑΛΩΔΙΑ, (μητσο νομιζω οτι ησουν εσυ) ....ενταξει εσενα σου αρεσαν , εμενα παλι και 15 ατομα που μαζεψαν πολλα μου φαινονται....μπορει να ναι πολυ καλα παιδια , δεν ξερω....αλλα ρε συ οταν τους ακους ειναι σαν να ακους απομιμηση απο κρινα....

Δημήτρη τα Γυμνά Καλώδια ήταν απλά ένα παράδειγμα, μπορείς να αλλάξεις το όνομα με οποιαδήποτε μπάντα μικρου-μεσαίου μεγέθους. Αλλά ακόμα και αυτό το παράδειγμα, ΟΚ, κάτι λέει. 15 άτομα σε μια πόλη 1+ εκατομμυρίου επίσης κάτι λέει.

γ**ώ την ψυχή μου μέσα δηλαδή το σκέφτομαι και με πιάνει απελπισία. Μεγάλωσα με Ράδιο Ακρόπολης, Ράδιο Ουτοπία, Κιβωτός κλπ κλπ, οι άνω των 30 Θεσσαλονικείς θα τα θυμούνται, ίσως να θυμούνται και τα πάρτυ στο πάρκο των σκύλων με Εκτός Ελέγχου, Σμέρνα και ότι άλλο θέλει η ψυχή σου. Σήμερα νιώθω ότι είμαι στον πολιτιστικό μεσαίωνα, βέβαια δεν είναι και ο μόνος μεσαίωνας που βιώνει αυτή η χώρα αλλά ας μη παρασυρθώ. Ήμουν στο αυτοκίνητο 2 ώρες σήμερα σε ένα πηγαινέλα Κατερίνη, 89 rainbow σε γαλάζιο φόντο και τ' @@ μου κουνιούνται. Όσοι έχετε την ατυχία και τ' ακούτε καταλαβαίνετε...

Το τάραξα στο βρισίδι και σταματάω πριν πω πολλά χειρότερα. Στην ουσία σκατά είμαστε, έρχεται ο οποιοσδήποτε γερο-π**άρας 60 χρονών στο τέλος της καριέρας του που ξαφνικά ο manager του ανακάλυψε ότι υπάρχει και η Ελλάδα, τρέχουν όλοι σα βόδια και θα πληρώσουν ένα υπέρογκο ποσό για χάλια ποιότητα (όσοι έχετε εμπειρία από συναυλίες στο εξωτερικό καταλαβαίνετε τι λέω). Κάνει ο οποιοσδήποτε φουκαράς, (γιατί περι φουκαρά πρόκειται, απλά ίσως να μην το γνωρίζει ακόμα) μια αξιόλογη προσπάθεια και δε θα πάει πουθενά. Σε πρώτη περίπτωση, απλή αδιαφορία. Έτσι και καταφέρει να την καταπολεμήσει, αρχίζουνε τα όμορφα σχόλια που έχουν να κάνουν με μαχαίρια και πλάτες.

Τέλος πάντων, καληνυχτίζω.

Τζιμακο μαλλον δεν το εθεσα σωστα.....οταν μιλαω για τα Γυμνα καλωδια (που τελικα μπορει να τους μπερδευω και με τους ΖΝ...δεν ειμαι σιγουρος) αλλου ηθελα να εστιασω.....στην διαφορετικοτητα της προσωπικοτητας κι οχι στην διαφορετικοτητα της μουσικης τους.

Μιλας για το ραδιο ουτοπια, ακροπολις, κλπ ....Θυμησου λιγο πως ηταν τοτε τα παιδια που επαιζαν live και πως ειναι τωρα.
Εμπαινες τοτε στην ΖΕΡΟ να ακουσεις ενα συγκροτημα και οι μουσικοι χτυπιοταν πιο πολυ απο τους ακροατες...και πας τωρα στον Παπαγαλο και στην καλυτερη να χτυπιεται λιγο ο τραγουδιστης (...κι ενας ξεχασμενος 40αρης ντραμερ που ξεμεινε εκει απο τον "παλιο καλο καιρο") ...κι οταν λεω "χτυπιεται" δεν εννοω το ποζεριλικι αλλα να το νοιωθει και να το γουσταρει αυτο που κανει.
Αυτη την καταντια εννοω που τωρα βγαινει ενα γκρουπακι κι αρχιζει και παιζει "και καλα" δικα του τραγουδια κι ειναι στημενοι στο παταρι λες και παιζουν στο μεγαρο ή στο σκυλαδικο (αναλογως τον χαρακτηρα και την διαθεση) κι απο τσαμπουκα τιποτα.
Θυμαμαι εποχες που πηγαινα Πανουση και φοβουσουν να τον πλησιασεις την ωρα που τραγουδουσε γιατι εβλεπες τα ματια του εκεινη την στιγμη και νομιζες οτι θα πεταχτουνε φλογες (και τοτε δεν ειχαμε σεκιουριτι και καγκελα στις συναυλιες) ......και θυμαμαι πριν μερικα χρονια που ημουν σε συναυλια του και πανω στην πορωση οπως χτυπουσα τα χερια μου στο παταρι (που ητανε ξυλινο) ξεκαρφωθηκε ενα ξυλο και πεταχτηκε κατα πανω και μαζευτηκε ολη μπαντα κατα μεσα σαν βρεγμενες κοτες αντι να μας ριξει καμια χριστοπαναγια να ρθουμε στα ισα μας.
Το χουμε ξαναπει γενικα εδω στο φορουμ (οχι οτι συμφωνησαμε βεβαια, αλλα τουλαχιστον αυτη εξακολουθει να ειναι η γνωμη μου) το ροκ ειναι πανω απο ολα βιωμα και συναισθημα....αμα του αφαιρεσεις αυτα τα 2 ειναι απλα ακομα ενα ειδος μουσικης ...κι αυτο εχει συμβει πλεον....στους πιτσιρικαδες το αιμα θα βραζει παντα....αλλα το θεμα ειναι οτι δεν εχουν λογο να ασχοληθουν με το ροκ ή την ροκ μουσικη οταν πια ο καθε ασχετος δηλωνει οτι "παιζει ροκ μουσικη" κι ο καθε φλωρος εμφανιζεται στα και καλα ροκαδικα της Αθηνας να τραγουδαει σουπες και γλυκαναλατα τραγουδακια.
(δεν αναφερομαι σε καποιον προσωπικα, σιγουρα κι ευτυχως θα υπαρχουν παντα εξαιρεσεις)

....κια για να καταληξω , προτιμω εναν σκυλα που γαβγιζει γιατι τον παρατησε η γκομενα αλλα την ωρα που το τραγουδαει το νοιωθει ο ανθρωπος και κλαιει κι η ψυχουλα του μαζι...παρα εναν ροκα που εχει κοντο το μαλι γιατι δεν τον γουσταρει η γκομενα αλλιως και φοραει πουκαμισακι για να μην τον θεωρησουν γραφικο την ωρα που παιζει ....ή και για να στο παω ακομα πιο μακρυα απο ενα σιτεμενο αγγλο , αμερικανο 50αρη που επειδη στα νιατα του εκανε το ροκ ,επιχειρηση κι επεισε τα αγγλακια οτι αυτο ειναι το ροκ....ερχεται τωρα στα γεραματα να μου πουλησει "ροκια" με το κιλο στο Ελλαντα με 80 και 100 ευρω εισιτηριο.

Οσο για τα νεα γκρουπ (για να επανελθω και στο θεμα) ....γουσταρω να βλεπω κατι καινουργιο αλλα θελω να με πεισει πρωτα με το παιξιμο του και με το νευρο του και με το groove του κι αμα ειναι κι ωραια τα τραγουδακια του να με κανει να τα ψαξω. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/09, 12:26 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #54 στις: 10/03/09, 13:57 »


....κια για να καταληξω , προτιμω εναν σκυλα που γαβγιζει γιατι τον παρατησε η γκομενα αλλα την ωρα που το τραγουδαει το νοιωθει ο ανθρωπος και κλαιει κι η ψυχουλα του μαζι...παρα εναν ροκα που εχει κοντο το μαλι γιατι δεν τον γουσταρει η γκομενα αλλιως και φοραει πουκαμισακι για να μην τον θεωρησουν γραφικο την ωρα που παιζει ....ή και για να στο παω ακομα πιο μακρυα απο ενα σιτεμενο αγγλο , αμερικανο 50αρη που επειδη στα νιατα του εκανε το ροκ ,επιχειρηση κι επεισε τα αγγλακια οτι αυτο ειναι το ροκ....ερχεται τωρα στα γεραματα να μου πουλησει "ροκια" με το κιλο στο Ελλαντα με 80 και 100 ευρω εισιτηριο.

αουτς.........σε όλο το μήνυμα σε βρήκα σωστό......σ'αυτο το σημείο όχι μόνο το χασες....το έχεσες...(σόρρυ κιόλας)....δλδ ο κοντομάλλης ροκάς έχει κοντό μαλλί λόγω κάποιας γκόμενας....? η φοράει πουκαμισάκι για να μην τον θεωρήσουν γραφικό...? πραγματικα αουτς....αυτός είναι ο κομπλεξισμος για τον οποιον μιλούσα σε προηγούμενα ποστ.......

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #55 στις: 10/03/09, 14:07 »
Επειδη εγω καταλαβα πως το εννοει.Προφανως μιλαει για τον ροκα που αντι να ακολουθει την ψυχη του και να κανει αυτο που θελει αυτος..οπως να εχει μακρυ μαλλι και να φοραει ενα απλο t shirt..αλλαζει την εμφανιση του και συνεπως αλλαζει και το εγω του.

Η νοοτροπια του να εισαι ροκ..προφανως αναφερεται στο να εισαι ο εαυτος σου και να μην αλλαζεις αυτο που εισαι για κανεναν.Να εισαι αυθεντικος.Και να εχεις τα χαρακτηριστικα που εχεις γιατι ετσι αισθανεσαι..και οχι για να αρεσεις στους αλλους.Κοινως ετσι ειμαστε..και τι να κανουμε..σε οποιον αρεσουμε.

Οποτε δεν εχει να κανει με το αν φορας πουκαμισο η κοντομανικο..ουτε το αν εχεις μακρυ η κοντο μαλλι.Θα ελεγα οτι δεν εχει να κανει καν με την εμφανιση.Ροκας εισαι μεσα στην ψυχη.Εχει να κανει ομως με το αν εισαι δηθεν.Και για μενα ομολογω να πω..το να αλλαζεις το τι εισαι για χαρη των αλλων..ειναι δηθεν..γιατι απλα υποκρινεσαι.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #56 στις: 10/03/09, 14:17 »
μαλιστα....εγώ θα σταθώ απλά πως ροκάς είσαι στην ψυχή...και όχι στα χαρτιά......και κελεμπία να φοράς, και κράνος powerpuff girls ( ;D ;D) και οτιδήποτε......

υ.γ. εμενα τα πουκαμισάκια μ'αρεσουν....ειναι αεράτα....... ;D

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #57 στις: 10/03/09, 14:21 »
Συμφωνώ με τον master. Δηλαδή ο Steve Vai όταν έκοψε το μαλλί έπαψε να είναι ροκάς? Ή ο Satriani? (εξαιρούνται οι Metallica :P :P :P)

Αν μη τι άλλο, από μια ηλικία και πάνω αρχίζουν να αραιώνουν τα μαλλιά και είναι ότι πιο γελοίο να βλέπεις καραφλοχαιτάκηδες αλλά Παύλο Κοντογιαννίδη να ροκάρουν ;D ;D ;D
(ο μοναδικός που το σώζει είναι ο Dio που μπορεί να έχει γίνει σαν κωλόγρια αλλά εξακολουθεί να είναι ίσως η κορυφαία φωνή του ροκ...)

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #58 στις: 10/03/09, 15:21 »
Γεια χαρα παιδες. Θα ηθελα να θιξω κ ενα αλλο θεμα σχετικα με τα γκρουπακια στα live . Προσφατα πηγα σε γνωστη μουσικη σκηνη στην Αθηνα κ ακουσα ενα γκρουπακι το οποιο επαιζε συνεχως medley πολλα τραγουδια μαζι, δηλαδη στο ιδιο medley ακουγες απο π**αριζου εως moonchild. Mπορει απο σας πολλοι να συμφωνειτε οτι ενωνουν σε ενα τετοιο medley πολλα ειδη μουσικης κ πρωτοτυπουν, η ακομα εχουν μουσικη απο ολα τα ειδη κ απευθυνοντε σε ολα τα γουστα για να τραβηξουν κοσμο. Εκει λοιπον θελω να σταθω. Ενα τραγουδι εχει εισαγωγη, couple, refrain, solo, kleisimo. Και αναρωτηθηκα αν εμεις που στο ταπεινο μας γκρουπακι με τα ελαχιστα live ειμαστε οπισθοδρομικοι οταν απλα διασκευαζουμε το κοματι για να το πουμε με εναν τροπο διαφορετικο, δικο μας , κρατωντας ομως μια δομη του κοματιου. Κ ερχομαι να θεσω το εξης ερωτημα. Τελικα για να παιξεις σε μουσικη σκηνη καλη πρεπει να εχεις ποσοτητα απο μουσικα ειδη αλεθοντας την στο μιξερ η να παιζεις τα τραγουδια που θες ποιοτικα κ με το δικο σου στυλ ακολουθοντας τη δομη που προανεφερα? Αν γουσταρεις την ποσοτητα σε medley γιατι δεν πας σε ενα club με dj γιατι στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι. Mixαδοροι ....
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #59 στις: 10/03/09, 16:00 »
Μιλας για το ραδιο ουτοπια, ακροπολις, κλπ ....Θυμησου λιγο πως ηταν τοτε τα παιδια που επαιζαν live και πως ειναι τωρα.
Εμπαινες τοτε στην ΖΕΡΟ να ακουσεις ενα συγκροτημα και οι μουσικοι χτυπιοταν πιο πολυ απο τους ακροατες...και πας τωρα στον Παπαγαλο και στην καλυτερη να χτυπιεται λιγο ο τραγουδιστης (...κι ενας ξεχασμενος 40αρης ντραμερ που ξεμεινε εκει απο τον "παλιο καλο καιρο") ...κι οταν λεω "χτυπιεται" δεν εννοω το ποζεριλικι αλλα να το νοιωθει και να το γουσταρει αυτο που κανει.
Αυτη την καταντια εννοω που τωρα βγαινει ενα γκρουπακι κι αρχιζει και παιζει "και καλα" δικα του τραγουδια κι ειναι στημενοι στο παταρι λες και παιζουν στο μεγαρο ή στο σκυλαδικο (αναλογως τον χαρακτηρα και την διαθεση) κι απο τσαμπουκα τιποτα.

Τις προάλλες μετά το Αργώ πήγαμε με τον Κώστα (επίσης Ψευδοπροφήτης) σε ένα αγαπητό μας μπαράκι να πιούμε μια μπύρα ήρεμα πριν γυρίσουμε σπίτια μας, και κάποιος πολύ σοβαρά μας πρότεινε να κάνουμε ακουστικό πρόγραμμα  ::) Και μόνο η ιδέα προσωπικά με προσέβαλε, δεν παίζουμε μουσική που παίζεται ακουστικά, ούτε μουσική για δικηγόρους και παιδίατρους που θα μας βλέπουν πίνοντας ένα τσάι (τίποτα κακό με το τσάι, απλά στήνω το σκηνικό). Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, τα έχουμε πει ξανά και ξανά, και απ' ότι φαίνεται θα τα λέμε συνέχεια έτσι πως είναι η κατάσταση.

Πρώτο βήμα για να αλλάξει, πετάξτε τα ραδιόφωνα από το παράθυρο ;)

ΥΓ. Για Θεσσαλονίκη μιλάω, ιδέα δεν έχω πως είναι στην Αθήνα
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #60 στις: 10/03/09, 16:09 »
Και μόνο η ιδέα προσωπικά με προσέβαλε, δεν παίζουμε μουσική που παίζεται ακουστικά, ούτε μουσική για δικηγόρους και παιδίατρους που θα μας βλέπουν πίνοντας ένα τσάι (τίποτα κακό με το τσάι, απλά στήνω το σκηνικό).

Δηλαδή με τους παιδίατρους τι το κακό παίζει?  :P :P :P

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #61 στις: 10/03/09, 16:16 »
Γεια χαρα παιδες. Θα ηθελα να θιξω κ ενα αλλο θεμα σχετικα με τα γκρουπακια στα live . Προσφατα πηγα σε γνωστη μουσικη σκηνη στην Αθηνα κ ακουσα ενα γκρουπακι το οποιο επαιζε συνεχως medley πολλα τραγουδια μαζι, δηλαδη στο ιδιο medley ακουγες απο π**αριζου εως moonchild. Mπορει απο σας πολλοι να συμφωνειτε οτι ενωνουν σε ενα τετοιο medley πολλα ειδη μουσικης κ πρωτοτυπουν, η ακομα εχουν μουσικη απο ολα τα ειδη κ απευθυνοντε σε ολα τα γουστα για να τραβηξουν κοσμο. Εκει λοιπον θελω να σταθω. Ενα τραγουδι εχει εισαγωγη, couple, refrain, solo, kleisimo. Και αναρωτηθηκα αν εμεις που στο ταπεινο μας γκρουπακι με τα ελαχιστα live ειμαστε οπισθοδρομικοι οταν απλα διασκευαζουμε το κοματι για να το πουμε με εναν τροπο διαφορετικο, δικο μας , κρατωντας ομως μια δομη του κοματιου. Κ ερχομαι να θεσω το εξης ερωτημα. Τελικα για να παιξεις σε μουσικη σκηνη καλη πρεπει να εχεις ποσοτητα απο μουσικα ειδη αλεθοντας την στο μιξερ η να παιζεις τα τραγουδια που θες ποιοτικα κ με το δικο σου στυλ ακολουθοντας τη δομη που προανεφερα? Αν γουσταρεις την ποσοτητα σε medley γιατι δεν πας σε ενα club με dj γιατι στην ουσια το ιδιο πραγμα ειναι. Mixαδοροι ....
+1000 Σε όλα . Ακριβώς αυτό λέμε. Αν θέλουνε κονσέρβα γιατί να μην έχουνε d.j που για μένα θα ήταν και αρκετά καλό και πρωτότυπο, δηλαδή ένα club που ο κόσμος να χορεύει Ελληνικό ροκ ως επί το πλείστον. Οι μπάντες πρέπει να δημιουργούν.Από την άλλη το meddley δεν είναι καθόλου πρωτότυπο μιας και το έχουν αντιγράψει από τα μπουζούκια, που πάντα έχουνε ποτ-πουρί( έτσι λέγεται στα μπουζούκια) από χασαποσέρβικα, συρτά και τσιφτετέλια (ακόμα και ζειμπέκικα που είναι λάθος και για αυτούς...)Άλλη μιά ομοιότητα με τα σκυλάδικα λοιπόν και σε ευχαριστώ που το επεσήμανες....
[/quote]

Τις προάλλες μετά το Αργώ πήγαμε με τον Κώστα (επίσης Ψευδοπροφήτης) σε ένα αγαπητό μας μπαράκι να πιούμε μια μπύρα ήρεμα πριν γυρίσουμε σπίτια μας, και κάποιος πολύ σοβαρά μας πρότεινε να κάνουμε ακουστικό πρόγραμμα  ::) Και μόνο η ιδέα προσωπικά με προσέβαλε, δεν παίζουμε μουσική που παίζεται ακουστικά, ούτε μουσική για δικηγόρους και παιδίατρους που θα μας βλέπουν πίνοντας ένα τσάι (τίποτα κακό με το τσάι, απλά στήνω το σκηνικό). Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, τα έχουμε πει ξανά και ξανά, και απ' ότι φαίνεται θα τα λέμε συνέχεια έτσι πως είναι η κατάσταση.

Πρώτο βήμα για να αλλάξει, πετάξτε τα ραδιόφωνα από το παράθυρο ;)

ΥΓ. Για Θεσσαλονίκη μιλάω, ιδέα δεν έχω πως είναι στην Αθήνα
[/quote] Τα ίδια και μάλλον χειρότερα κιόλας. Υπάρχουν μαγαζιά  2Χ3 που σε στριμώνουν σε μιά γωνιά , με midi τύμπανα στη καλύτερη περίπτωση και θέλουνε να πουλάνε και μούρη ότι έχουνε ροκ βραδυές...
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #62 στις: 10/03/09, 17:29 »
μάλλον έχω προβλημα ..... :P εγώ κουρεύτηκα, φοράω πουκαμισάκια, γουστάρω ακουστικά live......μήπως δεν ειμαι ροκας? :P μήπως πρεπει να αρχίσω να τραγουδάω σε σκυλάδικα? :P

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #63 στις: 10/03/09, 18:12 »
Και μόνο η ιδέα προσωπικά με προσέβαλε, δεν παίζουμε μουσική που παίζεται ακουστικά, ούτε μουσική για δικηγόρους και παιδίατρους που θα μας βλέπουν πίνοντας ένα τσάι (τίποτα κακό με το τσάι, απλά στήνω το σκηνικό).

Δηλαδή με τους παιδίατρους τι το κακό παίζει?  :P :P :P

διπλοπαρκάρουν  8)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #64 στις: 10/03/09, 18:14 »


....κια για να καταληξω , προτιμω εναν σκυλα που γαβγιζει γιατι τον παρατησε η γκομενα αλλα την ωρα που το τραγουδαει το νοιωθει ο ανθρωπος και κλαιει κι η ψυχουλα του μαζι...παρα εναν ροκα που εχει κοντο το μαλι γιατι δεν τον γουσταρει η γκομενα αλλιως και φοραει πουκαμισακι για να μην τον θεωρησουν γραφικο την ωρα που παιζει ....ή και για να στο παω ακομα πιο μακρυα απο ενα σιτεμενο αγγλο , αμερικανο 50αρη που επειδη στα νιατα του εκανε το ροκ ,επιχειρηση κι επεισε τα αγγλακια οτι αυτο ειναι το ροκ....ερχεται τωρα στα γεραματα να μου πουλησει "ροκια" με το κιλο στο Ελλαντα με 80 και 100 ευρω εισιτηριο.

αουτς.........σε όλο το μήνυμα σε βρήκα σωστό......σ'αυτο το σημείο όχι μόνο το χασες....το έχεσες...(σόρρυ κιόλας)....δλδ ο κοντομάλλης ροκάς έχει κοντό μαλλί λόγω κάποιας γκόμενας....? η φοράει πουκαμισάκι για να μην τον θεωρήσουν γραφικό...? πραγματικα αουτς....αυτός είναι ο κομπλεξισμος για τον οποιον μιλούσα σε προηγούμενα ποστ.......

Δεν εχω κανενα κομπλεξ με τετοια πραγματα αλλα με τους λογους για τους οποιους γινονται ;) ......α, και που εισαι αμα δεν εχεις ενυδρειο ξερεις τι εισαι , ε?

@Gear

Καρντασι δεν νομιζω οτι εχει κατι κακο το ακουστικο προγραμμα αρκει να διεππεται απο τις αρχες ολων των υπολοιπων καλων μουσικων ή τουλαχιστον να γινεται με καλη προθεση ;D

,,,Κι οπως λεει κι ο Μακ αν στη Σαλονικα τα πραγματα ειναι μια φορα χαλια , εδω στο Αθηνα ειναι 3 φορες χειροτερα :(
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #65 στις: 10/03/09, 18:22 »


....κια για να καταληξω , προτιμω εναν σκυλα που γαβγιζει γιατι τον παρατησε η γκομενα αλλα την ωρα που το τραγουδαει το νοιωθει ο ανθρωπος και κλαιει κι η ψυχουλα του μαζι...παρα εναν ροκα που εχει κοντο το μαλι γιατι δεν τον γουσταρει η γκομενα αλλιως και φοραει πουκαμισακι για να μην τον θεωρησουν γραφικο την ωρα που παιζει ....ή και για να στο παω ακομα πιο μακρυα απο ενα σιτεμενο αγγλο , αμερικανο 50αρη που επειδη στα νιατα του εκανε το ροκ ,επιχειρηση κι επεισε τα αγγλακια οτι αυτο ειναι το ροκ....ερχεται τωρα στα γεραματα να μου πουλησει "ροκια" με το κιλο στο Ελλαντα με 80 και 100 ευρω εισιτηριο.

αουτς.........σε όλο το μήνυμα σε βρήκα σωστό......σ'αυτο το σημείο όχι μόνο το χασες....το έχεσες...(σόρρυ κιόλας)....δλδ ο κοντομάλλης ροκάς έχει κοντό μαλλί λόγω κάποιας γκόμενας....? η φοράει πουκαμισάκι για να μην τον θεωρήσουν γραφικό...? πραγματικα αουτς....αυτός είναι ο κομπλεξισμος για τον οποιον μιλούσα σε προηγούμενα ποστ.......

Δεν εχω κανενα κομπλεξ με τετοια πραγματα αλλα με τους λογους για τους οποιους γινονται ;) ......α, και που εισαι αμα δεν εχεις ενυδρειο ξερεις τι εισαι , ε?

επεσες σε λάθος άνθρωπο.....επειδή ξέρω......και επειδή έχω και ενυδρείο.......ποιοι ειναι οι λόγοι για τους οποίους γίνονται....? για εξηγησε μου....η μάλλον ας εξηγήσω εγώ που τα έχω και πρόσφατα.....το ότι κάποιος μετά απο κάποια χρόνια κουράστηκε με το μαλλι (για τους χ,ψ λόγους.....) σε πειράζει....? το ότι κάποιος φοράει πουκαμισάκια επειδή του αρέσουν (καθαρα επειδή του αρεσουν) σε πειράζει? γιατι το ισοπεδώνεις δλδ? γιατι πρέπει να ειναι καθαρα αυτοί οι λόγοι που καποιος προβαινει στις συγκεκριμένες ενεργειες? αυτή την φιλοσοφία την είχα στα 14,15.... :-\ λες να αλλοτροιώνομαι? να σταματήσω να γράφω μήπως ροκ μουσική επειδή κουρεύτηκα? χμμμμμμ :-\

είχαμε μιλήσει και απο κοντά κάποτε σε μια συναντηση....μου είχες φανει πολύ ανοιχτομυαλος..... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/09, 18:25 από master of puppets »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #66 στις: 10/03/09, 18:32 »
μάλλον έχω προβλημα ..... :P  μήπως πρεπει να αρχίσω να τραγουδάω σε σκυλάδικα? :P
Κοιτα δεν ειν' κακο...καθολου κακο....:P

Κι εγω σου ερχομαι για 2ες.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #67 στις: 10/03/09, 19:13 »
Ρε παιδια,για αλλη μια φορα βλεπω εδω μεσα κατι πραματα που λεγονται...

Καταρχην,το ζητημα ειναι απλο:Ο καθενας εχει δικαιωμα να παει οπου γουσταρει,να δει οτι γουσταρει,να πληρωσει οσα γουσταρει και κανενας μα κανενας δε μπορει να τον κατηγορησει για αυτο.Προσωπικα ας πουμε,θεωρω πιο καλαισθητα τα σκυλαδικα απο το death metal.Ή θεωρω πως η π**αριζου κανει κατι πολυ πιο ουσιωδες μουσικα,απο τον Michael Angelo που βγαινει και "ανεβοκατεβαζει" με τα μαλλια ως τη μυτη σα σκυλος!!Σε καμια περιπτωση ομως δεν θα πω τον τυπο που ακουει death metal ή Angelo ηλιθιο,ουτε θα πω οτι δεν εχει μουσικη παιδεια.Για να ακους μουσικη δεν χρειαζεται παιδεια,χρειαζεται απλα να το απολαμβανεις.

Αλλωστε,βλεπω πολλους εδω μεσα να κατακρινουν τραγουδιστες ή μουσικους,ετσι για πλακα.Μαγκες,εχετε ποτε αναρρωτηθει το ΔΙΚΟ ΣΑΣ επιπεδο ποιο ειναι?Ενα μεγαλο προσον του καλου μουσικου ειναι η αυτογνωσια.Το να κατακρινεις εναν μουσικο,ενω δεν εισαι ουτε μια τριχα απο τα @@ του,θεωρω πως σε καταντα γραφικο.Αυτα,συμφωνα παντα με την υποκειμενικη μου κριση.

Τελος,πρεπει να γινει κατανοητο,οτι ενας επιχειρηματιας εχει σκοπο το κερδος.Δεν υπαρχει ιδεολογια στο επιχειρειν,μιας και αν δεν βγουν τα εξοδα,μπορει να καταληξεις πισω απο τα σιδερα.Και αυτο συνεπαγεται πως,εαν δεν εχεις κοσμο,εισαι τελειωμενος.Επομενως,επιβιωνουν μονο οι μπαντες που εχουν κοσμο.Αν θες να παιζεις τη δικη σου μουσικη,βγες και καντο.Αλλα θα πρεπει να εχεις υποψην σου πως μπορει να μην εισαι ο ενας στους χιλιους που θα ειναι τοσο γαματος ωστε να ξεχωρισει και να ακουστει.

Προσωπικα παντως,απολαμβανω πολυ περισσοτερο να βλεπω μπαντες διασκευων οπως πχ οι 1550,που και καλοι μουσικοι ειναι,και καταπληκτικες φωνες εχουν,και φοβερη σκηνικη παρουσια,παρα να παω να δω αλλη μια απο τις 999 μπαντες που παρολο το χαμηλοτατο μουσικο και συνθετικο επιπεδο τους,θεωρουν πως ειναι οι νεοι Πινκ Φλουντ που ομως το τεραστιο ταλεντο τους χαντακωνεται στην Ελλαδα.

Αποσυνδεδεμένος chorrer

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Άντρας
  • μπαααααα!!!
    • Προφίλ
    • Τζελέπης Δημήτρης- Ελληνοφωνο Ροκ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #68 στις: 10/03/09, 20:46 »
@ master of puppets

......α, και που εισαι αμα δεν εχεις ενυδρειο ξερεις τι εισαι , ε?  :P :P

...Ξεχασα να βαλω φατσουλα για να καταλαβεις το αστειο......φταιει ο γραπτος μου λογος που ειναι πολυ κοντα στο τροπο που μιλαω κι αντε να καταλαβει καποιος τι εννοω χωρις την καταλληλη γκριματσα ή τον καταλληλο χρωματισμο της φωνης.....στην ουσια δεν λεμε κατι διαφορετικο...δεν μετραμε τα "κιλα του ροκ" αναλογα με τους ποντους μαλιου που εχει ο καθενας....απλα σχολιασα (πανω στη προηγουμενη φραση που ελεγα σχετικα με το κατα ποσο νοιωθουν καποιοι αυτο που κανουν) σαν παραδειγμα τυπους που το παιζουν ροκαδες πανω στο παταρι, ποζεραδες και καλα μαγκες και το πρωι ζελεδιαζουν το μαλι , φορανε το κουστουμακι και πανε να δουλεψουνε σε μια δουλιτσα  προσπαθωντας να ανναριχηθουν με το γλειψιμο και το θαψιμο και τα λοιπα.....ή κατι αλλους που προσπαθουν να το παιξουν υπερανω κι ανοιχτομυαλοι αλλα δεν φορανε μπλουζακια στην συναυλια γιατι αυτο το εκαναν οι παλιοι και τους φαινεται γραφικο....για αυτο αλλωστε οταν στο εκανα παλι qoute τα εβαλα σε μαυρα γραμματα ;)

Ποιος ειμαι να σε κρινω εγω για το ποσους ποντους μαλι εχεις? .....μεχρι τον καρπο? ....μεχρι τον αγκωνα? ....μεχρι τον ωμο?  .....οπως λεει κι η κουφη η θειτσα στο ανεκδοτο: καλο παιδι να ναι και τα αλλα δεν εχουν σημασια  :P
....εχω δει και μουσικους καραφλες και με κοντο μαλι που φοβασαι να πλησιασεις διπλα τους την ωρα που παιζουν μην τυχον και σε παρει καμια σπιθα απο την φλογα που βγαζουν την ωρα που καταθετουν την ψυχουλα τους πανω στο Live.

μην τα παιρνεις ολα τοσο σοβαρα....συζητηση κανουμε κι απο οτι ειδα σε αρκετα χαλαρους κι ηπιους τονους .....για αυτο αλλωστε και συμμετεχω αλλιως απλως θα διαβαζα τι γραφετε.............................και θα σας εθαβα μετα παρεα με τον υπνοβατη, το κουρου, τον βραχνοπροφιτερολ και τον χελωνονιντζακη στον επομενο καφε  :P....πλακα κανω παλι ετσι, μην με αρχισεις στο βρισιμο  ;D

@Jimi Pap

Ειπες:
"Αλλωστε,βλεπω πολλους εδω μεσα να κατακρινουν τραγουδιστες ή μουσικους,ετσι για πλακα.Μαγκες,εχετε ποτε αναρρωτηθει το ΔΙΚΟ ΣΑΣ επιπεδο ποιο ειναι?Ενα μεγαλο προσον του καλου μουσικου ειναι η αυτογνωσια.Το να κατακρινεις εναν μουσικο,ενω δεν εισαι ουτε μια τριχα απο τα @@ του,θεωρω πως σε καταντα γραφικο.Αυτα,συμφωνα παντα με την υποκειμενικη μου κριση."

Δεν ξερω αν αυτο πηγαινε και σε μενα αδερφε αλλα εγω τουλαχιστον οφειλω να σου πω την γνωμη μου.
...οταν σχολιαζω εδω μεσα εναν μουσικο το κανω πρωτα απο ολα σαν ακροατης, δευτερον σαν σχετικος με το αθλημα ( ας πουμε ροκας ή φαν της ροκ μουσικης ή οπως θελεις πεστο) και τριτον με βαση τις εμπειριες - γνωσεις που εχω απο την μουσικη μου πορεια μεχρι τωρα.....οποτε:

1. Επειδη δεν μπορω να πιασω b νοτα στην δευτερη οκταβα με καθαρη φωνη δεν σημαινει οτι δεν μπορω να καταλαβω οτι καποιος φαλτσαρει και κανει κοκορακια προσπαθωντας ματαια να τραγουδησει το hold the line απο τον τονο που ειναι χρησιμοποιωντας φαλτσετα και ξεχνωντας παντελώς κι αδικαιολογητως τι σημαινει εκφραση, χρωμα και χροια σε εναν τραγουδιστη.

2. Επειδη δεν μπορω να παιξω στην κιθαρα 5 νοτες το δευτερολεπτο δεν σημαινει οτι δεν εχω απαραιτητα την μουσικη κριτικη σκεψη να καταλαβω αν ενας κιθαριστας παιζει καθαρα τις νοτες αυτες, στον χρονο κι εχει ενα αξιοπρεπη ηχο ή οχι....και γιατρος δεν ειμαι αλλα τουλαχιστον μετα απο 9 εγχειρησεις μπορω πλεον (κι οχι μονο εγω) να ξεχωρισω εναν καλο γιατρο απο εναν χασαπη.

3. Επειδη δεν μπορω να παιξω 32αρα στα τυμπανα δεν σημαινει οτι δεν μπορω να καταλαβω αν ο ντραμερ κραταει σταθερα ενα ρυθμο η σκαμπανεβαζει λες και τελειωσε το κουρδισμα σε εναν αναλογικο μετρονομο.

4. Επειδη δεν παιζω μπασσο (ενταξει αυτο το παλευω σε ενα πολυ ερασιτεχνικο επιπεδο) δεν σημαινει οτι δεν μπορω να αναγνωρισω αν ο μπασσιστας πεφτει πανω στην μποτα ή αν γκρουβαρει ή αν χρησιμοποιει δυναμικες.

5. Κι ενταξει πες οτι ειμαι ψωνιο κι οτι το μουσικο μου επιπεδο ειναι πολυ χαμηλοτερο απο αυτο που εγω φανταζομαι....να σου πω κατι? ....σεκεμέ κατά που λεμε και στην πατριδα....το ποσο πολυ γουσταρω να ακουω παληκαρια να παιζουν με την ψυχη τους πως θα το μετρησεις? ....το αμα γουσταρεις την ωρα που παιζεις αδερφε δεν κρυβεται ειναι ενα πραγμα σαν το βηχα ας πουμε....εφυγα απο μπαντα πολυ προσφατα μονο και μονο επειδη ειχα μουσικο που ενω επαιζε τρελλα στην ουσια δεν γουσταρε αυτο καθ΄αυτο αλλα το να τον βλεπουν οι αλλοι να παιζει τοσο καλα.....αυτο φιλαρακι κρινω πανω απο ολα οταν μιλαμε για ροκ ή σκυλαδικο που ειναι μουσικες που στηθηκαν πανω σε συναισθηματα κι εκφραση πρωτα απο ολα και μετα τα υπολοιπα.....οποτε νομιζω οτι εχω καθε δικαιωμα να κρινω τον καθε εναν που ανεβαινει σε ενα παταρι και μου ζηταει να πληρωσω ενα χ ποσο για να τον ακουσω....οπως βεβαια εχει το ιδιο δικαιωμα κι ο καθενας που ερχεται να ακουσει εμενα (.....αν κι οταν βρισκω ενα μαγαζι που να θεωρω οτι αξιζει τον κοπο να παιξω σε αυτο  :P )

....και μετα ειπες:
" Τελος,πρεπει να γινει κατανοητο,οτι ενας επιχειρηματιας εχει σκοπο το κερδος.Δεν υπαρχει ιδεολογια στο επιχειρειν,μιας και αν δεν βγουν τα εξοδα,μπορει να καταληξεις πισω απο τα σιδερα.Και αυτο συνεπαγεται πως,εαν δεν εχεις κοσμο,εισαι τελειωμενος.Επομενως,επιβιωνουν μονο οι μπαντες που εχουν κοσμο.Αν θες να παιζεις τη δικη σου μουσικη,βγες και καντο.Αλλα θα πρεπει να εχεις υποψην σου πως μπορει να μην εισαι ο ενας στους χιλιους που θα ειναι τοσο γ**ατος ωστε να ξεχωρισει και να ακουστει."

Η αληθεια ειναι οτι αν οντως οι μαγαζοτορες σκεφτοντουσαν σαν επιχειρηματιες κι οχι σαν λαμογια, βαμπιρ που προσπαθουν να βγαλουν κι απο την μυγα ξυγκι θα ειχαμε πολυ πιο ωραια μαγαζια, με πολυ καλυτερο ηχο, πολυ πιο αξιολογες μπαντες, πολυ περισσοτερο κοσμο να ερχεται στα live και σιγουρα θα υπηρχε περιθωριο να παιξεις και καποια δικα σου κομματια και σιγα σιγα να εμπλουτισεις το προγραμμα σου με περισσοτερες δικες σου συνθεσεις και γιατι οχι να διασκευασεις και καποια τραγουδια αλλων με εναν δικο σου τροπο.
....και να σου πω και κατι αλλο? στην Σαλονικη που οι χωροι ειναι λιγοτεροι και τα μεροκαματα γελοια, τα παιδια που παιζουν στα μαγαζια με σταθερο προγραμμα ειναι ολοι (με καποιες εξαιρεσεις βεβαια) επι το πλειστον καλοι μουσικοι....στην Αθηνα δεν ισχυει το ιδιο....γιατι αραγε?

οπως εχω ξαναπει ομως και σε αλλα τοπικ δεν φταινε αυτοι που εχουν τα μαγαζια αλλα εμεις που παμε και τους τα σταζουμε, και που δεχομαστε να παιξουμε με εισιτηριο σαν ζητιανοι.... και πανω σε αυτο πατανε οι τυποι ....οποτε οπως και να το δεις....παλι οι μουσικοι φταιμε για την καταντια του ελληνικου σκυλοροκαδικου.

Δημητρη, παντα σε φιλικο τονο και χωρις καμια διαθεση ειρωνειας ετσι?  :)


« Τελευταία τροποποίηση: 10/03/09, 20:52 από chorrer »
http://tzelepis.kithara.gr  ή http://music.kithara.gr/bands/89/<----- Για κοπιαστε να ακουσετε το θειο Μητσο!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #69 στις: 11/03/09, 09:34 »
δεν θελω να κατηγορήσω κανένα...απλά μερικές σκέψεις μου. Ισως να έχουν ειπωθεί αλλά διάβασα τις 3 σελίδες λιγάκι βιαστικά..
Το στυλ αυτο που ειναι τόσο διαδεδομένο αυτη την εποχή ειναι συνισταμένη πολλών παραγόντων. Από το τι γουστάρουν οι μπάντες να παίζουν, απο την προβολή που δεχεται το συγκεκριμένο στυλ, απο το τι θελει ο κόσμος να ακούσει, απο το τι πιστέυει ο μαγαζάτορας οτι θα φέρει κόσμο. Τίποτα δεν γίνεται στην τύχη παίδες. Θεωρώ ότι είναι λάθος πρώτα απο όλα η σύγκριση μεταξύ παλιού ροκ και νέου. Είναι λάθος τι να κάνουμε. Άλλαξε η εποχή άλλαξε και η μουσική. Άσχετα που πολλοί απο εμάς ( βάζω και μένα μέσα ) γουστάρουμε να ακούμε ακατάσχετες ροκιές καλές ( και βάζω και μένα μέσα...και κιθάρες καλές και ενίοτε γρήγορες ) αλλά και καλές να μην είναι να χαζογελάμε με ένα κομμάτι και να ξελαρυγγιαζόμαστε και χάλια να το λέει (βλ Yngwie Who! σε πηγα τρελά όμως...)
Για το σύντομο διάστημα που ήμουν και εγώ σε μπάντα ( καλά να είναι τα παιδιά που με άφησαν :p ) γούσταρα το ίδιο και τον μπουλά και το dio και το master of puppets στις πρόβες. Αφού το γούσταρα, το κακό στο να το παίξω ποιο είναι; Για μένα ροκ είναι να ζεις την κάθε στιγμή όσο πιο αληθινά μπορείς. Χωρις δήθεν και ταμπέλες και κόμπλεξ. Και η αλήθεια είναι δυστυχώς ότι δεν έχω καταφέρει να είμαι οσο ροκ θέλω σε πολλές φάσεις της ζωής μου αλλά στην μουσική όσο μπορώ να το ελέγξω θέλω να είμαι. Ασχετα με το τι φοράω ( παράτησα τα μαυρα στο λύκειο και σπάνια φοράω νεκροκεφαλές πλεον ), τι μαλλί έχω ( έκοψα το όσο μακρύ ηταν στο λυκειο :wall ) και σε ποιο σκυλάδικο τα σπάω το βράδυ επιλέγοντας να πιω ΦΥΣΙΚΌ ΧΥΜΟ ( γιατι παιζει κανένα προβληματάκι που απλά δεν μου αρέσει το "φτηνο" ουίσκυ;;;;  :P ;D )

Συμφωνω με Chorrer για το θέμα της κρίσης. Ναι δεν μπορώ να κάνω ότι κάνει αλλά μπορώ να κρίνω. Βέβαια επειδή δεν μπορώ να το κάνω, θέλω να είμαι καλοπροαίρετος στην κριτική δεδομένου οτι το παλικάρι μπορεί να είναι σαν και μένα και να έχει φτύσει αίμα να κάνει αυτο που εγώ δεν μπόρεσα.

Τώρα για τα υπόλοιπα, μακάρι να υπήρχε ενα καλό ροκάδικο όπως το θέλω εγω στην αθήνα. Εξηγούμαι. Καλός ήχος νορμάλ κόσμος νορμάλ τιμες και νορμάλ μαγαζί. Είτε το θέλουμε είτε όχι κάθε τι που είναι trend κάποιος το εκμεταλλεύεται. Εκτός και αν οι αμετανόητοι ροκάδες μεταλλάδες κτλ που παμε σε συναυλίες μαγαζιά ροκάδικα μεταλλάδικα και καφέ που οι "νορμαλ" ανθρωποι περνάνε απέξω βιαστικά, νομίζουμε ακόμα ότι το μαγαζί αυτό όντως νοιάζεται για την μουσική η για μένα που παω να την ακούσω. Δεν νοιάζεται. Παω γιατι γουστάρω την μουσική και μόνο. Θα έιμαι λάθος να προτιμήσω ενα άλλο μαγαζί που μου προσφέρει όλα τα άλλα, αλλά που θα νερώσω το κρασί μου και αντί να ακούσω ροκ θα ακούσω ψευτοροκ;  Δεν ξέρω. Υπάρχουν μερες που δεν θα το κάνω. Υπάρχουν και άλλες που θα το κάνω.  Και με αυτή τη λογική, δεν κατηγορώ κάνενα μαγαζάτορα που θέλει στο πρόγραμμα μαντόνα και judas priest. Αρκεί να σέβεται αυτό που κάνει.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #70 στις: 11/03/09, 10:10 »
Ναι φιλε συμφωνω, αλλα δε πρεπει να παραβλεψουμε την μαστιγα κατα τη γνωμη μου των live , με προγραμμα αλεσμενο στο μιξερ αντι παραδοσιακα μαγειρεμενο κ σερβιρισμενο. Οταν παιζεις ενα κομματι αναλογως με το υφος του, αφηνει στο κοινο καποια συναισθηματα. Οταν παιζεις το λεγομενο ποτ πουρι , ειτε αφηνει αναμεικτα συναισθηματα ειτε δε προλαβαινει να αφησει καθολου λογω της γρηγορης εναλλαγης απο το ενα μουσικο υφος στο αλλο. Αρκετοι θα πειτε ομως οτι καλλιτεχνες οπως ο santana , εκαναν πολυ πετυχημενα medley, αλλα δε μπερδευε το juke box με τη λατερνα οπως καποτε προφητικα ο Τζιμακος ελεγε. Επισης καθε γκρουπακι αναλογως το/τα στυλ μουσικης που παιζει αποκτα κ μια μουσικη ταυτοτητα. Στη περιπτωση του ποτ πουρι πως μπορεις να τους χαρακτηρισεις? Μιξαδορους?
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #71 στις: 11/03/09, 12:09 »
ναι ακριβως. Γενικούς. Ξέρεις πχ οτι οι τάδε είναι μια μπάντα διασκευων hard rock προσανατολισμου. Άλλο η μπάντα που έχει σκοπό της δημιουργίας της να παίξει σε μαγαζί και άλλο αυτή που είναι καθαρά για την έκφραση των μελών της. Η πρώτη συμβιβαζεται στο πρόγραμμα η άλλη πιθανώς όχι. Η πρώτη όμως είναι σε μαγαζί η άλλη πιθανώς όχι...:p δεν το λέω με κακία ή κάτι τέτοιο..απλά το κοιτάζω λίγο ρεαλιστικά.
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος brougos7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #72 στις: 13/03/09, 09:38 »
Καποτε ο Γιοκαρινης ελεγε προφητικα "Moυ πανε μη μπλεξεις τα σκυλια με τους ροκαδες , μα ετσι κ δε δουλευα θα τρωγαμε παπαδες" αρα οι λεγομενοι σκυλοροκαδες αναγκαστηκαν να γινουν ετσι για οικονομικους λογους κ γι αυτο αλεθουν στο μιξερ απο π**αριζου εως moonchild.
Ποια είναι η χειρότερη ευχή που μπορεί να δώσει κάποιος σε έναν drummer?
- Μπα που κακό χρόνο να 'χεις!!

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #73 στις: 13/03/09, 10:50 »
Καποτε ο Γιοκαρινης ελεγε προφητικα "Moυ πανε μη μπλεξεις τα σκυλια με τους ροκαδες , μα ετσι κ δε δουλευα θα τρωγαμε παπαδες" αρα οι λεγομενοι σκυλοροκαδες αναγκαστηκαν να γινουν ετσι για οικονομικους λογους κ γι αυτο αλεθουν στο μιξερ απο π**αριζου εως moonchild.

λυπάμαι αλλα δεν μπορώ να θεωρήσω ροκ το ατομο που πρωτοτραγούδησε "ΑΑΑΑΧΧΧΧ ΕΥΛΑΜΠΙΑΑΑΑΑΑ"......όσο μακρύ μαλλί και να χει...όσο ροκας και να θελει να το παίζει....

Αποσυνδεδεμένος Guitarero 240bpm

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 439
  • Μοιάζει η ταστιέρα με δρόμο ταχείας κυκλοφορίας...
    • Προφίλ
Απ: ΤΑ ΣΚΥΛΑΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΡΟΚ!!!
« Απάντηση #74 στις: 13/03/09, 11:05 »
Με την ευρύτερη έννοια της λέξης πάντως, μέχρι και ο Κόκκοτας ροκ ήταν :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
6012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:24
από marios009^
23 Απαντήσεις
7269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/04, 17:45
από Σιδηρόπουλος
6 Απαντήσεις
4100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/05, 09:10
από oldnavy
26 Απαντήσεις
10689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/11/07, 15:42
από papous
4 Απαντήσεις
2784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/10/11, 21:22
από papous
0 Απαντήσεις
2318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/13, 05:10
από ΚΕΠΕΜ